BIJVOEGSEL Ter Nguzsnsche Courant Zatepdag 17 April 1897. No. 3447. S3 3ST3S32 3c Binnenland. t*olitieli Overzicht. De berichten uit Athene en Konstantinopel worden met den dag onrustwekkender. De dreigende nota der mogendheden heeft nog eenigen invloed gehadgeen der beide partijen wil tot den aanval overgegaan, en elk zoekt in de houding der tegenpartij bij voorbaat een ver- ontschuldiging voor hel geval de nood tot handelend optredeu dringt. De Grieksche regeering wijst er op dat de Turksche troepen Yrijdag op de Grieksche voor- posten hebben gevuurd, waarbij een sergeant ge- dood werd. De Turksche regeering maakt der Grieksche er een verwijt van, dat zij bekend was met de plannen der ongeregelde troepen, en zelfs aan haar officieren en soldaten vergund heeft aan den inval deel te nemen. De vraag, wie de aanvaller geweest is en dus de aanleiding werd tot het uitbreken van een oorlog, kan later voor de mogendheden nog een onderwerp van beraadslaging uitmaken. De Grieksche gezant te Konstantinopel is ge- feed om te vertrekkenhij heeft reeds afscheid genomen van den Minister van buitenlandsche zaken. Hij verwacht ieder oogenblik het bericht, dat hij zijn passen moet aanvragen. In Griekenland's Kamer heeft de Minister-presi dent Delyannis een krediet-voorstel ingediend, waarbij voor het leger wordt gevraagd een bedrag van drie en twintig millioen drachma's (ruim 11 millioen gulden) en hij heeft, ter toelichting, den staat van zaken nog eens in den breede besproken. Hij stelde op den voorgrond, dat de Kretensers het recht hebben hun eigen lot te regelen. Ondanks alles koestert Griekenland nog de hoop, dat de mogendheden een vredelievende oplossing zullen toelaten. De tegenwoordige toestand aan de Thessalische grens, zeide spreker, is niet ge- schapen door Griekenland, maar door de politiek van den aangrenzenden staat, die door overhaaste krijgstoerustingen Griekenland noodzaakte een leger te vormen, dat in staat was aan alle eventu al itei ten het hoofd te bieden en de belangen en de eer van het vaderland te verdedigen. De regeering is bezig om hetgeen bij de overhaaste concentratie niet voltooid werd, te verbeteren, en zij hoopt dat over eenige dagen alle leemten zullen aaugevuld zijn. Het leger zal dan in staat wezen, zijn plicht te vervullen. Over de manier om zooveel millioenen bijeen te brengen, wordt in de beknopte telegrafische mededeelingen niets gezegd, 't zal wel door een binnenlandsche leening moeten gebeuren. Het succes is bij voorbaat verzekerd in vre- destijd teren de brave Grieken 'tliefst van de dubbeltjes van anderen, licht dat zij voor de tfnationale zaak" zelf het noodige samenbrengen later kunnen zij de geleden verliezen dan wel weer aanzuiveren uit de zakken der niet Helleen- sche fondsenhouders Voor de eerste maal sedert het Italiaansche parlement bestaat, zijn bij de behandeling van 't adres van antwoord op de troonrede door de F EUILLETON 8) Dd^rheen moest zij hem brengen en inderdaad bleek niet alleen dit oude clavecimbel voorhanden, maar ook nog een kleiu huisorgel. Hij rustte niet, v66r vrouw Becker deze beide instrumenten naar de zaal had gebrachten thans sleet hij hier een groot deel zijner dagen meest alleen, maar dikwijls ook in gezelschap van de familie- leden, die zich in deze bijzondere concerten groote- lijks verlustigden. Telkens kwam hij er op terug, dat Eveline hem toch hare stem eens moest laten hooren haar toon bij het spreken liet hem geen twijfel, of de klank bij het zingen moest voortreffelijk wezen. Zij echter liet zich door al zijn smeeken en aandringen daartoe niet overreden. Eens echter verraste hij haar, terwijl zij voor de vleugelpiano stond, eukele toetsen aansloeg en de tonen nazong. Zij volgde de toonladder eerst opwaarts, en vond in de hoogte al spoedig hare grensin de laagte echter geleek haar materiaal wel onuitputtelijk te zijn. De volheid en kracht, gepaard aan de welluidendheid van haar orgaan, verbaasden den musicus al meer en meer. Eiude- lijk kon hij zich niet langer inhouden. Bravo riep hij luid. Eveline schrikte en hield onmiddelijk op. Ik meende alleen te zijn, zeide zij verstoord, en zij wilde de zaal verlaten. Hij echter trad haar in den weg. Neem mij niet kwalijksmeekte hij. Ik kon niet weerstaan aan de verzoeking om eens even te luisteren en daar kan ik onmogelijk spijt van hebben. Want heb ik geen gelijk gehad? Gij bezit eene zeldzaam schoone altstem. De oppositie verscheidene wijzigingen, moties en amendementen voorgesteld. Dit feit is z66 buiten- gewoon gevonden, dat de afgevaardigde Biancheri, het oudste lid der Kamer, het woord heeft ge nomen om te betoogen, dat zoo'n discussie on mogelijk was. De Kamer is tot 4 Mei uiteen- gegaan. Uit goede bron wordt gemeld, dat de schadeloos- stelling, welke Italie aan negus Menelik moet betalen, negen millioen lire bedraagt en in twee jaar betaalbaar is. De koloniale Spaansche bank zal zich belasten met de kiedietoperatie voor de Philippijnen, waar- door de door den minister van kolonien gedane voorschotten zullen kunnen worden terugbetaald. Generaal Weyler heeft de verwachting uitgesproken dat hij vddr ultimo April er in geslaagd zal zijn Maximo Gomez over de trocha van Jucara-Moron in de provincie Puerto-Principe terug te drijven. Weyler zou dan naar Havana terugkeeren om de pacificatie der vier westelijke provincies af te kondigen, de hervormingen toe te passen, amnestie te verleenen en de invalide soldaten naar het vaderland terug te zeuden, In het najaar zouden de oostelijke provincies tot onderwerping worden gebracht. Het heet, dat na de Paaschvacantie de ontwerpen betreffende de herziening van de militaire rechts- pleging bij den Duitschen Rijksdag zullen worden ingediend. De lord-mayor van Londen Philips heeft aan een reporter het volgende verteld Ik zal de eer hebben den 22,ten Juni de koningin op den drempel van den Temple-Bar te ontvangen. Het zal een weergalooze plechtigheid zijn. Als koning van de City zal ik, te paard en gehuld in een mantel van hermelijn en karmozijn fluweel, het zwaaid der City, het vermaarde zwaard, een geschenk van koningin Elisabeth, aan our Gracious Majesty op den dag van haar plechtigen intocht in de stad Londen ter hand stellen. De koningin geeft het zwaard onmiddelijk terug en dan zal ik de vorstin in Londen rondleiden. Bij het afdeelingsonderzoek in de Eerste Kamer van het ontwerp houdende regeling van de verdeeling der provincien in kiesdistricten, ter benoeming der leden van de Provinciale Staten enz., werden door een aantal leden ernstige beden- kingen geopperd tegen de voorgestelde splitsing, meerendeels van denzelfden aard als in het midden gebracht nopens de splitsing der groote gemeenten in kiesdistricten. Men wees er op dat de Staten der provincie Noord- en Zuid-Holland, Zeeland en Drente zich tegen de splitsing hebben verklaard en zulks op goede gronden naar het voorkwam. De meeste leden waren echter een ander ge- voelen toegedaan, meenende dat in de Provinciale Staten en in de Tweede Kamer eene vertegen- woordiging van gemeenten niet te pas komt en derhalve de splitsing hier niet schaadt, integendeel raadzaam is. Yele leden hadden voorts gewenscht dat overal, waar mogelijk, het platteland van de steden ge- scheiden werd, opdat althans bij de verkiezingen voor de Provinciale Staten de strijd tusschen stad en land zoude kunnen worden vermeden. Zooals bekend is, was de sultan van Koetei (op Borneo) voornemens Koningin Wilhelmina geschenken te vereeren. Nu wordt uit Marseille aan de Tel. geschreven Met het stoomschip ,/Salak" der Rotterdamsche natuur heeft zooveel voor u gedaan, dat het waar- lijk onverantwoordelijk zou wezen, haar niet de behulpzame hand te bieden, met andere woorden uw talent te ontwikkelen. Mocht ik ook nog eens het genoegen hebben, door u die oude Italiaansche aria's te hooren zingen, die ik u onlangs voor- speelde 1 Ge zoudt er dan zelve verbaasd over zijn, wat dddr voor muziek in steekt Ge weet toch, dat ik niet eens de noten ken, antwoordde Eveline iets vriendelijker, maar toch nog gansch niet toeschietelijk. Hoe zou ik dan ooit de zware aria'a kunnen leeren zingen Zij zijn niet zwaar, verzekerde Oberhauser al leen de begeleiding doet ze lastig schijnen. Hierin ligt juist de wonderbare kunst van die oude meesters 1 Zij wisten de zangstem zoo eenvoudig en natuurlijk te behandelen, dat elk kind haar vatten kanzij componeerden ook meest voor knapen. En dus, ge hoeft uw geheugen niet in te spannen, lieve juffrouw. Uw oor neernt de melodie van zelf op, en de noten, kunt ge dan zeer goed missen. Hoor maar eens Hij liep naar het klavier en speelde de melodie der zangstem, eenige malen steeds herhalend. Ik wed dat gij het nu al kunt nazingen, riep hij. Waarom wilt gij het niet eens probeeren Eveline vond dat zij het inderdaad wel eens probeeren kon. Daar zij echter nog altijd aar- zelde werd hij dringender. Komaan dan tochDeze eerste zes maten maar. Zij glimlachte. Maar wat hebt ge daar nu toch aan vroeg zij. Dat was zijne zaak, verklaarde hij, en wederom lokte hij haar met de liefelijke melodie. Nu hief zij wezenlijk aan, eerst heel zacht daarua al voller. Oberhauser riep niet bravo, maar scheen reeds in het volgende oogenblik vergeten te zijn hoeveel moeite en volharding het hem had gekost, haar tot deze eerste poging te bewegen. Hij gedroeg Lloyd arriveerden onder geleide van den heer A. J. A. P. Eerdmans, assistent-resident van Koetei, de Pan- geran Adipati sultan Moeda van Koetei met zijne echtgenoote, benevens zijn beide breeders, met name Pangeran Mangkoe Negoro en Pangeran Sasro Negoro. Zij zullen zich rechtstreeks per spoor naar Amsterdam begeven om van daaruit bij den Minister van kolonien ter audientie te gaan, waarna zij hunne opwachting bij H. M. de Koningin zullen maken. De sultan Moeda zal uit naam des sultans H. M. de Koningin eenige prachtige geschenken overhandigen, waaronder zeven gouden ringen, bezet met de grootste en kostbaarste diamanten, welke ooit op Borneo gevonden werden. Hun plan is zich een jaar in Europa op te houden. Zij zullen onder geleide van den heer Eerdmans de voornaamste steden bezoeken ten einde zich op de hoogte te stellen van de verschillende takken van industrie en fabriekswezen. Met de opgedane ondervinding hopen.'zij de verdere beschaving van het sultanaat Koetei op Borneo te bevorderen. Uit Den Haag meldt men het volgende: Naar aanleiding van een ongeteekende advertentie, voorkomende in het Haagsch Dagblad van 11 en 12 April 1.1., kan 't gewenscht zijn te weten, dat bij onderzoek is gebleken, dat door dedepartementen der koninklijke hofhouding alle benoodigdheden worden besteld en gekocht bij binnenlandsche leveranciers en dat slechts een zeer enkel artikel, hier te lande niet of onvoldoende verknjgbaar, door buitenlandsche firma's wordt geleverd. De hier bedoelde ongeteekende advertentie, welke men verwonderd zal zijn in het Haagsch Dagblad aan te treffen, is van den volgenden inhoud Feesteu 1898. Nu de qjd aangebroken is, dat door het hoofd- comite der inhuldigingsfeesten voor '98 de lijsten worden teruggehaald, waarin men verzocht wordt voor een bedrag (liefst zoo groot mogelijk) te willen teekenen, nemen verscheidene Hollandsche firma's de vrijheid het hoofd-comitd aan te raden zich vooral ook te wenden tot de talrijke buitenlandsche leveranciers, van wie steeds door het Nederlandsche hof direct betrokken wordt. Ofschoon de Hol landsche handel slecht noode zal zien dat steun voor nationale feesten elders gezocht moet worden, gelooven zij dat de billijkheid zulks eischt en zullen deze firma's dan ook gaarne bereid zijn een flinke bijdrage voor dit doel te storten. Een opgave der namen en woonplaatsen dezer leveranciers zal door velen hier te lande gaarne worden verstrekt. In Lehong werden licht gewond de 2de luitenant der infanterie H. P. C. Hoetjer en 8 minderen; gedood &n mindere. N. R. Ct. Een officieel telegram luidt als volgt Twee colonnes vertrekken naarLepong en Lehong tot het verdrijven van Toekoe Oemar's benden en om eenige hangende zaken af te doen. Gesneuveld zijn 2 inlandsche militairen gewond 1 officier en 4 militairen beneden dien rang. Het gerucht, dat het Dagelijksch bestuur der Visscherijen op de Schelds en Zeeuwsche stroomen niet genegen is uitstel van pachtbetaling te verleenen zonder bijberekening van rente is, schrijft men aan de //Goesche Ct." officieel be- vestigd. Het uitstel is verleend maar onder voor- waarde dat 4 pet. rente zal worden bijgepast. Voorts heeft gemeld bestuur aan adressanten medegedeeld, dat gunstige beschikking op verzoeken om uitstel van pachtbetaling niet meer is te ver- zich volkomen als een zangleeraar, die aan eene leerlinge onderricht geeft. Nog eens, nog eens Flink de longen vullen, zoodat ge zonder adem te halen tot hiertoe komt hij sloeg eenen toon aan en open den mond zoo wijd ge maar kuntDien lagen toon aan- houden goed zooen laat u door de begeleiding maar niet van uw stuk brengen hij zong zelf mee en sloeg krachtig de accoorden aan. Zoo en nu de intervalDie kan voor een goed oor niets moeielijks hebben. Zacht aanzetten en dan den toon alleugs laten aan- zwellen. Zoo Als ik u verzoeken mag Zijn ijver sleepte Eveline mee. Zij was zoo geheel bij de zaak, dat ook zij zichzelve vergat en nog slechts oor had voor zijne wenken. Het scheen haar nu niet meer moeielijk te vallen, de bangheid te overwinnen, die haar zoo lang weer- houdeu had om flink uit de borst hare stem voor hem te doen hooren. En juist daardoor, dat hij niet deed alsof zij reeds wat kon, maar onbewimpeld den schoolmeester uithing en haar telkens liet ophoudeu en overdoen juist ddirdoor werd hare aandacht geboeid en verkreeg zij een gevoel van zekerheid. Zoo vloog er een uur verbazend snel voorbij. Toeu de torenklok sloeg, brak hij eensklaps af, sprong op en riep Lieve hemelal zoo laat Ik moet naar de repetitie van de zangvereeniging. Excuseer mij Hij greep zijnen hoed en liep weg, zonder haar ook slechts met een enkel woord te verstaan te hebben gegeven, dat hare gewilligheid hem ge noegen had gedaan. Toen Eveline echter beneden kwam, vernam zij van hare moeder, dat Ober hauser in 't voorbijsnellen de kamerdeur openge- rukt en naar binnen geroepen had </Zij zingt zij zingtDe man leek wel heelemaal zot, verklaarde 't goede mensch. wachten, althans dat zijnerzijds op dergelijke ver zoeken voortaan ongunstig zal worden geadviseerd c. q. beschikt. In ,/de Ned. Jager" wordt de uil, die men algemeen als een nuttige vogel beschouwt, gesigna- leerd als een schadelijk dier, daar hij ook kleine vogels, soms zelfs kippen, niet versmaadtin tuinen waar uilen zijn, vindt men geen zangvogels. De raad wordt dan ook gegeven, de uilen in de tuinen uitte roeien. Alleen spare men den kerkuil, welbekend door zijn schoon vederkleed, die door zijne muizenverdelging op groote schaal zeer nuttig is. TER NEUZEN, 16 April 1897. Men verzoekt ons nogmaals onder de aan dacht onzer lezers te willen brengen, de alhier op Dinsdag a. s. te geven uitvoering der gymnastiek- en schermvereeniging n Achilles" van Middelburg. In een der provinciale bladen lezen we omtrent de laatste door deze vereeniging te Middelburg gegeven uitvoering //De gymn.- en schermvereeniging //Achilles" gaf gisteren, 24 Februari, een uitvoering ter herdenking van haar lSjarig bestaan. De groote zaal van het Schuttershof scheen te klein om al de opgekomenen, 800 h 900 personen, te bevatten. De werkzaamheden, zoowel aan als zonder werktuigen werden op loffelijke en kranige wijze uitgevoerd en toonden ons, dat de leden flink geoefend waren. Evenzoo werden de twee intermezzo's, tot af- wisseling gegeven, op verdienstelijke wijze ten uitvoer gebracht." In de 2de helft der maand Maart, is door het postkantoor alhier, de volgende onbestelbare brief verzonden, aan het adres vanJ. Mollema, Dordrecht. De heer Mr. P. C. J. Hennequin, lidderTweede Kamer voor het district Oostburg, zal deze maand te Breskens eene politieke rede houden. Eenige leden der Provinciale Staten, bur- gemeesters en voorzitters van polderbesturen vergaderden j.l. Woensdag te Oostburg, om de mogelijkheid te bespreken van het tegeugaan van het misbruik dat thans na de invoering van den korten dissel gemaakt wordt. Besloten is te trachten te verkrijgen invoering van een vasten korten dissel, benevens verbod van het gebruiken van meer dan twee paarden voor 6ene vracht op de grindwegen. Naar uit Groede aan de M. Ct. gemeld wordt, is uit den boezetn van den Raad aldaar bq Gedeputeerde Staten een klacht ingediend over de willekeurige handelingen van den burgemeester. Tegelijkertijd wordt bericht de onwaarheid van het gerucht dat de wethouder Hammacber voor nemens zou zijn om als zoodanig ontslag te nemen. In de vergadering der kiesvereenigiug //Wel- begrepen Eigenbelang," voor Hoedekenskerke en omstreken, Woensdagavond gehouden, werd met overgroote meerderheid van stemmen Mr. J. G. van Deinse, aftredend lid voor het kiesdistrict Hon- tenisse, voor de Tweede Kamer voorloopig candidaat gesteld. St. Jansteen. Onder de nieuwe kieswet be draagt het aantal kiezers voor de Tweede Kamer in deze gemeente 226, voor de Staten 226 en voor den Raad 216. Onder de oude kieswet der additionneelen ar- tikelen bedroeg het aantal kiezers ruim 100, (126 de laatste lijst). Het scheen nu voor den musicus en voor Eve line beiden vanzelf te spreken, dat deze zangoefe- ningen werden voortgezet. Niet geregeld, maar zoo dikwijls er zich gelegenheid toe bood. Eve line kende al spoedig een aantal schoone aria's van buiten, en zong die ook hare ouders voor, die over haar talent, van bij piano of orgelbege leiding te kunnen zingen, niet weinig verbaasd stonden. Juffrouw Eveline zou met hare stem veel geld kunnen verdipnen, verzekerde de musicus. Maar Brunfisch heeft er voor gezorgd dat zij het niet noodig heeft. JammerIk zeg van ganscher harteJammerDat kunt ge eenen musicus niet kwalijk nemen. Eene schoone alstem is hem veel meer waard, dan eene rijke erfenis, hoe- wel ik daarmee nog niet gezegd wil hebben, dat de rijke erfenis een beletsel behoeft te zijn om de schoone altstem artistiek te ontwikkelen. Bij wat goeden wil sluit het eene het andere niet buiten. Ook aan den middagdisch werd er herhaaldelijk over de zaak gesproken, en daarbij stak de klerk Romer zijn misnoegen niet onder stoelen en banken. Het was duidelijk, beweerde hij, w&drop dit alles gemunt was. Oberhauser deed blijkbaar zijn best om eene leerlinge aan den haak te krijgen, die zijne lessen ruim zou kunnen betalen. Had hij haar maar eenmaal aan het lijntje, dan was hij voor een aantal jaren zeker van haar op de zanglessen zouden pianolessen moeten volgen, en zoo was het eind er van niet te zien. Die man immers haalde nu eenmaal zijnen kost op door de ijdelheid te exploiteeren van menschen, die zich verbeelden smaak voor muziek te hebben, of misschien wel muzikaal talent te bezitten (Wordt vervolgd). VAN Dii VAN

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1897 | | pagina 5