Gemengde berichten. TER NEUZEN, 3 Mei 1897. Bij het Zaterdag te Middelburg gehouden examen voor de acte lager onderwijs zijn o. m. geslaagd de heeren P. van Es, te Ter Neuzen, en P. Luteijn te Axel. Heden slaagde ook de heer J. A. de Hulln van Cadzand. De examens zijn afgeloopen. Door het bestuur der vereeniging *Door eendracht sterk" werd Zaterdag jl. in het hotel Centraal" alhier aanbesteedde levering van 69,500 Kg. chilisalpeter. Hiervoor waren biljetten ingekomen van de heerenSnelleman Ylaming te Dinteloord, voor f 9,03Y2 Adriaansens-Van Gassen te Hon- tenisse, voor f 9,02Y2 Maatschappij Nederland te Dordrecht, voor 9,02Y2 de Jonge te Hoek, voor 8,92 P. J. Scheele te Ter Neuzen, voor 8,91 P. A. Adriaansens te Walsoorden, voor 8,88 en P. J. Versluijs te Ter Neuzen, vooor 8,84"/100, alles berekend per 100 Kg. De levering is gegund aan den minsten inschrijver, den heer Versluijs alhier. De alhier Donderdag met bestemming naar New-Castle uitgevaren Eng. stoomboot Sinloo is des namiddags om half drie, door den mist, te Zoutelande op het strand geloopen. Des avonds half elf is het stoomschip zonder assistentie vlot gekomen. Nog lieeft daar op het strand gezeten de Noorsche stoomboot Christiania King, met super- ])hosphaat van Autwerpen naar Neufahrwasser. Dit kwam ook des avonds vlot met behulp van een sleepboot. Beide stoomschepen zetten de reis voort. lhans is de heer Mr. J. G. van Deinse reeds in meerdere kiesvereenigingen in het district Hontenisse candidaat gesteld voor de a. s. ver- kiezingen. In de vergadering van de Katholieke kies- vereeniging ten westen en ten oosten van den Brakman in het kiesdistrict Oostburg, te IJzendijke gehouden, werden benoemd tot voorzitter de heer E. A. Pateer en tot secretaris de heer E. A. lemmerman. Als gedelegeerden naar de op a. s. Woensdag te Ltrecht te houden algemeene verga dering werden aangewezen de leider der vergadering, de WelEerw. heer Kerstens, pastoor te Ter Neuzen, en den heer Pateer voornoemd, de ook benoemde heer \an Son, nam de opdracht niet aan. Met ingang van 1 Mei belast met de waar- neming van het kantoor der directe belastingen te Dordrecht de surnumerair J. M. Mulder, tot heden het kantoor der invoerrechten en accijnzen te Roozendaal waarnemende. ktaats-Courant bevat de statuten van de Christelijke Zondagschoolvereeniging te Othene (Zaamslag). Hoek. Aanstaande Zondag 9 Mei hoopt onze predikant, den WelEerw. heer P. de Haas, des namiddags ten 2 ure, zijn afscheidsrede uit te spreken. Hoek, 1 Mei. Door den Raad dezer ge meente werd in zijne zitting van heden met algemeene stemmen tot gemeente-geneesheer be noemd de heer L. A. .J. Deijer, arts te Aardenburg. Mede solliciteerden de heeren J. Beijers te Weesp en R. G. Drost te Amsterdam. Tot leden van het stem bureau voor de ver- kiezing van een lid der Tweede Kamer werden aangewezen de heeren W. G. Dieleman en J. de Feijter en tot hunne plaatsvervangers de heeren J. van Wijck en J. C. de Jonge. Naar aanleiding van het ingekomen verslag van de nieuwjaars-coinmissie werd besloten genoemde commissie 's Raads dank te betuigen voor hare verrichtingen in den afgeloopen winter. Op de klacht van den heer De Jonge over den vuilen toestand van den grooten weg, veroorzaakt door het bouweu eener woning aan den zooge- naamden Driedijk, belooft de Voorzitter hiernaar een onderzoek te zullen doen instellen. Nog weid door den heer De Regt geklaagd over de zijns inziens onwettige handeling van het dagelijksch bestuur door voor twee kinderen van een onvermogende schoolgeld te heffen omdat e'en zijner andere kinderen de bijzondere school bezoekt hetgeen hij machts overtreding en het uitoefenen van gewetensdwang noemde. Na eenige discussien hieromtrent, deed de Voorzitter toezegging in eene volgende vergadering daarover verslag te zullen uitbrengen. lloek, 1 Mei. De uitslag der heden gehouden aanbesteding van het onderhoud der gemeente- gebouwen, straten enz. in 1897, is als volgt voor het metselwerk werd ingeschreven door J. de Jonge, voor 76,50 C. de Regt, voor ,/65; J. Drabbe, voor f 65J. Nieuwelink, voor 56 en A. de Keuning, voor f 41,99 voor het timmerwerk door J. van't Hoff, voor f 65 en A. A. van der Wiele, voor _Z63; I 7°or het schilderwerk doorA. A. van der Wiele, voor 160 J. van 't Hoff, voor 155 en L. Kiel, voor f 146. Aan de laagste inschrijvers gegund. Koewacht. Vrijdagavond was er op 't Zandt alhier eene buitengewone drukte. 't Was Meiavond en de Meiboom zou feestelijk geplant worden. Vele handen repten zich om de noodige versie- ringen aan te brengen en toen alles gereed was, werd de 14 Meter lange boom in gejubel rondge- dragen en eindelijk binnen eene net afgemaakte ruimte in den grond gezet. Daar blijft hij nu de geheele maand staan en wordt hij elken dag door daartoe aangewezen mannen verzorgd. Op den laatsten dag dezer maand zullen echter eerst de grootste plechtigheden plaats hebben bij de veiling van den boom. 65 personen hebben reeds hunne medewerking toegezegd. Alle ambachten en bedrijven zijn vertegenwoordigd, terwijl fluiters en liedjeszangers de feestvreugde zullen verhoogen. met man en macht, bluschmiddelen aan en mocht men er in slagen het vuur te bedwingen en nog een goed deel der mijt te behouden. Een rijtuigverhuurder te Oud-Vosmeer kocht voor ruim twee jaren van een landbouwer een paard voor c. a. 400 nadat de eerste't eenigen tijd gereden had, bleek het geheel ongeschikt voor hem, daar het nu en dan alles kort en klein sloeg. Nu beweerde de rijtuigverhuurder dat het paard als mak verkocht doch kolderig bleek te zijn. De landbouwer daarentegen beweerde dat de andere het door zijn behandeling kolderig gemaakt had. Het slot van de historie was een proces, sedert 2 April 1895 aanhangig, dat thans zijne beslissing schijnt te naderen. Intusschen is het paard op kosten van „ongelijk" gestald, zonder dat het iets heeft gewerkt. Voor elken dag wordt 0,80 in rekening gebracht, zoodat de verliezende partij van nu af reeds 750 X 0,80 600,— aan onderhoudskosten kwijt is, wat met de proceskosten een aardig sommetje wordt. Uit Kampen wordt gemeld dat in het beheer der stadsbank van leening grove fouten zijn ont- dekt. De directeur moet over de laatste jaren een bedrag van ongeveer 18,000 verduisterd hebben. De justitie uit Zwolle is naar Kampen vertrokken om een onderzoek in te stellen. wusteloozen toestand opgenomen en naar binnen gedragen. Men verwacht dat het ongeluk voor het kind goed zal afloopen. ,e heeft er in ons land al niet eens in een vochtig huis gewoond Hoe groot is niet het aantal wonmgen, waar het behang als dwijlen langs de muren hangt. Dat komt van de vocht. j mt zij met van uit den grond, dan dringt zij door de met waterdichte muren der woning. Dit laatste nu kan worden voorkomeu door Protector Petri, vervaardigd in de fabriek te Huissen bii Arnhem. De Protector Petri maakt de muren vo komen waterdicht. Voorwaar in ons land een onbetaalbaar middel. Een geacht ingezetene van Franeker huwde Donderdag voor de tweede maal, terwijl 2 zijner dochlers tegelijk in het huwelijksbootje traden. De belangstelling, die de gemeentenaren voor dit 3fal huwelijken aan den dag legden was bijzonde'r groot. En als hij het nu zoo lang had uitgehouden, hoe kon het dan opeens zoo geheel onduldbaar geworden zijn P Er was toch niet het geringste voorgevallen de eene dag was volmaakt geweest als de andere! Het is mij volslagen onbegrijpelijk riep zij. De eenige verklaring, die ik er voor vinden kan, is, dat hij door pijn half zijne bezinning verloren heeft en toen het verkeerde fleschje heeft gegrepen. Die arme, go?de heer Toen men haar echter aan het verstand zocht te brengen, dat zij zelve onder de verdenking lag van dien goeden heer van kant te hebben geholpeiq toen bleef zij wel eenige minuten lang geheel' verstijfd zitten, en schudde vervolgens op elke vraag het hoofd zonder te antwoorden. Eindelijk brak zij in tranen los en snikte Maar heeren, heeren hce is het mogelijk? Hoe kan men zoo iets van mij denken Geen muis heb ik ooit vergiftigd en dan zou ik mijnen goedeu armeu heerMaar waarom niet, waarom niet waarom niet ook dat nog, ook dat nog Erger kon het immers al niet dan dat men mij uit boosheid en nijd tot een slecht vrouwspersoon maakt, en zelfs mijnen man tegen mij ophitst, zoodat hij het slechtste van mij ge- looft Wel zeker dit er nu nog maar bij I Laat ze nu verder maar zeggen, wat ze willen Het gaat in eene moeite doorNog ongelukkiger dan ik nu ben, kan ik toch niet ineer worden Bij de verdere verhooren liet zij zich over elke omstandigheid die haar voorgehouden werk, met de meesle openhartigheid uit, en verzekerde telkens weer dat zij volkomen onschuldig was. Eene Onder de gemeente Oud-Vroenhoven is zekere Jeuken, landbouwer te Maastricht, zoodanig met een riek mishandeld, dat zijn leven in gevaar verkeerd. De vermoedelijke dader H. S., mede woonachtig te Maastricht, is door de politie aangehouden. - Uit Finsterwold wordt gemeld De baggerlui hebben in het begin dezer week evenals de turfgravers den arbeid neergelegd in den altermond en toen geene loonsverhooging werd verkregen, de verveners zelfs niet bereid waren met de veenarbeiders te vergaderen werden ook de baggerjongens, droogmakers, boerenknechten timmerlieden enz. gedwongen te staken, waarbij mishandelingen niet vreemd waren. Tegen de zoogenaamde ,/Ruiners" die niet wilden staken, scheen men geen geweld te durven gebruiken. Ook de meisjes, die bezig waren met het lossen van steenen voor den straatweg, hebben den arbeid neergelegd; zij vragen 10 cent loon per dag meer dan thans wordt uitbetaald. De baggeraars, die,geene loonsverhooging vroegen, zijn Donderdag weer aan 't werk gegaan, doch de turfgravers nog niet. Sommigen van hen hebben hunne afrekening ontvangen en zijn naar huis gegaan. Te Noordwolde kwam een kleine dreumes, die nauwelijks praten kan, aan de huisgenooten doodbedaard vertellen, „dat het vuurtje al mooi brandde lerstond snelden de aanwezigen naar buiten en zagen de dicht bij huis staande hooi- mijt in voile vlarn. Onmiddelijk wendde men, - reden, waarom dan toch Von Brunfisch haar en haar gezin tot erfgenamen had gemaakt, wist, zij wel is waar niet te gevenmaar zij wilde er eenen eed op doen, dat zij van zijnen wil niet het flauwste vermoeden had gehad voor het testament geopend was. Deze bereidvaardigheid deed de heeren van het gerecht mompelenHoe nai'ef? Wist zij dan wezenlijk niet, dat er van lieden in hare positie geene eeden gevorderd of aangenomen werden Over eene harde behandeling had zich vrouw Rosa Becker overigens niet te beklagenmen guride haar een eigen bed en eigen kost, en s avonds een licht. Maar niettemin voelde zij zich toch in eene gevaugenis, waar zij de deur achter zich hoorde grendelen en door 't hooge venster slechts een stukje van den hemel kon zien. En die eindeloos lange dagen zonder hare gewone bezigheid Zulke gedachten, als thans, hadden haar nog nooit in haar leven gekweld. Hoe kon God, die toch een rechtvaardige God was, zulk een schreeuwend onrecht toelaten Was zij niet volkomen tevreden geweest met haar nederig deel, en had zij niet altoos den hemel van harte daarvoor gedankt Had zij ook ooit een zondigen wensch in zich gekoesterd om meer te zijn of te bezitten, dan het lot haar toegedaeht had Neen immers neen, neen nooitWaarom moest zij dan nu zoo lijden, haar mans vertrouwen en achting verliezen, verdacht en beschuldigd worden van eene zware, afschuwelijke misdaad En als men haar nu eens onschuldig veroordeelde (Wordt vervolgd.) Onze politie .gaat voort het buitenland tegen bedenkelijke firma's te waarschuwen. In den Duitschen Reichsanzeiger werden verleden week weder eenige personen gesignaleerd, vooral uit Amsterdam, die ten deele onder verschillende namen op de zwarte lijst geplaatst zijn. Dezer dagen heeft ten huize van den heer Ten Gate, handelaar in koper enz., Binnen-Amstel te Amsterdam, een brutale inbraak plaats gehad. De dieven hebben, na eerst een kruiwafgen uit het pakhuis te hebben gehaald, de geheele braudkast meegenomen. Nabij Bergen op Zoom, in het Halstersch laag, is een stier met de horens aangevallen op den knecht en heeft hem in het onderlijf hoogst gevaarlijk verwond. De getroffene is nog in leven, maar de boer, die het ongeval zag gebeuren, verschrikte zoo hevig, dat hij op de plaats dood bleef. Te Berlikum (N. Br.) kwam Donderdag, tijdens het hevig onweder, een vuurbol neder in de nabijheid der R. K. kerk. Bij het vallen op de klinkers spatte de bol met zooveel geweld uiteen, dat de stukken vuur in de keuken van een nabij- gelegen woning neerkwamen, zonder echter ouge- lukken te veroorzaken. Men meldt uit Westervoort aan den N Amst. Zaterdag j.l. is plotselipg de gemeente-ontvanger alhier ontslagen. Geen enkele reden is in 't ontslag vermeld. Tweemaal zijn butg. en weth. geweest om kasop- name te doen, terwijl hij niet thuis was. De man houdt eenmaal 's weeks kantoor, doch op dien dag zijn ze niet geweest. Requesten om vernietiging van het raadsbesluit zijn bereids naar de Koningin verzonden. De ontslagen titularis had reeds 12 jaren die betrekking bekleed. Waarden vroeger de heksen en spoken in den wintertijd rond, als men weinig om handen had, thans verlaten zij reeds bun schuilhoeken in de lente, om onzen maagden booze parten te komen spelen, zoo wordt uit Gennep (Limburg) geschreven. Er werden ditmaal geen kransen in het hoofdkussen gevonden, doch de heks was zelf verschenen in de gedaante van een oud mottig wijf. Betreuren wij het, geen duivelbanners te bezitten, om ons het gevaarlijk goedje van het lijf te houden, gelukkig bezitten wij daarvoor legio practische middelen, die der heks den toegang tot onze woning onmogelijk maken. Althans als radicaal middel hoorden wij der betooverde zus aanbevelen een pekelharing met den kop naar be- neden over het sleutelgat te hangen en tegelijk twee klaverblaadjes van vieren op den dorpel te leggen, waardoor het binnendringen wordt belet. Is de heks eenmaal binnen, dan blaast zij binnen tweemaal vier-en-twintig uur den aftocht door den schoorsteen. Een treurig bericht is Zaterdag te Scheve- ningen ontvangen. De bomschuit Sell. 283, reeder A. de Niet, is in voile zee overzeild door een Engelsche kotter en dientengevolge gezonken. Vijf man van de equipage zijn door schipper Jop Mos gered en te Scheveningen aangebracht. Nog moeten de twee overige mannen der equi page gered zijn door een ander, tot dusver onbe- kenden schipper. De gezonken bomschuit was nog geen twee jaar oud en het verlies is dien tengevolge groot, ook voor de bemanning. Terwijl de wachter Eindhoven bij den over- weg aan den Torendijk te Schiedam de boomen sluiten zou voor een naderenden trein, liep zijn kind hem achterna en kwam tusschen de rails. De locomotief wierp het kind tegen den grond en de geheele trein reed er overheeu. Als door een wonder bleef het kind vrijwel ongedeerd. Slechts aan het achterhoofd gekwetst, werd het in be- - Als voorbeeld van krasheid op hoogen leeftijd wordt uit Tholen gemeld dat de 92jarige H. Uijl landbouwer onder die gemeente, de verloopen week bij eene wandeling, die hij over zijn velden maakte, nog een mol opspoorde en het dier doodde. Reens, de bekende Amsterdamsche anti- belastingman heeft het land verlaten en is het Kanaal overgestoken om in Engeland zijn vak, het diamautvak, te gaan beoefeneri. Dat een vluchtende rat overal invliegt, wanneer men haar nazit, ligt voor de hand, maar dat zij dan een schuilplaats zoekt bij de menschen, behoort tot de zeldzaamheden, zegt de „Arnh! Ct.". Een rat, die in de Ketelstraat te Arnhem zwierf, nam plotseling haar intrek in de pijp van de broek van een jongen deze meende eerst dat het zijn mes was, maar de rat kroop hoe langer hoe hooger; de jongen kneep nu den indringer wel een kwartier in den kop, tot hij er eindelijk dood uitviel, maar niet dan nadat hij hem een paar beeten in het been had toegebracht. Men schrijft uit Friesland In sommige couranten kwam voor een paar weken een bericht voor dat zekere y. d. H., uit Grouw, verschillende gemeenten van Gooi- en Eemland afliep en door het op vromen toon voor- gedragen droevig verhaal van het verbranden van zijn molen en de mededeeling, dat dit feit te wij ten was aan godsdiensthaat, veler beurzen wist te doen openen. Toen echter iemand inlichtingen had gevraagd bij den burgemeester, waren deze zeer ongunstig, waarom geraden werd harten en beurzen gesloten te houden. De betrokken persoon, de gewezen molenaar H. P. van Leent, thans woonachtig te Haulerwijk, geeft thans in het Nieuw Advertentieblad van Ileerenveen van 1 Mei, eene tielichting omtrent deze zaak, waaraan het volgende ontleeud wordt: In September 1886 aldus deelde v. d. L. mede, brak er brand uit in zijne korenmolen te Grouw en daar geen der ingezetenen hulp ver- leende brandde deze geheel af. In weerwil van de tegenwerking der ingezetenen werd deze weder opgebouwd, doch op 26 Jan. 1887 terwijl v. d. L. afwezig was brandde hij opnieuw af en toen v. d. L.'s vrouw om hulp vroeg, voegde de waarnemende burgemeester haar toe den molen laten branden, de huizen hewaren." Van toen af werden v. d. L. en zijn huisgezin gekweld en gesard, zoo erg, dat aan alle nering- doenden van Grouw verboden werd levensmiddelen aan hen te verkoopen. Ja, om het te verbieden, stond de veldwachter af en toe voor hunne deur. Toen verhuisde het gezin naar Olderbaven. Voor de tweede maal wilde v. d. L. den molen opnieuw laten opbouwen, doch de molenmaker werd gedreigd, dat de molen weer zou af branden eer hij voltooid was, waarop de molenmaker H. Koelstra het werk staakte, uit vrees voor onue- lukken. Later hebben de ingezetenen van Grouw op de puinhoopen van den afgebranden molen een omge- keerde Nederlandsche vlag geplaatst, die daarop 16 weken gewaaid heeft. Eindelijk verklaart L. dat hij in het bezit is van eene verklaring van personen, die bij den weder- opbouw van den molen hebben gewerkt, waariu deze verklaren onmenschelijk te zijn behandeld, wat geschiedde om v. d. L. ten gronde te richten, en van een attest van goed zedelijk gedrag, geteekend door 32 personen om en in Grouw wonende. De heer v. d. L. heeft zich gewend tot den Minister van justitie die een streng onderzoek toezegde. Er werden dan ook getuigen opgeroepen. Tengevolge van een en ander is zijn materieeie toestand hopeloos geworden, terwijl hij tevens lijdende is aan bloedspuwingen. Het bovenstaande wordt intusschen voor reke ning van v. d. L. gelaten, daar de schrijver de al of niet juistheid van het medegedeelde niet kan beoordeelen. De macht van 't kleine. Uit de sigarenpuntjes, ten behoeve var de mannen in de »Prins-Hendrikstichting" wijd en zijd bewaard, verzameld en opgezonden, zijn tot dusver ruim 5000 pakjes rooktabak, van een ons, gemaakt. Gemiddeld zijn voor een ons 1850 puntjes noodig, dus voor bovengenoemde hoeveelheid ruim 9 millioen. Men heeft indertijd bezwaar gemaakt tegen deze z/goedkoope liefdadigheid", omdat't veel waardiger zou zijn zoo werd gezegd als Nederland met wat meer geld flink zorgde voor de invaliden der zee. Maar een andere en o. i. juistere zienswijze is deze, dat die 500 kilo tabak anders grootendeels zou zijn weggeworpen en dus die waarde van om-en-bij f 500 zuivere winst is.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1897 | | pagina 2