A 1 g em ee d Nieuws- en Advertentieblad Zeeuwsch-Vlaanderen. aa No. 3456. Dinsdag 11 Mei 1897. 37e Jaargang. FOOT BEEEHDHAKINB. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden bintien Ter Neuzen f 1,Franco per postYoor Nederland f 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika f 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van dnemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. DE OORLOG IN HET OOSTEN. De Grieken zijn voor goed uit hun tweede linie teruggedreven, dat is zeker. Of de terugtocht, zooals ze zelven melden, //in volmaakte orde" plaats had, mag worden betwijfeld. Een Deensche correspondent seint, dat het Grieksche leger feitelijk gedemoraliseerd was, zoodra de Turksche troepen zich bij Pharsalos hadden vertoond. Reuters correspondent bij het Turksche leger seinde 5 Mei De veldslag van heden was een gevolg van een schermutseling der voorposten. De Turksche bevelhebber was slechts van plan, zijne voorbereidingen te treffen voor een algemeenen slag op morgen. De Grieken hadden de heuvels benoorden de stad bezet, maar boden niet zoo ernstig wederstand als verwacht werd, en leden, toen zij over de tusschengelegen vlakte op de stad terugtrokken, vreeselijke verliezen door het moorddadige vuur der Turksche artillerie. De Grieken vochten wanhopig tot het vallen van den avond. Terugtrekkende, hadden zij een brug over te gaan, waar zij, opeengehoopt, hun gelederen zagen wegmaaien door de Turksche kanonnen. Een Grieksch bericht meldt, dat de Turken dorpen verbranden en te Dioskani een Grieksch priester met zijn gezin vermoordden. De n/Yossische Zt." bevat een telegram uit Domoko, betreffende het gevecht bij Pharsalos. Dit was 's avonds om 8 uur geeindigd. Des nachts gingen de Turken echter voort, de voor posten der Grieken te beschieten en trachtten hun stellingen aan beide flanken om te trekken. Daarom besloten de Grieken tot den terugtocht op Domoko, welke des nachts om drie uur ge eindigd was. Des morgens tegen tien uur werd uit Athene geseind, dat de brigade Smolenski bij FETJILLKTOJSi Ik wil bekennen, antwoordde Eveline, dat ook mij iets ontbreekt, wat mij reeds meer dan eene bloote liefhebberij was geworden. Maar ik studeer vlijtigliet zij er glimlachend op volgen. Den ganschen dag neurie ik mijzelve iets voor, en daarmee hinder ik hier zeker niemand. En, wat inerkwaardig is, ja, wat u misschien kortweg on- gelooflijk zal schijnen Nu Ik lioor ook altoos de begeleiding er bijja, ik zou elken toon kunnen meezingen en zeker ook opschrijven, indien ik de noten kende. Maar zoo ver breng ik het waarschijulijk nu wel nooit meer. Dat is ook niet noodigvoor u is dat niet noodig, verzekerde de musicus. Gij moet maar altoos iemand hebben, die aanvult, en daarover verheug ik mij. Want zoo juist mag ik hopen u nog langen tijd onmisbaar te blijvenEn dus, het eenige wat ik nu voor u doen kan, is wezenlijk, dat ik u dat boek bezorg Het is zoo weinig. lets anders kan ik wezenlijk op het oogenblik niet bedenken, zeide zij. En wilt ge niet eenen verdediger nemen P Ik ken eenen zeer bekwamen en geschikten ad- vocaat. Als u mij wilt toestaan Neen neeu vie! zijn in dat is geheel over- bodig. Ik zou aan eenen advocaat niets anders kunnen zeggen, dan hetgeen ik aan den rechter Velestino alle aanvallen der Turken had afgeslagen tot 3 uur namiddagstoen moesten de Grieken zich op Almyro terugtrekken, Volo was geheel verlaten. //Havas" telegrafeert uit Konstantinopel, dat de Grieken des nachts uit Pharsalos trokken, achter- volgd en bestookt door de Turksche cavalerie. Zij lieten veel munitie en proviand in den steek. De Engelsche afgevaardigde Ahsmead Bartlett, die zooals we weten, krijgsgevangen werd, is te Athene aangekomen en naar de Britsch legatie geleid. Er moeten nog een aantal Fransche socialisten te Athene zijn aangekomen (om dienst te nemen en uit Marseille vertrokken Douderdag een boot met 250 Grieken, uit New-York aangekomen, en 150 Fransche vrijwilligerszij werden door de bevolking zeer toegejuicht. Van de Italiaansche socialisten, die bij de Grieksche vrijkorpsen dienst namen, verneemt men niets meer; de meesten zijn teruggekeerd. Uit Kanea wordt aan de wFrkf. Ztg." gemeld, dat, volgens een officieus bericht, kolonel Vassos met 5 officieren aan boord van een Italiaansche torpedoboot naar Platania in Griekenland vertrok. Volgens hetzelfde blad, heeft Moerawieff zijn voorstel tot bemiddeling aan de inogendheden ge daan op aanhoudend aandringen van de Russische keizerin-weduwehet weet verder mee te deelen, dat de gezant van een groote mogendheid (Rusland) te Athene heeft doen weten, dat de Czaar, als Griekenland aan de Koninklijke familie trouw bleef, er op zou werken, dat het land niet de voile zwaarte van de nederlaag ondervindtbracht men het te Athene tot een catastrophe, dan zou aan den gang van zaken de vrije loop gelaten worden. De Sultan is erg lief voor de Armeniers tegen- woordig. Hij heeft drie rijke Armeniers benoeind in een commissie tot leniging van den nood in Anatolie, en heeft arme Armeniers aan 't werk gezet voor een gebouw in het park van Yildiz- kiosk, bestemd om gewonden uit den oorlog te ver- plegen met personeel van't Duitsche Roode-Kruis. Een laatste telegram uit Athene luidt De regeering deelde aan de gezanten der mogend- heden een mondelinge nota mede, waarin verklaard wordt dat de koninklijke regeering, ten gevolge van de terugroeping van kolonel Vassos, binnen kort geleidelijk haar troepen van Kreta zal terug- roepen. Tengevolge van deze nota boden de mogend- heden haar bemiddeling aan, maar zij verlangden heb gezegd en boveudien wil ik ook niet den schijnop mij laden, alsof ik een verdediger noodig had. Oberhauser nam afscheid en verwijderde zich. Buiten, in den gang, zeide de rechter van instructie tot hem Dat meisje is zoo tier als de onschuld. Zulk eene kalmte en zelfgenoegzaamheid heb ik bij ge- vangenen nog nooit aangetroffen. Gelooft u dan wezenlijk aan hare schuld vroeg Oberhauser gemelijk. Daarover laat ik mij niet uit, antwoordde de rechter. Overigens geef ik gaarne toe, dat de tegen haar bestaande verdenking niet anders be- rust dan op gronden van zeer algemeenen aard, aan welke ik persoonlijk niet het geringste ge- ringste gewicht hecht. Tegen de moeder daaren- tegen Maar, zooals ik reeds zeide ik moet over deze zaak den mond gesloten houden, en deze gedachtenwisseling leidt dus tot niets. Is het oude huis toegankelijk vroeg Oberhauser. Neen, luidde het antwoord. Alles is afgesloten, en de sleutels zijn onder onze bewaring. Ik hoop toch dat u mij niet de vergunning zal weigeren, naar het boek te gaan zoeken Zeker niet, zeker niet, mijn waarde. Maar er behooreu zekere formaliteiten toeWeet ge wat Ik ga zelf even met u mee. Dan besparen wij ons allerlei geschrijf en gewrijf. Dat is allervriendelijkst van u O neen, o neen Ik doe het voor mijn eigen gemakWelke tijd van den dag schikt u het best De een is zoo goed als de andere. Nu, dan komt ge mij om een uur afhalen. Vroeger kom ik vandaag stellig niet klaar. dat Griekenland zonder voorbehoud zijn belangen aan de handen der mogendheden zou toevertrouwen. Alleen op deze voorwaarde zullen onderhandelingen worden geopend. Desniettemin wordt de interventie der mogendheden elk oogenblik verwacht. Kolonel Vassos is hier aangekomen. Men gelooft dat een wapenstilstand van veertien dagen zal gesloten worden. De leden van de Eerste Kamer der Staten- Generaal zijn bijeengeroepen tegen Dinsdag 18 Mei, des avonds half negen. Blijkens de Staats-courant is door den Minister van binnenlandsche zaken bepaald dat in de kiesdistricten voor de Tweede Kamer waarin het rijk is verdeeld, voor de periodieke verkiezing de stemming, zoo noodig, zal geschieden op Dinsdag 15 Juni en de herstemming, zoo noodig, op Vrijdag 25 Juni. De anti-revolutionaire kiesvereeniging //Ne derland en Oranje" te Middelburg heeft eenstemmig tot candidaat voor het lidmaatschap der Tweede Kamer gekozen Mr. C. Lucasse, aftredend lid. Uit Vlissingen wordt gemeld dat er sprake van is dat een of meer van de oude nachtbooten van de maatschappij Zeeland, die verleden jaar aan een Duitsche maatschappij zijn verhuurd om een zomerdienst te onderhouden tussehen Hamburg en Helgoland, dit jaar aan eene Engelsche maat schappij zullen verhuurd worden, teneinde dienst te doen tussehen Engeland en het eiland Wight. Uit Noord-Braband wordt geschreven Gedurende de laatste acht dagen was het weer zeer gunstig voor het uitzaaien der suikerbieten, zoodat men hiermede flinke vorderingen heeft kunnen makeu. Toch is de uitzaai dit jaar door allerlei omstandigheden zeer vertraagd. Verleden jaar zag men omtrent dezen tijd op verscheidene velden het gewas reeds boven den grond, terwijl men nu nog druk met het zaaien bezig is. Dit jaar zullen in Nederland met beetwortelen worden beteeld 32,343 hektaren, tegen 43,388 in 1896, 32,764 in 1895, 33,917 in 1894 en 28,000 in 1893. De vereeniging Ornis, te Groningen, heeft gunstig beschikt op een verzoek van den Bond ter bestrijding van eene gruwelmode (het dragen van vogel-lijken op de dameshoeden), om zich aan te sluiten bij den Bond ter bescherming en aan- kweeking van vogels, in Oostenrijk opgericht. Aan deze afspraak werd stiptelijk gevolg ge- geven. Onder de wandeling naar het oude h iis sloeg de rechter eenen ietwat vertrouwelijken toon aan. Ge schijnt belang te stellen in die jonge dame, zeide hij tot Oberhauser. Dat ontken ik niet, verklaarde de musicus. Het is niet alleen, dat juffrouw Eveline eene prachtige altstem bezit, die ik om zoo te zeggen ontdekt heb en op welke ik dus in zekere mate trotsch mag zijn maar er pleit bij mij voor dit meisje ook nog iets anders, waarvan ik mijzelven eigenlijk niet voldoende rekenschap geven kan. Maar zij lijkt mij, zoo in haar gansche wezen, wel een weinig streng. Niet een weinig Dat kunt u er gerust aflaten, geachte heer Door en door streng is zij, durf ik zeggen. Maar dit juist maakt haar voor mij zoo aantrekkelijk. Zij stelt aan zichzelve zeer hooge eischen, inisschien ook aan anderen. Maar zij toont dit-niet door hekelen en vitten o neen eenvoudig hierdoor, dat zij zich op eenen afstand houdt van alles wat haar onbevredigd laat. De wisseling der dingen buiten haar heeft op haar zeer weinig invloed. Zij blijft innerlijk zichzelve volkomen gelijk. Dus wat men noemt eene koele natuur. Zoo schijnt hetdoch wie haar meer van nabij kentIk wil niet beweren dat een drift, van welken aard ook, haar de heerschappij over zichzelve geheel zou kunnen doen verliezen maar toch, zij laat zich gemakkelijk opwinden voor al het schoone en goedeen zij wordt ook wel vertrouwelijk, waar zij meent vertrouwen te kunnen schenken. Alleen van eene internationale beweging verwacht men op den duur vogelbescherming op ruimer schaal. De Oostenrijksche Bond telt nu reeds meer dan 10,000 leden. Het ontwerp-reglement voor deze internationale beweging bestaat uit de vol- gende artikelen Het doel der vereeniging is de bestrijding van de verdelging van vogels en de behoefte aan betere bescherming van de nuttige vogels, terwijl de vereenigingen, die zich hiervoor samen willen verbinden, uitsluitend de bescherming en veredeling van het vogelras beoogen. Algemeene vereenigingen tot dierenbescherming worden voorloopig uitgesloten, op grond dat deze tot dusverre zoo weinig in het belang van de vogels hebben gedaan. Aan den heer H. Croiset, boekdrukker te 's Gravenhage, is door het gemeentebestuur aldaar vergunning verleend om aan de hoeken der straten gedrukte alphabetische lijsten te bevestigen van adressen der ingezetenen in elk dier straten woon- achtig. Tegen zekere vergoeding van elk op te nemen adres, wordt dit geplaatst, met het doel om het dikwijls lastige zoeken van een adres in zekere straat onnoodig te maken. Door den onder- nemer is ook bereids dezelfde vergunning gevraagd aan de gemeentebesturen van Amsterdam en Rotter dam. In verschillende groote buitenlandsche steden zijn deze lijsten reeds in gebruik. Sedert geruimen tijd heeft de stoomketel voor de tentoonstelling te Dordrecht het onderwerp der gesprekken uitgemaakt. Zaterdagavond is deze eindelijk op het terrein gearriveerd. Men heeft vijf dagen noodig gehad om den tocht van de rivier naar het Oranjepark te volbrengen en die tocht heeft van den afgelegden weg de sporen achtergelaten door ingedrukte bestrating, een besclia- digd huis en verschillende defecten aan heiningen, pal en enz. Het gevaarte weegt 5000 Kg. en is bestemd voor het drijven van de machines voor de electrische beweeg- en verlichtkracht. In het eiland Tholen wordt heel druk ge- handeld in loten, welke bij gelegenheid van paardenmarkten uitkomenze worden ten minste op marktdagen en bijzondere gelegenheden druk aangeboden, ze betreffen meestal verlotingen bij ge legenheid van paarden- of veemarkten te St. Maartens- dijk, Dinteloord, Zierikzee of Cortgene. De paar- denmarkt van wege de vereeniging tot verbetering van het paardenras in het eiland Tholen wordt gehouden op 3 Juni a. s. te St. Maartensdijk. En dat hebt ge ondervonden Ge bedoelt Ik bedoel dat vertrouwen is U geschonken geworden Voor haren vriend, hm hmde rechter knipte eens met de oogen. Maar, waarde heer, ik heb u niet willen kren- ken, viel de andere hem in de reden. Het zou mij alleen maar spijten, indien een ernstig ge- voel En waarom Omdat u dan een zware strijd niet bespaard zou kunnen blijven. Het is mogelijk, dat het ge- rechtelijk onderzoek tot een formeele aanklacht in dat geval geen voldoenden grond oplevert Dat staat bij mij boven alien twijfel. Goed, goed Maar ge weet toch semper aliquid haeret Schandelijk genoeg Het is eenmaal niet anders. De ontkennende uitslag van een gerechtelijk onderzoek heeft onge- lukkig nog geen herstel van eer, geene vrijspraak voor de rechtbank der openbare meening in haar gevolg. Men blijft twijfelen; men haalt de schouders op. Het bewijs is niet geleverd kunnen worden zegt men. En ondertusschen duurt de vefdeu- king voort. Den muzikant schoot het bloed naar de wangen. O riep hij, voor mij heeft Eveline geen bewijs van hare onschuld noodig Maar de wereld Om de wereld geef ik niet zooveel Gij zoudt ze dus willen trouwen Zonder een oogenblik aarzelens indien zij mij hebben wou wat nog te bezien staat. Ik TER HEll/mSlHE COHRAYT Hit blad verschijnl iiHBinlinj-t Woensilag. en Vrijdaigavond, uittrezouderd op Feestdagen, l>ij den uitgever I*. J. VAI UK IAKDE te Ter Neuzen. De Burgemeester van TER NEUZEN brengt b\j deze ter kennis van de daarbij belanghebbenden, dat het door den heer Directeur der Directe Be- lastingen en a. te Middelburg, den 6 Mei 1897, invor- derbaar verklaard koliier van de belasting op bedrijfs- en andere inkomsten No. 4, deier gemeente, over den jare 1896/97, op hedan aan den Ontvanger der Directe Belas- tingen, ter invordering, is ter hand gesteld en dat ieder ver- plicht is zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden voet, te voldoen. Gedaan te Ter Neuzen, den 8 Mei 1897 De Burgemeester voornoemd, J. A. VAN BOVEN.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1897 | | pagina 1