BIJVOEGSEL Tg: Heuzensche Courant Zaterdag 3 April 1897. No. 3441. Geinen«;de berichten. fcJoiitieli Overzicht. 't Blijft nog onzeker, wat de mogendheden in hare //eensgezindheid" tegenover Kreta en Grieken- land verder zullen doen. Uit St. Petersburg wordt gemeld Het voorstel, om een Europeesch gourerneur roor Kreta te be- noemen en de Turksche troepen te doen terug- trekken, is niet door alle mogendheden goedgekeurd. Verschillende overwegingen omtrent het terugtrek- ken der Grieksche troepen moeten noodzakelijk voorafgaan, roor tot het vestigen van een anderen vorin van bestuur kan worden overgegaan. In een particulier bericht uit Berlijn, te Londen ontvangen, wordt gezegd, dat de regeeringen der verschillende mogendheden besloten hebben, stap- peu te doen, om zoo spoedig mogelijk een einde te maken aan de agressieve houding van Grieken- land. De blokkade der Grieksche kust is goedgekeurd door alle mogendheden en zal zoo spoedig mogelijk worden uitgevoerd. Aan de „Frankf. Ztg." meldt men uit Berlijn, dat de toestand steeds onzekerder wordt, dat men nog steeds beraadslaagt over de blokkade der Grieksche kust, maar zeer goed weet, dat die geen effect zal hebben. Daarbij ligt het gevaar voor de hand, dat het tusschen de troepen der mogend heden en de door Yassos aangevoerde insurgenten tot openlijke vijandelijkheden komt. Eigenlijk is dat feitelijk reeds het geval. Uit Kanea wordt geseind, dat de opstandelingen Dinsdag eene hoogte bezetten ten zuiden van de Sudabaai en dat het bombardement door de Engelsche, Eransche en Italiaansche schepen werd voortgezet. Eergistermorgen werden de Kretensers uit die stelling verdreven. Bij Kandano en Retimo werd gevochten tusschen Christenen en Turken. In diplomatieke kringen te Sofia wordt bevestigd, dat de vorsten van Servie, Bulgarije en Montenegro zich hebben verbonden, niets te ondernemen, met name in Macedonia, zonder voorafgaande beraad- slaging met den czaar. De stemming in Zuid-Afrika schijnt zeer opge- wonden te zijn. Het Hollandsche en het Engel sche element staan weer scherp tegenover elkaar. Het blad //Ons Land", orgaan der Hollanders aan de Kaap, dat de meening weergeeft van Hof- meyer en den Afrikaanderbond, protesteerd zijner- zijds krachtig tegen de taktiek van de //Chartered Company" om de blanke rassen in Zuid-Afrika met elkander in strijd te brengen. Het blad ver- wacht, dat het Kaapsche parlement, dat morgen bijeenkomt, een motie van vertrouwen ten gunste van Scheiner zal aannemen. In Transvaal openbaart zich opnieuw een zeer vijandige stemming tegen de Engelschen. Zater dag moefen er bij de wedrennen te Krugersdorp standjes tusschen Engelschen en Afrikaanders zijn voorgevallen, waarbij luitenant Eloff, de bekende kleinzoon van Paul Kriiger, chef van politie FEUILLETON 2) Hij hinkte altoos nog een weinig, maar liep toch meestal zonder stok. Zijn portiersbaantje gaf hem zoo weinig te doen, dat hem tot allerlei postjes voor vreemden volop tijd overbleef. Zoo fabriceerde hij in zijn kelderachtig labora- torium onder het bordes klein vuurwerk voor lief- hebbers, plakte lantarens van geolied papier voor verlichtingen, hanteerde ook eene blaaspijp met soldeertoestel en eene draaibank, herstelde regen- schermen, lijmde en kramde porselein, en ging algemeen door voor eenen duizendkunstenaar, die nagenoeg alles, wat gebroken of beschadigd was, weer heel maken kon. Zijne handigheid bezorgde hem eene aardige verdienste. De kinderen en de dienstmeisjes wisten echter ook dat zij op zijne goedhartigheid konden rekenen, en zij misbruikten die dikwijls genoeg, wanneer zij iets te verstellen hadden. Zelden ont- brak het hem onder het werk aan kleine toe- schouwers. Voor de jeugd was het een waar genot, den duizendkunstenaar op de vingers te zien. De koper- en zilverstukken, die hij ontving borg hij geregeld in een doosje, dat op de schoor- steenplaat stond. Dit doosje werd elken avond door vrouw Rose Becker geledigd, zonder dat de brave man daartegen ooit iets in te brengen had. Voor hem sprak het van zelf, dat zijne vrouw de kas hield, en dat hij weer bij haar had aan te kloppen wanneer hij iets voor zichzelven noodig had. Hij had voor zichzelven echter zeer weinig be- hoeften om den anderen dag slechts een weinig snuif en van tijd tot tijd een pakje knaster voor zijne morgen- en avondpijp. Hij dronk niet en was zeer huiselijk. Op alles wat zijne vrouw deed, zeide hij ja en amen of meestal in het geheel niets. aldaar, zich beleedigend over de Britsche natie en Kouingin Victoria uitliet. Hij werd, in afwachting van een onderzoek, in zijn betrekking geschorst. Het Transvaalsche gouvernement besloot, vijf nieuwe leden toe te voegen aan de commissie van onderzoek in zake den toestand van de goudmijn- industrie aan den Witwatersrand. Zij zullen een raadgevende stem hebben. On der hen bevinden zich de heeren Brochon, oud vice-consul van Frankrijk te Johannesburg, Pearce, directeur van de bank te Natal, en Brashow. In Erankrijk is de justitie, door Arton voor- gelicht, ijverig in de weer met haar onderzoek naar de schuld of onschuld der afgevaardigden en senatoren, die in zake Panama zich zouden hebben laten omkoopen. Behalve Naquet, die 150,000 francs zou ont vangen hebben, worden genoemd Rouvier, met 250,000 francs; Mares, met 90,000; Levrey met 15,000; Burdeau, met 50,000 Goirand, met 6000 Julien, met 12,000, en Thevenet, met 20,000 franken. Voorts nog een 17tal leden der rechterzijde. Deze namen schijnt de instructie verschuldigd aan weer een ander //lijstje", dat van baron Cottu. Het zullen stichtelijke tooneelen wezen, die men nog te wachten heeft. RECHTSZAKEN. Arromlissements-reclitbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 2 April de volgende vonnissen uitgesproken 1°. C. L. E., bud 51 j., te Philippine. 2°. Th. E., oud 23 j., te Bouchaute (Belgie), visschers, zijn wegens diefstal door twee vereenigde personen, veroordeeld ieder tot 6 maanden gevangenisstraf. C. d. K., oud 59 j., veldarbeider te Zaamslag, is wegens mishaudeling veroord. tot f 5 boete of 5 dagen hechtenis. Kantongerecht te Ter Neuzen. Zitting van 1 April 1897. Veroordeeld zijn J. v. L. R. en D. P. B., landbouwers, beiden te Zaamslag, ter zake van het te Zaamslag op de los- en laadpaals aldaar geloste goederen niet dadelijk weghalen of inladen, tot eene boete van 1, subsidiair 1 dag hechtenis. J. S., werkman te Hoek, ter zake van jachtwet- overtreding, tot 2 boeten elk van f 3, subs. 3 dagen hecht voor iedere boete, met vrijspraak van het meerdere hem ten laste gelegd. VrijgesprokenH. C. J. v. IJ., kantoor- bediende te Ter Neuzen, ter zake van op den spoorweg voor het verkeer belemmerende voor- werpen neerleggen. W. E. H., stoombont-commissaris te Ter Neuzen, ter zake van een stoomboot der dienst op de Wester- Schelde te vroeg doen vertrekken. Nu ik de modellen voor de nieuwe stem- biljetten gezien heb," zegt Uilenspiegel, //merk ik dat wij alien examen-kiezers worden, want iedereen zal moeten laten zien dat hij een punt-dicht kan maken." Kwak. //Ja, en het eigenaardige van het geval is, dat wij onder de nieuwe wet, in tegenstelling Bijgevolg leefden de beide echtelieden in de beste harmonie. Rose was echter ook een knappe en brave vrouw, en hield haar huishouden zoo in de beste orde, dat manlief er met den besten wil niets op zou hebben kunnen aanmerken. Zij moest indertijd zeer schoon geweest zijnzij ging steeds eenvoudig maar netjes gekleed, en het witte mutsje stond haar zeer goed. Dit, zeide zij, was zij den heer des huizes schuldig, dat zij hem proper onder de oogen kwam. Nu had zij dan ook met den heer des huizes dagelijks het noodige te stellen. Het had er inderdaad veel van, of Ambrosius Brunfisch bij haar kost en inwoniug genoot. Zij kookte voor hem en hield de beide kamers, in welke hij huisde, in orde. Het waren twee achterkamers op de tweede ver- dieping. In de eene sliep hijde andere, aan de wanden van den vloer tot de zoldering met boekenkasten bezet, diende hem tot woonkamer en bibliotheek. De zieke bracht namelijk den ganschen dag door met lezen in eenen leuningstoel bij zijn venster, dat slechts uitzicht op de binnenplaats bood. Het scheen alsof hij zich tot taak had gesteld, als de laatste van zijn geslacht nog eens alles te repeteeren, wat zijnen vaderen lezenswaardig had gedacht en wat zij zich dus aangeschaft hadden. Den schat vermeerderen deed hij niet; maar hij eigende hem zich toe. De bovenste planken waren slechts met behulp van een leertje bereikbaar. Vrouw Rose wist echter door lange oefening, onder de folianten en quartanten even goed den weg, als onder de meer moderne banden, zoodat de oude heer geen boek ver- langen kon, of zij wist het fluks voor hem te vinden. Als zijne kookster kwam zij elken avond bij hem vragen, wat hij den volgenden middag wenschte te eten waarop steeds het antwoord luidde. dat hij dit geheel aan haar overlied. Zij kende zijne lievelingsgerechten en dischte hem het beste op, wat het jaargetijde meebracht. met vroeger, onzen eigen candidaat zullen gaan zwart maken." Vrijdagochtend heeft een man uit Uden zijne vrouw, met wie hij nauwelijks zeven weken in den echt verbonden was, verlaten. Zaterdagmorgen ontving zij een brief van hem uit Nijmegen, waarin hij haar een laatst vaarwel zeide, als reden zijner verdwijning opgevende, dat hij den kost voor haar niet verdienen kon. Het geld dat hij bij zich had, 2, was aan postzegels ingesloten. Men meldt uit Haarlem aan de //N. R. Ct." De heer C. C. van der Valk, uitvinder van den postzegelsstempelaar, waardoor het onmogelijk wordt, postzegels voor de tweede maal te ge- bruiken, heeft een uitnoodiging ontvangen van de Russische regeering om deze machine daar te komen verklaren. Half April vertrekt hij daar- voor naar Rusland. De aan den schutterplichtigen Van der Veer opgelegde boeten wegens het niet afhalen der wapenen, zijn thans zoover opgeloopen dat, indien hij deze niet betaalt, hij te samen meer dan een half jaar provoost-arrest moet ondergaan. De trouwplechtigheden op het stadhuis te Amsterdam werden gistermorgen opgeluisterd door een vechtpartij. De vader vau een bruid, die het lange wachten vervelend begon te vinden, was er stilletjes tusschen uitgeknepen, om een hartversterking te gaan pakken. Toen aan hem de beurt kwam om de trouwakte te teekenen, was hij nog niet terug. De bruigom ging hem halen jsn daarbij kwam het tot een formeele vecht partij. Schoon vader en schoonzoon in spe bakke- leiden met elkaar dat het een aard had, zoodat zij met bebloede koppen in de trouwzaal terug- kwameu. Wei gefeliciteerd Dina Seggers is een bekende straatfiguur van Muntendam. Zij heeft e^u kind, een volwassen dochter, die Jantje heet en haar vader nimmer ;/met bekende oogen" van aangezicht tot aange- zicht heeft gezien. Moeder en dochter woonden samen tot voor kort, toen ze door twist gescheiden werden. Jantje moest het hazenpad kiezen 22 Jan. jl. Moeder Dina hoorde sedert niets van haar en nu adverteert men in een plaatselijk blad het volgende z/Jantje Seggers van Muntendam, sedert 22 Januari zwervende in gezelschap van Piet Posmus, venter in snuisterijen, wordt dringend verzocht terug te keeren tot haar diep bedroefde en in eenzaamheid neerzittende moeder Dina Seggers. P.S. Vergiffenis gegarandeerd." April laat zien dat ze zich niet laat ringe- looren door Falb. Diens profectie luidde Deze maand belooft ditmaal buitengewoon mooi, droog en zacht te worden en zal dus geheel zijn April- karakter verloochenen. Over geheel Middel- Europa verdwijnen de regens. De temperatuur blijft normaal." Daartegenover heeft de maand ons een l8ten April zoo druilerig en naar, zoo volop gezegend met al wat April maar geven kan aan regen, sneeuw en guren wind dat 29 onberispelijk schoone April- dagen nog maar nauwelijks in staat zullen zijn dezen eene te doen vergeten. Du Fosse, een soort van middernachtzendeling geen echte, want deze zending heeft hem Daarvoor ontving zij een vast, niet al te rijke- lijk kostgeld. Zij zelve echter verlangde niet meer. Ook de oppassing werd haar met een vast loon vergoed, en met Kerstmis ontving zij het gebruikelijke geschenk. Zij sprak ongevraagd tot den ouden heer niet meer dan noodig was, doch bleef gewillig een poosje langer boven, wanneer Anbrosius een praatje met haar aanknoopte of in de kamer wenschte rondgeleid te worden, of meer dan gewoonlijk lijdende was. Hij bezat eene huis-apotheek, en diende zich zelven de medicamenten toe, welke hij tegen zijne kwalen dienstig oordeelde. Ook in die apotheek was vrouw Rose geene vreemdelinge. Alleen het sleuteltje van een afzonderlijk vak hield hij steeds onder zijne bewaring. Kortom, vrouw Rose Becker was den ouden heer onmisbaar geworden. Dit wist zij ook zeer goed, doch zij misbruikte haren invloed niet; en da&rom schonk de oude heer haar zijn voile ver trouwen. Verklaarde zij het noodig, het een of ander aan te schaffen, dan was zij zeker van zijne toe- stemming. Zij hield zijne kleederen en zijne wasch in orde, maakte zijn bed op, luchtte zijne kamers en zorgde in den winter voor eene aan- gename verwarming. Zonder haar zou hij niet hebben kunnen leven hoe triestig het dan ook was wat hij leven noemde. Buiten haar zag hij zoo goed als niemand. Alleen kwam Becker elken morgen en avond, om hem bij het opstaan en bij het naar bed gaan behulpzaam te zijn. In de laatste jaren ook hield Eveline, de dochter hem dagelijks een paar uren gezelschap, om hem voor te lezen. Eveline was een zeer knap meisje van negentien jaarzij geleek op hare moeder, maar was zeker nog aanvalliger en fijner dan deze in haar jeugd kon zijn geweest. Zij had het blonde golvende haar, de blanke huid en de frissche kleur, het ronde gezicht en de kleine tanden van moeder indertijd uitgeworpen houdt te Rotterdam een christelijk informatiebureau voor dienstmeisjes en verbindt daaraan een eigenaardige spionnage, waaromtrent de N. R. Ct. het volgende vertelt Als overburen heeft Du Fosse eenige dametjes en nu acht hij het zijn roeping en den wil des Heeren, aan de vrouwen der mannen, die bij deze dametjes bezoeken afleggen, hiervan kennis te geven. Hiertoe bezigt hij een Duitsch meisje, dat hij in zijne christelijke inrichting heeft op- genomen. Zoo gebeurde het dat dezer dagen dit meisje door hem met een briefje werd gezonden naar eene juffrouw alhier woonachtig, behelzende het verzoek om spoedig ten zijnent te komen. De juffrouw, met den schrijver niet bekend, hoorde van de brengster de nadere bijzonderheden. Hoewel zoo iets niet van haren man willende gelooven, had er niettemin, toen hij bijna tegelijkertijd thuis kwam, daarover een heftig huiselijk tooneel plaats en dreigde de huwelijksvrede in dit zoo vreedzame, gelukkige gezin voor immer verstoord te worden. De man, zich van geen kwaad bewust, riep de hulp der politie in en bij een ernstig onderzoek kwam ten duidelijkste aan het licht dat de be- schuldiging geheel uit de lucht gegrepen was. Du Fosse meende er zich mede te kunnen afmaken dat hij verklaarde zich dan zeker vergist te hebben. Aatigezien het niet onwaarsehijnlijk is, dat meer dergelijke valsche beschuldigingen de wereld zijn ingezonden, heeft de hoofdcommissaris van politie een agent van politie doen plaatsen voor de deur van Du Fosst:. In het Rott. Nbl. wordt het geval aldus voor- gesteld Op last van den hoofdcommissaris van politie is een vaste post geplaatst voor een pand in de Delftschestraat, bewoond door D. F. Hij wordt verdacht in een kerkelijk blad advertenties geplaatst te hebben, waarin chr. meisjes gevraagd worden, alleen met het doel haar, die zichdaarop aanmelden, te exploiteeren. De verdachte is intusschen reeds naar Den Haag vertrokken. Er is een spoor van kans, dat de veelbesproken en bezongen phonograaf van den rang van physische merkwaardigheid zal stijgen tot dien van een bruikbaar instrument, een toestel, geschikt om het geluid van iederen spreker onder alle omstan- digheden op te vangen en naar behooren weer te geven, eene machine, welke alle verslaggevers en stenografen voortaan overbodig maakt. Een studendt van de polytechnische school te Delft, de heer v. d. W., heeft den tijd van eene ziekte vau 5 jaren benut om den phonografischen oestel zoo te vervormen, dat hij aan bovengenoemde eischen voldoet. Hoorntje No. 1 neemt £en spreker op; hoorntje No. 2 een volgenden enz. enz.; het aantal is onbegrensd. Het weergegeven geluid is ook volmaakt. Kortom, een zoo'n toestel op eene vergadering vervangt verslaggevers. Deze //hoogstgewichtige uitvinding" is zeer knaphandig beschreven in de Prov. Gron. Ct. van noodlottige datum 1 April. De zaak van den zadelmaker Collard, die, gelijk vroeger werd gemeld, volgens zijn beweren eenigen tijd geleden te Delft van een aanzienlijke som geld zou zijn beroofd, verwond en daarna in een sloot aan de Nieuwe Laan geworpen, is thans in handen van den auditeur-militair. Zooals men weet, wordt de infanterist H. L. D. door C. als Rose, en daarbij de geestige oogen en de wel- gevormde handen van vader Axton. En wat die handen betrof, zij waren evenzoo vaardig als die van den vuurwerker, hoewel dan op eene andere manier. Eveline was namelijk zeer bedreven in de fijnste soorten van borduurwerk. Zij teekende ook zelve de monogram men, die verlangd werden en omstikte die met de bevalligste figuren. Voor de winkels had zij dus volop te doen, ter wij 1 zij ook bestel- lingen aannam. Overigens had zij eene goede school genoten en zelfs wat Fransch en Engelsch geleerd. Het zou haar dan ook gemakkelijk zijn gevallen, in eene zaak een goed bezoldigde betrekking te verkrijgen, doch zij wilde niet van hare ouders af, wier oogappel zij was. Kort geleden was zij verloofd met den klerk bij het gerechtshof Karl Rome, eenen vriend van haren ouderen broeder, den sergeant Wilhelm Becker. Romer, een eerzuchtige, tot in het over- drerene ijverige, jonge ambtenaar, kon over eenige jaren op eene vaste aanstelling rekenen. Deze zou nu ook reeds in eene kleine provinciestad bereikbaar zijn geweestdoch de Beckers wenschten hunne dochter in hunne nabijheid te houden. Er was voor haar ook zulk eene haast niet bij de bruiloft, althans heel wat minder dan voor hem. Zij wist niet beter, of de vrouw zwaaide in het huishouden den scepter, en zij meende dus ook haren Karl zo6 te moeten gewennen, dat hij gaarne den pantoffel kuste. Ook moest hem eerst terdege de domme jaloezie worden afgeleerd, waar in ede hij haar plaagde. Zij had hem beloofd zijne vrouw te worden dat moest hem genoeg zijn een teeder bruidje voor hem te wezen, daartoe voelde zij zich volstrekt niet gedrongen. Integendeel zij rekende het tot haren plicht als eerbaar meisje aan zijne dwaasheden paal en perk te stellen. (Wordt vervolgd). VAN Dtl TAN

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1897 | | pagina 5