Telegrafische berichten. Gemengde berichten. Wederom is aan de Tweede Kamer een medelid door den dood ontvallen. Mr. A. P. deLange is aan degevolgen van zijne ziekte en vandeondergane operatie gisteravond bezweken. Hij had zitting voor het hoofdkiesdistrict Alkmaar, waar hij ge- kozen werd na het optreden ran Mr. Yan der Kaaij als Minister van justitie. De Minister van financien had het voornemen de bezoldigingen van burgemeesters en secretarissen te verhoogen. Als men nu nagaat dat, wat Zeeland betreft, de burgemeesters van Aagtekerke, Cats, 's Heer Abtskerke, Noordwelle en Philippine slechts eene jaarwedde van f 150 genieten en in een tiental andere gemeenten de burgemeester zich moet vergenoegen met een salaris van 175 of 200, is er zeker veel voor eene verhooging aan te voeren. De yStaats-Ct." bericht Id verband met de invoering van de nieuw- model postbladen met zegelafdruk van 5 cent is de aanmaak der oud-model postbladen gestaakt. De aandacht van het publiek wordt er door den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid op gevestigd, dat deze laatste, voor zoover de voorraad strekt, niet langer dan tot 1 Juli a. s. zullen worden uitgegeven. Zaterdagnacht werd door onze troepen het bendehoofd Toekoe Tjoet Lamtengah in het hoog- gebergte bezuiden Mampreh overrompeld en met 7 zijner volgelingen gedood. Onzerzijds zijn daarbij geen verliezen geleden, alzoo luidt een officieel telegram. Het is in weinige dagen de tweede tocht, dien de onzen ondernamen om het bekende bendehoofd te verschalken. Ook Woensdag van de vorige week werd een tocht met dat doel naar Biloel ondernomen, maar de poging om Lamtengah toen in handen te krijgen, mislukte evenwel. Deze tweede poging, Zaterdagnacht ondernomen, blijkt het gewenschte resultaat gehad te hebben. Wei is hij niet levend in onze handen gevallen, doch nu zijn wij nog goedkooper van dien lastpost bevrijd, immers we behoeven hem nu niet, evenals andere bendehoofden, die in zijn geval verkeerden, zooals Toekoe Baid, naar de Molukken of elders heen te verbannen. Toekoe Tjoet Lamtengah was een dier bende hoofden, van wie men niet wist, of zij ons vriend- schappelijk of vijandig gezind waren, een Janus met twee aangeziehten. Steeds bleek, als het er op aankwam, dat zij de zijde kozen van onze vijanden, zooals nog dezer dagen in het Lohongsche, waar een invloedrijk bendehoofd Toekoe Oemar begunstigde in zijn vlucht en daarom door ons een boete van eenige duizenden dollars werd opgelegd. De tocht door het hooggebergte om Lamtengah te overrompelen, is ongetwijfeld een gevaarvolle geweest, daarom te meer verheugt het ons, dat wij daarbij geen verliezen ledeu. De „St.-Ct." bevat de mededeeling, dat de blokkade van Kreta Zodagmorgen 8 uur is be gonnen. Ze is algemeen voor schepen onder Grieksche vlag. Yoor de schepen der zes mogend- heden en der neutrale staten blijft de toegang tot de door de mogendheden bezette havens open gesteld, en zij zullen er goederen kunnen lossen, mits die niet bestemd zijn voor de Grieksche troepen, noch voor het binnenland van het eiland De Raad der gemeente Ylissingen heeft voorloopig besloten, aan eene op te richten bouw maatschappij gratis af te staan 2300 vierkanten meter grond tot bebouwing met tien villa's en een hotel. Tevens bestaat het voornemen, om aan deze maatschappij voor tien jaren te verpachten de exploitatie van het strand en de slrandstoelen, een en ander voor eene som, later te bepalen. De voorloopige bepalingen zullen vervallen, wanneer de overeenkomst niet v<5or 31 December 1897 is tot stand gebracht. De openbare vergadering, onder leiding yan de Haarlemsche Handelsvereeniging in /Felix Favore" aldaar gehouden, was bijzonder druk be- zocht. Onder de aanwezigen merkte men eenige leden van den gemeenteraad op. De voorzitter der Handelsvereeniging, de heer Theod. G. Schumann, lid van den gemeenteraad, leidde de zaak met een kort woord in. Hij deed opmerken, dat het niet noodig is, dat de wet in Haarlem juist zoo streng wordt gehandhaafd. Nergens wordt dat gedaan, overal wordt de oude wet i» de doos gelaten. En wordt zij doorgevoerd, dan maakt men van Haarlem een doode stad, zonder handel en zonder vooruitzichten en brengt een nekslag toe aan de neringdoenden. Er volgde een levendige discussie. Sommigen wilden zich direct tot de Regeering wenden, om intrekking der wet te verzoeken, anderen wilden den Raad opdragen het intrekken der publicatie aan den burgemeester te verzoeken. Ten slotte werd medegedeeld, dat op ver- schillende plaatsen in Haarlem ter teekening zal worden gelegd een adres, dat aan den heer burgemeester zal worden toegezonden, verzoekende intrekking der publicatie. Tevens zal aan den afgevaardigde voor Haarlem verzocht worden, in de Tweede Kamer de aandacht op de zaak te vestigen en de wenschelijkheid van intrekking der verouderde Zondagswet van 1815 te betoogen. Staande de vergadering werd dit adres reeds door velen geteekend. Hoefe. Blijkens de op 22 Maart vastgestelde kiezerslijst bedraagt het aantal kiezers voor de Tweede Kamer en de Provinciate Staten 365 en voor den gemeenteraad 353. Koewacht, 23 Maart. Heden werd alhier in de herberg »De gouden Leeuw" ten overstaan van Notaris Dregmans en ten verzoeke van den heer E. J. Ysebaert in het openbaar verkocht eenige perceelen land en wel een stuk bouwland groot 1 hectare 48 aren 90 centiaren, gelegen in den polder Oost Beoostenbleij. Kooper werd de heer P. A. v. d. Stallen, grondeigenaar te St. Nicolaas, r de som van 560 per 44 aren en 56 cen tiaren. Yerder een stuk bouwland groot 1 hectare 92 aren 20 centiaren, gelegen in denzelfden polder. Kooper werd ook de heer P. A. v. d. Stallen, voor f 610 per gemet, terwijl het derde perceel groot 8 hectaren 77 aren 80 centiaren door den verkooper werd opgehouden voor de som van f 280 per 44 aren 56 centiaren. Blijkens de overeenkomstig de wet vastge stelde kiezerslijst bedraagt het aantal kiezers voor de Tweede Kamer en de Provinciale Staten voor deze gemeente 271 en voor den gemeenteraad 232. Het vorige jaar bedroeg het aantal kiezers voor ieder 140. Hontenisse. Op de kiezerslijst dezer gemeente komen voor 688 kiezers voor de Tweede Kamer, 687 voor de Staten en 643 voor den gemeenteraad. In 1896 bedroeg het getal kiezers 330 voor ieder. Onder de 688 kiezers voor de Kamer zijn be- grepen 637 belasting-, 3 woning-, 40 loon-, 6 spaarbank- en 2 examenkiezers. TER NEUZEN, 24 Maart 1897. De hoogst belangrijke bietenkwestie voor den landbouwer en voor zoo velen die hierin indirect betrokken zijn, schijnt, althans voor deze streken, opgelost te zijn. Yele landbouwers hebben n.l. heden alhier bij de agenten van suikerfabrikanten gecontract.eerd voor 9,de 1000 K.G. en op de voorwaarden van 1896. Het aantal hectaren moet reeds aanmerkelijk hoog zijn. Het begint thans ernst te worden met de voorbereidende maatregelen voor den bouw van de nieuwe zeesluis alhier en de uit te voeren ver- beteringswerken aan het kanaal. Reeds wordt een particulier gebouw ingericht voor bureau ten dienste van de bij de uit te voeren werken benoemde ingenieurs en opzichters en is men te Sluiskil begonnen met het doen van opmetingen voor de aldaar voorgenomen verbeteringen van het kanaal. Naar we vernemen zal ook nog deze week begonnen worden met de uitbakening voor de werken nabij Ter Neuzen en binnenkort ook vooi de werken bij Sas van Gent, spoedig zal dus kunnen blijken, welke plaats voor de sluis te Ter Neuzen is gekozen en waar de nieuwe arm het kanaal verlaat. Met de uitvoering van het werk zal ver- moedelijk in dit jaar wel niet meer begonnen worden. De surnumerair der posterijen en telegrafie W. Schoo, van Groede, wordt met ingangvanl6 April geplaatst aan het spoorwegpostkantoor n°. 2 te Rotterdam. Gisterenvoormiddag is het tjalkschip //Twee Gebroeders", schipper J. Oppeneer, geladen met steen, bij het op de haven komen te Hansweert op den Oosthavenberm omhoog gevaren. Een sleepboot, die het schip wilde afhalen, ge- raakte eveneens aan den grond. Daar klonk plotseling een luid gekraak een deel van den zolder der oude zaal was ingestort. Onmiddelijk daarop hoorde men een schellen lach en zag men een witte gestalte door een der vertrekken sluipen, dat ook reeds door het vuur was aangestast en op het balcon verschijnen. Het was de krankzinnige, die nog altijd den kleinen Koert aan de borst hield gedrukt. Een windvlaag dreef de vlammen juist in haar richting; zij lekten reeds de beide vrouwengestalten, op wier gebogen nek het balkon rustte. De ongelukkige stiet een ontzettend angstgeschreeuw uit en liep als een wild dier heen en weer, van tijd tot tijd stil houdende om met schelle stem te roepen ,/Ziet, welk een zoenoffer Dat is de heilige, alles loute- rende gloed Vertwijfeld wrong Constance de handen en jammerde//Nader haar niet, of zij stort met het kind in de vlammen. O, God, bespaar mijn Reveling, en ik zal een andere, een betere worden. Geen dwaze, zondige gedachte zal meer ruimte vinden in mijn ziel De waanzinnige was blijven staan en staarde met fonkelenden blik naar de langzaam terug- wijkende menigte. Zij scheen te meenen, dat haar blik een verlammende werking uitoefende en dat haar bewegingloosheid die der anderen ten ge- volge had. z/Blijf zoo onbeweeglijk staan riep iemand met gedempte stem en toch op bevelenden toon. ffGeheel en al onbeweeglijk! En houdt haar scherp in het oog y vHans Rainer onze vroegere commandant, fluisterden de lieden tot elkaar. //Die weet het Hoet, wat hij zegt." 's Gravenhage, 24 Maart. Wegens het over- lijden van Prinses Sophie der Nederlanden wordt aan het Hof drie maanden rouw gehouden. De bezoeken aan Gouda en Amsterdam gaan door, doch zonder feesten en misschien met ver- andering van datum. De Groothertogin was laatstelijk minder wel. De paleizen zijn gesloten. RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 28 Maart de volgende vonnissen uitgesproken. In zake P. F. d. K., oud 55 j., visscher te Philippine, geappelleerde van een vonnis van het kantongerecht te Middelburg, waarbij hij ter zake van overtreding der jachtwet is veroordeeld tot 4 X f 5 boete, met vrijspraak der twee hem in de laatste plaats ten laste gelegde feiten, is het vonnis des eersten rechters bevestigd. In zake C. D., oud 64 j., conducteur bij de Provinciale Stoombootdienst op deWester-Schelde te Vlissingen, geappelleerde van een vonnis van het kantongerecht te Ter Neuzen, waarbij hij ter zake van vervoer van buskruit is vriigespoken, is het vonnis des eersten rechters bevestigd. Het openbaar ministerie bij de arrondissements- rechtbank te Zierikzee is iff cassatie gekoinen van het vonnis dier rechtbank, waarbij in zake P. J. H., visscher te Clinge, beklaagd van overtreding in het reglement op de Schelde en Zeeuwsche stroomen, de rechtsvervolging tegen den beklaagde is geschorst, totdat het geschilpunt van burgerlijk recht zal zijn beslist. Rainer stond zoo, dat de krankzinnige hem niet kon zien. Constance wist zelf niet wat zij hoopte, doch zij ijlde op hem toe, greep zijn handen en smeekte „Red mijn kind, en zoo lang ik leef zal mijn dankbaarheid u loonen! Eeuwig zal ik u als mijn weldoener beschouwen Ongeduldig schoof hij de schoone vrouw weg en antwoordde ruw /Wanneer het mij gelukt, het ergste te verhoeden, behoeft gij mij niet te bedanken. Wat ik doe geschiedt niet ter wille van u, doch van Hildegard. En thans rustig Geen geschreeuwniets wat de krankzinnige kan doen schrikken." De hoogmoedige barones zonk biddend op de knieen. Ondertusschen plaatste Rainer een ladder tegen het venster van de hoekkamer, zonder dat de waanzinnige hem kon zien hij klouterde naar binnen. Een natten doek tusschen de tanden houdende, sloop hij gebukt en voorzichtig verder. Als een roofdier dat zijn prooi zal overvallen, naderde hij behoedzaam het balcon. Nog stond daar de ongelukkige als versteend, doch de wind sloeg in het witte laken en dreigde het in de vlammen te drijven. Daar richte plotseling de gestalte van den kracbtigen man zich achter haar op. Met de eene hand ontrukte hij haar den knaap, terwijl hij den anderen arm om haar lichaam sloeg. //Vlug nuVlugl Ge'P donderde zijn stem, want een vreeselijke worsteling ontspon zich tusschen hem en de vrouw, terwijl hij zich nauwelijks tegen haar kon verweren, daar hij het kind moest beschermen. Het balcon werd van verschillende zijden be- klommen en het geredde kind in de armen der moeder De Amsterdamsche correspondent van de Pall Mall Gazette vertelt de volgende anecdote De Nederlandsche postzegels stellen de jonge Koningin voor als een kind van 12 jaar met loshangend haar. Een paar dagen geleden stoorde Koningin Wilhelmina een kabinetsraad in's Graven hage en deelde den vergaderden Ministers mee, dat ze geen kind meer was en het niet kon begrijpen hoe ze toelieten, dat de postzegels onveranderd bleven. Het gevolg is, voegt de correspondent erbij, dat de Nederlandsche postzegels zoo spoedig mogelijk veranderd zullen worden. Te Alblasserdam, waar hij tijdelijk vertoefde, is dezer dagen de gepensionneerde sergant Ver- heul ridder der Miiitaire Willemsorde 4de kl. en verpleegde op Bronbeek onverhoeds aange- vallen en dientengevolge in het Militair Hospitaal te Dordrecht opgenomen. Ofschoon geen verwon- gelegd. Nu kon Rainer de woedende in bedwang liouden en hoopte hij haar zonder letsel uit het brandende gebouw te kunnen brengen daar viel een gedeelte der reliefversiering en trof de krank zinnige zoo, dat zij bewusteloos ineenzonk. Haar in zijn armen houdend, daalde hij den ladder af, terwijl honderd handen zich uitstrekten om hem van zijn last te bevrijden, die naar den //Edelhof werd gebracht. Zwijgend, bleek als een geest, haar zoontje aan het luid kloppende hart druk- kende, volgde Constance den treurigen stoet. Eerst een uur daarna slaagde men er in het vuur meester te worden. De rechter vleugel van het slot geleek een ru'inealleen de linker scheen door het vernielende element gespaard. (Wordt vervolgd). dingen zijn geconstateerd klaagt hij bijzonder over pijn in het been. Overigens weet hij over het voorgevallene volstrekt geen inlichtingen te geven. Iemand in Schoterland gaf, zonder eenig bewijs, eenige effecten, ter waarde van ongeveer f 4000, ter bewaring in de brandkast van een dame, die met dergelijke papieren vrij goed bekend was. Eenigen tijd later werden de effecten terug- gevraagd, maar nu beweerde de dame ze niet ont- vangen te hebben. Aangifte bij den officier van justitie volgde, waarop beide personen door den rechter van instructie in verhoor zijn geuomen. Door twee beambten der recherche te's Gra venhage is aangehouden een agent van het Neder- landsch Zendinggenootschap, verdacht van afper- sing van een bankbiljet van f 25 en tevens van het valschelijk aannemen der hoedanigheid van politie-rechercheur. Op de fiets in anderhalven dag van Parijs naar Amsterdam, dat heeft een Fransche reclame- rijder, Ch. Joyeux, gedaan. Zaterdagochtend even over zessen vertrok (hij uit Parijs, en Zondagmiddag vdor 5 uur was hij te Amsterdam. Bijzonder frisch kwam hij aan toen hem een stoel gepresen- teerd werd, antwoordde hij ,/ik heb al zoo lang gezeten, nu wil ik wel eens staan en dat na een ritje van 626 K.M. De tocht werd gemaakt over Reims, Rethel, Brussel, Breda, Terheyden, Gorinchem, Meerkerk en Utrecht. Joyeux had onderweg niets dan vleesch-extract gebruikt, en zijn diner bestond uit soep, oesters, bloemkool en ijs. Na aankomst was't eerste, dat hij deed, een bad gaan nemen. Een Hagenaar ontving onlangs een brief uit Nice met een adres, dat naam, straat en huis- nummer bevatte en verder Ville des Fleurs, Hollande. De afzender was zeker den naam Haarlem vergeten, maar bad wel eens gehoord, dat die stad in het buitenland ook wel genoemd wordtVille des Fleurs". De brief ging eerst naar Rotterdam daar kwam men op het denkbeeld, dat Haarlem bedoeld zou zijn. Aangezien ge- adresseerde sedert eenige jaren niet meer te Haarlem woont, zond de postadministatie aldaar den brief naar Den Haag en kwam deze aan zijn juiste adres. Eergisteren werd aan het agentschap van de Nederlandsche bank te Nijmegen in beslag genomen een valsche rijksdaalder, blijkbaar van verzilverd koper vervaardigd. Een oude, arme weduwe te Nijmegen had een ongehuwden zoon, die in Duitschland werk- zaam was en gewoon was tot onderhoud zijner moeder zooveel van zijn loon af te zonderen als hij kon. Door een emstig ongeval en daaruit voorvloeiende ziekte, moest hij gedurende het vorige en ook nog in dit jaar vele maanden ver- pleegd worden in de „Krankenanstalt der Kreuzsch- western" te Dusseldorf, en kon bijgevolg ook niets voor zijne moeder doen. Gedurende dien langen tijd kreeg die oude arme weduwe evenwel promt iedere maand 20 Mark uit de ,/Ortskranken- klasse" te Dusseldorf toegezonden door den kassier dier instelling, hetgeen anders bij gehuwden staat i den zieke aan diens echtgenoote zoude zijn uitgekeerd. De dienstweigerende Middelburgsche schutter V. d. Veer zal vermoedelijk weldra weder op last van den auditeur der schutterij in arrest worden genomen voor de gijzeling ter zake van de niet betaling van 4 boeten a 15 elk. Zal men hem hiervoor een paar maanden opgesloten kunnen houden, een langer arrest wacht hem nog in de toekomst, wijl hij de vorige week weder voor den schuttersraad had moeten verschijnen om de straf te vernemen, hem opgelegd wegens 12 ge- weigerde bevelen om de wapens te komen afhalen. Met het zenden van die bevelen gaat de schutters raad intusschen maar steeds voort. Zekere C. uit Den Haag verkocht op een der laatste dagen van de vorige week te Delft een tuig voor ongeveer f 50. Na afloop van den verkoop begaf C. zich naar een herberg in de Zuiderstraat, waar hij zooveel dronk dat de kasteleines een aanwezig militair verzocht, den man bij zijne zuster, eveneens in de Zuiderstraat wonende, te willen brengen. De militair vertrok met den man, doch over het verdere verloop van de geschiedenis hangt een geheimzinnige sluier, daar C. 's nachts in een sloot aan de Nieuwe Laan te Delft gevonden werd, aan het hoofd verwond en van zijn geld beroofd. De politie stelde onmiddellijk een onderzoek in, doch tot nog toe zonder gunstig gevolg. De militair beweert van niets te weten. Te Heille kregen deze week twee buurlieden ruzie, daar de eene met een kruiwagen mest wilde rijden over het land van den ander. Bij ruzie- maken bleef het niet en weldra kwam het tot handtastelijkheden. De aangevallene bracht den ander met een mes een wonde toe aan den hals, waardoor deze veel bloed verloor, terwijl hij zelf met een stok den onderarm werd afgeslagen. Toen was de twist uit en moesten beiden naar Aardenburg voor het inroepeu van geneeskundige hulp. Allerwege wordt er over geklaagd dat er zoo weinig belangstelling is voor het kiesrecht

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1897 | | pagina 2