Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- Vlaanderen. No. 3462. Dinsdag 25 Mei 1897. 37e Jaargang. Ji Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,-. Franco per postVoor Nederland f 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amenka 1,32J. Men abonneert zicb bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slecbts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. „i( bla<1 w 8AM"E Teg We"'e° DE OORLOG IN HET OOSTEN. Edhem-pacba schijnt, na het bevel van den wapenstilstand, nog eenige posten te hebben be- zet, waarover de Grieksche regeenng bij de mogend- heden heeft geprotesteerd. Omgekeerd beklagen de Turken zich, dat de Grieken in Epirus nog na den wapenstilstand hebben geschoten. In Thessalie zal men door een commissie van officieren een neutrale zone tusschen beide legers vaststellen. Omtrent de jongste wapenfeiten wordt meege- deeld, dat het Philhelleensche korps (de vrijwilligers nit den vreemde) zware verliezen heeft geleden. De Pransche afgevaardigde Antide Boyer vocht dapper mee; Cipriani werd niet gedood, maar zwaar gewond aan de kuiehij bleef zes uren op 't slagveld liggen en had veel bloedverlies. llq kwam met een transport gewonden, waaronder 10 Garibaldianen, te Athene aan. Men heeft nu tijd, bij gebrek aan nieuws van het oorlogstooneel, te redeneeren over den waar- schiinlijken loop der zaken. De Temps" spreekt het gerucht van een con ference over het Oostersche vraagstuk tegenhet blad acht het echter mogelijk, dat de gezanten der mogendheden, wanneer de vredespreliminairen wat verder zullen zijn, een bijeenkomst met de Grieksche en Turksche gedelegeerden zullen houden, om de bijzonderheden van het vredesverdrag te regelen. Het zelfde blad meldt, dat het telegram van den czaar aan den sultan 't gevolg was van een dringende bede van den Griekschen kroonpnns aan zijn keizerlijken neef om tusschenbeiden te komen. Het Pransche regeeringsorgaan constateert met, genoegen, dat te Konstantinopel de invloed van een andere macht dan Duitschland weer toeneemt. De anti-Grieksche geest in Duitschland heett zich opnieuw geopenbaard in een oproep om steun voor de ,/kleine luyden," die arm zijn gewordeu door het verlies van Grieksche rente. Het ver- lies wordt geschat op 40 millioen mark rente en 400 millioen kapitaal. Reuter seint uit Konstantinopel, dat de Porte denkt aan verzachting der vredesvoorwaarden, on- danks vele invloeden, die dit tegenwerken. Van Turksche zijde wordt voor het bezit van Thessalie hetzelfde argument aangevoerd als door de Grieken het tegengaan van roover- benden. FEUILLBTOR Aan de afschaffiug der capitulatien wordt tot dusver door Turkije vastgehoudeu. Aan //the Times" werd Donderdag uit Kon stantinopel gemeld De gezanten kregen last om te verklaren, dat het verlangen van de Porte tot afstand van Thessalie niet voor inwilliging vatbaar is. Wei kan eene strategische verbetering van de Thessalische grens worden toegestaan. Het bedrag van de schadevergoeding, die gevraagd is, moet verminderd worden. De capitulatien kunnen niet afgeschaft worden, ofschoon er eenige veranderingen in de bestaande verdragen kunnen worden aaugebracht. Het sluiten van een uitleveringsverdrag tusschen Turkije en Griekenland is toelaatbaar. De gezanten zullen deze instruction collectief mededeelen. De Ministerscrisis in Spanje zal waarsehijnlijk verhaast worden door een voorval in den Senaat. Daar werd het besluit van den Amerikaanschen Senaat over Cuba besproken, en het werd een zoo heftig debat, dat het na de sluiting der zitting werd voortgezet in de couloirs, tusschen den senator Comas en den Minister van Buitenlandsehe Zaken. Deze liet zich door drift vervoeren en gaf den senator een klap. De liberalen (de minderheid) besloten nu, de zittingen van den Senaat niet meer bij te wonen, eer aan hun medelid Comas voldoening zou zijn gegeven. De Minister heeft reeds ontslag genomen. Canovas neernt de portefeuille waar. t Zal mogelijk niet de moeite waard zijn, mg een opvolger in dit kabinet te benoemeu. Zaterdag heeft te 's Gravenhage de onder- teekening plaats gehad van een aanvullingsprotocol der overeenkomst tusschen Belgie, 1 rankrijk, Italie, Luxemburg, Nederland, Portugal, Spanje, Noorwegen en Zweden en Zwitserland, houdende gemeenschappelijke regeling van eenige punten van internationaal privaatrecht. De Minister van financien heeft bij wetsont- werp aan de Tweede Kamer een som aangevraagd vanf 8,22, met welk bedrag een artikel der begrooting voor de Nationale Schuld over 18J6 moet worden verhoogd voor de betaling van coupons. Het „Hbld. van Antwerpen" deelt mede dat de Tweede Kamer in Maart jl. met 44 stemmen tegen 32 eene wet heeft gestemd, waarbij alle persouen die niet in Nederland gehuisvest zijn, voortaan voor successierechten, zelfs in rechtelijn (thans 1 pCt. betalend) onder de nieuwe wet Sl/2 pCt. plus 38 opcenten zullen te betalen hebben aan de Nederlandsche regeering, dus omtrent 12 pCt, Het blad hoopt dat de Eerste Kamer haar goed- keuring zal onthouden aan eene wet die gemaakt schijnt te zijn om de vreemdelingen en buiten landsehe Hollanders te treffen die goederen bezitten in Nederland, en om hen in 't gevolg te beletten nog onroerende goederen in Nederland te koojjpn. De hoop dat de Eerste Kamer de successiewet zou verwerpen waaraan de Tweede Kamer hare goedkeuring schonk, is niet vervuld. Slechts zal het percentage der sucsessiewet niet hooger dan tot 8y2 pCt. mogen klimmen. Dr. A. Kuyper heeft de hem in liet district Schoterland aangeboden candidatuur voor de Tweede Kamer aangenomen. Bij de zich te Amsterdam gevormd hebbende commissie tot het bijeenbrengen van een fonds voor de gewonden in Griekenland, heeft zich ook aangesloten de heer A. B. Ter Haar Romery te Middelburg. Den 14 Juni a. s. herdenkt het departement tot Nut van 't Algemeen te Zierikzee haar eeuw- feest. De herdenking zal geopend worden door eene middagbijeenkomst in de concertzaal, waar de feestrede zal worden uitgesproken. Verder wordt in ,/Parklust" eene matine en eene soiree gegeven, door het muziekgezelschap „Kunst en Eer, terwijl ook een gemeenschappelijke maaltijd wordt gehouden. Naar aanleiding van een door den gemeente- raad van Middelburg genomen besluit, om over de door den gemeentebouwmeester ingediende plannen tot verbetering van het rioolstelsel eerst het advies van een ingenieur in te winnen, heeft de commissie van fabricage ontslag genomen. Zondagmorgen is door Ds. Jorissen plechtig de nieuwe fraaie Remonstr. kerk aan den Wester- singel te Rotterdam ingewijd met een feestrede, welke in druk zal verschijnen. De plechtigheid werd opgeluisterd door een dames- en heeren-koor onder leiding van den heer G. Rijken. De kerkbouw met toren wordt zeer geprezen en strekt den aannemers en architect tot eer. De kerk is gelegen in een der voornaamste wijken van Rotterdam. De heer J. K. van der Veer te Middelburg heeft opgehouden redacteur te zijn van het socialistisch weekblad //De Toekomst". Hij treedt als zoodaning terug daar zijn meening, die hij omtrent lijdelijk verzet in het blad besprak, een beletsel was voor het samengaan van eenige socia- listische vereenigingen. De opening van de tentoonstelling te Dordrecht is nu vastgesteld op 3 Juni. Met 't oog op het ongeluk te Parijs, zijn tegen brandgevaar en de gevolgen van een paniek ver- schillende maatregelen genomen. Op het terrein is, nabij het hoofdgebouw, een brandspuithuis met het noodige materieel ingericht, waarbij een vast brandweerkorps is geplaatst, gehuisvest in een der gebouwen van Oud-Dordrecht. In elken vleugel van het hoofdgebouw zijn voorts brandkrauen, terwijl men er twee gewone en drie nooduitgangen aantreft. De feestzaal is omgeven door een brand- gang van 4 M. breedte en heeft zestien uit- gangen. De gebouwen van Oud-Dordt zijn aan voor- en achterzijde toegankelijk. Het stadhuis, waarin eene verzameling kostbaarheden van omstreeks een half millioen gulden gerangschikt wordt, staat geheel vrij en is met plaatijzer beslagen. Op het marktplein is een brandkraan aangebracht. Voorts zijn vier bliksemafleiders opgesteld. Ook eenige winkeliers te Gouda zijn in het bezit van saamgeplakte muntbiljetten van 10, waarvan elk der saamgevoegde helften een ver- schillend nummer draagt, dus waardeloos zijn. Die nummers zijn S.E. 0; U. 8225A.X. 2267 A.O. 1630 W. 9678; A.G. 9790 R.S. 6148; A.H. 3228; A. G. 6920. Wie in het bezit is van muntjes, die op de aangeplakte helft een dier nummers dragen, kunnen bij de firma Montijn Dortland, te Gouda, in form eeren waar zij aan de ontbrekende helft kunnen komen, om aan de muntjes weer 10 waarde terug te geven. De heeren Mr. M. Tijdeman en Smits van Burgst hebben weder 100 liectaren heide aange- kocht om ontgonnen te worden, en wel onder de gemeente Rijsbergen (N.-Br.). Na onderzoek is gebleken, dat de meeste perceelen voor bouw- en weiland geschikt zijn. De reeds bestaande vloeiweiden beloven een zeer goeden uitslag. ROMAN naar het Engelsch van A. CONAN DOYLE. 5) ,/Welk een bespottelijke onzin riep ik uit, het tijdschrift op tafel neerwerpende. ,/Ik heb nog nooit zulk een prul gelezen 1" ,/Wat bedoelt gij vroeg Sherlock Holmes. ;/Wel, dat artikel," sprak ik, er met mijn eier- lepeltje naar wijzende, terwijl ik mij aan de ont- bijttafel nederzette. //Ik zie dat gij het gelezen hebt, aangezien gij het hebt aangestipt. Ik ontken niet dat het goed geschreven is maar het ergert mij. Het is klaarblijkelijk de tlieorie van iemand, die zijn tijd in een leuningstoel verspilt, en al die kleine, aardige dwaasheden in de eenzaam- heid van zijn studeervertrek heeft bedacht. Het is niet practisch. Ik wilde hem eens opgesloten zien in een derde-klasse waggon van den onder- aardschen spoortrein en hem vragen mij het vak zijuer medepassagiers op te geven. Ik zou duizend tegen een durven weddeu dat hij in gebreke bleef." t ,/Gij zoudt uw geld verliezen," merkte Holmes rustig op. //Wat het artikel betreft, dat heb ik geschreven." //Gij?" ,/Jaik bezit zoowel de gave van opmerking als van gevolgtrekkiug. De theorieeu, welk ik daar heb uitgesproken, en die u als zulk een herseuschim voorkomeu, zijn in waarheid bijzonder practisch, zoo practisch, dat ik er op reken kan om er mijn brood en boter aan te danken. z/Hoe dat vroeg ik onwillekeurig. ,/Wel ik houd er op eigen gelegenheid een vak op na. Ik geloof dat ik de eenige ben in de wereld. Ik ben een consulteerend detectieve, zoo gij ver- staan kunt wat dat beteekent. Hier in Louden hebben wij eene menigte detectieven van de regee ring en een menigte particulieren. Zoodra deze lieden er niet meer uit weten te komen, wenden zij zich tot mij, en slaag ik er in hen op het rechte spoor te breugen. Zij leggen de gansche zaak voor mij bloot, en ik ben meestal in staat, met behulp van mijne wetenschap en van de ge- schiedenis der misdaad, hen voort te lielpen. Lr j bestaat eene sterke familiegelijkenis tusschen mis- drijven, en wanneer gij al de bijzonderheden van een duizendtal daarvan op uw duimpje kent, zou het al heel dwaas zijn, als gij het duizend en eerste niet wist te ontcijferen. Lestrade is een bekend detective. Hij verkeerde onlangs in de duisternis betreffende eene zaak van^valschheid in geschrift, en daarom kwam hij hier." z/En die andere lieden?" z/Zij zijn meestal afgezonden door particuliere agentschappen van onderzoek. Allen verkeercn omtrent het een of ander in verlegenheid, en verlangen eene kleine inlichting. Ik hoor hunne geschiedenis aan, zij luisteren naar mijne gevolg- trekkingen, en ik steek mijn loon op. ffMaar wilt gij dan beweren," vroeg ik, ,/dat gij, zonder uwe kamer te verlaten, een geheim kunt oplossen, waar anderen uiets uit opmaken, ofschoon zij er al de bijzonderheden van kenden r z/Zeker. Ik bezit daaromtrent een soort ingeving. Nu en dan duikt er eene zaak op, die wat inge- wikkelder is. Dan moet ik er op uit gaan en alles met eigen oogen zien. Gij weet ik bezit heel wat bijzondere kennis, die ik op het raadsel toepas, en alles wonderbaar vergemakkelijkt. De regels van gevolgtrekking, opgeteekend in dat artikel, dat uwe minachting opwekte, zijn voor mij ouwaardeerbaar in mijn practisch werk. Het scheen u te verbazen, toen ik u, bij onze eerste ontmoeting, zeide dat gij uit Afghanistan gekomen waart." ,/Men had u dat zeker verteld." „Volstrekt niet. Ik wist dat gij uit Afghanistan kwaamt. Door de langdurige oefening gaan de gedachten mij zoo snel door den geest, dat ik tot die slotsom kwam, zonder mij rekenschap'te geven van de verschillende trappen die zij hadden te doorloopen. Toch waren er zulke trappen. De loop mijner redeneering was als volgt,/Hier is iemand die een medisch uiterlijk heeft en er tevens uitziet als een officier. Klaarblijkelijk een dokter van het leger, dus. Hij is pas uit de tropen ge komen, want zijn gelaat is donker, en dat is niet zijn gewone huidskleur, want zijn polsen zijn blank. Hij heeft ontbering en ziekte doorstaan, dat kan men zien aan zijn ingevallen gezicht. Zijn linker- arm is verwond geweest. Hij houdt hem op eene stijve, onnatuurlijke manier. Waar in de tropen kan een Engelsche officier van gezondheid veel ellende geleden en een wond in den arm gekregen hebben? Natuurlijk in Afghanistan." Die,gan sche reeks gedachten vorderde geen seconde. Ik zeide u toen dat gij uit Afghanistan kwaamt en gij waart daarover verwonderd." „Zooals gij het uitlegt is het eenvoudig ge- noeg," sprak ik glimlachend. //Gij doet mij denken aan den Dupin van Edgar Allen Poe. Ik stelde mij niet voor dat dergelijke personen anders dan in boeken leefden. Sherlock Holmes stond op en stak zijn pijp aan. ,/Gij verbeeldt u zeker dat gij mij een compli- rnentje maakt, door mij bij Dupin te vergelijken," merkte hij op. „Welnu, volgeus mij, was Dupin een zeer middelmatige kerel. Dat kunstje van hem om de gedachten van zijn vriend bloot te leggen met eene juiste opmerking, nadat hij een kwartier lang het stilzwijgen heeft bewaard, is waarlijk heel bespottelijk en oppervlakkig. Hij bezat, zonder twijfel, eenig genie van ontleding, maar hij was volstrekt zulk een wonder niet als Poe scheen te willen voorgeven." „Hebt gij Gaboriau's werken gelezen vroeg ik. „Beantwoordt Lecoq aan uw ideaal van een detec tive Sherlock Holmes lachte spottend /Lecoq was een ellendige domoor," zeide hij met toornige stem, #hij had slechts een ding voor, en dat was zijne geestkracht. Dat boek heeft mij bepaald ziek ge maakt. Het gold de vraag hoe men de identiteit van een oubekenden gevangene moest bewijzen. Ik kon dat binnen de vier en twintig uur hebben gedaan. Lecoq gebruikte er omstreeks zes maanden voor. Men zou er een leerboek voor detectiven van kunnen maken, om hun te wijzen op wat zij vermijden moeten." Ik gevoelde mij verontwaardigd, dat twee karak- ters, die ik zoozeer bewonderd had, op zoo oneer- biedige wijze behandeld werden, en op het venster toetredende, keek ik naar de woelige straat. De man mag heel knap zijn," dacht ik „maar het is zeker dat hij bijzonder ingebeeld is."

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1897 | | pagina 1