Telegrafische berichton. Gemengde berichten. Buitenzorg, 17 Mei. Gisteren werd de sterkste benting van Panglima Polim in Glieng stormen- derhand genomen. Gesneuveld 1 officier en 16 militairen beneden dien rang, gewond 5 officieren en 41 militairen beneden dien rang. Vijand liet 86 dooden achter, waaronder een vroeger gedeser- teerd militair. Doer de anti-revolutionaire kiesvereeniging te Zierikzee is voor het lidmaatschap der Tweede Kamer tot candidaat gesteld Mr. D. P. D. Fabius, te Amsterdam. Door het hoofdbesluur der scliippersvereeni- ging ,/Schuttevaer" is aan den Minister van Marine een adres verzonden, waarin verzocht wordt een gasboei te doen plaatsen aan de Westzijde van de Zandkreek in de Ooster-Schelde en een in het Engelsche gat. De algemeene vergadering van de Maat- scliappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland, met daaraan gepaarde landbouw-ten- toonstelling, dit jaar te Wissekerke te houden, is, met het oog op de a. s. verkiezingen een week verzet en zal nu gehouden worden op 22, 23 en 24 Juni e. k. In de landbouwkringen van Belgie wenscht men algemeen dat tot het heffen van een invoer- recht op suikerbieten, uit het buitenland afkomstig, zal worden overgegaan. Onder de suikerfabrikanten evenwel verzet men zich tegen deze beweging, welke hoofdzakelijk tegen Nederland is gericht, daar men vreest dat dit land tot maatregelen van represaille zal overgaan. TER NEUZEN, 19 Mei 1897. Ongeveer een 40tal kiezers hadden gisteravond voldaan aan de oproeping om op de bovenzaal van den heer Michielsen samen te komen teneinde te geraken tot de oprichting van eene kiesver eeniging. De vergadering werd geopend door den heer H. C. E. van LJsselsteijn, die mededeelde dat de heer Smeenge door bijzondere omstandigheden ver- hinderd is alhier eene lezing te houden, waarom hjj spreker daartoe door eenige heeren uit- genoodigd, op zich had genomen om in korte trekken het doel der bijeenkomst uiteen te zetten. Iliertoe overgaande besprak de inleider de poli- tieke toestand, de aaneensluiting der andere partijen, en kwam daarom tot de conclusie dat ook samen- werking der liberalen noodig is en dat men dan in de eerste plaats dient te komen tot het op- richten eener kiesvereeniging. Niet alleen dat de kiesvereeniging liberaal moet zijn, doch waar het volk zich thans voor de eerste maal in zoo ruimen getale zal hebben uit te spreken, moet volgens hem de democratische richting worden aangenomen. Drie en dertig van de aanwezigen verklaarden aan de oprichting te willen medewerken. Ddor den inleider werd daarna ter tafel ge- bracht een concept-reglement. Hij stelde voor de vereeniging den naam fe geven van //Liberale democratische kiesvereeniging Vrijheid." Dit laatste omdat hij, ofschoon persoonlijk instemmende met het program der Liberale Unie, aansluiting daaibij moest ontraden, omdat men dan te, veel gebonden is. Dit voorstel werd aangenomen, evenals het geheele concept-reglement, waarin o. m. is bepaald dat de vereeniging zal werkzaam zijn bij verkie zingen voor de Tweede Kamer, Provinciale Staten en Gemeenteraad. De vereeniging zal bestaan uit gewone leden en donateurs voor de leden bedraagt de contributie 10 cent per jaar, terwijl donateur zijn zij die minstens 1 'sjaars bijdragen. De daarop volgende verkiezing voor een voor- loopig bestuur had tot uitslag dat gekozen werden de heeren M. van den Hoek, J. de Eeijter Pz. en P. J. Versluijs, welke heeren de benoeming aanvaardden. Met het oog op den spoedig volgenden datum der verkiezing werd verder besloten tot candidaat- stelling over te gaan. In de eerste plaats werd genoemd de heer Mr. P. C. J. Hennequin, aftredend lid, en eenige inlichtingen omtrent diens politieke gevoelens, tot zijn doel kon meewerken. Derhalve moest al de kennis, die hij bezat, hem nuttig zijn. Ik somde bij mijzelven al de verschillende zaken op, waarin ik bemerkt had dat hij bijzonder goed thuis was. Ik tring zelfs zoover een p'otlood op te nemen en ze op te sehrijven. Toen ik het document had voltooid, kon ik niet nalaten er over te lachen. Het luidde als volgt Sherlock Holmes. De grenzen zijner wetenschap. 1. kennis van letterkunde. Nihil. 2. wijsbegeerte. Nihil. 3. sterrenkunde. Nihil. 4. staatkunde. Zwak. 5. botanie. Afwisselend. Zeer op de hoogte van belladonna, opium en vergiften over het algemeen. Weet niets af van practisch tuinieren. f>. u u geologie. Practisch, maar be- perkt. Herkeut met een oogopslag verschillende aardstoffen uit elkan- der. Heeft mij na wandelingen modderspatt^n op zijn broek ge- wezen, en mij aan haar kleur en aanraking weten te vertellen in welk gedeelte van Londen hij ze opgeloopen had. gegeven aan de hand van het verslag in de Midd. Ct. van het door den- heer Hennequin te Oostburg gesprokene. Uit de hierop volgende discussie bleek, dat de candidatuur Hennequin niet aller goedkeuring wegaroeg, naar aanleiding van zijne gevoelens omtrent leerplicht, waarvau men meende dat de heer Hennequin een tegenstander was, en over het protectie-vraagstuk, daar het, al is het nog niet op dit oogenblik, te verwachten is, op grond van het door hem gemaakte voorbehoud, dat hij in de toekomst tot de voorstanders zal overhellen. Met het oog daarop werd ook de heer Mr. J. G. van Deinse genoemd. Na korte bespreking, waarbij eenigen opmerkten dat men terwille van de partij genoodzaakt was toe te geven, werd met algemeene stemmen op twee na, de heer Hennequin gecandideerd. Maandagavond zaten op het klinkerpad in de Grenulaan eenige kinderen te speleu, toen daarover een wielrijder kwam aansnorren. Deze in de nabijheid van het groepje komend, week daarvoor uit, toen terzelfder tijd een der kinderen, een 7jarig jongetje, zich eensklaps naar dezelfde richting begaf, voor het rijwiel kwam en werd overreden, waardoor het viel. Met een gebroken been werd het knaapje opgenomen. Gedurende de 2de helft der maand April zijn door het postkantoor alhier de volgende onbestel- brieven verzonden, aan de adressen van J. Schimmel, AntwerpenM. L. Steenkisten, Gent; J. en E. van der Velden, Gent; J. Ver- mandel, Gent. In de Zondag door de liberale kiesvereeniging te Oostburg gehouden vergadering werd definitief tot candidaat voor de Tweede Kamer verkozen de heer Mr. P. C. J. Hennequin, met algemeene (41) stemmen, met de in andere afdeelingen op genoemden heer uitgebrachte stemmen totaal 62. Axel, 18 Mei. Heden werd alhier in het hotel van mej. de wed. Rolff, door het bestuur van den Coegorspolder aanbesteed het vervangen van de grindbaan door eene keibestrating in de Blikstraat en Coegorspolderstraat, ter gezamenlijke lengte van 2070 Meters. Hiervoor werd ingeschreven door de heeren Jac. Meertens te Hoek, voor f 13655 C. van der Hooft te Ter Neuzen, voor 13,100B. van Eck te Ter Neuzen, voor f 12970 K. de Vos te Ter Neuzen, voor f 12950 L. F. Willems te Selzaete, voor 12800 D. de Doelder te Ter Neuzen, voor f 12640 en Jac. Jansen te Ter Neuzen, voor f 12390. Aan den laagsten inschrijver, de heer Jac. Jansen, is het werk gegund. Sas van Gent, 18 Mei. Bij de op heden alhier gehouden veemarkt, werden aangebracht 61 stieren, 29 ossen, 52 koeien en vaarzen, 2 kalveren en 1 schaap, samen 145 waarvan er 7 onverkocht bleven. De verkoop ging vlug, prijzen werden besteed van 0,75 tot 1,15 geslacht vleesch. In 't bijzonder trok de aandacht, wegens zijne enorme groote, een trekos, wegende 980 kilogram, die werd verkocht voor f 650. De beesten hier gekocht, worden direct op wagon geladen voor de abbattoir te Gent, waar de verkoopers ze moeten leveren dit deed afschrikkeu voor de boeren in den omtrek, doch de Gentsche slagers hebben nu besloten, gezamenlijk te koopen en hier te aanvaarden en betalen, zoodat de boeren nu ook met hun vee ter markt kunnen komen. Op heden waren enkele boeren uit den omtrek (zelfs van St. Jansteen) met vee aanwezig, welke ook verkocht hebben. Hulst, 17 Mei. Heden werd alhier door mevrouw de wed. D. Seydlitz, grondeigenares te Hulst aanbesteed het afbreken eener schuur staande op de hofstede bewoond door Abraham Verstrate, in den Dullaertpolder, gemeente Honte- nisse, nabij Terhole en het daar ter plaatse bouwen van een nieuwe landbouwschuur. Hiervoor waren biljetten ingekomen van de heeren J. F. van de Walle te Hulst, voor 2097 en 2,20E. de Munter te Clinge (Zeeland), voor f 1825 en 2,10 H. Reuling te Hulst, voor 1760 en 1,97 J. Schopman te Hulst, voor 1732 en f 2,20 en H. de Smid te Hulst, voor 1658 en 2,10 de eerst ver- melde som voor het timmerwerk, de tweede voor arbeidsloon voy het leggen van 1000 steenen. Het werk is gegund aan H. de Smid te Hulst. 7. kennis van chemie. Zeer uitge'oreid. 8. h n anatomie. Grondig, maar niet systematisch. 9. u sensatie-lectuur. Onbegrensd. Hij schijnt elke bijzonderheid te kennen van elke misdaad in deze eeuw gepleegd. 10. Speelt goed op de viool. 11. Is een voortreffelijk bokser, weet bijzonder goed met den korten stok en den degen om te gaan. 12. Bezit eene goede, practische kennis der Engel sche wet. Toen ik zoover met mijn lijst gekomen was, wierp ik het papier uit wanhoop in het vuur z/Indien ik alleen ontdekken kan wat hij nastreeft, door al deze gaven opeen te stapelen, en een vak te vindeu dat ze vordert," zeide ik tot mijzelven, //dan kan ik die poging wel aanstonds opgeven." (Wordt vervolgd.) 's Gravenhage, 19 Mei. Eerste Kamer. Aan genomen is het Eems-tractaat met Duitschland. De successie-wet werd sterk bestreden door velen, wegens de hooge belasting op het grondbezit der buiteulanders, veel te scherpe bepalingen en omdat zij ontduiking toch niet zal voorkomen anderzijds werd het ontwerp verdedigd als zijnde eene ver- betering. RECHTSZAKEN. Arrondissenients-reclitbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 18 Mei de volgende vonnissen uitgesproken D. J., oud 12 j., zonder beroep te Ter Neuzen, is wegens vernieling veroordeeld tot f 1 boete of 1 dag hechtenis. J. F. H., oud 16 j., werkman te Ter Neuzen, is wegens diefstal veroord. tot 14 dagen gevange- nisstraf. G. B., oud 16 j., schoenmaker te Ter Neuzen, is wegens diefstal veroord. tot 3 maanden ge- vang. 1°. J. C. H., oud 44 j., gepensioneerd Oost- Indisch militair en 2°. P. F. d. W., oud 30 j., werkman, beiden te Sas van Gent, zijn wegens mishandeling de 1°. veroord. tot f 5 boete of 5 dagen hecht., de 2°. vrijgesproken. 1°. J. S., oud 26 j., huisvrouw van J. v. E. en 2°. J. v. E., oud 44 j., werkman, beiden te Ter Neuzen, zijn wegens smaad veroord. ieder tot 3 maanden gevang. De rechtbank te Zierikzee veroordeelde L. M., aannemer te Stavenisse, beklaagd van op een inschrijvingsbiljet voor een openbare aanbesteding valschelijk den naam en de handteekening van C. B. als borg voor het uit te voeren werk te hebben gesteld, deswege tot een week gevangenisstraf. Maandagochtend half zes vond een politieagent in het Scheveningsche bosch, achter de Bataaf, aan een boom het lijk hangen van een kantoor- bediende uit Rotterdam, H. genaamd, die een week te voren uit zijn betrekking was ontslagen. Voor de vierde maal in dit jaar is er te Monster een brand uitgebroken. Nuwashetweer Maandagnacht, toen een onbewoond huis en schuur, gelegen te Poeldijk, met de daarin aanwezige ge- reedschappen een prooi der vlammen is geworden. Een achttal varkens konden tijdig gered worden. Met behulp van een spuit slaagde men er in een in de nabijheid staand huis te behouden. Te Lent, bij Nijmegen, heeft iemand, die bij een familie te gast was, bij ongeluk, met een oud geweer dat hij opnam en dat onverwachts afging, de doch ter, die juist de bruid was, doodgeschoten. Eergisterenmiddag waren een 4tal jonge- lieden aan het spelevaren op de Beek nabij Amersfoort, achter het buitengoed Randenbroek. Door het hevig schommelen van het bootje sloeg dit om met het gevolg dat een van de opvarenden verdronk. Zijn lijk werd weldra opgevischt. Naar gemeld wordt moet misbruik van sterken drank aan dit ongeluk niet vreemd zijn. Maandagnacht brandde te Dodewaard de hofstede //de Rietkamer" tot den grond toe af. De geheele iuhoedel, waaronder ook vee, ging verloren. Bij de pogingen om nog wat te redden, werd de bewoner, A. Crum, vrij ernstig gekwetst. Het huis was wel, de inboedel niet verzekerd, De burgemeester van Smilde heeft bericht gekregen van den geschorsten gemeente-ontv anger dat deze de wijk heeft genomen naar Engeland. Allengs blijkt, dat de oude man hij is bijna 80 jaar zich diep in de schulden had gestoken, waardoor hij zich niet meer kon staande houden. Hij had ruim 40 jaren zijne betrekking bekleed en was algemeen zeer geacht. Bij zijne eenvou- dige leefwijze i^ het moeilijk te verklaren, wat hem ten val heeft gebracht. Uit het Roomsch-Katholieke gesticht //de Voorzienigheid" te Steenwijkerwoid is Zondag door een landlooper, die reeds een. paar dagen in den omtrek had rondgezworven, een kind ontvoerd, onder voorgeven zoo verhaalt de //Zwol. Ct." dat hij er de vader van is en het kind wilde overdoen aan een paardenspel. Hij had zijn voor- nemen daartoe reeds te kennen gegeven aan een verpleegde uit het, oude-mannenhuis, aan voor- noemd gesticht verbonden. Deze had hem naar de overste verwezen doch het adres kwam hem zeker niet gewenscht voorhij heeft althans ge- wacht tot de kinderen buiten het gesticht kwamen om daar te spelen en toen zijn oogmerk volvoerd. Onmiddellijk toen de daad ontdekt werd, is de politie een onderzoek begonnen, maar zonder het gewenscnte gevolg. Gisterenmorgen werd de landlooper door een jachtopziener te Kampen gevankelijk binnenge- bracht. Het kind was bij hem. Het moet ech?er zijn eigen kind zijn, waarover hem de voogdij is ontzegd. Te Sappemeer is de koude Meimaand aan leiding geworden tot het verlies van een menschen- leven. De weduwe L Kuiper, aldaar, had hare kachel reeds op zolder gezet, maar vond het toch te koud in haar kamertjedaarom plaatste zij 's middags vier testen met kolen in het vertrek, om dat te verwarmen. Tegen den avond bemerkten de buren, dat de thee nog onaangeroerd op tafel stond. Er werd een onderzoek ingesteld, en nu bleek, dat de be- jaarde vrouw bedwelmd was geworden en in haren val de deur van 't vertrek een weinig had open- gestooten. Ofschoon de weduwe weder bijkwam, is zij toch aan de gevolgen van het ongeval bezweken. Bij een busdokter te 's Hage kwam onlangs een werkman om een ziekenbriefje vragen. Hij was zoodanig gevallen, dat hij een blauw oog had, waaruit hij niet zien kon, en dus niet kon werken. De dokter gaf het briefje en de man ging naar zijn penningmeester om ziekengeld. Maar nu kwam aan 't licht, dat hij zich met bewondering- waardig talent een //kunstblauwoog" had geschilderd en daarmede den geneesheer had beetgenomen. In den nacht van Zondag op Maandag is ingebroken bij den uitdrager H., tevens houder vaii een huis van verkoop met recht van weder- inkoop op den Springweg te Utrecht. Door het indrukken van de winkelruit heeft men zich meester gemaakt van de meeste gouden en zilveren voorwerpen, welke in de winkelkast uitgestald lagen, ter waarde van ongeveer 300. Een paar bewoners eener aangrenzende straat van een partijtje thuiskomende zagen op eens, naar zij meenden, van uit de woning van H. een man haastig wegloopen, waarop zij terstond kwaad vermoeden kregen en besloten hem te volgen. Het gevolg hiervan was, dat zij hem kort daarop in een woning aan het Geestebolwerk zagen ver- dwijnen en de deur achter zich hoorden sluiten. Daarop terugkeerende zagen zij de bij H. ge- pleegde braak, waarschuwden dezen en deelden vervolgens aan de politie hun bevinding mede, met het gevolg, dat de voormelde persoon reeds kort daarna als vermoedelijke dader werd ge- arresteerd. Hoewel de man, F. geheeten, alle schuld ont- kende, was liij ten slotte toch genoodzaakt van tactiek te veranderen, doordien Maandagmorgen de rechercheurs in een zinken put achter zijn woning, in een hem toebehoorende jas gewikkeld, al de ontvreemde lijfsieraden terugvonden, en ontkennen dus niet meer mogelijk was. In een zg. bierhuis op den hoek van St. Olofspoort en Oude-Zijds Kapelsteeg, het hartje van de buurt der danshuizen voor zeelieden te Amsterdam, kwam Zondagavond D. v. A., zeeman, die vroeger verkeering had met de dienstbode uit de kroegzij had het echter afgemaakt, omdat haar aanstaande nogal eens misbruik van sterke drank maakte. De zeeman had zich dit nogal aangetrokken, en daar hij zijn vroeger liefje ver- dacht van nieuwe liefdebanden te hebben aange- knoopt, kocht hij een revolver en begaf zich om 8 uur naar de kroeg, waar de eigenaar en zijne vroegere liefde achter de toonbank stonden. Hij bestelde een glas bier, en van het oogenblik ge- bruik makende, dat zij zich omkeerde om het in te schenken, loste hij een schot op haar. Zij had zijne beweging echter gezien en zich gebukt, zoodat de kogel rakelings over haar hoofd vloog. De tapper trachtte de deur te bereiken om hulp te halen, toen hij den zeeman zijn wapen had zien trekkenmaar voor hij op straat was, zond v. A. hem een kogel achterna, die in zijn rug drong. Intusschen poogde het meisje langs den woesteling heen buiten te komen. Eerst pakte hij haar beet, maar haar katoenen jak scheurdetoen hij zich zijn slachtoffer zag ontsnappen, loste hij nogmaals een schot, dat haar in het achterhoofd raaktezij bereikte echter de deur; op straat zond hij haar nog een kogel nazij vluchtte bij de buren in. Hij zette daarop de revolver tegen zijn voor- hoofd en drukte af. De politie liet de drie gewonden naar het gast- huis vervoeren. De kastelein en het meisje wareii er goed afgekomen tenminste zij konden spoedig naar huis terugkeeren en stonden eergisterochtend reeds weer in hun bierhuis. De moordenaar echter was in een toestand, dat hij niet ondervraagd kon worden. Uit Amsterdam meldt men Het onderzoek der politie heeft aan het licht gebracht, dat de uitslaande brand in de Staalstraat hoogstwaarschijnlijk ontstaan is door gasontploffing. In een der kamers was bij het verlaten der woning een brandend petroleumtoestel achtergelaten, staande onder een gasarm. Door de hilte van het petroleumtoestel kan die gasarm zoodanig be- schadigd zijn, dat het gas, uitstroomende, ten slotte vlam vatte. De gasmeter is geheel ver- brijzeld. De politie heeft in verband met dezen brand nog een andere, duistere zaak te onderzoeken. Voor het uitgebrande perceel zijn op straat de vellen en nagels van vijf vingers gevonden, terwijl ook binnenshuis, bij de deur, bloedsporen zijn ontdekt. Blijkbaar is er dus iemand in huis geweest, waarschijnlijk om te stelen. Het vermoeden ligt voor de hand, dat de dief of inbreker met zijn hand zoodanig beknehl is geraakt door een dicht- slaande deur, dat hij, in zijn angst de hand met geweld terugtrekkende, de huid der vijf vingers met de nagels achterliet. Dit moet dan aan de buitendeur zijn voorgevallen, en wel zonder dat eenig buurman of voorbijganger daarvan iets be merkt heeft. Omstreeks halftwaalf, en dus bijna anderhalf uur voor het uitbreken van den brand,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1897 | | pagina 2