Gemengde berichten. Telegrafische berichten. scharen veel meer nog het dienst nemen bij zoodanige korpsen meenen wij ten sterkste te moeten ontraden. TER NEUZEN, 26 April 1897. In de op Donderdag 29 April a. s., des morgens te 10 uren, te houden openbare vergadering van den gemeenteraad alhier, komen de volgende punten in behandeling Aanbieding verslag toestand gemeente 1896 beschikken onvoorzieno uitgaven 1896 zaak erfpacbtenadres J. de Feijter aanleg straat ingekomen stukken en mededeeling. De liberale kiesvereeniging //Vooruit" te Ellewoutsdijk heeft met algemeene stemmen het zitting hebbende lid, de beer Mr. J. G. van Deinse, voorloopig candidaat ge'steld voor de a. s. verkiezing van een lid der Tweede Kamer. Bewesten de haven van Hoofdplaat is eene oeverafschuiving ontstaan ter lengte van ongeveer 200 en ttr breedte van 140 M. Axel. De alhier gehouden collecte voor het aanbieden van een nationaal geschenk aan Hare Majesteit de Koningin-Weduwe, Regentes heeft opgebracht f 176,75. Sas van Gent, 24 April. Heden namiddag had alhier de steenleggiiig plaats voor de in aanbouw zijnde kerk der Nederlandsch Hervormde gemeente, door den consulent bij de vacant zijnde gemeente, Ds. Hugenholtz van Axel. Toen op het terrein kerkvoogden, notabelen, kerkeraad, vele gemeenteleden, aannemer en werk- lieden en nieuwsgierigen waren saamgekomen noodigde de president-kerkvoogd, de heer De Kiewit, de consulent uit de steenlegging te willen doen, na dankbetuiging aan ZEerw. voor het be- reidwillig op zich nemen dezer verrichting. Ds. Hugenholtz bracht wederkeerig zijn dank uit dat men hem dit werk had willen opdragen en legde na gebed, een keurige toespraak en het zingen van het 1° vers van psalm 89, de keurig versierde steen op het met Sloemen en harten versierde vak der fundeering ter rechterzijde van den hoofd- ingang. Hierop nam de president-kerkvoogd het woord om Ds. Hugenholtz namens het college van kerkvoogden en notabelen, namens den kerkeraad en namens de gemeenteleden den hartelijksten dank te betuigen voor het verrichtte werk, hopende dat na voltooiing van het gebouw de Hervormde gemeente te Sas van Gent weder spoedig zou terugkeeren tot zijn vroegeren luister, zooals die was tot voor eenige jaren, om dan spoedig te vergeten de troebelen gedurende de laatste jaren. Hierop werd gezongen vers 5 van Ev. gezang 127. Op nieuw het woord nemende bracht Ds. Hugenholtz hulde aan de werkkracht en de ijver van het kerkelijk college om den bouw tot stand te brengen, aan den kerkeraad en de gemeente leden om hunnen steun daarbij verleend, terwijl ook niet vergeten werden de aannemer en de werk- lieden. Ook hij hoopte dat volkomen eendracht de vroegere luister der gemeente zou doen uit- komen en zag blijde te gemoet het oogenblik dat het Godsgebouw voor de verkondiging en het aanhooren van het woord zou gereed zijn. Na nog het 11° vers van psalm 118 gezongen te hebben werd het dankgebed uitgesproken en was deze plechtigheid die een aangenamen indruk achterliet afgeloopen. Het gebouw belooft, naar de teekening te oor- deelen, te zullen zijn der Herv. waardig en een sieraad voor ons stadje. waarde, of ge onder de gegevene omstandigheden nier beter deedt met naar eene benoeming in den Staatsdienst niet verder te aspireeren Ja, alle dingen hebben zoo twee kanten Romer wist nu ten minste wat er aan de hand was. Tegen de heeren sprak hij wel van domme kletspraat, maar in zijn binnenste was hij niet zoo boven het oordeel der wereld verhevenja indien hij niet persoonlijk zoo na bij de zaak be- trokken ware geweest, zou hij waarschijnlijk zelf niet anders gedacht en gesproken hebben. Als een practisch mensch had hij ook vroeger reeds in zichzelven min of meer pijnlijke bedenkingen voelen rijzen omtrent de vraag, hoe tocli bij dit testament alles was gelegen. Tegen Eveline durfde hij geen achterdocht hebben. Maar wel overwogen, was het tien tegen een, dat de menschen geen ongelijk hadden Nu was hij er ver van af, in deze booze ge- ruchten een beletsel te zien voor zijne verbintenis met Eveline, hoezeer het hem ook verdroot, dat zij, en hij met haar, nu zoo over de tong ging. Maar ondertusschen was het toch wel eens te overleggen, of er uit deze onaangename zaak voor hemzelven geen kapitaal viel te slaan. Zijne stelling in den huize Becker was door de erfenis veranderd geworden. Vroeger had de ondergeschikte ambtenaar aan het gezin van den portier eene eer bewezen, door zich te verloven met de dochter. Maar thans waren opeens de palen verzet. Thans begon het er al meer en meer den schiju van te krijgen of men geene moeite meer deed om hem te houden, ja, alsof men misschien nog blij toe zou zijn, hem de plaats te zien ruimen. Nu practisch handelden die menschen zeer zeker, wanneer zij hem zoetjes van den hals trachtten te schuiven en zoodoende hunne dochter ju de gelegenheid stelden tot het doen van eene Hulst. Naar wij vernemen heeft nu ook de gemeente Ossenisse het gevraagde subsidie voor den aanleg en het exploiteeren van een stoomtram van Hulst naar Walsoorden gestemd, zoodat thans al de gevraagde bijdragen, zoowel aan gemeenten als aan polders en waterschappen, gedurende tien 7b,- Samen 2500, Hulst, 26 April. Heden werd alhier door de Commissie van beheer en onderhoud van den grindweg //Stoppeldijk" aanbesteed 1°. de levering van 300 Ms. grove Pruisische onderhoudsgrind, vrijliggend op den wal voor den l,tel1 Juni 1897 te weten 200 M3. te Walzoorden en 100 M8. aan den Margarethapolder, wordende gevraagd grind van 1£ tot 6 c. M. Hiervoor werd ingeschreven doorDeutsch- Reinisches-Kiesgesehaft, te Utrecht, voor 1,98 en P. de Rooij, te Boschkapelle, voor 1,84^ per Ms. 2°. het vervoer van die grind naar voornoemden weg vdor 1 Juli 1897 a. voor het vervoer van 100 M8. grind van de Margarethapolder tot uiterlijk tol n°. 2, werd in geschreven door D. Ferket, te Boschkapelle, voor f 1,59 en C. Herrebout, te Zaamslag, voor 1,56 per M8.en b. voor het vervoer van 200 M8. grind van Walzoorden, eveneens tot uiterlijk tol n°. 2 (D. C. Heije aan de Kruisstraat), werd alleen inge schreven door D. Ferket, te Boschkapelle, voor 1,90 per M8. Middellmrg, 26 April. Bij het heden gehouden examen voor onderwijzer zijn o. a. geslaagd de heeren C. J. M. Weijnen te Oostburg en F. Rogiers te Clinge. Bij eenige landbouwers in westelijk Zuid- Beveland kwamen verleden week plotselinge sterf- gevallen onder de paarden voor. Men meent de oorzaak te moeten toeschrijven aan de nadeelige gevolgen van den zwaren dienst die met het suikerbieten vervoer in het verloopen natte najaar van de paarden gevorderd is, in verband met de z. g. meermalen voorkomende peeziekte. Even boven de spoorbrug te Dordrecht ont- stond Donderdaginiddag een aanvaring tusschen het met hout geladen kaanschip Ahrenfels, kapitein H. Hartman, behoorende tot een sleepconvooi, en het tjalkschip Wilhelmina Anthonia, van schipper D. Versluis, bestemd met een lading grind naar Ellewoutsdijk. Laatstgenoemd vaartuig werd dien- tengevolge met gebroken mast en zwaar beschadigden boeg door de Industrie IV in de Bomhaven aldaar betere partij. En wat hield Eveline zelve hem kortWie weet wat er in haar eigenzinnig en eerzuchtig hoofd wel omging Kort en goed de heer Romer vond deze ge legenheid uitgezocht schoon om al de Beckers eens terdege een deuntje lager te leeren zingen. Hij zelf zou daardoor op een voetstuk komen te staan, en kou dan met veel effect den grootmoedige spelen, die uit zuivere achting voor Eveline den kwaden reuk, waarin hare familie stond, wel door de vingers had willen zien. De klerk gaf zich nu het uiterlijk van iemand die eene grief heeft, iemand die erg ontstemd was, liefst niet spreken wil, maar toch ook weer het zwijgen in strijd acht met zijnen plicht. Wat men al niet beleven moet! zoo luchtte hij zich, met horten en stooten. W ie had er ooit kunnen denken, dat zo6 iels Maar men kan tegenwoordig op niets en niemand meer staat maken Ik, de aanstaande schoonzoon, ik ben natuurlijk de laatste die verneem wat er gaande is. Ik had intusschen wel wat meer openhartig- heid mogen verwachten, al was het dan maar met het oog op mijne ambtelijke positie, en om mij niet tegenover mijne collega's met den mond vol tanden te laten staan. Als ik geweten had dat er van zoo iets spraak was, dan hid ik liever ineens mijn ontslag ge- nomen. Nu sta ik daar tegenover al die booze tongen volslageu weerloos Het schijnt dat ze ook u wat in het oor geblazen hebben bracht vrouw Rosa in het midden. Ja zeker, ja zeker! riep hij, ik heb mij om uwentwille op het bureau groote onaangenaamheden moeten laten welgevallen, ik heb mij dingen in het gezicht moeten laten zeggen, die Neen, zeker, men zou er op los willen ranselen. Ja wel, men zou er op los willen ranselen gesleept. De kaan kreeg geen noemenswaardige schade. Bij de bewoners van een pand in de Tweede Lombardstraat te Rotterdam, een huis doorloopende tot aan de Gedempte Binnenrotte, meldde zich Vrijdag een persoon aan, als verver gekleed, mededeelende dat hij door den huiseigenaar ge- zonden was om op zolder een paar gebroken ruiten in te zetten. De man werd toegang tot den zolder verleend, doch juist toen hij daar doende was, passeerde de huiseigenaar, aan wien hiervan mededeeling gedaan werd. Deze wist echter van niets, ging naar den zolder en trof den schilder op het dak aan. Door hem toegesproken, zeide de schilder dat hij zich dan zeker vergist had en daarop ging hij heen. Later vond men op het dak, achter een schoorsteen verborgen een partij lood, door den zoogenaamden schilder hier en daar afgesneden en opgerold weggestopt. Men herinnert zich, dat door Mr. P. Broos- hooft verleden jaar in Het Vad. het denkbeeld ontwikkeld werd, dat brievenbestellers, gelijk zij u thans de brieven brengen, ook het ter verzending gereed liggende souden halen. Het denkbeeld gaf tot eenige besprekingen in de pers aanleiding en verzonk daarna in den grooten doofpot. Maar de Courrier des Etats Unie deelt nu mede, dat te New-York welhaast de brieven thuis afge- haald zullen worden. De postdirecteur daar heeft van den directeur-generaal der posterijen een aanschrijving gekregen, dat New-York gebracht is op de lijst der iteden, waar //buslichting-thuis" verplicht is. Er bestaat in Amerika tot dat doel een zeer vernuttig model brievenbus, waaruit de besteller gemakkelijk de brieven kan wegnemen. Deze besteller heeft ook postZegels ten verkoop bij zich, waaronder de //postzegels voor onmiddellijke bezorging." Het blad voegt hieraan toe, dat het stelsel der ,/buslichting-thuis" reeds werkt in verscheiden steden, met name in Boston, Portland, Cleveland (Ohio), Detroit (Michigan), Minneapolis (Minnesota), San Francisco en Nieuw-Orleans. Het zevenjarig zoontje van den landbouwer T. E., onder Grouw (Fr.), dat schoolging in het naburig Idaard, werd in de afgeloopen week een griffeltje in het oor geduwd door een zijner makkers. Eerst werd dit verzwegen, totdat de knaap hevige pijn gevoelde, waarop onmiddellijk geneeskundige hulp werd ingeroepen. Het was evenwel te laat. Het icherpe voorwerp was zoo diep doorgedrongen, dat het niet kon worden verwijderd. Na een smar- telijk lijden is het knaapje bezweken. Donderdag meldde zich aan het politiebureau te Leiden een J Sjarige fabrieksarbeider aan, die verklaarde schuldig te zijn aan den dood van zijn kameraad, aangezien hij dezen in de schoenfabriek Hollandia, aan den Heerenweg bij Leiden, onder Zoeterwoude, met een geweer geraakt had, tenge- volge waarvan hij onmiddellijk naar het academisch ziekenhuis overgebracht en nog dienzelfden avond overleden was. Het geval zou zich spelenderwijze hebben toegedragen. De dader, den ander willende bang maken, nam het geweer uit handen van een derden jongen, die het uit het ongesloten kantoor van zip patroon had genomen, spande den haan, legde aan, trok af en raakte hem in het achterhoofd. Over deze noodlottige gebeurtenis wordt nog medegedeeld Woensdagmiddag omstreeks 5 uur, werd het personeel der schoenfabriek Hollandia door een luiden gil opgeschrikt. Het was juist schafttijd. Een der fabrieksjongens had de brutali- teit de deur van een der kantoren te openen en een kamerbuks te grijpen, die hem echter door bevestigde Becker, en zwaaide met zijn lange armen door de lucht. Het is schandelijke lastertaal, verzekerde vrouw Rosa. Wij weten alles van mijnen zoon, voor wien het ook verdrietig genoeg is, dat zoo iets Zij brak in tranen uit. De klerk liet het hoofd zakken en knipte be- denkelijk met de oogen. Lastertaal, mompelde hij, nu ja, dat kuut gij natuurlijk licht zeggen. Maar de gansche stad beweert het tegendeel en wil zich van niets anders laten overtuigen. Men moet erkennen, dat de omstandigheden tot praatjes van dien aard aan leiding geven. Dat is juist het ergerlijkste bromde Becker, en veegde met den arm een glas van de tafel, waaruit hij zoo even gedronken had. Eveline raapte de scherven op. Ge schijnt mijne moeder niet te gelooven, zeide ze daarbij tot Romer. Wat doet er dat toe? gaf hij haar terug. Wat doet het er toe, wat ik geloof? Ik voor mij, ik maal er niet veel om. Het mag voor mijn deel waar zijn of niet waar zijn, wat de gansche stad beweert. Wilt gijlieden dat het niet waar is, goed, dan is het niet waar, en ik breek mij ver der het hoofd er niet mee. Maar zie, ik heb ook tegenover de maatschappij eene zekere positie in te nemen. Ik kan maar niet tegen iedereen zeg gen loop naar de maan met die praatjes 1 het is mij totaal onverschillig, hoe ge over mijn aan staande vrouw en vrouws familie denkt. Zoolang ik in 's lands dienst ben en mijne collega's en oversten heb Wel, wanneer gij u over ons schaamtviel Eveline hem met scherpte in de rede, dan kunt ge immers heel eenvoudig wegblijven. Hij schriktewegblijven! Maar vergeet toch niet, dat ik u mijn woord gegeven heb, Lien een arbeider ontnomen werd, waarop deze spelender wijze op een 14jarigen knaap uit Zoeterwoude (die met zijn vader op karwei was) aanlegde, met het bovenvermelde ongelukkig gevolg. Donderdagnacht liep een politieagent te Haarlem op den Singel en kwam een man tegen, die vroeg hoe laat het was. Op het antwoord 2 uur, zei de man //dan is het mijn tijd," en sprong in het water. Hij werd er dood uitge- haald. Te Uitgeest heeft zich eene gehuwde vrouw van 't leven beroofd door bleekpoeder in te nemen. Een paar dagen te voren had zij daartoe eveneens eene poging aangewend, doch toen kon de genees- heer nog tijdig een tegengift toedienen. Een werkman te Rotterdam deed aangifte bij de politie van de ontvreemding van een gouden horlogeketting uit zijn woning. De ketting werd opgespoord in de bank van leening, waar hij door de zoon van den bestolene voor 8 was beleend. De zoon werd door een agent in hechtenis genomen, maar wist zijn geleider te ontsnappen en liet zich niet meer zien. In de Friesche dorpen Jubbega Schurega en Hoornsterzwaag, gelegen in't district Schoterland, zijn de meeste arbeiders vertrokken naar Pruisen, Drente en Brabant, om te werken, welk getal nog aanzienlijk wordt vermeerderd, zoodra de tijd van grasmaaien en hooien aanbreekt. Volgens de nieuwe kieswet zijn er in die dorpen 296 kiezers, waarvan 7/8 tot de arbeiders behooren, dus 259. Van deze 259 zullen op den stemdag in Juni a. s. ongeveer 200 wegens afwezigheid hun kiesrecht niet kunnen uitoefenen. De aanslag op het leven van den koning van Italie schijnt een op zich zelf staande daad te zijn geweest en niet het uitvloeisel van een samen- zwering. De dader, Pietro Acciarito, een gewezen onderofficier, thans smidsknecht, was sedert twee dagen zonder werk. Hij had geen vaste woonplaats en leefde in vijandschap met zijn te Rome wonenden vader. Hij werd oumiddelijk van zijn gevangen- neming naar het politiebureau gebracht en in verhoor genomen. Hij verklaarde, dat hij de mis- daad uit honger had bedreven. Hij schijnt een zeer overspanuen mensch te zijn. De aanslag had plaats op twee kilometer van de stad, buiten de poort San Giovanni, aan den weg naar Campanella. De koning reed met zijn adjudant, generaal Ponzio-Vaglia, in een open rijtuig naar de wedrennen. Plotseling liep een man snel op het koninklijk rijtuig toe en stak met een dolk naar den koning. De vorst had de tegenwoordigheid van geest om op te staan en zoo den stoot te ontwijken. De dader werd on- middelijk door twee carabinieri gegrepen en de rit naar het wedrenterrein voortgezet. Even na den koning kwam daar de koningin aan, aan wie Z. M. dadelijk alles verhaalde. Koningin Marguerita was diep geroerd en drukte haar gemaal innig de hand. Weldra had het bericht van den aanslag zich onder het publiek verspreid, de menschen liepen voor de koninklijke tribune te hoop en barstte in een vreugdegejuich los, waaraan geen einde scheen te komen. De diplomatic en alle aan- zienlijke personen kwamen den koning geluk wenschen, die lachend tot hen zeide //Dat zijn de genoegens van het vak, mijne heeren 1" De vorstelijke personen bleven tot het einde bij de wedrennen en keerden eerst tegen zes uur naar Rome terug. Intusschen was ook daar de aanslag bekend geworden. Uit alle deelen der stad was een onafzienbare menigte voor het Qui- rinaal bijeengestroomd, die H.H. M.M. stormachtig begroette. Op verlangen der menigte speelde de O, het staat u volkomen vrij, dat weer terug te nemen, antwoordde zij koel, ten alien tijde staat u dat vrij. Als gij het niet doet, dan is het alleen maar ter wille van de erfenis, indien men over ons zoo slecht gesproken had zonder dat die erfenis uit de lucht was komen valleu, dan zoudt ge u niet zoo lang bedacht hebben 1 Maar, Lientje, hoe kunt ge toch zoo praten Die erfenis is immers juist de aanleiding Zeker 1 En eigenlijk kan men er de men schen er niet eens zoo bijzonder hard over vallen, dat zij er zoo iets leelijks op hebben verzonnen want zij kennen ons niet, zij hadden vroeger nooit van ons gehoord, en zij moeten dus de heele zaak onbegrijpelijk vinden. Maar met u is het wat anders. Gij bebt ons sedert jaren gekend, ge gingt bij ons in en uit, ge zaagt hoe wij leefden, gij noemdet mij uwe bruid. Wat is er dan nu in uw oogen anders geworden sedert de opening van dat testament Wanneer ge ons zoo lang vertrouwd hebt, welke reden hebt ge dan om ons nu te wantrouwen Maar al zouden wij u ook duizendmaal verzekeren het is alles laster gij zult ons in uw hart toch niet gelooven. Loslaten zult gij ons nietdaarvoor is de erfenis u te dierbaar. Om des gelds wille neemt ge op den koop toe eene vrouw, wie men eene smet wil aanwrijven. Hij beet zich op de lippen. Wat er van u gezegd wordt, mompelde hij, is natuurlijk te gek om alleen te loopen. Zoo? En wat er van mijne ouders gezegd wordt dat niet Ik hou mijne ouders voor z6o brave en eerlijke menschen, dat men hun slechts de eer bewijst die hun toekomt, wanneer men uit voile overtuiging voor hun goeden naam in de bres springt 1 (Wordt vervolgd). jaar zijn toegezegd, als volgt 600,— Gemeente Hontenisse H Hulst a 600,— a Hengstdijk a 25,- a Ossenisse a 25,- Waterschap Lams waarde c. a. a 440,— a Walzoorden c. a. a 895,— Polder Hengstdijk a 100,— a Stoppeldijk a 125,— a Ser Paulus a a Cambron a 50,— a Hulster Nieuwland a 20,— a Absdale a 25,- a Clinge a 20,-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1897 | | pagina 2