Telegraflsche berichten. Gemengde berichten. bij den rector beklaagd over het slechte onderwijs, dat bun leeraar in die taal zou geven. En de rector heeft de klacht bij het curatorium aanhangig gemaakt. TER NEUZEN, 28 April 1897. Een reeds lang besproken, in het belang der zaak noodige en door velen gewenschte verbetering zal thans tot uitvoering komen. Door de Vereeniging voor Christelijk school- onderwijs alhier is n.l. definitief besloten tot het bouwen van eene nieuwe school op een nieuw terrein. Gisteren avond gaf de zangvereeniging ,/Geduld overwint" der //Yereenigde Handwerkslieden", directeur de heer J. Bierle, eene uitvoering voor donateurs en leden, op de bovenzaal van het Hotel de Commerce" alhier. De genoodigden waren in ruimen getale opge- komen, zoodat de zaal geheel bezet was. De uitvoering der zangnummers gaf blijk van goede leiding en onderricht en bewijst dat de wakkere directeur op korten tijd met dit gezelschap reeds veel weet uit te voeren. Ook de opvoering der blijspelen gaf blijk van goede leiding en de acteurs werden evenals de zaugers luid geapplaudiseerd, zoodat de hoorders over het geheel goed voldaan bleken te zijn en zich goed amuseerden, van welke stemming de heer Eijke, eere-voorzitter der vereeniging, zich na afloop der uitvoering tot tolk maakte. Met een bal waarop de gezellige stemming bleef voortduren, werd deze uitvoering besloten. Gisteren werd alhier in het ,/Nederlandsch Logement" door het bestuur der waterkeering van den calamiteuzen polder Nieuwe Neuzen aanbe- steed het herstel, de vernieuwing en het onder- houd tot 30 April 1898, van de aarde-, kram-, rijs- en steenglooiingwerken enz. Hiervoor waren 5 biljetten ingekomen, n.l. van de heeren B. van Eck te Ter Neuzen, voor f 3980, D. de Doelder te Ter Neuzen, voor 3950, K. de Yos te Ter Neuzen, voor 3895, Jac. Meertens te Hoek, voor 3865 en G. van Meelen te Vlissingen, voor f 8346. Yoor de door de maatschappij »Yooruitgang is ons streven" te Axel gehouden aanbesteding van het leveren van 62000 Kg. chilisalpeter, werd ingeschreven door de heeren Adriaansen te Bergen op Zoom, voor 9,22 J. F. Adriaansens- Polfliet te Walsoordeu, voor 9,17 Krijn Dees te Ter Neuzen, voor 9,15Snelleman en Vla- minck te Dinteloord, voor 9,14P. J. Scheele te Ter Neuzen, voor 9,12 Iinan J. van der Have te Zierikzee, voor 9,11P. J. Versluijs te Ter Neuzen, voor 9,11 en Adriaansens Goedhart te Walzoorden, voor f 9,94. De afdeeling Zuidelijk Hontenisse van de katholieke kiesvereeniging „Hulst," heeft Mr. P. Walter candidaat gesteld voor de Tweede Kamer. (N. R. Ct.) Bij het heden te Middelburg voortgezette examen voor onderwijzers slaagde o. a. de heer A. K. J. van den Ende van Hontenisse en voor de akte gymnastiek de heer C. J. M. Weijnen van Oostburg. Op initiatief van den heer J. de Scheppere te Eecloo is te Watervliet eene vergadering ge houden van Zeeuwsche en Belgische landbouwers die suikerbieten verbouwen, die door ruim 200 personen werd bijgewoond. De heer G. A. Vorsterman van Oyen trad, daartoe uitgenoodigd, in dtze vergadering op tot het bespreken van den stand der bietenkwestie. Wijzende op de voor- deelen die de landbouwers nog met hunne, ofschoon te late, organisatie hebben verkregen voor het aanstaande seizoen, kwam spreker tot de conclusie dat vereenigen de leus moet zijn. Dit vereenigen moet echter geschieden op gronden van recht en billijkheid, daar de landbouwers geen eischen mogen stellen die door de fabrikanten niet. kunnen inge- willigd worden, wat iets geheel anders is dan niet willen van beide zijden moet de handel met strikte eerlijkheid worden gedreven. De vergadering had tot resultaat dat besloten werd eene commissie te benoemen voor het ont- werpen van een reglement voor eene vereeniging van Belgische en Nederlandsche bietenverbouwers 4 leden aan te wijzen door de afdeeling Oostburg van de Zeeuwsche Landbouwmaatschappij en 4 door het Landbouw-comite te Watervliet. Of de prijzen per 1000 K. G. op per gehalte zullen worden vastgesteld, zal later eene zaak van overweging uitmaken. Tot uitvoering van dit besluit werden uitge noodigd de heeren Mr. P. C. J. Hennequin als voorzitter, J. de Scheppere als 2e voorzitter en G. A. Vorsterman van Oyen als secretaris. Deze heeren namen de benoeming aan eerstgenoemde echter voorwaardelijk, daar hij bezwaar maakte de betrekking op zich te nemen als zijnde hij tevens voorzitter van eene vereeniging die zich het op- richten van eene cooperatieve suikerfabriek ten doel stelt. Indien later mocht blijken dat beide betrekkingen moeilijk te vereenigen zijn zal hij voor een van beide bedanken. Sluiskil. Zondag 1.1. is er uit de ingezetenen van hier een tweede commissie gevormd om nog- maals pogingen aan te wenden een Roomsch Katholieke kerk van Monseigneur den Bisschop van Breda te krijgen, teneinde in de dringende behoefte om hun plichten te kunnen vervullen, te voorzien. En zeer zeker is er alhier aan die kerk behoefte, als men eens nagaat, dat er meer dan 600 parochianen in en om Sluiskil wonen. Hontenisse. Bij de door de landbouw-ver- eeniging (/Eigen Hulp" alhier gehouden aan besteding voor het leveren van 51,600 Kg. chilisalpeter, werd ingeschreven door de heeren J. E. Adriaansens-Polfliet te Walsoorden, voor 9,09YsH. J. Vlaminck te Dinteloord, voor f 9,09W. Adriaansens te Hontenisse, voor 9,067aIman J. van der Have te Zierikzee, voor 9,04; P. A. Adriaansens te Walsoorden, voor 9,04; alles per 100 Kg. Bij loting gegund aan P. A. Adriaansens te Walsoorden. Middelburg, 28 April. Bij het heden ge houden examen voor onderwijzer is o. a. geslaagd de heer A. L. Kok van Othene, gemeente Zaamslag, leerling der Rijks-kweekschool. Voor de gymnastiek slaagde de heer A. K. G. van den Ende van Kloosterzande. Rotterdam, 28 April. Tot lid der Tweede Kamer werd heden alhier gekozen de heer Mr. E. E. van Raalte met 1456 van de 1514 geldige stemmen. RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 27 April de volgende vonnissen uitgesproken. F. S. M., oud 19 j., sigarenmaker te SintJan- steen, is wegens diefstal veroordeeld tot 7 dagen gevangenisstraf. A. v. F., oud 42 j., bierhuishouder te Zaamslag, - Hij liet haar praten, gaf geen verstaanbaar antwoord maar lachte bitter, klapte met de vingers, en bromde eindelijk Onze dochter jawel ouze dochter wat zou die niet kunnen krijgen aan elken vinger tien natuurlijk ja ja ja Omtrent deze raadselachtige woorden verlangde zij opheldering, waarop hij ineens als razend werd en met de vuist op de tafel sloeg, dat de kopjes er van rinkelden. Van mij wilt ge dat weten, van mijschreeuwde hij. Omdat het u zoo lang gelukt is mij bij den neus te leiden, hahaha Onze dochter de rijke erfgename jawel Ik ben ook maar zoo'n oude domkop, wien men alles op de mouw kan spelden jawel Maar hou nu verder uwe schoone praatjes maar thuis Ik weet nu ook wel wat ik weet Nu werd zij op hare beurt boos, en wilde hooren wat hij dan wel wist, hoewel zij dit eigenlijk niet meer hoefde te vragen. Zij begreep ineens hoe het met hem stond. Maar het kwam niet in haar op, zich ook slechts met een enkel woord te ver- dedigden of hem eene gernststellende verklaring te geven. Liever had zij zich de tong afgebeten. Integen- deel, zij ging nu terstond zelve tot den aanval over. Anders de gelatenheid en zachtmoedigheid zelve, stoof zij als een wilde kat tegen hem op en tooude hem hare nagels. Een ongehoorde beleediging had hij haar aangedaan. Zoo'n blad in den windMoest ook hij haar afvallen hij, in de eerste plaats geroepen om haar te bescher- men en te verdedigen Ik maal om de heele erfenis niet zd6veel zoo eindigde zij, en knipte met de vingers in de lucht maar dat zij ons van elkander brengen zou, Bat had ik toch nooit kunnen denken. En als onze goede meneer zaliger zoo iets had kunnen vermoeden, dan zou hij zich driemaal bedacht hebben vooi hij zulk een testament maakte. Want hij had het beste met ons voor, en hij heeft ons eene weldaad willen bewijzen. Maar als er zulke slechte gedachten uit voortkomen, dan wordt die weldaad voor ons eene strafGa uit mijne oogen, ga heen Wat ge vandaag tegen mij gezondigd hebt, dat kunt ge uw leven lang niet meer goed maken Zoo was nu het vuur der tweedracht ontstoken, en dagelijks heviger vlatnde het op. De sergeant, wien de schampscheuten van zijne kameraden niet weinig verdroten, koos voor zijnen vader partij. Eveline sprak er van, de ouderlijke woning te verlaten en ergens bij vreemden een onderkomen te zoeken, ten einde bij de huiselijken twist niet langer als getuige tegenwoordig te moeten zijn. Hare nnoeder l;eurde dit niet alleen volkomen goed, maar dreigde zelfs haar te ver- gezellen en mee er uit te trekken. BestGaat maar samen zoo sarde Becker gij hoort immers bij elkander En neemt de erfenis meteen maar mee Die erfenis, o die erfenis Ja, die onzalige erfenis Het was nog niet eens genoeg, dat het haar nu gelukt was den huiselijken vrede te verstoren nog veel zwaarder beproevingen legde zij de begunstigden op. Hoe en waar eigenlijk het praatje in de wereld kwam, zal wel eeuwig een geheim blijven maar het kwam op zekeren dag in de wereld het praatje namelijk, dat de oude Brunfisch niet zijn natuurlijken dood gestorven was. Ziehier hoe men redeneerde. Zie eens dat iemand zoo plotseling en ge- is wegens beleediging veroord. tot 10 boate of 10 dagen hechtenis. E. J. S., oud 33 j., slager te Sas van Gent, is wegens mishandeling veroord. tot f 5 boete of 5 dagen hecht. 1* A. S., oud 32 j. en 2s J. K., oud 29 j., beiden arbeiders te Axel, zijn wegens diefstal veroord. de le tot 2 maanden, de 2* tot 3 maanden gevang. A. v. B., oud 23 j., koetsier te Boschkapelle, thans gedetineerd te Middelburg, is wegens op- lichting veroord. tot 3 maanden gevang. met in minderingbrenging der doorgebrachte hecht. Te Bergen op Zoom is het 3jarig zoontje van D. W. geworgd, doordat het, spelende met een geit, het touw, waarmee het dier was vastge- bonden, eenige keeren om den hals kreeg. Toen het ongeval bemerkt werd, was het kind reeds dood. Een 29jarige inwoner van Groot-Ammers kwam dezer dagen de geboorte aangeven van zijn lie kind. Als dat zoo voortgaat In de gemeente Berg-Terblijt, bij Yalken- burg, is Zondagavond de herbergier Prick door zekeren Esser gestoken en aan verbloeding over- leden. De dader is in hechtenis. Zondag brandde een bakkerij te Winkel totaal af. De oorzaak is onbekend. De vrouw van den bakker heeft zich den vol- genden morgen verdronken. Een 15jarig metselaarsknechtje, werkzaam aan eene in aanbouw zijnde Roomsche kerk te Haarlem, is eergister-ochtend van eene hoogte van 30 meters gevallen en bewusteloos opgenomen. Van de stoomtram die eergsteravond half zes uit Rolsward te Harlingen moest aankomen, ontspoorde tusschen Witmarsum en de Grauwe Kat het derde rijtuig, een goederenwagen, ten gevolge waarvan de volgende wagen dwars over de rails kwam te staan en de personenwagen met geweld daar op Hep, zoodat het balkon geheel ingedrukt werd. Op dat balkon stonden op dat oogenblik een zestal meisjes, terug keerende pensionaires van het St. Anna-gesticbt, benevens een paar heeren, die de tegenwoordigheid van geest hadden, om de kinderen met hunne armen te omsluiten. Wonder boven wonder zijn er geen persoonlijke ongelukken voorgevallen, hoewel de schok zo6 hevig was dat een werkman uit den tweeden wagen vierkant over de sloot langs den weg werd geslingerd. De politie te IJmuiden heeft een goede vangst gedaan. Zij hield Maandagavond aan een zekere De G., uit Velzen, die nog moet terecht- staan wegens diefstallen, te Gorcum en Rotterdam gepleegd en die nu, eerst Zondagavond een be- schonken man, waarmede hij uit was, zijn horloge had ontrold door hem buiten de herberg te lokken, en die eergisteren in een winkel te Velzen een tweede horloge stal. De G. is als stoker bij de marine weggejaagd. Hij is gisteren naar het huis van bewaring te Haarlem overgebracht. Zondagavond reed een vrouw met een kind in een wagentje op den Noordsingel te Rotterdam, toen een man het kind er uit nam en het daar- mede op een loopen zette. Een voorbijganger dat ziende zette hem na, ontrukte hem het kind, dat hij vervolgens aan de vrouw teruggaf. Daar- door ontstond een verwoede vechtpartij, die eerst een eind nam toen burgers en een marinier tusschen- beiden kwamen. Yerbazend groot is de hoeveelheid haring, die dit voorjaar en niet het minst in de laatste weken op de Friesche wadden wordt gevangen. Alleen aan de kust van Barradeel en Het Bildt wordt de gezamenlijke vangst gerekend op een half millioen stuks per dag. In den beginne hebben de visschers daar dan ook beste zaken heel onverwachts dood gevonden wordt, was op zichzelf al iets ongewoons maar vooral in dat geval moest het de aandacht trekken. De zieke had toch bij zijn bed eene bel naar de portiers- woning gehadhet was zeer onwaarschijnlijk, dat hij die niet in beweging zou gebracht hebben, als hij een zijner gewone aanvallen voelde naderen ja, het moest hem zelven hebben verbaasd, indien er wezenlijk in zijne laatste uren niemand bij hem mocht zijn geweest. En dus Nu, en dus had het er al den schijn van, of de Beckers eene hand in het spel hadden gehad. Zij kenden toch vermoedelijk wel den inhoud van het testament en zij moesten dus beducht zijn, dat de oude man, indien hij eens weer tot bezin- ning mocht komen, het weer vernietigen zou. Voor hen was er dus alles aan gelegen, den oogst veilig binnen te halen en dit hoe eer hoe liever. De huisdokter werd ondervraagd, of hij het lijk geschouwd had en hij moest erkennen, dat hij dit slechts zeer vluchtig en pro forma had gedaan, aangezien hij op eene verdenking van dien aard niet was voorbereid geweest. Hoe zou dergelijke achterdocht ook bij hem hebben kunnen rijzen, daar hij immers op dat oogenblik nog niets van de zonderlinge erflating had geweten (Wordt vervolgd.) gemaakt, te meer daar de vangst elders niet even- redig was aan dezen overvloed. Een groot deel der vangst gaat ook thans nog naar de rookerijen der Zuiderzee, doch zoozeer overtreft de vangst de vraag dat de visschers niet eens meer de moeite nemen dagelijks alle fuiken te lichten. Ook worden op de bouwlanden langs de kust, in 't bijzonder op de aardappelakkers, haringen aangewend tot mest. Deskundigen beweren, dat een haring, gelegd in het boorgat onder den pootaardappel den groei en de opbrengst van het gewas krachtig bevordert. Een 14>jarige jongen uit Leiden, sedert een paar weken in dienst bij een winkelier te Rotterdam, werd Maandagochtend door zijn patroon met een bedrag van f 35 uitgezonden, om dat geld per postwissel naar Antwerpen te verzenden. Hij keerde dien dag niet bij zijn patroon terug, terwijl bij informatie bleek dat aan aan het postkantoor van daar geen postwissel van dat bedrag naar Antwerpen verzonden is. J.l. Vrijdag zonk in het gezicht der haven van Ierseke een hoogaarts, geladen met oesters, thuis behoorende in die gemeente. De opvarenden werden nog juist bijtijds door den havenmeester met een roeiboot gered. Ten huize van een arts te Amsterdam was een bankbiljet van 25 zoek geraakt. Na ver- geefs overal gezocht te hebben, kwam de arts op het denkbeeld den hond een braakmiddel in te geven, voor het geval dat dier het papiertje naar binnen had gesmokkeld. En, warempel, een oogenblik later kwam het bankbiljet in stukken en brokken te voorschijn. De stukken werden gereinigd, opgeplakt en bij de Bank voor specie ingewisseld. Een merkwaardige kunstbewerking is door een Fransch geneesheer, Dr. Radiquet, verricht. Een zijner patienten had een een naald in den voet gekregen. De plaats, waar de naald zat, werd gemakkelijk en met juistheid bepaald, door den voet te radiografeeren met X-stralen, op twee wijzenvan boven en aan den kant. Daarna bracht men een sterken elektro-magneet in de na- bijheid der naald, en nadat de magneet twee en een half uur gewerkt had, was de naald uit het lichaam getrokken. Door af-en-toe gedurende de operatie den voet met X-stralen te onderzoeken, kon men de ver- plaatsing der naald nagaan. Eenige kostbaarheden, welke eens behoorden tot de Fransche kroonjuweelen, zijn dezer dagen te Parijs in veiling gebracht. Een keursparnre van diamanten, robijnen en saffieren, welke vroeger eigendom was van keizerin Eugenie en later door baron Von Horn werd ge- kocht, werd opgehouden voor 16,800, en een ontbijtservies van Sevrds-porselein, een geschenk van Napoleon I aan keizerin Josephine, waarvoor indertijd een verzamelaar f 12,500 betaalde, werd nu opgehouden voor 1250. Een tabaksmokkelaar die in den nacht van Zaterdag op Zondag even voorbij Calloo, in voile vaart de douanen passeerde is door dezen aange- schoten. Hoewel de bij hem geroepen docter twee kogels in zijn achterdeelen bevond, was hij met kar, paard en lading op zijn bestemmingsplaats aangekomen. Dezer dagen is een ingenieur vanwege een Belgische vennootschap naar Mexico gezondeu om in verschillende streken te onderzoeken of de grond aldaar voor de suikerbietenteelt geschikt is. Eenige Belgische kapitalisten /zouden willen trachten die industrie aldaar in te voeren, met het oog op de buitengewoon lage werkloonen, namelijk 48 pfenningen per dag en per persoon berekend. Er wordt beweert dat tot iy2 a 2 dollars 8,75 a 5,per 1000 K.g. met 16 a 18 pet. suikergehalte daar te lande beetwortelen kunnen worden verbouwd. De rechtbank te Bremen veroordeelde tot drie jaren gevangenis een gewezen stuurman, die met een paar kameraden op een stoomboot van de Norddeutsche Loyd op reis van Hamburg naar Londen ruim 30,000 aan contanten gestolen heeft, uit een kistje, bestemd voor een Londensche bank. De heeren hadden het kistje gevuld met looden kogeltjes. In de voorstad van Chicago, Ravenswood, is onlangs een merkwaardig kunststuk gedaan. Daar werd n.l. in een dag een kerk gebouwd met 3000 zitplaatsen, verwarmd door drie kachels en met electrische verlichting voorzien. De plek, waarop de kerk zich verheft, was Vrijdagavond nog een ledige plek. Toen de goede burgers van Ravenswood den volgenden Zondagmorgen den uit hun oogen wreven en uit het venster keken, zagen zij een spiksplinternieuwe geheel gereede kerk 90 bij 20 voet groot, uit welker schoorsteen reeds de rook opsteeg en waarvan de deuren open stonden om de geloovigen binnen te laten. Natuurlijk is de kerk geheel van hout, maar niettemin is het een kunststuk. Vrijdagavond werd de bouw uitbe6teed. Aanstonds werd een electrische houtfabriek aan 't werk gezet om de planken en balken te leveren, en Zaterdagmorgen begonnen tien mannen met de fondamenten. Maar zoodra er steeds meer bouwmaterialen aan- kwamen, werd het aantal werklieden ook ver- meerderd en ten slotte waren er 200 man aan den arbeid. Te vier uur 's middags stonden de vier muren en was het dak ver genoeg gevorderd,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1897 | | pagina 2