Algemeen Nieows- en Advertentieblad voor Zeenwsch-Vlaanderen. No. 3441. Zaterdag 3 April 1897. Gemengde berichten. BURGERLIJKE STAND? 37e Jaargang. Binnenland TeJegrafische berichten. HoogWcitergetij te Ter Neuzen. ABONNEMENT: Voor Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post Nederland f 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,324. Men abonneert zich bij alle Boekliandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs sleclits tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. tleze courant behoort een bijvoegsel. De correspondent der //N. R. Ct." te Berlijn meldt Naar het //Berliner Tageblat.t" beweert zou het testament van Groothertogin Sophie geopend zijn. Hare nalatenschap zou 84 millioen Mark bedragen. Daarvan zou de vorstin 40 millioen vermaakt hebben aan den Groothertog, 20 millioen aan den Erfgroothertog en aan hare dochters Marie en Elisabeth elk 5 millioen, terwijl prins Bernhard eveneens 5 millioen zou ontvangen. De rest zou besteed zijn aan legaten. Voorts zou de Groot hertogin bepaald hebben, dat de Groothertog uit hef hem toegevallen erfdeel in denzelfden geest, en in gelijken omvang als zij zelve deed, instel- lingen van algetneen nut zal ondersteunen en de liefdadigheid zal betrachten. Deze mededeelingen werden den correspondent uit Weimar echter nog niet bevestigd, voegt hij er bij. Het ontwerp tot regel ing van de gemeente- financien bepaalt in art. We, wie aangeslagen worden in den hoofdelijken omslag of plaatselijke inkomsten-belasting. Hierop is in de zitting der Tweede Kamer van gisteren voorgesteld een amend. Van DedemVan Karnebeek, tot vermindering van den vollen aanslag met ]/s bij aanslag van denzelfden persoon in die belasting in andere gemeenten. De heer Roessingh wees op de amputatie, welke art. 11 reeds heeft ondergaan, waardoor ten slotte het platteland toch niet gebaat zal zijn. De heer Rutgers vond het onbillijk in het ar- tikel dat vrijgesteld zijn uitwonenden die minder dan 90 dagen verblijven, en dat zij, als zij langer blijven, slechfs vier maanden behoeveu te betalen. In laatstgenoemden grief deelden ook de heeren Borgesius en Pijnappel. De Minister verdedigde het artikel en bestreed het amendement, dat de belastbaarheid bij het hoofdverblijf beperkt. Blijkens opgaaf van den inspecteur voor het geneeskundig staatstoezicht in Zeeland c. a., waren op 1 Januari 1.1. in de provincie gevestigd 87 artsen, genees-, heel- en verloskundigen, wonende in 54 verschillende gemeenten 36 vroedvrouwen in 29 gemeenten en 25 apothekers in 7 gemeenten. Zeeland telt 109 gemeenten zoodat er 55 zonder geneeskundige zijn en 80 zonder vroedvrouw. Bij de familie te Breda is bericht ingekomen, dat de heer B. G. Verselewel de Witt Hamer, oud-officier van het leger hier te lande, in de Transvaal is gekozen tot lid van den 2den Volksraad. Hij neemt zitting 1 Mei a. s. en we] als ver- tegenwoordiger der bevolking van de Kaapgoud- velden nabij Barberton. Dit is de eerste Nederlander die in genoemd lichaam zitting neemt. Dr. A. Kuyper herdacht gisteren 25 jaren arbeids als hoofdredaeteur van „de Standaard." En dat zilveren feest viert hij in de voile kracht zijns levens in 1837 werd hij, te Maassluis, geboren maar ook in de voile glorie van zijn talent en invloed. Welke beteekenis zijn zeldzaam energiek op- treden voor de historie van Nederland hebben zal, wie die het thans reeds zou durven beoor- dcelen P Maar wat vriend en vijand zal erkennen is, dat Dr. Kuyper een der eersten is onder de dagblad- schrijvers in Nederland, een man van buiten- gewone geleerdheid en ongewoon rijke gaven, een scherp vernuft en een zeldzame stylist, een menschenkenner als weinigen en met een wilskracht, zelden geevenaard, een der //inannen van be teekenis" van onzen tijd in den volsten zin des woords. Aan zijne geestverwanten om hem te eeren voor wat hij deed voor zijne staatkunde. Maar aan alien om hem te eeren voor de toe- wijding aan wat hij de hoogste belangen van volk en land acht. Volgens telegrafisch bericht van den Resident van Soerakarta is de Pepe-rivier sedert 10 uur in den avond van 25 op 26 Eebruari buiten hare oevers getreden. De hoofdplaats Soerakarta is hierdoor, met uit- zondering van enkele zeer hoog gelegen buurten geheel onder water geraakt. Om twee uur in den nacht stond het water op het erf van de Residentswoning van 3 tot 5 voet hoog. Tegen drie uur begon het water evenwel te zakken, doch des morgens stond het toch nog zoo hoog, dat de communicatie per prauw moest geschiedeu. Belangrijke scliade is toegebracht aan landsgebouwen, particuliere woningen, huisraad en vee. Hoewel menschenleveus bij dezen watersnood, voor zoover bekend, niet zijn te betreureu, is de ellende van vele ingezetenen, die van hun dak beroofd en zonder levensmiddelen zijn, zeer groot. Het bestuur neemt maatregelen om den nood zooveel doenlijk te lenigen. Bijzonderheden omtrent den omvang van de ramp zijn nog niet bekend. Van buiten de hoofdplaats Soerakarta zijn nog geene berichten ontvangen. Er bestaat vooreerst nog geen vooruitzicht, dat Duitschland zijn grenzen zal openen voor invoer van vee uit Nederland. Op den Woensdag j.l. gehouden provincialen landdag voor de Riju- provincie is n.l. met algemeene stetnnien besloten, het volgend adres aan de Regeering te richten //Bij de groote nadeelen, die de Rijnsche land- bouw in de laatste jaren heeft ondervonden door 't binnensleepen van veeziekten, schijnen krachtiger maatregelen tot bescherming van den inheemschen veestapel dringend noodzakelijk. In de eerste plaats beschouwt de Landdag de sluiting der grenzen, voor vee niet alleen, maar ook voor alle veeproducten, welke gevaar opleveren voor be- smetting als 't voornaamste middel om op den duur gezond vee te krijgen. ,/Daarom noodigt de Landdag, in overeenstem- ming met de Rijnsche en Westfaalsche landbouw- vereenigingen, de Regeering uit, nog scherper maatregelen te nemen tegen Denemarken en Nederland." TER NEUZEN, 2 April 1897. Bij het gisteren te 's Gravenhage gehouden examen voor de nuttige handwerken is o. a. ge- slaagd mej. S. Dees van Sluiskil. Woensdag werd door Adriana Huijssen Pd. en Paulina Dieleman Rd. de eerste steen gelegd voor de te bouwen bizondere school in de buurt Naaikussen. De voorzitter der commissie wenschtte de ouders der kinderen geluk en dankte voor de vele medewerking. Heden werd door den kapitein eerstaanwezend- ingenieur der genie te Bergen op Zoom, onder nadere goedkturing van den Minister van Oorlog, in het Hotel der Nederlauden" alhier, aanbesteed het eenjarig onderhoud van de werken en gebouwen enz. te Ter Neuzen en Ellewoutsdijk en van de zeeweringen te Ter Neuzen, onder beheer der genie te Bergen op Zoom. (Raming f 3600.) Hiervoor was slechts een biljet ingekomen en wel van den heer H. van der Velden alhier voor 3950. Door de vergadering van ingelanden van het waterschap Stoppeldijk werd met groote ineerderheid besloten de aanvraag om subsidie voor de tramlijn IlulstWalzoorden toe te staan. In de vergadering van den polder Hulster Nieuwland slaakten de stemmen, waarna de dijkgraaf met zijne beslissende stem het voorstel tot het verleenen van subsidie deed aaunemen. Volgens mededeeling van den inspecteur over het loodswezen in het 6e district, d.d. 29 Maart j.l., zijn in het Pas van Ter Neuzen, Wester-Schejde, de navolgende tonnen verlegd roode kogelton n°. 4 met bol, in 65 d.M. water, op ongeveer 51° 24' 2" N.b. en 1° 9' 18 W.l. spitse ton n°. 5, in 54 d.M. water, op ongeveer 51° 23' 28" N.b. en 1° 9' 2" W.L; spitse ton n°. 5a, in 60 d.M. water, op ongeveer 51° 23'4" N.b. en 1° 8' 50" W.l.spitse ton n°. 6, in 50 d.M. water, op ongeveer 51° 22' 37" N.b. en 1° 8' 40" W.l.; spitse ton n°. 6a met kegel, in 70 d.M. water, op ongeveer 51° 22' 6" N.b. en 1° 8' 15" W.l. Westdorpe. Voor de betrekking van hoofd der openbare school alhier hebben zich 28 sollici- tanten aangemeld. Stoppeldijk. Volgens de vastgestelde kiezers- lijst bedraagt het getal kiezers in deze gemeente voor de Tweede Kamer en Prov. Staten elk 228 en voor den gemeenteraad 215. Iu het vorige jaar bedroeg dit getal voor elk 102. IJzemlijko, 1 April. Heden werd alhier door den notaris P. Zijlstra ten verzoeke van het bestuur van het waterschap OranjeDierentijd aanbesteed het begrinden van wegen in genoemd waterschap, ter lengte van 8195 M. (Raming 31,530.) Hiervoor werd het minst ingeschreven door C. Boelhouwer te Giesendam, voor f 31,143 onvoorwaardelijk. Borssele. Het vleesch der verdronken schapen werd door den heer Markus, veearts te Overzand, voor het gebruik ongeschikt verklaard. De Gebr8. Karelse, zich bij die uitspraak niet zoo dadelijk willende neerleggen, ontboden nu zijn collega, den heer Vermande van Heinkenszand, die na nagenoeg alle dieren gezien te hebben, ver- klaarde dat het vleesch bruikbaar was. Een kooper daagde spoedig op. Voor den eige- naar wordt de schade dus wat verminderd, terwijl in den omtrek liefhebbers zich kunnen vergasten aan goedkoop schapenvleesch. 's Gravenliage, 2 April. Tweede Kamer. Wordt besloten tot toelating van den heer Huydecoper. De heer De Boer interpelleerde over de regeeringsinaalregelen tot beteugeling van het mond- en klauwzeer, hij aclitte de tegenwoordige maat regelen onvoldoende en belemmerend. Minister Van Ilouten aclitte de handhaving noodzakelijk vooral met het oog op het buitenland. Represaille-maatregelen tegenover het buiten land zijn niet in overweging. Wij moeten de sanitaire maatregelen volhouden. Aangenomen is het ontwerp tot verhooging van de tractementen der ambtenaren van het O. M. bij «de kantongerechten f 1200 minumum, f 1600 na 3 jaar en f 2000 na 6 jaar. Een veekooper die de jaarmarkt te Graauw bezocht had werd bij zijne thuiskomst ongesteld en is nog onder dokters lianden. Vergiftiging door het eten van vleesch schijnt de oorzaak te wezen. Nog een vijftal tafelgenooten, die elders wonen zijn min of meer lijdende. Te St. Paul, (Belgie) is dezen nacht inge- broken in de kerk. De dieven hadden zich door het afzagen van een ijzeren stang door een raampje toegang verschaft. Zij hebben met zware hefboomen vruchteloos beproefd de brandkast open te broken of stuk te slaan. Zij hebben echter een aantal zilveren offeranden en een groot zilveren kruis- beeld meegenomen. In - het eind van Januari zijn uit de ge- vangenis van Irkoetsk 15 gevangenen ontsnapt, waaronder twee vrouwen. Drie hunner zijn door wolven verscheurd, de lijken der overigen zijn onder een sneeuwhoop gevonden. Verinoedelijk zijn zij door een sneeuwstorm overvallen. Een oorlogsschip als oesterbank. Vrijdagnamiddag, toen te Toulon het Spaansche pantserschip //Victoria" in het droogdok was ge- laten, bevond men, dat de geheele romp met groote oesters overdekt was, waaraan bemanning en werk lieden zich terdege vergast hebben. Men begreep nu hoe het kwam, dat het vaartug van lieverlede aan snelheid verloren had. Te Viersen (Rijnpr.) is een kind gesforven, dat bij vergissing uit de apotheek een ander ge- neesmiddel dan het voorgeschrevene bekomen en gebruikt had, wijl het recept te onduidelijk was geschreven. Nauwelijks had de moeder het kind eenen theelepel vol van de medicijn gegeven of het bekwam hevige krampen en was weldra dood. CORRESPONDENTIE. Wij cntvingen heden middag een schrijven van critiseerende het ingezonden stuk in ons laatste nummer over de uitvoering van het zangspel Prinsesje. Plaatsruimte en vooral tijd ontbreekt ons dit in zijn geheel mede te deelen. Wij willen evenwel aan zijn verlangen te gemoet komen, door in korte woorden dit te melden. De schrijver dankt voor de welwillende beoor- deeling, maar aclitte het beter dat geen personen waren aangeduiddat het alien diletanten zijn en ieder zijn best deed. Dit gelooven wij ook en zeker niet het minst de heer W. wiens bedoeling, wij zijn er van overtuigd, niet zal geweest zijn iemand te kwetsen, zooals de schrijver vermoedt. Wij nemen deze gelegenheid te baat om ieder die vermeent wat te moeten schrijven in de rubriek ingezonden stukken, te verzoeken copie te zenden minstens v 6 6 r 12 uur, op den dag der uitgave. Red. Van ingezonden stukken, al of niet geplaatst, wordt de copie niet teruggegeven). DAGEN. V oorm. Nam. Zaterdag 3 April. 2.34 2.49 Zondag 4 3.2 3.16 Maandag 5 n 3.30 3.44 Dinsdag 6 n 3.59 4.12 Woensdag 7 4.28 4.44 Donderdag 8 n 5.00 5.19 Vrijdag 9 5.41 6.5 TER Ul/iVSHIl 101 RUT Mil blatl verscliijnl Jlaand««-, Woensila#. en VrijdaKavnad, iiitsezouileril op Feesldagen, bij den uilgever 1*. J. AAA' OK RiKUE <e Ter lemen. OBMBBKI De Burgemeester van TER NEUZEN, gezien de circulates van den heer Commissaris k der Koningin in deze provincie van den 24 Mei 1890 en 26 November 1891, wanruit blijkt dat bet herhaaldelijk is voorgekomen dat Nederlandsche werklieden, door berichten in de nieuwsbladen of door daartoe uitgezonden agenten, soms met verstrekking van reisgeld voor de heenreis, naar Duitschland ten behoeve van industrieele ondernemingen worden gelokt, terwijl bij hun aankomst ter plaatse blijkt, dat zij daar niet gebruikt kunnen worden, maakt de ingezetenen opmerkzaam dat het geraden is, alvorens op zulke berichten en voorspiegelingefi der agenten af te gaan, bf zelfbf door tusschenkomst van den Burgemeester hnnner woonplaats zich te wenden tot den Nederlandschen Consul in de streek, waar die ondernemingen zich bevinden, om inlichtingen omtrent de vooruitzichten in het bekomen van werk, de loonen en de huurprijzen der woningen aldaar. Gedaan te Ter Neuzen, den 1 April 1897. De Burgemeester voornoemd, J. A. VAN BOVEN. Axel. Howelijks-aangiften. 18 Maart. Louis de Koeijer, oud 20 j jm en Maatje Wolse, oud 20 j., jd. Iluwelijks-voltrekkingen. 25 Maart. Jan de Braal, oud 24 j., jm. en Pieternella Bakker, ond 19 j.. jd Cornelia Matheus de Ruiter, oud 23 j jm. en Maria van Langevelde, oud 22 j., jd. Geboorten. 20 Maart. Louis, z. van Louis Wiemes en van Suzanna Johanna Oole. 24 Maart. Magdalena Joanna, d. van Bernardus Franciscus Hemelsoet en van Albertina Hemelaar. 25 Maart. Adriaan Cornelia, z. van Jan de Kraker en van Neeltje Riemens. 27 Maart. Pieler, z van Cornelia Verschelling en van Jacoba IJzebaart 28 Maart. Franciscus Johannes, z. van Petrus Tieleman en van Sophia Kalle. 29 Maart. Ebrina Anna, d. van Ferdinandna van Uriel en van Ebrina Anna Wolfert. 31 Maart. Cornelia en Cornelia, zoon en dochter van Cornelia Haak en van Paulina Wolfert. 31 Maart. Lambertus Cornelia, z. van Cornelis Rinn en van Janneke Florassen. Overlijden. 16 Maart. Josephine Marie Lippens, oud 2 j., d. van Agustus Augustinus en van Mathilda Marie de Vliegher. 20 Maart. Adriaan Koekkoek, oud 3 m., z. van Hendrik en van Maatje Riemens. Pieter Hamelink, oud 3 m z. van Andriea en van Dina de Koeijer. 21 Maart. Andries Dieleman, oud 14 d., z. van Andriea en van Pieter nella de Putter. Joannes Baptiste Duijin, oud 68 j., echtg. van Leosalia van Baatelaar. 22 Maart. Abraham de Visser, oud 13 d z. van Adriaan en van Santina de Brnijne. Dina Cornelia Cove, oud 18 d d. van Jacobus en van Elizabeth Rouw. 23 Maart. Hebrina Maria van Eijk, oud 2 m., d. van Jau en van Maria Maas. Jan Raben, oud 3 m., z. van Jan en van Maria Anthonia Hamelink. 25 Maart. Jan de Visser, oud 8 m., z. van Jan en van Jat.na van Alten. 26 Maart. Levinus de Groote, oud 15 m., z. van Willem en van Maria Ivoekkoek. 29 Maart. Jan de Feijter, oud 9 j z. van Jaspert en van Catharina Schieman. it tt V

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1897 | | pagina 1