Aigemeen Nienws- en Advertentieblad voor Zeenwsch-Vlaanderen. No. 3464. Zaterdag 29 Mei 1897. EES G0DSBEBICHT. 37e Jaargang. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32J. Men abonneert zicb bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Bneven- bushouders. Inzending van advertentien voor ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. 3 uren op den dag der uitgave. POLITIEK OVERZICHT. De gezanten overhandigden aan Tewfik-pacha, den Turkschen minister van buitenlandscbe zaken, eergister een memorandum over de vredesvoor- waarden. Ook de Duitsche regeeriug heeft zicb in deze ten voile eensgezind met de andere mogend- heden getoond. Volgens den //Berliner Lokal- anzeiger" heeft de sultan aan keizer Wilhelm een telegram van dankbetuiging gezonden, met verzoek, verder raad te willen geven, opdat rurkije den weg vinde om als overwinnende mogendheid erkend te worden. Daar de oorlog als feitelijk geeindigd beschouwd wordt, zal de termijn, voor het vertrek der Grieken uit het Turksche rijk gesteld, verlengd worden. Uit Lamia wordt bericht, dat de witte vlag in het Turksche kamp geheschen is om de overkomst van parlementairen te vragen. Twee Grieksche officieren begaven zicb daarop naar het kamp, waar hun verklaard werd, dat de vrijwilligers door geregelde troepen vervangen moesten worden. Als aan die voorwaarde zal zijn voldaan, verzekert men, dat de wapenstilstand strikt in acht genomen zal worden. De gezanten der mogendheden te Athene hebben een conferentie gehouden. Rail is heeft daarna een bezoek aan den Engelschen ambassadeur Eggerton gebracht. De regeering heeft schepen ter beschikking van Garibaldi gesteld om diens vrijwilligers naar Italie over te brengen. De luidjes op Kreta willen van geen ophouden weten. De leiders van den opstand hebben kolonel Stoikos opgedragen, aan de Grieksche regeering een stuk ter hand te stellen, waarin verklaard wordt dat de Kretenzers besloten zijn, zelfs na het vertrek van de Grieksche troepen, met alle mogelijke iniddelen te streven naar vereeniging met het moederland. Maar voordat zij een onveran- derlijk besluit nemen, zullen zij de Grieksche regeering om raad vragen, van welke zij instruction verwachten, die strooken met hun belangen. Uit Kanea wordt gemeld, dat de blokkade binnen- kort zal worden opgeheven, behalve voor oorlogs- behoeften en wapenen, terwijl Rusland en Engeland een wakend oog zouden houden, dat de Turksche troepen op het eiland worden versterkt. De Premier Canovas de Castillo blijkt in de Spaansche Kamer verklaard te hebben, dat het incident van verleden Vrijdag in den Senaat (het geven van een klap aan den Senator door een der Ministers), hoe betreurenswaardig ook, van zuiver persoonlijken aard is en geen politieke beteekenis heeft. Naar zijn meening handelt de liberale partij, door zich thans aan de parlemeutaire werkzaam- FEUILLETON. ROMAN naar het Engelsch van CONAN DOYLE. A. 7) Ik had mij voorgesteld dat Sherlock Holmes terstond de woning zou zijn binnengesneld en zich in het bestudeeren van het geheim zou hebben verdieptmaar hij scheen daaraan zelfs niet te denken. Met eene uitdrukking van onverschillig- heid, die mij, onder dezeomstandigheden, gekunstel scheen te zijn, liep hij de straat op en neer, en keek onbestemd naar den grond, de lucht, de huizen aan den overkaat en het rasterwerk. Nadat hij hiervan genoeg bleek te hebben, liep hij langzaam over het pad, of liever gezegd om de graszoden langs het pad, de oogen op den bodem gericht houdende. Tweemaal bleef hij stilstaan en eens zag ik hem glimlachen en hoorde ik hem een uitroep van voldoeuing slaken. Er waren tal van voetsporen op den natten, modderigen grondmaar aangezien de politie er op en neder was gegaan, kon ik niet inzien waarom mijn metgezel zou meenen er iets wijzer door te worden. Toch had ik zulke buitengewone blijken van de vlugheid van zijn opmerkingsvermogen gehad, dat ik er niet aan twijfelde of hij kon heel wat bespeuren, dat voor mij verborgen bleef. heden te onttrekken, onvaderlandslievend en onver- dedigbaar. Sagasta en de zijnen, die zeer verbitterd zijn, lebben niettemin besloten de Kamer niet weer te betreden, alvorens hun voor de beleediging, door den Hertog van Tetuan den Senator Comas aange- daan, voldoening is gegeven. De openbare meening schijnt niet gunstig voor de regeering te zijn. De Fransche pers wijdt, ter gelegenheid van let bezoek van Dr. Leyds te Parijs, hare aandacht aan Transvaal, op de gebruikelijke Fransche manier. Een blad weet te vertellen, dat Leyds de opdracht heeft, te Parijs, Berlijn en St. Peters burg de verzekering te verkrijgen van een soort- gelijke bescherming, als door de mogendheden aan Griekenland is verleend, n.l. dat in geval van oorlog met Engeland geen van beide partijen aanspraak zou mogen maken op uitbreiding van grondgebied. Aan //Daily Mail" wordt uit Kaapstad geseind, dat Hofmevr, de leider der Hollandsche partij in 't Kaapsche parlement, weer tegen Engeland aan het kuipen is. De vereenigde oppositie zou be sloten hebben, opnieuw een poging te doen om het ministerie Sprigg te laten vallen door een rechtstreeksche motie van wantrouwen naar aan- leiding van Sprigg's verklaring, dat hij eventueel weer aan de Engelsche regeering de hulp van de Kaapkolonie tegen de Boeren zou aanbieden, betgeen volgens de oppositie in elk geval onge- oorloofd is zonder de goedkeuring van het Kaapsche parlement. Het doel der oppositie zou tegelijk zijn, Gordon Sprigg te beletten, als eerste Minister de jubileumsfeesten te Londen bij te wonen. Aan de burgemeesters is door tusschenkomst van de commissarissen der Kouingin mededeeling gedaan van eene aanschrijving van den Minister van binnenlandsche zaken om ter voorbereiding der bij eventueele invoering der wet van 28 April j.l. (Staatsblad no. 110) op 4 Juni a. s. in verband met de op Dinsdag 29 Juni e. k. te houden periodieke verkiezingen van leden van den ge- meenteraad, tijdig de noodige maatregelen te treffen. Deze wet strekt om de wijze van verkiezingen voor de gemeenteraden met die voor de Tweede Kamer in overeenstemming te brengen. Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend tot wijziging en aanvulling der bepalingen van het burgerlijk wetboek omtrent vaderlijke macht en voogdij. Aan de deur der woning werden wij ontvangen door een langen man, met bleek gelaat en vlas- kleurig haar. Hij droeg een zakboek in de hand en stormde op mijn vriend toe, om hem hartelijk de hand te drukken //Het is waarlijk heel vriendelijk van u te komen," zeide hij. //Ik heb alles onaangeroerd gelaten. z/Behalve ditgaf mijn vriend ten antwoord, op het pad wijzende. //Als er een kudde buffels overheen was gegaan, kon het er niet anders uitzien. Gij hebt toch zeker eerst uw eigen op- merkingen neergeschreven, voordat gij dit toeliet, Gregson." z/Ik heb zooveel te doen gehad binnenshuis, sprak de detective ontwijkend. //Mijn collega, mijnheer Lestrade, is bier. Ik had op hem ge- rekend om hierover te waken." Holmes keek mij aan en trok spottend de wenk- brauwen op //Als er twee zulke lieden, als gij en Lestrade, op het terrein zijn, zal er niet veel voor een derde te ontdekken zijn," zeide hij. Gregson wreef zich vergenoegd in de handen z/Ik meen dat wij alles gedaan hebben wat wij vermochten," sprak hij met zelfvoldoening //maar het is een zeldzaam geval, en ik wist dat gij van dtrgelijke zaken hieldt." ,/Zijt gij hierheen niet per rijtuig gekomeu vroeg Sherlock Holmes. z/Neen mijnheer." //Lestrade ook niet?" ,/Neen." ffLaat ons dan binnengaau en de kamer be- kijken," met deze onsamenhangende opmerkiug Naast ontzetting is regel ing beproefd van ont- heffing op eigen verzoek. Het gezag van vereeni- gingen, stichtingen en instellingen van weldadigheid, die verzorging van minderjarigen beoogen, wordt op vaster grondslagen gevestigd, met verscherpte onderscheiding tusschen vaderlijk gezag en voogdij. Gehandhaafd blijft het beginsel, dat in den regel de vader alleen het ouderlijk gezag uitoefend, doch de onbevoegdheid der vrouw tot waarneming van voogdij opgeheven. De Minister van Binnenlandsche zaken brengt ter kennis van de belanghebbenden, dat dit jaar de examens ter verkrijging van akten van be- rwaamheid tot het geven van lager onuerwijs in de Fransche taal en lager en middelbaar onderwijs in de Hoogduitsehe en Engelsche taal zullen worden afgenomen in de maand Augustus, des noodig ook in het laatst van Juli. Die tot het geven van onderwijs in de gym- nastiek, zoowel voor de akte lager onderwijs (vak bedoeld in art. 65 der wet op het lager onder wijs) zullen worden gehouden in de maand Juli, zoo noodig ook in Augustus. Die tot het geven van lager onderwijs in de landbouwkunde en voor middelbaar onder in de land- en tuinbouwkunde en de houtteelt zullen plaats hebben in de maand Augustus, zoo noodig in September. Die tot het geven van lager onderwijs in het handteekenen en van middelbaar onderwijs in hand- en rechtlijnig teekenen en de perspectief en die voor het boetseeren zullen worden gehouden in de maanden Augustus en September, des noodig ook in October. Yoor verdere bijzonderheden zie men de St. Ct. Dinsdag is door den Minister van Justitie in audientie ontvangen eene deputatie uit het be- stuur van Rotterdamschen bierhuishoudersbond, om bij den Minister aan te dringen op herziening der bestaande drankwet. De bepaling dat aangeteekende brieven enz., op verzoek van de geadresseerden, op bijkantoren kunnen worden afgehaald, wordt wegens de daar aan voor de post-administratie verbonden bezwaren, te reken van 1 Juli a. s., ingetrokken. Van af dien datum zullen de aangeteekende stukken alleen dan aan de bedoelde kantoren kunnen worden afgehaald, indien de naam van het bijkantoor, alwaar de afhaling moet plaats vinden, bij het adres op die stukken door den afzender is aan- gegeven. In verband hiermede zal, te rekenen van gemeld tijdstip, op de kennisgevingen tot het afhalen van aangeteekende brieven enz. worden vermeld of, en hij het huis, gevolgd door Gregson, trekken duidelijk verbazing stond te betrad op wiens lezen. Een korte gang, met stoffige, naakte steenen, leidde naar de keuken en het waschhok. Aan weerszijden daarvau zag men eene deur. Een harer was klaarblijkelijk sedert weken gesloten geweest, de andere behoorde tot de eetkamer, in welk vertrek de geheimziunige zaak had plaats gevonden. Holmes ging daar binnen, en ik volgde hem, in die gedrukte gemoedsstemmiug, welke het bijzijn van een doode steeds veroorzaakt. Het was eene groote, vierkante kamer, die er door het ontbreken van alle meubels nog ruimer uitzag, dan zij in waarheid was. Een alledaagsch en kleurig behang versierde de muren, maar het was op sommige plaatsen door voclit gescheurd, en hier en daar hing er een lange reep af, die het gele pleistervverk daarachter vertoonde. Over de deur was eene in het oog vallende stookplaats bekleed met een schoorsteenmantel, die wit marmer na moest bootsen. Op een hoek daarvau stond een stukje roode waskaars. Het enkele raam was zoo vuil, dat het licht slechts nevelachtig en onzeker naar binnen drong en over alles eene grauwe schaduw verspreidde, wat nog verergerd werd door de dikke lagen stof door het gansche vertrek opgehoopt. A1 deze bijzonderheden merkte ik eerst later op. Voor het oogenblik werd mijne aandacht uitsluitend geboeid door de donkere, roerlooze ge stalte, welke op de plauken lag uitgestrekt, en met strakke, blinde oogen naar de vuile zoldering zoo ja, op welk bijkantoor de daarin omschreven brieven enz. berusten. Naar gemeld wordt is het vrij zeker, dat ook in Amsterdam de opbrengst der nieuwe rijks per- soneele belasting niet onbelangrijk zal tegeuvallen. In de rede, door den minister Van Houten te Groningen gehouden, heeft deze volgens het Handelsblad o. a. gezegd Een practisch geschilpunt, dat aan de orde moet komen, is de drankwet. Men wil verscherping der drankwet, doch daar is spreker tegen. Als de bekende twintig jaren zullen zijn afgeloopen, dan zal men met de wet zitten, omdat er te veel ver- gunningen zijn op sommige plaatsen. Als het aan spreker ligt, dan gaat het geheele tarief weg, doch wordt alleen een vergunningsrecht geheven, dat de vergunning zal regelen naar de behoeften. Een redelijke beperking, voortvloeiende uit een redelijk vergunningsrecht, doet alles goed en zonder dwang, doch vastgestelde cijfers zijn onuitvoerbaar. Het tegenwoordig stelsel kweekt ontduiking en spion- nage, kweekt een soort dwangpolitiek. Het drank- misbruik noch gebruik zijn door de drankwet gekeerd. Die wet gebiedt ook dronkaards op te pakken, die zich op de openbare straat goed trachten te houden, terwijl een verstandiger wetgever alleen zou oppakken een dronkaard, die voor zich of anderen gevaarlijk is. De tegenwoordige wet kweekt rebellie tegen de politie, want ieder uit de lagere bevolking weet wel, dat ook in dezen geen gelijkheid voor de wet bestaat. Men zal spreker nu wel een voorstander van drankgebruik noemen hij is tegen alle misbruik, doch deze wet bestrijdt die niet. Dit is een zeer practisch punt, waarover de kiezer zich wel mag bedenken. Het is een punt, waarom- trent in elke partij verdeeldheid bestaat. Door een groot getal jagers uit alle deelen des lands is aan de verschillende Nederlandsche spoorwegmaatschappijen een schrijven gericht, waarin zij in overweging geven de tariefsbepalingen, voor zoover die op het vervoer van honden be- trekking hebben, zoodanig uit te breiden, dat het, evenals in Duitschland, mogelijk zal zijn reeds bij den aanvang der reis den prijs voor het ver voer van heen- en terugreis te betalen en de geldigheid voor de terugreis niet korter te laten zijn dan die van gewone retourbiljetten voor de zelfde reis, waardoor het mogelijk zal zijn hun honden op hun tochten steeds mede te voeren en het publiek aan de loketten voor plaatsbewijzen en bagage-reiju's zoo weinig mogelijk te hiuderen, indien althans de vrachtprijzen, evenals in Duitsch land, zoo matig gesteld worden, dat deze voor geregeld verkeer niet te bezwaarlijk zijn. opkeek. Het was het lijk van een omstreeks drie en veertig of vier en veertigjarig man, van middel- bare lengte, breedgesclrouderd, met kort zwart kroezelhaar en een korten, stoppelachtigeu baard. Hij was gekleed in een zware lakensche lange jas en vest, met lichtkleurige broek en keurigen kraag en manchetten. Een goedgeborstelde, nieuwe hooge hoed stond naast hem op den vloer. Zijne handen waren gebald en zijn armen lagen wijd uitgespreid, terwijl zijn onderste ledematen gekromd waren, als had hij een ontzettenden doodstrijd ge had. Op zijn verstijfd gelaat viel zulk eene uit drukking van afgrijzen, en naar mij voorkwam, ook van haat, te lezen, als ik nooit te voren op menschelijke trekken had gezien. Deze kwaad- aardige en vreeselijke uitdrukking, zoowel als het lage voorhoofd, de stompe neus en de uitstekende kaken, verleenden den doode een zonderling leelijk aapachtig voorkomen, wat nog verhoogd werd door zijne gekronkelde onnatuurlijke houding. Ik heb den dood onder velerlei gedaanten aanschouwd, maar nooit is hij mij in schrikwekkendeu gedaante voorgekotnen dan in die donkere, naargeestige kamer, welke op een der noofdstraten der buiten- wijken van Londen uitzag. Lestrade stond, vlug en bewegelijk als altijd, bij den ingang, en begroette mijn metgezel en mij. ffDit geval zal heel wat opzien baren, mijnheer," verklaarde hij. //Het overtreft alles wat ik nog gezien heb, en toch heb ik heel wat aanschouwd." //Is er geen leiddraad vroeg Gregson. z/In het geheel geen," verzekerde Lestrade. (Wordt vervolgd.) COIRAA Hit hlad ver.rhijnt Woeusdas- en VriJdawav»od, uitsesomlerd op Feestdagen, bij .len »i<Sever P. J. IA11 DE HIDE te Ter %euzen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1897 | | pagina 1