Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeenwsch- Vlaanderen. 1897, 37e Jaargang. ID S3 29 31 3 33 3 3e Binnenland. ABONNEMENT: Yoor Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Yoor Amerika 1,32$. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIEN: Yan 1 tot 4 regels f 0,40. Yoor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal, plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der-uitgave. DE OORLOG IN HET OOSTEN. Larissa is in handen der Turkeu. Met slaande trom en vliegende vaandels trokken zij de stad binnen. De Saltan benoemde ziju aide-de-camp Mustapha-Natik-bey tot commandant der stad, en deze begon ziju bewind met beslag te leggen op de ^zenuw des oorlogs" de Grieksclie bank en het geld dat zich daarin bevond. Het Turksche hoofd - kwartier is van Elassona overgebracht naar Cazatlar, op Grieksch gebied, ten zuiden van den Meluna- pas. Uit Larissa doet de Turksche cavalerie ver- kenning in de richting van Volo en Phersala. De Turksche infanterie werpt, onder bedekking dezer vooruitgezonden cavalerie, ten zuiden van Larissa versterkingen op. De Grieksche troepen versterken zich op de hoogte tusschen Velestino en Pilaftepe, aan den spoorweg van Larissa naar Volo en Phersala. Zij schijnen voornemens te zijn dien spoorweg- knoop hardnekkig tegen de oprukkende Turken te verdedigen. De verslagenheid te Athene was groot. De Minister van marine is Zondag naar Volo vertrokken, de Minister van binnenlandsche zaken naar Pharsalos. Ook de Koning moet voornemens zijn, zich daarheen te begeven. De Italiaansche „Corriere della Sera" bericht, dat de toestand te Athene zeer kritiek is, en dat de Koning afstand wil doen. Er worden in koortsachtige haast nieuwe troepen naar Volo gezonden. De telegrafische berichten omtrent de jongste bewegingen van Turken en Grieken maken ons niet veel wijzer. Uit Yolo wordt gemeld De bevolking van deze havenstad is in de laatste dagen vermeerderd met minsteus tienduizend vluchtelingen uit Larissa, Tirnovo en andere plaatsen, die verlaten werden bij de nadering der Turken. Deze vluchtelingen brachten de meeest zonderlinge verhalen in omloop over de verschillende gevechten en de opgewondenheid onder het publiek is daardoor groot. De regeering tracht de paniek te bedaren en de plaatselijke autoriteiten doen hun best het denkbeeld ingang te geven, dat de aanwezigheid der vloot voldoende is om de stad te beschermen. Toch gelooft men, datdelurken pogen zullen, zich van de stad meester te maken, daar er goed gevulde magazijnen zijn aangelegd. Waarschijnlijk in verband met de berichten, dat de Turksche cavalerie tot op een uur afstands van Yolo is opgerukt, heeft de Grieksche regeering FJETJILLETOJS 12) Eveline, vermaande vrouw Becker drijf het nu niet te vei Moet het ongeluk volgemeten worden, door dat Romer u laat zitten Dat zou aan de ergsfee beschuldigingen nog meer voet geven. Niet waar, moedertje zoo wendde nu de klerk zich tot liaar, verheugd dat hij bier zoo onvermoed eene bondgenoote vond. Gij zijt eene verstandige vrouw gij beschouwt de dingen zooals zij werkelijk zijn Ik geef immers, dunkt mij, het schitterendste bewijs van mijne gezindheid jegens u, terwijl ik zelfs aanbied uit den staatsdienst mijn ontslag te nemen. Maar natuurlijk moet er dan op eene andere manier in ons huishouden voorzien worden. En ik kan slechts herhalen, verklaarde Eveline, dat de erfenis in niets verandering brengen moet. Nu nog zooveel te meer zal ik mijnen trots er in stellen, geenen man te trouwen, die van die erfenis afhankelijk is. Ilaha ge verbeeldt u zeker dat die muzikant enkel en alleen met uwe schoone stem dweept brak hij los. Zij zaghem eenewijle met groote, kalme oogenaan. Wat wilt ge daarmee zeggen vroegzij. Wilt ge daarmee zeggep, dat ge juist daarom zoo bang voor hem zijt, omdat hij verheven is boven de zelfzuchtige oogmerketi, die u geheel vervullen, nu, daarin hebt ge het zoo mis niet. Ik ben niet blind. Ik weet den eenen mensch met den andere te vergelijken en ik beken, dat gij bij die vergelijkiug niet wint. bevel gegeven die stad te ontruimen en de gewonden uit de hospitalen mede te nemen. Toch zal Volo niet zonder gevecht in handen der Turken vallende bevestiging van de lijn Veles tinoPilaftepe doet zien, dat de Grieken daar weerstand zullen bieden. Uit Pharsalos komt het bericht, dat 45,000 man Grieksche troepen daargeconcentreerd zijn. Omtrent de verdedigingslijn van de stelling bij Pharsalos is nog niets nader bekend geworden. In het gevecht bij den Pente Pigadia-pas (Epirus) hebben de Grieken gestreden tegen een zesvoudige overmacht. Er vochten daar 1000 man tegen 6000 Turksche aanvallers. Daarbij kwam, dat de soldaten zeer vermoeid waren door langdurige marschen. Toch hielden zij elf uren lang den strijd om het fort vol. Driemaal sloegen zij met gevelde bajonet een Turksche bestorming af. Maar eindelijk hadden zij geen patronen meer en trokken terug met een verlies van 150 man. In dat gevecht heeft weder een Grieksch officier, kapitein Solomos, zich doodgeschoten, om niet in handen van de Turken te vallen, toen hij, na dapper strijden, aari alle kanten door vijanden was omringd. De Turken moeten al de gewonden in het fort wreedelijk hebben gedood. Aan diverse berichten ontleenen wij nog het volgende lie positie bij Pentepigadia is werkelijk, na eerst door de Turken heroverd te zijn, ten tweeden male door de Grieken genomen. Ook het bericht van de muiterij onder de- Albaneezen te Janina wordt bevestigd. De moham- medaansche bevolking is bij hoopen gevlucht. De ambassadeurs hebben de aandacht van Tewfik- pacha op den hachelijken toestand van de christenen in die stad gevestigd. In Boelgarije hoopt men op een beweging in Macedonia. Of de mogendheden reeds tusschenbeiden zullen komen, is nog niet zeker. Van verschillende zijde wordt den Grieken de raad gegeven, nu toe te geven en de troepen van Kreta terug te trekken. De eenige officieele uitlating is die van Balfour in 't Britsche Lagerhuis. De Minister verklaarde de mogendheden ziju het onderling eens om een neutrale houding aan te nemen, en wij zijn begeerig, onze bemiddeling aan te bieden, zoodra de gelegenheid er gunstig voor is. Aangezien de kust van Kreta bezet werd voor het uitbreken Hij lachte schamper. Uwe openhartigheid is niet heel vleiend Dat moet zij ook niet zijn. Niets ligt er verder van mij dan u te vleienwant zooals gij u heden aan mij vertoont, moet ik zeer ernstig betwijfelen of wij elkauder ooit begrepen hebben. Het schijnt wel, dat ge liefst op staanden voet met mij zoudt willen breken riep hij tartend. Vrouw Rosa streelde hare dochter den arm, ten einde een hard woord terug te houden. Eveline echter bleef zichzelve meester. Dat mag in uwe oogen zoo den schijn hebben, antwoordde zij, maar uwe oogen zien al lang niet meer helder. Ik wil niets laten vermoeden. wat niet in mijne woorden ligt. De erfenis moet niet mijn ongeluk worden. Het gelukte hem niet, liaar tot andere gedachten te brengen. Hij had zich misrekend. Hij zelf was //gekrenkt" geworden, en elke volgende ont- moeting met Eveline leverde hem het bewijs, dat hij zich niet zoo gemakkelijk weer zou kunnen oprichten. Hij voelde dat hij alle macht over haar verloren had, en dit verbitterde hem al meer en meer tegen haar. In den beginne zeide hij wel tot zichzelven Bedwing u geef geen vat op u vermijd alle gekibbel verraad u zelven niet 1 Dit zijn maar nukken, die vanzelf wel weer zullen weg- drijven. En zoo niet eenmaal getrouwd, zal zij toch wel moeten eindigen met naar mijne pijpen te dansen. De man heeft andere middelen om zijnen wil door te zetten Maar hij was in zijne heerschzucht zonder tact en te onbeminnelijk, om haar te kunnen misleiden. Zijne rol ging hem slecht af. De afhankelijkheid van den oorlog, is het een vast besluit, dat het eiland als neutraal moet worden beschouwd. De blokkade wordt gehandhaafd, om verzet tegen het gezag der mogendheden te voorkomen. De Eerst.e Kamer heeft gisteren aangenomen met 38 tegen 6 stemmen het ontwerp tot splitsing van gemeenten en tot invoering van het couloir- stelsel van raadsverkiezingen en met 42 tegen 2 stemmen het ontwerp der provinciale kiesdist.ricten, na protesten van de heeren Muller en Fransen van de Putte tegen de doordrijverij van de splitsing van gemeenten, hetgeen de Minister Van Houten ontkende. Ook is aangenomen het ontwerp voor een stoom- tramverbinding van Schouwen met den vasten wal. Donderdag 11 uur andere ontwerpen. De regeling van de gemeentefinancien zal be-, handeld worden 18 Mei. Evenzoo wijziging suc- cessi e wet. De Minister van Binnenlandsche zaken, wien het gebleken is, dat verschil van meening bestaat omtrent de toepassing te geven aan art. 8 van het K. B. van 26 Februari 1897 (St. 69) heeft den Commissarissen der Koningin in de provincien verzocht het volgende ter kennis te brengen van de burgemeester De strekking van de eerste zinsnede van het tweede lid, luidende „De lessenaars worden aan weerszijden van de tafel van het stembureau tegen de wanden van het lokaal geplaatst" is, om in de stemlokalen de plaatsen voor de lessenaars aan te wijzen met uitsluiting van andere gedeelten van het lokaal, waarover het stembureau minder ge makkelijk toezicht zoude kunnen uitoefenen. Zij houdt geen voorschrift in omtrent de verdeeling der lessenaars over de twee toegelaten plaatsen. De burgemeester heeft geschiktheid dezer plaat sen te beoordeelen. Ook het gebruik van aaneen- sluitende lessenaars is niet verboden, mits de afscheiding tusschen de afdeelingen aan het vior- schift van het laatste lid van art. 8 beantwoordde, en alzoo die afdeelingen inderdaad geheel van elkander afgescheiden lessenaars vormen. Van af 1 Mei is kosteloos verkrijgbaar aan alle hoofd-, bij- en hulpkantoren der posterijen in Nederland een geschriftje, uitgegeven vanwege de Rijkspostspaarbank, inhoudende de belangrijkste voorschriften betrekkelijk haren dienst. drukte hem het werd op den duur onhoudbaar, voor het oog de minste te zijn en zich naar den wil van een meisje te moeten schikken. Zoo kwam het opnieuw tot botsingen, pijnlijke woordenwisselingen, hevige uitvallen en onwillige beschuldigingen. De gedachte, dat de rijke erfenis, door welke hij reeds stellig gehoopt had er ge heel bovenop te zijn geraakt, hem ten slotte met het meisje nog zou kunnen ontvallen die ge dachte kon hem razend maken. Overigens meende hij Eveline volkomen te doorgronden. Zij bedroog misschien zichzelve maar hem zeker niet. De musicus had haar ingepalmd tegen hem trok hij aan het kortste eind. Eveline verdroeg eene week lang zijn kwaad humeur en zijne onaangename mauiereu Daarna hakte zij den knoop door. Toen hij daar weer eene scene had gemaakt, zeide zij hem rondweg, dat zij bij elkaar niet, pasten, en dat zij het aan zichzelve verschuldigd was, er een eind aan te maken. Na liet hij ook aan zijne gal den vrijen loop. Jawelde dochter was net als de moeder Maar zij moesten niet denken, dat zij hem zoo gemakkelijk zich van den hals konden schuiven. Ook hij was aan zichzelven iets verplicht en dit zou hij haar ongenadig doen gevoelen. Eveline keerde hem verachtelijk den rug toe. Nu ben ik volkomen voor mijzelve gerechtvaardigd zeide zij. Als vijanden gingen zij van elkander. Vrouw Rosa Becker zou waarschijnlijk aan al deze wederwaardigheden dapperder het hoofd ge- boden hebben, indieu haar man vaster op zijne beenen had gestaan. Doch zij zou wel volslagen blind zijn geweest, om niet te merken, dat haar Te Egmond aan Zee wordt spoedig een her- stellingsoord gevestigd, waarin opgeuomen kunnen worden jongens van 612 jaar en vrouwelijke personen van elken leeftijd, boven de 6 jaar, mits zij behooren tot de behoeftige klasse. De verpleging zal geheel kosteloos zijn. De commissie van beheer bestaat uit de heerenDr. W. C. Janseu te Amsterdam, G. E. A. van Hall en J. van de Poll te Egmond aan Zee. Door den Rijkslandbouwleeraar aan de Land- bouwschool te Goes, wordt bekend gemaakt dat te beginnen van 11 Mei voor veehouders, geen melkboeren zijnde, gelegenheid zal bestaan de melk hunner koeien kosteloos op vetgehalte te doen onderzoeken aan de Rijks-Landbouwwinter- school te Goes. Onder de velen, die ten paleize te Amsterdam ter audientie gingen, waren ook de heeren Solkesz, Lizo en Gijsbertse, vormende een commissie, afge- vaardigd op het congres, gehouden te's Gravenhage, van den Nederlandschen Bierhuishoudersbond. Door deze heeren is aan Hare Majesteit de Regentes een ad res overhandigd, waarin adressanten vragen afschaffing of grondige wijziging van de thans bestaande drankwet welke ertoe leidt, dat velen in hun bedrijf belemmerd en zelfs met hechtenis gestraft worden wegens overtrediug van bepalingen, welke noch te handhaven noch in acht te nemen zijn. De adressanten verlangen gelijkheid van recht en vrije uitoefening van beroep, opdat aan den onhoudbaren toestand een einde kome. Het doel, dat de tegenwoordige drankwet nastreeft, zeggen zij, zou alleen bereikt kunnen worden door verbod van den drankverkoop. Eenige brouwers uit Limburg en Noord- Brabant hebben zich vereenigd tot het oprichten van een brouwersbond. De ontwerp statuten, die op de algemeene vergadering medio Mei te Tilburg te houden, als richtsnoer zullen dienen, bevatten o. a. het volgende De N. B. B. heeft ten doel de stoffelijke be- langen der Nederlandsche brouwers te behartigen, en de brouwindustrie uit haren kwijnenden toestand op te heffen. Te dien einde zal het hoofdbestuur bij de Regeering aandringen op lo. verandering of afschaffing van bieraccijns. 2o. verhooging van invoerrechten op buitenlanusche bieren. Volgens de yStand." hebben de leerlingen eener klasse van het gymnasium te Schiedam, die alien op hun Paaschrapport in een der klassieke talen een onvoldoend cijfer hadden gekregen, zich Anton sedert eenigen tijd in het geheel niet meer de oude was ook afgezien van de verandering welke reeds terstond door de erfenis in hem was teweeggebracht. Het leek er wel naar, Of het booze gewauwel van de menschen hem volslagen in verwarring hadden geholpen. In het eerst deed vrouw Rosa alsof zij niets bijzonders aan hem merkte. Zij meende dat hij zich ergerde over de slechtheid der menschen, die er pleizier in vonden, eerlijke lieden uit nijd en afgunst moedwillig te bekladdenen dat hij er over tobde, hoe hij dien lasteraars den mond zou kunnen snoeren. Toen hij echter met den dag al somberder en lastiger werd, niet meer tegen haar sprak en haar niet meer aanzag, ook Eve lina geen goeden morgen of goeden avond meer wenschte, en ten overvloede meer dan gewoonlijk naar de flesch greep toen werd het haar toch te kras. Wat is er, Anton? Wat hebt ge vroeg zij, heel vriendelijk, maar toch blijkbaar vast besloten om het er niet bij te laten zitten. Gij zijt zoo veranderd ik ken u niet meer. Trekt het u toch niet zoo aan, dat men ons tracht zwart te maken. Wij weten immers zelf het best wat wij aan elkander hebben. Het is hoogst onplezierig, dat geef ik u toemaar ge hebt zelf gezegd, dat er niets tegen valt te doen, en zoo heb ik het ook ingezien. En ge hoeft het ook niet zoo zwaar op te nemen, dat Eveline den klerk Romer heeft afgezegd. Hij had het dubbel en dwars verdiend, Onze dochter kan wel eenen man krijgen, die zich niet verbeeldt, haar eene weldaad te bewijzen, met haar te trouwen. :n (OIK A11T ■lit hi ml verscltijut idaandug-, Woeumlag- en VriJilujjitvoiul, uitsyezonderd op Ifeestdagen, bij den uiigever I*. J. VAS HE lAA'DE te Ter Kemen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1897 | | pagina 1