A1 g em een Nienws- en Advertentieblad voor Zeenwscfa-Vlaanderen. No. 3439. Dinsdag 30 Maart 1897. TWEI VU A IT DIR. 37e Jaarojar^. aanbesteden: Binneniand. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—. Franco per postYoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32$. Men abonneert zicb bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTlEN: Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. Van 1 tot 4 regels f 0,40. Yoor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf Tan driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Burgemeester en Wethouders Tan AXEL zullen ten raadhuize op Zaterdag den 3 April 1S1G, des namiddags te 2 ure, locale tijd, bij enkele inschrijving Het vervangen van 315 M. grintbaan door eene 3 M. breede bestrating van DOORNIKSCHE KANTSTEENEN van 10 a 12 c. M. en LESSINES of (JUENAST- KE1EN van 12—14 c. M. in den „Zaam- slagsclien weg" tusschen den provin- cialeu weg Ter Neuzen—Axel eu de keibestrating bij den Zaaidijk met eeuige daartoe behoorende werken en leveringen. Be aauwjjzing geschiedt op den dag der beste- ding des voormiddags 11 ure; te vergaderen aan den provincialen tol bij Axel. Het bestek ligt ter inzage ten raadhuize en is tegen betaling van 0,50 aldaar verkrijgbaar. Raming f 3555. Axel, den 22 Maart 1897. D. J. OGGEL, Burgemeester. J. A. VAN VESSEM, Secretaris. JPolitieli Overzicht. Uit Kanea wordt geseind De Turksche schout-bij-nacht Sami-pacha is aan land gegaan de Turken hebben groote hoeveelheden ammunitie ontscheept. De strijd is wederom begonnen en duurde den ganschen dag rondoin de dorpen Tsikalaria en Nerokuro. De Grieken, die het blokhuis van Malaxa bezet houden, hebben een kanonschot gelost op de Turksche vloot in de Soeda-baai. De strijd om die versterking te Malaxa is buitengewoon hevig. De aanval begou 25 Maart,, 's morgens om 6 uurde opstandelingen opeuden het vuur met hun artillerieeenige kogels vielen op het dak van het fort, dat aldus onhoudbaar werd, zoodat het garnizoen langzaam, met zware verliezen, zich terugtrok naar Suda. Des morgens om 8 uur werden de Turksche oorlogsschepen in de Soeda-baai met het gebeurde in keunis gesteldonmiddellijk openden zij vuur op de opstandelingen, ten einde den terugtocht van het FEUILLETON Rovian van B. CORONY Ik vond mijn zuster in een treurigen toestand, die geen twijfel overliet, dat zij aan godsdienst- waanzin leed. Slechts op mijn dringend verzoek besloot Gregor zich tot een beroemden doctor voor krankzinnigen te wenden, naar wiens woning, in een boschrijke, eenzaine streek gelegen, hij haar in persoon begeleidde. In overeenstemming met Arnheim's wensch, werd het geheim streng bewaard. Bebalve Prisca, wist niemand de waarheid. Wij zeiden dat Olga, tot herstel van haar geschokte ge- zondheid zich in een zuidelijk klimaat ophield. z/Maar zij keerde genezen terug," riep Constance. „Gij vergist u. Op haar volledig herstel durfden wij helaas, niet hopen. Op sommige tijden was haar geest geheel gezond, dan weder volgden dagen en weken, waarin zij in een zenuwachtige opgewondenheid verkeerdedaarom hielden wij u zoover mogelijk van haar verwijderd, want uw jeugdig gemoed kon schadelijke indrukken ont- vangen. Overigens scheen zij geheel kalm. Zij raasde en tierde niet en men kon daardoor haar beklagenswaardigen toestand, die steeds op gezette tijden wederkeerde, verbergen. Uw vader werd ziek eu spoedig kon ik mij niet ontveinzen, dat zijn einde naderde. Hij zelf voelde het ook. Nu was het met mijn kalmte gedaan. Als een wilde droom, brak de lang onderdrukte hartstocht loshoe meer ik het dierbare leven zag afnemen, garnizoen te dekkendit laatste viel uiterst moeilijk, omdat de Christenen de aftrekkenden te dicht op de hielen zaten en hen volgden tot aan let dorp Tsikalaria, waar zij twee Turksche huizen in brand staken. Intusschen was een detachement Turksche troepen uit Kanea vertrokken om de bezetting van Malaxa van proviand te voorzienniet bekend zijnde met de ontruiming van het fort, trok het detachement door het dorp Nerokuro, halfweg de leuvels, waarop het blokhuis van Keretidi is gelegen. Hier stietten de Turken op een detache ment opstandelingen; het gevolg was een hardnekkig gevecht. Donderdagmiddag eerst hebben de Europeesche oorlogsschepen op de Grieken en opstandelingen gevuurd het bombardement duurde tien minuten. Uit bovenstaand telegram van Kanea zou men opmaken, dat de Grieken gezegevierd hebben volgens andere berichten werd het blokhuis in brand geschoten en kampeerden de opstandelingen in de nabijheid en werden de Grieksche vlaggen ingehaald op hunne versterkingen. In elk geval bewijst dat geval, dat blokkade en internationale vloot niet bij machte zijn, de vijandelijkheden tusschen Turken, Kretenzers en Grieken te beletten. Volgens sommige berichtgevers maakten de opstandelingen gebruik van dynamiet, om een deel van het fort te doen springen, en verloren de Turken 60, de opstandelingen 200 man bij de affaire. Een telegram uit Athene, 27 Maart 8,30 uur 's avonds meldtVoor het paleis van den Kroon- prins hebben manifestation plaats. De regeering heeft strenge bevelen aan de bevelhebbers van het leger aan de grens gezonden om de troepen in bedwang te houden en geen aanvallend optreden te veroorloven. Gisteren is opnieuw een gevecht geleverd bij Gazo in de buurt van Kandia. Later. De Kroonprins is om middernacht naar Volo vertrokken. Een ontzaglijke menigte juichte den Prins bij zijn vertrek toe. De Prinsessen Marie en Sophie vergezellen den Prins tot Volo. De beslissing omtrent een oorlogsverklaring liangt af van het resultaat der onderhandelingen welke in Europa gaande zijn. Het vertrek van den Kroonprins wordt overal druk besproken als een bewijs dat Griekenlaud een definitief besluit heeft genomen. Lord Salisbury, vergezeld van den gezant van Groot-Britannie, bracht een bezoek aan president hoe minder ik mij met de gedachte aan het on- herstelbare verlies vertrouwd kon maken. Als ik mijn blikken hemelwaarts wendde, welden geen deemoedige gebeden in mij op, doch klonken wan- hoopskreten van mijn lippen. Het scheen mij toe alsof ik recht had gehoord te worden, alsof ik een schadeloosstelling hebben moest voor mijne van alle vreugde beroofde jeugd. Geloften deed ik. Mijn eigen bloed zou ik in zijn aderen geleid hebben, mijn kracht en gezond- heid aan hem weggegeven. Ik haatte mij zelven, omdat ik zoo krachtig, als uit ijzer gemaakt scheen, terwijl de schaduw des doods over zijn gelaatlag. Toen moet ik verraden hebben, wat ik steeds zoo vol angst verborgen had, want enkele uren voor hij van de wereld afscheid nam, riep mijn vader mij aan zijn bed, greep mijn hand en zag mij diep en lang in de oogen. Alexandra, gij hebt veel van mij gehouden, zeide hij met zwakke stem. Ja, Gregor, veel, herhaalde ik. Voor de majesteit van den dood week de valsche schaamte. Het maakt mij trotsch door hem begrepen te zijn. Vervul dan mijn laatsten wensch, ging hij voort. Ik weet, dat wat gij mij belooft, dooi u zal gehouden worden. Ik zou de geheele wereld trotseeren, zelfs al zouden hemel en hel er zich tegen verzetten, riep ik uit. Beloof mij dan, dat gij Olga nooit aan vreemde handen toevertrouwt, en dat, voor zoover het in uw macht staat, gij het voor haar verberge dat haar geestvermogens gestoord zijn. Ook Constance mag het niet wetenhare opgeruimdheid zou er door lijden. Nog is zij slechts een kind en lijdzaam. Zij zal er aan gewenuen in u hare tweede moeder ^aure te Parijs en na afloop daarvan aan minister lanotaux op den Quai d'Orsay. Hanotaux ging ord Salisbury tegemoet. Deze werd door den gezant, den heer Monson, voorgesteld, die zich daarop terugtrok. Het onderhoud tusschen beide staatslieden was zeer hartelijk en duurde een uur. Later bracht Hanotaux een contra-visite, die op nieuw lang duurde. Meer dan dit onbeduidende resume weet men niet, doch men veronderstelt en gist naar harte- ust. In de sombere garnizoenskerk te Weimar staat, alzoo seint men, de baar met het stoffelijk omhulsel van Prinses Sophie opgesteld te midden van een haag van omfloerst groen. Het bovengedeelte is bedekt met talrijke kransen, die de Weimarsche vlag van zwart en geelgroen bijna onzichtbaar maken. De soldaten van de eerewacht bewaken het lijk, kaasrecht staande met getrokken sabel, dood- stil, alsof zij bang waren de doorluchtige doode uit haar slaap te wekken. Een purperkleed met hermelijn omzoomd hangt in breede plooien van de baar omlaag. Op roode kussens daarvoor liggen de ridderorden der over- ledene. Terzijde zitten, gelijk spookgestalten, twee gehpel in het zwart gekleede eeredames. Het onderste gedeelte van de baar wordt bedekt door een breede oranjevlag. Terzij van den opengeslagen bijbel branden kaarsen, die bij de heerschende doodsche stilte door het heen en weer waaien der vlammen de omgeving hullen in een half- duister en de krip-decoratie nog somberder doen schijnen, terwijl nu en dan een zacht gefluister rondom de sombere baar hoorbaar is. In onderscheidene kerken te 's Gravenhage werd Zondag het overlijden van Prinses Sophie der Nederlanden herdacht. In de Groote Kerk, waar Hare Majesteiten de Konninginnen, in rouw gekleed, met gevolg de voormiddag-godsdienstoefening bijwoonden, hield de hofprediker, Ds. Van der Flier, bij deze ge- legenheid een korte rede ter nagedachtenis van de ontslapen vorstin. In de Vrijdagmiddag, door de Tweede Kamer voortgezette behandeling van het ontwerp tot regeling der gemeente-financien werden de voor- gestelde buitengewone opcenten voor uitwouende te zien en uit de nabijheid der van rust smachtende zieke blijven. Is dit niet het geval, zend haar dan naar een kostschool. Het voortdurende spreken had hem zeer uit- geput. Wees onbezorgd, zeide ik hem, uw wil is voor mij heilig. Zooals gij het wilt, zal geschieden Wat ik u in dit oogenblik beloof, zal ik volvoeren. Voor dengene, die wil, bestaan er geen moeilijk- geden. Leg rustig uw hoofd terneder tot den eeuwigen slaap, ik blijf waken Zijne lippen bleven gesloten, maar zijn hand rustte in de mijne, totdat hij den laatsten adem uitblies. Ik trachtte te vergeefs mij een plaatsje in uw hart te veroveren, doch des ondanks liet ik u niet van mij gaan. Gij geleekt op hem en daarom had ik u lief als mijn eigen dochter. In Olga's toestand kwam geen verbetering. Steeds had zij oogenblikken, waarin zij volkomen toerekenbaar was en wanneer de donkere zwaarmoedigheid haar beheerschte, hield ik u verre van haar van- daan. Zoo groeidet gij op, doch als ik aan uw toekomst dacht, kon ik de bittere zorgen niet van mij afwenden. Wat moest er van u worden in onze eenzaamheid Toen de brief van Hohen- fels kwam, werd het mij duidelijk dat deze uit- noodiging niet afgeslagen mocht worden. Gij alleen kondet haar intusschen niet volgen en van mijn zuster wilde ik mij in geen geval scheiden. Zij was er zoo aan gewend geraakt mij in alles te laten beslissen, dat het mij, toen zij zich tamelijk beter gevoelde, niet moeilijk was haar toestemmiug te krijgen. Eenige toestemmende letters, die ik zelf schreef, werden weggezonden en voor de reis het gunstige oogenblik gekozen. Dat een geheele reeks vertrekken te onzer beschik- grondeigenaars bestreden door de heeren Hennequin, De Beaufort (Wijk), Ferf en Lucasse. Ook de heer Zijp achtte het artikel onbillijk en onrechtvaardig en drong aan op wijzigingen. Hij zou anders misschien tegen het ontwerp stemmen. De heer Pyttersen verdedigde het artikel, dat tegengaat dat de grondeigenaars alle voordeelen genieten, terwijl de gemeenten die in lasten zitten, niet bijdragen. Nu eindelijk een maat- regel is voorgesteld om aan den exceptioneelen toestand in Friesland een einde te maken, mag die niet mislukken. De Minister Van Houten ontkent, dat bedoeld wordt een maatregel voor een provinciede maat- regel is een algemeene. Het ontwerp wil de gemeenten alle helpen om ze voor bedeeling te behoeden. De grond wordt minder belast bij dit ontwerp dan het roerend goed. De Minister wijzigt het artikel om duidelijk te doen uitkomen dat slechts een buitengewone maatregel wordt beoogd. Pensioenen van het personeel van den Loodsdienst De Minister van marine heeft een wijziging voorgesteld van de wet regelende de pensioenen en onderstanden aan het personeel van den loods dienst voor zeeschepen en aan de weduwen en kinderen van dat personeel. De bedoeling daarvan is, dat voor de vrouwen en kinderen van reeds voor 1 Juli 1892 gepensionneerden het vroeger verkregen uitzicht op hooger pensioen, dan waarop zij volgens de nieuwe wet aauspraak zouden kun- nen maken, hersteld wordt. De billij kheid eischt volgens den Minister dat deze destijds verkregen rechten in geenen deele worden gekrenkt. In een Vrijdag te Zierikzee gehouden buiten gewone vergadering van aandeelhouders der Zierikzeesche stoombootmaatschappij, is besloten een convenu aan te gaan met ,,de Schelde" en in verband daarmede tot wijziging der statuten. Op het verzoek van eenige oesterkweekers om uitstel van pachtbetaling zonder bijberekening van rente is door de regeering gunstig beschikt. Het bestuur der Visscherijen op de Schelde en Zeeuwsche stroomen is gemachtigd uitstel te ver- leenen tot 15 Juni. De pachttermijn verviel 15 Maart. Daarentegen is op het adres van de Vereeniging ter bevordering van de belangen der Zeeuwsche king gesteld werd in het anders onbewoonde slot, maakte het mij gemakkelijk het geheim te bewaren, en zou mij ook verder gelukt zijn, had zich Olga's ziekte niet plotseling opvallend verergerd. Terwijl zij vroeger rustig in haar kamer bleef, sloop zij 's nachts weg, sloeg een beddelaken om zich heen en begaf zich naar u. Sinds dien tijd leefde ik in gestadige zorg, en zoodra zich teekeuen van verandering voordeden, waakte ik afwisselend met Prisca, op wien ik vertrouwen kon. Toen het paviljoen afbrandde, ging het als een lichtstraal door mijn hoofd, dat mijn zuster er dee] aan had, nochtans schonk ik de verzekeringen van de anders trouwe en toegewijde dienares geloof, anders zou ik met kracht voor den onschuldig verdachten man opgetreden zijn. Nu kon ik mij niet ontveinzen, dat de toestand steeds er erger werd. Daarom besloot ik haar naar Moskou terug te brengen en mij daar geheel aan haar verpleging te wijden. Het noodlot wilde het anders. Haar ziel zou zich losrukken en tot God gaan, om in de bron van het eeuwige licht, waarvan alle aardsche schaduwen wijken moeten, lafenis te zoeken. Vrede zij met haar Wanneer er een wederzien hier- namaals bestaat, dan zal zij Gregor zeggen, dat ik zijn wil trouw volbracht heb. Al moge de geheele wereld mij vervloeken, ik heb geen berouw over mijne daden „Het is niet aan mij hier als rechter op te treden," merkte de vrijheer op. //Recht of onrecht ik begrijp uwe handelwijze," verklaarde Constance en voegde, zich tot Gisbert wendende, hieraan toe//In dezen nacht der ontzetting ontving ik een heilige openbaring. Ik leerde het nietige van de phantastische droomen TER REIIZEISC (Ill lit VI Dit blad verxchljnt Haamlitg-, Wwensdag- en Vrijriagavontl, nitgeieomteril «p Feestdngen, bij umsipm.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1897 | | pagina 1