BURGERL1JKE STAND? Handelsbericbten. muziek der paleiswacht de koningshymne te midden van de onbeschrijfelijke geestdrift der menigte. De koning en de koningin kwamen diep geroerd op bet balkon, waarop het gejubel opnieuw los- barstte. De gezantschaps-hotels, alle openbare en verreweg de meeste particuliere gebouwen hebben de vlag uitgestoken. Tal van personen schrijven hun namen op de lijsten die aan het paleis zijn neergelegd. In den avond hadden tal van betoogingen voor het paleis plaats het koninklijk paar moest herhaaldelijk op het balkon verschijnen. Aan de bureau's van de socialistische Avante werden de ruiten ingeworpen. Er wordt beweerd dat de gezagroerder en de equipage van het Nederlandsche barkschip Clara gearresteerd zijn. Zij hadden hun schip verlaten in de meening dat het zinkende was het bleef echter drijven en werd door het stoom- schip Ville de Brest te St. Pierre binnengesleept. Een week geleden werd brand ontdekt ten huize van mej. Advocaat, verloskundige, wonende aan den Nieuwen Binnenweg te Rotterdam en dat nog wel terwijl de bewoonster afwezig was. Als gewoonlijk plaatste de politie toen een post voor het huis, die gehandhaafd bleef, totdat de be woonster twee dagen later thuis kwam. Toen begaf een inspecteur zich ten haren huize om over den brand te spreken, waarbij over niets anders gesproken werd. Een paar dagen later ontving de politie echter een briefje van mej. A., waarin zij mededeelde dat ten haren huize vele kostbaarheden, lijfgoederen en ook een blikken trommel met 7000 aan gouden tientjes waren ontvreemd. Daar van een en ander eerst een week nadat de diefstal zou hebben plaats gehad, aan de politie kennis werd gegeven, zal het deze niet gemakkelijk vallen, de eventueele daders te vinden van deze duistere zaak. In de laatste dagen werden in Russisch- Polen niet minder dan achfentwintig joodsche meisjeshandelaars gevangen genomen. Deze lieden lokten de meisjes buiten hun woonplaats en leverden ze dan aan onzedelijke huizen in Brazilie en Argentinie uit. De politie gelukte het, een die zaak betreffende //handels" correspondentie in Warschau, Radom en Dublin in beslag te nemen, die tot gevangenneming van den geheelen troep zielenverkoopers leidde. Het is in den hoogsten graad beklagenswaard, dat de wet niet veroorlooft met deze ellendigen korte metten te maken. Een strop om den hals en aan den naasten boom opgeknoopt, dat ware voorzeker de eenige gerechte straf voor zulk nietswaardig schurkengebroed, dat uit enkel geldgierigheid niet voor de verachtelijkste en laagste misdaden terugdeinst. Op Goeden Vrijdag is een zeldzaam feest in een dorp bij Zurich gevierd. Vier kinderen van den schilder Gehri, twee broeders en twee zusters, alien even oud dus een vierling werden kerkelijk aangenomen. Het is zeker een hoogst zeldzaam geval. Het nieuwste verschijusel van mode-waanzin te Londen is de aanbidding van een zekeren heer Mac-Donald, die een meester is in de kunst van tatoueerenhet puikje der aristocratie, ja zelfs prinsen van den bloede dragen reeds de sporen van zijn meesterschap. Naar believen toovert hij u een ratelslang op den hals of een lammergier op de borst. Verliefden prikt hij het portret der aangebedene onder het minnend hart en den Engelschen liberaal maalt hij Gladstone's beeltenis op den arm. In zijn atelier licht eene collectie fotografien van reeds bewerkte clienten voor de bezoekers ter bezichtiging. De bewerking geschiedt zonder eenige pijn. De zee bevat, behalve andere metalen, ook goud. De onderzoekingen hebben geleerd, dat op een ton, dat is duizend liters water, vijfmilligrammen van het edele metaal voorkomen. Het gehalte is gering maar er is een ver- bazend groote hoeveelheid zeewater, zoodat men rekent, dat de totale hoeveelheid goud niet minder dan 10,250 millioen tonnen bedraagt. 'tis dan ook geen wonder, dat men op middelen peinst, om een gedeelte van het goud uit de zee te halen. 't Is vooral een bekend onderzoeker, Liversidge, die zich warm voor die zaak maakt en die wil begiunen met eenige proeven in het klein, om, wanneer die gelukken, op groote schaal het goud uit het water te winnen. De correspondent van de Daily Telegraph" te Athene, beschrijft de geestdrift die nog steeds bij de Grieken heerscht. Hij meldt hoe eindelooze optochten van mannen, jongelingen en jongens die dienst willen nemen bij het leger, door de straten trekken, eerbiedig gegroet door iedereen die hun tegenkomt. Een jonge Spartaan vertelde dat hij heelemaal uit Florida kwam. Een ander die thuis hoort in Korinthe, is uit Sydney gekomen. Duizenden zijn uit Rusland overgekomen, alien hebben hun betrekking, hun vrienden en hun vooruitzichten op grootere of kleinere welgesteldheid in den steek gelaten. Een hoog hofambtenaar hield een van de recruten staande en vroeg hem, om een begrip te krijgen van den grond van deze ongeevenaarde geestdrift. »Waar kom je vandaan „Uit Smyrna", was het antwoord. »Ik kom mijn land dienen." //Maar Smyrna ligt toch niet in Grie- kenland", hernam de ambtenaar//Waarom ben je hier gekomen P" //Om voor Griekenland te vechten." Wat was je in Smyrna ,/Koopman." //Dan was het toch dwaas van je, hier te komen vechten voor een eigen begrip." Maar zoodra de hoofdambtenaar dat gezegd had, liep de recruut naar eenige soldaten toe en de geheele troep ver- volgde den hoogwaardigheidsbekleeder, die eerst in een rijtuig vluchte maar het gauw weer moest verlaten en maken dat hij thuis kwam. Een ander geval van geestdriftige vaderlands- liefde, door een vrouw aan den dag gelegd Een dame, wier zoon, een officier, enkele weken geleden op Kreta was gesneuveld, terwijl hij vocht onder bevel van kolonel Vassos, heeft aan haar anderen zoon geseind //Kom dadelijk over, om de plaats van je gestorven broer in te nemen. Ga als vrij- williger naar Thessalie." In het Trappistenklooster de Chambarand bij Grenoble is een moordaanslag gepleegd op den prior paterdom Marie Antonie. De kleermaker van het klooster, Eyman, viel den geestelijke, toen deze van de mis kwam, van achteren aan en sloeg hem met een steen op de hersens. Hij werd dadelijk door twee kloosterbroeders gegrepen en opgesloten. Men hoopt den prior in het leven te behouden. De aanvaller schijnt aan vervolgingswaanzin te lijden. Hij beklaagde zich hevig over den prior en de andere geestelijken, maar toen hij bij zijn slachtoffer werd gebracht, toonde hij berouw. De commissie voor den thans geopenden Parijschen Salon heeft nog ter elfder ure eene schilderij afgewezen, welke eerst was aangenomen. Het was een werk van Jean Viler, waarop Bismarck was voorgesteld als een slager in zijn winkel, waar menschenhoofden en ledematen als stukken vleesch te hoop lagen of hingen. De schilder verklaarde, dat zijn bedoeling was, zijn afkeer uit te drukken van den oorlog in 'talgemeen en van Bismarck, z/den grootsten menschenverdelger van onzen tijd," in het bijzonder. Moritz Frankl, die jaren geleden, als wonder- kind een tocht door Europa heeft gemaakt en ieder over zijn rekentalent in verbazing bracht, is thans als krankzinnige in een gesticht in Hongarije opgenomen. Hij was na lange zwerftochten een bedelaar geworden. Opmerkelijk is het, dat zijn rekentalent niet verloren is gegaan en men daardoor heeft ontdekt wie hij iswant hij geeft op andere dan rekenkunstige vragen geen verstandig antwoord. Zoo bleek uit een sterrekundige berekening, die hem werd voorgelegd en waarop hij een antwoord gaf, afwijkend, van dat van Flammarion dat hij gelijk had en in Flammarons werk een drukfout voorkwam. De geneeskundigen geven de hoop van herstel nog niet op. De grootste snelheid die nog ooit door een vaartuig is bereikt, is verleden week gemaakt door de torpedoboot Turpinia bij een proeftocht op de Tyne. Het bootje is er geheel op gebouwd om zoo weinig mogelijk weerstand te bieden aan water en wind. Het is honderd voet lang en niet meer dan negen voet breed, de voorsteven is zoo scherp als de snede van een mes. Het heeft een maximum waterverplaatsing van 43 tons en ligt slechts drie voet diep. De beweegkracht wordt geleverd door een turbine, een soort van stoomwindmolen. De stoom stroomt tegen de bladen van een rad dat dientengevolge 2200 omwentelingen per minuut kan maken, die worden overgebracht op een as waarop drie schroeven zitten. Er zijn drie van deze assen en het behoefl dus geen verwondering te baren, dat dit lichte smalle bootje, voortgedreven door negen schroeven, ondanks de lichte machines een snelheid van 328/4 knoop, dat is ongeveer 378/4 mijlen per uur, heeft bereikt. Een in tegenwoordigheid van den vorst van Monaco geharpoeneerde potvisc'n, die stervend reusachtige groote inktvisschen, die hij verslonden had, uitbraakte, herinnert aan een gebeurtenis, die reeds in 1891 plaats gehad moet hebben. De Engelsche walvischjager Star of the East zette in de wateren van de Malviueneilanden twee booten uit, om op een in het gezicht gekomen walvisch te jagen. Nadat het dier doodelijk getroffen was,raakte het een der booten met zijn staart, zoodat de bemanning te water geraakte, die spoedig gered werden, uitge- nomen £en, James Bartley, die spoorloos ver- dwenen was. Nadat de walvisch dood was, had men 24 uur noodig om het beest in stukken te snijden, en toen men eindelijk de maag opende, vond men daarin den verdwenen Bartley, bewusteloos, maar nog levendToen men hem weer tot bewustzijn gebracht had, had hij gedurende eenige dagen vlagen van kraukzinnigheid, en eerst na verloop van drie weken was hij zoover hersteld, dat hij zijn avontuur vertellen kon. Hij herinnerde zich precies het oogenblik, waarop hij ingeslikt werd en hoe hij zich daarna onmiddellijk in een nieuwe, ronde buis bevond, welke samentrekkingen hem steeds verder naar onder deden glijden. Dit duurde slechts kort, daarop bevond hij zich in zeer wijde zak en begreep dat hij in de maag van de walvisch lag. Hij kon, al ging het ook moeilijk, nog ademhalen, doch had zeer veel last van de ondragelijke hitte en verkeerde in doods- angst in de maag te zullen sterven. Ten slotte verloor hij het bewustzijn. James Bartley stond bekend als een der vermetelste walvischjagers, maar, doch de aandoening van deze gebeurtenis was zoo sterk, dat hij zich dadelijk na zijn terug- komst te Londen in een hospitaal moest doen opnemen. Zijn gezondheid had niet ernstig geleden, alleen was zijn huid door de inwerking van het maagsap gelooid. Naar luid van de officieele rapporten be treffende de overstroomingen in de Mississippivallei is een gebied van 20,000 vierkante mijlen, waarop 47,000 farms en een bevolking van meer dan 460,000 personen, door het water bedekt. De waarde der gebouwen, machinerien, oogstvelden enz. wordt op 21 millioen dollar geschat. Dezer dagen waren een aantal werklieden bezig met de lossing van een stoomschip aan den mond der Seine te Havre, toen zij tot hun groote verbazing aan de oppervlakte van het water, langs den dijk Saint-Jean een zwarte inassa bespeurden, die zich snel voortbewoog. Met de grootste be- langstelling sloegen zij de naderende massa gade en bemerkten weldra, dat het een prachtig ever- zwijn was. In een oogenblik liet men het schip in den steek, met touwen en haken gewapend klom men de ijzeren ladders af, die zich aan den waterkanl bevinden en nu begon een felle jacht op het edele wild. Doch het die scheen niet geneigd zich aan den eerste den beste over te gevenhet sprong weer te water en bereikte zwemmende een rots. De jagers begaven zich echter ook te water en omsingelden het eilandje, waar het een schuilplaats had gezocht. Een hunner, vlugger dan de andere, had het geluk, het zwijn bij de keel te grijpen en nu was het lot van het door vermoeienis uitgeputte dier beslist. Men slachtte den ever, vprvoerde hem naar den voet van den dijk, en, nadat hij niet zonder moeite op den vasten wal was geheschen, droegen de occasional Nimrods den buit in triumf naar de woning van den gelukkige, die hem bemachtigde Den volgenden dag werd een tweede everzwijn dood gevonden ongeveer op dezelfde hoogte der rivier, terwijl een derde exemplaar, eveneens dood, in den omtrek van Harfleur werd ontdekt. Men vermoedt, dat deze dieren gedurende een drijf- jacht, die dezer dagen in een der bosschen nabij de Seine gehouden werd, in het nauw gedreven en geen anderen uitweg vindende als de rivier, door den sterken stroom tot aan den mond der Seine zijn meegesleurd. Gemeenleraad van Sas van Gent. Rotterdam, 26 April 1897. Binnenl. Granen. Met voldoenden aan- voer van alle soorten van Tarwe, Rogge, Gerst en Haver bleef de stemming prijshoudend, Boonen en Erwten aangeboden. Tarwe 10 it 20, Meel 25 a 50, Rogge en Boonen 20 cent hooger. Men noteert Tarwe naar kwaliteit van 5,60 a 6,70; Canada 5,10 it 5,70 Rogge 3,95 it 4,40 Wintergerst 3,50 a /4,25; Zomergerst 3,40 it 4,Chevaliergerst /4,25 a 5,25 Haver 2,50 it 3,60 per hektoliter. Paardeboonen 4,70 it 5,50 j Witte Boonen 6,20 it 8,20Bruine Boonen 4,95 it 6,95 Kookerwten 5,50 it f 6,50 niet kooksoorten 5,a 5,25 j Kanariezaad 4,50 it /6,75 per hectoliter. Buiten 1. Granen. Tarwe op levering vast. Mei per 2400 k.g. 181. Rogge op levering hooger per 2100 k.g. Mei 107, Juli en Oct. 106 a 107. Haver Reval 6,60 a 6,75 per 100 k.g. Amerik. Mai's 78. Cinquantin 115 per 2000 k.g. Meel. Prima inlandsch 11,25 a 12, le soort 10,25 a /ll,extra puik Hon- gaarsch 14,it 15,25; le soort 12,50 a 13,75; Prima Amerik. 12,75 it 13,75 1* soort 10,75 it 11,75; 2e soort 9,25 a 10,25 Zeeuwsche Tarwebloem 12, Duitsche Roggebloem 8,it 8,50 per 100 kilo netto. Runderprijzen 52 a 62; Kalveren 70 90 Schapen 50 it 52 Varkens 37 it 40 cent per kilo. Melk- en kalfkoeien /125 it 200; stieren /110 it 125 pinken 25 it 40 Vaarzen /110 it 120 nuchtere kalveren 6 it 14 biggen 5 it 12 per stnk. Aardappfelen. Zeeuwsche jammen 1,80 it 8,40 Champions 1,25 it 1,50 Poters 0,70 a 1,per mud. Zitting van 22 April 1897. Voorzitter Joh. Verschaffel, burgemeester. Aanwezig de heeren Stevens, Wauters, Malotaux, Warrene en Verhaak. Afwezig de heeren Oole en Panwels. De notulen van de vorige zitting worden gelezen en goedgekeurd. Naar aanleiding der notulen rraagt de heer Wauters of in de contracten van erfpacht vermeld staat dat de erfpachters verplicht zijn bij hun woonhuis een riool aan te leggen om dit met het stadsriool te verbinden. De VoorzitterIk meen dat die yerplichting niet noodig is, daar de erfpachters zonder deze wel een riool zullen aanleggen om hun vuil water te verliezen, bovendien is er nog geen stadsriool aangelegd. De heer WautersMS dnnkt dat dit er moest liggen voor er gebouwd wordt en hierroor dus wel mag gezorgd worden. Punten van behandeling I. Mededeeling ingekomen stukken. Kennisgevingen van Gedeputeerde Staten dat zij hebben goedgekeurd a. drie besluiten tot uitgifte van gemeentegrond in erfpacht, i. het beslnit tot wijziging der begrooting over 1896, c. het kohier van den hoofdelijken omslag voor 1897. Worden voor mededeeling aangenomen. II. Aanbieding verslag van den toestand der gemeente over 1896. De Voorzitter deelt mede dat het verslag op de secretarie voor de leden ter inzage zal worden nedergelegd. De heer Stevens Dit verslag biedt de gelegenheid aan er op te wijzen dat het wenschelijk is dat de rechten der gemeente bij den aanleg van den nieuwen kanaalarm niet zoo door het Rijk worden verwaarloosd als in 1883 het geval geweest is. De heer Wauters Ja, want aan de eigenaars van aan- palende landen is bijna nergens uitweg gegeven, maar wat kunnen we er aan doende gemeente krijgt niets van het plan te zien. De heer Verhaak De gemeente heeft voor haar grond gelegen aan de pottebakkerij eigentlijk ook geen nitweg langs den dijk. De heer WautersDaarvoor had toch wel kunnen ge zorgd worden. III. Verzoek van F. H. Vermoet tot nadere bepaling lengte voorzijde te bouwen woning. IV. Verzoek van P. F. van de Voorde om grond in erfpacht. De Voorzitter: Vermoet zou een voorgevel willen hebben van 11 Meter inplaats van 9,40 M. zooals het eerst was toegestaan. Van de Voorde zou op den hoek willen bouwen met een gevel van 7,20 M. in de polderstraat en van 20 M. aan de kanaalzijde, er blijft aan de kanaalzijde dan een uitweg van ongeveer 4 11. breedte. De heer WautersIs Van de Voorde verplicht langs de kanaalzijde ook 4 M hoog te bouwen dat is wel wat veel. De Voorzitter: Het is volgens de bouwverordening; men zou daar een ninur met een afdak kunnen plaatsen. De heer Verhaak: Er is meer lief hebberij voor dien hoek ik vind het beter dat Van de Voorde langs den kanaalkant geen raam steektals de strook grond later aan de gemeente komt zou naast het huis van Van de Voorde nog een kunnen gebouwd worden, dat veel beter zou zijn, daar het huis dan tegen den dijk zou staanen ik heb vernomen dat het Rijk niet ongenegen is die strook af te staan. De heer Stevens Het rijk zal misschien wel willen, maar dan ook met al het andere voor den dag komen, en willen dat we daarin toestemmen. De heer Verhaak Welnu als men wat krijgt moet men ook wat willen geven. Ik ben er altijd tegen geweest de stukken aan het Rijk terug te sturen met het antwoord dat men op dien voet niet kan onderhandelen. Het Rijk heeft wel is waar te veel gevraagd, maar daarom had men in onderhandeling moeten treden. De Voorzitter: Maar als die hoek open blijft kan niet verder gebouwd worden. De heer StevensAls nu nog meer aanvragen komen moet men die alle afwijzen en de gelegenheid laten voorbij- gaan van den grond voordeel te trekken, want het kan nog al lang duren eer de onderhandelingen over die strook grond met het Rijk afgeloopen zijn. De heer Verhaak Daarom zou er ook dadelijk werk van moeten gemaakt worden, en Burg, en Weth. met den water- slaat in onderhandeling treden. De heer Wauters Het is waar het zou netter staan als de hnisjes tegen den dijk konden gebouwd worden, het strookje grond heeft voor de gemeenta reel en voor de waterstaat geen waarde. De heer Stevens Laat ons eerst het verzoek van Vermoet behandelen. Hiertoe wordt besloten en met algemeene stemmen goed gekeurd aan Vermoet ongeveer 2 a. 20 c a. gemeentegrond in erfpacht uit te geven. Het verzoek van Van de Voorde wordt aangehouden tot de volgende vergaderingtegen dien tijd zal ook onderzoeht worden in hoever met den waterstaat kan onderhandeld worden. De heer Stevens Er is meer in betrokken dan die strook grond. Het gaat hier over zaken die voor de gemeente van groot belang zijn, waarom is het rapport van de commissie nog niet door den Voorzitter ter tafel gebracht. De Raad kan hier de rechten der gemeente niet genoegzaam voorstaan, waarom een advocaat zich met de zaak zou moeten bemoeien. De Voorzitter: Burg, en Weth. zullen met het Rijk in onderhandeling treden. De heer Wauters Ja, en laat het hier nu niet op een praatje uitloopen, zooals gewoonlijker moet werk van gemaakt worden, beloven en doen, en niet zooals de weg naar het Staakje, waar nu nog niets aan gedaan is, evenmin als aan de goot op het stadhuis. De heer VerhaakEvenals die paaltjes di« door den waterstaat geplaatst zijn, dat blijft ook maar loopen. De heer Wauters merkt op dat de Voorzitter zich hier alleen moet verdedigen en alles op zich nemen, daar geen der wethouders tegenwoordig is. De heer VerhaakHet is wenschelijk dat er spoedig onderhandeld wordt met het Rijk, opdat Burg, en Weth. bij de volgende vergadering van den Raad een verslag zouden nitbrengen en de Raad zou kunnen handelen. De VoorzitterIk zal met de Weth. er werk van maken en er den Raad verslag van uitbrengen. Wat de goot op het stadhnis betreft die zou geheel moeten vernieuwd worden, de heer Wauters heeft gesproken van hun dak op te trekken en met het stadhuis onder eene goot te hrengenwij kunnen straks wel eens gaan zien. V. Benoeming commissie voor de schutterij. 1 iiartoe worden Burg, en Weth. met algemeene stemmen benoemd. VI. Benoeming leden van het stembureau. Voor de a. s. verkiezing van een lid van de Tweede Kamer worden tot leden van het stembureau benoemd de heeren Stevens en Verhaak. De Voorzitter leest thans een aanvraag voor van het nieuw opgerichte muziekgezelschap om het schoollokaal te mogen gebruiken tot het geven eener uitvoering en tevens tot het doen van rekening en verantwoording aan heeren donateurs van de door hen geschonken gelden. Wordt na eenige bespreking met algemeene stemmen toe gestaan. De Voorzitter brengt ter kennis vernomen te hebben dat met 1 Mei a. s. eenige treinen op de lijn Gent—Ter Neuzen zullen vervallen, zoodat dan slechts drie treinen van en vier naar Ter Neuzen daags zullen loopen. De heer Stevens: Verleden jaar is er over geklaagd bij het Ministerie, en toen zijn de treinen ook gebleven. De heer Wauters. Het is hier als met het kanaal, men komt het eerst te weten als het al in orde is. Gewone omvraag D« heer Malotaux deelt nog mede dat onlangs op een dag dat moest gep*ouwd worden de beide Ambtenaars van den Burgerlijken stand, afwezig moesten zijn, zoodat er bijna 's avonds moest getrouwd worden, hij stelt daarom voer een derden Ambtenaar te benoemen. Wordt besloten dit de volgende vergadering te doen. De vergadering wordt gesloten. Tor leuzea, Huwelijks-voltrekkingen. 21 April. Bernardus Josephus Goethals, oud 21 j., jm. en Clemencia Maria van Goethem, oud 25 j., jd. 22 April. Cornelis Gort, oud 18 j., jm. en Janna Hooglander, oud 18 j., jd. Geboorten. 18 April. Christiaan Dirk, z. van Cornells van der Gouwe en van Janna Bnijce. Janna Suzanna, d. van Jacob Hendrik Notebaart en van Cornelia Maria de Zeeuw. 20 April. Franke, zvan Willem Oenes de Vries en van Roelofje Pasveer. 22 April. Thomas Ailriaan, z. van Arend Korporaal en van Cornelia Janneke Wisse. Jan Leendert, z. van Hendrik David Bol en van Willemina Johanna van de Wal. Abraham, z. van Pieter Andries Frederiksen en van Cornelia Sol. 24 April. Suzanna d. van Framjois Donze en Aaltje Verhelst. Overlijden. 18 April Janneke de Koeijer, oud 2 m d. van Abraham en van Cornelia Adriana School i. 22 April. Jannetje Platteeuw, ond 34 j., echtg van Pieter Jan Meijer. Adriana Butler, oud 5 m., d. van Adriana. 23 April. Louisa Dhaen, oud 2 j., d. van Petrus Judocus en van Maria Theresia Maes.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1897 | | pagina 3