Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeenwsch-Vlaanderen. No. 3458. Zaterdag 15 Mei 1897. 37e Jaargang. Binnenland. Ill iODSBllIGlT. Telegrafische berichten. Gemengde berichten. ABONNEMENT: Yoor Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post Nederland f 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika f 1,32J. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- busiiouders. ADVERTENT!®^ Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van drieinaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slecbts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. Bij deze courant bekoort een bijvoegsel. Door Gedep. Staten van Zeeland is aan de ,/Vereeniging tot bevordering van bet vreemde- lingen verkeer in Walcheren", le Middelburg, op eene desbetreffende vraag geantwoorddat op de stoombooten van den dienst op de Wester- Schelde, voor het maken van eene inrichting waardoor rijwielen bij sleclit weder tegen beschadi- ging worden gevrijwaard, de plaatsruimte ontbreekt Aan de bemanning der booten is opgedragen voor rijwielen de noodige zorg te dragen en deze zullen bij overslaand water met eene pressenning worden gedekt. Door de beide anti-revolutionaire kiesvereeni- gingen te Goes werd als candidaat voor de Kamer gekozen het aftredend lid Jhr. Mr. A. F. de Savornin Lohman. Bij het departement van Kolonien is Woens- dagnamiddag ontvangen het volgende telegram van den Gouverneur-Generaal van Nederlandsch- Indie, betreffende de krijgsverrichtingen in Atjeh „In Lohong had gisteren een vuurgevecht plaats in het gebergte op de grens van Kloewang, waarbij een officier en drie inilitairen beneden dien rang gewond werden. De troepen keeren morgen terug. De boete is grootendeels voldaan." In de //Java-Bode" wordt door „X." beweerd dat voor den afval van Toekoe Oemar Atjeh ons ruim 800 millioen had gekost, en niet 400, zooals wel eens beweerd wordt. Gelukkig kan de schrijver constateeren dat men thans aan alles kan bemerken dat de schrik er onder de bevolking inzit, en dat den Atjehers geen tijd wordt gelaten om van dien schrik te bekomen. //Zooals de compagnie thans optreedt", zegt de schrijver, ,/deed zij nog nimmer. Als het tegenwoordige stelsel nog langen tijd kan worden volgehouden, zal het gevolg zijn dat wij ons op Atjeh kunnen beperken, zonder gevaar dat dit door den Atjeher worde aangezien als ,/gedrongen door den nood." Volgens mededeeling van den inspecteur over het loodswezen in het 6de district, dd°. 11 Mei jl., wordt het nieuwe licht op het Zuiderhoofd, Z.-punt van den Westkapelschen zeedijk, eiland Walcheren, Zeegat van Vlissingen, 6de district, be'nalve de vroeger vermelde kleurverandering van wit in rood in de peiling Z., ook nog zichtbaar groen, PEUILLETON ROMAN naar het Engelsch van A. CONAN DOYLE. 1) EEESTE GEDEELTE. Overdruk van de gedenkschri/ten van John H. Watson, M. D. van den militairen geneeskundigen dienst. EEESTE HOOFDSTUK. Sherlock Holmes. In het jaar 1878 promoveerde ik tot dokter in de medicijnen aan de Londensche Iloogeschool en begaf ik mij naar Netlej, om daar den cursus te volgen, die aan de officieren van gezondheid voor- geschreven is. Nadat ik mijne studies aldaar vol- tooid had, werd ik bij het vijfde der Northumberland fuseliers geplaatst als hulp-chirurgijn. Dat regi ment lag op dit tijdstip in Indie, en nog voordat ik er mij bij kon voegen, was de tweede oorlog met Afghanistan uitgebroken. Toen ik te Bombay aankwam, vernam ik dat mijn korps door de berg- passen heengetrokken en reeds ver in het vijandelijk land doorgedrongen was. Ik volgde het echter, met verscheidene officieren, die zich in denzelfden toestand bevonden als ik, en slaagde er in ongemoeid Candahar te bereiken, waar ik mijn regiment aantrof, en terstond mijne nieuwe taak aanvaardde. De veldtocht leverde aan velen hunner bevorde- in N.56°0., ongeveer over de spitse ton N°. 1 met bol van het Oostgat, door N. totinN.7^W, (63°), ongeveer over de spitse ton N°. 2 van het Oostgat. Het merk ,/kustlicht Westkapelle" met dit nieuwe licht ineen, dient voor het ronden van het Zuider hoofd. Het licht wordt den 15 Mei 1897 ontstoken. Dinsdag herdacht de Stoomtram-Maatschappij BreskensMaldeghem, haar tienjarig bestaan Een 7Otal genoodigden uit Nederland en Belgie kwamen des middags in de tot feestzaal ingerichte graanbeurs te Oostburg samen, waar hun een de- jeuner-dinatoire werd aangeboden. TER NEUZEN, 14 Bei 1897. Benoemd tot onderwijzeres aan de openbare lagere school n°. 2 te Naaldwijk mej. J. Yooren van Ter Neuzen. Gisteren werd alhier in het „Hotel Centraal", ten verzoeke van de erfgenamen van den heer Guiljaam Dees, ingevolge bevel der rechtbank, door Notaris Van der Moer alhier, in het openbaar te koop aangeboden Perceel 1. Eene hofstede, bestaande in woonhuis, schuur en toebehooren, erf, tuin, bouw- en weiland en zijkantweg, in den Oud-Zevenaarpolder, te zamen groot 14 hektaren 13 aren 70 centiaren of 31 gemeten 217 roeden. Dit perceel, beneveus de perceelen 2, 3, 4 en 5, zijnde bouwlanden in den Oud- en in den Kleine Zevenaarpolder, werd opgehouden op f 640 per 44 aren 56 centiaren (Gendsch gemet). Perceel 6. Eene partij bouwland,in denPierssens- polder, groot 3 h. 89 a. 50 c.a. (8 gem. 222 roeden), werd verkocht aan den heer A. Franse, te Hoek, voor 6206,10. Perceel 7. Eene partij bouwland, in den Bonte- polder, groot 5 h. 18 a. 40 c.a. (11 gem. 190 roeden), werd verkocht aan den heer P. J. Scheele, te Ter Neuzen, voor 5235,18. Perceel 8. Eene partij bouw- en weiland, in den Sluispolder, groot 1 h. 81 a. 60 c.a. (4 gem. 22 roeden), werd verkocht aan den heer S. van der Hooft, t» Ter Neuzen, voor 3301,08. A1 deze perceelen liggen in de gemeente Ter Neuzen. Perceel 9. Een onverdeeld aandeel in een perceel schorren en slikken, liggende voor den zeedijk van den Bontepolder, groot 13 h. 69 a., ring op, maar mij braclit hij enkel rampen en droefheid. Ik werd van mijne brigade overgeplaatst naar de Berkshires, in wier rangen ik den nood- loitigen slag van Maiwand bijwoonde. Ik kreeg aldaar een kogel van de Jezails in den schouder, waardoor het been verbrijzeld en een der lioofd- aderen getroffen werd. Zonder twijfel zou ik in handen van de moorddadige Ghazis gevalleu zijn, buiten de toewijding en moed door Murray, mijn oppasser, aan den dag gelegd, die mij op een lastpaard wierp, en er in slaagde mij naar het Britsche legerkamp over te breugen. Uitgeput door pijn, en verzwakt door de lange ontheringen, welke ik doorstaan had, werd ik met een langen trein gewonde lijders, geevacueerd naar het hospitaal van Peshawur. Daar kwam ik bij, en was reeds zoover gevorderd, dat ik door de zalen heen kon loopen en zelfs een weinig onder de veranda zitten kon, toen ik aangegrepen werd door moeraskoortsen, dien vloek onzer Oostersche bezittingen. Maanden achtereen wanhoopte men aan mijn behoud, en toen ik eindelijk het bewustzijn herwon, en begon te herstellen, was ik zoo zwak en veruiagerd, dat de raad van geneesheeren ver- klaarde, dat er geen dag mocht gewacht worden, met mij naar Engeland terug te zenden. Ik werd, dientengevolge, op het troepenschip de Orontes ingescheept, en landde een maand later in de haven van Portsmouth aan, met eene onherroepelijk ver- woeste gezondheid, maar met de vergunning tevens van een vaderlijk gouvernement om, gedurende de eerstvolgende negen maanden, te trachten haar te herwinnen. Ik bezat kip noch kraai in Engeland, en was daarom zoo vrij als een vogel in de lucht, zoo werd verkocht aan den heer Joz. de Feijter, te Ter Neuzen, voor f 810. Dit perceel liggende in de gemeente Hoek. Perceel 10. Een woonhuis met toebehooren, tuin en weiland, in den Oud-Zevenaarpolder, te zamen groot 51 a. 30 c.a. (1 gem. 45 roeden), werd opgehouden op f 1025. Perceel 11. Een huis met toebehooren en tuin, in den Oud-Zevenaarpolder, te zamen groot 7 a. 30 c.a., werd verkocht aan den heer P. den Hamer, te Ter Neuzen, voor f 500. Perceelen 12 en 13. Het voortdurend recht van huur op twee vrouwenzitplaatsen in de Herv. kerk alhier, werd verkocht aan den heer D. J. Dees Gz. te Ter Neuzen, resp. voor f 40 en f 43. Aan de Midd. Ct. wordt gemeld dat de E. K. kiesvereeniging in het district Oostburg een eigen candidaat zal stellen tegenover het aftredend lid de heer Hennequin. Aan den heer L. A. J. Deijer, te Aardeuburg, is Woensdag in eene gecombineerde vergadering van den raad met de regenten van het burger- gasthuis aldaar, op zijn verzoek wegens zijne be- noeming te Hoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekkiug als geneesheer van dat gesticht. De Eaad heeft daarop eene zitting gehouden, waarin werd goedgekeurd een besluit van de regenten om de jaarwedde van een op te roepen geneesheer vast te stellen op f 1200. De Commissaris der Koningin in de provincie Zeeiand heeft bepaald, dat het in de maand Juni te houden onderzoek der in de provincie zich bevindende verlofgangers van de militie te land, zal plaats hebben in de gemeenten in Zeeuwsch- Vlaanderen op de dagen en uren als hieronder zijn aangewezeji Ter Neuzen, Woensdag 2 Juni, voorm. 9 uur, voor Hoek, Philippine, Ter Neuzen en Zaamslag. Axel, Donderdag 3 Juni, voorm. 9 uur, voor Axel, Overslag, Sas van Gent, Westdorpe en Zuiddorpe. Hulst, Vrijdag 4 Juni, voorm. 9 uur, voor Clinge, Graauw, Hulst, Koewacht en St. Jansteen. Hontenisse, Zaterdag 5 Juni, voorm. 9 uur, voor Boschkapelle, Hengstdijk, Hontenisse, Ossenisse en Stoppeldijk. IJzendijke, Vrijdag 18 Juni, voorm. 9 uur, voor Biervliet, Breskens, Groede, Iloofdplaat, Nieuw- vliet, Schoondijke, Waterlandkerkje en IJzendijke. Sluis, Zaterdag 19 Juni, voorm. 9 uur, voor Aardeuburg, Cadzand, Eede, Oostburg, Eetranche- ment, St. Kruis, Sluis en Zuidzande. vrij ten minste als een inkomen van zeven gulden negentig per dag een man kan maken. Onder zulke omstandigheden, begaf ik mij natuurlijk naar Londen, dien grooten maalstroom, waar alle leeg- loopers en luiaards van het rijk onweerstaanbaar heengetrokken worden. Ik vertoefde daar eenigen tijd in een gesloten hotel in het Strand, waar ik een akelig, nutteloos leven leidde, en het geld dat ik had vrij wat kwistiger uitgaf dan ik wel gedaan moest hebben. Mijne financien geraakten dan ook in zulk een zorgwekkenden staat, dat ik al spoedig inzag gedwongen te zijn de wereldstad te verlaten en mij ergens buiten te gaan begraven, of wel eene gansche verandering in mijne levenswijze aan te brengen. De voorkeur gevende aan dit laatste, begon ik het besluit te nemen het logement te verlaten en mij hier of daar te vestigen in eene minder opgesmukte en minder kostbare woniug. Op den dag zelf, dat ik dit voornemen had opgevat, stond ik aan het Criterion buffet, toen iemand mij op den schouder klopte, en mij om- keerende, herkende ik den jongen Stamford, die bij Barts in eene klasse lager dan de mijne had gezeten. In zulk eene wildernis als Londen, is het altijd aangenaam voor een eenzaam mensch een bekend gezicht te zien. In vroeger dagen was Stamford nooit een mijner boezemvrienden geweest, maar thans begroette ik hem. vol geestdrift, en scheen hij, van zijne zijde, verrukt te zijn mij te ontmoeten. In mijne overmaat van vreugde noo- digde ik hem uit met mij in Holborn te ontbijten, en vertrokken wij samen in een hansom. uWat ter wereld is u toch overkomen, Watson?" vroeg hij met onverholen verbazing, terwijl wij door de drukke Londensche straten voortrolden Men schrijft aan de Tel. uit Zeeuwsch- Vlaanderen In de laatste dagen hoort men gedurig van aanslagen van koeien door Belgische ambtenaren gedaan. Hier zijn er twee, daar drie, ginds vijf aangehouden doch daar de smokkelaars zelf steeds weten te ontsnappeu, gaat men maar voort met het frauduleus invoeren van vee. Wat geeft ook die enkele koe, welke aangehouden wordt, op de tientallen, die de plaats hunner bestemming bereiken Het vee is hier goedkoop, zeer goedkoop en in Belgie goed op prijs et voila tout. Een bewijs Yerleden week kocht een smokkelaar bij een boer twee schoone koeien voor 520 frank en pas waren ze goed en wel over de grens of hij verkocht ze aan een collega voor 850 frank. Is het wonder, dat velen, uitgelokt door derge- lijke winsten, eens een kansje wagen Zuiddorpe. Evenals op zoovele plaatsen in Nederland heeft zich ook hier een comite gevormd voor het aanbieden van een nationaal huldeblijk aan II.M. de Koningin-Regeutes. Tot voorzitter werd gekozen de heer C. van Waes, burgemeester, en tot secretaris de heer A. Moerdijk. St. Jansteen, 14 Mei. Heden is het mond- en klauwzeer uitgebroken bij F. van Hoeij alhier. Middelburg, 14 Mei. Heden had aan het gebouw van het provinciaal bestuur alhier, de aanbesteding plaats van Het voortzetten van de verbetering der Eijkswaterleiding beoosten het kanaal van Ter Neuzen, tusschen de Molen- en de Axelsche kreek. Raming f 3000. Eenige inschrijvers hiervoor waren de heeren G. van Meelen en C. van Beers te Ylissingen, voor 5515. Iemand, die tot de notabelen zijner woonplaats (eene gemeente in Zeeland) behoorde, een gunstig verleden en een ruim bestaan had als herbergier, stond gisteren voor het gerechtshof in Den Haag terecht wegens diefstal vaneen honden- halsband. Hij zou dit voorwerp ten nadeele van een mede-ingezefene ontvreemd hebben terwijl hij het zelf niet noodig had, omdat hij geen hond hield. Ook bleek niets van een zucht naar vuig ffGij zijt zoo dun als een lat en zoo bruin als een okkernoot." Ik schetste hem in het kort mijne avonturen, en was daarmede ternauwernood gereed, toen wij de plaats onzer bestemming bereikten. z/Arme drommelzeide hij medelijdend, nadat hij al mijne rampen had aangehoord „En wat gaat gij liu doen ,/Naar kamers uitzien," autwoordde ik ,/En pogen het vraagstuk op te lossen of het rnog. lijk is een goed kwartier voor redelijken prijs te krijgen." „Dat is zonderling," merkte mijn tochtgeuoot op: //Gij zijt de tweede persoon, die mij heden denzelfden volzin zegt." „En wie was de eerste vroeg ik. „Iemand die aan het chemisch laboratorium van het hospitaal werkzaam is. Hij jammerde er van morgen over, dat hij geen sterveliug kon vinden om een paar mooie kamers met hem te deelen, die hij ontdekt had, maar waarvan de huur zijne krachten te boven ging." Bij Jupiter!" riep ik uit: „als hij waarlijk iemand noodig heeft om de kamers en de kosten te defilen, ben ik juist de geschikte man voor hem. Ik heb veel liever gezelschap dan niet." De jonge Stamford zag mij over zijn wijnglas heen eenigszins verwonderd aan. „Gij kent Sher lock Holmes nog niet," zeide hij „misschien zoudt gij hem liever niet tot voortdurend metgezel hebben." „Waarom, valt er dan iets op hem te zeggen „0 dat heb ik volstrekt niet bedoeld. Hij is wat vreemd in zijne denkbeelden, vol geest drift voor enkele wetenschappelijke vakken. Maar, voor zoover ik weet is hij een fatsoenlljk man." ZENSCHE COO Hit blad verscliijnt tin mi ft Woensda^- en Vrijda^avood, uitgezoniler it op Feestda^en, bij den nitgever I*. J. VA1 DE 8AKDE te Ter lenzen. prtrr»iikwwwerrajuwMwn*; i

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1897 | | pagina 1