Gemengde berichten. TER NEUZEN, 24 Mei 1897. In de gisteren alhier gehouden algemeene vergadering van de R. K. kiesvereeniging in het district Oostburg is candidaat gesteld voor de Tweede Kamer de beer N. Glinderman, te Alkmaar, oud-lid, candidaat der anti-revolutionaire kies- vereenigingen. Het stoomschip //Calon," kapitein Ramon Esquivel, den 18 dezer ran uit onze haven ver- trokken met eene lading van 1926 ton phosphate, in zakken, met bestemming nnar Rochefort, is den 20 Mei des namiddags ten 3 ure, nabij Laber- vrach, district Brest, gezonken. De bemanning, bestaande uit 22 koppen, is gered. De Calon" is alhier een oud bekende geweest. Sedert ruim 15 jaren heeft dit schip onze haven bezocht. Vrijdag werd te Goes door het bestuur van het waterschap Breede Watering bewesten Ierseke c. a. aanbesteed a. Het vernieuwen, herstellen en onderhouden der waterkeerende werken. Hiervoor was minste inschrijver de heer J. F. Adriaansens te Walsoorden, voor f 5654. b. Het leveren van Vilvoordsche steen. Eenige inschrijver hiervoor was de heer B. van Eck te Ter Neuzen, voor f 2548. c. Het leveren, zinken en met steenbestorten van 7750 M3. rijs- en zinkstuk, in 2 perceelen. Voor het eerste perceel, zinkwerk, was minste inschrijver de heer B. den Exter van den Brink te Krabbendijke, voor f 15844. O. m. werd hiervoor ook ingeschreven door de heeren J. Tol- lenaar, voor 18,900; J. de Bree hz., voor 18,680 M. van den Hoek, voor 16,800 en A. Tholens Dingz., voor 16,798; alien te Ter Neuzen. Voor het tweede perceel, bestorting, werd inge schreven door de heeren J. de Bree Fz., voor 20,290 en P. A. van de Velde, voor 20,240 beiden te Ter Neuzen. Alle perceelen werden aan de minste inschrijvers toegewezen. De levering van steen echter niet voor f 2548, doch voor f 2470. Hock, 22 Mei. In de heden alhier gehouden raadszitting werd, ter voldoening aan art. 65 der kieswet, tot stemlokaal aangewezen de bovenzaa van het gemeentehuis. Op een betrekkelijk schrijven van den Minister van W., H. en N. werden eenige besluiten genomen in zake het op te richten telephoonkantoor, als bepaling diensturen, beloo- ning telephoonhouder en besleller, bestelloon enz. Met algemeene stemmen werd gunstig beschikt op een verzoek van M. de Feijter, om vermindering van zijnen aanslag in den hoofdelijken omslag. Nog haddeu eenige besprekingen plaats omtrent de handelingen van het dagelijksch bestuur in zake schoolgeldheffing, waarbij de voorzitter op- nieuw beweerde dat Burg, en Weth. in deze bun bevoegdheid niet zijn te buiten gegaan, wat door de heeren De Regt en Dieleman werd betwist. Zaamslag, 21 Mei. Heden werd alhier door burgemeester en wethouders aanbesteed de levering van 500 M3. Pruisische grint, franco op den wa aan de gemeentelijke los- en laadplaats. Ingekomen waren 4 inschrijvingsbiljetten, te weten Willem Hokken te Sliedrecht, voor 1,85 C. de Voogd v. d. Straaten, te Puttershoek, voor 1,78; P. A. Dolk te Dordrecht, voor 1,76 en C. Bakker te Sliedrecht, voor 1,73. Alles per M3. Gegund aan laatstgenoemde. Zaamslag, 22 Mei. Door het bestuur der water- keeiing van de caiamiteuze polders Margaretha c. a., werden heden aanbesteed de gewone onderhouds- werken dienst 1897/98. Begrooting 9332. Ingeschreven werd door de heeren D. de Doelder te Ter Neuzen, voor 9890,H. Klaassen te Zaamslag, voor f 9865,J. de Bree Fz. te Ter Neuzen, voor 9788,.J. J. Geluk te Tholen, voor 9728 en G. van Meelen, te Vlissingen, voor 9400,aan wien het werk is gegund. wEr zijn geen misdaden en geen misdadigers in onze dagen," sprak hij op kregeligen toon. „Wat helpt het of men al verstand bezit in ons vak Ik weet zeer goed, dat ik mijn naam beroemd zou kunnen maken. Niemand leeft of heeft ooit be- staan, die dezelfde mate van studie en van aange- boren talent gewijd heeft aan het opsporen van misdrijven als ik. En wat is het nut daarvan Er valt geen misdaad op te sporen, op zij n hoogst een doinme daad van snoodheid, met zulk een doorschijnend oogmerk, dat zelfs een beambte van Scotland-Yard het kan doorpeilen." Deze pochende manier van spreken verveelde mij, en ik rneende het beter een ander onderwerp te kiezen. //Ik vraag mij af waar die man naar zoekt zeide ik, wijzende op een forschgebouwden, grof gekleeden persoon, die langzaam aan de overzijde van de straat voortging, bekommerd naar de num- mers kijkende. Hij droeg een groote blauwe enve- loppe in de hand, en bracht zonder twijfel een boodschap over. z/Bedoelt gij dien gewezen onderofficier van de marine?" zeide Sherlock Holmes. „Alle duivelsdacht ik bij mijzelven. //Hij weet dat ik niet na kan gaau of hij goed heeft geraden." Nauwelijks had die gedachte mijn brein door- kruist, of de man, dien wij gadesloegen, kreeg ons Axel. Door de kiesvereeniging //Onze belangen" alhier, is tot candidaat voor de Tweede Kamer gesteld Mr. P. C. J. Hennequin, burgemeester van Aardenburg. Axel, 22 Mei. Op de heden alhier gehouden stierenkeuring waren aangebracht 8 stieren, waarvan er 6 aan keuring werden onderworpen. Yoor tweejarige stieren werd de eerste prijs toegekend aan den stier van den landbouwer L. de Regt te Axel. Voor eenjarige stieren eerste prijs aan den stier van den landbouwer Ph. J. van Dixhoorn te Axel. Tweede prijs aan den stier van den landbouwer C. N. Jansen van Rosendaal te Axel. Een eervolle vermelding werd toegekend aan den stier van den landbouwer L. de Regt te Axel. Overslag. Zondag had de vereeniging vDe Palingvrienden", geholpen door eenige ingezetenen, een schoon feest georganiseerd. Zij had namelijk een wedstrijd uitgeschreven in het visschen met den hengel en een 70tal hengelaars waren opge- komen om te beproeven een paar vischjes te verschalken en daarmee eenige vijffranken te ver- dienen. Ofschoon het weder voor de vangst niet al te gunstig was, werden er nog al enkele voorntjes en baarsjes gevangen en was de vereeniging //Kunst- visschers" van Wachtebeke vooral gelukkig. Het feest werd opgeluisterd door het muziek van Wachtebeke, Zuiddorpe, Sluiskil en Ter Neuzen. In den namiddag hadden er voor de inwoners van Overslag schooue en vermakelijke volksspelen plaats als mastklimmen, kuips'teken, wit en zwart, kikvorschenkruien, enz., waaraan allerlei kleeding- stukken en snuisterijen als prijzen verbonden waren. Er was zeer veel volk op de beendoch alles liep in de beste orde af; zoodat het feest als uitstekend geslaagd mag beschouwd worden. De door 3 kogels verwonde Koosje Duiven zal nog in het ziekenhuis te Groningen moeten blijven tot de komst van den nieuw benoemden Duitschen professor, opdat alsdan met behulp der Xstralen de juiste plaats waar de kogels zich bevinden kan worden bepaald. Vrijdagochtend is te Valburg een boeren- woning, bewoond door twee gezinnen, afgebrand. Van een gezin was de inboedel verzekerd, doch van het andere, waarvan de man juist met biggeu naar de Arnhemsche varkensmarkt was, is niets geassureerd. Te Maastricht viel een 52jarige metselaar van de stelling en is aan de gevolgen daarvan overleden. Donderdag zijn te Londen tengevolge van den grooten aanvoer van Amerikaansch vleesch en vee en door het warme weder de vleeschprijzen aanmerkelijk gedaald, zoodat de exportslagers voor- loopig het vervoer moeten staken. Ilierdoor zullen de veeprijzen hier te lande nog gedrukter worden. Tegenzin in het leeren schijnt oorzaak te zijn geweest dat te Vierssen, bij Venlo, een lljarige scholier zich door ophanging van het leven be- roofde. Niettegenstaande in zijn gezin roodvonk heerschte, ging een schatter van de personeele belasting te Delft toch door met zijn bezigheden als schatter te verrichten. Iemand wiens inboedel moest worden getaxeerd maakte hiertegen echter bezwaar, en de schatter is daarop door de betrokken autoriteiten geschorst. De 69jarige metselaar G. Kok, te Harder- wijk, is Zaterdagmorgen, terwijl hij aan een dak werkzaam was, ongesteld geworden en van eene hoogte van 7 meter op de straat neergestort, tengevolge waarvan hij oogenblikkelijk overleed. Door een visseher is Vrijdag tusschen Venlo en Velden uit de Maas opgehaald het lijk van een onbekende vrouw. Op het lijk werden gevonden een gouden horloge en een flesch melk. Te Amsterdam is door den heer D. van Pelt, hoofd eener school, bij wijze van proef brand- alarm gemaakt. Eenige dagen te voren was den kitideren verteld, dat zij bij hooren van dit alarm, dadelijk de banken moesten uitspringen, met ach- terlating van alles, ook hoed, pet, enz., en in huisnummer in het oog en stak haastig de straat over. Wij hoorden luid aankloppen, een diepe basstein beneden in de gang en zware stappen, die de trap opkwamen. z/Voor mijnheer Sherlock Holmes," zeide hij, de kamer binnentredende en mijn vriend den brief overhandigende. Ik had eene gelegenheid gevonden, om hem van zijne verwaandheid te genezen. Daaraan had hij niet gedacht, toen hij zoo maar in de lucht ge- grepen had. ,/Mag ik u vragen, mijn jongen," zeide ik op mijn vriendelijksten toon, //welke bezig- heid gij uitoefent z/Kruier, mijnheer," antwoordde hij norsch. //Ik heb mijn pak bij den kleermaker moeten brengen." z/En wat waart gij vroeger vervolgde ik, met een spottenden blik op mijn metgezel. //Sergeant, mijnheer, bij de Koninklijke Marine, Lichte Infanterie, mijnheer. Geen antwoord, mijn heer? Best, mijnheer." En hij bracht zijne hielen bijeen, sloeg aan en vertrok. (Wordt vervolgd.) rijen, door den onderwijzer vergezeld de school moesten uitloopen. De school, die twee klassen beneden en 5 boven bevat, en slechts den uitgang naar de straat bezit, was in twee minuten ont- ruimd, niettegenstaande er 325 leerlingen zijn, waaronder 50 vijfjarigen. Een arbeider te Westmaas wilde des morgens om half drie de vlam van een petroleumlampje, dat in brand geraakt was, blusschen. De vlam sloeg op 's mans kleeren over. Hevig verschrikt loopt hij de deur uit om in het water te springen. Zoover kon hij echter niet komen. Hij valt op den dijk neer en blijft daar brandend liggeu, totdat de vrouw, ook uit het huis gesneld, zijne kleeren uitdooft. De beenen en het onderlijf van den man zijn met brandwonden overdekt. Hij verkeert in levensgevaar. Langs de nieuwe tramlijn van Drachten naar Bergum, wordt thans veen uitgegraven en daarvan turf gemaakt. Dit veen wordt, zeldzaarn genoeg, onder het bouwland van daan gehaald. De bovenlaag bestaat uit 3 d. M. zand en dan vindt men 1 M. veengrond. De turf is van beste kwaliteit. Op dien zandgrond werden jaarlijks geregeld aardappelen gebouwd en nooit had men er aan gedacht, dat onder die aardappelen een schat van brandstof verborgen was. Te Scherpenisse had een kind van ongeveer 2 jaar het ongeluk in een pot met kokend water te vallen, met het noodlottig gevolg, dat het den anderen dag overleed. Te Nunspeet kreeg een timmerman een splinter in de hand en bleef daarmee loopen, tot de hand opzwol. Geneeskundige hulp mocht toen niet meer baten. De man overleed aan bloedvergiftiging. Zaterdagochtend overleed een knaapje van 16 maanden tengevolge van de brandwouden die het bekomen had, toen het in de ouderlijke woning aan den Oharloischen Lagendijk te Rotterdam in een emmer heet water was gevallen. In een particuliere verzameling te Weenen werd een man betrapt, die twee schilderijen wilde stelen. De dader is een doctor in de geneeskunde uit Boedapest, Lenkei genaamd. Hij had een heele collectie instrumenten bij zich, om schilderijen uit de lijst te snijden en door oleographieen te veivangen, om dadelijke ontdekking te voorkomen. Op de kamer in zijn hotel vond men verscheidene voor dat doel bestemde kleurendrukken. Te Warschau heeft een man van 75 jaar zich als arts gevestigd, na onlangs pas zijn practisch examen te hebben afgelegd. Reeds 54 jaar ge- leden was hij als student ingeschreven, maar kon wegens gebrek aan de noodige middeleu zijn studie niet voortzetten en moest als onderwijzer zijn kost verdienen. Eerst 20 jaren later was hij in de gelegenheid zijn studie te hervatten en legde met glans zijn eerste examens af. Toen kwam de Poolsche opstand van 1863 waaraan hij ijverig deelnam, met het ongelukkig gevolg dat hij naar Siberie werd verbannen en er 32 jaren in de zilvermijnen moest werken. Eerst in 1895 werd bij in vrijheid gesteld, keerde toen naar Warschau terug, studeerde verder en is thans als arts toegelaten. Als dr. Borysik nu nog maar lang genoeg leeft om een groote praktijk te krijgen Uit Woerishdfen (Beieren) komt het bericht van het overlijden van pastoor Kneipp, die reeds lang lijdende was en na een korte periode van beterschap onlangs weder ingestort was. We behoeven niet te zeggen, wie en wat pastoor Kneipp was. Weinigen der grooten geleerden hebben zich een zoo algemeene bekendheid ver- worven als deze geestelijke met zijn onvermoeide en welgeslaagde propaganda ten voordeele van de hydrotherapie (watergeneeskunde) en vooral door zijn systeem van barrevoets loopen in de van ochtenddauw vochtige weiden. Pastoor Kneipp was geboren in 1821 en ontving de priesterlijke wijding in 1852, werd kanunnik in 1855 en in 1881 pastoor te Woerishofen, alwaar hij thans overleden is. Sedert 1848 heeft hij zich met de hydrotherapie bezig gehouden, en zijn systeem verdedigd in een groot aantal zeer bekende en in alle talen overge- zette brochures. Van den schrik gestorven. Een jonggehuwde vrouw in de rue de Flandre te Brussel hoorde 's nachts 1 uur aan de deur van haar kamer kloppen. Zij opende, en voor haar stond een man, beschonken en met bebloed gelaat. Zij gaf een gil, en viel in de armen van haar echtgenoot, die was toegeschoten. De onge- lukkige vrouw was van schrik gestorven. Het individu, dat de oorzaak van haren werd, was een bewoner van 'tzelfde huis, die in beschonken toestand op straat gevallen was en nu aan de verkeerde deur was aangeland. Totnogtoe hield men het niet voor passend, dat een jonge weduwe in den eersten rouwtijd zich op de fiets laat zien. De nooit rustende uit- vinders op het gebied der rijwiel-industrie hadden anders zeker al lang een machine samengesteld, die in haar uiterlijk volkomen de gevoelens van een diep bedroefde weduwe weergaf. Maar een jonge Amerikaansche, die onlangs haar dierbaren echtgenoot verloor, zoekt en vindt haar eenige troost in haar groote smart, door op den rug van haar stalen ros langs veld en wegen te dwalen. Reeds altijd een hartstochtelijke wiel- rijdster heeft ze thans uitgevonden, hoe de wieler- sport te vereenigen is met weduwenrouw zonder tegen den goeden toon te zondigen. De dame heeft aaar rijwiel in een rouwwiel laten veranderen, waartegen niets te zeggen valt. Elk stukje van blinkeud metaal, zelfs de spaken en de schel zijn met zwart email overdekt, de stuurstang is over- trokken met zwart krip, en lange reepen van dezelfde sombere stof fladderen melancholiek langs beide kanten van het rijwiel. De dame draagt natuurlijk een costuum, dat geheel in het zwart is jockey-pet, jacquet, laarsjes, kousen, alles legt getuigenis af van den zwaren rouw, die het hart der wielrijdster vervult. Zelfs het hondje, dat altijd naast haar wiel loopt en dat vroeger spier- wit was, is nu pikzwart, want het diertje is geverfd 1 Zoo speelt men in Amerika met den rouw De familie L., te Usselo, werd op't onver- wachts zeer ernstig ongerust, toen, schijnbaar zonder bepaalde oorzaak, zich bij de vrouw des huizes kenteekenen van bloedvergiftiging ver- toonden. Eerst zwol de wang en toen het heele hoofd verbazend op, terwijl de lijderes hevige pijnen kreeg en sommige ledematen min of meer ver- lamd schenen. Men kon geen verklaring vinden en maakte allerlei gissingen. Eerst toen na eenige uren de pijnen verminderden, het geheel ver- wrongen gelaat weer wat begon te slinken en zich teekenen van beterschap openbaarden, bekende de lijderes, dat zij met een speld, die min of meer groen uitgeslagen was, in een holle kies had gepord. Van nu aan gelooft zij, dat zulke operaties gevaarlijk zijn. Falb voorspelt voor deze weken onweders. Wij in ons land hebben daarvan nog niet veel bemerkt, maar in andere landen wel, bij v. in Frankrijk. Uit Arras bericht men, dat een hevig onweer daar in de nabijheid is uitgebarsten, een karreman werd door den bliksem getroffen en ge- dood. Te Tortequesne werd een jonge man op dezelfde wijze gedood. Van Laon wordt melding gemaakt van drie mannen, die Dinsdagavond door den blikseyji werden getroifen met doodelijk ge volg. In de buurt daarvan, te Besny-Sur-Laon, scholen 32 werklieden in een molen, een meester- knecht ried hen aan heeri te gaan, 3 weigerden, de 29 anderen waren nauwelijk 500 schreden verder, toen een bliksemstraal den molen trof, een der drie achtergebleven werklieden doode en de twee anderen zwaar verwondde. In Bijapore is een Engelsch-Indisch ambte- naar door een tijger gedood. De Engelschman had op de jacht een tijger aangeschoten en, om het razende dier uit den weg te gaan klom hij in een boom. Het beest sprong hem echter na en beet hem zoo vreeselijk dat hij den volgenden dag stierf. Een inlander, die zijn meester te hulp kwam, werd door den tijger doodgebeten. Eindelijk werd het beest door een welgericht schot neer- gelegd. Het mat van kop tot staart 12 Eng. voet. Men wist en leerde reeds lang dat hart- wonden niet per se doodelijk zijn. Slechts een verwonding was er die altijd en onvermijdelijk doodelijk is, die van het verlengde merg. Maar meer dan een theoretische overweging was dit toch eigenlijk niet. Practisch ging genoegzaam ieder aan een hartwond dood. Tegenwoordig is dat niet meer het geval. Op het Duitsche chirurgencongres deelde Dr. Rehn uit Frankfort een geval mede van een jongen man, die cen messteek in de borst gekregen had en in den meest hopeloozen toestand in behandeling kwam. Als eenige kans om zijn leven te redden werd zijn hartezakje geopend en het hart blootgelegd, om te trachten de wond te hechten. Men vond inderdaad een wond van 1 centimeter en men slaagde er in die met drie hechtingen te sluiten. De toestand werd dadelijk beter en weldra was de patient hersteld. Dr. Parozzani uit Rome heeft nu een dergelijk geval behandeld. De wond was toen nog iets grooter en hij had dus een hechting meer noodig. Gedurende de operatie moest de patient met kamferinjecties in het leven worden gehouden. Achttien dagen later was hij evenwel genezen. Uit Hyderahad wordt gemeld, dat de be- roemde keizerlijke diamant uit de schatkist is ge- stolen en vervangen door een valschen steen. Het geval wekt groote sensatie. Men zegi dat de nizam voornemens was, den diamant ten geschenke te geven aan koningin Victoria ter gelegenheid van haar jubile. Een Belgische zendeling heeft weer mede- deelingen gedaan over de gruwelen, jegens inboor- lingen van den Congostaat bedreven. Hij was o. a. ooggetuige van het meermalen gemelde handen afhakken, als straf voor te weinig ijver bij den gedwongen arbeid. Eens zag hij 18 afgesneden handen tegelijk. Volgens een Engelsch bladis Edhem-pacha, de legeraanvoerder der Turken, Griek van ge- boorte en Christen van afkomst. Hij werd geboren op Chios. In 1822 landde daar een Turksche macht, die er brand stichtte, martelde en moorddemeer dan 23,000 mannen, vrouwen en kinderen werden ver- moord en 47,000 werden in Egypte, Konstautinopel en Tunis als slaven verkocht. Onder de vermoorden waren de ouders van Ed hem-pacha hij zelf werd door een Turkschen generaal naar Konstantinopel gebracht. Later kreeg

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1897 | | pagina 2