Gemengde berichten. TER NEUZEN, 17 Mei 1897. Het bericht voorkomende in de Middelburg- sche Courant, dat de Katholieken in ons district met een eigen kandidaat zullen optreden, kunnen wij beslist tegenspreken. In de Zaterdagmiddag in de Chr. bewaar- school alhier gehouden rergadering van de anfci- revolutionaire kiesvereeniging in het district Oostburg, werd tot candidaat voor de a. s. Kamerverkiezing geproclameerd de oud-afgevaar- digde van dit district, de heer N. Glinderman te Aikmaar. De R. K. kiesvereenig in het district Hon- tenisse, heden te Hulst vergaderd, verkoos tot candidaat de heer Mr. F. J. F. M. Matter, kantonrechter te Nijmegen, oud-afgevaardigde, met 422 (algemeene) stemmen. Het district Oostburg bevat 6346 kiezers voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Zaterdag werd alhier door den heer Jac. Jansen in het Hotel Centraal" herbesteed het bouwen van eene burgerwoning te Ter Neuzen, met bij- levering van het daartoe benoodigde, in twee perceelen. Yoor het timmerwerk werd ingeschreven door de heeren A. C. Rijnberg, voor 1290 en F. C. Herrebout, voor f 1142. Yoor het metselwerk werd ingeschreven door de heeren A. Klaassen en M. Wisse, voor 1180,50 (ijzer en zinkwerk inbegrepen), W. P. Nieuwelink, voor f 1135 en J. Kolijn, voor f 1112. Voor de massa werd ingeschreven door den heer J. Kolijn, voor 2387. Het timqnerwerk is gegund aan A. C. Rijnberg, het metselwerk aan A. Klaassen en M. Wisse. In een door de ingelanden van len calami- teuzen Hoofdplaatpolder gehouden vergadering, zijn de aftredende leden van den dijkraad in de water- keering, de heeren Th. Hendrikse, E. A.Temmerman en E. Bonte, niet herkozen. In hunne plaats werden benoemd de heeren M. Dhondt, H. Dierikx en Ch. Wijffels. De heer A. Dekker, candidaat te Biervliet, heeft een beroep ontvangen als predikaut bij de Ned. Herv. gemeente te Ravenswaaij. Men schrijft uit Hoedekenskerke aan de Midd. Ct. Binnenkort zal door de firma H. Braakman Co. te Rotterdam een of meer booten in de vaart worden gebracht van Ylissingen, Borssele, Ter Neuzen, Hoedekenskerke, door het kanaal van Zuid-Beveland naar Rotterdam vice-versa, teneinde passagiers, vee en goederen te vervoeren. Dit plan zal zeker in dit gedeelte van Zuid- Beveland en ook in het 4e (5e Red. T. N. Ct.) district met groot genoegen vernomen worden. Thans zijn wij nog voortdurend afhankelijk van de ongeregelde afvaart en aankomst van verschillende beurtschippers, terwijl van vervoer van vee zelfs geen sprake kan zijn. Wij wenschen hierom boven- genoemde firma bij voorbaat een goed succes. Axel. Door den heer commissaris der Koningin dezer provincie is, in plaats van wijlen den heer J. Wolfert, tot zetter voor 's Rijks directe belas- t.ingen in deze gemeente aangesteld de heer M. A. Smies. Hoiltemsse. Het koude voorjaar in aanmerking genomen, mag als een bijzonderheid vermeld worden, dat bij den landbouwer P. Polfliet te Kloosterzande reeds den 15den dezer zeer smakelijke aardappelen van den kouden grond gerooid zijn, ter grootte van flinke hoendereieren. Te Twekkeloo herdacht Vrijdag Berendina Wiecherinck haar 105den verjaardag. Te Utrecht zijn door de politie aangehouden twee jongens, oud 15 en 12 jaar, die uit het Doorgangshuis te Hoenderlo bij Apeldoorn waren ontvlucht en de reis naar Utrecht te voet hadden afgelegd. Gedurende 8 dagen en nachten hadden zij rondgezwalkt. Door de zorgen der politie zijn zij weder naar het gesticht teruggebracht. Te Nieuw Lekkerland 't zou zdo spoedig Luilekkerland worden weet men hoe een koe een haas vangt. Een der koeien van den veehouder B. aldaar toch maakte, toen het vee in de weide werd gedaan zulke dartele sprongen, dat zij op een haas in 't leger terecht kwam. De hazenbeenen bleken niet bestand tegen koeienpooten. Tenminste langoor kon niet ontsnappen en werd door B. buit- gemaakt. Op verschillende plaatsen in Amsterdam is in de laatste dagen valsch zilvergeld uitgegeven, bestaande uit guldens en rijksdaalders. Ook uit Middelburg wordt daarvan melding gemaakt. Donderdagmiddag zijn uit een weiland in de Keilen onder Schiedam ontvreemd 5 jonge ossen, 32 lammeren en 3 schapen, toebehoorende aan den koopman P. Veenman te Rotterdam, de dieren zijn te Schiedam verkocht door zekeren C. D., te Rotterdam woonachtig. Zijne opsporing is gelast. Bij Terwoude ging een heer door een wei land en werd door een der aldaar grazende koeien aangevallen en ernstig verwond. Met gebroken heup en twee gebroken ribben vonden eenige ar- beiders hem in 't veld. Yoor de rechtbauk te Bremen stond terecht de schilder Blass. Op het oogenblik dat de rechter een veroordeelend vonnis over hem uitsprak lostte hij op dezen twee revolverschoten. Slechts den er van trof doel en verwondde den rechter, hoewel niet gevaarlijk, aan den arm. Zaterdagavond kregen twee burgers te Rot terdam op de Nieuwe Markt een persoon te pakken die door hen betrapt werd, toen hij in een portaal van een steeg, op die markt uitkomende, onzedelijke handelingen trachtte te plegen met een vierjarig meisje. Nadat men hem eenige oogeublikkeu vrij onzacht had vastgehouden, werd hij aan een politie- agent overgeleverd en naar het bureau in de Lange Torenstraat gebracht. Een strafvervolging zal natuurlijk niet uitblijven. De burgemeester van Zwammerdam, de heer J. van der Meer, is vandaar per fiets naar Gouda rijdende, aan de Reeuwijksche brug bij Gouda te water geraakt en jammerlijk verdronken. Toen men een fiets vond aan den waterkant werd een ongeluk vermoed en het daarop ingesteld onder- zoek bevestigde de waarheid. Onnoodige eerbewijzen. Uit Haarlem wordt gem eld dat de hoofddeksels van de officieren der marine en die van de adjunct-inspecteurs van politie aldaar, op elkaar gelijken als twee druppels water. Dit gaf aanleiding dat het vaak voorkwam dat officieren van het leger salueerden voor ge- noemde politieambtenaren, wat voor beide partijen lang niet aardig was. Na klachten heeft de burgemeester nu een ander hoofddeksel voor de inspecteurs bepaald. Zij krijgen nu een echt Russische pet. Sedert eenige dagen werd te Nieuwepekela, de 20jarige zoon uit het gezin van den land bouwer J. L. vermist. Bij onderzoek bleek dat door zoonlief een bedrag van 400 was mee- genomen, en niet ongegrond was de vrees dat Zijn het vlekken van bloed, van modder, van roest, van vruchten, of wat dan ook Ziedaar de vraag, die menig deskundige in verlegenheid heeft ge bracht, en waarom dat Omdat men geen betrouw- baar proefmiddel bezat. Nu hebben wij het Sherlock Holmes-middel, en zal men niet langer in onzekerheid blijven." Zijn oogen schitterden onder het spreken, hij bracht de hand aan het hart en boog, als zag hij voor zijne verbeelding een toejuichcnde menigte oprijzen. //Men mag u wel gelukwenschen", zeide ik, geheel verbaasd over zijn geestdrift. ,/Verleden jaar had men dat geval van Yon Bisschoff, te Frankfort. De man ware zekerlijk opgehangen geworden, indien dit middel reeds bestaan had. Verder hadt gij Mason te Bradford, en den beruchten Muller en Lefevie te Montpellier, en Samson te Nieuw-Orleans. Ik zou u een reeks gevallen kunnen opnoemen, waarin het beslissend zou zijn geweest." ,/Gij schijnt een levende kalender van misdaden te zijn," en zoudt er heel goed een blad over kunnen beginnen. Noem het //Het politie-nieuws van- het verleden." jEn het zou eene zeer belangwekkende lectuur zijn", antwoordde Sherlock Holmes, terwijl hij een stukje pleister over het wondje van zijn vinger legde //Ik moet voorzichtig zijn," voegde hij er bij, zich glimlachend tot mij keerende //want ik ga heel wat met vergiften om." A1 sprekende, strekte hij zijne hand uit en ik bespeurde dat zij overal dergelijke pleistertjes droeg en door bijtende yochten bevlekt was. ffWij zijn hier voor zaken gekomen," sprak Stamford, terwijl hij plaats nam op een hoogen stoel met drie pooten en er mij een toeschoof met behulp van zijn voet. //Mijn vriend hier zoekt naar kamers, en aangezien gij u beklaagdet niemand te kunnen vinden om een kwartier met u te deelen, heb ik gedacht, dat gij misschien samen zoudt kunnen wonen." Sherlock Holmes scheen opgetogen te zijn over het denkbeeld zijne kamers met mij te deelen. ,/lk heb het oog gevestigd op een kwartier in Bakerstreet," zeide hij //dat uitstekend geschikt zou zijn voor ons. Gij geeft toch immers niet om de lucht van sterke tabak ,/Ik rouk zelf altijd een pijpje", gaf ik ten antwoord. z/Dat treft gelukkig. Ik heb meestal chemische stoffen in mijn bezit, en neem daarmede nu en dan proeven. Zou dat u hinderen z/In het geheel niet." ,/Laat mij eens zien wat zijn mijne overige tekortkomingen Ik behoor somtijds tot de stommen, en doe dagen achtereen geen mond open. Gij moet daarom dan niet denken dat ik uit mijn humeur ben. Laat mij eenvoudig aan mijn lot over, en het zal spoedig weer terecht komen. Nu, wat hebt gij van uw kant op te biechten. Het is beter dat twee lieden elkanders slechte eigen- schappen goed kennen, voordat zij met elkander beginnen te leven." Ik lachte bij dit gewetensonderzoek. //Ik draag een kogel bij mij," zeide ik, ,/en schuw alle onaan- genaamheden, omdat mijne zenuwen geschokt zijn verder sta ik op alle mogelijke onchristelijke uren op, en ben ik vreeselijk lui. Als jk gezond ben, heb ik nog een andere reeks ondeugden, maar lij te Bremen op een der Amerikaansche booten passage zou nemen. Onmiddellijk toog de vader naar Bremen op reis, om, zoo mogelijk de vluchte- ing in te halen, maar te laatDe boot was reeds vertrokken. Door het bestuur der Sophia-vereeniging tot jescherming van dieren en de afdeeling Amsterdam van de Ned. vereeniging tot bescherming van dieren te 's Graveuhage, is een vonnis uitgelokt, waarop zij met groote aanplakbiljetten aldus de aandacht van het publiek vestigd Waarschuwing 1 Bij vonnis van den kanton rechter in het eerste kanton te Amsterdam van 31 December 1896, is het vervoer van melkvee met voile uiers aangemerkt als noodeloos, pijnlijk en rwellend en ingevolge art. 455 wetboek van straf- recht, gestraft met geldboete, bij wanbetaling te vervangen door hechtenis. Vrijdagmiddag had in de fabriek van de firma G. van Delden Co. te Gronau, de timmer- mansbaas, die daar ruim 20 jaren werkzaain was, het ongeluk door de zaagmachine gegrepen te worden. In een oogenblik was het lichaam deerlijk gehavend en de ongelukkige dood. Sedert den vorigen Zondag werd te Rotterdam vermist de 21jarige F. L. G. Zaterdamorgen is deze in de ouderlijke woning teruggekeerd. Hij vertelde dat hij in het ruim van een in de Rijn- haven liggende koffieboot, waaraan hij werkzaam was, in slaap was gevallen. De boot voer af zoiider dat men hem ontdekte en eerst in voile zee ont- waakte hij. Alzoo was hij gedwongen de reis naar Hamburg mede te maken, vanwaar hij na aankomst door den Nederlandschen consul naar de grenzen en vervolgens van gemeente tot gemeente naar huis werd gezonden. Te Kapellberg onder Oud-Gastel (N.-B.) is Vrijdagnacht in de kapel ingebroken. De dief of dieven hebben de offerbus met geweld geopend en alles van waarde gestolen. Onlangs werd aan H.M. de Koningin-Regentes onderstaand verzoekschrift ingediend, waarbij een postzegeltje van 5 cents ter frankeering van het antwoord was gevoegd, dat requestrant van Hare Maiesteit verwachtte. April 1897. z/Majesteit Met deze moet ik U mededeelen, dat ik op 1896 ben veroordeeld op het Kantongerecht te wegens verkoop van sterken drank, totdagen gevangenisstraf ofgulden boete, daar ik nog nooit met de politie in aanraking ben geweest en met hard werken mijn brood moet verdienen voor vrouw en 8 kinderen waarvan mijn vrouw is in 't kinderbet en onder behandeling van doktoor te en ik ongeveer 1 j uur van de naaste ge meente woon verzoek ik uwe majesteit mijn gratie te verleenen daar ik de boete niet kan betalen en mijn vrouw met klijnen kinderen, waarvan de oudste pas 12 jaar, toch moeilijk in deze toestant dagen alleen kan achterlaten op een onbewoonde plaats. Hopende van uwe Majesteit een gunstig antwoord te ontvangen ben ik uwe onderdanigste dienaar In een ander request komt voor z/Dat de suppliant ijverig in de weer is om voor zijn huisgezin dat uit twaalf kinderen bestaat en waarvan er nog 4 in leven zijn enz. In verband met de vondst van de geraamte in de Voorstraat te Dordrecht, doet aldaar het volgende mystiek verhaal de ronde, dat zeker vele Dordtenaars in hun jeugd reeds zullen hebben gehoord van hun ouders In een huis aan de Yoorstraat, vroeger alge- meen bekend onder den naam van //De Moord voor het oogenblik zijn dit de voornaamste. //Behoort vioolspel ook onder uw rubriek van onaangenaamheden vroeg hij bezorgd. z/Dat hangt af van den speler," antwoordde ik//als een viool goed bespeeld wordt, is het een hemelsch genoegenmaar als men er op krast i,Q, dan zijn wij het eens," riep hij vroolijk lachend, uit. Ik geloof dat wij de zaak dus als beklonken rnogen beschouwen, althans zoo de kamers u bevallen." ,/Wanneer kunnen wij ze zien?" //Korn mij hier morgen tegen den middag afhalen, en wij zullen er samen heengaan en alles regelen", gaf hij ten antwoord. z/Zeer goed, om klokslag twaalf uur," zeide ik, hem de hand drukkende. "Wij lieten hem aan zijn chemische arbeid over, en wandelen samen naar mijn hotel terug. z/Het is waar ook," zeide ik eensklaps, stil blijvende staan, en mij tot Stamford wendende, z/hoe ter wereld kon hij weten dat ik uit Afghanistan kwam Er speelde een raadselachtig glimlachje op het gelaat van mijn metgezel//Dat is juist een zijner eigenaardigheden," sprak hij //verscheidene lieden hebbeD zich reeds afgevraagd hoe hij de zaken toch altijd uitvond." //Zoo! is dat een geheim?" riep ik, in de handen wrijvende, uit. //Dat is heel aardig. Ik ben u dankbaar ons bijeen te hebben gebracht, De //Studie voor den mensch geschikt is de mensch. dat weet gij." z/Dan moet gij hem bestudeeren," zeide Stam ford, terwijl hij afscheid van mij nam. ,/Maar van het Ankertje," was voor vele jaren gevestigd een bakkerij of slagerij, waar saucijsjes verkrijgbaar waren z66 fijn van smaak, dat zij een locale beroemdheid werden en den naijver der overige Dordtsche slagers opwekten, die, al gebruikten zij het beste vleesch, dat te koop was, er niet in konden slagen de heerlijke saucijsjes van den winkel uit de Voorstraat, na te maken. Omstreeks dien tijd kwam het herhaaldelijk voor, dat jonge meisjes, voornamelijk dienstboden, spoor- loos verdwenen, zonder dat ooit meer iets van haar vernomen werd. De justitie nam de zaak in handen en nu kwamen de gruwelijkste feiten aan het licht. De meisjes werden, als zij boodschappen in den winkel kwamen doen, in een nevenvertrek gelokt, waarvan de vloer voorzien was van een luik. Nauwelijks was het slachtoffer in die kamer en bevond het zich op het luik, of dit werd geopend en het meisje viel in een kelder, waar zij werd vermoord. Na een nauwkeurig onderzoek bleek weldra, dat de verdwenen meisjes door den slager aan de Voorstraat waren vermoord en haar vleesch had gediend tot het fabriceeren der beroemde, heerlijke saucijsjes. In dien tijd was de doodstraf nog niet afge- schaft en de slager werd dan ook ter dood ver oordeeld en opgehangen. Een grappenmakker deelde mede, dat na dien tijd geen enkele Dordtenaar meer een saucijsje durft gebruiken, voor hij onderzocht heeft, of alle dienstboden present zijn. Aangaande den moord te Sappemeer ver- neemt men dat de verslagene Frederik Slor, uit Muntendam, van beroep scheepejager, 32 jaar oud en vader van 5 kinderen was. Slor was reeds Woensdagmorgen, evenals zijn broeder en zijne beide neven, ook Slor genaamd, onder den invloed van sterken drank. In het oosteind van Sappemeer kreger. zij twist over het bezit van een paard, dat door een der Slorsen, die voor eenigen tijd uit de gevangenis ontslagen is, moet gekocht zijn, o. a. mede voor de gelden in de gevangenis verdiend. De broeder of een der neven heeft bij de hooggaande ruzie het mes getrokken en daarmede aan F. Slor, eene 5 h 6 centimeter diepe vleeschwond in de bovendij toegebracht, welke zoo hevig bloedde, dat de gewonde eenigen tijd later in het gemeentehuis te Sappemeer is overleden, niettegenstaande de verleende hulp van de geneesheeren Meihuizen en Sanders. Het paard werd door bovengenoemde lieden wreed mishandeld en ontving hier en daar mes- steken en sneden in de pooten. De broeder en de twee neven zijn nog den- zelfden avond zwaar geboeid gevankelijk naar Winschoten gebracht. Petroleum een hedendaagsche //tulpenhandel?" Woensdag was de mededinging opengesteld naar 800 aandeelen van 500 in eene Rumeensche petroleumonderneming. Er werd voor 92,400 aandeelen ingeschreven. Het schip Marie Hackfeldt, dat dezer dagen uit San Fbancisco naar Louden vertrok, heeft een reusachtige houtblok aan boord, bestemd voor William Waldorf Astor, den Amerikaanschen millionnair, die daar nu verblijf bout. Astor heeft gewed, dat hij een horizontaal afge- sneden stuk boomstam kon vertoonen van zoo grooten omvang, dat het als tafel voor een ge- zelschap van 40 personen kon dienen, en dat houtblok moet nu als overtuigingsstuk dienen. Het blok, misschien het grootste, dat ooit aan boord van een schip werd vervoerd, is afkomstig van een dier verwondelijk groote Californische boomen, waarin men een doorgang voor een post- gij zult hem een ingewikkeld raadsel vinden. Ik durf wedden dat hij u beter zal leeren kennen dan gij hem. Yaarwel." z/Vaarwel," antwoordde ik, en zocht mijn loge- ment op, een levendig belang in mijn nieuwen vriend stellende. TWEEDE HOOFDSTUK. De wetenschap van gevolgtrekkingen. Wij kwamen den volgenden dag, zooals hij bepaald had, bijeen, en gingen de kamers in No. 221 B. Bakker Street bekijken waarvan hij mij bij onze eerste ontmoeting gesproken had. Zij bestonden uit een paar zeer geschikte slaapkamers en een enkel groot, luchtig zitvertrek, dat nieuw gemeubeld was en door twee breede vensters werd verlicht. Het kwartier was in alle opziehten zoo uitstekend, en de helft van den huurprijs kwam voor elk onzer zoo goedkoop uit, dat de koop op staanden voet gesloten werd, en wij er onmiddel- onzen intrek namen. Nog dienzelfden avond bracht ik mijn goed uit het hotel over, en den volgenden morgen voegde Sherlok Holmes zich bij mij met een aantal kisten en valiezen. Een paar dagen lang waren wij druk bezig met uit- pakken en de zorg onze voorwerpeu zoo te rang- schikken, dat zij op het voordeeligst uitkwamen. Dat gedaan zijnde, begonnen wij ons op ons gemak te zetten en ons aan onze nieuwe omgeving te gewennen. (Wordt vervolgd.) 4

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1897 | | pagina 2