Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeenwsch-Via and eras No. 3459. Dinsdag 18 Mei 1897. Ill B0BSIIEICIT. 37e Jaargang. Tweede Kamer der Staten-Generaal. Natiorsale Militie. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postYoor Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. ^XljX&XCIXSjZIlsr Q- Oproeping van groot verlofgangers ter opkomst in werkelijben dienst. FRANCOIS JOHAN DE GROOTE, FEUILLETON. ROMAN A. naar het Engelsch van CONAN DOYLE. 2) Terwijl wij, na de Holborn-restaurant verlaten te hebben, ons op weg naar het hospitaal be- vonden, deelde Stamford mij eenige nadere bijzonder- heden mede omtrent den man, met wien ik hoopte samen te gaan wonen. „Gij moet niet boos op mij zijn, als hij u bij nadere kennismaking niet bevalt," zeide hij. „Ik ken hem niet anders dan door hetgeen ik van hem gezien heb, als ik hem zoo nu en dan op het laboratorium ontmoette. Gij hebt deze schikking voorgesteld en moet mij daarom dus niet verant- woordelijk stellen." ,/Als wij elkander over en weer niet bevallen, is het gemakkelijk weer van elkaar af te gaan," gaf ik ten antwoord. //Maar het komt mij voor, Stamford," en daarbij zag ik hem doordringend aan, „dat gij de eene of andere reden hebt uwe handen in onschuld te willen wasschen. Heeft uw vriend dan zulk een slecht hurneur, of wat is er? Kom er recht voor uit." z/Het valt niet gemakkelijk het onverklaarbare te verklaren," antwoordde hij lachendi //Holmes is een beetje al te wetenschappelijk naar mijn smaak, het grenst bij hem aan wreedheid. Ik zou mij best kunnen voorstellen dat hij een vriend eene kleine hoeveelheid van een nieuw ontdekte plant- DE OORLOG IN HET OOSTEN. De sultan zoekt, als gewoonlijk, uitvluchten en uitstel. In een telegram van Reuter uit Konstantinopel werd meegedeeld, dat de Porte niet op de nota der mogendheden zou antwoorden, eer de Turken Domokos hadden genomen. En gisterochtend werd uit Weenen geseiud Volgens een telegram uit Konstantinopel, heeft de Turksche Minister van buitenlandsche zaken aan den deken der diplomaten (den Oostenrijkschen gezant) meegedeeld, dat Domokos na een zwakken tegenstand der Grieken genomen is. Een Grieksch bericht zegt wel, dat de Turken terugtrokken op Pharsalosmaar na hetgeen we over den toestand van het Grieksche leger in Thessalie vernamen, is dit niet waarschijnlijk. Evenwel seinde een Times-correspondent Donder- dag aan zijn blad, dat de Grieken met 2 a 3000 man hulptroepen waren versterkt en dat hun stelling te Domokos sterk, hoewel volstrekt niet onneembaar was. Aan //Morning-Post" werd daarentegen geseind, dat een deel der Grieksche troepen reeds waren afgetrokken en dat er geen toebereidselen tot ernstigen weerstand werden gemaakt. Inmiddels hebben de Grieken, daar geen bericht van Turksebe zijden over een wapenstilstand kwam, in Epirus den strijd hervat en naar zij zeggen met succes. Den 13 dezer werd uit Vonitza geseind De Grieken zijn, beschermd door de kanonneerboot, te Louros geland, onder het vuur der batterijen van Nikopolis. Het eskader viel op dedfcelfden tijd Prevesa aande voorhoede der Grieken sloeg de voorhoede der Turken uiteen. Een telegram uit Arta meldt, dat de brigade- Bairactaris bij Ismaret slag leverde. De Turken moesten terugtrekken, met uitzondering van een kleine kolonne, die door de Grieken werd inge- sloten. De brigade-Golfmopoulos heeft het beleg geslagen voor Chalikades. Kolonel Manos heeft te Ismaret positie genomen. Een later ontvangen telegram uit Athene luidt Uit Arta wordt gemeld De strijd is verwoed. aardige alcaloide toediende, niet uit kwaadwillig- heid, versta mij wel, maar eenvoudig uit dorst naar onderzoek, om zich een juist denkbeeld van de uitwerkselen te maken. Om hem recht te doen wedervaren, voeg ik er bij dat hij evenzeer bereid zou zijn het vergif zelf in te nemen. Hij schijnt een hartstocht te hebben voor besliste en uitvoerige kennis." z/Daarin heeft hij gelijk." z/Ja, maar men kan dit overdrijven. Als het zoover gaat om in de ontleedkamer de lijken met een stok te slaan, dan moet men bekennen dat het al een heel zonderlingen vorm aanneemt." z/De lijken te slaan?" z/Ja, om te ontdekken in hoeverre er na den dood nog blauwe plekken kunnen ontstaan. Ik zag het hem, met eigen oogen, doen." z/En toch beweert gij dat hij geen medisch student is z/Neen. De hemel weet wat hij met zijne studies voorheeft. Maar wij zijn aangekomen, en gij moet u zelf maar een denkbeeld van hem maken." Terwijl hij dit zeide, sloegen wij een smal straatje in en gingen door eene kleine zijdeur, die tot een der zijvleugels van het groote hospitaal voerde. Het was voor mij eene welbekende plaats, en men behoefde mij den weg niet te wijzen, toen wij de grijze steenen trap beklommen en over het lange portaal liepen, met zijn witgekalkte muren en geel geverfde deuren. Aan het uiteinde daarvan zag men een lage gewelfde dwarsgang, die naar het chemisch laboratorium geleidde. Dit was een hooge zaal, voorzien van heele rijen ontelbare flesschen. Overal stonden breede, lage tafels verspreid, opgestapeld met werktuigen, proef- Twee brigades Grieken met veel kanonnen, twee compagnieen sapeurs en een eskadron ruiterij vechten met Turken, die bijna geen artillerie hebben. De Grieken hebben de eerste linie der Turken teruggeworpen, maar stuiten bij de tweede linie op hardnekkigen tegenstand. Op verscheidene punten zijn de soldaten handgemeen geworden en de troepen staau over het geheel zoo dicht op elkaar, dat de artillerie niet schieten kan. Men spreekt van 500 Grieken, die buiten gevecht zijn gesteld. Om Nikopolis wordt er sedert eergistergevochten. (Volgens een Dalziel-telegram hadden de Grieken Nikopolis al genomen en hadden de Turken 80 en de Grieken 26 dooden). Een ander bericht zegt nog, dat bij Gribove werd gevochten en dat de verliezen wederzijds ernstig waren. Gribovo ligt op korten afstand van Artade strijd in Epirus concentreert zich tot een betrekkelijk klein terrein en is, volgens eenige correspondenten, vooral hervat om het land- volk tegen de Turken te beschermen. Wat er waar is van deze berichten, zullen we eerst later kunnen vernemen. In verband met het //Europeesch concert" en de zoogenaamde pressie der mogendheden op de Porte, trekt het volgende incident de aandacht Een paar Italiaansche zeelieden van de //Gallileo", die in de stad Ismid (aan de zee van Marmora) gekomen waren om inkoopen te doen, werden door Turken aangevallen, die hunne mutsen afrukten en hen mishandelden. De kommandant van de /<Gallileo" wilde de Italiaansche ambassade te Konstantinopel daarvan per telegraaf kennis geven, doch de telegraaf-ambtenaren weigeraen, het tele gram aan te nemen. Toen verschafte de kommandant zich op een hoogst eigenaardige wijze zelf recht. Zich niet storende aan den vredes-toestand tussc'nen Italie en Turkije, ging hij eenvoudig met zijne soldaten aan land, nam het telegraafkantoor in bezit en bleef daar, totdat het telegram verzonden was. Turkije heeft tegen deze handeling protest aangeteekend bij de Italiaansche regeering, en omgekeerd heeft Italie bij Turkije geklaagd. Naar de N. R. Ct. verneemt, is door den Raad van State aan H. M. de Koningin-Regentes ge- adviseerd, de onbevoegdheid der vrouw om tot voogdes benoemd te worden, uit het burgerlijk buizen en kleine Bunsen-lampen, met haar blauw fiikkerende vlammen. In dit vertrek bevond zich slechts een enkel persoon, die in de verte over een tafel gebogen, verdiept was in zijn werk. Bij het vernemen onzer voetstappen, keek hij om en sprong met een uitroep van vreugde overeind ,/Ik heb het gevonden Ik heb het gevonden riep hij mijn metgezel toe, op ons toesnellende met een proefbuis in de hand //Ik heb een tegenfactor, die door hoemoglobine, en niets anders, verkregen wordt!" Indien hij een goudmijn had gevonden, had zijn gelaat geen blijdere uitdrukking kunnen hebben. z/Dokter Watson, mijnheer Sherlock Holmes," zeide Stamford, ons aan elkander voorstellende. »Hoe maakt gij het?" sprak hij hartelijk terwijl hij mijne hand drukte met een kracht, waartoe ik hem niet in staat zou hebben geacht,/Ik zie dat gij in Afghanistan zijt geweest." //Hoe ter wereld kunt gij dat weten vroeg ik verwonderd. z/Dat komt er niet op aan," sprak hij, met een glimlach. De groote zaak handelt nu over hoemo globine. Gij ziet toch zeker in van hoe veel ge- wicht mijne ontdekking is Voor de chemie is het zeker van belang," ant woordde ik, //maar practisch beschouwd z/Wel, mijnheer, het is de meest practische ontdekking, sedert jaren op het gebied der ge- rechtelijke geneeskunde gedaan. Ziet gij niet in dat zij ons een onfeilbaar middel geeft om bloed- vlekken op te sporen. Kom met mij mede Hij greep mij, in zijn opgewondenheid, bij de mouw van mijn jas, en trok mij mede naar de tafel waaraan hij gearbeid had //Laat ons wat versch recht te doen vervallen, door intrekking van het bepaalde sub. 3 in artikel 436 van ons burger lijk wetboek. In de rijdagavond gehouden vergadering van den gemeenteraad van Goes nam de Voorzitter de heer Mr. J. G. de Witt Hamer afscheid van de raadsleden en gemeente-ambtenaren, zijn dank betuigende aan alle die hem in zijne openbare be- trekking hebben bijgestaan. Namens den Raad werd Z. Ed. Achtb. toege- sproken door het oudste raadslid, den heer B. Quist, welke hem een souvenir overhandigde, bestaaude uit twee fraaie etsen. Verder was aanwezig eene commissie uit de burgerij, namens wie de heer Z. D. van der Bilt la Motthe het woord voerde en den scheidenden burgemeester een aandenken toezegde, waarvan hij hem de fotografie overhandigde. Nadat de heer De Witt Hamer nog in eenige woorden zijne erkentelijkheid had betuigd, sloot hij deze laatste door hem gepresideerde vergadering, die door vele belangstellenden werd bijgewoond. Door eenige liberalen die zich niet met de beginselen der liberale Unie kunnen vereenigen en ook niet met de op dien grondslag door de centrale kiesvereeniging in het district Middelurg te stellen candidatuur van Mr. E. Fokker, is de heer Jhr. Mr. A. P. C. van Karnebeek, oud- Commissaris des Konings in Zeelaud, tot candi daat geproclameerd. Met het eind der volgende maand wordt het 50 jaar dat de Anna Jacobapolder op St. Fihpsland werd ingedijkt. In den loop dier jaren is in den polder de bevolking zoo toegenomen dat er een tamelijk groot gehucht is ontstaan, waar zelfs een school en kerk zijn gebouwd. Uit de bewoners heeft zich eene commissie gevormd om den gedenkdag feestelijk te vieren. In de afgeloopen week kwamen weder ver- schillende giften in voor de melaatschen-stichting in Suriname. De benoodigde 20,000 zijn nu bij een. Uit Roosendaal wordt gemeld Met de export-varkensslachterijen alhier, die vroeger heel veel werk hadden en op de Londensche markt goede zaken maakten, staan thans geheel stil. In dezen tak van industrie is wegens'buiten- landsche, vooral Amerikaansche, concurrentie niets meer te verdienen. Ook voor de veehouders ziet het er niet roos- kleurig uit. Velen zitten met een vollen stal, doch met een ledige kas. Het vee is zoo laag in prijs, dat de boeren met verlies moeten verkoopen. bloed nemen, sprak hij, een naald diep in zijn vinger stekende, en den verkregen bloeddruppel in een chemisch buisje opvangende. /,1k voeg nu dit weinigje bloed bij een liter water. Gij bemerkt dat de mengeling daarvan aan zuiver water doet denken. De hoeveelheid bloed kan niet meer dan een millioenste gedeelte zijn, en toch twijfel ik er niet aan of wij zullen de eigenaardige reactie verkrijgen." Onder het spreken, wierp hij een paar witte kristalvormige stukken in een bokaal en voegde er toen eenige druppels doorschijnend vocht bij. In een oogenblik verkreeg de inhoud een doffe melkwitte kleur, en viel er een bruin- achtige stof op den bodem van den glazen kom. ,/Ela! ha!" riep hij, in de handen klappende, uit, terwijl hij even verrukt scheen als een kind met nieuw speelgoed. ,/Wat zegt gij daarvan?" ,/Het schijnt een zeer bijzondere proefneming te zijn," merkte ik op. 1 rachtig prachtig De oude proefneming met guaiacum was zeer omslachtig en onzeker. Even- eens is het gesteld met het microscopisch onderzoek naar bloeddeelen. Dit laatste is zelfs zonder waarde, zoodra de vlekken een paar uur oud zijn. Dit echter bewijst even goed te werken of het bloed versch of oud is. Ware deze proef eerder uitge- vonden, dan zouden honderdeu lieden, die nu vrij romlloopen, sedert lang de boete voor hunne mis- daden hebben betaald." ,/Waarlijk?" mompelde ik. j/Gerechtelijke zaken blijven telkens op dit eene punt hangen. Men verdenkt iemand van eene misdaad, maanden wellicht nadat zij gepleegd is geworden. Men onderzoekt zijn linnengoed of kleederen, en ontdekt er bruinachtige vlekken op. M LILHM1I1T TER \EIZEVSCHE (OIRAVT. Ui Hit blatl verschijnt (iaamln!!-. Woensilag- en Vrijdagavond, ltitpezomlerd op Feestdagen, bij den nitgever P. J. VAI BE NAA'BK te Ter li'rnzrn. yooa de De Burgemeester der gemeente TER NEUZEN brengt hiermede ter openbare kennis, dat op Binsdajg, den I Juni aanstaande, zal plaats hebben de verkiezing van EEN LID van de TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL, in het kiesdistrict OOSTBURG, waartoe deze gemeente behoort; dat op dien dag, van des voormiddags negen tot des namiddags vier uren, bij den Burgemeester ter gemeente OOSTBURG (hoofdplaats van het kiesdistrict) kunnen worden ingeleverd OPGAVE1* VAS CASIHBATES, als bedoeld in artikel 51 der Kieswet. Deze opgaven moeten inhouden den naam, de voorletters en de woonplaats van den candidaat en onderteekend zijn door ten intnste VEEHTIB kieiers, bevoegd tot deelneming aan deze verkiezing. De inlevering dezer opgaven moet geschieden persoonlijk door een of meer der personen, die de opgave hebben onder teekend. De candidaat kan daarbij tegenwoordig zijn. Van de inlevering wordt een bewijs van ontvangst afgegeven. Formulieren voor de opgaven bovenvermeld zijn ter secretarie dezer gemeente kosteloos verkrijgbaar, van heden tot en met den dag der verkiezing. De Burgemeester brengt hierbij in herinnering artikel 151 der kieswet, luidende als volgt Hij, die eerie opgave, als bedoeld in artikel 51 inlevert, wetende dat zij is voorzien van handteekeningen van personen, die niet bevoegd zijn tot deelneming aan de verkiezing, waar- voor de inlevering geschiedt, terwijl zonder die handteeke ningen geen voldoend aantal voor eene wettige opgave zou overblijven, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste drie maanden of eene geldboete van ten hoogste honderd tvoiutig gulden. Met gelijke straf wordt gestraft hij, die wetende dat hij niet bevoegd is tot deelneming aan de verkiezing, eene voor die verkiezing ter inlevering bestemde opgave, bedoeld bij artikel 51, heeft onderteekend. Ter Neuzen, den 15 Mei 1897. De Burgemeester voornoemd, J. A. VAN BOVEN. De Burgemeester der gemeente TER NEUZEN geeft kennis dat de milicien-verlofganger der gemeente Rotterdam van de lichting 1895, behoorende tot het korps Genietroepeu, zich op den 9 Juni a. s., des namiddags voor vier uren, bevinden moet bij zijn korps, voorzien van zijn verlofpas en van al de voorwerpen van kleeding en uitrusting, door hem, bij vertrek met groot verlof mede genomen, teneinde in wer- kelijken dienst te worden gesteldwordende hem onder het oog gebracht dat de verlofganger, die in gebreke blijft op den bepaalden dag onder de wapenen te komen, bij zijne Bi1!» latere opkomst zooveel langer in dienst zal worden gehouden en dat, volgens art. 145 der militiewet, hij, die niet aan de oproeping voldoet, als deserteur zal worden behandeld. Alvorens naar zijn korps te vertrekken, zal hij zich be- hooren aan te melden bij den ondergeteekende. Ter Neuzen, den 14 Mei 1897. De Burgemeester voornoemd, J. A. VAN BOVEN.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1897 | | pagina 1