Een flink Woonhuis, papen van hi- of faelmil CojMMinieplaatjes Prinsesj e, Aanbesteding. BEK E\ DM AKING. Ter NeneL P. J. VAN DE SAM I pt B A L -w Handelsberichten. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. Advertentien. Openbare Verkooping Yereenigingen „Concordia" en „De Yolharding." aanbesteden: aan te besteden Opnieuw Ontvangen bij de nieuwe kiezers. Stellig eene gunstige uit- zondering maakte daarop dezer dagen een loon- kiezer op een der Zuid-Bevelandsche dorpen, die, zoodra hem ter oore kwam dat hij geen kiezer was voor leden van den gemeenteraad omdat hij zijn hoofdelijken omslag niet v66r of op den eersten Maart jl. had voldaan, op een draf naar de secretarie der gemeente liep en met bezweet gelaat aan den burgemeester vroeg of daar nu toch niets meer aan te doen was P Ofschoon hij hard moest werken om den kost te verdienen had hij, daar het hem zoo duchtig speet, gaarne een paar kwartjes als boete willen betalen indien zijne nalatigheid daardoor nog kon hersteld worden. De burgemeester die eerbied had voor 's mans warme belangstelling in het kiezerschap, kon natuurlijk niets meer aan de zaak veranderen waarop de ex-candidaat-gemeente- raadskiezer bedrukt henenhing met de belofte om een volgend jaar beter op zijn tellen te passen. Terwijl de landbouwer D. te Schelluinen langs een griend ging, zag hij daar eene vrouw eenzaam, in droefgeestige stemming te midden van het houtgewas zitten. Een door hem ingesteld onderzoek deed uitkomen, dat het zekere vrouw H. uit Gorinchem was, eene vrouw die sinds eenige dagen malende was en den vorigen dag, zonder dat men wist waarheen, ongemerkt hare woning had verlaten. Den ganschen nacht bleek de onge- lukkige in de griend doorgebracht te hebben. Door E. L. is in het ,/N. v. d. D." het volgende gedicht ingezonden Met het cog naar Creta. 'k Weet niet of 't harde woord der Oudheid Nog steeds kan gelden als iets waars ^Cre tensers zijn geen lofspraak waardig 't Zijn luiaards en 't zijn leugenaars", Ook weet ik niet een oordeel te uiten, Wkar Hellas recht heeft of misdoet, En waar het bloed, van't slagzwaard druipend, Is schuldig of onschuldig bloed Maar 'k weet, dat Abdul Ilamids horden, Bij 't rosse licht der Halve Maan, Met wreeder haat de kling hanteeren En in veel vuiler wegen gaan En 'k weet, dat, als zes Mogendheden, In naam aan Christus' Kruis getrouw, Haar bommen en granaten werpen, Ten bate van dat moordend grauw, Elk eerlijk hart die krijgsbravoure Een daad van laffe laagheid noemt En de Geschied'nis die Gericht is, Vast eens dat feit als gruwel doemt. Tit. I 12. Freule Laurette, de eigenares van een ridder- goed op een klein haar toebehoorend eiland in de Schaproder Wiek bij Riigen, houdt zich voor een soort souvereiuiteit. Dit eiland is haar onver- deeld eigendom en met ijverzucht waakt zij er voor, dat haar vermeende suzereiniteitsrechten niet geschonden worden. Zoo gelooft zij o. a., dat zij het recht heeft, het gebruik van het water tot op een zekeren afstand van haar ,/landsgrenzen," en in 't bijzonder ook het visschen binnen dit gebied, aan iedereen te kunnen verbieden. V66r eenige jaren reeds kwam zij met de strafwet in conflict omdat zij op een al te krachtige wijze haar vermeende rechten had doen gelden en het Rijksgerecht te Leipzig kwam tweemaal in de gelegenheid zich met haar bezig te houden. On- langs heeft de kamer van strafzaken bij het Ambtsgericht Stralsund haar wederom wegens bedreiging en het toebrengen van lichamelijk letsel in drie gevallen en wegens wederspannigheid tot 3 maanden gevangenisstraf veroordeeld. De beklaagde, een dame, die haar eerste jeugd reeds ver achter zich heeft, har.teert graag het een of andere schietwapen. Toeu den 9en Juli 1895 een visscher in de nabijheid van haar eiland voor auker ging om te visschen, loste zij, door een aan den oever staanden boom gedekt, zeven a acht schoten op den schipper, die in een klein schuitje zat en verwondde hem door een hagelkorrel aan den arm. Den 16en Augustus opende zij het vuur op twee andere visschers, den 19en d. a. v. zond zij zelfs vier kogels op twee visschers af, die zich in open zee bevonden, gelukkig echter zonder hen te treffen. In andere gevallen schoot zij met een revolver, om door deze maatregelen de visschers buiten het gezicht van haar eilandenrijk te houden. De aanklacht wegens wederspannigheid is ge- baseerd op het volgenden feit. In verband met een visscherijquaestie is de oude jonge dame in een proces gewikkeld met de visschers uit Schaprode. Op zekeren dag wilde de betrokken ambtenaar, begeleid door een gendarme, haar een sommatie komen beteekenen, welk voornemen echter eenige belemmering ondervond, daar freule Laurette niet thuis was. Den gendarme gelukte het eindelijk, haar in het veld op te sporen, doch nauwelijks bemerkte zij, dat de man der wet iets tegen haar in het schild voerde, of zij trok haar revolver, bracht de loop dreigend in de richting van den gendarme en riep hem toe, dat hij geen stap verder zou doen. Tegen het vonnis der rechtbank te Stralsund had beklaagde appel aangeteekend. Het 0. M. in laatste instantie achtte dit hooger beroep in hoofd- zaak niet ontvankelijk, doch meende dat in een geval de kwalificatie het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel" niet voldoende was toegelicht. Met verwerping van het hooger beroep verwees het reichsgericht de zaak ter fine van nader onder zoek in het eene bedoelde geval naar het land- gericht Stettin. In Engeland huwelijken gemiddeld dagelijksch 1250 personen, en daar tot een bruiloft twee personen behooren, zoo komen dagelijksch 625 bruiloften voor. De dag heeft 12 uren of 720 minuten, dus ongeveer in elke minuut een huwelijk. Processen tot echtscheiding komen in de laatste zes jaren gemiddeld 650 jaarlijksch voor, dus bijna evenveel per jaar als huwelijken op een dag. 91 pet. der aangevraagde echtscheidingen werden voltrokken. Een merkwaardige overeenkomst heeft de statisticus J. Holt Schooling in Engeland tusschen armoede en welstand gevonden. In het jaar 1870 waren er de meeste echtverbindingen in Engeland, n.l. 176 op 1000 hoofden der be- volking. In hetzelfde jaar ontviel per hoofd aan export- en importwaarde 21 pond, 4 schilling, 2 pence, 1886 wees het laagste huwelijkscijfer aan, 14,2 pet. per 1000 en ook de laagste export- en importwaarde: slechts 17 pond, 10 pence per hoofd. Het is begrijpelijk dat in tijden van wel stand meer getrouwd wordt, dan in tijden van armoede. Uit Rusland komt weer eens een nieuwtje, dat alle jaren om dezen tijd schijnt terug te keeren. Een 80tal visschers werden in het noordelijk gedeelte der Kaspische zee door een losrakende ijsstrook weggevoerd. Daar de hulp te laat kwam, moeten de visschers als verloren worden beschouwd. Een stoomschip, dat ter redding werd uitgezonden, slaagde er althans niet in, de schots met de opva- renden tegen wil-en-dank te ontdekken. Door een defect aan de hoofdleiding vdor het postkantoor te Genua had dezer dagen in de galerij Mazzini een geweldige gasontploffing plaats. Alle ruiten der galerij braken, de binnenmuren stortten gedeeltelijk in en op het postkantoor sloegen de vlammen uit de loketten. Verscheidene aangeteekende brieven verbrandden, terwijl boeken en verdere bescheiden onder de puinhoopen werden bedolven. Drie postbeambten en een oppasser werden gekwetst. Het begin van brand, dat zich dreigend liet aanzien, werd door het personeel der posterijen gebluscht. Door een afdeeling militairen werd daarna een aanvang gemaakt met de wegruiming der puinhoopen, waarbij de diverse postzendingen, voor het grootste gedeelte onge- schonden terechtkwamen. Voor de wereldtentoonstelling te Parijs moeten de boomen op het terrein van den ouden ,/Jardin de Paris" worden weggeruimd, Men zal echter die buitengewoon fraaie boomen niet om- hakken, maar beproeven, ze over te planten in het Bois de Boulogne. Er wordt nu voor het vervoer van deze //boschreuzen" een groote wagen gebouwd, met katrollen en windassen aan de vier hoeken, waarmee men ze zachtjes kan in- en uithijschen. Die wagen kost f 5000. Een officieel schrijven over kiespijn is dezer dagen door den postdirecteur te Geneve aan zijn personeel gezonden. Het gebeurt dikwijls, zoo wordt daarin gezegd, dat de ambtenaren en be- ambten, die geen zorg voor hun gebit dragen, ziek worden tengevolge van holle kiezen en de daardoor veroorzaakte ontstekingen. Uittrekken is het eenige afdoende middel tegen het kwaad (dat is menig deskundige niet met den direct.eur eens)maar de beambten willen liever pijn lijden dan zich aan die operatie onderwerpen. Zij kun nen niet werken en veroorzaken onkosten, omdat zij vervangen moeten worden. Aan dien toestand moet een eind komen. Daarom wordt hierbij ter kenuis van het personeel gebracht, dat tand- en kiespiju voortaan niet meer als een ziekte zullen worden beschouwd, en dat zij, die daarom thuis- blijven, op Iiunne kosten vervangen zullen worden." De voorspellingen van het weder-bureau hebben dit jaar ongeveer 9 millioen gulden gered, schrijft men uit New-York aan 't ,/N. v. d. D." Doordat zij bijtijds wisten, dat er een hevige koude in aantocht was, konden in Januari verscheidene menschen hun maatregelen nemen. Eigenaars en afzenders van goederen, die niet tegen de koude bestand zijn, beschermden hun eigendom tegen de vorsteigenaars van huizen, fabrieken en distilleerderijen, directeuren van hospitalen en openbare gebouwen hadden den tijd, de gas- en waterbuizen te beschermende hoofdbeambten der spoorwegen regelden de lengte hunner treinen naar de voorspelde klimaatswisselingbloemisten en groenteboeren dekten hun jonge plantende eigenaars van skatingsrinks brachten die in orde, om te bevriezenzoodat die eene waarschuwing veel zorg en geldverlies voorkwam. Het verspreiden van de weervoorspellingen onder de bewoners van het platteland heeft daar te lande op verschillende manieren plaats de onder- wijzers lezen ze den leerlingen vdor het uitgaan van de school voor, de treinen worden van aan- plakbiljetten met de weerberichten voorzien, de fluit der locomotief geeft het signaal van komen- den storm, of men gebruikt de telefoon. Een Offer der wetenschap. Een groote maatschappij te Bern, die reeds sedert langen tijd geweldige reclame maakte, had een jonge man van buitengewone schoonheid als winkelver- siering aangesteld en verkreeg daardoor een groot bezoek van het vrouwelijk geslacht. Deze nieuwe Adonis had sedert langen tijd een kogel in het hoofd, die niet was kunnen verwijderd worden, omdat men niet wist waar zij zat. Daar kwam hij te weten, dat prof. Dr. Porster in het photografeeren met Rontgenstralen zeer handig was en ging daarop naar hem toe om zijn hoofd le laten photografeeren. Hij verkreeg werkelijk een voortreffelijk beeld van zijn hoofd, waarop de kogel duidelijk zichtbaar was, en ging hoogst bevredigd weer naar zijn winkel. Na eenige dagen verscheen hij bleek en sidderend weer bij prof. Forster. Mijnheer de prof, sedert drie dagen vallen mij voortdurend de haren uit en nu ben ik bijna geheel kaal. Is het photografeeren met de Rontgenstralen daaraan schuldig?" O ja, er zijn in de laatste tijden verscheidene van die ge vallen bekend geworden." ,/Maar prefessor, wat denkt u, zal ik ze weer terug krijgen //Dat weet ik niet, het zal echter niet zeer waarschijnlijk zijn." //Maar om Gods wil, dan verlies ik mijn plaats Ik ben door den heer M. als een schoone man aangesteld geworden//Dat is zeer bedenkelijk. Ik kan u slechts met dit troosten Gij zijt een offer der wetenschap geworden." Te vermelden valt nog, dat sedert dien tijd de jonge man uit deze zaak waarbij hij was aangesteld spoor- loos verdwenen is. ZEET1JD1NGEN. Van 22 tot en met 23 Maart. Van 22 tot en met 23 Maart werden langs de Oostsluizen alhier 28 binnenvaartuigen op- en 14 afgeschutdoor de Westsl. 4 op- en 1 afgeschut. Hulst, 22 Maart. KOERS VAN HET GELD. Belgisch per 100 fr. f 47,80 f 47,90 Engelsch per 12,05 12,09^ DAGEN. Voorm. Nam. Donderdag 25 Maart. 6.12 6.44 Vrijdag 26 7.22 8.9 Zaterdag 27 9.2 9.56 Zondag 28 10.43 11.23 Maandag 29 11.54 Dinsdag 30 0.19 12.42 Woensdag 31 1.1 1.18 Zondag aanstaande, 28 Maart, hoopt onze geliefde moeder, behuwd- en grootmoeder FRANCISCA DUMEZ, echtgenoot van B. tan Hecke, haar zeventigsten jaar dag te herdenken. Dat de Heere haar nog lang mag sparen is de wensch van hare dankbare kinderen, behuwd- en kleinkinderen. Hoek, 24 Maart 1897. TIE3 AXEL. Notaris Van der Moer, te Ter Neuzen, zaT op Zaterdag den 27 Maart 1897. des namiddags te l1/;, ure, in de herberg van Pieter Koole, te Axel, ten verzoeke van de onherroepelijk ge- machtigde hypothecate schuldeischeres, in het openbaar verkoopen met Erf en Toebehooren, te Axel, kadastraal bekend in sectie G nommer 1557, groot 9 aren 85 centiaren, eigendom van en bewoond door Salomon de Bruijne, te Axel. Aanvaarding 1 Juli 1897. Betaling vdor de aanvaarding. Verdere inlichtingen ten kantore van den Notaris. De OPVOERING van het zangspel ten voordeele der armen, is bepaald op DINSDAG 30 MAART a. s., 's avonds te 8 ure, op de bovenzaal van mej. de wed. SUSIJN. GROOTE REPETITIE op Zondag 28 Maart a. s., 's avonds te 8 ure. Toegaug voor elken avond 0,50. Het publiek wordt beleefd verzocht de kaarten aan den ingang der zaal te vertoonen en af te gevan. De uitgegeven kaarten zijn geldig voor een der beide avouden. Na afloop der voorstelling op Dinsdag 30 Maart a. s., zal door mej. SUSIJN een worden gegeven. Woensdag, 31 Maart 1897, des voormiddags half elf uur, zal het be- stuur van den GROOTEN HUISSENPOLDER ten kantore van den Ontvanger-Griffier des polders, den heer J. A. VAN BOVEN te Ter Neuzen, in het openbaar Het vervoeren van 300 M3 GRIND van de plaats van lossing in de gemeente Zaamslag naar de wegen in den Groote Bfuissenpolder. De voorwaarden liggen ter inzage.ten kantore van den Ontvanger-Griffier. De inschrijvingsbiljetten kunnen tot het oogen- blik der aanbesteding aldaar worden ingeleverd. Het Bestuur van den CAPPELLEPOLDER is voornemens op Zaterdag den 3 April 1897, des namiddags 3 uur, in het logement //Het gulden vlies", bewoond door mejuffrouw L. B. A. Rolff, te Axel, openbaar Het maken van drie gedeelten grind- weg in bovengenoemden polder, respectivelijk lang 1200, 205 en 235 M. Het bestek ligt ter inzage ten kantore van den Ontvanger-Griffier en is aldaar, tegen betaling van 25 cent, op franco aanvraag verkrijgbaar. Plaatselijke aanwijzing op den dag der besteding, des voormiddags 11,30 uur, te begiunen bij de Hondsputten. Axel, Maart 1897. Het Bestuur voornoemd, A. P. DE MUL Jr., Dijkgraaf. J. A. VAN VESSEM, Ontv.-Griffier. Het Bestuur der waterkeering van den cala- miteuzen ADORNISPOLDER, zal op Zaterdag den 3 April 1897, des voormiddags ten 10^ ure, in het gemeentehuis te Nieuwvliet, onder nadere goedkeuring, bij enkele inschrijving, aan den hoogsten inschrijver de politie-vergunning ver- leenen tot het aan de werken op den vooroever van dien polder van 1 Mei 1897 tot 30 April 1898, in een perceel. De voorwaarden leggen ter inzage ten kantore van den Secretaris-Ontvanger te Groede, aan wien de inschrijvingsbiljetten op den dag die het ver- leenen der vergunning vooraf gaat, franco moeten worden ingezonden en op het adres moet worden gesteld //Inschrijvingsbiljet voor de vergunning van het Bestuur van den calamiteuzen Adornis- polder, tot het rapen van mosselzaad, dienst 1897/98." Aanwijzing zal geschieden den 1 April 1897 bij laagwater. Groede, den 16 Maart 1897. Het Bestuur voornoemd, JOH. DU BOIS, Voorzitter. J. G. MEIJER, Secretaris-Ontvanger. in zeer rnime keuze. 4 Q VLAG. NAAM. ML Van en naar. Lading. Voor Ter lemen 22 Eng. s.s. G. M. B. 1684 Middlesbro ijzer Noor. s.s. Nora 1340 idem idem Eng. s.s. Ann Webster 2241 Londen stukg. idem Skinningrove 1459 Skinningrove ijzer 23 idem Egret 3492 Liverpool stukg. Van Ter Wenxen t 22 Eng. s.s. G. M. B. 1684 Grimsby ledig 23 Noor. s.s. Nora 1340 Antwerpen idem Duits. s.s. Carl Hirschberg 3795 Middlesbro idem Eng. s.s. Skinningrove 1459 Skinningrove idem O S Rent 23 Deens. s.s. Thorvaldsen 3444 1 Liban vl. gr. Van Rent 22 Eng. s.s. Calder 1784 Goole stukg. idem Spindrift 2003 Londen idem Middenprijs per 100 kilo: Tarwe 7,50 a f Rogge 5,25 a Wintergerst 6,75 a Zomergerst f a Haver f 6,00 a f Erwten /6,80 a Paardenboonen 6,50 a f Duivenboonen f 7,25 a f Witteboonen f a fBruincboonen a Boekweit fj Lijnzaad a Aardappels Koolzaad per zak van 106 liters f Boter per kilo 1,10 a f Eieren per 26 stuks 0,65 a f Er waren ter markt te koop gesteld 25 stnks hoornvee, en 21 varkens. Verkocbt 12 stuks hoornvee en 9 varkens.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1897 | | pagina 3