„Veor Vsderland en Koning Ter Nenzeoscb Uittarinpfijs Ijj Ziette ^fsd. Hundvss JJtamboefc* BURGERLIJKE STAND. Handelsberichten. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. Advertentien. Scherpscliutters-Vereeniging „HULP IN NOOD." Buitengewone Vergadering STIEREN- KEURINGEN. koets kan boren. Het is 14 voet in een middellijn, 3 voet dik en 9000 kilogram zwaar. Men zegt nu, dat de gift van een millioen voor den liefdadigheidsbazar te Parijs is gegeven door mevrouw Leboudy, de weduwe van den be kenden suikermillionair. Mevrouw de Oastellane, wier moeder, mevrouw Gould, bij den den brand omkwam, heeft een millioen francs bestemd voor eene liefdadige stichting. Gravin Greffuhle werd door haar knecht uit de vlammen geredhij heeft daarvoor van de familie een belooning van 100,000 francs gekregen Het onderzoek naar de ramp heeft, naar de //Figaro" meldt, aan het licht gebracht, dat de lamp van de kinematograaf was uitgegaan en op onhandige wijze opnieuw werd aangestoken. Dien- tengevolge ontstond de vlam, die de gordijnen deed vuur vatten. Wie die lamp voor de tweede maal heeft aangestoken, is niet gebleken. Verder is bewezen, dat onder den vloer krullen waren blijven liggen, die medehielpen om den brand te verspreiden. En nog een.paar uren voor de opening was de vloer besmeerd met terpentijn Iedereen herinnert zich het verhaaltje uit onze schoolleesboeken, van den trouwen spoor- wachter, die zijn kind op de rails ziet spelen op 't oogenblik dat een trein komt aanrijdeu. Een zoodanig geval is nu werkelijk gebeurd in de buurt van Odessa. De wisselwachter Sjtsjeglof zag zijn driejarig kind spelen tusschen de rails, waar- over de trein naderde. Hij wist niet wat te doen had hij den trein op een ander spoor ge bracht dan waren de grootste onheilen gebeurd en het was te laat om te waarschuwen. Hij liet den trein voorbij vliegen over zijn kind, dat ge- lukkig met eene kleine wond aan het lioofd en den schrik vrij kwam. De vader is echter in doffen waanzin vervallen, en in een oogenblik tien jaren verouderd zijn haar is spierwit ge- worden, zooals men vertelt. Het verbruik van paardenvleesch heeft in Antwerpen in het jaar 1896 volgens de nieuwe statistiek in de stad all een 4000 paarden ge- vorderd, die tot menschelijke voeding geslacht werden. Het aantal winkels, die uitsluitend in paardenvleesch handelen, bedraagt in deze Bel- gische haven ruim 30. In het geheel werden in 1896, over de 10,000 paarden voor voeding in- gevoerd, hetwelk het ingevoerde rundvee verre overtreft. Canada doet krachtige pogingen om zijn zuivelhandel op Engeland uit te breiden. Er wordt een wekelijksche dienst geopend met booten, varende1°. tusschen Montreal en Glasgow en Liverpool, en 2°. tusschen St. John's en Halifax en Londen. A1 deze booten hebben bij - zondere inrichtingen, waar de producten in koel- kamers bewaard worden. Men zal zich niet alleen tot kaas en boter beperken, maar ook andere landbouw-producten overbrengen, zooals hammen, eieren, gevogelte en ooft (als druiven, peren, perziken, tomato's, enz.) De voorname reden, waarom die producten tot dusverre nog geen belangrijke plaats op de Britsche markten veroverden, lag in het gebrek aan organisatie van den handel. Daar de Vereenigde Staten de Canadeesche producten meer en meer uitsluiten, is men wel gedwongen naar andere markten om te zien, en nu helpt de Kegeering eene flinke organisatie tot stand brengen. Het algemeen heerschende denkbeeld, dat het klimaat van Canada te koud is om fijne vruchten te telen, is een dwaling. Tal van districten in het uitgestrekte gebied laten fijuer ooftbouw toe dan bijv. ons ei'gen land. De mijnongelukken houden niet op. Woens- dag raakte in een kolenmijn te West-Comforth, in Durham, een hijschtoestel onklaar en 200 man, die beneden waren, moesten zes uur wachten voor zij met touwen uit een andere schacht konden ge- haald worden. Deze mijn ligt dicht bij die van East-Hetton, die een week te voren onderge- loopen is. In de Belgische provincie Namen zijn onlangs twee groote dynamiet-diefstallen gepleegd, en nu zijn weder te Haulchin (arr. Charleroi) 100 dy- namietpatronen gestolen. Men maakt zich onge- rust naar aanleiding van die diefstallen. De politie doet ijverig onderzoek. Een merkwaardig geval heeft zich Woens- dag voorgedaan ter zitting van den politierechter te Lambeth in Londen. Een sujet van een //professor in het hypnotisme", Fricker geheeten, verlangde van dezen betaling van achterstallig salaris van een honderd gulden. Daarbij deed het sujet over de hypnotische bedrijven van professor Fricker een boekje open. Het was alles bedrog, vertelde hij. Hij moest doen alsof hij in hypnotischen slaap was, en werd in een koffer door het land vervoerd en hier en daar vertoond. De professor wekte hem dan zoogenaamd en liet hem eenige kunsten verrichten, b.v. liet hij hem //in hypnose" zeggen welke voorwerpen menschen onder het publiek aanwezen. Dit ging door een vernuftig stelsel van neusgeluiden, waarin de professor zijn vragen stelde of waarmede hij ze gepaard liet gaan, zoodat het sujet begreep wat hij zeggen moest. De //professor" bezwoer dat hij meende het sujet werkelijk gehypnotiseerd te hebben. De rechter veroordeelde hem tot betaling van het geeischte bedrag. Gemeenteraad van Sas van Gent. Rotterdam, 17 Mei 1897. Bin nenl. Granen. De aanvoer vanTarwe, Gerst en Rogge is ruim voldoende voor de vraag. Haver prijshoudend. Boonen en Erwten aangeboden. Men noteert Tarwe naar deugd 5,50 a 6,40 Canada- tarwe 5,— A f 5,50 Rogge 3,75 4,20 Wintergerst 3,a 3,75; Zomergerst 3, ti 3,50; Chevaliergerst 4,a /5,25; Haver 2,75 it 3,75. Paardeboonen 4,50 h 5,30 Witte Boonen puike f 8,50 a 9,mindere 7,a 8, Bruine Boonen 4,50 a 7,Blauwe Kook- erwten 6,a /6,75; niet kokende 5,it /5,40; Kanariezaad 4,a 6,75, alles per hectoliter. Buitenl. Granen. Tarwe op levering lager per 2400 k.g. Nov. f 167. Rogge op levering lager Mei 101, Juli 99 a 100, Oct. 101. Helena-Rogge 110 per 2100 k.g. Gerst Zwarte Zee f 88 a f 92 per 2000 k.g. Haver Reval f 7,per 100 k.g. Atnerik. Mai's 70 h 76. Foxanian f 85 a 88. Cinquantin 106 a 115 per 2000 k.g. Meel. Prima inlandsch 11,25 a 12, le kwaliteit 10,25 a /ll,— extra puik Hongaarsch 13,75 a 14,75; lesoort 12,50 it 13,50Prima Amerik. patent 12,75 a 13,50; le soort Bakers 10,50 a 11,25; 2e soort 9,50 a f 10,25 Zeeuwsch Tarwebloem 11,50 a 12,50; Duitsch Roggebloem 7,75 a /8,50; inlandsch dito 11,a 12, alles per 100 kilo netto. Runderprijzen 45 a 55; Kalveren 65 a 80Schapen 40 a 48Yarkens 32 h 40 cent per kilo. Melkkoeien 95 it 175; kalfkoeien 130 it 200 stieren 65 a 150 pinken 30 h 50 Vaarzen /60 a 75 biggen 8 it 15 nuchtere kalveren /8a f 13 per stuk. Aardappelen. Zeeuwsche jammen 2, a 2,40 Geldersche blauwe 1,90 it 2, Champions 1,25 a /150; Poters 0,70 a 1,per mud. Boterprijzen in vaten 32, 36, 40 stukken 50 a 65 cent per half kilo. Zeeuwsche Eieren 2,50 a 2,75 per 100. Buitenlandsche 2,25 Vlasbeurs. Puike soorten vonden koopers. Zoetemelksche kaas 18,a 22,50 per 50 kilo. Amerik. Petroleum onveranderd 8, per 100 kilo in vaten en 7 cent per liter. Koffie in balen onveranderd Java 46 en Santos 27 cent per half kilo. VEEHANDEL in BELGIE. Middenprijzen van het vette vee op de voor- naamste markten van Belgie gedurende de week van 10 tot 15 Mei 1897: ossen 70 tot 80; stieren, koeien en runders 53 tot 63 centiemen per kilo levend gewogen. Afslag twee centiemen. Markten zeer sterk bezet. Vette kalvers 65 tot 1 fr. 10 en vette varkens 65 tot 78 centiemen per kilo; geene verandering. ZEET IJ DINGEIM. Van 14 tot en met 16 Mei. Van 14 tot en met 16 Mei werden langs de Oostsluizen alhier 40 binnenvaartuigen op- en 40 afgeschut; door de Westsl. 1 op- en 2 afgeschut. DAGEN. Voorm. Nam. Dinsdag 18 Mei. 2.33 2.57 Woensdag 19 3.21 3.45 Donderdag 20 4.11 4.36 Vrij dag 21 5.1 5.29 Zaterdag 22 5.58 6.28 Zondag 23 n 7.1 7.36 Maaudag 24 8.11 8.48 Zoo de Heere wil en wij leven hopen wij op 20 Mei a. s. met onze geliefde ouders JOOST WIELAND JACOBA PIETERNELLA VAN DER IIOOFT, hunne GOjarige echtvereeniging te herdenken. Hunne dankbare kinderen en behuwdkinderen, Med. P. WIELAND-Meeusen, P. 't GILDE, Weduwn. van J. P. Wieland, Wed. C. WIELAND-Verheule, Wed. A. F. VERDONK—Wieland,/TerNeuzen. G. WIELAND, J. C. WIELAND-Weijkman, W. A. WIELAND, S. WIELAND-Verheule, J. WIELAND, i M. J. WIELAND-Oggel, j A. WIELAND, Ter Neuzen. Ter Neuzen, Mei 1897. Axel. Op 19 Mei a. s. hopen JOHANNES PIETER RAGUT, oud-opzichter v/d Waterstaat le Klasse, en SARA JOSINA SCHEELE, hun SOjarige echtvereeniging te herdenken. Hunne kinderen, behuwd- en kleinkinderen. Dordrecht, Mei 1897. Bezoeken worden wegens gezondheidsredenen niet afgewacht. Voor de vele bewijzen van belang- stelling bij gelegenheid hunner 40jarige echtvereeniging ontvangen, betuigen onderge- teekenden hunnen hartelijkeu dank. Ter Neuzen, 17 Mei 1897. C. E. KAIJSER en Echtgenoote. TE TER NEUZEN. ALGEMEENE VERGADERING op Don- derdag den 20 Mei 1897, 's avonds 8y2 uur, in het lokaal van den heer J. Michielsen, //Hotel de Commerce," Markt, Ter Neuzen. Te behandelen onderwerpen Rekening Secr.-Penningm. Wedstrijd enz. HET BESTUUR. ALGEMEEN op Zaterdag 22 Mei a. 8., 's avonds 8 uur. Punt van behandeling Het stellen van candidaten voor het bestuur, wegens de periodieke aftreding van 4 leden, en ontslag-aanvraag van den Voorzitter. Opkomst gewenscht. HET BESTUUR. ~i53SS2^ Het Bestuur van den VLOOSWIJK- POLDER maakt bekend dat de rekening over 1896/97 en de ontwerp- begrooting met memorie van toelichting daarop voor 1897/98 voor de grondbezitters in dien polder van 17 dezer, gedurende 8 dagen ten kantore van den Ontvanger-Griffier ter inzage zullen liggen dat vergadering van stembevoegde ingelanden van den polder zal worden gehouden in het Neder- landsch logeinent te Ter Neuzen op 25 dezer, 's morgens 11 i uur dat de alsdan vast te stellen begrooting met memorie nader gedurende acht dagen ter inzage zullen liggen van 26 daarna op eerstgemelde plaats en dat van rekening, begrooting en memorie afschriften, tegen vergoeding van kosten, zullen verkrijgbaar zijn. Ter Neuzen, 14 Mei 1897. F. DE JONGE, Dijkgraaf. J. DIELEMAN Wz. Ontv.-Griffier. Te AXEL Zaterdag 22 Mei, 11 uren. Te HULST Maandag 24 Mei, 11 uren. Te KLOOSTERZANDE Dinsdag 25 Mei, 11 uren. De Commissaris E. VAN DEN BOSCH. Koeien kunnen op de Keuringen aan den Inspecteur den Heer L. H. SEGERS opge- geven worden ter inschrijving in het N. R. S. Zitting van 13 Mei 1897. Voorzitter de heer Joh. Verschaffel, burgemeester. Tegenwoordig alle leden en de secretaris. De notulen van de vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Punten van behandeling 1. Mededeeling ingekomen stukken Is ingekomen een schrijven van een tachtigtal slagers van Gent waarin zij verklaren gedurende zes maanden des Dinsdags- middags de veemarkt alhier te zullen bezoeken. Wordt voor mededeeling aangenomen. 2. Mededeeling rapport der commissie voor de scheiding met het Rijk. Het reeds vroeger voorgelezen rapport wordt ter tafel gebracht. De heer Stevens Bezit men nu reeds zekerheid of op de strook grond langs de Westzijde van het nieuwe kanaal mag gebouwd worden De VoorzitterEerst zou den ingenieur van Ter Neuzen naar hier komen om over de zaak te 9preken, doch hij is verhinderd geworden. Toen heb ik mij tot den heer De Kiewit gewend en deze deelde mij mede dat de waterstaat wel ge- negen zou zijn de strook af te staan omdat die voor dezen van geen belang is> maar dat daarovcr niet zal onderhandeld worden, wanneer ook de andere geschillen niet uit den weg geruimd worden. De heer Verhaak Ik heb het eerste voorstel van het liijk nog eens goed nagegaan, en vindt het nu niet zoo onaan- nemelijkdaarin wordt aan de gemeente de strook grond afgestaan van de Pottenbakkerij tot Amelunxen, welke strook veel waarde heeft als bouwterrein. De heer Warrens: Aan Amelunxen is die waarde zoo groot niet, want daar is de strook slechts breed genoeg om varkenshokken te bouwen. De heer Verhaak Ik stel voor met den Waterstaat over het eerste voorstel in onderhandeling te treden, en te trachten overeen t© komen. De heer Stevens De drie leden van de commissie, waar- door rapport uitgebracht is, zijn van gevoelen dat over deze zaken moeilijk zonder nadere voorlichting kan onderhandeld worden, omdat zij voor de gemeente van zeer groot belang zijn, en dat dus de.adviezen van een advocaat moet ingewonnen worden, want ik meen dat geen der raadsleden genoeg op de hoogte van wetten en het maken van contracten is, wanneer het persoonlijke zaken aangaat zou men een advocaat nemen, dus mogen wij het voor de gemeente ook niet nalaten de heer De Kiewit zal ook wel van hooger hand ingelicht worden. De heer Wauters: Bij nader inzien is mij gebleken dat het Rijk niet zoo heel veel vraagt, de Waterstaat wil een gedeelte van het molenwater en de wegen aan beide zijden der westsluis, die zij nu toch reeds onderhoudtde gemeente kan er niets mee doen en als zij die strook grond krijgt, kunnen de huisjes tegen den dijk gebouwd worden en langs den dijk uitweg hebben. De heer Stevens Is dat wel zeker dat ze dan tegen den dijk mogen bouwen en daarop uitweg hebben, als dat maar kan verkregen worden. De heer Wauters: Dat zou met de waterstaat dan moeten besproken worden. De Voorzitter: Ik stel voor uit de leden van den Raad eene commissie te benoemen om met den Waterstaat te onder- handelen en daarvan rapport uit te brengen, en wanneer zij het noodig oordeelt een advocaat te raadplegen. De heer WarrensEr bestaat reeds eene commissie voor die zaak. moet er nu nog een benoemd worden De heer Wauters: Vroeger wilde de heer Wijckhuizen, opziener der Domeinen naar hier komen om den Raad in te lichten wij zouden dien heer kunnen verzoeken dit nog te doen en zoo misschien tot een einde kunnen komen. Nu blijkt dat niet de geheele Oost en Westkaai gevraagd wordt maar slechts de wegen aan beide zijden ran de Westsluis, ben ik in beginsel niet meer tegen de overeenkomst. De heer StevensVroeger waren op het kadaster die wegen met de daarop volgende kaai onder slechts een nummer bekend maar nu hebben de wegen en de kaaien een afzonderlijk nummer, zoodat het kadaster maar naar willekeur door het Rijk veranderd wordt. De roorwaarde dat het Rijk op sommige gedeelten van gemeentegrond zonder ver- gunning der gemeente werken mag uitvoeren, acht ik toch zeker onaannemelijk De heer Wauters Daar kan met den heer Wijckhuizen over gesproken worden, en als dien heer komt zouden de leden tot eene vergadering moeten worden opgeroepcn. Het voorstel van den heer Wauters wordt met algemeene stemmen aangenomen. 3. Voorstel tot het invoeren eener wekelijksche veemarkt. De Voorzitter: Daar het blijkt dat de Gentsche slagers plan hebben hier hun vee te komen opkoopen wordt voorge- steld wekelijks eene veemarkt te houden en wel des Dinsdags namiddags van 2 tot 5 uur. Verleden Dinsdag was even wel al het vee reeds voor twee uur opgekocht, en moesten de Gentsche slagers uit de tweede hand koopendaarom zou er moeten gezorgd worden dat de markt niet voor twee uur begint, en zou door het kleppeo der klok op het gemeente- huis de markt kunnen geopend worden. De heer Stevens Laat on6 eerst bepalen waar de markt zal gehouden worden, op het marktplein of aan de oude brug. De Voorzitter: Ik heb verschillende kooplieden gesproken en alien vonden de plaats waar reeds een paar maal markt gehouden was zeer geschikt. Met algemeene stemmen wordt besloten des Dinsdags namiddags eene veemarkt te houden, het vee zal geplaaist worden op het grasplein aan de oude brug en niet voor de huizen. Burg en Wetli. zullen de noodige palen plaatsen. 4. Vaststelling verordening art. 65 der kieswet. Dit artikel wordt voorgelezen, waarbij bepaald is dat de Raad bij verordening een stemlokaal in de gemeente moet aanwijzen. Met algemeene stemmen wordt hiertoe aangewezen de groote zaal van het gemeentehuis. 5. Beuoeming van een ambtenaar van den burgerlijken stand. Na eenige stemmingen en herstemmingen, noodig, doordat de benoemden telkens bedankten, verklaarden andere leden voor een benoeming niet in aanmerking te willen komen waarom besloten werd geene benoeming te doen. De vergadering wordt gesloten. Ter Krnien. Huwelijks-aangiften. 14 Mei. Jacobus Pieter Kolijn, oud 26 j., jm. en Janneke van Drongelen, oud 24 j., jd. Albertus Leonardus Herrijgers, oud 28 j., jm. en Nathalia Coleta van Graefschepe, oud 32 j., jd. 15 Mei. Jacobus de Eijke, oud 22 j., jm. en Johanna Margaretha Herrebout, oud 21 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 12 Mei. Augustinus Vermandel, oud 30 j., jm. en Virginie van de Winckel, oud 24 j., jd. 13 Mei. Pieter Willem 't Gilde, oud 23 j., jm. en Jozina Snap, oud 22 j., jd. Francois Cornelia Herrebout, oud 27 j., jm. en Maria Louisa van der Vliet, oud 22 j., jd. Geboorten. 9 Mei. Cornelis, z. van Jan van Drongelen en van Maatje Overdulve. 10 Mei. George Alfred, z. van Eduardus Leopoldus Allaert ea van Julia Maes. 12 Mei. Elisabeth, d. van Levinus de Putter en van Esther Dieleman. 14 Mei. Florentina Abrahatnmina, d. van Floris van der Peijl en van Jacomina van der Does. Overlijden. 10 Mei. Pieter van Wijck, oud 75 j., echtg. van Pieternella YVisse. 12 Mei. Jozias de Zeeuw, oud 65 j., echtg. van Maria Geensen. Xuitltlorpe. Huwelijks-aangiften. 13 Mei. Augustus Adolphus Coppieters, oud 27 j., jm. en Leonia Steijaert, oud 25 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 5 Mei. Aloysius de Moor, oud 24 j., jm. en Nathalia van Pottelberghe, oud 24 j., jd. Geboorten. 1 Mei. Sidonie Marie, d. van Marcellus Pieters en van Leonia van Rumste. 2 Mei. Anna Philomena, d. van Alphonsus Josephus de Moor en van Eulalia Maria Aerts. 3 Mei. Polidorus, z. van Carolus Ludovicus Fer- mont en van Angelina Mathilde Audenaert. 13 Mei. Irma Maria Melania, d. van Alfons Gijsel en van Maria Verlee. Overlijden. 13 Mei. Maria Verlee, oud 25 j., echtg. van Alfons Gijsel. I Datum. YLAG. NAAM. ML Van en naar. Lading. I an Ter I'emea 14 15 Eng. barge Zweed. s.s. Duits. s.s. Eng. sch. Eng. s.s. Genesta Elsa Mercnr Susie May Hailing 350 8407 4063 383 2199 Londen New-Castle Hernosand Berwick Londen macadam ledig idem macadam stukg. Voor (■tent t 16 Eng. s.s. idem Eng. barge Alice Taylor Sea Belle Western Belle 832 2152 245 Hull Londen idem stukg. idens landb.zout V an Ut'itl i 14 15 16 Eng. s.s. Deens. s.s. Noor. brik Noor. bark Eng. s.s. idem idem Zweed. s.s. Eng. s.s. Bittern Hennia Apollo John Wesley Grangemuir Trio Aire Ferro Antiquari 2493 2960 753 1057 1531 1418 1969 3591 2915 Antwerpen Grangemouth Mezana Kot ka Hull Londen Goole Sunderland Leith stukg. ledig ballast idem stukg. idem idem ledig stukg. Van Selzaete 14 Eng. sch. Coal tar 621 Hamburg ledig EN

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1897 | | pagina 3