(iemengde beriehten. Brieven over de Brusselsche Tentoonstelling. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. Advertenlien. Telegrafische berichten. Op een andere vraag deelden zij mede, dat het hun voornemen was nog een maand of zes in Europa te toeven en dat zij o. a. Berlijn en Lon- den hoopteu te bezoeken. Namens den Sultan boden de prinsen, als een gebruik bij Indische vorsten, ten teeken van ge- hechtheid en verknochtheid, aan de Hooge Gebiedster (Baginda Radja Wolanda) drie pracht- volle cassetten aan. In de eene bevonden zich een paar fraaie klewangs, waarvan de heften van goud waren met edelgesteenten bezetin de andere waren een aantal fraaie gouden ringen in de derde waren fraaie stukken bewerkt schildpad en hoorns van den neushoornvogel. De audientie, die door bijna alle leden van het gevolg der Vorstinnen werd bijgewoond, duurde ongeveer drie kwartier. Dinsdag jl. had in het koffiehuis de Prins van Oranje te Goes eene bijeenkomst plaats van waterbouwkundige ambtenaren, in dienst bij de waterschappeu en polders in Zeeland, met het doel een bond op te richten. Van de 49 genoodigden waren 33 aanwezig, terwijl eenigen, die verhinderd waren, schriftelijk hunne sympathie met het plan betuigden. Na langdurige besprekingen werd besloten tot oprichting van een bond, waarvan de leden uit- sluitend zullen bestaan uit bovengenoemde ambte naren. Tot bestuursleden, voor den tijd van 6en jaar, werden benoemd de heeren A. Visser, Ter Neuzen C. van Asperen, BorsseleH. Koole, Ellewouts- dijkP. L. Bolier, Vlissingen en S. van der Vegt te Sas van Goes, aan wie de taak is opgedragen om een reglement te ontwerpen en plannen te overwegen tot oprichting van een fonds tot gelde- lijke ondersteuning der leden of hunne betrekkingen bij ongeval of overlijden. Tevens werd besloten om de eerstvolgende ver- gadering, in dezen zomer, weder te Goes te houden. (M. Ct.) TER NEUZEN, 30 April 1897. In de Woensdag alhier in hetHotel Centraal" gehouden vergadering van de administratieve ver- eeniging van burgemeesters, secretarissen en ont- vangers werd o. a. rekening en verantwoording gedaan over het jaar 1896. Wegens periodieke aftreding werd eene verkiezing van bestuursleden gehouden, waarbij werden herbenoemd de heeren J. A. van Boven te Ter Neuzen en L. N. Stubbe te Sas van Gent. In de plaats van den heer J. Dieleman alhier, bestuurslid-secretaris, die om gezondheidsredenen bedankt had, werd als bestuurs- lid gekozen de heer W. S. J. Dieleman, secretaris te Hoek. Voorts werden besprekingen gehouden over administratieve vraagpunten o. a. over de vr^pg of iemand wiens minderjarigheid door het sluiten van een huwelijk ophoudt, ook in den zin der jachtwet meerderjarig is en gerechtigd tot het aanvragen van eene acte. De vergadering sprak als hare meening uit dat een zoodanig persoon tot de aanvrage gerechtigd is, doch dat dan in de aanvrage moet melding gemaakt worden dat hij gehuwd is. Ileden werd door den kapitein eerst- aanwezend-ingenieur der genie te Bergen op Zoom in het ,/Nederlandsch logement" alhier onder nadere goedkeuring van den Minister van Oorlog, aanbesteed het herstellen van bruggen te Ter Neuzen en te Ellewoutsdijk. (Raming 114(1). Hiervoor werd alleen ingeschreven door den heer H. van der Velden te Ter Neuzen, voor 1345. Herbesteed werd het eenjarig onderhoud van de werken en gebouwen enz. te Ter Neuzen en te Ellewoutsdijk en van de zeeweringen te Ter Neuzen. (Raming 3600.) Hiervoor werd ingeschreven door de heeren W. P. Nieuwelink voor /4500; P. A. Mielen voor f 4200 en II. van der Velden voor f 4032, alien wonende te Ter Neuzen. Beide werken onder beheer der genie te Bergen op Zoom. Voor het laatstgenoemd werk was bij de eerste aanbesteding eenige inschrijver de heer H. van der Velden voor f 3950. Een bewoner van de Tholensstraat alhier verkocht zijne koe aan Belgisehe koopheden. Gisterenmorgen weid deze in afwezigheid van den man door een der kooplieden van stal gehaald om het beest verder te transporteeren. Zoodra het buiten kwam begon het al sprongen uit te voeren die met de gewonen wandelpas niet ziju overeen te brengen en hoeveel moeite de geleider, die het beest aan een touw vasthield, ook aan- wendde om het te bedwingen, dit gelukte hem niet. Het beest werd steeds wilder en in vollen draf, die in een wedloop ontaarde, ging het de Vlooswijkstraat in, waarbij de koe in plaats van geleide geleidster werd en de koopman die reeds de touw had moeten vieren meetrok. Het was hier nu niet: //agent pns op je hondje" zooals onlangs in 's Ilertogenbosch, maar //koopman pas op je koetje I" Dat ieder die zich in den weg van het dier bevond beenen maakte en zich zocht te bergen laat zich begrijpen; aan een slager, die daar juist aankwam, gelukte het de woedende vaart van het dier te stuiten bij de smidse van W. Verlinde, en het aan de daar staande heining vast te zetten. De koopman, onder verklaring dat het beest onvervoerbaar was en hij het niet meer hebben moest, liet koe en touw in den steek, en trok er wan door. Inmiddels was er een massa volk ter plaatse samengestroomd, de woedende pogingen van het dier om los te komen aanschouwende. Het sloeg vreeselijk met de achterpooten en rukte met zijn kop aan touw en heining en waren die daartegen niet bestand gebleken dan zouden voorzeker onge- lukken niet uitgebleven zijn, daar in alle straten aan dat kruispunt een massa vqlk bijeen was. Aan eenige rappe handen, waaronder een zevental slagers, die dat gevaar inziende, pogingen begonnen aan te wenden om het beest te boeien gelukte dit spoedig, zoodat het toen onschadelijk was gemaakt. De eigenaar was inmiddels ter plaatse gekomen en ging met de politie naar de kooplui zoeken, maar die waren er zonder betaling ,/stil van door gegaan". Het beest zelf ook niet meer durvende op stal nemen, verzocht hij toen om erger te voorkomen, het beest ter plaatse af te maken waarna het lot der koe spoedig beslist was en de menigte, na nog eenigen tijd ter plaatse het geval besproken te hebben, zich verspreidde. Naar we vernamen is het vleesch door den provincialen veearts voor de consumptie geschikt verklaart en heden morgen verkondigde de omroeper dat liefhebbers zich voor een koopje 40 cent per K. G. van een stuk vleesch konden voorzien. Ziiamslag, 29 April. De uitslag van de heden alhier gehouden aanbesteding voor de levering van 67800 Kg. chilisalpeter door de vereeniging *In 't belang der landbouwers", is als volgt Maatschappij tot verkoop van hulpmeststoffen te Dordrecht, voor 9,30D. van Bloois te Dreischor, voor 9,29 P. J. van den Ardenne te Dordrecht, voor 9,241/2 Maatschappij Neder- land te Dordrecht, voor f 9,04I. van der Have te Zierikzee, voor f 9,04E. Staal te Graauw, voor f 9,03; M. de Jonge te Hoek, voor 8,971/2 P. Adriaansens-Goedhart te Walsoorden, voor f 8,96 en P. J. Versluijs te Ter Neuzen, voor /8,9iy5, alles per 100 Kg. Aan den laagsten inschrijver is de levering gegund. Middelburg, 30 April. Bij het heden ge houden examen voor onderwijzer zijn o. a. geslaagd de heeren M. B. Schram van Westcapelle (Belgie), M. M. Verbrugge van Hoek en P. Groen van Sluis. In de Stadhuissteeg te Rotterdam verdrongen zich gisterenavond tusschen zeven en acht uur eenige honderden menschen, meest jong volkje, waaronder zoo hier en daar eenige ouderen, om, zooals het praatje luidde, er bij te zijn wanneer een jongen met zijn meisje, 16 en 15 jaar oud, zoo aanstonds het raadhuis zouden verlaten na in ondertrouw te zijn opgenomen. De menigte groeide aldaar aan en stremde na korten tijd tot op de Kipstraat en Hoogstraat het verkeer. Allerlei duistere verhalen van //ongelukkig gemaakte meisjes" deden de ronde en beloofden het jonge mensch, wanneer hij het raadhuis mocht verlaten, weinig goeds. Een bejaard man, aangeduid als een familielid van de bruid, die met een stroopop op zijn arm rondliep, moest blijkbaar dienen om de waarheid van het verhaal te bevestigen en bracht er niet weinig toe bij, dat men niet verkoos te luisteren naar de welgemeende woorden der politie, die ver- zekerde dat er heusch niets van aan was. En inderdaad, er was niets waars in al die verhalen, hetgeen niet wegnam, dat een goed uur lang eenige agenten handen vol werk hadden om de menschen tot doorloopen aan te manen. Omdat de politie in de Stadhuissteeg bleef, geloofde men haar niet, want, redeneerde men, als er niets te doen is, waarom zijn zij er dan J. D., uit Renswoude, reed gisteren met paard en wagen. Het paard ging op hoi. De berijder geraakte tusschen den dissel en een boom en was onmiddelijk dood. Uit Harlingen wordt gemeld Een 86jarig man alhier schijnt in den nacht te zijn opgestaan, en heeft denkelijk slaapdronken de lamp omgegooid. Althans hij werd gisteren ochtend met "vreeselijke brandwonden bedekt ge- vonden een der dijen verkoold en een der armen ontvleesd. Hoewel door eene toevallig bij een der buren logeerende pleegzuster spoedig hulp werd aangebracht, wanhoopt men toch aan het behoud van het leven van den ongelukkige. Op Marken schijnt een toestand te heerschen die w<T tot de grootste zeldzaamheid behoort. Daar is de burgemeester gestorven, de beide wet- houders schijnen een paar nullen te zijn, en nu fungeert als burgemeester de hoofdonderwijzer der openbare school die als wijlen Napoleon I optreedt. Als een staaltje van den eigenaardigen regeer- trant van dezen pseudo-burgemeester wordt gemeld dat dezer dagen de secretaris eener kiesvereeniging, die aanmerking maakten op den hoogen prijs van een atschrift der kiezerslijst, op /,'s burgemeesters" commando ,/d hem er uit" door een poll tie- agent met een groote koperen tabaksdoos werd bedreigd. Die poll tie-agent, belast met het rondbrengen der stembriefjes, moet, naar mede gemeld wordt, tevens dienst doen als stemmen-werver voor de candidaten van het schoolhoofd-burgervader. Als dit bericht waar is, is het te denken dat het schoolhoofd niet lang plezier van zijne geusur- peerde betrekking zal hebben. Eergisteravond vervoegden zich even buiten Venloo bij een vrouw, die alleen thuis was een 4tal Duitschers, die trachtten haar op slinksche wijze geld af te persen. Toen de vrouw hiertoe niet wilde overgaan, haalden de kerels een revolver te voorschijn, waarop.de vrouw om hulp begon te roepen. Dit werd gehoord door op het land werkzaam zijnde boeren, die daarop onmiddelijk ter hulp snelden. De Duitschers namen de vlucht en werden door de boeren met rieken enz. achter- volgdtwee hunner wisten te ontkomen doch de andere twee zijn zoo toegetakeld dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen, doch niet dan nadat zij te Venloo bij de politie in verzekerde bewaring waren genomen. De echtgenooten Maarschalk, te Buggenhout, hadden eene^ koe geslacht en vreezende, dat de dieven haar 's nachts zouden komen stelen, hield de man de wacht, gewapend met een geladen ge- weer. In 't holle van den nacht wilde de vrouw hem komen aflossen. Doch de man haar in de duisternis niet herkennende, en meenende dat hij een dief voor had, schoot en een luide kreet kondigde hem aan, dat hij zijn eigen vrouw ge- troffen had. Haar toestand is wanhopig. i. Tentoonstellingen ze zijn een rubriek ge- worden in de geschiedenis der volken. Ze vol gen elkaar nog sneller op dan de Ministries in Erankrijk en zijn al haast nog differenter dan de debatten, gevoerd over onze nieuwe kieswet. Zoo zagen we in den loop der jaren ons voorbijgaan Internationale-, Nationale-, Koloniale-, Provin- ciale-, Beestiale, zooals die van paarden, koeien, honden, katten, vogelen, enz., Landbouw-, Bloemen-, Fruit-, Bakkers-, Poppeu-, Postzegel-, Waaier-, Gas-, Electriciteit-, Kaas-, Visscherij-, Kerkver- siering-, Boekhandel- en Drukkerij-, Muziek-, Hotel en Reiswezen-, Jubile^-, Voedingsmiddelen-, Mooie en dikke Kinder-, Mooie m&gere en dikke Vrouwen en Mannen-, Pijpen-, Sport- en nog zooveel andere Tentoonstellingen, dat alleen het bijhouden van de namen er van een aardig ding gaat worden voor verzamelaars. Ze concentreeren den aardbol, 'n land, 'n streek naar een puntverlichten en ver- broederen de volken lossen hangende vraag- stukken op en stellen nieuwe aan de orde halen Chineesche muren om bevorderen 't moge al zoo bedoeld zijn of niet het socialisme meer en beter, langs ongemerkter- en natuurlijker wegen, dan al het marktgeschreeuw daarover ooit zal vermogen. Ze storten een stroom van nieuwe ideen ait over de wereldwijzigen danig de bestaande en, zijn de dood voor 'n massa verouderde ideen. Ze vormen een heftig protest tegen niet kunnen en niet weten. Ze noodzaken den mensch met zijne voort- brengselen ter beschrijing op te komen, op straffe van anders geplaatst te worden in de rij der achterlijken. Ze zijn de grootsche kermis van het Genie en die der IJdelheid tevens. Ze zijn het licht geplaatst op de korenmaat, (ovpr de schaduwen onder die korenmaat hebben we 't later). Ze jagen het menschelijk vernuft op tot de hoogste mate van bevatting, tot naijver en nieuwen strijd, willen en kunnen, tot versenen en zeelen kraken. Ze maken den suffen mensch wakker (en zenuwachtig) door 'n bedenkelijke overmaat van aanschouwing en, den wakkeren mensch suf (en eveneens zenuwachtig) ook door dat te vele. Ze reiken der vooruitgang Diploma's en Medaille's uitdaargelaten dan de keerzijden daarvanwant, ik belief niet voor zoo'n kalf aangezien te worden dat, zoo maar botweg gelooft, dat elke bekroonde Exposant, het geheele jaar door, levert, wat hij op 'n Tentoonstelling te pronk gesteld heeftop dit punt ben 'k pessimistisch, minstens in dezelfde verhouding als die Exposanten leveren durven wat ze niet bekronen lieten alzoo quitte. Ze worden aangelegd en gevoed met geld, veel geld, en, eindigen, zooal niet met 'n openbaar bankroet, Han toch, ten minste, met 't gebruikelijk deficit. Ze zijn nooit op tijd gereedgeven aanleiding tot 'n reekse processen voor ge durende en nademaalloven geregeld 'n hoofd- prijs op 'n loterij uit, van 'n ton of zoo, welke dan ook even geregeld (zoover gaat het blinde toeval) valt, onder de commissie, of hoe 't heet, doch waar het noodig is, van de Tentoonstelling zelve. Ze zijn een Dorado voor rijke leegloopers, voor rendez-vous, voor touristen als 'n extratje op den koop toe, voor bonvivauts, voor kinder- meiden van de betreffende plaats, voor ver- slaggevers, (dit aan m'n eigen adres), voor spoorwegen, trams en verdere transportonder- nemingen, voor hoteliers met dubbel krijt en, verdere zakkenrollerij in elke genre. Ze werken als 'n zuig- en perspompeerst zuigen ze alles naar zich toe, daarna spuien z' alles van zich af, meegevendezaaisel van C°srnopolitisch karakter, waaruit zich weer n meuwen oogst ontwikkelt, om daarmede weer te markten op 'n eerstkomende Nijverheidswedstrijd. En, eindelijk Ze hypnotiseeren het menschdom. Men hoort, en leest en praat er net zoolang van tot men er eindelijk been wil, heen zal en been moet, trotsch velerlei bezwaren die daaraan doorgaans in den weg staan, zooals Hollandsch goed weer gezeur met vrouw en dochters dubieuse finantien bij velen gebrek aan taalkennis (doelende nu op Brussel) in het bizonderaan reiskennis in t algemeen en, aan Tentoonsteliingskennis absoluut gevaar van niet- of bekaaid onder dak te komen Zekerheid van afgezet te worden van z'n goede francs en, even zeker kwade- niet meergangbare francs^ in de hand gestopt te worden en meer dergehjke en aanverwante trotseerselen en, wat in den regel altijd nog eerder tegen- dan meevalt. Dit alles weet ik uit eigen ervaringen. Sinds 1880 toch (ook in Brussel toen) heb ik ze na- en afgereisd, ook met lompe onervaren- heid, en njacht, of mijn tijdelijk en eeuwig heil er mee in het nauwste verband stond en, of men tzonder mij nu eenmaal onmogelijk afkon. 1 ragisch, vermakelijk weet ik van eigen op- gedane schaden en schande mee te praten. Maar en in weerwil 'k zal er weer heen (i meer daartoe geprikkeld, dezen keer, door ngezegde van Ibsen, n.l. 11 le aan zichzelven twijfelt, staat op zwakke voeten." Mel, dat zou de drommel, zei ikAan mezelven twijfelen Nu nu ik oud, en vooral wijs geworden ben Tentoonstel- lingswijs zelfs Notabene Wei ken mensch twijfelt er nu toch waarachtig aan zichzelf?.. En dan nog wel als er naar 'n reusachtige ijdelheidskermis gegaan moet worden Om te lachen Regen en kou,hitte en stof,ik tart u me thuis te houden vrouw en dochters, (ik moet er eerst voor zaken heen zulle,) en, k zal ze belove?i 'n volgenden keer mee te mogen De taal klappe kik mor Vloams, zulle as de pourtang mor goeie frenken het, zed-de kloar, a wel, en, de kwoaje frenken ken ik uit t verloop van m'n schade- en schandetijd boven- gezegd. Nee, nee, er naartoe en, dikwijls zelfs te beginnen met de opening al. Daarvoor, over die opening n.l. willen we 't dan in 'n volgenden hebben. P. S. Behalve het zakelijke, leerzame en onderhoudende wat zoo'n Tentoonstelling ter bespreking aanbiedt, is er ook uit 'n vermakelijk oogpunt veel bij op te merken ook deze gelegen- heid vooral wil ik aanwenden om den lezer aangenaam te zijn. DAGEN. Voorm. Nam. Zaterdag 1 Mei. 1.35 1.50 Zondag 2 2.5 2.20 Maandag 3 2.35 2.50 Dinsdag 4 3.5 3.21 Woensdag 5 3.35 3.52 Donderdag 6 4.9 4.26 Yrijdag 7 4.45 5.4 Ondertrouwd F. C. HERREBOUT M. L. VAN DER YLIET. Ter Neuzen, 30 April 1897. Heden overleed onze geliefde echtgenoot en vader, de heer ARIE HENRICUS DONZE, in leven lid van den gemeenteraad, in den ouderdom van ruim 44 jaar. Wed. A. DONZEPaape en Kinderen. Ter Neuzen, 28 April 1897. Verzoeke van rouwbeklag verschoond te blijven. Heden overleed mijn geliefde zoon ARIE HENRICUS, in den ouderdom van ruim 44 jaar. Wed. DONZE—Tazelaar. Ter Neuzen, 28 April 1897. Ondergeteekende betuigt zijn harte- lijken dank voor de vele bewijzen van deelneming bij het overlijden van zijne ge liefde echtgenoote ondervonden. Ter Neuzen, 30 April 1897. P. MEIJER. EN

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1897 | | pagina 2