Gemengde berichten. RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Wegens de groote drukte, die er reeds op de werf ,/De Schelde" te Vlissingen heerscht, heeft de maatscliappij bedankt voor de inschrijving van twee flottilje-vaartuigen voor de Indische gouvernements-marine. Naar de M. Ct. mededeelt zal bet stoom- flottieljevaartuig ,/Serdang", in aanbouw bij de Koninklijke maatschappij //De Schelde", te Vlis singen, voor rekening van de Nederlandsche- Indische marine, op a. s. Zaterdag 15 dezer, des namiddags 3 uren, te water worden gelaten. De ontginningswerken te Jubbega, in de Friesche gemeente Schoterland, voor den heer P. W. Janssen, te Amsterdam, zijn voor dit winter- halfjaar geeindigd. De ontgonnen heidevelden zien er thans reeds keurig uit. Verdeeld in kleine hoeven van een hectare, zijn daarop nette, soliede arbeiderswoningen gesticht, met ruime gelegenheid voor berging van den oogst en stalling voor twee koeien. Door het aanplanten van een boomgaard op elk perceel en van houtgewas maakt het geheel een aaugenamen indruk. Een aantal personen hebben reeds de ontginningen bezichtigd, en algemeen stond men verbaasd over de herschepping, welke in zoo korten tijd is tot stand gebracht. Het terrein zal den naam dragen van //Helpt elkaar," welke woorden op het hek bij den in- gang zullen te lezen zijn. Aan de ontginningswerken hebben den geheelen winter, wanneer het weder het toeliet, zeven-en- dertig arbeiders deelgenomenook verschaft het bouwen van de woningen aan vele timiner- en opperlieden werk. De arbeiderswoningen zullen heden in gebruik genomen worden. De heer Gutteling, lid der commissie, heeft, wegens vertrek naar elders, zijn ontslag als zoo- danig moeten nemen. De afdeeling Rotterdam van den Ned. Bond voor land-nationalisatie heeft haar adres in Juli 1895 ingediend, om de te onteigenen gronden aan de Nieuwe Haven te Oud-Charlois niet te verkoopen maar in erfpacht uit te geven, welk adres toen geacht werd te voorbarig te zijn bij vernieuwing aan den raad der gemeente aange- boden, met het dringend verzoek, nu het plan door de Kamers is goedgekeurd, te willen mede- werken //dat privaat grondbezit verdwijne en het rechtvaardige, en voor het algemeen voordeelige beginsel van gemeentelijk grondbezit uitgebreid worde." TER NEUZEN, 12 Mei 1897. Door Gedeputeerde Staten van Zeeland is be- paald dat de herijk der maten en gewichten in 1897 voor wat Zeeuwseh-Vlaanderen betreft zal plaats hebben als volgt Breskens 17 en 18 Mei v.m.Groede 18 Mei n.m. en 19 Mei; Nieuwvliet 20 Mei v.m.Cad- zand 20 Mei n.m.; Zuidzande 21 Mei v.m.; Retranchement 21 Mei n.m.; Sluis, met uitzonde- ring van Oud-Heille, 22 en 24 MeiAardenburg, ook voor Eede, St. Kruis en Oud-Heille (gemeente Sluis), 25 en 26 MeiOostburg 31 Mei en 1 JuniSchoondijke 2 Juni IJzendijke, ook voor Waterlandkerkje, 3 en 4 Juni; Biervliet 5 Juni Hoofdplaat 8 Juni; Ter Neuzen 14, 15, 16,17, 18 en 19 JuniHoek 21 Juni Zuiddorpe, ook voor Overslag, 22 Juni v.m.; Koewacht 22 Juni n.m.; Westdorpe 23 Juni; Sas van Gent, ook voor Philippine, 24 Juni en 25 Juni v.m.Axel 12 en 13 Juli en 14 Juli v.m.Zaamslag 14 Juli n.m. en 15 Juli; Rapenburg (gemeente Stoppeldijk) voor de gemeenten Stoppeldijk, Hengst- dijk en Boschkapelle 16 Juli; Graaiw 17 Juli; Hulst, ook voor Clinge en St. Jansteen 19, 20, 21 en 22 Juli; Kloosterzande (gemeente Hontenisse) voor de gemeenten Hontenisse en Ossenisse 23 en 24 Juli. Bij de door het bestuur van den polder Oud-Noord-Beveland gehouden aanbesteding van het ziliken van 3 zinkstukken, ter gezamenlijke oppervlakte van 6000 M3., te bestorten met 7120 scheepstou gewone Doorniksche-, Lessinesche- of bazaltsteen, alsmede 6720 scheepston afval van bovengenoemde steensoort (raming f 41,500), was minste inschrijver de heer J. de Bree Fz. te Ter Neuzen, voor f 38,980, aan wie het werk is gegund. O. a. werd ook nog ingeschreven door de heeren J. F. AdriaansensPolfliet te Walsoorden, voor f 41,800 en A. Tholens Dingz. te Ter Neuzen, voor 39,600. Zuiddorpe, 12 Mei. P. Schaut en zijne echt- genoote hadden gister het geluk hunne gouden bruiloft te mogen vieren. Van in den vroegen morgen wapperde van alle huizen in de gemeente de nationale driekleur. Ten 8 ure werden de beide oudjes door het fanfarengezelschap stoetwaarts naar de kerk gebracht, alwaar door den Eerw. heer pastoor eene plechtige dienst werd opgedragen en eene feestelijke toespraak gehouden. Na afloop dezer plechtigheid werd hen, onder eene gepaste toespraak van den burgemeester, op de secretarie den eerewijn aangeboden en eene som gelds, door de ingezetenen bijeengebracht, geschonken. Het muziekgezelschap bracht onder het spelen van opwekkende pas-redouble's de jubilarissen weder huiswaarts, die den dag verder in feestelijke stemming doorbrachten. De rechtbank heeft in hare zitting van 11 Mei de volgende vonnissen uitgesproken In zake W. F. H., oud 54 j., commissaris bij de directie van den Provincialen stoombootdienst op de Wester-Schelde te Ter Neuzen, appellant van een vonnis van het kantongerecht te Ter Neuzen, waarbij hij ter zake van overtreding van art. 9 der wet van 23 April 1880 (Staatsblad no. 67) is veroordeeld tot 2 X 5 boete of 2X4 dagen hechtenis, is de appellant niet ont- vankelijk verklaard in zijn appel. In zake J. B., oud 46 j., winkelier te Hontenisse, geappelleerde van een vonnis van het kantonge recht te Hulst, waarbij hij ter zake van overtreding der jachtwet werd veroord. tot 2 X f 0/50 boete of 2 X 1 dag hecht., is het vonnis des eersten rechters bevestigd, behalve wat de straf betreft en geappelleerde veroord. tot 2 X f 10 boete of 2X4 dagen hecht. F. J. F., oud 30 j., varensgezel te Ter Neuzen, is wegens mishandeling veroord. tot 7 dagen ge- vangenisstraf. Door den Hoogen Raad is bevestigd de veroordeeling tot zes maanden gevangenisstraf van den persoon te Amsterdam, die aangifte deed van het plegen van een diefstal, ofschoon hij wist dat dit niet geschiedt was. De heer J. L. Moerdijk, die in 1888 van lerseke als gewoon onderwijzer naar de Transvaal vertrok en onderwijzer geworden is aan de Staats-model- school te Pretoria, is thans benoemd tot inspecteur van scholen, op een traktement van 800 9600). Te Amsterdam maakt een moeder in een der aldaar verschijnende bladen bekend het vieren van de gouden bruiloft van hare kinderen. De sneltrein BoxtelVlissingen is verleden week Donderdag aan een zeer groot gevaar ont- snapt. De trein passeert het kruispunt bij post no. 4 bij Breda 17 minuten voor den goederentrein van Rotterdam op Venloo. Toen de sneltrein op dien dag nog niet was voorbijgesneld voor de goederentrein moest passeeren, werd het signaal op onveilig gezet, om den goederentrein voor het kruispunt te doen stilhouden en den sneltrein gelegenheid te laten dat punt ongestoord voorbij te gaan. De goederentrein zette echter, ongeacht het signaal, om welke reden dan ook zijn tocht voort en werd door den wachter van post no. 4 door nadere hoorn- en vlagsignalen met moeite tot staan gebracht. De sneltrein was gelijktijdig van de andere zijde in aantocht, en zonder de koelbloedigheid en vastberadenheid van den wachter Van den Berg, die ook dien trein met zijn signalen tegemoet snelde, zou er zeker een ontzettende botsing op het kruispunt zijn voorgevallen. De directie der spoorwegen te Utrecht heeft een onderzoek naar dit voorval gelast. Door de politie te Halfweg is aangehouden eene vrouw die te Amsterdam, waar zij huis- houdster was, een tweetal horloges en gouden sieraden had ontvreemd. Een man, met wie zij op het dorp in aanraking kwam en eenige borrels dronk, had haar en een ander weer ontstolenhij werd daarop te Haarlem gearresteerd en met haar gevankelijk naar Amsterdam overgebracht. Door mevrouw M. A. C. te Amsterdam worden sedert den 4den dezer een aantal gouden en diamanten voorwerpen vermist, tot een gezamen lijke waarde van circa f 500. Een rondreizende stoelenmattersfamilie pas- seerde dezer dagen het techelwerk van //ten Hove", aan den straatweg GoorMarkeloo. Het hoofd der familie ranselde den hond, die den woonwagen trok, af. Een der arbeiders van het techelwerk maakte hem daarover een opmerking, waarop de stoelenmatter een lang mes uit de kar zocht en daarmee op den arbeider toeschoot. Deze had nog even den tijd zich in eene nabij staande woning in veiligheid te stellen. Om toch zijn woede te koeien, misschien ook wel om te toonen, dat hij //baas" over zijn hond was, sneed hij het dier den kop af. Onder hedreiging dat „de leelijke, roode d r" (de arbeider) hetzelfde lot zou ondergaan als deze hem in handen viel, trok daarop de familie verder. Het lot van den ouden, half blinden gooche- laar A. D. Bamberg wordt met den dag ramp- spoediger. Nadat al het inogelijke met hem beproefd is (opzending naar de Rijkswerkinrichting wegens landlooperij kan niet geschieden wegens zijne ongeschiktheid voor arbeid) gaf hij Zaterdag zijn verlangen te kennen, naar Amsterdam te reizen waar familie woont. Destationschef te's Hage maakte echter bezwaar, met 't oog op zijn hulpeloozen toestand, om hem zonder geleide te doen reizen, en men bracht hem toen op een kar naar een slaapstede. Des nachts vond hij weer een onder- komen in het politiebureau aan de Nieuwehaven, waar men echter sedert eenige weken ook al geen raad weet men den ouden man. De storm van gisternacht heeft velen der Enkhuizer visschers groote schade berokkend het verlies aan vischwant, hoewel nog niet bekend, wordt op eenige duizende guldens geschat. Elf vletten zijn van de botters, die aan de reep lagen, losgeslagen en weggedreven. Uit Oosterwolde (Fr.) schrijft men De gemeente Oost-Stellingwerf, welke al sinds jaren reikhalzend uitziet naar spoor of tram, is in het jaar 1897 toch een verkeersmiddel rijker geworden, nl. een trekschuit tusschen Oosterwolde en Assen. Daardoor is het mogelijk geworden den afstand van 5 uur tusschen die plaatsen af te leggen in ongeveer twee dagen De Rotterdamsche lakenkoopman L. C. aan wien, volgens zijn beweren, de vorige maand in Belgie een portefeuille met 21400 werd ontrold is thans in staat van faillissement verklaard. Drie heeren keeren des avonds laat uit de societeit huiswaarts. Alle drie verkeeren ongeveer in dezefde stemming; zij bereiden zich voor op een minder hartelijk woordje van moeder de vrouw, die hun het laat thuiskomen zal verwijten. Op eens zegt een van hen Heeren, ik heb een voorstel. Laten wij het volgend besluit nemendegene, die niet doet wat zijn vrouw, wanneer hij thuiskomt, zegt, betaalt aan beide andere 2 flesschen wijn. Het voorstel wordt zonder stemming aangenoinen. Mijnheer A. komt thuis en legt de natte para- pluie op tafel neer. //Ik zou ze liever hier op bed gooien", zegt zijn vrouw boos. Hij moet genoorzamen en gooit zijn vrouw de natte parapluie in 't gezicht. Mijnheer B. stoot bij 't binnenkomen tegen de tafel, met het noodlottig gevolg, dat eenige kopjes en schoteltjes op den grond terecht komen. //Ik zou liever den geheelen boel stuk smijten", bromt zijn vrouw. Hij neemt als een onderdanige dienaar het gansche theeblad op, met al wat daarop staat en werpt het tegen den grond. Mijnheer C., bewoner van een bovenwoning, loopt tegen de trap en komt te vallen. //Ik zou liever mijn nek maar breken", klinkt het niet heel malsch uit den mond zijner vrouw. //Neen" antwoordt hij kalm, //dan betaal ik nog liever de vier flesschen wijn." Te Rotterdam liep verleden week op een avond een koopman in diep gepeins met het hoofd voorover gebogen op het Groote Kerkplein zijn wagen met bokking voort te duwen, toen hij plotseling werd opgeschrikt door een als juffrouw gekleede vrouw, die zonder veel omslag haar bagage, bestaande uit een boodschappenmand en eenige doozen op den wagen zette, het stuur van den wagen greep en naast hem kwam loopen. Aan haar slingerend, onzeker loopen bemerkte de koopman al spoedig, dat de juffrouw //in kennelijken staat" verkeerde, maar, hetzij hij medelijden met haar had, hetzij hij bang was met haar in conflict te komen, hij verzette zich niet tegen haargezelschap en bleef, met een effen gelaat en zonder een woord te spreken zijn wagen voortduwen in de richting van de Gedempte Binnenrotte. De toestand, waarin zijn gezellin verkeerde, ontging eveneens niet aan het scherpziend oog der straatjeugd, de oorzaak van zoo menige arrestatie van beschonkenen, en weldra had zich een menigte jongens en meisjes achter den wagen verzameld, die, onder het geroep van //Een cent een Har- derwijkie" het tweetal begeleidde, de 1® Lombard- straat in. De juffrouw verloor het evenwicht en viel, waardoor haar japon scheurde en een witte zak daaruit te voorschijn kwam. Klaarblijkelijk waren in dien zak eieren geborgen geweest, die tengevolge van den val gebroken waren, althans spoedig veranderde de witte kleur in een gele, terwijl een rood-gele vloeistof uit den zak drupte, waarin de juffrouw haar hand had gestoken. Toen de optocht op de Meent was gearriveerd, werd het escorte steeds grooter sommigen gaven den koopman den raad /-zijn vrouw" op den wagen te zetten en juist was hij op de Botersloot van plan daaraan gevolg te geven, toen twee agenten van politie het tweetal staande hielden. Nadat zij zich overtuigd hadden, dat de vrouw werkelijk beschonken was, en daartoe behoefden zij haar met bloed doorloopen oogen slechts te zien, pakten zij haar ieder onder een arm, namen haar bagage van den wagen en nu ging het naar het bureau aan de Lange Torenstraat, begeleid door de straat jeugd, die, onbetaalbaar in het vinden van toe- passelijke liederen,. in koor het schoone //Sien, Sien, Siene la-me los aanhief. De bokking-kocpman, bevrijd van zijn lastig gezelschap, vervolgde peinzend zijn weg, philoso- pheerend over de vrouwelijke ondeugden en den prijs van zijn //Harderwijkies". Te Dongen is een 15jarige knaap op nood- lottige wijze om het ieven gekomen. Te oordeelen naar de ernstige beleedigingen aan het hoofd, en de houding waarin hij in eene schuur gevonden werd, hangende over een touw, schijnt hij zich daaraan gezwaaid te hebben en tegen een balkstijl te zijn terecht gekomen. Men vond hem in be- wusteloozen toestand en hij is kort daarop over- leden. De vorige week werden verschillende plaatsen der Neder-Betuwe bezocht door den koopman v. F. van Oudenbosch, die vee en aardappelen tegen hooge prijzen opkocht en in berbergen flinke verteriDgen maakte. Zooals later bleek, bezat hij geen middelen om een en ander te betalen. Hij is nu te Kesteren in verzekerde bewaring genomen. Een vrouw te Amsterdam, die gisterenmorgen met een zuigeling op den arm op den Dam liep, kwam tot de ontdekking, dat het kind tengevolge van een al te sterke inbakering gestikt was. Een apotheker te Amsterdam vertoonde voor zijn venster een groote bokaal met alcohol, waarin een prachtig exemplaar van lintworm, en daar- onder als reclame met groote letters deze ver- melding,/Afkomstig van den heer N. N., lid der Kamer." De bewuste volksvertegenwoordiger vond dit verre van aangenaam en heeft den apotheker in rechten gedagvaard. De arbeider H. Koning, die den jougsten herfst uit het Oldambt (Groningen) naar Chili emigreerde, schrijft o. a. vandaar het volgende De Chileensche regeering doet meer dan ze, volgens contract, verschuldigd was. Hij outvangt toch in plaats van f 18, een maandgeld van f 30. Alles is bosch, maar voor den kolonist, wordt ongeveer 10 Are open terrein gemaakt voor woning en tuin, terwijl een H. A. bosch geveld ligt, daaronder boomen van 1 hi) M. in doorsnee en 20 tot 30 M. hoog, waarvan het hout rood is. De kolonist moet deze, twee aan twee, naar elkaar toerollen en verbranden. De wortels blijven in den grond, maar rotten spoedig door de vele regens. Van regeeringswege krijgt men twee ossen of een koe, een kalf en later ook een paard, dan n.l., als daar ook voedsel voor aanwezig is. Voor de koeien heeft men niets anders dan bamboes. Dagelijks geven ze ook maar hoogstens (5 L. melk maar van 1 L. room kan 1 pond boter gekarnd worden. Er worden veel aardappels verbouwd, van zeer goede kwaliteit, minstens zoo dik als koolrapen. Eergisteravond omstreeks 9 uur heeft een groote brand geheerscht in een meelfabriek in de Allee Verte te Btussel. De brand is ontstaan door een geweldige ontploffing, die te 8,50 onge veer in de fabriek plaats had. Dadelijk nam hij groote afmetingen aan. Er waren slechts zes man in de fabriek, waarin het werk reeds geeindigd was. Vijf van hen zijn, in weerwil van den plotselingeu hevigen voortgang der vlammen ont- snapt, de zesde is verdwenen. Men gelooft dat hij wat was gaan slapen in een van de zalen op de eerste etage en omgekomen is. Om twaalf uur was de brandweer het vuur meester. Alles is vernield. Zoo geweldige hitte ontwikkelde zich, dat telegraafpalen op twiutig meters afstand in brand vlogen. De schade bedraagt minstens een millioen francs, die door assurantie is gedekt. Vannacht om drie uur waren de spuitgasten bezig de overblijfselen der muren om te halen. De allernieuwste Amerikaansche industrie is de kattenkweekerij. Toen het hoofd der firma, die deze nijverheid aanpakte, voor het eerst te Tacoma, in Illinois, kwam, om een stuk grond voor een //kattenhoeve" te zoeken, en zijn plan bekend werd, twijfelde men aan zijn verstand maar hij legde spoedig uit, dat 't een zeer voor deelige zaak is, als zij maar goed aangepakt wordt. Hij berekende dat, als de firma met 100 katten begon, die kudde in vier jaren tot ongeveer 1 millioen zou aangegroeid zijn. Kattenvel wordt tegenwoordig veel voor het maken van leer voor fantasie-artikelen gebruikt, en zoo dacht hij in vijf jaren een 170,000 te verdienen. Het voordeelige van de zaak is de rattenteelt, die er aan verbonden wordtwant beide diersoorten voeden elkander de katten eten de ratten, en de ratten eten de katten, als zij gedood en gevild zijn. Volgens een wetenschappelijk tijdschrift, dat te Petersburg uitkomt, heeft Dr. Smirnow aldaar een nieuw middel tegen diphtheritis ontdekt. Hem is gebleken dat bouilloncultures van de ziektebacterien, door toepassing van electrolyse, een sterke werking als tegengif verkrijgen, waar- mede hij merkwaardige uitkomsten op dieren, ook op honden die voor het gif zeer gevoelig zijn, heeft waargenomen. Het middel is gemakkelijk te bereiden, in groote hoeveelheden en zonder veel kosten. En veel kleinere dosis dan van het serum werkt nog gunstig bij zeer gevorderde ziekte zonder schadelijke nawerkingen. Men is natuurlijk zeer benieuwd naar de uitwerking van het middel bij aangetaste menschen. Een tentoonstelling die in rook opgaat, is te Islington in den Agricultural Hall geopend. Het is een tentoonstelling van alles wat op de tabaksnij verheid betrekking heeft. Het meest trekken de aandacht de verschillende machines voor het vervaardigen van cigaretten, waarvan er een per dag 150,000 stuks maakt. Een andere machine levert in een dag 35,000 pakjes van tien ciga retten af. Bij het binnenkomen worden den be- zoekers door de exposanten sigaren en cigaretten aangeboden. Er worden wedstrijden om prijzen gehouden in uitrollen van cigaretten met de hand en aan een der stalletjes kan men zich voorzieu van alle soorten die tentoon gesteld ziin. Als een wonderlijke bijzonderheid herinnert de Westminster Gazette er aan, dat in de Old Moore Almanach van 1897, die verleden jaar Juni verscheen, het volgende voorkomt: Wij voorspellen dat in het einde der maand April 1897 een vreeselijke brand te Parijs zal plaats hebben. Vele personen zullen er in om- komen en vele nieuwsgierigen zullen om de ruines zwerven 't Is vreemd Door een ongelukkig schot van een bosch- wachter is buiten Aken g^aaf Eduard de Briey een 25jarig jonkman op de jacht getroffen. Hij stierf onmiddellijk. Op dezelfde plaats werd op even trcurige wijze in het laatst van het vorige jaar de fabrikant Blankenhorn, ook door een bosch- wachter getroffen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1897 | | pagina 2