Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeenwsch- Vlaanderea. No. 3442. Dinsdag 6 April 1897. SIMIENTSBAAB. !D!3 3 OP S313 2 3* BinnenSand, 37e Jaargang. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,-—. Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,324- Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. £*olitieli Overzicht. De mogendheden scbijnen het nu zoo goed als eens te zijn over de blokkade van de Grieksche havens, te beginnen met de golf van Athene. Dat men niet dan na lang aarzelen zoo ver is gekomen, is begrijpelijkde blokkade zal waar- schijnlijk de opgewondenheid der Grieken zoo doen stijgen, dat de Koning niet langer weerstand kan bieden aan den aandrang om den oorlog tegen Turkije te beginnen. De Turken versterken zich steeds meer. Uit Anatolie zijn 80 bataljons reservisten naar Mace donia gezonden. Osman-pacha is benoemd tot commandant van de legerafdeeling, die rondom Janina is geconcen- treerdhij is op zijn post aangekomen. De reservetroepen van de Dardanellen en te Galipoli zijn onder de wapeneu geroepen. In het Britsche Lagerhuis werd door Labouchere geklaagd, dat de mogendheden de aanvallen der Turken op de weerlooze Kretenzers begunstigden. De Minister Balfour traehtte dit te ontkennen. Hij sprak de overtuiging uit, dat de Turksche troepen zullen worden teruggetrokken, terwijl de mogendheden vast van meening zijn, dat het oogenblik nog niet is gekomen voor de verbrok- keling van Turkije. Het doel der mogendheden is de bevrijding van Kreta en het handhaven van den Europeeschen vrede. Ongetwijfeld zal het eerste doel bereikt wordende spreker drukte de hoop uit, dat hij met hetzelfde vertrouwen over het tweede punt zou kunnen spreken. Het beste middel om den Euro peeschen vrede te handhaven is echter het bewaren van de eenstemmigheid onder de mogendheden. Curzon zeide nog, dat de admiraals een depeche van Vasson hadden ontvangen, vol met valsche berichten. De Engelsche admiraal rapporteert, dat zijn col'egas ieder gevraagd hebben om drie stukken berggeschut. De Minister verklaarde, niet te weten, Rusland uitgenomen, of de mogendheden tot een besluit hieromtrent zijn gekomen hij gelooft, dat Rusland een batterij berggeschut zendt. FEUILLETQN. In de dagen toen Ambrosius von Brunfisch nog geregeld zijn wandeling deed, was Eveline een kind geweest. Zij had toen wel eeus de huisdeur voor hem opengedaan en hem met een knikje de hand gekust. Later zag zij hem eerst terug toen zij een volwassen meisje geworden was. Hare moeder nam haar op zekeren dag mee naar boven, opdat zij den ouden heer bij wijze van proef eens iets zou voorlezen. Zijne oogen waren zoo zwak gewordeu dat zelfs een bril hem niet meer baatteen iemand vreemds wilde hij niet bij zich in huis nemen. Eveliu nu volbracht hare taak zoo naar genoegen, dat zij den volgenden dag opnieuw ontbodeu werd. Sedert bracht zij gewoonlijk eenige uren van den voor- of namiddag in de bibliotheekkamer door en las den zieke voor uit boeken, waarvan ze we niet alles begreep, maar die haar tocli niet ver- veelden. Hij beloonde haar volgens eenen vast gestelden taks voor den verzuimden tijd, en zij zelve vond dit ook niet meer dan billijk. De zonderlinge mau scheen zich slechts met moeite in de noodzakelijkheid te schikken van eene voorlezeres te moeten gebruiken, die zijne eenzaamheid verstoorde. Zij moest op zeer zachten toon lezen, schier fiuisterende. Zelden richtte hij tot haar eene vraag. Allengs echter werd hij vertrouwelijker en vriendelijker, begon over de stof der lectuur te spreken, ver- Balfour deelde nog mede, dat Duitschland geen troepen naar Kreta gezonden heeft. Het wind zaaien van den Britschen Minister Chamberlain, wat de zaken in de Transvaal betreft, begint al de verschijnselen van een naderenden oogst van storm tengevolge te hebben. Te Pretoria is niet meer of minder dan het gerucht verspreid van eene aanstaande Britsche maritieme demon- stratie in de Delagoabaai, een gevolg van al het dreigen der laatste dagen. Toch heet de staatkundige toestand verbeterd tengevolge van flange, tusschen de beide regee- ringen gewisseld wordende mededeelingen." Mis- schien komt dit, omdat men in Engeland een ander dan den onaangenamen Minister van Kolonien aan het woord heeft laten komen. Volgens The Times is te Johannesburg het gerucht verspreid, dat Dr. Levds zijn vertrek naar Europa zal verhaasten tengevolge van ,/financieele mplicatien, sedert het het overlijden des heeren Beelaerls van Blokland ontdekt." Het Kaapsche Parlement werd geopend met eene fltroonrede," waarin geconstateerd wordt, dat het tijdperk van voorbeeldelooze moeielijkheden wel is waar blijft aauhouden, doch door de Ministers alle pogingen worden in het werk gesteld om eenen matigenden invloed te oefenen en de vreedzame betrekkingen met de buren te handhaven. Deze pogingen zijn aanvankelijk met bemoedigenden uitslag bekroond, en deze staatkunde zal worden voortgezet, zoodat te langen leste mag verwacht worden, dat algemeene overeenstemming en wel- vaart eenmaal in Zuid-Afrika zullen heerschen. Volgens l'Evenement zou President Faure officieel bericht hebben ontvangen, dat de Czaar en zijn gemalin eerlang weder een bezoek aan Frankrijk zullen brengen. In den Franschen Senaat heeft, bij eene Panama- bespreking, waarbij ook wijlen President Burdeau's naam weder genoemd werd, de senator Fabre den overledene krachtig in bescherming genomen. Het zelfde doen de voogd en de toeziende voogd der kinderen in een schrijven aan Le Temps. Het blad geeft den roerenden afscheidsbrief te lezen, door Burdeau gericht aan zijn echtgenoot, den avond vodr zijn duel met Cassagnac, welk duel op het laatste oogenblik niet is doorgegaan. Uit dit schrijven van 15 Maart '89 blijkt, dat toen Burdeau, kort dus na de beweerde som uit de Panamakas ontvangen te hebben, zonder mid- delen was. Le Temps plaatst dit schrijven zonder er iets aan toe te voegen. klaarde haar wat zij niet begreep, en bracht het gesprek ook wel eens op hare eigene aangelegen- heden. Het scheen hem te bevallen, dat zij vlug van begrip bleek en degelijke inzichten aan den dag legde. Zoo waren zij samen reeds goede vrienden geworden, toen ongelukkig zijn gezondheidstoestand zoover verergerde, dat het lezen niet meer gere geld kou worden voortgezet. Het was hem nu blijkbaar aangenaam, wanneer Eveline met haar haudwerk ten minste bij hem in de kamer zat en hem de kleinste diensten eener ziekenverpleegster bewees. Doch als zijne krampen hem overvielen, dan moest zij heengaan en hare moeder zenden. Eenen dokter wilde hij ook thans nog niet bij zich toelaten. Ook verkoos hij niet, dat er 's nachts bij hem gewaakt werd. Hij zou wel bellen, zeide hij, als hij iemands hulp behoefde. Alleen moest het medicijnkastje op eenen stoel naast zijn bed worden gezet. Op zekeren morgen echter vond vrouw Rosa Becker hem dood II. Men was er in de portierswoning zoozeer aan gewoon geraakt, met een zieke te doen te hebben wiens toestand voortdurend ongeveer dezelfde bleef, dat men op de mogelijkheid van eenen plotselingen dood eigenlijk niet voorbereid was, Becker zag dus zijne vrouw, die bleek en bevenc hem de jobstijdiug kwam brengen, niet weinig verslagen aan, en vroeg haar Wat moet er nu gebeuren Hoe zal dat gaan H. M. de Koningin-Regentes heeft aan den leer B., muziekonderwijzer te Gorinchem, doen weten, dat II. M. jaarlijks 120 wil bijdragen voor de studie van zijn zoon, die een buitengewonen aanleg voor de muziek heeft. Vanwege de regeering zal een onderzoek ingesteld worden naar de oorzaken van den achter- uitgang der Ooster-Schelde betreffende de oester- cultuur. De Minister van binnenlandsche zaken heeft bij beschikking van 27 Maart 11. aan den onwil- igen schutter J. K. van der Veer te Middelburg bercht, dat hij in het vervolg bij provoostarrest niet in eene strafcel, maar in de bewaarplaats voor gegijzelden zal worden opgesloten. Genoemde leer had zich bij den Minister beklaagd dat men rem in het huis van bewaring te Middelburg eerst in het lokaal bestemd voor en in gemeenschap met in hechtenis gestelden, daarna in eene strafcel provoostarrest had doen ondergaan, in plaats van in eene bewaarplaats voor gegijzelden. Bij den Minister van marine bestaat het plan adspirant-machinisten die te Hellevoetsluis worden opgeleid, hun practische vorming aan de groote fabrieken, die zich ook met den machinebouw belasten, te voltooien. Aan eenige fabrikanten is liervoor vergunning gevraagd. Ongeveer een lOtal adspirant-machinisten zullen aan elk dier fabrieken dan worden gedetacheerd. Uit Utrecht wordt gemeld dat de zendeling A. van Balen van de Utrechtsche Zendings- vereeniging, die een paar jaren met verlof hier te lande doorbracht, in Mei a. s. weer naar Nieuw- Guinea zal vertrekken om het zendingswerk voort te zetten. Hij neemt op die reis mede een kleine, zeewaardige sloep, naar zijne standplaats, genaamd ,/Windesse". De sloep wordt voortbewogen door een petroleuminotor. De Zaterdagochtend met het bootje gehouden proeftocht slaagde uitstekend het zal voornamelijk dienen in de Geelvinckbaai, waar een lOtal breeders op verschillende plaatsen geplaatst zijn, om dezen het wederkeerig bezoek gemakkelijk te maken en tevens om van de groote booten goederen af te halen. Het laadvermogen van de //Windesse" is 3000 Kg. Zooals men zich zal Van Balen als spreker nabijheid van Ter Neuzen gehouden Zendingsfeest, werden toen in de pauze door hem voorwerpen herinneren trad de heer op bij het laatst in de Hierop wist vrouw Rosa niet zoo terstond een antwoord te geven. Eveline wischte eenen traan weg, legde haar werk op de vei.sterbank, vouwde de handen in den schoot en zeide niets anders dan Och, och Zoo ineens Die arme meneer Na een poos opperde Becker eenigen twijfel of hij werkelijk dood was. Zijne vrouw haalde even de schouders op, maar zeide hierop niets. Wij moesten samen eens naar boven gaan, meende Eveline. Becker was hiertoe bereid. Dat dient wel, ja. Maar als hij wezenlijk dood is, hoe moet het dan nu Hij verroert zich niet, verzekerde de vrouw, en hij is al heelemaal koud. Ik heb hem willen op helpen, omdat ik meende dat het maar eene flauwte was. Wij kunnen samen naar boven gaan, o ja, maar mij dunkt, het zou niet kwaad zijn, eenen der buren er bij te roepen, of beter nog iemand van de politic. Waarom vroeg Becker. Wel, om de praatjes. Wij zijn alleen in huis en als er later eens iets vermist mocht worden Eveline schudde verontwaardigd het hoofd. Wij staan toch, hoop ik, als eerlijke menschen bekend, moeder zeide zij. Goed en wel maar men weet niet dat wij eerhjk een bagatel hebben overgelegd, antwoordde de practische vrouw. Komen wij daar later mee voor den dag, dan zou het den schijn hebben Zoo hebhen wij wezenlijk wat overgespaard vroeg Becker niet zonder verwondering. Zeker bevestigde zij. Waar zou het anders alles gelbeven zijn. uit Nieuw-Guinea vertoond en een collecte gehouden om gelden bijeen te krijgen voor een motor- bootje. Een uitvoerig rapport is uitgebracht door de K. v. K. te Groningen naar aanleiding van let door de Nederlandsche Vereeniging van meel- fabrikanten aan de Tweede Kamer gerichte adres, waarin wordt gewezen op den ondergang, dien de inlandsche meel-industrie te gemoet zou gaan, wanneer haar niet door de heffing van een invoer- recht op meel van f 1 per 100 kilogram be scherming wordt verleend tegen de buitenlandsche, ipeciaal Fransche concurrentie. De Kamer is van meening, dat de door de vereeniging van meelfabrikanten bijgebrachte oog- merken den toets eener scherpe critiek niet kunnen doorstaan en dat de nadeelen, die de inlandsche meel-industrie van de door het Fransche gouver- nement genomen maatregelen ondervindt, zeer over- dreven zijn voorgesteld. Tegen te spreken valt let echter niet, dat de fiscale maatregelen, in Frank rijk ten gunste der meel-industrie genomen, aan onze meelfabrikanten schade doen. Naar de meening der Kamer mag dit evenwel er geenszins toe leiden om let verzoek van adressante tot heffing van een in- voerrecht te ondersteunen, omdat de heffing van een invoerrecht van f 1 op 100 kilogram en bij een consumtie van ruim 300 millioen kilogram een zeer zware belasting der ingezetenen zou opleveren en, let haar nog altijd niet wijs en niet rechtvaardig voorkomt, zulke zware offers van de bevolking te eischen ten behoeve eener industrie, die zich tij- delijk in moeilijkheden bevindt. De Kamer besloot, den Minister van Buiten- iandsche Zaken te verzoeken, pogingen te willen aauwenden om van de Fransche Regeering gedaan te krijgen, dat zij de restitutie van het bij invoer vau tarw:e betaalde recht zoodanig regele, dat daarin niet langer een uitvoerpremie op meel is begrepen en dat zij ook bij uitvoering van tarwe restitutie van invoerrecht verleent. Uit Loo, het dorp in de Lijmers, trekken weer tal van huisvaders naar Duitschland om te arbeiden. Doch ook kinderen gaan mee naar de Ruhr. Er waren deze week een paar werkbazen of ploegbazen aldaar om kinderen te werven. Bij het uitgaan der school stond er een klaar om een paar knapen in beslag te nemen. De Duitsche kinderen moeten tot 14 jaar school- gaan, daarom komt men de Hollandsche halen. Zoo gaan ook weldra weer vele knapen de grens over om in den vreemde als koehoeder te dienen. Hij knikte met het hoofd. Nu, 'tis waar ook Wij zullen wel iets noodig hebben om wat anders te beginnen, want hier zullen we niet kunnen blijven wonen. Hierover had zij nog niet nagedacht. Dat is wel waar, zeide zij. In elk heval dienen wij toch eenige vastigheid te hebben. Becker liep de straat op en kwam al spoedig met eenen agent van politie terug. Nu gingen zij naar boven en bezichtigden het lijk. Brunfisch lag daar als in eenen zachten slaap het hoofd was in het kussen gezonken en de kin een weinig opgeheven. Op het beddetafeltje brandde nog de lamp. Vrouw Rosa blies haar uit. Het boek daarnaast sloeg zij dicht en zette het op de plank tusschen de andere deelen. Zij was het zoo ge woon, elken morgen terstond den boel op orde te brengen. Een potlood legde zij op den inktkoker. Zij sloot ook het deksel van het medicijnkastje en schoof den stoel ter zijde, op welken het stond. Vervolgens streek zij de dekens glad en streelde de koude hand van den doode. Hij is niet oud mogen worden, zeide zij niet veel over de vijftig. Maar voor iemand die zijn leven lang zoo zwaar te lijden heeft gehad, heeft hij hij het toch nog lang uitgehouden. Nu is hij in betere gewesten. Er moet een dokter gehaald worden, om den dood te constateeren en het begrafenis-attest af te geven, verklaarde de politieman. Ja, loop maar eens gauw naar dokter Funk, Anton, zeide de vrouw. Hij heeft waarlijk niet veel hoofdbrekers gehad met meneer-zaliger. Re- cepten heeft hij hem niet behoeven te schrijven (,85 8,55 9,50 uimscHE roiitwr. bit blad ver.chynt Viaan.la*-, Woenndav- en Vrijdnavon.l, ultVe>»n.U-ril o,. Veest.lagen, bij .len uityever J. IK teJTe. Do Burgemeester der gemeente TER NEUZEN maakt bekend, dat Openbare Vergadering van den Gemeenteraad is belegd tegen lloiulonlim ft April Ift!»3, des voormiddags te 10 uren. Ter Neuzen, 5 April 1897. De Burgemeester vonrnoemd, J. A. VAN BOVEN.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1897 | | pagina 1