BIJVOEGSEL Ter Heuzensche Courant Zaterdag 24 April 1897. No. 3449. Gemengde berichten. a, DE OORLOG IN HET OOSTEN. Men vindt, in den stroom van berichten over de krijgsbedrijven van Turken en Grieken, dezelfde feiten herhaaldelijk opnieuw vermeld, en toch is het nog niet goed mogelijk, zich een juist denk- beeld te vorinen over den waren staat van zaken, aangezien men te doen heeft met twee partijen, die het nooit zoo erg nauw genomen hebben met de waarheid, in hare communiques. Werd reeds officieel gemeld, dat de Turken in het bezit waren van Tyrnavos en ook de //Neue freie Presse", die nog al secuur is, bevestigt het geven latere Grieksche berichten den in- druk, alsof dit nog niet het geval was. Uit Athene wordt nl. geseind, dat de Turken bij een aanval op het fort Profeet Elias (waar vroeger een schermutseling plaats had), op den weg naar Tyrnavos waren teruggeslagen. De bedoeling van Edhem-pacha is, door den Meloenapas en langs Damasie beide afdeelingen van zijn leger naar Tyrnavos te brengen, vanwaar dan kan worden opgerukt naar Larissa, om in de vlakte een grooten slag te leveren. Indien de Turken hierbij overwinnaars bleven, zouden zij Larissa bezetten, om daardoor Griekenland te dwingen, zijne troepen terug te trekken, ook van Kreta. Een officieel bericht uit Athene meldt echter, dat de Grieken Damasi (dat een heel eind op Turksch grondgebied ligt) hebben genomen en verbrand. De brigade van generaal Dimopoelas rukte tegen Damasi op, over Boegazi, terwijl generaal Mavromichalis er heen trok door den Reveni-pas, welks fort met grof geschut werd beschoten. Volgens een bericht uit Nezeros hebben de Grieken daar den versterkten post van Makezi bezet. Een later telegram uit Larissa zegt, dat het gevecht bij Damasi aanhield, en de Turken eenige onbeduidende posten ten noorden van Tyrnavos hebben bezet. De Turken hebben weer een geheel andere lezing over die zaak. In Epirus schijnen de Grieken gelukkiger te vechten dan in Thessalie. Wei werd Preveza nog niet genomen, ondanks het voortgezette bombar- dementmaar kolonel Manos, de bevelhebber der Grieken, schijnt eenige voordeelen op de Turken te hebben behaald. De Grieksche vloot begint nu ook adn de Oost- kust te opereeren en bombardeerde Platamona, naar het heet met succes. De Grieksche vloot is, volgens het algemeene oordeel, beter dan de Turksche. Aangezien het vertrek van eskaders uit de zee van Marmora werd gemeld, kan het binnenkort in de Aegeische zee wel eens tot een zeegevecht komen. Aan diverse berichten ontleenen wij nog het volgende De inval van Grieksche benden in Macedonia wordt bevestigd. Van Turksche vrijwilligers, die naar de grens trekken, is te Salonika een kamp ingericht. Van- daar wordt tevens gemeld Ondanks de berichten van het tegendeel, geschiedden het vertrek en de aankomst van de troepen kalm. De Turksche gezant te Londen verklaarde, dat steeds meer Engelsche vrijwilligers bij het Turksche leger dienst nemen. Te Athene is de stemming vrij kalm, en ook de bladen manen tot kalmte aan. Men heeft ook daar niet het voile vertrouwen in de roos- kleurige berichten van de regeering. De sultan heeft aan Edhem-pacha en diens troepen zijn dank en groet laten overbrengen, toen hij vernam dat hunne wapenen succes hadden. Men houdt zich te Konstantinopel heel kalm, en plakkaten, die aan de moskeeen zijn aange- plakt, vermanen de Muzelmannen, zich bedaard te houden en zich niet te laten verleiden tot ongeregeldheden tegenover de Grieken. De Grieken in Egypte hebben aan de Grieksche regeering 100000 ponden aangeboden, ter bestrijden van de oorlogskosten. Griekenland dat zonder geld is, zal vermoedelijk dit aanbod gaarne aanvaarden. De stad Preveza is, volgens de Turken, Maandag vier-en-een half uur lang door dertien Grieksche oorlogschepen beschoten zonder dat de forten vee schade kregen, en ten slotte had zelfs het geschut van de batterij Hamidie en het fort Jenikoele de kanonnen van de vijandelijke schepen tot zwijgen gebracht. Het blijkt echter, dat het succes van de Turksche kanonnen toch niet zoo overweldigend groot is geweestwant den volgenden dag zijn de Grieken weer dapper aan't bombardeeren gegaan. Het telegram van Zondag over het platschieten van Preveza heeft blijkbaar betrekking gehad op de vernieling van het Turksche fort Skafidaki, dat dicht bij Preveza ligt. Ook op Salachora, een fort, dieper de golf in, hebben de Grieken geschoten, terwijl de Turken zich wreekten door een bom- bardement van la Punta, het oude Actium. Omtrent den bij Meloena gesneuvelde Hafiz- pacha wordt het volgende meegedeeld Deze officier, hoewel reeds 80 jaar oud, nam nog een ijverig deel aan den strijd. Toen hij aan het hoofd van zijne manschappen oprukte, ver- zocht een der officieren hem, af te stijgen. Hafiz antwoordde wIn den oorlog met Rusland ben ik nooit af- gestegenwaarom zou ik het nu doen Kort daarna ontving hij een schot in den linkerarm. Maar nog weigerde hij, zich uit de vuurlinie terug te trekken, ofschoon de grijsaard voor de tweede maal gewond werd door een schot in zijn rechter- hand. Eindelijk drong hem een kogel in den mond, welke zijn onmiddellijken dood tengevolge had. De Grieksche kroonprinses die uit Larissa te Athene is teruggekeerd, heeft aan den corres pondent van de Daily Chronicle ijselijke verhalen gedaan van de pijnigingen, die de Turken de gewonde Grieken doen ondergaan. De Turken omringen de slachtoffers met vuren en roosteren hen levend. Een der hoofden schoot zijn mannen op hun eigen verzoek dood, zoo groot was de vrees voor de mishandelingen der Turken. Een Grieksch officier die aan het been werd gewond, schoot zich een kogel door de borst om niet levend in handen der Turken te vallen. In strijd met deze mededeelingen is het bericht van Reuter's bijzonderen correspondent bij het Turksche leger, dat de Turken de lijken der Grieken eerbiedig op beschutte plaatsen nederlegden en ze met kleeden bedekten. De kroonprinses was zeer tevreden over den lospitaaldienst, dien zij beter vond dan bij haar vorig bezoek. Zij is vol lof over een viertal Engelsche verpleegsters die te Larissa zijn en ver- daarde dat zij nooit had kunnen denken dat iemand, behalve de eigen moeders en vrouwen, zoo goed kon zijn voor de gekwetsten. Een telegram uit Konstantinopel meldt dat de Turksche troepen sedert het uitbreken der vijande- lijkheden aanzienlijke verliezen hebben geleden. De Turken hadden verwacht dat de tocht naar Larissa niet veel moeilijkheden zou opleveren en hadden zeker niet gedacht dat de Grieken, die met den moed der wanhoop streden, een zoo krachtigen tegenstand zouden hebben geboden. De telegrafische berichten van gisteren luiden als volgt Athene. Uit Arta werd heden, om 4 uur des morgens gemeldDe commandant Hontzo heeft zich met twee bataljons cavalerie meester gemaakt van drie dorpen, die door twee Turksche bataljons waren ingenomen. Een escadron heeft het fort Salahora bezet. De Turken zijn gedwongen zich terug te trekken. Drie kanonnen en een hoeveelheid dynamiet zijn in handen gevallen van de Grieken. Konstantinopel. Volgens een gisteravond hier ontvangen telegram heeft het Turksche leger alle belangrijke punten in de vlakte van Larissa bezet. Het gerecht duurt voort. Londen. Reuters speciale correspondent seint uit de pas van Meluna, elf uur des morgens Van het aanbreken van den dag af heeft er een verbitterd gevecht plaats gehad. De Grieken trachten stormenderhand een positie der Turken op een heuvel tegenover Reveni te nemen, doch werden met groot verlies teruggeslagen. Het gevecht duurt nog steeds voort. De Turken be- schikken over een sterke reserve, die zoo noodig deel kan nemen aan den strijd. Op dezelfde plaats is gisteren Djelal Pacha, brigade-generaal, he- hoorende tot de divisie van Nechat Pacha, gedood. Athene. Het Grieksche stoomschip Pantaleon, met recruten en volontairs, is door een Turksch schip in de Dardanellen aangehouden. Parijs. De Temps ontvangt uit Turksche bron bericht, dat groote troepenmachten Thessalie binnengedrongen zijn langs de vallei der Xeraghis en de pas van Meluna en Dinsdagmiddag 2 uur de vereeniging te Tirnavo hebben bewerkstelligd, Dinsdagavond werd Larissa bezet, na een gevecht aan de rivier Salambrias, welke het Noordelijk kwartier der stad bespoelt. Prins Constantijn moet de stad niet verdedigd hebben, doch teruggetrokken zijn in de richting van de bergen van Pharsalus, 30 kilometer ten zuiden van Larissa. Het is niet mogelijk de juistheid van dit telegrafisch bericht, hetwelk door den correspondent onder reserve wordt medegedeeld, na te gaan. Een aanslag op den Koniug van Italie Rome, 22 April. Terwijl de Koning zich op weg bevond naar de wedrennen, werd er een aan slag op hem gepleegd. Hij werd even wel niet getrotfen. De aanslag werd gepleegd door een smidsknecht, Acciarito genaamd, die den vorst met een dolk wilde treffen. Deze persoon, die zeer opgewonden was, ver klaarde dat hij geen medeplichtigen had. RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Middelburg De rechtbank heeft in hare zitting van 23 April het volgende vonnis uitgesproken. J. P. J. H., oud 20 j., broodbakkersknecht te Hulst, is wegens mishandeling veroordeeld tot 10 boete subsidiair 10 dagen hechtenis. Het openbaar ministerie bij het gerechtshof te 's Gravenhage nam Woensdag conclusie in zake de vordering van de weduwen van de Belgische sloeproeiers te Vlissingen, tegen den kapitein van het Eng. stoomschip //Sea Gull", strekkende tot schadevergoeding wegens aanvaring van de loods- sloep door genoemd stoomschip in November 1894, waarbij bedoelde roeiers het leven verloren. De conclusie strekte tot bevestiging van het vonnis der Middelburgsche rechtbank, waarbij deze vordering werd afgewezen. Uitspraak 31 Mei. Onder de personen, aan wie door de examen commissie te Leeuwarden eene akte als onderwijzer is toegekend, behoort iemand, die reeds 28 jaar is en tot nu toe doktersknecht was. Als bewijs van grooten ijver en wilskracht wordt gemeld, dat deze candidaat het taalboek van Terweij nagenoeg geheel uit het hoofd geleerd had. Te Nisse gingen Woensdagnamiddag een negental jongelieden naar een water, ongeveer een half uur van de kom van het dorp gelegen. Zes van hen gingen visschen, doch een drietal zouden een vaartochtje gaan maken. Zij begaven zich daartoe in een oude boot, die lek was en nadat zij van wal gestoken waren spoedig zonk. Een der jongens, die een beetje kon zwemmen, wist den wal te bereiken, doch de anderen, twee broeders, 19 en 17 jaar oud, verdronken jammerlijk, daar hunne kameraden te ver af waren om dadelijk te kunnen helpen en hun alle hulpmiddelen in het begin ontbraken. De lijken werden nog denzelfden namiddag opge- vischt. De ongelukkigen waren zoons van arbei- dersmenschen, die thans reeds een flinken steun voor de broodwinning aan hen kregen. Het rnede- lijden met hen is algemeen. Een zeldzaam, misschien wel eenig, voorrecht geniet een inwoner van Utrecht, de heer H. Pierrot, horloger in de Zadelstraat, die het SOOjarig bestaan van zijne firma herdenkt. Een zijner voorvaderen nam tijdens de onlusten, die in 1572 in 1 rankrijk heerschten, de wijk naar Nederland, en vestigde zich in April 1597 als horlogemaker daar ter stede. Sedert is die zaak steeds onder denzelfden naam blijven bestaan. Te Oirschot (N. B.) is Maandagnacht de heer Moulijn, predikant aldaar, op treurige wijze aan zijn gezin en zijne gemeente ontrukt. Nadat hij tot laat in den avond met de voorbereiding voor de godsdienstoefening van den volgendeD morgen was bezig geweest, ging hij nog even uit om zooals hij meermalen deed zich wat te ver- frisschen." Waarschijnlijk door de duisternis mis- leid, is hij te water geraakt en verdronken. Zijn overlijden wekt algemeene deelneming. Te Apeldoorn is dezer dagen een hoogst interessante en klassieke oudheid te voorschijn gekomen, en wel de kist waarin Hugo de Groot van Loevestein ontvlucht is, benevens vijftien familieportretten en onderscheidene authentieke brieven, testamenteu etc. van hem. Te Buinen is een grafkelder gevonden van Germaanschen oorsprong. Eene hoeveelheid van ongeveer drie wagenvrachten keisteenen was zeer regelmatig opgestapeld, in welks midden 6en groote deksteen lag, waaronder een fraaie grauwsteenen beitel en een spitsvormige bewerkte steen, welke beide voorwerpen een lengte van respectievelijk 12 en 10^/g cM. hebben. De omtrek der keienop- stapeling was ongeveer 6 M. en de hoogte 1 M.j urnen of scherven van urnen werden niet gevonden. De bovengenoemde voorwerpen zijn door iemand aangekocht en zullen zeker in het Drentsch mu seum of in dat te Leiden worden geplaatst. De Grieksch-Turksche oorlog doet reeds aanstonds zijn invloed gelden op de graanprijzen. Terwijl die der tarwe pi. m. 14 is gestegen, sleeg die der rogge reeds 7. Verschillende inlaudsche soorten noteeren f 1 hooger, terwijl enkele andere nog hooger liepen Amerikaansche merken waren V/t hooger De krentenprijzen stegen tot 0,50. Te Saint-Etienne heeft een even ernstig als onbegrijpelijk ongeluk plaats gehad. In het gezin der familie Lothe aldaar zat het 4jarig dochtertje gedurende het middagmaal met een bus te spelen, waarin zich een hoeveelheid van vijf kilogram kruit bevond. Op een gegeven oogenblik stak het voorspoedige kind den brand in het kruit, ten gevolge waarvan een hevige ontploffing plaats greep. De ouders van de kleine, alsmede het kind zelf, bekwamen vreeselijke brandwonden en werden in een hopeloozen toestaud naar het hospitaal over- gebracht. Yreeselijke wraak. De pastoor Sobel, van het dorpje Raschau nabij Oppeln, werd in zijne woniug door eenige schoenmakers uit wraak over- vallen. Met een priem werd hem het linkeroog nitgestoken en daarna de wangbeenderen verbrijzeld. De toestand van den zwaar gekwetsten pastoor is zorgwekkend. Van de aan de reeders Diederichsen te Kiel toebehoorende vrachtboot Sprot, op reis van New- York naar Hamburg, is sedert den aanvang van Maart niets meer vernomen. De reeders be- schouwen nu de boot, alsmede de bezetting, 20 man, verloren. De journalistiek brengt ook in Petersburg haar eigen gevaren met zich. Het is nog niet lang ge leden, dat een landheer een journalist door wiens artikel hij zich beleedigd gevoelde, onverwpchts doodschoot. Nu wordt weer een revolver-affaire bericht, die echter minder bloedig afliep. Ditmaal gevoelde een waardig burgervader Weretjennikoff zich door een artikel in het //Petersburgski Listok" beleedigd, en trad daarop na het eindigen van de zitting op den verslaggever van het blad toe, trok een revolver uit den zak en verklaarde aan den journalist, dat hij hem bij de eerste ont- moeting neerschieten zou, indien hij nog eenmaal zoo'n artikel plaatste. De bedreigde journalist heeft nog humor genoeg bewaard om in zijn blad mede te deelenVoor dezen keer heeft den heer Weretjennikoff mij nog vergeven. Ik maak van deze goedheid van genoemde hear gebruik door op zijne bedreiging met de openbaarmaking van het feit te antwoorden. Te Kortrijk werd tijdens de kermis in den schouwburg Roze Kate gespeeld door mevr. Julia van LierCuypers. Zondag evenwel werd de voorstelling onverwacht gestaakt, toen de directeur verscheen en den aanwezigen verzocht zich latig- zaam te verwijderen, daar er vrees bestond dat de vloer zou instorten. Zonder ongevallen geschiedde dit. De directeur heeft later de ontvangst ran den avond aan den armen der stad afgestaan. Voor het gerechtshof te Sydney zal eerlang een moordenaar, zekere Butler, terechtstaan, die door de Australische bladen ,/de grootste misdadiger dezer eeuw" wordt genoemd en die een geheele reeks van moorden heeft gepleegd. Hij lokte zijn slachtoffers door eeu verleidelijke advertentie in een der bladen, waarbij hij //een jongmensch van goeden huize" vroeg, om deel te nemen in mijnonderzoekingen. Verscheidene gegadigden, die zich daarop aanmelden, heeft hij achtereenvolgens vermoord, om hun geld machtig te worden. Hij ging met hen op reis, zoogenaamd om in gronden, welke hij bezat, goud te zoeken, en weldra was zijn deelgenoot spoorloos verdwenen. Men kent de namen van drie zijner slachtoffers, die men gevonden heeftmaar er zijn in den laatsten tijd nog verscheidene andere personen verdwenen, die, naar men vreest ook door Butler in den val zijn gelokt. Het lijk van een der vermoorden werd onder den grond gevonden op een plek, waar men hem kort te voren met Butler had zien graven naar goud. De jonkman was blijkbaar gedood door een schot in den rug. V ermoedelijk heeft Butler hem onverhoeds onder het werken doodgeschoten en hem toen begraven in den kuil, dien het slachtoffer zelf had gedolven. De moordenaar, die, toen men verdenking op hem kreeg, naar Newcastle vluchtte, vanwaar hij aan boord van een zeilschip naar San Francisco ging, werd terstond bij zijn aaDkomst in laatst- genoemde stad door een paar politie-beambten, die hem voor waren geweest, in hechtenis genomen en naar Sydney teruggebracht. Onder voorbehoud wordt aan de //Temps" gemeld, dat een Italiaansche missie in 't zuiden van Ethiopie is vermoord, op twee 11a. Een ne- gerhoofd hield hen op, onder voorwendsel, dat hij eerst verlof moest hebben van den negus, om hen door te laten, en viel hen toen verraderlijk aan. In sommige streken van Engeland, het vaderland van de vaccine, treedt de anti-vaccine- beweging met kracht op. Te Reading heeft de gemeenteraad, die het voor de anti-vaccinisten had opgenomen tegen de politiemagistraten, die de on- willigen strafte, zijn ontslag genomen, maar de burgerij heeft den raad herkozen. Te Maidstone heeft de gemeenteraad om dezelfde redeu zijn ontslag genomen. Te Blandford en Eastbourne zijn de rechters zelf op de hand der vaccinisten en worden de onwilligen vrijgesproken of met belachelijke kleine bedragen beboet. Te Maiden head daarentegen is een vader, die zijn kind niet wilde laten inenten, veroordeeld tot 15 dagen ge- vangeuisstraf en 5 boete. De man weigerde te betalen en zijn horloge en ketting werden publiek verkocht. Maar burgers brachten geld bijeen en kochteu ze op. ZEETUDINGEN. Van 21 tot en met 22 April. a 1 o| Van 31 tot en met 22 April werden langs de Oostsluizen alhier 2j) binnenvaartuigen op- en 18 afgeschut; door de Westsl. 3 opgeschut. VAN Di! VAN D VLAG. NAAM. M». Van en naar. Lading. Voor Ter Seuien 22 Eng. B.s. Hailing 1 2199 Londen stukg. Von Ter Seuien 21 Eng. ech. Fruit Girl 354 Yarmouth phosph. Noor. bark Arnevig 863 Blyth ballast Eng. 8.8. Anglia 2469 Lei tli ledig 22 idem Shieldrake 3057 Antwerpen stukg. idem Ann Webster 2241 Londen idem Voor Caent s 21 Eng. e.s. Egret 3492 Manchester stukg. idem Godiva 3648 Port Tampa phosph. 22 Duits. 8.8. Therese Horn 1713 Windau hout Eng. 8.8. Sea Gull 2100 Londen stukg. Van Ciient 1 21 Eng. 8.8. Bischof 3243 Bremen ledig idem Strait Fisher 1314 Hull stukg. idem Calder 1784 Goole idea idem Sea Belle 2152 Londen idem 22 Noor. sch. Martha 743 Frederikstad ballast Zw. brik Vlaanderen 1365 Stokholm ijzergrond Eng. 8.8. Egret 3492 Antwerpen stukg. Deens. s.s. Thorvaldsen 3444 Bonnes ledig Noor. s.s. Gyda 3482 Kiga stukg. Van Selzaete 1 21 Eng. s.s. Alchymist 1079 Stokholm ledig

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1897 | | pagina 5