Algemeen Mieuws- en Advertentieblad voor Zeenwscfa-Vlaanderea. No. 3438. Zaterdag 27 Maart 1897. 37e Jaargang. AANBESTEDING. 11 i I Binnenland. aanbesteden: aanbe steden aanbesteden: Telegrafische berichten. Gemengde berichten. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postYoor Nederland f 1,10. Voor Belgie 1,40. Yoor Amerika 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTlEN: Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer /0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slecbts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Bij deze courant behoort een bijvoegsel. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN zullen op Dinsdag 30 dezer, des namiddags 4 uren, in het gemeenteraadhuis, in het openbaar, bij enkele inschrijving Het vervangen van eene grind baan op de Molen- en Koedijken door eene KEIBESTRATING, met het maken van een zomerweg en verder bijkomende werken. Het bestek ligt ter lezing op de gemeente secretarie en is aldaar verkrijgbaar, tegen 50 cents per stuk. Ter Neuzen, 12 Maart 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van TERNEUZEN, zullen op Diusdag 30 dezer, des namiddags 4 uren, in. het gemeenteraadhuis, in het openbaar, bij enkele inschrijving, het maken van eene rioleering en het doen van daarmede in verband staande werken in de steeg genaamdIS <>«'i Het bestek ligt ter lezing op de gemeente- secretarie en is aldaar van af 26 dezer verkrijg baar tegen 50 cent per stuk. Aanwijzing zal geschieden op Zaterdag 27 dezer 's namiddags 2 uren. Ter Neuzen, 22 Maart 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. JDIELEMAN, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van AXEL zullen ten raadhuize op Zaterdag den 3 April 1897, des namiddags te 2 ure, locale tijd, bij enkele inschrijving Het vervangen van 315 M. grintbaan door eene 3 M. breede bestratiug van DOORNIKSCHE KANTSTEENEN van 10 h 12 c. M. en LESSINES of QUENAST- KEIEN van 12-14 c. M. in den „Zaam- slagschen weg" tusschen den provin- cialen weg Ter Nenzen—Axel en de keibestrating bij den Zaaidijk met eenige daartoe bebooronde werken en leveringen. De aanwijzing geschiedt op den dag der beste- ding des voormiddags 11 ure; te vergaderen aan den provincialen tol bij Axel. Het bestek ligt ter inzage ten raadhuize en is tegen betaling van 0,50 aldaar verkrijgbaar. Raming f 3555. Axel, den 22 Maart 1897. D. J. OGGEL, Burgemeester. J. A. VAN VESSEM, Secretaris. Door het overlijden van II.K.H. de Hertogin van Saksen, Prinses Sophie der Nederlanden, eenige dochter van Koning Willem II, is weder een der weinige overgeblevenen uit het Huis van Oranje-Nassau heengegaan. Thans zijn nog alleen Koningin Wilhelmina en Prinses Marie, de doch ter van nu wijlen Prins Frederik en gemalin van den Prins Von Wied, over. Volgens de Grondwet was Prinses Sophie, bij ontstentenis van nakomelingen van Koning Willem III, 't eerst tot de Kroon geroepen, met hare afstammelingen. Haar eenige zoon de Erfprins van Saksen-Wei mar, is in 1894 50jaaroud overleden. Deze Erfprins was gehuwd met zijn nicht Pauline, kleindochter van den bekenden Hertog Bernhard van Saksen Weimar, die als Generaal in Nederlandschen dienstin 1831 den veld- tocht in Belgie medemaakte en in 1848 Opperbe- velhebber der Nederlandsche troepen op Java was. Uit dat huwelijk zijn twee zoons geboren. De oudste, Erfgroothertog Willem Ernst, is 20 jaar oud en thans in de rechten van zijn moeder getreden wat de Nederlandsche Kroon betreft, welke echter niet te gelijk met die van een ander land mag worden gedragen. De tweede zoon, Prins Bernard Hendrik, is 18 jaar. Prinses Sophie heeft verder twee dochters van welke de oudste met den Vorst Hendrik VII van Reuss-Schleiz is gehuwd en de jongste met hertog Jan Albrecht van Mecklenburg. Na de Weimars komen de afstammelingen van Prinses Marianne der Nederlanden (zuster van Koning Willem II), die met Prins Albrecht van Pruisen (den jongsten broeder van Keizer Wilhelm I) is gehuwd geweest. Die afstamelingen zijn Prins Albrecht ran Pruisen, (de regent van Bruns- wijk) en zijn drie zoons, de afstammelingen van nu wijlen Prinses Charlotte, en Prinses Alexandra, kinderlooze weduwe van Hertog Willem van Mecklenburg-Sch werin. Vervolgens worden geroepen de afstammelingen van Prins Frederik. De oudste van diens beide dochters (overleden in 1871) is met Koning Karel XV van Zweden gehuwd geweest en haar eenige dochter is de gemalin van den Kroonprins van Denemarken (8 kinderen). De jongste dochter van Prins Frederik, Prinses Marie von Wied, de eenige nog levende Prinses van Oranje Nassau behalve Koningin Wilhelmina, heeft vijf kinderen. Ten slotte kunnen nog de mannelijke afstam melingen van Prinses Caroline van Oranje, een zuster van Koning Willem I, worden geroepen. Het overlijden van Prinses Sophie, tante van Koningin Wilhelmina, is vooral in Gouda met bijzonder groot leedwezen vernomen. En zeker niet zonder grond, want sedert eenige dagen heerschte groote vreugde onder de ingezetenen met het oog op het toegezegde bezoek dat Hare Majesteiten de beide Koninginnen in het laatst der volgende maand aan het stedeke zouden brengen, welke vreugde nog vergroot werd door de aangename bedrijvigheid, die er zich allerwegen openbaart, om de stad een recht feestelijk aanzien te geven. Thans, nu het hof een rouw van 3 maanden zal aannemen den maand zwaren, een maand mid- delbaren en een maand lichten zal het bezoek wel niet af- maartoch hoogstwaarschijnlijk uitgesteld moeten worden. Dinsdag werd vanwege het stalpersoneel van de Koningin de weg gereden, dien HH. MM. bij haar bezoek aan Gouda zouden volgen. Tot groote vreugde der bevolking, zullen de Vorstiunen niet alleen de hoofdstraten, maar ook de arbeidersbuurten bezoeken, waar men zijn best doet, in algemeene versiering voor de hoofdstraten niet onder te doen. In bijkans iedere straat of gracht is dan ook een commissie gevormd om de stad in feestdos te hulden. In sommige straten zijn belangrijke be- dragen bijeengebracht voor de versiering. Dubbel jammer, dat de dood van Prinses Sophie zoo onverwacht een eind zal maken aan al die op zichzelven reeds zoo genotvollefeestelijke voorbe- reidingen. Bij kon. besluit is op zijn verzoek aan Mr. J. G. de Witt Hamer eervol ontslag verleend als burgemeester van Goes, met dankbetuiging voor de diensten, door hem in die betrekking bewezen. Naar wij vernemen (zegt de Zw. Ct.) is door een der burgemeesters van Overijsel aan den Commissaris der Koningin verzocht zooveel mogelijk te willen bevorderen dat de kennisgeving per aangeteekenden brief, die ingevolge art. 27 in verband met art. 50, 2® lid der kieswet, aan be- langhebbenden moet worden gezonden, indien het gemeentebestuur besluit hen voorloopig niet op de kiezerslijst te plaatsen, niet ten koste der ge meente worde gebracht. De Minister van Binnen- landsche zaken heeft hierop medegedeeld dat bij zijn ambtgenoot van Waterstaat bezwaar bestaat tot inwilliging van het verzoek zijn medewerking te verleenen, doch liierbij tevens bericht dat er evenwel wordt overwogen of het bezwaar bij laatst- genoemde niet uit den weg te ruimen ware. PER NEUZEN, 26 Maart 1897. De Staatscourant van 26 dezer bevat den tekst der op 29 Juni 1895 te Brussel gesloten overeenkomst betreffende de verbetering van het kanaal van Gent naar Ter Neuzen. De akten van bekrachtiging dier overeenkomst zijn op 1 Maart j.l. uitgewisseld. De klerk der posterijen en telegrafie 2de klasse Den Dekker is verplaatst van Hulst naar Goes. Het tjalkschip ,/Twee Gebroeders" van Ter Neuzen naar Papendrecht met steen Dinsdag te Hansweert op den Oosthavenberm omhoog ge- varen, is Woensdag met hoog water vlot gekomen, eveneens de sleepboot. Het tjalkschip, geen schade bekomen hebbende, heeft de reis vervolgd. Boschkapelle. Volgens de op 22 Maart j.l. vast- gestelde kiezerslijst beloopt het aantal kiezers in deze gemeente voor de Tweede Kamer en de Pro vinciate Staten 154 en voor den Gemeenteraad 149. In het vorig jaar was dit respectievelijk 56 en 55. Hoofdplaat. Maandag overleed een vrouw van 89 jaren, die, na eenige jaren gehuwd te zijn geweest, uit welk huwelijk nog twee kinderen, te Breskens en Souburg, in leven zijn, trouwde met den molenaar, die nu op 93jarigen leeftijd weduwnaar wordt na een huwelijk van ruim 66 jaren. Is een 66jarig huwelijk reeds zeldzaam, te meer kras is het voor een vrouw, die reeds eenige jaartjes huwelijksvreugd te pakken had. Hontenisse, 26 Maart. In de heden gehouden vergadering van den Raad dezer gemeente kwam in behandeling het verzoek van den concessionaris Van den Broecke te St. Nicolaas der geprojecteerde stoomtramlijn HulstWalzoorden om subsidie. Besloten werd dat te verleenen tot een bedrag van 600 per jaar. Door de Belgische loodsschoener 15 is gisteren te Vlissingen aangebracht de bemanmng van de Osteudensche vischsloep 10, die door het stooten op een wrak nabij de Banjaard is gezonken. Te Loosdrecht wordt door eene familie een vak uitgeoefend, dat in de meeste plaatsen van ons vaderland wel geheel onbekend zal zijn let vak van kruidenzoeker. De geheele familie Wingelaar en 't was steeds en is nog een uitgebreide familie houdt zich alreeds sedert bijna eene eeuw bezig met het zoeken van ge- neeskrachtige kruiden voor mensch en dier. Na zuivering en voorzooveel noodig droging worden deze kruiden geleverd aan apothekers, drogisten, veeartsen enz. En in deze wereld zijn de Wingelaars vrij alge- meen bekend. Beter dan de menscheu zelve 'tzijn op het gebied van Latijnsche namen. Het is voor die leden nog wel eens een bezwaar, dat zij zonder nadere aanduiding van de plaatselijke benaining der kruiden niet weten, wat te moeten zoeken. Maar weten zij dat eeumaal, dan vinden ze ook en handig. Eene weduwe te Hendrik-Ido-Ambacht vond dezer dagen bij het schoonmaken van eene bedstede in een pas gekocht huis achter een balk, op een richel, een met stof bedekt nachtpittendoosje, waarin zestig gouden tienjes bleken te liggen. Langen tijd diende als knecht in het oude maunenhuis te Breda een sinjeur, die al zijn lede- maten zeer beweeglijk had weten te maken door gymnastische toeren. Ook zijn tong rammelde er vlug, zoodat men hem brutaal noemde en ontsloeg. Zijne acrobatische bekwaamheden en zijn locale kennis stelden hem nu in staat om door in- en overklimming des nachts in het mannenhuis terug te komen en daar te nemen wat van zijne gading was en wel zoolang, tot de politie hem schadeloos stelde voor 't- gemis aan nachtlogies, door hem gratis op te nemen in den amigo. Dit gebeurde jl. Zaterdag. Nu zijn de arrestantenhokken te Breda zoo ge- bouwd, dat het publiek vrij en toegang heeft tot die lokaaltjes en er vrijelijk met de tijdelijke be- woners kan spreken terwijl de politie er geen oog op kan houden, tenzij er een schildwacht wordt geplaafst. En de inrichting der luchtkokers is van dien aard, dat acrobaten als onze vriend er zich in kunnen opheffen, om daarna over het lage dak en door de politiepoort naar bniten te wan- delen als zij er lust toe gevoelen. Onze man had daar lust in en vertrok naar Rotterdam. Aangezien echter de telegraaf nog sneller werkt dan een hardlooper, ving men hem op te Rotter dam en bracht hem naar de paraplu, waar wel gerekend is op de vorderingen der volksgymnastiek. Iemand, die in Augustus 1894 tot 5 jaren gevangeuisstraf werd veroordeeld wegens brand- stichting, heeft zich zoo goed gedragen, dat hem 15 maanden afslag is verleend. Hij zal alsdan met vrouw en kinderen naar een ander land gaan, om een nieuw leven te beginnen. Verscherdene bladen haasten zich nu, hem alvast bij zijne nieuwe landgenooten aan te kon- digen, door nog eens de bijzonderheden op te halen en den eersten letter van zijn naam daarbij zorgvuldig op te geven, evenals zijn nieuwe bestemming. Die ongelukkige zucht om *welingelicht" te blijken en te voldoen aan de nieuwsgierigheid van naar buurpraatjes hakend publiekZelfs het levensgeluk van een gezin is er niet heilig voor. INGEZONDEN STUKKEN. Mijnheer de Redacteur Verleen mij s. v. p. een kleine plaats voor het onderstaande. Bij mij rees dezer dagen de vraag zou er wel een vak zijn dat meer aan be- en veroordeeling, critiek en betweterij is overgeleverd dan het ge meentebestuur en de gemeenteadministratie Ieder toch pretendeert daarover te kunnen oordeelvellen of op- en aanmerkingen te kunnen maken. Ieder velt in zijne eigene wijsheid vonnis over de gemeenteambtenaren, hun werkkring, hunne stomheden en zoo al meer, en ieder meent niet zelden bevoegd te zijn hen te ridiculiseeren. \an daar de meest onbekookte dwaze oordeel- velhngen over toepassing en uitvoering van vele wetsbepalingen en die niet zelden in de nieuws- bladen met zulk een aplomb en zucht tot na- volging worden vermeld, dat het goede publiek er door in de war wordt gebracht. Zoo gaf de Middelburgsche Courant dezer dagen iets uit de Arnhemsche, luideude als volgt vEen persoon, die zich als kiezer had aangemeldj "doch met op de lijst geplaatst, liet ons de //kennisgeving zien, hem door den burgemeester z/zijner woonplaats toegezondenzij was per post ,/als geadviseerde brief, met het motto dienst, yverzoiulen, zoodat deze brief franco en onbe- „last door den burgemeester verzonden, evenzoo //den afzender in handen kwam. "Wij begrijpen dus niet als men in alle ,/gemeenten hetzelfde voorbeeld volgt, dat de 22ste Maart voor de gemeentebesturen wegens "de verzending van zoovele aangeteekende brieveu, //een duren dag kon zijn Of zou ook liier de wet op verschillende wijzen worden uitgevoerd O wijze Burgemeester die dit zoo goed had aegrepeu O driewerf domme gemeente-ambtenaren die deze toevlucht voor de gemeenteii niet keiiden O slim me opmerker Een ander iemand, die aan schrijver dezes even eens de ontvangen kennisgeving liet zien, toonde hem ook op de enveloppe het heerlijke motto ndienst maar ook tevens de postzegels, die voor port en aanteekenen wareu moeten betaald worden. TER mZENSCHE COIIRAIT. Vrijdagav°ndt uitgeaomterd op Feestdagen, bij rten uitgever P. J. VAX DK iAXOK te Ter Xeuren

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1897 | | pagina 1