Telegrafische berichten. Gemengde berichten. TER NEUZEN, 14 April 1897. in de jl. Zaterdag te Vlissingen gehouden vergadering van de afdeeling Zeeland van den Nederlandschen bond van gemeente-ambtenaren werd in de informatie-bureau's o. a. benoemc voor //algemeene zaken" de heer J. Dieleman Wz te Ter Neuzen. Van antirevolutionaire zijde worden als candidaten genoemd voor het hoofdkiesdistrict Hontenisse de heeren C. .T. Huvers te Middelburg en Jhr. Mr. J. J. Poinpe van Meerdervoort te Bergen op Zoom. De door afgevaardigden van het waterschap Stoppeldijk c. a. opgemaakte voordracht voor een bestuurslid, in de vacatnre L. J. Fassaert(overleden), bestaat ait de heeren P. P. Fruijtier, V. Boeding en G. Mangnus. Bij het gisteren te Middelburg gehouden examen akte lager onderwijs zijn o. m. geslaagc M. W. Bakker en J. S. Steinz, beideu van Sluis. Te's Hertogenbosch is met gunstig gevolg het examen voor de akte lager onderwijs afgelpgd door den heer A. A. Mo], te Aardenburg. Uit Grimsby wordt d.d. 9 April gemelc dat de 3mastschoener Viken, van Namsos naar Gent met een lading duigen, den 29 Maart op 59° 14' N.B. en 3° 25' O.L. vol water verlaten is de bemanning werd gered en door de smak Coninsbora Castle te Grimsby aan wal gezet. Koewacht. In deze gemeente heeft zich eene commissie gevormd om het feest van den Meiboom dit jaar met bijzonderen luister te vieren. 40 h 50 personen hebben reeds hunne medewerking toegezegd en alle pogingen worden in het werk gesteld om alles zooveel mogelijk volgens de oude traditien en gewoonten te doen plaats hebben. Kleederen en gereedschappen uit de middeleeuwen worden bijeen verzameld om de toeschouwers een idee te kunnen geven van de plechtigheid, zooals die voor eenige eeuwen in verschillende plaatsen van Belgie en Nederland plaats had bij het feest van den ,/Meiboomvelling". Deze vreedzame ,/Meibetooging" zal voorzeker, evenals verleden jaar, veel volk lokken en vele ingezetenen een goeden dag bezorgen. Middelburg, 14 April. Bij het heden alhier gehouden examen voor acte lager onderwijs is mejuffrouw R. W. Mazure van Groede geslaagd als onderwijzeres. Yoor de acte nuttige handwerken is geslaagd mejuffrouw M. W. Bakker van Sluis. RECHTSZAKEN. Arrondissemeuts-reclitbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 13 April de volgende vonnissen uitgesproken. E. B. v. W., oud 22 j., bootwerker te Ter Neuzen, is wegens vernieling en mishandeling veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf. J. B. d. H., oud 21 j., werkman te Axel, is wegens mishandeling veroord. tot 3 of 3 dagen gevang. J. G., oud 11 j., zonder beroep te Axel, is wegens heschadiging veroord. tot 1 of 1 dag gevang. In het eiland Tholen heerscht op vele stallen onder de paarden influenza. Het laat zich be- grijpen, dat, met het oog op den veldarbeid die in vollen gang is, deze ziekte den bouwers thans al heel onwelkom is. Het aantal aangekweekte gedachten niet gaarne moeten richten op dingen, die mij innerlijk koud laten. Genoeg te hebben, is eigenlijk de gelukkigst denkbare toestand en de mate van het //genoeg" is voor ieder mensch verschillend. Ik moet nog altijd lachen, als ik er aan denk, hoe ik eens te veel had, namelijk duizend mark in klinkend geld die eene zeer goedhartige, maar min of meer kunstgekke dame mij als geschenk of studiegeld had opgedrongen welk eene vreeselijke opschudding veroorzaakte deze gebeurtenis in mijn zwak lioofd Weken lang hoorde ik geenen toon zuiver, totdat geluk- kigerwijs mijn geld mij weer ontstolen geworden was. Gelukkigerwijze ontstolen? herhaalde vrouw Becker hoofdschuddend. Wat men heeft, dat be- houdt men toch gaarne, zelfs al heeft men zich vroeger niet zoo bijzonder er om bekommerd. Wezenlijk Meent ge vroeg Oberhauser Ik weet het niet. Het moet bij ons passen Maar ik praat ook alleen voor mijzelven, en ik kan mij best verklaren, dat anderen mij op dit stuk voor half zot houden. Overigens wensch ik ulieden van harte toe, dat ge u nooit zult kun nen begrijpen, hoe iemand het als een geluk be- schouwen kan wanneer hem iets ontstolen is. Mijnheer Brunfisch zaliger zal dan zijn geld en goed in de best mogelijke handen nagelaten hebben. Hij kwam den volgenden dag terug om eens te vragen of er in de bibliotheek soms oude manuscripten in notenschrift voorhanden waren. Ik bedoel, zoo uit de zestiende of de zeven- tiende eeuw, zeide hij zooals er destijds niet zelden in de huizen van rijke heeren verdwaald raakten. Die liggen daar als een begraven schat, waarvan niemand denkt, en ten slotte loopen zij veulens is dit jaar aldaar enorm. Boeren, die slechts 6 h 8 werkpaarden hebben, met vier h vijf veulens zijn geen zeldzaamheider worden voor de paarden zeer goede prijzen besteed, zoo zelfs, dat eenige weken een span werd verkocht voor de kapitale som van 1100. Dezer dagen zouden een paar jongelui in naburige dorpen, in de gemeente Oostdongeradeel woonachtig, ter gelegenheid van hunne huwelijks- voltrekking te Metzlawier, de hoofdplaats der gemeente, samenkomen. De bruidegom was prompt op zijn tijd op de bepaalde plaats aanwezig, doeh na een paar uur toevens kwam hij tot de ervaring, dat het karretje zijner liefde alles behalve op een zandweg reed, want bij onderzoek bleek dat zijne bruid met pak en zak spoorloos verdwenen was. Des bruidegoms liefde was echter minder gauw gebluscht dan die van den goudzoeker, zoodat op zijn verzoek de aanstaande schoonvader de politie met de verdwijning zijner minderjarige dochter in kennis stelde. Het gevolg daarvan is geweest, dat het meisje, dat plan scheen te hebben met een vroegeren minnaar naar het buitenland te gaan, te Amsterdam is aangehouden en onder politie- geleide naar Dokkum en vandaar door de mare chaussde in de open armen van haar bruidegom is teruggebracht. Een os van den landbouwer H. B., te Scherpe- nisse, die steeds gekniespant was omdat men hem niet vertrouwde, geraakte bij het aflaten van den stal uit handen. Tegen den middag bereikte hij langs groote omwegen Scherpenisse, na velen die hem grijpen wilden op de vlucht te hebben ge dreven. Daar bracht hij bijna de halve bevolking op de been, die hem begon na te loopen en hem trachtte te vangen. Hierdoor nog meer aangevuurd, dreigde hij ieder neer te stooten die hem in den weg kwam, totdat hij ten laatste over het hek van een vlak bij het dorp gelegen weide sprong, De gemeente-veldwachter posteerde zich nu met zijn inmiddels gehaalde karabijn voor den ingang op eenigen afstand van het hek, om het nu zeer gevaarlijk geworden dier neer te schieten, zoodra het weer uitbreken mochtwerkelijk kwam het kort daarop op den dam aangevlogen. Een ware paniek ontstond onder de steeds aangegroeide be volking, die de bewegingen van het dier met angst had gevolgd. Wie kon redde zich zoo spoedig mogelijkin een oogenblik was de baan schoon- geveegd. Alleen de veldwachter bleef onver- schrokken op zijn post en zijn karabijn aan den schouder zettende deed hij met een goed gericht schot den gevaarlijken vijand, na nog een ver- woeden sprong in de hoogte gedaan te hebben, doodelijk getroffen ter aarde storten. Een onmiddelijk toegeschoten slager sneed het dier verder den hals af, dat daarna in triomf naar het slachthuis vervoerd werd, onder het zingen van ywij hebben Lombok overwonneu", enz. Dezer dagen verkocht de heer de Kat Ange- lino te Ochten (Betuwe) den 3jarigen hengst „Hodie" voor f 1500, en de heer G. H. van Vulpen te Avezaath een 2jarigen voor 600, beide voor Engelsche rekening, bestemd voor de Kaapkolonie Te Assen is een rijksklerk bij den ontvanger der registratie in hechtenis genomen, verdacht van verduisteririg van rijksgelden. Het vermoedelijk tekort bedraagt f 1800. Van verschillende personen had hij voile afbe- taling van de vermogensbelasting ontvangen, maar slechts de helft aan den ontvanger afgedragen, wat aanvankelijk geen achterdocht kon opwekken, daar de vermogensbelasting in twee termijnen kan worden betaald, maar ten slotte moest aan den dag komen. Het ontduiken van den vleeschaccijns door den landbouwer K. B. te Opeinde heeft verstrek- kende en treurige gevolgen. Werden voor twee gevaar, als stofnesten verbrand te worden. Dat zou toch jammer wezen Eveline bracht hem naar boven en was hem bij het zoeken behnlpzaam, daar zij in de bibliotheek goed den weg wist. En zie, daar kwam inder- daad heel w^t meer voor den dag, dan Ober hauser verwacht had, zelfs menig werk van nog ouderen datum, menige zeldzame druk, en een bundel handschriften van waarde, althans historische waarde. In weinige uren kon dit alles zelfs niet vluchtig worden doorgezien. De musicus verzocht dus, zijn bezoek nog eens te mogen herhalen. Het zou waarlijk brutaal zijn geweest, den zoo be- leefden heer dit te weigeren. In de zaal stond een oude vleugelpiano, die doorde vroeggestorven moeder van wijlen Ambrosius Brunfisch als jonge vrouw het laatst was bespeeld. Oberhauser stemde ze en begon nu de merkwaar- digste stukken uit de gevonden verzameling voor te spelen, waarbij hij niet naliet eenige noodigc ophelderingen te geven. Eveline zette zich met haar werk aan het venster en luisterde gaarne toe. Maar Oberhauser zelf was niet te vreden. Het meeste, beweerde hij, zou nog heel anders klinken, indien het op het eigenlijke instrument gespeeld werd want elk componist schreef voor de muzikale middelen van zijnen tijd. Nu herinnerde Eveline zich, in eene der zolderkamers, waar veel oude meubels en huisraad uit den vroegeren tijd ge- borgen stonden, een klavier te hebben gezien, niet veel grooter dan eene tafel. (Wordt vervolgd). weken zijn beide dienstboden tot 6 maanden ge- vangenisatraf veroordeeld wegens het afleggen van een valsche getuigenis, thans is hij zelf voor den rechter van instructie te Heerenveen geroepen, onder ver- denking zijne dienstboden door omkooping tot het afleggen van een valsche getuigenis te hebben overgehaald. Na verhoord te zijn is hrj in voorloopige hechtenis gehouden. Uit de erfenis in een onbeheerden boedel te Wissekerke (N.-Beveland) hebben eenige behoeftige ingezetenen aldaar 14000 ontvangen. Onder het opschrift Moederliefde schrijft de N. Bred. Ct. Zij is een eenvoudig vrouwtje, een arbeiders- menschje, en woont te Eindhoven, terwijl heur jongen, loteling van de jongste lichting, te Breda ligt in garnizoen. Hoe of haar jongen 't wel maken zou Een dezer Zondagen meldde zij zich aan bij den com mandant der wacht aan een onzer kazernes, en vroeg naar haar zoon, die, verheugt en verbaast tegelijk, moeder ontving, en haar medenam naar de R.-K. Militaireu-Vereeniging in de Zwaan- straat. Daar kreeg het vrouwtje een kop koffie en een boterham, en vertelde zij dat ze 's nachts om 12 uur uit Eindhoven was gegaan, en, al loopend den verren afstand, naar hier was getogen. Eenige uren bleef 't moedertje hier, over- gelukkig, bewonderend haar jongen in 't nieuwe soldatenpak. Toen gaf zij hem wat flinke kussen, en trok wetir welgemoed naar huis, den langen weg op naar Tilburg, en verder naar Eindhoven. Wat moederliefde vermag Vijf kellners uit Nijmegen maakten Vrijdag- avond in een roeiboot een tochtje op de Waal. Ter hoogte van de Ooi werden zij door een jongen aan den oever met steenen geworpentoen een groote steen kwam aanzetten, waarvoor zij wilden uitwijken, gingen zij alien aan den zijde van de boot staan, die daardoor omsloeg. Vier werden met veel moeite gered door een visscher de vijfde verdween in de diepte. Uit Harlingen schrijft men Een schaap, in de nabijheid der stad grazende, is gewoon 's morgens, ongeveer acht uur, een paar straten der stad in te wandelen en dan in zekere buurt deur aan deur een bete broods te ontvangen. Bij zeker huis gekomen, keert het terug, maar komt omstreeks elf uur weder in die buurt, om dan aardappelenschillen op te halen. Onlangs bleef het schaap weg, maar eergistermorgen ver- scheen het weder, nu in gezelschap van twee lammeren, tot groote blijdschap van de buren, die te hoop loopen, om de moeder met beide kin- dertjes te verwelkomen en te onthalen. Men schrijft uit Breda aan 't Hbl Wie ook met de uniformverandering van het leger ingenomen mogen zijn, zeker niet de passe- mentwerkers te dezer stede. Aan dit bedrijf, dat hier op een groote schaal wordt uitgeoefend, is door de afschaffing van de halssnoeren, schouder- passanten, schakotballen, pompons en granaten en kwasten van politiemutsen een zware slag toege- bracht. Meer dan honderd menschen zijn daardoor zonder werk gekomen. De beambte van kolonien, die in de vorige week verdween, heeft zich vermoedelijk 't leven benomen. In een hooiberg in de Haarlemmermeer heeft men het lijk gevonden van een man, die zich had opgehangen en wiens signalement met dat van den voortvluchtige overeenkwam. Zooals men weet, was V. d. M. eenige dagen geleden op heeterdaad betrapt, toen hij bezig was, geldswaarde uit de jaszakken van ambtenaren te ontvreemden, en werd hij ook verdacht van het ten eigen bate innen van kwitanties van leveranciers voor het departement. Ook na de ontdekking van de zakkenrollerij moet hij, voortvluchtig zijnde, te Amsterdam nog gebruik hebben gemaakt van de tegenwoordigheid van zijnen chef, een kapitein ter zee, om eene drukkersfirma aldaar op te lichte'n voor f 30, met het voorgeven, dat de kolonel, zijn geld had vergeten mede te nemen. Voorts moet gebleken zijn, dat V. d. M. val- schelijk een schuldbekentenis, ten bedrage van eenige honderden guldens, met den naam van dien hoofdofficier onderteekend heeft. Geldgebrek of nooddruft kan hem niet tot de oneerlijke handelingen hebben gebracht, daar hij aan jaarwedde, pensioen en soldij als ridder der Willemsorde ongeveer f 1500 'sjaars had en bovendien door zijn huwelijk nog andere ruime inkomsten genoot. 7/Een centje maar, een centje maar, zoo'n bordpapieren duikelaar," riep Maandagochtend een bende straatjongens, achtervolgende den koopman in deze snuisterijen, die zich, waggelende en zwaaiende van de eene zijde der straat naar de andere, in de Lange Torenstraat te Rotterdam ophield, onder den invloed van sterken drank. Hoe harder de bende gilde, des te talrijker, doch altijd vruchteloos waren de pogingen van den beschonkene, een bekende straatfiguur die veelal verblijf houdt in een der logementjes in de Zand- straat, om een hunner te grijpen. En hoe meer lij zwaaide en gierde, hoe wilder zijne papieren duikelaars (eigen fabrikaat) duikelden, tot uitbundige pret van de jongens en meisje. Zoo af en toe, door het schokken en het stooten, vielen enkele dezer papieren voorwerpen van de verheven zitplaats, waarop zij troonden aan het einde van den langen stok, dien den koopman in zijn beverige vingers hield, zij waren dan, ondanks het protest van den man, weldra voor goeden buit verklaard. Eindelijk ontfermde zich een dienaar der politie van den in harnas gejaagde en bracht hem, achtervolgd door de zingende bende, naar het bureau in de Lange Torenstraat, waar hij en zijne duikelaars voorloopig rust vonden. Te Bordeaux overstroomde Vrijdag de reeds sterk gewassen Garonne plotseling veertig huizen van het door arbeidersfamilien bewoonde stads- kwartier Allees de Bantaut. Politie en inwoners namen direct de noodige reddingsmaatregelen. Een aantal in de huizen teruggebleven kinderen vluchtten op de trappen. Ruirn 200 personen zijn dakloos en zijn voorloopig in een kazerne ondergebracht. Men vreest, dat een breuk van de dat stadskwartier beschuttende dijk gevolgd is. De Rontgenstralen in dienst der justitie. Het gerechtshof te Termonde (Oost-Vlaauderen) is het eerste, dat bij een gerechtelijke onderzoeking de Rontgensche stralen gebruikt heeft. Bij een twist te Termonde had een jong meisje een zoo harden slag tegen het been gekregen, dat zij ziek en voor arbeid ongeschikt werd. De dader werd gegrepen, maar verklaarde bij het eerste onder zoek, dat niet zijn slag, maar in 't bijzonder een in de familie van het jonge meisje zeer verbreidde beenziekte haar voor werken ongeschikt had ge maakt. De geraadpleegde gerechtsarts bevestigde deze verklaring en betuigde, dat overerfelijke beentering de oorzaak was. Het meisje verzette zich tegen die uitspraak. Op aanwijzing van den rechter van instructie werd zij naar Gent vervoerd en haar been in de universiteit aldaar gephoto- prafeerd. De Rontgensche photographie gaf een heenbreuk aan, zoodat de aanklacht juist was geweest. Gedurende de godsdienstoefening stortte Zondag in het nabij Castres gelegen dorp Brousse het gewelf van de kerk in. Zeven vrouwen en een man werden op staanden voet gedood en ongeveer 30 menschen gekwest, waaronder tien zeer zwaar. Een naar Berviers reizende groothandelaar uit Rotterdam nam in Luik voor korten tijd op- onthoud en bezocht het Edentheater. Daar werd hem zijn portefeuille met 42,000 franc gestolen. De prijs van 100,000 fr. der Brusselsche Tentoonstelling is gewonnen door een ouden armen metselaar te Brussel. Bij Graulges, een plaats op eenige mijlen afstands van de zee zoo verhaalt een te Bordeaux verschijnend blad werd Donderdagnacht, na een hevige regenbui met stormvlagen, welke veel op een hoos geleek, de grond bezaaid met zeetongen. De inwoners profiteerden den volgenden morgen van die wonderbare spijziging. //Pas nu op dat je bij deze laatste reis niet verdrinkt", zeide zij lachend tegen hem, toen hii nadat ze waren aangeteekend, met zijn schipper een reis ging maken. En haar voorgevoel kwam uitop den Rijn voor Millingen geraakte de schippersknecht Leon van Nimen, uit Wintham, bij Antwerpen, in dienst bij schipper Olieslagers, varende het schip /Elisabeth", dat werd opgesleept door een stoomboot, toen hij zich in een roeibootje langs de lijn naar een volgend schip wilde be- geven, te water, kreeg een slag van de lijn om den voet en was dood toen hij werd binnen- gehaald. De Temps ontvangt een telegram uit Berlijn, dat de Groot-Hertog van MecklenburgSchwerin, die te Cannes is overleden, zich van het leven zou hebben beroofd. De reden zou zijn, dat de geneesheeren hem verklaard hadden, dat hij nog maar enkele dagen te leven had. Men zegt, dat hij zich boven van het terras geworpen heeft van de villa die hij bewoonde. Havas seint aan het Journal des Debats nog eenige bijzonderheden. De Groot-Hertog zeide zijn medicus dat hij wat wilde uitrusten. Toen de dokter weg was verliet de zieke in een hevigen koortsaanval zijn huis en sprong hij van een brug in de nabijheid naar beneden. Eenige oogenblikken later werd hij stervende gevonden. Naar zijn villa teruggebracht overleed hij na een half uur. De te New-York aankomende schepen melden, dat zij in de nabijheid van de Banks ijsbergen lebben ontmoet. In den regel worden omstreeks dezen tijd van het jaar in de nabijheid van Newfoundland ijsbergen aangetroffenmaar in dit _iaar zijn er al bijzonder veel. Men kan misschien hieruit een gevolgtrekking maken omtrent de gestrengheid van den winter, die in de Poolstreek heeft geheerscht. Maar wellicht ook verklaren die afkoelende ijsmassas in de noordelijke zee de volharding, waarmede in dit voorjaar de wind koud blijft in Europa. Bij het wegbreken van een ouden muur van bet kasteel te Bissy sur Eley, bij Magon, heeft men een schat gevonden ongeveer 100,000 fr. in goudstukken van 1630. Te Chateau-Gaillard, bij Thiers, wordt gezocht naar een nog veel grooteren schat. Men heeft daar namelijk, vijf meter onder den grond, een flesch gevonden met een brief uit 1793, waarin een koningsgezind edelman verklaarde, dat hij op die plek zijn vermogen 2 millioen francs in *eld en 1,500,000 fr. aan kostbaarheden had jegraven, om het uit de handen van de mannen der guillotine te houden.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1897 | | pagina 2