Landbouwers! Gaai- en Stekbolling Communieplaatjcs Leger des Heils. fCennisgeving en Qproeping. BEKEND.YIAKIN'G. Brosd- of Mossolzaad Ter Nem P. J. VAN DE SAM BURGERL1JKE STAND. Ilandelsbericbten. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. Advertentien. Opnieuw Ontvangen i a Openbare Verpachting. Dezer dagen vernam men, dat in het district Amsterdam V een onderwijzer tot Kamercandidaat was gesteld, en nu weer meldt men uit het district Appingadam, dat door de werklieden-kiesvereeni- ging te Heveskes met 99 van de 100 stemmen candidaat is gesteld de heer J. Schoonbeek, hoofd der openbare school te Weiwerd. Uit Pau wordt het volgende verschrikkelijke voorval gemeld Een zekere vrouw Tuva uit La Bastide-Villefranche had onvoorzichtigerwijze de deur harer woning open laten staan toen zij zich in den tuin aan haar werk begaf. Een varken, dat tengevolge van een verkeerde gewoonte der Zuid-Fransche boeren vrij over het erf xond liep, drong de woning binnen en stortte zich op een kind van drie weken, dat in een wieg sliep. Op de doordringende kreten van het arme kleine schepseltje snelde de moeder de woning binnen en bevond, dat het geheele onderlijf en het gelaat van haar kind door het vraatzuchtige varken waren weggevreten. Het kind bezweek eenige oogenblikken na deze vreeselijke ontdekking, ter- wijl de. moeder tengevolge van den doorstanen schrik ernstig ongesteld is. Onlangs overleed te Weenen een zonderling, die zijn bloedverwanten een allermerkwaardigste erfenis naliet. De heer Anton Mayer, zoo heette hij, was namelijk een verzamelaar in de« volsten zin des woords. Toen de erfgenamen het huis van den erflater doorzochten, vonden zij een koffer, die verscheideue duizenden postzegels uit alle landen der wereld bevatte. Het interessantste echter was, dat in een tweeden koffer een enorm aantal, misschien wel meer dan honderdduizend, spoorkaartjes en reisbiljttten, zoowel uit Europa als uit andere werelddeelen gevonden werden. Deze plaatskaarten moeten eenmaal een waarde van ruim een millioen gulden vertegenwoordigd hebben. Daaronder bevinden zich eenige bizonder interessante exemplaren, die uit het eerste begin- stadium van het spoorwezen afkomstig zijn. Yoor deze schatten is reeds een buitenlandsche philatelist opgedaagd, die een en ander voor een Engelsche firma, die in zulke zaken een wereldhandel drijft, heeft aangekocht. De heer M. heeft aan deze verzamelwoede bijna zijn geheele vermogen opge- offerd en nu hebben zijn erfgenamen ten minste die voldoening, dat de nalatenschap voor een gedeelte althans weer in contanten kan worden omgezet. Gemeenleraad van Sas van Gent. Rotterdam, 22 Maart 1897. Binnen 1. Graiien. Er was heden ter Beurze wederom voldoende aanvoer van Tarwe, Rogge, Gerst en Haver, evenals Boon en Erwten. Puike soorten bleven in vaste stemming. Men noteert Tarwe f 5,50 it f 6,30 Canada als voren Rogge 3,60 it 4,Wintergerst 3,75 a 4,25; Zomergerst f 3,50 a f 4,10; Chevalier- gerst 4,30 a 5,30 Haver 2,25 it 3,50, per hektoliter. Paardeboonen f 4,50 it f 5,30 Witte Boonen f 6,a 8,75; Bruine Boonen 4,25 it 7, Blauwe kookerwten, f 5,50 it f 6,25niet kokende voor voeder 5,it f 5,40 Kanariezaad 5, a 6,75 alles per hectoliter. Buitenl. Granen. Tarwe per 2400 k.g. op levering vast, Mei f 180 f 181. Rogge per 2100 k.g. op levering vast, Mei 102, 103, Juli 102. Helena-Rogge 117. Petersburger f 108. Gerst Zwarte zee 98 per 2000 k.g. Haver f 6,50 per 100 k.g. Amerik. Mat's f 75. Cinquantin 119 per 2000 k.g. Boekweit 116. Meel. Prima inlandsch 11,25 a 12,25; 1* soort 10,25 it 11,25; extra pnik Hongaarsch 14,k 15,— 1« soort 12,75 it 13,75 Duitsch patent f 13,25 it f 14,25; le soort 12,50Prima Amerik. patent f 12,25 a f 13,50; 1" soort Bakers /"ll,it f 12, 2" soort f 9,50 a f 10,50 Zeeuwsche Tarwebloem 12,25idem ongebuild f 9,75; Duitsche Rogge bloem 8,25 it /8,75; gemalen Rogge f 7, per 100 kilo netto. Runderprijzen 52 it 64; Kalveren 75 it 90Schapen 48 it 54Varkens 39 it 43 eent per kilo. Melk- en kalfkoeien 140 it 220 stieren 70 it 150 vaarzen f 70 it130; kalveren f 25 nuchtere 6 4 f 12 biggen 5 it f 10 per stnk. Aardappelen. Zeeuwsche jammen 2, it 2,50Geldersche blauwe 1,60 a /1,70; Champions 1,25 it 1,50 Poters f 0,90 it f 1,per mud. Boterprijzen in raten 46, 50 it 54 stukken 55 it 65 cent per half kilo. Zeeuwsche Eieren f 2,50 it f 2,75, Buitenlandsche 2,per 100. Zeeuwsche Ajuin 80 cent per 47 kilo V 1 a s als voren. Amerik. Petroleum onveranderd in vaten per 100 kilo f 9,75 en cent per liter. VEEHANDEL in BELGIE. De gemiddelde prijzen van de vette slachtbeesten zijn deze week onveranderd gebleven. Markten overvloedig bezet. Vette varkens eveneens onveranderd. Vette kalvers f 78 c. tot 1 fr. 10. ZEETIJDINGEN. Van 19 tot en met 21 Maart. e e Van 19 tot en met 21 Maart werden langs de Oostsluizen alhier 9 binnenvaartuigen op- em 10 afgeschutdoor de Westsl. 1 op- en 1 afgeschut. DAGEN. Voorm. Nam. Dinsdag 23 Maart. 4.35 4.57 Woensdag 24 n 5.19 5.45 Donderdag 25 6.12 6.44 Vrijdag 26 7.22 8.9 Zaterdag 27 9.2 9.56 Zondag 28 10.43 11.23 29 r 11.54 Op aanstaanden Vrijdag den 26 Maart hopen onze geliefde ouders JAN VERLINDE JANNA GOOSSEN, tunne 30jarige echtvereeniging te herdenken. Dat de Heere hen nog lang moge sparen, is de weDSch van Hunne dankbare Kinderen en Behuwdzoon. Zaamslag. Ondergeteekende betuigt haar op- rechten dank voor de vele blijken van deelneming ondervondeu op haar 80!ten jaardag. Wed. M. VAN DOESELAARBreemf.r. Ter Neuzen, 22 Maart 1897. Kaarten voor de BIJZONDERE SAMEN- KOMSTEN van Dinsdag en Woensdag 23 en 24 dezer, zijn te verkrijgen aan de O f f i c i e r s- woning. N.B. De kaarten zijn geldig voor beide a vonden. CONTRACTEER niet op de tegenwoor- dige voorwaarden er is WIJZIGING op landen. Kapitein O. NIJBERG, voerende het Zweedsche stoomschip ,/FERRO", geeft aan de ontvangers zijner lading kennis, dat hij Zondag 21 Maart van Porsgrund alhier met eene lading battens is aan- gekomen, en sedert tot lossen gereed is. Houders van cognossementen worden verzocht zich onverwijld aan te melden bij de eargadoors VAN IJSSELSTEIJN Co. Ondergeteekende bericht dat zij iederen Dinsdag zal uitgepakt zijn bij K. FONTEIJN, met Dames- en Kinderhoeden. Vermaakt ook Hoeden en Mutsen en alles wat tot mode behoort. M. DE RECHTER, Modiste. bij J. VAN ARENTHALS, aan het station Sluiskil (Coegorspolder), op DONDERDAG 25 MAART 1897, ter gelegenheid van den heiligendag. De hoogsten Gaaif 2,50 Iedere zijgaai1, Eerste prijs stekbollenf 2, Tweede 1,_ Derde l,_ Aanvang Gaaibolling nam. 2 ure y Stekbolling 4 Gedurende de boiling en overigens heel den dag gelegenheid tot dansen. J. VAN ARENTHALS. Het DAGELIJKSCH BESTUUR der Visscherijen op de Schelde en Zeeuwsche Stroomen zal, op Woensdag 14 April 1897, des voormiddags ten 10 uur, in de Concertzaal te Zierikzee, ten overstaan van den aldaar resideerenden Notaris J. Franse, in het openbaar verpachten 96 perceelen Schelpdieren Vis- scherij in de Grevelingen en voor den wal te Bruinisse. De verpachting geschiedt voor den tijd van drie jaren ingaande 1 April 1898 en zullende eindigen 31 Maart 1901, zonder recht op verlenging en, behoudens geringe wijziging, op de voorwaarden waarop de perceelen den 13/14 Juli 1891 zijn verpacht. Boekjes en kaarten zullen veertien dagen voor de verpachting verkrijgbaar zijn ten kantore van den Secretaris-Penningmeester te Bergen-op-Zoom, tegen betaling van 25 cent per stuk of van 30 cent per stuk franco per post. Zierikzee, 15 Maart 1897. Het Dagelijksch Bestuur voornoemd, A. J. F. FOKKER. De Secretaris, J. A. FOKKER. Het bestuur van het calamiteuse waterschap OUD EN JONG BRESKENS, zal op Dowderdag 8 April 1897, des voormiddags ten 10y2 ure, in het Directiegebouw aan de Nieuwe Sluis, gemeente Breskens, onder nadere goedkeuring in let openbaar bij enkele inschrijving aan den hoogsten inschrijver de Politievergunning verleenen tot let rapen van van de hoofden of vooruitstekende werken op den oever van genoemd waterschap, in een perceel. De voorwaarden liggen ter inzage in voornoemd Directiegebouw en ten kantore van den Secretaris- Ontvanger te Groede. De inschrijvingsbilletten moeten op den dag die let verleenen der vergunning voorafgaan franco wor den ingezonden aan den Secretaris-Ontvanger voor noemd en op het adres gesteld worden ,/Inschrij vings- billet voor de vergunning van het bestuur van het calamiteuse waterschap Oud eu Jong Breskens tot let rapen van Mosselzaad dienst 1897/98." Aanwijzing zal geschieden op den 5 en 6 April 1897 van een uur voor tot een uur na laagwater. Breskens, 18 Maart 1897. GERRITSEN, Voorzitter. J. G. MEIJER, Secretaris-Ontvanger. in zeer rnime keuze. Gemeenteraad van 18 Maart 1897. Voorzitter de heer J. Verschaffel, burgemeester. Aanwezig de heer Oole, Stevens, Wauters, Malotanx, Warrens en Verhaak. Afwezig de heer Pauwels. De notulen van de vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. De heer WantersBezit de gemeente niet nog oude lessenaars van het vroegere muziekgezelschap en zouden die niet aan het nieuwe knnnen worden afgestaan De Voorzitter: In de pottenbakkerij zijn nog oude lesse naars opgeborgen. Ik heb er niets tegen ze aan het muziek gezelschap in bruikleen af te staan, mits een bewijs afgegeven wordt dat ze ongeschonden zullen teruggebracht worden wanneer ze niet meer noodig zijn. De heer Verhaak Daar de lessenaars door het vroegere gezelschap aan de gemeente gegeven zijn, zou ik ze zonder eenige f'ormaliteit aan de nieuwe vereeniging willen afstaan. De Voorzitter: Ik acht het beter ze slechts in bruikleen af te staan en zal een inventaris ervan opmaken. Aan de orde 1. Mededeeling ingekomen stnkken. 2. Verzoek ven P. Stouthamer om grond in erfpacht. 3. Verzoek van J. M. Koole om grond in erfpacht. De VoorzitterTe laat om nog op het convocatiebriefje rermeldt te worden is ook ingekomen een verzoekschrift van F. H. Vermoet om grond in erfpacht. De drie ver- zoekers willen alien op den gevraagden grond eene woning bouwen. Stouthamer vraagt 3 a. 80 c. a., met eene gevel- breedte van het huis van 8 M., Koole 1 a. 53 c. a. met eene gevelbreedte van het huis van 6 M. en Vermoet 2 a. 20 c. a. met gevelbreedte van het huis van 9,40 M. De heer WautersIs niet eene teekening gemaakt van de nog nit te geven grond De teekening wordt den leden ter inzage gegeven. De heer Verhaak: Ligt een weinig verder niet grond van den Waterstaat. Voor meerdere uitgifte van grond acht ik beter te wachten tot de grensregeling met den Waterstaat afgehandeld is, dan konden de huisjes tegen den dijk gebouwd worden. De Voorzitter: Dan kunnen we nog wel eenige jaren wachten De heer VerhaakIk heb van terzijde vemomen dat de Waterstaat niet ongenegen is die strook grond af te staan, als wij maar er om vroegen. De heer Warrens: J a, maar op eene andere plaats zouden wij dat tiendubbel terug moeten geven. De voorwaarden van erfpacht worden voorgelezen. waarop de drie verzoeken met algemeene stemmen worden ingewilligd. De heer Wauters: Er mag wel opgelet worden dat de privaatputten niet te licht gebouwd worden en daardoor niet dicht zouden zijn, want dit is zoowel voor de eigenaars als voor de buren zeer lastig omdat ook de waterputten gewoonlijk nog al dicht bij de privaten gelegen zijn. I)e Voorzitter: Het bouwen moet ten genoege van Burg, en Weth. geschieden, wij zouden de privaatputten bijv. van If steen kunnen laten metselen. De heer Malotoux Dan zijn ze nog niet dicht. De heer Oole Bij het bouwen zal gezorgd worden dat het in orde is. Een bericht van Ged. Staten dat het Rijk 40 en de Provincie J 75 zullen bijdragen in de kosten van verpleging van den jongen P. van Reet. De heer Verhaak Hoeveel bedragen die kosten De Voorzitter: 270, zoodat nog 155 ten laste der gemeente blijft. 4. Uitloting twee aandeelen geldleening. Van de geldleening van 1893 wordt uitgeloot no. 28 en van die van 1894 no. 12. 5. Benoeming deurwaarder plaatselijke belastingen. Met algemeene stemmen wordt benoemd de veldwachter Lammens. 6. Verzoek A. de Lauwere verhooging jaarwedde. Het ingekomen verzoekschrift wordt voorgelezendaarin verzoekt de heer De Lauwere, zoo niet verhooging, dan toch uitzicht op verhoogingWestdorpe, Sluiskil en Ter Neuzen geven alien meer. De heer Verhaak Indien het onderwiji dat de heer De Lauwere geeft goed is dan ben ik niet tegen verhooging Burg, en Weth. kunnen inlichtingen geven, daar die met het toezicht belast z(ju. De VoorzitterDe schoolcbmmissie kan er niets van zeggen voor zooveel ik hoor zeggen is het onderwijs goed De heer Wauters: Dat is dus zooveel zeggen als dat u er niets van weet. De heer StevensIs de schoolcommissie wel al eens gaan zien. Alhoewel in d« als voorbeeld gestelde gemeenten meer hulponderwijzers zijn en daar dus de jaarwedde hooger moet zijn dan hier, ben ik niet tegen verhooging als het onderwijs goed is. Er wordt verteld dat de heer De Lauwere naar Westdorpe wil solliciteerenals die daar benoemd wordt, hebben we weer een ander noodig en zooveel verandering is zeker niet goed. De heer Wauters: Het hoofd der school zal ook nog wel wat verdienen op de vergoeding voor huishuur. De heeren Oole en Malotaux meenen van niet. De heer Verhaak: Daar het blijkt dat de schoolcommissie er niets van kan zeggen, moesten Burg, en Weth. toch het gevoelen van den schoolopziener omtrent het onderwijs inge wonnen hebben. De heer Stevens: Dat is ook geen pluimpje voor de schoolcommissie. De heer Oole Burg, en Weth. weten wel hoe het onderwijs van den heer De Lauwere isik verklaar dat het goed is. Als we het den schoolopziener vroegen, zou die zich zeker voor verhooging verklaren, maar hij komt gewoonlijk maar 6dnmaal per jaar in de school en kan dus ook niet veel van het onderwijs weten. De heer Verhaak Daar juist rei de Voorzitter dat hij er niets van kon zeggenwaarom heeft u dat dan niet tegen gesproken. De heer OoleDe Burgemeester heeft een verkeerd woord gebezigd, of liever is verkeerd begrepen. De heer MalotauxIk ben ook voor verhooging omdat het onderwijs van groot belang is en ik geloof dat dat van den heer De Lauwere goed is De heer StevensIk zou het wenschelijk achten das de schoolcommissie eens onderzoeht of het onderwijs goed is en in dit geval kan de Raad den heer De Lauwere mededeelen dat hij hem vooruitzicht op verhooging geeft. De Voorzitter: Vergeleken by andere plaatsen vind ik f 900 eene flinke jaarwedde. Wordt besloten den heer De Lauwere mede te deelen en wel schriftelijk dat de Raad hem vooruitzicht op verhooging zijner jaarwedde geeft, doch het thans nog te vroeg acht tot verhooging over te gaan. 7. Vaststelling kohieren hoofdelijken omslag en belasting honden. De Voorzitter stelt behandelipg met gesloten deuren voor. De heer Verhaak: Ik vind dat het wel openbaar kon; het is toch niet veel meer dan namen aflezen. De heer WautersHet namen aflezen kan wel openbaar geschieden maar de bespreking toch niet. De openbare vergadering gaat over in eene met gesloten deuren. Na heropening deelt de Voorzitter mede dat het kohier van den hoofdelijken omslag vastgesteld is op f 1950,65 en dat der belasting op de honden op f 138. 8. Gewone omrraag. a. De heer VerhaakIs de scheiding op het kerkhof reeds gemaakt? De Voorzitter: Daarmede wordt gewacht tot de steen, die in den weg staat. opgeruimd is. De heer Verhaak: En die boom die verkocht is, die staat toch op gemeentegrond. De heer OoleJa, mljnheer Verhaak, die zou n gaarne voor de gemeente hebben, maar het kerkbestuur heeft hem altijd verzorgd. De heer Verhaak: Ik sprak daar maar over met hetoog op de scheiding, die voor de'aangrenzende perceelen zeer ge- wenscht is. Wij zouden dien grond kunnen verpachten, Maasschalk o. a. zou er een bolbaan willen aanleggen. i. De heer WautersIs de weg naar het Staakje reeds opgekuischt Ik meen van ja, maar het is maar half werk De Voorzitter Ik heb last gegeven den weg goed schoon te maken en zal zorgen dat het in orde komt. De heer Wanters: Ook zijn er pannen van het dak van het stadhuis afgewaaid en liggen er vele los. Waarom wordt daarin niet voorzien Eveneens moet ik opmerken dat er veel schade ontstaat aan de boomen aan de pulpe- putten, daar de wortels le ver bloot gemaakt worden. De VoorzitterDat laatste zal ik ondersoeken en wat de pannen aangaat, dat is nog wat te vroeg om den metselaar op het dak te laten werken. De vergadering wordt gesloten. Ter Nienzen. Huwelijks-voltrekkingen. 18 Maart. Pieter Antonie Ribbens, oud 30 j., jm. en Martina Berwald, oud 30 j., jd. Geboorten. 18 Maart. Antonie Adriaan, z. van Antonie Geensen en van Geertruida Jacomina de Vos. 19 Maart. Maria, d. van Jacobus Kolijn en van Catharina Kervink. Pieternella Carolina, d. van Michiel Hamelink en van Neeltje Elisabeth Slagboom. 20 Maart. Leijntje Johanna, d van Jacobus Francois Faas en van Francina Geertruida Hageman. Frans, z. van Johannes Albertus Muller en van Pieternella 'tGilde. Jacomina, d. van Jan Schippers en van Adriana van den Berge. Adriana, d. van Adriaan Dieleman en van Johanna de Graaf. Overlijden. 15 Maart. Maria Sophia Clemminck, oud 4 j., d. van Aloysius Dominicus en van Rozalia van Eetvelde. 16 Maart. Franchise van Tatenhove, oud 11 w., d. van Comelis en van Krina Goossen. 18 Maart. Karel Michiel de Koeijer, oud 6 m., z. van Jannes en van Janneke Pieternella Hamelink. Janna den Exter, oud 3 in., d. van Comelis en van Suzanna Romijnsen. VLAG. NAAM. M». Van en naar. Lading. Vn«r Ter IVcHzen 19 Eng. s.8. Astrologer 2580 Leith stukg. 21 Zweed. s.s. Ferro 3591 Porsgrund hoot Van Ter Xemeo i 20 Eng. a.s. Wilfrid 3504 New-Castle ledig idem Hailing 2199 I Londen stukg. h Kent 19 Eng. 8.8. Dynamo 1364 Hall stukg. idem Don 2658 Goole idem idem Spindrift 2003 Londen idem 21 idem Calder 1784 Goole idem Noor. bark Kobe 978 Tvedestrand hont Eng. seh. Amy 378 Pentowan pijpaarde Eng. s.8. Sea Belle 2152 Londen stnkg. idem Aire 1763 Goale idem idem Strait Fi6h«r 1314 Hall idem Van Rent 20 Eng. a.a. Whimbrel 1836 Antwerpan stukg. idem Sea Gull 2100 Londan idem 21 idem Don 2658 Goole idea idem Dynamo 1364 Hull idem idem Astrologer 2580 Leith idem Van Selzaete i 21 Eng. sch. Alembic 721 Stokholm ballast H H 1/ H Maandag EN

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1897 | | pagina 3