Geinengde berichten. bosschen, gelegen onder Diepenveen, gehuurd, om er een vacantieoord (het eerste in ons land) voor jongens uit den gegoeden stand, voor wie een verblijf in een gezonde streek gewenscht is, op te richten. Aan de inrichting wordt een bevoegd geneeskundige verbonden, zoodat de jongens steeds onder geneeskundig toezicht staan. TER NEUZEN, 5 Mei 1897. Gisterenavond is alhier opgericht een gymnastiek- vereeniging onder de naam //Sparta", aanvankelijk traden 18 werkende leden toe. De kegelclub //Hard gaat ie" alhier, hield verleden Zondag een wedstrijd onder de leden. De uitslag was dat koning werd de heer H. Keutgens met 39 punten (6 ballen). De onderlinge wedstrijd had den volgenden uitslag 1® prijs, de heer J. Michielsen, met 36 punten; 2e prijs, de heer J. Kraeuinkels, met 34 punten 3® prijs, de heer J. Pierlot, met 32 punten 4® prijs, de heer J. B. Galle, met 30 punten 5e prijs, de heer J. de Jonge, met 25 punten. Twee surprises vielen ten deel aan de hepren I. A. Koene en J. D. Riemens (met 10 ballen.) Gedurende het loopende jaar zijn aan de spoorweg alhier de volgende zeeschepen aangekomen om aldaar te lossen of te laden. Januari Eebruari Maart April 37 23 s., 6 m., 5 ij1 pp. 2 1. 41 23 s., 9 m., 4 ij., 1 lbz., 4 1. 43 23 s., 9 ij., 8 in., 2 h., 1 1. 39 22 s., 4 h., 4 ij., 3 m., 2 pp., 2 lbz., 1 vl 1 1. 160 95278 101247 110229 _80148 386902 Uitgevaren zijn in Januari 27, in Februari 29, Maart 33 en in April 29 zeeschepen. Bij de te Middelburg gehouden examens voor de akte lager onderwijs, thans afgeloopen, kwamen op de kweekelingen van de rijksnormaal- lessen te Axel, die alien slaagden. Voor het eerst kwamen op kweekelingen van de bijzondere normaallessen te Ter Neuzen. Van de 4 opge- komenen slaagden er 3. De heer P. Luteijn te Axel, die de vorige week te Middelburg de hulpakte behaalde, is benoemd tot onderwijzer aan de Chr. school te Nieuwendijk (Almkerk). De heer H. Hoekstra te Biervliet komt als no. 5 voor op de voordracht voor hoofd eener school te Arnhem. Bij beschikking van den Minister van financien is o. m. bevorderd tot de 2de klasse de heer P. C. van den Bos, thans kommies 3d® klasse te IJzendijke. F. J. Postmus, vroeger deurwaarder te Ooster- wolde, maar als zoodanig ontslagen en zich nu noemende //journalist", is gevangen genomen wegens valschheid in geschrifte. Hij had nl. op een boelgoed een snelpers en letters gekocht en aan den notaris een borgtocht van Mr. Spiering, vroeger suhstituut-officierteHeerenveen,thanskantonrechter te Ter Neuzen, groot 500, overgelegd, onder welk stuk echter zooals daarna bleek en door namen te maken, dan zou niemand een oogenblik er aan twijfelen of de zieke man had in eerie op- welling van levensmoeheid de hand aan zichzelven geslagen. Dit was en is de eenvoudigste en na- tuurlijkste verklaring. Maar nu moeten wij als misdadigers gebrandmerkt worden, omdat men de aanleiding tot zijne vrijgevigheid jegens ons niet doorgronden kan. Daarbij wordt bovendien geheel voorbijgezien, dat de man ons slechts datgene naliet, wat hij toch niet kon meenemen, en wat hij ook aan niemand nader op de wereld vermaken kon. Aan ons of aan iemand anders, jegens wien hij even weinig verplichting had dat moet voor hem wel tamelijk hetzelfde zijn geweest. Ondertusschen vond het meisje verstrooiing en tijdverdrijf in haren drukken arbeid, tot welketi de noodige hulpmiddelen haar geregeld werden verschaft. Zoo zat zij den ganschen dag over haar borduurraam, evenals zij het thuis gewoon was geweest en toonde den gevangenbewaarder altijd een gelijkmatig vriendelijk gezicht. Menig- maal zong zij zacht in zichzelve. Het waren de liederen, die zij met Oberhauser had inge- studeerd. En van dien Oberhauser, dien muzikant gesprokeu hij was wezenlijk de eenige in de stad, die zich haar lot met hartelijkheid aannam. Voor hem had er nooit eenige twijfel bestaan, dat Eveline geheel onschuldig was, en dat ook hare moeder tot zulk eerie daad, als men haar aanwreef, te eenenmale onbekwaam was. In alle kringen, waar hij verkeerde, sprak hij deze meening ook rond en open uit, en hij kon brutaal worden wanneer men hem met de gebruikelijke tegen- werpingen op het lijf kwam. Gij babbelt elkander allemaal na riep hij dan, dat is maar gemakkelijkKom ik bij mijnen hem werd bekend de handteekening van Mr. Spiering was nagemaakt. Sluiskil. Heden werd op plechtige wijze door den heer 1® luitenant districts-commandant der marechaussee te Sas van Gent de bronzen medaille voor 12 jaren trouwe dienst nitgereikt aan den brigadier Borgers, der brigade te Sas van Gent. Zijn Edel gestrenge herinnerde hierbij het moedig gedrag van dien brigadier bij het arresteeren van twee zeer gevaarlijke individuen te Asten, waarvoor hij van den minister van justitie eene eervolle vermelding mocht verwerven in het Algemeen Politieblad. Tot voormelde uitreiking waren de brigades Ter Neuzen, Sas van Gent, Philippine en Axel te Sluiskil vereenigd. Axel, 4 Mei. Heden had alhier ten verzoeke van de wed. en erven P. van Dixhoorn en den medeverkooper Ph. J. van Dixhoorn ten overstaan van den notaris P. Dregmans, de openbare ver- kooping plaats van een dubbelen landbouwers- inspan. Benevens een aantal land^ouw-gereed- schappen werden te koop aangeboden 26 paarden, 70 stuks hoornvee en een menigte varkens, waar- onder een wegende 375 k.g. verkocht voor f 111. De prijzen besteed voor het hoornvee liepen tot f 270, terwijl paarden werden verkocht voor ruim 500. Reeds dagen te voren was een groot aantal personen, zoo van hier als elders naar de hofstede gestroomd om het te koop gestelde in oogenschouw te nemen, terwijl op den dag der verkooping zelf een ontelbare menigte uit den omtrek, Belgie, het land van Cadsand en Goes op het terrein aanwezig was. De treinen hadden dien dag ruim 2000 personen aangevoerd. Een extra boot van Hansweert naar Ter Neuzen had een groot aantal bezoekers meegebracht terwijl de kooplieden uit Belgie in de gelegenheid gesteld werden om des avonds 9 uur 15 minuten met een buitengewonen trein huiswaarts te keeren. RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 4 Mei het volgende vonnis uitgesproken. H. S., oud 27 j., arbeider te Westdorpe, is wegens huisvredebreuk en vernieling veroordeeld tot f 10 boete of 10 dagen hechtenis. Zondagavond zijn de passagiers van de tram Midd lburgVlissingen (vertrek uit Middelburg te 9.30), tusschen Souburg en de Keersluis, aan een groot gevaar ontsnapt. In voile vaart, brak de vooras van het laatste rijtuig. Toen dit be- merkt werd, sprongen de passagiers, waaronder ook kinderen, het rijtuig uit en alien rolden over den weg. Een juffrouw had het ongeluk met hare kleederen aan het rijtuig te blijven hangen waardoor zij eenige meters medegesleept werd. Dank zij het vlugge optreden van een der passagiers (Ros, uit Vlissingen), die onder het rijden den machinist hiermede in kennis stelde, weid de tram tot stilstand gebracht. Gelukkig is het rijtuig in een staande houding gebleven anders ware het ongeluk niet te over- zien geweest. Een reiziger in den trein van Vlissingen naar Rozendaal had Zondagavond, omstreeks een half uur van het station Goes, de onvoorzicbtig- heid even het hoofd buiten den trein te steken en verloor bij die gelegenheid zijn hoed. buurman rechts, of bij mijnen buurman links - ik weet al vooruit wat ik te hooren krijg Altijd dezelfde praatjes, op denzelfden toon opgedreund Het is aller vervelendstGij beweert te zien wat de heele wereld ziet, jawelen omdat de heele wereld het beweert te zien, daarom moet het dan ook maar waar heeten. Maar wat ziet de heele wereld Niets dan een eindeiooze her- haling van een en hetzelfde oppervlakkig voor- oordeel Wanneer ge op duizend bladen papier denzelfden onziu neerschrijft en dien vervolgens bijeenbindt, dan hebt ge toch nog geen boekwerk, waaruit iets te leeren valt. Ziet toch de dingen eens met eigen oogen aan als de wetten des lands het u niet verhinderdeu, zoudt ge ook heden ten dage nog heksen verbranden en joden verdrijven, geloof ik Maar ik zeg u voor die menschen, die Beckers, sta ik u borg. Er is geen valsch haar aan hen Het meisje ten minste wel, het kan mij verduiveld weinig schelen, hoe haar vader is, maar wie hare moeder is, dat weet ik, en hare moeder is eene zeer brave vrouw die ik op haar woord geloof. En daarom verzoek ik u dringend en ernstig blaast nu eens met voile kaken naar de andere zijde, zoodat de wind ein- delijk eens omslaat, al was het maar alleen voor de afwisselingWezenlijk, elke zaak heeft zoo hare twee kanten en men kan even goed, wanneer men zich bijna blind heeft gestaard op den eenen kant, ook den anderen eens bezien Kotnaan, zingt eens een ander deuntjeJk wil het u, als ge dat verlangt, wel op noten zetten en de melodie zal zoo licht zijn, dat een kind haar zal kunnen zingen. Om den tekst ben ik niet verlegen (Wordt vervolgd.) Terstond opende hij het portier, sprong den hoed na en kwam daarbij in de waterleiding te recht. Onmiddellijk wist hij door zwemmen zich daaruit te redden, zocht toen zijn hoed op en ging daarna naar een logement te Goes. Goed afgeloopen alzoo, maar zeker geen voor- beeld tot navolcnnsr. Te Middelburg is door den heer C. P. Honds- merk een //Dienstverrichting" in het leven geroepen, zooals die in verschillende steden reeds bestaat. Als zij ook evengoed als elders werkt, zal het voorzeker een groot gerief voor de burgerij zijn. Een landbouwer onder Ovezand werd verleden week op een en denzelfden dag verrast met drie tweeliuggeboorten bij zijne koeien. Alle spruiten zijn in leven. Bij VYinschoten is Maandag een jongen van 13 jaar, die op den in vollen vaart zijnden trein sprong, door de stoomtram Oldambt-Pekela overreden. Hij werd zwaar gewond, zoodat zijn leven ernstig in gevaar was. Een persoon, die onlangs werd veroordeeld tot 1 jaar gevangenis, wegens verwonding van een politieagent te Tie], is eenige weken na zijne opsluiting krankzinnig geworden en naar Medern- blik overgebracht, Zondagmiddag is in een sloot in de keilen onder Schiedam een driejarig kind verdronken. Met een paar zusjes, die slechts enkele jaren ouder waren, aan het wandelen zijnde wilde het aan den slootkant een bloempje plukken en viel voorover in het water. De beide andere kinderen gingen naar den watertoren hulp halen, doch toen die aankwam was het voor de arme kleine te laat. Dezer dagen maakten wij uit Friesland melding van een knaapje, dat een griffel in zijn oor gestoken had en aan de gevolgen is overleden. Thans schrijft men uit Montfoort van een schoo1- knaap, die ook de onvoorzichtigheid had een 1£ centimeter lange griffel in zijn oor te steken. De ouders waren genoodzaakt met hem naar Utrecht te gaan, alwaar men er na veel moeite in slaagde, het noodlottige voorwerp te verwij- deren. Verinoedelijk heeft men hier het stukje griffel nog kunnen bereiken, wat in het eerstgenoemde geval niet mogelijk bleek te zijn. Te 's Gravemoer kreeg eene jonge vrouw van 22 jaren een klein zweertje aan de kin. In overleg met haren echtgenoot, die schoenmaker is, werd het wondje besmeerd metpek en petro leum. Het hoofd werd daarop geheel bevlekt en binnen een dag reeds overleed de vrouw aan bloed- vergiftiging. De echtgenoot 1^1 ij ft zitten met twee kleine kinderen. Een 16jarig meisje te Tilburg is zoodanig van het onweer van Donderdag geschrokken, dat zij bewusteloos tegen den grond sloeg en Zondag het bewustzijn en het gezichtsvermogen nog niet had teruggekregen. Een Amsterdams&he juffrouw, op visite bij haar zoon en dochter, had het ongeluk bij het naar huis gaan van twee hooge trappen te vallen, en werd dood opgenomen. Uit Camperland wordt gemeld dat men aldaar, hoe ongelooflijk het ook klinken moge, bij het laden van boomen in een groote abeel, in het midden van den boom, het geraamte van een veulen of jong paard vond. Tegen iemand te Drachten is proces-verbaal opgemaakt wegens mishandeling van een vleermuis. Niet in een achterhoek des lands, maar in een dorp in Zuid-Holland, in Oud-Beierland heeft de dornme meenigte eene vrouw zwaar mis- handeld, omdat men haar beschuldigde, een meisje te hebbenbetooverd En waar nog lelkens zulke proeven van dom bijgeloof worden gegeven, daar zou men durven beweren, dat thans voor de volksontwikkeling in bevredigende mate wordt gezorgd Het onnoemelijk aantal vereenigiugen is weer met edn vermeerderdte Haarlem is een club opgericht door een 5tal personen, die ieder meer dan 90 kilo wegen Twee nachten achtereen werd er ingebroken in een boter- en kaaswinkel op den Binnenweg te Rotterdam. Den eersten nacht werd een bedrag van ruim f 4 uit de toonbanklade gestolen en nu Zondagnacht een stuk katoen en een stuk wollen stof. De politie, hiervan kennis gekregen hebbende, slaagde er in, de dievegge te pakken. Het is een 13jarig meisje, wonende boven den winkel. Om de inbraken en vervolgens de diefstallen te plegen, liet zij zich aan de achterzijde uit hare woning uit een raam op een platform zakken en vervolgens langs een gootsteenpijp op het plaatsje, tot de achterzijde van het benedenhuis toegang gevende. Het gestolen goed werd gedeeltelijk ten harent teruggevonden, reeds tot schortjes vermaakt en gedeeltelijk ten huize van een meisje in de Chrispijn- laan, die de opdracht had er een rok voor de jeugdige dievegge uit te maken. Tegen het aan- gehouden meisje, dat zich in den winkel bovendien te goed gedaan had aan voorhanden koekjes, is door de politie een strafvervolging ingesteld. Iemand te Helmond, die volgens een daar bestaand oud gebruik, Zondag tegenover de woning van een meisje, dat hem niet genegen was, een Meiman een papieren pop in den boom wilde zetten, viel er uit en bekwam zoodani» letsel, dat hij Maandag aan de gevolgen is overleden. Nu de gesprekken over het zoeken en vinden van eiren van kieviten en waterwild aan de orde van den dag zijn, is de onderstaande bijzonderheid misschien waard gememoreerd te worden. Jaren achtereen was een der beste eierenzoekers een bond. Z'n meester, die 'n meester was in deze kunst, meende het dier er voor te kunnen africhten en slaagde daarin zoo goed, dat z'n Bello weldra met verrassende bedrevenheid de eiren wist te vinden. Leege nesten liep het dier voorbij voor eieren het miste nimmer bleef het staan als de beste staande hond voor een koppel patrijzen. Slechts een enkele tnaal liet Bello zich foppen door een bedriegelijk nagebootste kooi. Men schrijft uit Amsterdam Een Duitsche muzikant, die des avonds in een klein orkest medewerkt, zakte op een der grachten plotseling ineen. Toen hij weer bij kennis kwam, bevond hij zich in een politiebureau. Alle be- toogen en verzoeken om weder in vrijheid gesteld te worden bleven vruchtelooszelfs zijn verzoek om dan althans zijne vrouw door een kruier, voor zijne rekening, met zijn verblijf en de reden van zijn wegblijven in kennis te stellen, werd geweigerd. Door list en goede woorden kreeg de arrestant echter van eene schoonmaakster, in het politie bureau aanwezig, gedaan dat zij de boodschap toch overbracht en de vrouw van den muzikant kwam nu spoedig opdagen en bracht den inmidddels verschenen inspecteur aan 't verstand, dat men zich in den arrestant had vergist, daar deze aan zenuwtoevallen lijdt, waarop de onwettig gevangen gehoudene in vrijheid werd gesteld. Deze heeft t daarbij echter niet gelateu en aan de Regtntes verzocht om vergoeding voor de schade, door de wederrechtelijke arrestatie geleden en het ver zoek om f 61 is in handen van de justitie gesteld om bericht. In een groote vogelkooi in een tuin te Hansweert heeft men o. a. een mannetjeslijster, die verleden jaar gevangen en in de voliere op- gesloten werd. Het gezang van haren echtvriend is nu door het wijfje opgemerkt, dat daarop haar nest gebouwd heeft in een boom in de onmidde1- lijke nabijheid van de voliere; en nu en dan komt zij het mannetje door de tralies der kooi voeden, of ook wel van haren gevangen echtvriend lekker- nijen aannemen. Of de eigenaar van de kooi zoo hardvochtig is geweest, het mannetje gevangen te houden, wordt niet gemeld. Aan Belgische douanen die verleden week in den nacht van Donderdag op Vrijdag tusschen Vracene en Meerdonck op post stonden, vielen een 4tal koebeesten in handen, waarvan een hun aangewezen werd in een sloot, waar het beest onderwijl gekalfd had. Volgens beweren van smok- kelaars was hierbij verraad in het spel geweest. Een span, dat tabak over de grenzen voerde, werd in vollen ren beschoten hoewel het paard op vele plaatsen, voornamelijk in de pooten, ge- troffen was, zou het toch Dog ontsnapt zijn, ware het niet gestruikeld over een over den weg naar verteld wordt door de douanen gespannen touw. Alles werd in beslag genomen en het paard nog denzelfden dag verkocht. Smokkelaars kon men niet in handen krijgen. Volgens //the Electrician" wil het Engelsche postbestuur het buitenlandsch port der brieven, ook naar de kolonieu, verminderen van 12,/„ op 10 cents. Duitschland heeft, naar men weet, aan de wereld-postvereeniging voorgesteld, het gewicht voor den enkelvoudigen brief van 15 op 20 gram te brengen. Te Neuilly is een verschrikkelijk drama afgespeeld. Daar woonde een rijke grondbezitter, zeer gelukkig getrouwd en twee lieve kinderen hebbende. Verleden jaar begon hij te speculeeren en verspeelde daarmee zijn geheele fortuin. Eindelijk moest hij zijne vrouw daarmede in kennis stellen en het gezin verhuisde naar eene kleine woning. Daar echter de huur ook daarvan niet kon betaald worden zou den 15den dezer het gezin op straat worden gezet. Tot overmaat van ramp werd de man ziek en daardoor tot wanhoop gedreven ver- giftigde zijne vrouw eerst hare kinderen en daarna zichzelf met blauwzuur; zij sleepte zich nog tot het bed van haren man en stierf daar. Onder de vreemdelingen, die naar Londen komen, ter gelegenheid van het Regeeringsjubile der Koningin, is ook de Australische millionair James Tyson, wiens vermogen wordt geschat op 12,000,000 of 144,000J>00. De rijke man moet zeer gierig zijn, en toen men hoorde van zijn reisplan, dacht men, dat hij als tusschendekpassagier zou gaan. Maar tot ieders verbazing bleek, dat hij le klasse ging, met een secretaris en 12 bedienden, en dat hij zes kajuiten voor zich alleen had besproken. Voorts moet de Australische Harpagon, die het er nu eens van wil nemen, te Londen voor twee maanden, tegen een prijs van 30,000, een huis in Park-lane gehuurd hebben, dat aan een Pair van Engeland toebehoort. De Zwitsersche ingenieur Ug, de vriend van Menelik, is thans tot eerste Minister van Abessynie benoemd. Aan een paar Franschen verleende de negus hooge onderscheidingen. Maand. Getal. Geladen met: K. m. inhoud bruto. In deze kolom beteelsenen de letters s. stukgoederen, m. minerie, ij ij^er, pp. pijpaarde, lbz. landbouwzout, h. hout vl. vlas, 1. ledig. o o

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1897 | | pagina 2