No. 3466. HP A lgemeen Nienws- en Advertentieblad voor Zeenwsch-Viaanderen i Kermis te Axel. STUB. Donderdag 3 Juni 1897. 37e Jaargang. Herijk maten en gewichten. Verkoop sterken drank in het klein. a Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—. Franco per postYoor Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Yoor Amerika 1,32|. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADYERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. FEUILLETON, ROMAN naar het Engelsch van A. CONAN DOYLE. Ouder het spreken haalde bij een maatstok en een rond, prachtig vergrootglas uit zijn zak. Met deze beide voorwerpen gewapend, liep hij onhoor- baar door het vertrek op en neer, nu eens stil staande, dan weder knielende en eens zelfs plat voor over op den grond liggende. Zoozeer was hij in deze bezigheid verdiept, dat hij ons bijzijn scheen vergeten te hebben, want hij praatte voort- durend binnensmonds, een onafgebroken reeks van uitroepen, gebrom, gefluit en gesmoorde kreten van bemoediging en hoop slakende. Terwijl ik hem gadesloeg, kon ik niet nalaten te denken aan een volbleed, goed afgerichten jachthond, zooals deze heen en weer snelt door het kreupelhout, in zijn ijver huilende, totdat hij het verloren spoor heeft ontdekt. Meer dan twintig minuten achtereen zette hij zijn onderzoek voort, met de grootste nauwgezetheid den afstand opmetende tusschen voor mij onzichtbare stempels, en nu en dan zijn maatstok tegen den muur houdende, op eene evenzeer onverklaarbare wijze. Op een gegeven plek nam hij heel zorgvuldig een klein hoopje grijs stof van den vloer op, en stopte het weg in eene enveloppe. Ten laatste bekeek hij met zijn glas het woord op den muur, al de letters met de grootste aandacht gadeslaande. Toen dit afgeloopeu was, scheen hij voldaa,n te Aanvang nemende Maandag 7 Juni en ein- digende Donderdag 10 Juni 1897, des nachts te 12 ure. Burgemeester en Wethouders van Axel, D. J. OGGEL, Burgemeester. J. A. VAN VESSEM, Secretaris. POLITIEK OVERZICHT. Uit Konstantinopel wordt gemeld Jn antwoord op de tweede mededeeling van de gezanten, dd. 29 Mei, heeft de Porte volhard bij het voorstel van een wapenstilstand van 14 dagen, die verlengd zou kunnen worden voor het geval de vredes- onderhandelingen nog niet voor het einde van dien termijn tot een bevredigend resultaat mochten hebben geleid. De Porte verklaart niets liever dan den vrede te begeeren in den kortst mogelijken tijd. Berichten uit Athene melden, dat het Grieksche gouvernement bereid is een wapenstilstand aan te gaan. Een later telegram zegt nog De sultan erkent het bestaan van een wapenstilstand van veertien dagen, ingegaan 30 Mei. Al laten deze berichten nog eenige onduidelijkheid, men mag er ook in verband met elders gedane verklaringen we] uit opmaken, dat de vredesonderhandelingen nu wel geregeld haren loop zullen volgen. Men beweert, dat de koning van Griekenland nog eens een brief aan den czaar heeft geschreven, om diens hulp in te roepen voor het verkrijgen van aannemelijke vredesvoorwaarden. Op Kreta blijft de stemming der bevolkiug on- zijn, want hij stak den maatstok en het vergrootglas weer in zijn zak. „Men beweert dat genie eene eindelooze gave is om zich moeite te getroosten," zeide hij glim lachend //Het is eene verkeerde meening, maar zij kan op het werk van een detective worden toegepast." Gregson en Lestrade hadden de handelwijze van hun zonderlingen collega met groote nieuwsgierig- heid en niet zonder minachting gadegeslagen. Zij gaven zich blijkbaar geen rekenschap van het feit dat mij duidelijk begon te worden, hoe de minste daden van Sherlock Holmes alle gericht waren op het een of ander bepaald en practisch doeleinden ,/Wat denkt gij er van, mijnheer vroegen beiden. ,/Ik zou u de eer van het geval ontnemen, indien ik voorgaf u te willen helpen," merkte mijn vriend op. //Gij zijt op zulk een goeden weg dat het jammer zou zijn mij daarin te mengen," er lag hierbij eene wereld van spotternij in zijne stem. z/Tndien gij mij wilt laten weten hoe het met uw onderzosk gaat," vervolgde hij, ffzal ik blij zijn u zoo noodig bij te staan. Ondertusschen zou ik gaarne den politie-agent spreken, die het lijk vond. Kunt gij mij zijn naam en adres opgeven Lestrade keek in zijn zakboek //John Ranee," zeide hij. //Hij is nu vrij van dienst. Gij zult hem vinden in No. 46 Audley Court, Kennington Park Gate." Holmes teekende het adres op. z/Kom mede, dokter," sprak hij, »wij zullen hem op gaan zoeken. Ik zai u iets zeggen, dat u in deze zaak kan helpen," ging hij voort, zich tot de twee detectiven keerende //Er is een moorc rustig en geeft weinig hoop, dat er spoedig rust on vrede zai heersehen. Als men de berichten uit Kanea mag gelooven, traden na het vertrek der Grieken de Mohamme- danen weer aanvallend opin een dorp bij Kanea zouden 14 menschen vermoord zijn. Voorts schijnt er veel verbrand te worden. Indertijd is gemeld, dat een uit Egypte komende stoomboot met soldaten door een Grieksch oorlogs- schip in beslag was genomen. Waar het schip vandaan kwam en waar het heen moest, bleek toen niet duidelijk. De Times weet er nu het volgende over te vertellen Het eiland Thasos is een gedeelte van een eigendom, door Mahomed-Ali (de vorige onder- koning van Egypte) nagelaten om gebruikt te worden voor zekere doeleinden, grootendeels ten voordeele der inwoners. Wijlen Halim-pacha was beheerder dier eigendommen en bij zijn dood wist de khedive dat beheer in handen te krijgen. Hij trad nu in onderhandeling met een Griek, zekeren Psiachi, die hem schijnt te hebben over- tuigd, dat hij door exploitatie van dat eiland groote voordeelen kon behalen. De sultan keurde echter de pretenties van den khedive niet goed en zond een kleine macht naar Thasos, om Psiachi's optreden te beletten. Eenigen tijd geleden meldde de agent van den khedive, dat de Turksche soldaten teruggeroepen waren, en de khedive schijnt daarop het voornemen te hebben gevormd om den sultan voor een //fait accompli" te stellen. Daar echter Psiachi's opera- ties het noodig maakteu, een bosch om te hakken. hetgeeu den inwoners zeker niet aangenaam zou zijn geweest, was het noodig een gewapende macht binnen te smokkelen. Voor dit doel werden op een gehuurde stoomboot 100 man van de lijf- wacht van den khedive en bashi-boezoeks inge- scheept. De autoriteiten wisten van dat alles niets. Het ongeluk wilde, dat juist deze stoomboot door de Grieken werd genomen, en nu is de khedive in de moeilijkheid, dat hij den sultan moet bevredigen, den reeders schadevergoeding moet betalen en de eischen van Psiachi moet voldoen. En wie weet of hij er niet nog slechter was afgekomen, wanneer de tusschenkomst van de Grieksche vloot deze dwaze onderneming niet had belet. De Prins van Wales heeft den Griekschen Kroonprins uitgenoodigd, het jubelfeest der Ko- ningin te komen bijwonen, om er zijn laud te vertegenwoordigen. Hoewel niet in de rechte P—111» gepleegd, en de moordenaar was een man. Hij was meer dan zes voet lang, in de kracht des levens, had kleine voeten voor zijn lengte, droeg ruwe laarzen met vierkante punten en rookte een Trichinopoly-sigaar. Hij is met zijn slachtoffer hierheen gekomen in een cab op vier wielen, het rijtuig was bespannen met een paard, dat drie oude hoefijzers en een nieuw ijzer aan de linker voorpoot droeg. Naar alle waarschijnlijkheid heeft de moordenaar een hooggekleurd gelaat en waren de vingernagels zijner rechterhand bijzouder lang. Dit zijn slechts een paar aianwijzingen, maar zij kunnen u te pas komen." Lestrade en Gregson staarden elkander met een ongeloovigen glimlach aan. z/Indien deze man vermoord werd, hoe g schiedde dat dan vroeg de eerste. z/Door vergif," antwoordde Sherlock Holmes kortaf, en liep voort. //Nog iets, Lestrade," voegde hij er bij, zich op den drempel omwendende, z/R a c h e" is het Duitsche woord voor *wraak" verlies dus geen tijd in het zoeken naar Miss Rachel." Na dit bijtende woord uitgesproken te hebben, verwijderde hij zich, de beide tegenstanders met open mond achterlatende. YIERDE HOOFDSTUK. Wat John Ranee te vertellen had. Het was een uur toen wij Lauriston Gardens verlieten. Sherlock Holmes voerde mij naar het naastbij liggende telegraafkantoor, van waar hij een lang telegram verzond. Hij riep daarop een cab aan, en gebood den koetsier ons te brengen naar het door Lestrade opgegeven adres. stemming, zai de Prins waarschijnlijk gaan, het onder de tegenwoordige omstaudigheden en na den ongelukkigen veldtocht misschien beter oordeelend, een poos uit het gezicht te zijn. In het park van Zarskoe Selo, waar de Russische Czaar verblijft, heette dezer dagen weer een aanslag op Z. M.'s leven te zijn ontdekt en tijdig verijdeld. Inderdaad werd iemand gearresteerd, die nu Dlijkt een nog niet eens vijflienjarige knaap te wezen, gewapend met een ouderwetsch, zoo goed als onbruikbaar pistool. Hij is naar een krank- zinnigengesticht gebracht, om onderzocht te worden wat betreft den staat zijner geestvermogens. Te Moskou en elders in Rusland zijn Zondag plechtige lijkdiensten gehouden voor de verleden jaar omgekomenen op het Chodinsky-veld. Bij een wandeling naar Grundlsee bezocht de Koningin-Regentes Emma het graf van den voor eenige jaren gestorven Hollandschen schilder Remy van Haanen, die op het kerkhof daar ligt begraven. Den 27 Mei, den avond voor den naamdag van Koningin Wilhelmina, werd haar een serenade gebracht. Hare Majesteiten bezochten Vrijdag de zout- groeven van het Aussee en woonden Zondag de godsdienstoefening bij te Hallstadt. Uit Weimar komt het bericht, dat de Koningin- Regentes en Koningin Wilhelmina haar bezoek daar tegen Pinksteren hebben aangekondigd. Yoor H. M. de Koningin is, evenals het vorige jaar, door de firma M. Dirkzwager Gz. te Maassluis van het eerst aangebrachte Hollandsche zeebanket een paar vaatjes naar Alt Aussee gezonden. De Minister van Oorlog heeft bepaald dat> voor zoover zulks slechts eenigszins met de belangen van den dienst overeen is te brengen, de militairen, die kiesgerechtigd zijn, op den dag eener stemming, eventueel door het verleenen van het daartoe noodige verlof, in de gelegenheid moeten worden gesteld, dat recht uit te oefenen. Door den burgemeester van Oostburg, voor- zitter van het hoofdstembureau in het kiesdistrict Oostburg, werd tot den Minister van Binnenlandsche Zaken de vraag gericht, of opgaven van candidaten voor de Tweede Kamer, als bedoeld bij art. 50 der kieswet, moeten worden aangenomen, indien niet op eene enkele lijst, maar op twee of meer lijsten het vereischt aantal handteekeningen voor z/Niets is zoo goed als de getuigenis uit de eerste hand," verklaarde hij ,/natuurlijk ben ik het reeds geheel met mijzelf eens omtrent het geval, maar wij moeten toch alles vernemen wat er te hooren valt." z/Gij verbaast mij, Holmes," zeide ik. //Gij kunt toch immers niet zoo zeker zijn, als gij be weert van al de door u opgegeven bijzonder- heden." z/Het is niet mogelijk zich te vergissen," ant woordde hij //Het eerste wat ik bij mijne komst opmerkte was dat een cab twee sporen met hare wielen gemaakt had vlak voor den ingang. Welnu, tot den afgeloopen nacht toe, hebben wij een week lang geen regen gehad, zoodat de wielen, die zulk een diepen indruk hebben nagelaten, daar van nacht moeten geweest zijn. Ook de sporen der paardenhoeven waren achtergebleven, en de om- trekken van een dier hoeven was scherper afge- teekend dan de drie anderen, wat bewijst dat het een nieuwe hoef was. Aangezien de cab daar geweest is nadat het begon te regenen, en niet gedurende den morgen, zooals Gregson mii ver- zekerd heeft, volgt het als vanzelf dat zij er in den loop van den nacht kwam, en daarom dat zij die twee mannen naar het huis bracht." z/Dat schijnt zeer eenvoudig," zeide ik: //maar hoe weet gij de lengte van den tweeden man z/Wel, iemands lengte kan negen van de tien keeren berekend worden naar de lengte zijner stappen. Het is eene gemakkelijke berekening, ofschoon ik u daarmede niet lastig zai valleu. Ik zag zijne voetsporen zoowel in het slijk buitens- huis als in het stof daarbinnen. Daarenboven had ik nog een middel om mijne gissing na te gaan. NEU (011A Pit Mad vergchljnt mAJtnvi te Te' De herijk der maten en gewichten zai gedurende het herijk- tijdvak 18961897 in deze gemeente plaats hebben in het oude schoollokaal den 1-4 Juni a. s. des voormiddags van 11 tot 12 en des namiddags van 1 tot 4 uur voor verkoopers van Nieuwe maten en gewichten en voor apothekers, goudsmeden enz. (fijnere weging) den IS Juni van 9 tot 12 en van 1 tot 4 uur voor de wijken A, B en C den JO Juni van 9 tot 12 en van 1 tot 4 uur voor de wijken D en F den IS Juni van 9 tot 12 en van 1 tot 4 uur voor de wijken E en G den J8 Juni van 9 tot 12 en van 1 tot 4 uur voorde wiiken H. X en K den 13 Juni van 9 tot 12 en van 1 tot 3 uur voorde wiiken L en M. u v. Wordende mede ter kennis van de ljkplichtigen gebracht 1". dat de voorwerpen schoon en droog ten herijk aange- boden moeten worden en zich in zoodanigen toestand moeten bevinden, dat een verificatie en stempeling mogelijk is; 2°. dat lengtematen, voorzien van merkteekenen of aan- wijzingen van onwettige maten moeten worden afgekeurd en ten alien tijde in beslag genomen worden 3°. dat de onderdeelen van het Gram (Miligram'gewiciitcn), nithoofde der daartoe noodige fijne balans, uitsluitend aan het ijkkantoor te Middelbiirg kunnen worden geverifieerd (Ministerieele beschikking van den 16 April 1872, N°. 193); 4°. dat belanghebbenden zich bij de terug-ontvangst van hunne voorwerpen moeten overtuigen, dat deze duidelijk het wettige goedkenringsmerk ts dragen, daar een beroep op verzuimen, die bij den herijk mochten zijn begaan, later met zai ontslaan van rechtsvervolging 5». dat na het einde van den termijn van den lierijk (1 September 1897) het gebruiken of voorhanden hebben van maten of gewichten niet voorzien van het goedkeunngsmerk g, verboden en strafbaar is 6°. dat het laatst geplaatste goedkeuringsmerk gednrende minstens twee jaren ongeschonden moet blijven bewaard en dat voorwerpen, waarvan dat merk onduidelijk wordt, ander- maal tot den Herijk moeten worden aangeboden, waartoo belanghebbenden zich tot den ijker, chef van dienst kunnon wenden. Ter Neuzen, 1 Juni 1897. Burgemeester en Wethouders aldaar, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. Ingekomen verzoekschrift om vergunning tot het verkoopen van sterken drank in het klein in deze gemeente N A A M VAN DEN VEKZOEKER. LOCALITEIT Verdere iwaarvoor vergunning wordt toeUchting. verzocht. Goethals Bemardus Jo9ephus. Linker voorlokaal en ach- teropkamertje van het per- j Vroeger ceel wijk K 22, gehucht I H. Allaart. Triniteit (Zwaantje). Ter Neuzen, 1 Juni 1897. Burgemeester en Wethouders van Ter Neuzen J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J DIELEMAN, Secretaris. De Burgemeester van TEB NEUZEN brengt bij deze ter kennis van de daarbij belanghebbenden, dat de door den heer Directeur der Directe Belas- tingen enz. te Middelburgden 31 Mei 1897, invorderbaar verklaarde kohieren no. 2 der personeele belasting voor de kom en voor het overig deel dezer gemeente, over den jare 1897, op heden aan den Ontvanger der Directe Belastingen, ter invordering zijn ter hand gestold en dat ieder verplicht is zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden voet, te voldoen. Ter Neuzen, 2 Juni 1897. De Burgemeester voornoemd, J. A. VAN BOVEN.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1897 | | pagina 1