Gemengde berichten. voor de normaalscholen heeft beperkt, maar niet- tegenstaande die beperking zullen binnen enkele jaren, dunkt ons, toch nog te veel onderwijzers(essen) ziju om alien geplaatst te kunnen worden. Blijkens een schrijven Tan den secretaris van de Kamer van Koophandel te Londen, wordt in Engeland varkensvleesch ingevoerd, dat een visch- en olieachtigen smaak heeft en voor voedsel ongeschikt is. Varkeus, gevoed met visch of afval van visch en oliehoudende voedingsstoffen, worden hier bedoeld. Wij vermeenen, sellrijft het Landbouwblad, hierop de aandacht te moeten vestigen van han- delaars en andere belangstellenden, te meer daar, ten gevolge van hetzelfde gebrek aan varkensvleesch uit Schotland, dit land zijn geheelen handel in dit artikel zag verloopen. Het belang van den handelaar en den varkens- houder gaan hier samen. Men zie toe om dergelijke waar niet geslacht naar het buitenland uit te voeren, opdat dit voor het geslachte vee met gesloten worde. Marken maakt thans uitzondering op de gewoonte om als burgemeester eener gemeente zoo mogelijk een ingezetene te benoemen. Een adres is van daar verzonden aan de regeering om den dezer dagen overleden burgemeester door iemand, die geen ingezetene is, te doen vervangen. Het blijkt dus weder in dit geval dat het beginsel om uit de ingezeteneu een burgemeester te benoemen niet altijd aan te bevelen is. TEIt NELZEN, 22 Maart 1897. Heden werden alhier overeenkomstig de kieswet door het gemeentebestuur vastgesteld de lijsten van kiezers voor de Tweede Kamer, de Provinciale Staten en den gemeenteraad, respec- tievelijk met een totaal van 1187, 1185 en 1118 kiezers. Heden namiddag werd alhier op het gemeente- raadhuis door Burg, en Weth. aanbesteed a, de levering van schoolboeken en andere schoolbehoeften b. de levering van voorwerpen voor het onder- wiis in de handwerken voor meisjes, voor de openbare scholen alhier over het loopende jaar. Voor de schoolboeken enz. was slechts een biliet ingekomen, n.l. van den heer P. J. van de Sande alhier, voor school A 202,464, voor school B 330,84, voor school C 138,59 J en voor school D 167,69of voor een totaal be- drag van J 839,594- Aan den eenigen inschrijver gegund. "Voor de voorwerpen voor de handwerken werd ingeschreven door de heerenP. J. Versluijs alhier, voor school A 31,854, voor school B 44,45 en voor school C 25,774; J. Jurnj- Hoebe alhier, voor school A 25,75, voor school B 37,25 en voor school C 19,25. Gegund aan den minsten inschrijver. Voor het leveren van kantoor- en schrijfbehoeften ten behoeve der gemeente-administratie, was een biljet ingekomen, n.l. van den heer P. J. van de Sande, alhier, voor f 75,164- Eveneens gegund. Voor de betrekking van hoofd aan de nieuw op te richten Christelijke school te Ter Neuzen (Naaikussen) hebben zich 30 sollicitanten aangemeld. Bij kon. besluit is benoemd bij het 4de bat. der rustende schutterij in Zeeland, tot lste luiteuant M. M. Lucieer, thans 2de luitenant De nacht brak aan in tooverachtige schoonheid. Bedienden draafden, om ververschingen aan te bieden. Het gansche personeel legde bewijzen af van de grootste vlugheid. In de keuken woelde alles door elkaar. Nanette, de keukenmeid, had een harer meest booze luimen, omdat ze niet van zooveel drukte hield en men haar letterlijk van onder de handen haalde. En terwijl men juist tot over de ooren in het werk stak, kwam ook Prisca uog en verlangde een drank voor mevrouw Von Arnheim, gereed gemaakt volgens haar op- gave. „U moet nog vijf minuten wachtenop cut oogenblik heeft niemand tijdwerd haar van alle kanten toegeworpen. „Dat gaat niet," herhaalde zij. „Op een paar seconden zal het toch niet aan- komen", meende Nanette; zoo spoedig mogelijk zal de barones worden bediend". »Ik heb ook geen lust om hier in hetgedrang te blijven staan en mij door elkaar te laten gooien," morde Prisca. „Het hoofd hamert mij bovendien, alsof het moet barsten. „Ja, dat kan men u aanzien. Gij ziet er uit; alsof gij niet meer op uw beenen kunt staan, sprak de keukenmeid goedig, terwijl zij een deur openstiet. ,/Ga zoo lang in die kamer op de sofa zitten. Zal ik u een glas warmen wijn geven z/Mij goed", antwoordde de kamemer geeuwend. „Doch maak zooveel haast als mogelijk is met den drank voor mevrouw". ,/Pas op, nu zal je een grap zien fluisterde Erans, de bediende, geheimzinnig glimlachende tot het kamermeisje Jenny. ^Mauneer de oude nog iets drinkt, valt ze in slaap, of ik mag hier niet gezond van daan komen. Zij kan nu het hoofd al niet meer recht houden". De aan de Schoone Waardin te Vlissingen gestrande Noorsche bark »Noel", waarvan het afbrengen was aangenomen door den heer P. A. van de Velde alhier, is in den nacht van Donder- dag op Vrijdag jl. afgesleept en in de haven te Vlissingen gebracht. Zaamslag, 22 Maart. Blijkens de op heden vastgestelde kiezerslijst bedraagt het aantal kiezers voor de Tweede "Kamer en de Provinciale Staten 520 en voor den gemeenteraad 503. Zaamslag, 20 Maart. Bij de heden gehouden verkiezing voor bestuursleden der vereeniging „Hulp in Nood" alhier (herstemming) werden ingeleverd 167 geldige briefjes. Gekozen de heeren C. P. Geelhoedt (onderwijzer) met 93 en Jan Dees Az. met 76 stemmen, terwijl I. P. de Groote (aftr.) 70 en W. de Mul 65 stemmen verkreeg. Besloten werd, dat de contributie der gewone leden moet afbetaald zijn in de eerste 9 maanden van het dienstjaar, derhalve voor de inaand De cember. Axel, 20 Maart. Heden werd alhier ten over- staan van den notaris Dregmans en ten verzoeke van de wed. en erven Adr. Verstraten te Axel in het openbaar verkocht een woonhuis, schuur, erf en tuin, staande en gelegen te Axel in de Kerkdreef groot 4 aren 82 centiaren. Kooper de heer D. de Blaaij te Axel, voor 3025. Axel, 22 Maart. Heden werd alhier vastgesteld de kiezerslijst voor het dienstjaar 1897/98. Kiezers voor leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal 607, van de Prov. Staten 606 en van den gemeenteraad 573. Het vorige jaar bedroeg het getal kiezers van ieder 845. Koewacht. Sedert verleden jaar, toen door de ijverige zorgen der Hollandsche en Belgische politie een aantal kippen- en konijnendieven achter slot en grendel zijn gezet, heeft men hier van geen nachtelijke diefstallen gehoord. Verleden Zaterdag echter hebben eenige dieven weer een bezoek ge bracht op de hofstede van E. van Poele en 24 kippen en 2 hanen medegenomen. De politie doet een streng onderzoek en het is te hopen, dat zij even goed moge slagen als verleden jaar. Het eerste kievitsei, dat dezer dagen door de firma Dikker Co. in de Kalverstraat te Amster dam werd ontvangen, is door haar aan H.M. de Koningin aangeboden en werd in dank aange nomen. zien van een overdekten zetel in den vorm van een ruststoel en waarop 66n persoon kan plaats nemen behalve de bestuurder. Het vervoer op die wijs zou geschieden tegen den prijs van 10 cent per kilometer. Te Rotterdam is Zondagavond te 5 uur een lawaai-makende tentoonstelling nl. die van Honden in het Verkooplocaal gesloten. Vele getrouwe huisdieren togen vol blijdschap met hunne bekroonde meesters en meesteressen huiswaarts. De heer Louis Dobbelman verwierf vele pnjzen. De beurtschipper C. van den Berg van Sint Philipsland, is te Dordrecht met zooveel kracht tegen het remmingwerk der spoorwegbrug gevaren, dat zijn vaartuig onmiddellijk begon te zinken. Door de stoomboot Excelsior werd het vaartuig naar den Zwijndrechtschen wal gesleept, alwaar het na korten tijd zonk. Een ondernemer heeft aan Burg, en Weth. van den Haag vergunning gevraagd om op de plaatsen, bestemd om door stationneerende njtuigen te worden ingenomen, te mogen stationeeren een 50tal ,/velocipedesfiacre", zijnde driewielers, voor- Jenny gichelde en de bediende gaf met zeld- zame dienstvaardigheid gehoor aan den wenk van Nanette, die op een groot glas warmen wijn wees. „In Rusland zullen zij wel wat verdragen kunnen. Zal ik er nog een paar droppels arrak bij doen ,/Mijnenthalveantwoordde de keukenmeid, die haar opmerkzaamheid weer op wat anders gevestigd had. Prisca zette het glas aan de lippen en deed een flinken teug. //Wat sterk", mompelde zij, ,/inaar dat geeft kracht." Prisca dronk nog eens, nam nog een teug en toen de bediende in het kamertje gluurde zag hij, dat Prisca, het hoofd op den arm geleund, vast was ingeslapen. Op dit oogenblik vloog knetterend een vuurpijl de lucht in. Het vuurwerk had een aanvang Het feest had zijn hoogste punt bereikt. Onder het knetteren der vuurpijlen mengde zich het knallen der champagnekurken en in de verte hoorde men de klanken der muziek. De gloeiende kogels van het vuurwerk veranderden telkensnu waren het stralende bloemenkransen, dan fonke- lende kronen, die wedijverden met den glans der sterren en weerkaatsten in den stillen, helderen viiver, terwijl de veelkleurige lampen een toover- achtig en toch zacht licht verspreidden over het gansche park. Daar vertoonde zich plotseling een heldere, purperroode weerschijn en een verzengende vonken- regen viel op het plein voor het slot. Aan het venster van de oude zaal lekte de vlam, asch dwarrelde oinhoog en zonk dan weer op de geurende bloembedden. (Wordt vervolgd). Dezer dagen ging een arbeider, die even buiten Nieuw Vosmeer woont, zegt de //Iers. en Th. Ct.," met een pasgeboren spruit naar mijnheer pastoorop den terugweg ziet hij in de verte een ander naderen, eveneens met een kleine en hij zegt reeds /,zoo, zoo dat is bij buurvrouw gelijktijdig Toen men evenwel bij elkander gekomen was, wordt hem aan het verstand gebracht, dat zijne vrouw, in zijn afwezigheid hem opnieuw een wereldburger had geschonken en hij dus verplicht was mee terug te gaan Tableau Het stormachtige weer van Donderdag heeft in geheel West-Europa verwoestingen aangericht. Van de porseleinfabriek te Poppelsdorf bij Bonn werd de schoorsteen omgeworpen, waardoor 12 porseleinschilders en drukkers werden gekwetst 6en man bleef op de plaats dood. Te Solingen werd een meisje door den bliksem gedood en een ander verlamdte Dusseldorf viel een hydraulische kraan in de haven en kwam neer op een sleepboot. Te Charleroi was men juist bezig, een circus op te bouwende tent stortte in, en twee werk- lieden kregen zware verwondingen. In de buurt van Zwolle was 't een ware orkaan. Te Vroomshoop woedden bliksem, donder, hagel, en beschadigde een windhoos van west naar Oost tal van huizen. Eenige zijn ingestort en een er van, dat van J. Molenkamp, is zelfs in brand geraakt en in vlammen opgegaan. Een man, die er wilde schuilen, bezeerde zich zoo, dat hij in eeD wagen naar huis moest worden gebracht, en een vrouw werd bloedend gewond aan het hoofd nog een paar anderen hebben blessuren opgedaan. De school, die nog niet uit was, en de pastorie der Geref. kerk hebben mede pannen, ruiten en een schoorsteen verloren, en in een nog nieuw, zeer hecht gebouwd winkelhuis zijn o. m. de gangmuren geheel naar elkander toegezet. In het dorp den Ham werden een woning en schuur geheel vernield en tegen den grond ge stagen. Vruchtboomen nabij de woning werden ontworteld en afgeknot. Een ander woonhuis werd ineengedrukt, zoodat het vee bijna niet gered kon worden. Iemand uit Borne, die den grintweg in die buurt met paard en tilbury passeerde, werd met zijn rijtuig omver geworpen. In de Haarl. Ct. kwam dezer dagen de mededeeling voor dat de heer Carnelong te Haar lem zou optreden in de Janskerk. Hij was vroeger priester en is tot het Protestantisme over- gegaan. Er werd nog bijgevoegd dat die over- gangen in Frankrijk geen zeldzaamheid zijn, enz. Hierop heeft ,/een katholiek" ,vuur gevat en een stukje aan de H. C. gezonden, waarin hij den schrijver uitdaagd ziju beweringen waar te maken en er o. a. bijvoegt dat in Haarlem de I katholieken de eenige zijn die iets verrichten op 't gebied der verpleging van zieken en gebrekkigen. Tegen dat schrijven is o. a. op waardige wijze protest aangeteekend door mgr. Bottemanne, bis- schop van Haarlem. Deze schrijft ,/In uw bijblad komt een ingezonden stuk voor, onderteekend ,/Een Katholiek." Dit stuk is volkomen in strijd met mijn vasten mandement (nauwelijks veertien dagen geleden in alle kerken van mijn bisdom voorgelezen), waarin ik alle hatelijkheden tegen on-Katholieken ver- boden heb. In mijn oog is de inzender, die zijn naam niet noemt, een rzeer vreemde" Katholiek. Hij had moeten onderteekenen veen Katholiek, die tegen den wil van zijn bisschop handelt." In mijn vurig verlangen, om alien godsdienst- haat tegen te gaan, verzoek ik u vriendelijk deze regelen zoo spoedig mogelijk op te nemen." Vijf en vijftig centen voor duizend //ens", zoo luidt de aankondiging in een aanvraag om vier letterzetters voor Kaapstad, in de Nederlandsche ,St.-Ct." opgenomen. Wij hebben onze'n meesterknecht eens gevraagd, wat hier voor duizend ,/ens" betaald wordt, zegt het *Nbl. v. Ned." Het antwoord was, dat, als men het uurloon omzet in loon voor stukwerk, men ongeveer komt tot 20 cents voor duizend //ens". Maar dan is dat een prachtig loon Een oogenblik waarschuwt het blad (dat daarna voortredeneert alsof de toestanden te Pretoria dezelfde zijn, wat intusschen niet geheel het geval is). De beteekenis van het loon wordt bepaald door den levensstandaard 55 cents per uur, of f 5,50 per dag, is inderdaad zeer veel maar niet als men om te leven 6 7 gulden per dag noodig heeft; want dan lijdt men ondanks dat mooie loon, toch gebrek. Als men weet, dat aan timmerlieden metselaars en dergelijken vaak 1 per uur wordt betaald, dan begrijpt men licht, dat de levens- behoeften in de Transvaal verbazend duur moeten wezen. Men vergisse zich dus niet. De aan vraag om vier zetters biedt aan ondernemende jongelieden de gelegenheid om iets van de wereld te zienmaar zij moeten er op rekenen, dat zij, ondanks het schijnbaar hooge loon, maar amper toe zullen komen en zien door de vreemde omstandigheden heel wat ontberingen zullen moeten getroosten. Geld overhouden en dan later met een goed gevuld builtje terug te keeren, dat zul len zij met dit loon zeer zeker niet. 't Is goed van het //Nbl.", dit eens te doen opmerken. Maar nog beter ware't geweeet, als de //Staats- courant" er dadelijk zulk een opmerking bij hadde gemaakt. Er is toch al iets vreemds in, iets dat ons maar half aanstaat, dat onze officieele //St.-Ct." zulke oproepiugen plaatst, wat zij ongetwijfeld niet zou doen als een Nederlandsch particulier op die wijze werklieden zou willen zoeken. Maar juist dat buitengewone, exceptioneele, onder officieele vlag, eischte te meer dan ook officieele voorlichting van gegadigden. Het getelephoneerde dagblad van Budapest, Telefon Hirmondo, is een van de journalistische merkwaardigheden van die plaats. Zijn programma omvat niet minder dan twee-en-dertig rubrieken, die op vastgestelde uren tusschen halftien in den voormiddag tot tien uren 's avonds ten gehoore der geabonneerden worden gebracht. Het begint met de laatste telegrammen van den vorigen avond en uittreksels uit de buitenlandsche bladen daarop volgen om het kwartier of om het half uurde beurskoers, het nieuws van sport en schouwburgen, de beraadslagingen in het parlement, de meteoro- logische tijdingen, de stemming der beurs, de rechtzaken in behandeling, het plaatselijk nieuws, de ouverture der te verwachten opera enz. enz., en eindelijk weder de laatste telegrammen. De geabonneerden worden op deze wijze, zonder dat zij een voet behoeven te verzetten, op de hoogte gehouden van alles wat er voorvalt en voor hen van belang kan zijn, en dat wel veel spoediger dan dit door de gewone dagbladen ge- schiedt. De abonnementsprijs, circa f 22, schijnt niet buitensporig hoog. Toen de onderneming begon, beschikte zij over niet meer dan 60 kilometer draad en had zij slechts circa duizend geabonneerden, maar thans heeft zij een dradennet van 550 kilometer draad, waarmede zij 6000 geabonneerden bedient. Dat zou voor onze veehouders wat waard zijn 1 In Italie meent men een afdoend geneesmiddel tegen het mond- en klauwzeer gevonden te hebben. Vanwege het ministerie van landbouw aldaar zijn er proeven mede genomen, welke uitstekend vol- deden. Er is eene brochure over uitgegeven. Wegens zijne gunstige uitwerking noemt men het nieuwe middel in Italie //Tocca-Sand", dat beteekent//beproefd en genezen". Iemand te Fraulauteru (Rijnbeieren) had in een kerkloterij den hoogsten prijs 24,000) gewonnen, maar tot nog toe is hem zijn prijs niet .uitbetaald kunnen worden, omdat hij zijn lot niet kan toonen. Toen hij namelijk de trekkingslijst nazag en merkte dat de hoofdprijs op zijn nummer was gevallen, deed hij het lot in een gewoon couvert, plakte daarop dubbel port, in de meening dat de brief daardoor van zelf aangeteekend zou worden, en stak hem toen te Saarbriicken waar hij juist was, in de bus. Na eenigen tijd wachten en na aanvrage bij de bank te Miinchen, die den prijs moest uitbetalen, kreeg hij ten antwoord, dat be- doelde brief niet bij de firma was ontvangen. Ook de post te Saarbriicken wist er niets van, zoodat de brief waarschijnlijk verloren is gegaan. De man heeft nu de zaak in handen van een advokaat te Straatsburg gesteld. De eollecteur, bij wien de ongelukkige winner zijn lot gekocht heeft, heeft verklaard, den man te herkennen. Omtrent het vergaan van de Ville de Saint Nazaire" meldt men Op den 7den Maart kreeg het schip slecht weder en den volgenden dag barstte een zware cycloon los. Het schip maakte zooveel water dat de vuren werden gedoofd. Wat op het dek was, werd verbrijzeld door de woeste golven vier booten werden te pletter gestagen, terwijl ze wer den neergelaten. Vier andere werden uit gezet, maar het schip zonk zoo snel, dat er geen tijd over was om ze behoorlijk van proviand te voor- zien. Drie volgeladen booten zijn verdwenen haar lot is onbekend. De vierde boot dreef eeu week tang zonder kornpas of zeil op den oceaan rond. Er waren 38 menschen aan boord en weldra werden er eenige krankzinnig van honger, dorst en koude. Vier kinderen stierven in de armen hunner moeders en deze bezweken in de armen hunner echtgenooten. Elken dag stierven er meer en hun lijken werden overboord geworpen zoolang de overblijvenden daartoe de kracht hadden. Nadat de boot zeven dagen had rondgezwalkt, werd zij Maandag jl. opgemerkt door den schoener Hilda. Er waren toen nog vier levende wezens en vier lijken aan boord. De overlevenden waren uitgeput van honger en ontberinghun lijden had niet tang meer kunnen duren. Een hunner is zoo zwak dat de geneesheeren vreezen dat hij niet meer te redden zal zijn. Zij hadden niet meer de kracht om de lijken van hun metgezellen over boord te werpen. Men herinnert zich uit de jaren na 1866 het gezegde, dat de Duitsche schoolmeester den stag bij Sadowa heeft gewonnen. Dit schijnt men nu hier te lande in den werkmans- kring ook te willen gaan toepassen op het arbeids- vraagstuk.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1897 | | pagina 2