Algemeen Jfieuws- en Advertentieblad voor Zeenwsch-Vlaanderes. No. 3454. Donderdag 6 Mei 1897. 37e Jaargang. 2)3 32&"P_33333. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postYoor Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32J. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADYERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Yoor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. DE OORLOG IN HET OOSTEN. De berichten uit Athene bewijzen, dat men er niet volledig wordt ingelicht, en dat er nog steeds gehoor wordt gevonden voor de zonderlingste en tegenstrijdigste mededeelingen. Reuter seint het volgende mengelmoes Een telegram uit Yolo bericht, dat de bevolking naar Athene en het eiland Euboea is gevlucht. Een Pransch, een Engelsch en een Italiaansch schip en het Grieksche eskader zijn aangekomen. De matrozen vormen patrouilles in de straten. De Grieksche oorlogskas uit Thessalie is met een Grieksch schip naar Athene verzonden. De Frausche vlag is op het hospitaal te Volo geheschen. De Turken zijn op eenige mijlen afstands van Yelestiuo, waar 18,000 Grieken staan. De meest tegenstrijdige geruchten worden hier van avond gehoord. Zoo hoort men vertellen, dat de Turken een wapenstilstand van vijf dagen zouden hebben voorgesteld. Anderen vertellen, dat de wapenstilstand vanzelf zou zijn ontstaan. Edhem-pacha, zegt men, wacht op versterking van zijn troepen om de Grieken te Pharsalos aan te vail en. Men verzekert, dat Karditza na een hevig ge- vecht is genomen. De indrukken, die de twee ministers te Phar salos krijgen, moeten vrij gunstig zijn. Als de Turken Karditza hebben, wordt Pharsalos onmiddellijk bedreigd. Een telegram uit Turksche bron zegt, dat Pharsalos al ontruiind wordt, en dat de Grieken zich niet schijnen voor te bereiden tot een slag, maar naar de linie van het Othrys-gebergte terug- trekken. Ook Domoko, zuidelijk van Pharsalos, wordt ontruimd. FEU ILLK'I O^ Zij had eeus van den klerk Romer gehoord, dat tegenwoordig een afdoende bewijs niet meer gevorderd werd dat het reeds voldoende werd wanneer de rechter de overtuiging had van iemands schuld. De overtuiging? Wat voor een jamrner- lijk, nietswaardig ding moet dat dan wel wezen De gansche stad was immers van hare schuld overtuigd en zij zelve wist tocli het best Wat daarvan aan was Het was haar alles onbegrijpelijk En dit broeien over het onbegrijpelijke, maakte haar ziek, ziek naar lichaam en naar geest. Zij raakte aan het tobbenzij deed somwijleu alsof zij niet wel bij het hoofd meer was. En daarin zagen dan weer de heeren van de justitie eene reden te meer, om in hunne achterdocht tegen haar te volharden. Blijkbaar, zoo meenden zij begon het schuldbesef haar gemoed te drukken, eene open bekenteuis zou nu wel niet lang meer op zich laten wachten Verlicht toch uw geweten zoo 1 aide gedurig hun raad Het was om ziuneloos te worden De oude vuurwerker was bij al de verhooren tamelijk onhandelbaar geweest, zoodat het zelfs eenige moeite had gekost hem behoorlijk te doen antwoorden en zijne kalmte te doen bewaren. Hij kon maar niet begrijpen wat de heele zaak hem eigenlijk aanging, en wat men dan toch van hem wilde. Hij immers had met mijnheerBrunfisch persoonljjk niets te maken gehadover dag had Voorts wordt bericht, dat de Turksche ruiterij voor Volo 4000 Grieksche infanteristen, met 3 batterijen, heeft teruggedreven. Het is niet duidelijk, of de twee ministers, die naar Pharsalos gingen, reeds te Athene zijn terug- gekeerd. De stemming in de hoofdstad blijft gedrukt en vol verbittering tegen de koninklijke familie, vooral tegen den kroonprins. Het Grieksche leger in Epirus, waarop men alle hoop had gevestigd, heeft ook niets dan teleurstelling gegeven. In verschillgnde uitvoerige berichten wordt bevestigd, dat het Grieksche leger, 10 it 11,000 man sterk, het treurig aflegde en veel te spoedig terugtrok. Aan een dier berichten ontleenen wij het volgende De aanvallende Turken werden uitstekend aan- gevoerd en kropen, een woedend geweervuur onder- houdende, zich achter elken struik en elk rotsblok verschuilende, tegen den berg (bij Pentepigadia) op. Zonderling was het verdwijnen van de twee eenige Grieksche kanonnen, die geen schot gelost hadden. Binnen het uur waren de Grieken van den bergrug gevlucht, en toen was het voor de Turken ge- makkelijk den vijand ook van een lager gelegen berg te verdrijven, daar zij een overstelpend vuur op hem konden openen. Voordat echter dit vuur begotj, vluchtten de Grieken, en daarop trok alles wat Griek was af, niet alleen uit de stellingen bij Pentepigadia, maar uit alle stellingen laugs den weg naar ArtaKoemoezildrs, waar driediizend man met zes kanonnen stonden Kanopoelo, waar kolonel Votsaris een groote legermacht en achttien kanonnen bijeen had, en hoe ze alle heeten. Tusschen de troepen in vloden de inwoners van dorpen, die bang waren voor de wraak van de Turken, als het uitkwam dat ze de Grieken ge- holpen hadden. De Turksche troepen vervolgden de Grieken niet ver. Ze hadden voor ernstige verdere operation geen kanonnen genoeg, en deze worden nu gehaald. Vandaar dat de Grieken Yrijdag Philippiada weer konden bezetten er was geen Turksch soldaat te bekennen. Als het waar is, dat Loros door de Turksche troepen werd bezet, zooals een telegram uit Kon- stantinopel meldde, zullen de Grieken zeker Phi lippiada niet lang kunnen behouden. Het wordt nu tijd voor de mogendheden, als zij tusschenbeiden willen komen. De berichten over die interventie hebben nog geheel den vorm van gissingen en praatjes, vandaag dit, morgen dat. Aan verdere berichten ontleent men nog, dat hij in zijn laboratorium zitten werken waar iedereen hem zien kon en 's nachts had hij op zijn bed geslapen. Zijn leven lang, tot kort geleden nog, was zijn slaap, Goddank gezond geweesthij zou tusschen 10 ure 's avonds en 6 ure's morgens niet wakker geworden zijn, al had men ook naast zijn bed kanon afgeschoten. Wie het tegendeel beweerde die loog schandelijk 1 En wat de rest betrof, daarover konden alleen de vrouwen uitslag geven. Tot kort geleden, zeide hij, zou ik mij eer hebben laten wijsmaken dat de koning van plan was mij tot maarschalk te beuoemen dan dat Rosa ook zelfs maar in den droom eene slechte gedachte had kunnen hebben. Zoo'n goede, lieve en degelijke vrouw was zij altoosMaar zie, als het eene waar is, dan kan ook het andere waar zijn. Ten minste dat zou ik zoo gelooven En voor de rest weet ik het niet ik weet niets en ik kan dus ook niets verklaren. En al zouden de heeren mij nu boven een vuurtje langzaam braden, of mij op een vat kruit in de lucht laten vliegen ik kan onmogelijk zeggen wat ik niet weet. Men vroeg hem of zijne vrouw hem dan wezen- lijk iets had bekend. God beware 1 riep hij niet het minste wil zij bekennenen zij is tegen mij heelemaal valsch, omdat ik haar moet verdenken. En, de Hemel weet het dat zou ik ook nooit gedaan hebben, al zou de heele wereld tegen haar hebben ge- tuigd wanneer die erfenis niet aan ons gekomen was, die verwenschte erfenis. Die kan zij toch nog niet verklaren en datir knelt hemjuistde schoen. Een verstandig mensch wil toch weten de Turksche regeering gedurende den oorlog alle vuurtoreus langs de zuidkust heeft gedoofd. Te Berlijn liet men zich uit Kairo seinen, dat de Engelschen de Grieken in Egypte opstoken tegen de regeering, om een oproer uit te lokken, waarbij Engeland gelegenheid zou krijgen, voor goed Egypte in te pal men. Te Athene liep nog een gerucht, dat de be volking van Mytilene zich voor Griekenland verklaarde en dat de Griektche vloot naar het eiland ging. Onder de vrijwilligers, die Yrijdag naar Epirus togen, was eene jonge vrouw als vaandeldraagster. Eergisteravond zijn onze Koninginnen te Weenen aangekomen. Aan het station werden H.H. M.M. ontvangen door den Nederlandschen gezant, het personeel der ambassade, den consul- generaal en den vice-consul. De echtgenoote van den gezant bood aan de Koningin een prachtigeu bloemruiker aan. De Koninginnen, die, zooals bekend is, bedankt hadden voor de aangeboden vertrekken in den Hofburg, namen haren intrek in het Hotel de Bristol. Door den Minister van binnenlandsche zaken is de volgende circulaire gezonden aan de Com- missarissen der Koningin Wil mij zoo spoedig mogelijk mededeelen, welke vacatures thans in de Staten en in de gemeente- raden in uw gewest bestaan en voor welke daarvan reeds eene verkiezing is uitgeschreven. Wat die vacatures betreft, waarvoor nog geene verkiezing is uitgeschreven, zal ik gaarne vernemen, op welken dag de termijnen, bedoeld bij art. 6 der prov. wet en bij art. 8 der gemeentewet, afloopen. Ik merk hierbij op, dat naar de nieuwe kieswet niet meer de dag der stemming de in deze artikelen bedoelde dag is, maar de dag waarop de candi- daten gesteld worden, zoodat de dagen van stem ming en herstemming niet binnen den daarbij gestelden termijn behoeven te vallen. Heeft de verkiezing eventueel plaats volgens de nieuwe wet, dan zullen dagen te bepalen zijn voor de voorkiezing en voor de stemming en herstem ming, zoo deze noodig zijn. Ten einde bij de invoering der nieuwe wijze van verkiezing bij de vervulling van plaatsen in de Provinciale Staten en den gemeenteraad geene verwarring ontsta, zou ik wenschen, dat op het tijdstip dier invoering hoe en waarom, en wat hij van de dingen te denken heeft. Zietdat kan ik mij niet uit miju hoofd zetten. In zijne eel liep hij uren lang op en neer, floot oude soldatenliedjes, en draaide voor zijn voor- hoofd zijn dunne grijze haren ineen tot eene kunstmatige lok, die hij dan terstond weer uiteen- woelde. Of wel, hij zat ineengedoken op zijnen stoel, trommelde onophoudelijk op de tafel, en dacht de eene of andere verschrikkelijke ontploffende helsehe machien uit, waarmee men zoo gansche regimenten kon wegtnaaien. Het liefst ware hem eene uitvinding geweest, met behulp waarvan hij de gansche stad had kunnen doen in de lucht vliegen, zoodat er niets dan een groote krater ware overgebleven op de plek waar zij gestaan had. Hij berekende, hoe eliep wel de mijn tot dit oogmerk zou moeten gelegd worden, hoeveel springstof van eene zekere soort zij zou moeten bevatten, en hoe lang wel de lont zou moeten wezen, om zoo en zoo lang te kunnen branden. Vuur! kommandeerde hij; en dan haalde hij zijn oude zilveren horloge met den secondenwijzer uit den vestzak, en volgde aandachtig het snel in het rond trippelende pijltje. Boem daar vliegt de stad in de lucht, als alles behoorlijk in het werk is gezet 1 Ja, de fantasie volvoerde soms nog grootere stukken. Hij herinnerde zich, dat de aarde een bol moest zijn, en dacht zich haar nu als eenen kanonskogel van steen misschien met een springende lading inwendig. Voor dien kogel vervaardigde hij dan een stuk geschut, en becijferde hoeveel kruit er voor een schot zou noodig zijn. Waarom geene verkiezingen uitgeschreven zijn, en verzoek ik mitsdien de betrokken autoriteiten, voor de invoering der nieuwe wijze van verkiezing geene dergelijke verkiezing uit te schrijven, zonder mij over den dag te raadplegen. Mocht onvermijdelijk wezen, het tijdstip dier invoering te bepalen op een tijdstip, waarop eene verkiezing reeds is uitgeschreven, dan zal eene overgangsbepaling daarvoor in overweging moeten worden genomen. Zondag jl. vergaderde de liberale kiesver- eeniging in het dictrict Oostburg, te Oostburg, tot het stellen van voorloopige candidaten voor de a. s. Kamerverkiezing. De vergaderiug werd ook bijgewoond door den afgevaardigde Mr. P. C. J. Hennequin, om, wanneer inlichtingen gevraagd worden deze te kunnen geren en verder eenige verklariugen af te leggen en rekenschap te doen van de vervulling van zijn mandaat. De heer Hennequin is voornemens om met dat doel in verschillende deelen van het district op te treden. Eenige punten van het program der Liberale Unie besprekende, verklaarde spreker ook nadruk- kelijk de protectie hem ongewenscht voorkomt. Alleen wanneer de suikerprijzen zoo laag mochten worden, dat de bietencultuur verdween, zou eene tegemoetkoming voor de granen noodig kunnen zijn en zou alsdan regeling van het pachtcontract vooraf moeten gaan. Z. i. is het thans invoeren van sckaalrechten ondoeltreffend, voor al de ge- bruikers in de lagere klassen. Nadat de heer Hennequin de vergadering ver- laten had werd tot candidaatstelling overgegaan en genoemde heer met ongeveer algemeene stemmen tot voorloopig candidaat verkozen. De definitieve candidaatstelling zal plaats hebben 16 Mei a. s. De Kamer van Koophandel te Heerenveen besloot zich tot den Minister van Financien te wenden om te wijzen op de slechte hoedanigheid van het papier onzer muntbiljetten, met het dringend verzoek daarin verbetering te brengen. Ook de andere Kamers wenscht zij dat tot dat doel zullen medewerken. Op de plaatsen onzes lands waar de Mei- dag door de socialisten werd gevierd, onderscheid- den de betoogingen zich door meer kalmte dan vroeger. Betoogingen in de open lucht kwamen slechts weinig voor. Twee onderwijzers uit Deventer hebben het buitengoed Vriezewijk met groote dennen en andere zou men op die manier niet de zonneschijf kunnen treffen en er een gat in schieten Ongetwijfeld echter zou door de zonuehitte de springstof in het binnenste des aardbols bij het treffen ontploffen en bijgevolg de zon in duizend stukken en brokken uiteen moeten spatten Nu, dat zou hem juist naar den zin zijn geweest 1 Hij had heel het groot heelal wel aan gruizelmenten willen zien vliegen. Onder die bedrijven miste hij evenwel zijne vrouw. Zij hadden in den laatsten tijd niet veel woorden met elkaar gewisseld maar hij zag haar dan toch, en ergerde zich over haar, hoe zij zoo onschuldig deed als een lam en zich niet eens een klein weinig moeite gaf om hem tot ver- gevingsgezindheid te bewegen. Nu zag hij haar niet, en ergerde zich ook niet over haar. Wanneer hij zich echter eene voorstelling van haar maken wilde, zoo nam die steeds de vriendelijkste ge- stalte aanen dan schudde hij het hoofd en bromde in zijnen kuevel. Men liet de echtelieden niet bij elkander, zelfs niet onder toezicht. Daarvoor was het geval veel te bedenkelijk. Uit Eveline was in het geheel niets te krijgen. Zij verloochende tegenover den rechter van instruc- tie, of wicn ook, geen oogenblik hare fiere en overtuigde houding. De majesteit van deze ge- befte, gestrenge heeren maakte blijkbaar al zeer weinig indruk op haar. Wij zijn onschuldig, verklaarde zij kalm, hoezeer de schijn ook tegen ons moge wezen. Ons geheele ongeluk bestaat in het vermeende geluk, dat ons ten deel is gevallen. Hadde Yon Brunfisch niet de onvoorzichtigheid begaan ons tot zijne erfge- V COIIRAA liit tilnil verscliilnt .tiiimiiluu-, Woenjidas- en Vrijtlagnvoml, uitseionde/d op Peestdagen, bij den aiigever ns53JSKaBreaa™a»BiaE»En I*. J. V AM DE HAM UK te Ter Meuzen. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN maken, naar aanleiding van het bepaalde bij artikel 1 van het KoniDklijk besluit van 18 December 1896 (Staatsblad no. 223), bekend, dat ter secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage ligt afschrift van de lijst, voor zooveel deze gemeente betreft, van de inrichtingen bedoeld in artikel 4 1 d der Wet van 16 April 1896 (Staatsblad no. 72), waarvoor geene belasting naar den 1", 2" en 3" grondslag verschuldigd is, behoudens voor die gedeelten welke dienen tot woning van bestuurders, beambten enz. Ter Neuzen, 4 Mei 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1897 | | pagina 1