Aigemeen Nienws- en Advertentieblad voor Zeenwsch-Vlaanderen. No. 3465. Dinsdag 1 Juni 1897. 37e Jaargang. 6EMBBHTEBAAB. EEN QOBSaillCHT. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. ADVERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. t Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. POLITIEK OVERZICHT. Via Londen kwam eergisteren uit Konstanti- nopel het bericht, dat aan de gezantschappen aldaar van de gezanten te Athene bericht ontvangen was, dat de Koning en de gebeele koninklijke familie in het paleis opgesloten gehoudeu worden. Dat dit bericht langs dien omweg ons bereikt, behoeft ons niet te verwonderen, want rechtstreeks laat de Grieksche overheid alleen die telegram men onge- hinderd gaan, welke berichten bevatten in den vorm, waarin zij dat wenscht. Niet op alle telegrammen echter kan zij censuur uitoefenen de telegrammen, die de diplomatieke vertegen- woordigers verzenden, vallen er buiten, en wanneer de berichten, die uit den vreemde omtrent den toestand in Griekenland verspreid worden, tot die bron zijn terug te brengen, dan is dat eerder een waarborg dat zij vertrouwen verdienen. In hoofdzaak verneemt men uit dat bericht ook niets nieuwsalleen is datgene, wat men wist, in ietwat scherperen vorm gegoten. Men wist reeds lang, dat er in geheel Griekenland groote verbittering heerscht tegen de dynastie, en inzonder- heid tegen den kroonprins. Niet alleen de bevolking, ook het leger en inzonderheid het corps officieren moet door deze stemming aangestast zijn, en het schijnt alsof het den diadoehos, die zich nog altijd bij het leger te Lamia bevindt, niet mogelijk is naar de hoofdstad terug te keeren. Leger en bevolking eischen inmiddels met steeds groote beslistheid zijne terugroeping en de overdracht van het opperbevel aan generaal Smolenskie, den eenigen legeraanvoerder wien het in dezen onge- lukkigen oorlog vergund was, eenige lauweren te plukken. De Grieksche regeering schijnt ook ten aanzien van de verdere ontwikkeling der gebeurtenissen niet zonder groote bezorgdbeid te zijn. Zooals aan de Pol. Corr. uit Athene bericht wordt, heeft de regeering het voornemen, in de hoofdstad 7000 a 8000 man te concentreeren, om elke eventueele poging tot verstoring van de rust en van de ROMAN naar het Engelsch van A. CONAN DOYLE. Sherlock Holmes trad op het lijk toe en bekeek het aandachtig. „Zijt gij overtuigd dat hij niet gewond werd vroeg hij, wijzende op verscheidene droppels en plassen bloed, in de rondte verspreid. ,/Wel zekerriepen de beide detectiven uit. ,/Dan is dit bloed natuurlijk afkomstig van een tweeden persoon, waarscbijnlijk den moordenaar, indien er althans een moord is gepleegd. Het doet mij denken aan de omstandigheden, welke in het jaar 34 den dood van Jansen, te Utrecht, vergezelden. Herinnert gij u dat geval, Gregson?" ,/Neen, mijnheer." ,/Lees het nadat moet gij waarlijk doen. Er is niets nieuws onder de zon. Alles is reeds vroeger eens gebeurd." Onder het spreken vlogen zijne fijne vingeren overal langs, betastende, voelende, ontknoopende, drukkende, zoekende, terwijl zijne oogen dezelfde verstrooide uitdrukking hadden, die ik er reeds in had opgemerkt. Zijne nasporingen hadden zoo snel plaats, dat men zich nauwelijks een denk- heeld kon maken van de grondige wijze, waarop zij werden volbracht. Ten laatste rook hij aan de lippen van den doode, en bekeek toen de zolen zijner fijn lederen laarzen. /.Is hij volstrekt niet bewogen geworden oeg hij. wettige orde kraclitig tegen te gaan. Ofschoon, zoo heet het in dit bericht, tegen den kroonprins heftig geagiteerd en de Koning zelf niet verschoond wordt, koestert men toch altijd nog de verwachting, dat eventueele vijandige manifestatien tegen de dynastie de grenzen van straatbetoogingen niet zullen overschrijden. De benoeming van een met buitengewone volmachten te bekleeden militairen gouverneur van Athene, waarop in de omgeving des Konings wordt aangedrongen, stuit af op den weerzin van den monarch om maatregelen te nemen, waarvan het aan twijfel onderhevig is, of zij met de constitutie in overeenstemming zijn. Met het oog op de anti-dynastische beweging schijnt ook de reeds aangekondigde eventualiteit eener verwisseling van ministerie meer op den voorgrond te komen. Men verwacht, dat Ralli zal plaats maken voor een bewindsman, wiens persoon- lijkheid volledige waarborgen zou bieden voor de handhaving van de openbare ordede nadrakke- lijke vertoogen, waardoor eenige buitenlandsche vertegenwoordigers, inzonderheid de Russische ge- zant Onou, de Grieksche regeering opmerkzaam maakten op de mogelijke noodlottige gevolgen van eene revolutie voor Griekenland, vonden hunne aanleiding in de waarneming, dat de overheid tegenover de anti-dynastische agitatie niet de noo- dige energie ontwikkelde. De dynastie is overigens niet de eenige, die men als zondebok de woestijn zou willen inzenden. Aan de Times wordt uit Athene bericht, dat de vijandige stemming tegen degenen, aan wie men de verantwoordelijkheid toeschrijft voor den oorlog en voor de in den strijd ontvangen slagen, zich steeds doet gelden. Aan de regeering wordt het voornemen toegeschreveneene commissie van enquete in te stellen. Yoornamelijk tegen de Ethnike Hetairia rich ten zich de beschuldi- gingen. Op Creta schijnt toch de toestand nu in zooverre verbeterd, als het mogelijk is geworden aldaar de ouzijdige strook op te heffen, en wel op verzoek der opstandelingen, welke daar indertijd tusschen de beide partijen werd getrokken. Vice-Minister Curzon (fhelde het in het Britsche Lagerhuis mede. Iloogstwaarschijnlijk zullen daaraan wel zekere voorwaarden van ontwapening of dergelijke zijn verbonden. In de zitting der Zuid-Afrikaansche commissie van onderzoek is een brief van den heer Labouehere voorgelezen, waarin deze zijne beschuldigingen (omtrent beursspel naar aanleiding van Jameson's inval) aan het adres der heeren Rutherford Harris z,Niet meer dan onvermijdelijk was tot het doel van ons onderzoek." //Gij kunt hem thans naar het lijkenliuis over- brengen," hernam hij //Wij hebben genoeg gezien." Gregson had een bnrrie en vier man gereed staan. Op zijn roepstem kwamen zij de kamer binnen en de onbekende werd opgenomen en weg- gedragen. Toen zij hem ophieven viel er een ring neder en rolde over den vloer. Lestrade raapte hem op en bekeek hem met geheimzinnige blikken. z/Er is hier eene vrouw geweest," riep hij uit. z/Het is de trouwring eener vrouw." Terwijl hij dit zeide, vertoonde hij het voorwerp op den palm zijner hand. Wij gingen alien om hem heen staan om er naar te kijken. Er viel niet aan te twijfelen of dat gewone gouden sieraad had eens den vinger eener jonggehuwde getooid. z/Dit maakt de zaak nog ingewikkelder," mom- pelde Gregson. //En toch was zij waarlijk al duister genoeg." ffZijt gij wel zeker dat zij haar niet vereen- voudigt vroeg Holmes. //Men kan er natuur lijk niet wijzer door worden met erop te turen. Wat hebt gij in zijne zakken gevonden z/Dat alles hebben wij hier," sprak Gregson, op een reeks van voorwerpen wijzende die op een der onderste treden der trap lagen//Een gouden horloge, No. 97163, van Barraud, Londen. Een gouden Albert-ketting, zeer zwaar en massief. Een gouden ring, met een vrijmetselaarsspreuk. Een gouden doekspeld, den kop van een bulhond, met oogen van robijnen. Een Russisch lederen visite-boekje, met kaartjes van Henoch J. Drehber uit Cleveland, wat oversenkomt met het merk en Beit intrekt, onder aanbieding eener volledige verontschuldiging. De personen, die hem hadden ingelicht en op wier getuigenis hij zich had willen beroepen, hebben geweigerd hem verlof te geven hen voor de commissie te doen verschijnen tot bevestiging van deze hunne getuigenis. Het is voor //Labby" en voor de goede zaak, die hij met zooveel ijver en talent in de commissie voor- staat, wel zeer te betreuren, dat dit pijnlijk incident er dus tusschen komt Yrijdag j.l. heeft aan het departement van Buitenlandsche zaken te 's Gravenhage, de onder- teekening plaats gehad van een verdrag tot uit- levering van misdadigers tusschen Nederland en Italie. In onze provincie zijn tot nu toe in de verscliillende districten de volgende candidaten gesteld MiddelburgMr. C. Lucasse (aftr.) antirev. en kath., Mr. E. Eokker, vooruitstrevend liberaal, Jhr. Mr. A. P. C. van Karnebeek, oud-lib., E. L. baron van Hardenbroek, christ. hist, partijPieters, soc.-dem. GoesJhr. Mr. A. F. de Savornin Lohman (aftr.) antirev., J. H. C. Heijse, lib. Zierikzee J. J. van Kerkwijk, (aftr.) lib.Mr. Th. Heemskerk, antirev. en kath. Hontenisse Mr. J. G. van Deinse, (aftr.) lib. Jhr. Mr. J. J. Pompe van Meerdervoort, antirev. Mr. E. J. F. M. Walter, katli. Oostburg: Mr. P. C. J. Hennequin, (aftr.) lib. N. Glinderman, antirev. en kath. Volgens mededeeling van den inspecteur over het loodswezen in het 6e district, d.d. 25 dezer, is in het Zuidergat, Schelde, 6e district, van de stompe ton n°. 26a met afgeknotten kegel, het topteeken afgenomen. Volgens mededeeling als voren, is in het Sloe bezuiden den spoorwegdam, Zeegat van Vlissingen, 6e district, van de spitse ton n°. 4 met bol, het topteeken afgenomen, en is de spitse ton n°. 3 van genoemd vaarwater voorzien van een bol als topteeken. Volgens mededeeling als voren, d.d. 26 dezer, is de groene sector van het licht van Bath, Schelde, 6e district, zichtbaar over de spitse ton n°. 26 met kegel, tot ongeveer midden tusschen de spitse tonnen n°" 26a en 27a. H. J. D. op het linnengoed. Geen beurs, maar los geld tot een bedrag van een en negentig gulden tachtig. Een zak-uitgaaf van Boccaccio's Decameron, met den naam van Joseph Stangerson op het titelblad. Twee brieven, waarvan een ge- richt aan H. J. Drebber en een aan Joseph Stangerson." z/Aan welk adres z/De Amerikaansche bank, Strand om te blijven liggen tot zij opgevorderd zouden worden. Alle twee zij a van de Guion stoomvaart-maatschappij en doelen op de afvaart harer schepen van Liver pool. Het blijkt duidelijk dat deze ongelukkige man op het punt stond naar New-York terug te keeren." //Ilebt gij reeds onderzoek ingesteld naar dien Stangerson z/Terstond, mijnheer," zeide Gregson. //Ik heb annonces aan al de bladen gezonden, en een mijner lieden is naar de Amerikaansche Bank gegaan, maar nog niet terug." z/Hebt gij naar Cleveland geseind z/Wij telegrafeerden van morgen." z/Hoe hebt gij uwe vragen ingekleed //Wij hebben eenvoudig de omstandigheden medegedeeld en gezegd, dat wij blij zouden zijn met elke bijzonderheid, die ons licht over de zaak kon helpen verspreiden." z/Hebt gij om geen bijzonderheden gevraagd omtrent het een of andere punt, dat u van gewicht scheen z/Ik vroeg naar Stangerson." z/Niets anders Is er in het geheel geen spil, waaforn het gansche geval schijnt heen te draaien Zoudt gij niet nog eens seinen De Nederlandsche vegetariersbond heeft der Regeering verzocht gevangenen, die verlangen de vegetarische leefwijze te volgen, daartoe de gelegen- heid te geven. Het Engelsche visschersvaartuig, dat gekomen was om in de Hollandsche wateren de garnalenvangst uit te oefenen en waarop door H. M. gaffelschoener in de vorige week toezicht werd gehouden ligt nu in de koopvaardijhaven te Hellevoetsluis. Ook de Engelsche regeering heeft er zich mede ingelaten en den schipper laten weten, dat het hem ver- boden is de garnalenvangst op de Nederlandsche kusten uit te oefenen. De schipper wacht nu op orders van zijn reederij te Southampton. In een der eerstvolgende weken zal een reclamewagen der Ned. Gist- en Spiritusfabriek, Ned. Oliefabriek, Lijm- en Gelatinefabriek, enz., in 't kort, al die Delftsche Nijverheidsinrichtingen, welke onder de mede-directie van den heer J. C. van Marken te Delft, staan, haren tocht door het land beginnen. Genoemde inrichtingen hebben ill. een grooten wagen laten bouwen, welke van oord tot oord zal trekken en des avonds in elke ge meente in de open lucht en ten aansehouwe van iedereen voorstellingen zal geven met den Cine- matograaf (beweegbare fotographien) en dissolving views. In de allereerste plaats zullen gezichten in en om de fabrieken worden vertoond, kijkjes in het Agnetapark, optochten van het personeel bij diverse feestelijke gelegenheden, enz., doch tevens zullen deze worden afgewisseld door humoristische beweeg bare figuren, door schoone natuurgezichten, enz. Des daags vooraf zal steeds het programma in de gemeenten worden verspreid, terwijl de voorstel lingen met het invallen der duisternis eenen aan- vang zullen nemen. Die voorstellingen zullen worden geleid door den prestidigitateur M. P. Okhuyzen. Yrijdag gaf de Belgische volksvertegenwoor- diger Thienpont in de Kamervergadering aan den Minister van landbouw De Bruijn den raad, meer te luisteren naar de landbouwers dan naar zijne ambtenaren en uitte de hoop dat hij zich zou vereenigen met de meening van den opper-agrarier Hyacinthus Cartuyvels en toezicht zou oefenen op het binnensinokkelen van vee over de Nederland sche grens. Hij beweerde, dat er een geregelde overhaaldienst voor gesmokkeld vee bestond tus schen Nederland en Belgie en zou den Minister vertellen waar. wesa?—^—mbsm—mm z/Ik heb alles gezegd wat ik te zeggen had," sprak Gregson op gekrenkten toon. Sherlock Holmes lachte binnensmonds en scheen op het punt iets te antwoorden, toen Lestrade, die in de voorkamer geweest was, terwijl wij dit gesprek in den gang voerden, weer ten tooneele verscheen, vol plechtigheid en zelfvoldoening in de handen wrijvende. //Mijnheer Gregson," zeide hij. ,1k heb daar juist eene hoogst belangrijke ontdekking gedaan men zou haar geheel over het hoofd hebben gezien, als ik de muren niet zorgvuldig had na- gekeken." De oogen van den kleinen man flikkerden onder het spreken en gij verkeerde klaarblijkelijk in een staat van onverholen opgetogenheid, dat hij zijn collega te slim af was geweest. »Kom hier" sprak hij, naar de kamer terug- snellende, waar een beter atmosfeer heerschte, sedert het verdwijnen van het schrikwekkende lijk. Ga hier eens staan Hij streek een lucifer tegen zijn laars af en hield het licht tegen den muur. ,Kijk dat eens aan zeide hij zegevierend. Ik heb medegedeeld dat het behangsel bij ge- deelten was afgevallen. In dezen eenen hoek van het vertrek was een groot stuk afgescheurd, een geel vierkant van raw gekalkten muur latende zien. Over deze naakte oppervlakte was in bloed- roode letters een enkel woord gesclireven z/AYat zegt gij daarvan riep de detectieve, met de houding van een kermisman, die zijne waren vertoont. ,Men lette hier niet op, omdafc NEUZEN (01 lit VI nit Uad veracllljnt il«-. Woensdttff- en Vrijilaitavoml. aitgezonilefil «»H Feestilagen. DiJ den aitgever P. J. VAI l»K SAXPK te Ter De Bargemeester der gemeente TER NEUZEN maakt bekend, dat Openbare Vergadering van den Gemeenteraad is belegd tegen Bondertlag 3 Juni 1SWJ, voormiddags 10 uren. Ter Neuzen, 31 Mei 1897. De Burgemeester voornoemd, J. A. VAN BOVEN. R a C H E.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1897 | | pagina 1