Algemeen Wieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 3453. Dinsdag 4 Mei 1897. 37e Jaargang. Jacht ta Yisseherij. 5)3 S3IP3333* aanbesteden: Binnenland. ABONNEMENT; Yoor Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Arnerika 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven bushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. Burgemeester en Wethouders van ZAAMSLAG, zullen op Yrijdag 21 Mei 1897, voormiddag 11 uur, in het openbaar De levering, franco op den wal aan de haven aan den Kleine Huissens- polder, van fiOO >13. Fruisische Grind, metende van 2—H c. M. Biljetten franco in te leveren bij den Burge meester vdor evengenoemd tijdstip. Nadere inlichtingen te verkrijgen ter gemeente- secretarie. Zaamslag, 30 April 1897. J. BARENDREGT Az., Burgemeester. P. J. WORTMAN, Secretaris. DE OORLOG IN HET OOSTEN. De Duitsche keizer heeft door zijn gezant le Konstantinopel in een particuliere audientie den sultan doen gelukwenschen met het succes der Turksche troepen in het land, waarvan des keizers zuster eenmaal koningin zal zijn. Het //Mil. Wochenblatt" bevat een artikel van generaal Von der Goltz, die het Turksche leger hielp organiseeren, vol lof op dat leger. z/Turkije komt in de mode," zegt een der bladen terecht. De Porte heeft de volgende officieele kennisgeving gepubliceerd z/De verheven porte logenstraft stellig alle ge- ruchten betreffende wreedheden, die de keizerlijke troepen te Philippiada lieeten te hebben begaan en eveneens het verhaal, dat er een oproer is uitgebarsten onder de Albaneezen. De openlijke en herhaalde getuigenissen van al de correspon- denten van buitenlandsche bladen, die zich in het FKt JJ LLETON. 14) De magistraat. liet het medicijnkistje door zijn bediende toebinden en verzegelen, en nam het vervolgens mee. In het laboratorim deed bij bij Becker navraag naar den glazen stop, doch hij kreeg van den oude slechts zeer onvriendelijke autwoorden. Ik weet van ftiets, zeide hij barsch, van niets niemendal. Wat raakl mij die medicijnkast? Door mij heeft de zieke man zich nooit iets laten in- geven. Mijne vrouw is altoos om en bij hem geweest; die moet dus weten waar zijne zaken ge- bleven zijn. Maar ge kunt voor mijn deel hier rondsnuffelen zooveel u verkiest. Hij rukte de lade van zijne werktafel open en woelde met zijne vingers in de voddenkraam ik sluit niemendal af, maar ik zou wel gaarne met rust gelaten worden. Wat willen de menschen toch van mij, en waarom kunnen zij mij niet met vrede laten Ik heb met die heele erfenis niets uit staan; die brengt maar schande over mij. Doe wat ge wilt mijnheer, doe wat ge wilt. De medicijnkist werd op het gerechtshof in tegenwoordigbeid van een bevoegd scheikundige weer geopend. Het binnenvak bleek nu verschei dene vergifteu te bevatten en ook het open gevouden fleschje was nog bijna tot op de helft met een snelwerkend gif gevuld. Wat er ontbrak, werd meer dan toereikend verklaard om eenen mensch te dooden. De deskundige verzekerde, dat bij eene lijkopening bet vergif nog naspeurbaar moest zijn. Het gerecht gebood die dus, ten einde iD lioofdkwartier bevinden en de bewondering die zij getuigen voor de tucht en menschlievendheid, de dapperheid en gematigdheid van de Ottomaansche soldaten, bewijzen, dat die beschuldigingen vol- komen ongegrond zijn en geheel ontstaan uit de verbeelding van menschen, wier kwaadwilligheid hun leugenachtigheid evenaart. Edhem-pacha heeft bovendien alle noodige maatregelen getroffen om elk misbruik, dat sou kunnen voorkomen, te onderdrukken. Wat de zoogenaamde muiterij van de Albaneesche bataljons betreft, de Porte verklaart dat verhaal volstrekt in strijd met de waarheid." Dat van de Albaneesche soldaten had men wel weg kunnen laten. Men leest in een correspondentie aau de //Erkf. Ztg." uit Ueskueb (dus geen telegram, dat de censuur passeerde), hoe een bataljon reservisten in die stad groot schandaal aanrichtte, om te ver- hinderen, dat eeD officier, die heel wat op zijn kerfstok had en daarvoor reeds gevangen gezeten had, in arrest werd gehouden. Ondanks de tegen woordigbeid van opperofficieren, bedreigden de soldaten hunne superieuren en losten een aantal geweerschoten. Dit belette niet, dat ze met mili- taire honneurs en muziek werden uitgeleid. Bij koninklijk decreet in dezen vorm//Wij benoemen tot president van den ministerraad den beer Ralli ter vervanging van den heer Delyannis", zonder vermelding of Delyannis vrijwillig ontslag heeft genomen of wel gedwongen is af te treden, is den volke te Athene kond gedaan van de ver- andering van regeering en legden de nieuwe bewind- voerders reeds den eed af in handen van Koning George, bij welke plechtiglieid Delyannis tegen- woordig was. Het bewind Ralli, dat ten slotte is saamgesteld als volgtRalli, minister-president en marine Tsamados, oorlogSkouloudis, buiten- land Simopoulus, financien Eutaxias, onderwijs Triantaphyllakos, justitie; Theosoki, binnenland- sche zaken, heeft van Delyannis, die voorzichtigheid de eerste wijsheid acht van Griekenland, de ver- zekering gekregen van zijn grootmoedigen steun. Theosoki heeft de portefeuille van binnenlandsche zaken eerst na lange aarzeling aanvaard. Hij kwam Vrijdag te Athene, had een conferentie met Ralli en legde vervolgens den eed af in handen van den Koning, die zich een uur lang met hem over den toestand onderhield. Theosoki en Tsamados zijn naar Pharsala ver- trokken om er persooulijk kennis te nemen van den staat van zaken. In 't algemeen genomen kan men de nieuwe elk geval den aard van het overlijden zoo nauw- keurig mogelijk vast te stellen. Men ging met de grootst mogelijke stilte te werk. Het publiek behoefde voorloopig nog van niets te weten. De kist stond in het gewelf van een oud familie- graf, dat zich in de nabijheid van het lijkenhuis bevonddaarheen werd het stoffelijk overschot gebracht, nadat de begraafplaats afgesloten ge- worden was. De lijkopening zelf reeds le'verde de meest ver- dachte sporen van eenen gewelddadigen dood. De maag werd ineegenomen, in een flesch onder zegel gedaan eu den scheikundige tot een nauwkeurig onderzoek toevertrouwd. Na twee dagen had hij vastgesteld, dat zich daarin nog eene sterke dosis bevond van het zelfde vergif, dat in het openstaande fleschje van de medicijnkist voorhanden was geweest. Op grond hiervan spraken de gerechtelijke dokters de ineening uit, dat Von Brunfisch, hoewel sinds lang aan eene ongeneeslijke kwaaj lijdende, toch niet aan deze bezweken, maar door vergif om het leven gekomen was. De in het lichaam gevonden zeer aanzienlijke hoeveelheid leidde tot de ge- volgtrekking, dat daarmee niet beoogd was een medicament toe te dienen, maar veeleer een zoo spoedig mogelijken dood te veroorzaken. De justitie zag zich aldus geplaatst voor eene zware verantwoordelijkheid. Voor de onderstelling, dat Von Brunfisch zich- zelven het leven zou benomen hebben, was geen enkele houdbare grond aanwezig. Daarentegen bestonden er ernstige reden tot verdenking van zekere personen, die alleenlijk toegang tot hem hadden, het overgroote vertrouwen, hun door hem formatie geporleerd lieeten voor den oorlog en als zoodanig kan daze kabinetswijziging Europa vrij wel onverschillig zijn Delyannis heeft Europa's raadgevingen, om welke reden dan ook, hardnekkig genegeerd en Ralli's combinatie doet geen wijziging ten goede verwachten lood om oud ijzer dus Of Koning George's wankelende froon in de nieuwe formatie den zoo hoog noodigen steun zal vinden, valt moeielijk te zeggen, vrij verdacht is het bericht nit Athene, dat, volgens den lijfarts, de Koning lijdt aan hartkramp, welke ongesteldheid zijn overbrenging naar Corfu of het eiland Syra dringend noodzakelijk maakt. Met het voorstel van Ralli om behalve op de inkomsten derbeambten, ook op de civiele lijst de helft te korten tijdens den duur van den oorlog, heeft George I natuurlijk vrede genomen. En dat hoewel hij zoomin als Delyannis vodr den oorlog geporteerd waren, doch zich, bij vol- komen afwezigheid van energie en prestige een- voudig hebben laten meesleepen door de oppositie Het bewijs is geleverd, dat de troepen van het kleine Griekenland, ondanks de dapperheid, die zij, althans in den aanvang van den krijg, aan den dag legden, niet in staat zijn geweest het voortrukken der Turksche legerbenden te stuiteu niet alleen Tirnovo is door de Turken na een hevigen strijd genomen, doch de Grieken hebben zelfs Larissa opgegeven en zich teruggetrokken op hun tweede verdedigingslinie bij Pharsala of Phar- salos, een veertigtal kilometers ten zuiden van Larissa, aan de spoorlijn van Kalabaka naar Volo. De berichten van het oorlogstooneel zijn weer allesbehalve eensluidend, zelfs die van Griekschen oorsprong. Het schijnt vrij zeker, dat de Turken Trikala hebben genomen, en een uit het lioofd kwartier te Pharsalos Donderdagavond verzonden telegram meldt, dat de brigade van Smolenits bij Velestino vocht met een Turksche macht. Men hoopte die terug te slaanzoo niet, dan zouden de Grieken op Domokus terug trekken. De strijd schijnt daar nog niet beslist. De latere berichten deelen mede, dat de charges der Turksche cavalerie werden afgeweerd en dat de Turken zelfs voor goed werden teruggeslagen. Dit heeft echter nog bevestiging noodig. Aan #lhe Standard" werd uit Athene geseind, dat de Turken reeds de stellingen bij Pharsalos aanvieleu. Volgens berichten uit Turksche bron zouden de Grieken ook in Epirus de nederlaag lijden. geschonken, lichtelijk konden misbruiken, en bovendien sterk belang er bij hadden, dat hij zijn testament, het wel k hen op ongewone wijze be- gunstigde, niet zou intrekken of veranderen. Het vermoeden lag immers voor de hand, dat de zieke, zoo hij al in een zwak oogenblik zich tot dit testament had laten bepraten, bij kalmer overleg zijne beschikking toch weer zou veranderd hebben. Vrouw Rosa Becker en hare dochter hadden nu gelegenheid genoeg, den sleutel van hel binnenste vak der medicijnkist meester te worden en den lijder gedurende een zijner hevigste aanvallen van pijn het doodelijke vergif toe te dienen. Blijkbaar was er met dit toedienen overkaast te werk gegaandit toch bewees het storten van het poeier en bovendien de omslandigheid, dat het fleschje niet eens gesloten, de stop verloren en de gansche kast in eenen hoek geschoven was. Had de openbare meening zonder het te weten, den nagel op den kop gestagen In elk geval mochl men hare stem niet ongehoord laten, wilde de justitie niet de verdenking op zich laden van hare taak zeer slap op te vatten, of zich door gedachten te laten leiden. Doch dan ook, indien er in deze duistere zaa-k iets geschieden moest, zoo diende er onmiddellijk gehandeld te worden. Zoo gedacht, zoo gedaan. De familie Becker werd in hechtenis genomen. Daar zaten dan nu de gelukkige erfgenamen achter grendel en slot in preventieve gevangenis man, vrouw en dochter op den sergeant rustfe geene verdenking elk in eene afzonderlijke eel zonder eenigen omgang met elkander, en dage- lijks op het pijnlijkst oudervraagd. Er zijn nog eenige achtergebleven telegrammen aangekoraen, die bevestigen, wat reeds eerder werd gemeld over de vlucht der Griekeu bij Mati en den intocht der Turken te Larissa. Daarbij wordt nog meegedeeld, dat de Turken te Larissa de 15-centimeter-kanonnen in het fort ongeschondeu vonden, benevens een ontzaglijken krijgsvoorraad. Men herinnert zich, dat de Grieken beweerden, de kanonnen te hebben vernageld of onbruikbaar gemaakt). En dan wordt nog eens verzekerd, dat de be- woners van de Turken niets te vreezen hebben en terugkeeren. Voor 't gemak werd in die depeche 28 April verzonden) ook maar vast gemeld, dat Volo ontruimd was en elk oogenblik door de Turken bezet kon worden. Edhem-pacha woont te Larissa in het huis, waar de Grieksche kroonprins heeft vertoefd. Hij werd door de Muzelmansche bevolking met grooten eerbied ontvangen. De Keizer van Oostenrijk heeft aan onze Koniuginnen appartementen in den Hofburg aan- geboden. Deze aanbieding is evenwel, omdat de Koninginnen incognito als gravinneu Van Buren reizen, niet aanvaard. Wel is aange- nomen de uitnoodiging om van een hofrijtuig en van de keizerlijke loge in de opera gehruik te maken. Thans begint het er in de polder Nieuw Strijen, gemeente Poortvliet, zachtjes aan wat beter uit te zien. Lag verleden jaar alles nog braak, nu vindt men er verscheidene stukken koolzaad, die voor dit oogenblik nog wel Diet zooveel be- loven, maar bij gunstig weer toch nog een goed beschot kunnen geven. Ook enkele weiden leggen goed aan. De overige gronden zijn meerendeels voor de bietenteelt bestemd, doch door de vele regens in den laatsten tijd moet daaraan nog veel gedaan worden eer gezaaid kan worden. De grond is n. 1. moeilijk te bewerken en spoedig zoo hard als steen. Als bewijs dat de grond hare vrucht- baarheid nog niet heeft verloren wordt gemeld dat een landbouwer die verleden jaar suikerbieten teelde niet minder dan 17,000 K.g. per gemet oogstte. Loof en wortel hadden een geheel ander aanzien dan gewone bieten. Gerst en haver gaven een hoog beschot, doch weinig stroo. Een andere landbouwer, die koolzaad had uitgerooid, dorschte van eene kleine oppervlakte 12 H.L. Het materiaal voor eene aanklacht was nog zeer zwak en toereikendhet moest eerst bij het onderzoek zelf uit het verhoor der verdachte per sonen verkregen worden. Daartoe nu was het noodig hen herhaaldelijk eii steeds afzonderlijk te ondervragen. Elke tegenstrijdigheid in hunne verklaringen, hoe gering ook, moest zorgvuldig in acht genomen worden, om tot punt van uitgang voor het verdere onderzoek te kunnen dienen. Het kwam er eenvoudig op aan, met behulp van geoorloofde middelen eene bekentenis uit te lokken. Op dit laatste scheen al bijzonder weinig kans te bestaan. Vrouw Rosa Becker stond als van den donder getroffen, toen men haar meedeelde van welke misdaad zij verdacht werd. Of, juister. gezegd, zij begreep in het eerst den eigenlijken staat van zaken niet. Aanvankelijk klampte liaar verstand zich slechls vast aan het verschrikkelijk feit, dat Von Brun fisch door vergif om het leven moest gekomen zijn, natuurlijk door zelfmoord, ja, natuurlijk door zelfmoord hoewel zij zich ter wereld niet verklaren kon dat die goede en zeker ook vrome heer de hand aan zichzelven zou hebben ge stagen. Nooit toch, in al die jaren, had hij over zoo iets ook maar een woord laten ontvallen of op de mogelijkheid er van geziuspeeld en hij had ook nooit geklaagd dat hem tot zijn gemak of gerief het een of ander ontbrak. Wel is waar was zijn leven hard geweest maar hij had zijn bitter lijden altijd met gelatenheid als eene be schikking des Hemels gedragen en was legen Gods raadsbesluit nooit opgestaan. \EIZE\SCUE C0IIKA1VT Uit ltla.il verschijnt Ti nt;- vfsy'^nnnwf [ffffflini~T*fi*f~ni'rF1V^*~n"'ir'Bf Woeusdag- en VriJ«laKnvon<l, uitgex.niileril op Feealilagen. bij »len it never P. J. VA.\ UK gAIBE te Ter Keiizen. De Burgemeester van TER NEUZEN brengt door deze ter kennis van de belanghebbenden, dat op de werkdagen in Mei 1897, van des voormiddags 9 tot des namiddags ten 5 ure, in de Gcmeentekamer alhier voor een ieder verkrijgbaar zijn gesteld bianco verzoekschrifteD, ter bekoming van Jacht- en Vischacten, alsmede aanvrage ter bekoming van kostelooze vergunningen tot uitoefening der Visscherij met e£n vischtuig voor het aanstaande saizoen 1897/1898. Ter Neuzen, den 30 April 1897. De Burgemeester voornoemd, J. A. VAN BOVEN. i^—JMIH III

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1897 | | pagina 1