A Igemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeenwsch-Vlaanderen. Schoolg'ordijnen. Aankondiging. wepi en vnetptsn met Je tastwta. I No. 3457. Donderdag 13 Mei 1897. 37e Jaargang. 33 3S3>33333. PRIJSOPGAAF Binnenland. I ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—Pranco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,324. Men abonneert zick bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. Ter gemeente-secretarie te TER NEUZEN wordt vdor Dinsdag, 18 dezer, 's namiddags 373 ure, ingewacbt, met bijvoeging van stalen, voor de levering van 8 raamgor- dijnen voor school B in de kom der gemeente en 6 raamgordijnen voor school D op Sluiskil. Inlichtingen te bekomen ter Secretarie voor- noemd. Ter Neuzen, 11 Mei 1897. Burgemeester en Wethouders aldaar, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. Burgemeester en Wethouders der gemeente ZAAMSLAG brengen ter kennis van belang- hebbenden, dat, te beginnen op Vri.jdag 21 Mei 1897, vanwege de gemeente eene algemeene opneming zal worden gehouden van de Zaamslag, 11 Mei 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. BARENDREGT Az., Voorzitter. P. J. WORTMAN, Secretaris. DE OORLOG IN HET OOSTEN. Uit Athene wordt geineld Volgens authentieke mededeelingen zal een nota van de mogendheden de volgende punten behelzen Griekenland roept de troepen van Kreta terug, stemt formeel toe in de autonomic van het eiland, en aanvaardt zonder voorbehoud de raadgevingen der mogendheden. Daarop zullen dezen tusschenbeiden komen. Hierop zal Griekenland antwoorden, dat het zijne belaugeu in de handen der mogendheden legt. De nota zou zoo spoedig mogelijk overgelegd worden. Men wachtte nog op instructies voor den Duitschen gezant, maar die zijn, volgens een gisternacht FElUlLLJbJTOlSI. 18) De rechter liet de hand, in welke hij het blad hield, zinken en staarde een wijle sprakeloos door het venstervervolgens wenkte hij Oberhauser tot zich en toonde hem het gesclirevene. Terwijl de muzikant zich in het geschrevene verdiepte, werd zijn voorhoofd bloedrood en zijne lippen bewogen zich krampachtig. In zijne over- spanning las hij van tijd tot tijd eenige regels hardop en daartusschen riep hij dan Daar hebben we het natuurlijk het lag immers voor de hand 1 nu zal men het toch wel moeten gelooven Weinige uren daarna openden zich voor de echtelieden Becker en hunne dochter Eveline de poorten der gevangenis. De president zelf was, zoodra hij van het geval verwittigd was geworden toegesneld, om alle hindernissen uit den weg te ruimen en de justitie wegens hare misvatting te verontschuldigen. Vrouw Rosa was zeer ontroerd. Zij knikte slechts voortdurend met het hoofd, terwijl het gevonden blad werd voorgelezen, veegde met den rug der hand de traneu van hare wangen en zeide ten slotte Bat is braaf van mijnheer zaliger, dat hij dit heeft neergeschreven. Nu moet men toch wel gelooven, dat wij geheel onschuldig zijn Ja ja, die beste meneer zaliger hij heeft het in alle dingen zoo goed met ons gemeend, en hij verzonden telegram, eergisteravond aangekomen, en men hoopte, dat ze gunstig luidden. Ook in verband met de mededeelingen van lord Salisbury in het Engelsche Hoogerhuis, is het te vreezen, dat de onderhandelingen over den vrede nog wel eenige moeilijkheden zullen veroorzaken, tenzij de Grieksche regeering nu inziet, dat het voor haar 't beste is, zich in het onvermijdelijke te schikken. Volgens Reuters correspondent te Athene, gaf de regeering Zaterdag nog voor, dat de terugroeping ▼an de troepen uit Kreta geschiedde, om het Grieksche leger in Thessalie te versterken. De mededeelingen over de vredesvoorwaarden, in verschillende bladen gedaan, luiden zeer uit- eenloopend en zijn waarschijnlijk niet meer dan gissingen. De Weener ^Neue freie Presse" noemt Een schadeloosstelling of oorlogsschatting van drie millioen Turksche ponden De bepaling der grens langs de punten Preveza, Metsovo, Meloena, Damasi, Nezeros en Analipsis Afstand der Grieksche oorlogsvloot Intrekking van alle bijzondere overeenkomsten ten gunste der Grieksche onderdauen in Turkije Regeling van het Kreta-vraagstuk met beperkiug van de autonomie, ten gunste van de Porte. Anderen noemen veel grooter sommen voor de oorlogsschatting, sommigen meer dan 300 millioen gulden Ook te Berlijn werd bericht ontvangen, dat de Sultan in de autonomie van Kreta niet meer zou bewilligen. Men kan zich moeilijk voorstellen, dat de mogendheden er in zouden toestemmen, de door haar aandrang verkregen autonomie weer in te trekken. Telegrammen uit Larissa, Zondag en Maandag door Reuter verzonden, deelen mede Velestino is na een ernstigen strijd genomen. In de omliggende dorpen zijn de meeste huizen in brand gestoken. Slechts twee bataljons zijn Volo binnengerukt. De consulaten staken de vlaggen huuner natien uit. Een afdeeling Fransche mariniers salueerde voor de Turksche troepen, die den groet beantwoordden. Hakki-pacha heeft een geruststellende proclamatie tot de bevolking gericht. De Grieksche vloot heeft de haven van Volo verlaten, waar nu enkel nog de schepen der mogendheden aanwezig zijn. De stad, door de gewapende macht bezet, is rustig. De Turken hebben stelling genomen op de hoogten rondom Volo. De hoofdmacht trekt echter naar een ander punt. Het hoofdkwartier komt hier terug, maar heeft onmogelijk kunuen vermoedenHier begon zij te snikken. De vuurwerker trok een gezicht, alsof hij wel iets te antwoorden had, maar toch de woorden niet recht bij elkaar kon vinden. Hij trok zijne wenkbrauwen beurtelings heel in de hoogte en diep over zijnen neus, greep met de vingers naar zijne keel, alsof hem daar een brok in den weg zat, eu stiet geluiden uit, die veel weg hadden van het snuiven en hijgeu eener pas opgestookte locomotief. Ten laugen laatste ging hij naar zijne vrouw toe, legde haar zijne twee groote handen op de schouders, en sprak onbewimpeld zijn spijt over zijne domheid uit. Eu nu, als het wezen kan, dus ging hij voort, ween dan nu maar niet langer, maar toon nu weer een vrieudelijk gezicht, en zeg mij, dat gij het mij vergeven hebt en dat alles weer worden zal als van ouds Doet gij dit Zijne vrouw liet hem niet uitspreken; zij wond zich los en viel hem om den hals. Maar hoor eens, zeide zij daarop, als alles weer worden zal als van ouds, dan stel ik eene voor- waardedat er van die erfenis verder geen sprake zal zijn. Wat voor Eveline is vast- gezet, dat kan voor haar bewaard blijven tot na onzen dood. Maar het andere Moet aan de stad komen, viel hij in zooals in het testament bepaald is, voor het geval dat wij de erfenis niet willen aanvaarden. Goddank nu hebben wij weer een vrij hoofd en een vrij hart Wat mij betreft, zeide Eveline voor mij be- hoeft niets vastgezet te worden. Zooveel ik noodig heb, zal ik altijd wel kunnen verdienen en zal spoedig optrekken naar Pharsalos, aldus weer verder voortrukkende. Alle hoogten bij Pharsalos zijn door de Turken bezet. Verder werd nog gemeld Voor de Turken Volo binnentrokken, kwam een Turksche majoor in een rijtuig en beloofde den bewoners, dat hun leven en eigendom gespaard zouden worden, als zij in de stad wilde blijven. De meesten vertrokken echter op raad van de consuls. Ook Domokos, Larissa en andere plaatsen werden in massa door de bevolking verlaten. Uit deze berichten valt met zekerheid niet goed op te maken, hoe eigenlijk de toestand in de bezette streken isen de telegraaf is slechts te bereiken door tusschenkomst der Turken. De Grieksche vloot is in zuidelijke richting ver trokken. Uit Grieksche bron wordt medegedeeld, dat hun leger te Domokos 10,000 man sterk is en ge- kampeerd rondom de plaats. Smolenits is te Alamos aangekomen, waar ook Garabaldi met zijne Italiaansche vrijwilligers is. Men wachtte een aanval der Turken, zoowel op Almyros als op Domokos, hoewel het regenachtige weer de operation bemoeilijkt. Edhem-pacha is tot maarschalk benoemdalle generaals en vele officieren zijn gedecoreerd en velen zijn tot een hoogeren rang bevorderd. De Turksche officieren klagen er over, dat de vijand zoo weinig weerstand biedt. Het is geen oorlog, dien we meemaken, zeggen ze, niets dan een militaire marsch. Men deukt dat de Grieken alle ernstige gevechten ontgaan, ten einde hunne troepen te sparen, die noodig zouden kunnen zijn in geval van een opstand te Athene. Of de stemming te Athene thans beter of slechter is, blijkt niet. Sommigen noemen die bedenkelijk en achten den val van het ministerie nabij. De stemming jegens de Koninklijke familie blijft even vijandig. Aan de Kroonprins wijt men de overhaaste ontruiming van Larissa, aan Prins George de werkeloosheid der vloot. Een telegram uit Athene, dd. 11 Mei, luidt als volgt De nota der mogendheden is heden te 4 uren aan de Grieksche regeering overhandigd. Zij be- lielst dat de vertegenwoordigers van Frankrijk, Italie, Engelknd, Duitschland en Oosteurijk-Hon- garije aan Onou, den vertegenwoordiger van Rus- land en deken der diplomatie te Athene, opgedragen hebben uit naam van hunne regeeringen, zoowel als uit naam van zijn (Onou's) eigen gouvernement meer te bezitten dan men noodig heeft, lijkt mij een zware last. Zacht wat, juffrouw Becker, zacht watOver- haast u nietvermaande de rechter. De kans eene goede partij doen O neen viel Eveline hem in de rede ik zou niet gaarne in de verzoeking gebracht worden, iemand te verdenken dat hij mij om mijn geld begeerde. Oberhauser mengde zich niet in dit gesprek hij verzocht echter het genoegen te mogen hebben van het echtpaar Becker naar huis te geleiden, en onderweg bood hij Eveline den arm. Het deed hem veel plezier, op straat bekenden te ontmoeten, die verwonderd groetten en nog eens omzagen. Den volgenden dag bracht hij aan de Beckers een bezoek, en rustte niet tot Eveline zich door hem naar de piano liet leiden en de liederen zong, welke zij sameu gestudeerd hadden. Hij had ook eene eigen compositie meegebracht, eene soort van jubelzang, dien hij met veel vuur zelf voordroeg. De eerst verschijnende krant bevatte de wonder- lijke aankondiging der verloving van den musicus met juffrouw Eveline Becker, en tevens onder de stedelijke berichten, een van officieele zijde af- komstig artikel, hetwelk eene zoo volledig moge- lijke rechtvaardiging bevatte voor de familie Becker. Nu sloeg de stemming in de stad geheel om. Een ieder wilde terstond voorspeld en gezegd hebben, dat deze geheele zaak toch op eene gerechtelijke dwaling berusten moest. Ja, ja, wat toch die te verklaren dat de mogendheden bereid zijn hunne bemiddeling aan te bieden ten behoeve van een wapenstilstand en van het vereffenen der geschillen tusschen Griekenland en Turkije, op voorwaarde dat de Grieksche regeering verklaart te zullen overgaan tot het terugroepen van hare troepen van Kreta; dat zij formeel de autonomie van Kreta goedkeurt, en zonder voorbehoud de raad gevingen aanvaardt welke de mogendheden zullen geven in het belang van den vrede. De Grieksche regeering heeft onmiddellijk ge- antwoord in een nota, waarin zij die der mogend heden op den voet volgt en aanneemt. H. M. de Koningin-Regentes heeft voldaan aan het tot haar door de ,/Vereeniging tot het bevorderen van het vreemdelingen verkeer", te Middelburg, de »A. N. Wielrijdersbond" en de wielrijdersvereeniging „Schaldis", te Middelburg, gericht verzoek, om geen concessie te verleenen aan de commissie van bestuur van den Middelburg- Veerschen straatweg tot het heffen van een tol van 24 cent voor iederen keer, dat een rijwiel een der tolboomen op den weg passeert. In de Staats-Courant is opgenomen de wet van den 28Bten April 1897, houdende toekenning van rentelooze voorschotten uit 's Rijks schatkist, ten behoeve van den aanleg van een stoomtramweg van Brouwershaven naar Steenbergen en van tram- wegwerken tot aansluiting van de haven nabij Numansdorp aan den stoomtramweg Zuid-Beier- landRotterdam en aanleg van rijkshavens en aanlegplaatsen nabij Numansdorp, te Zijpe en Willempolder. Bij Kon. besluit is als blijk van goedkeuring en tevredenheid, de bronzen medaille en een loffelijk getuigschrift, ingesteld bij Kon. besluit van 22 Sept. 1855, 0. a. toegekend aan den beer J. T. Cremer, lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal te's Gravenhage, wegens het met gevaar voor eigen leven redden van een drenkeling uit het water van den Nieuwen Uitleg aldaar, op 25 Maart 1897. Den lsten Juni worden de zeebaden te Vlis- singen geopend. De gemeenteraad van Vlissingen heeft f 100 beschikbaar gesteld voor de ,/Vereeniging tot bevor- dering van het vreemdelingen verkeer te Walcheren," teneinde voor die badplaats reclame te maken. heeren van het gerechtshof groote Haters kunnen begaan Was het niet verschrikkelijk Toen het nu ook bekend werd, dat de echte lieden Becker van de erfenis hadden afstand gedaan ten voordeeje van de stad, wel, toen was er van zulke verstandige medeburgers de weerga niet te vinden Het oude koopmanshuis werd verbouwd tot een hospitaal, aan hetwelk de rest van het ver- mogen als schenking gegeven werd. Daar er nu een huisbewaarder noodig was, zoo moest Becker op dringend verlangen van den gemeenteraad be- sluiten, dit goed bezoldigde baantje te aanvaarden. Op deze manier behield hij ook zijn leven lang de woning met het laboratorium onder het bordes, waarmee vrouw Rosa zeer tevreden was. De sergeant, die bij een ander garnizoen was overgeplaatst, werd al spoedig tot sergeant-majoor bevorderd, en kreeg, toen zijn diensttijd afgeloopen was, eene goede betrekking bij de stad. Zoo zocht men hem niet tot zijn eigen nadeel, schade- loos te stellen. Toen Eveline bruiloft vierde, stroomden er van alle kanten rijke geschenken toe. Ieder meende op die manier het best zijn geweten te kunnen verlichten. Oberhauser heeft eene opera gecomponeerd. De zangvereeniging bracht reeds in concerten eenige koren daaruit met buitengewonen bijval ten hoore, en wie in het huis van den muzikant verkeert, spreekt met opgetogenheid over de aria's, welke zijne vrouw zingt. EINDE". 1 TER mSCHE (OlIRAM. Uit blad verschijnt MaandnK-, Woeosdag- en Vrijdagavond, "nitgeaewmterd op Feeafdagen, bij den aitgever 1*. J. t AH 8A1BE te Ter Meuzen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1897 | | pagina 1