Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeowsch-Vlaanderen. No. 3436. Dinsdag 23 Maart 1897. TWEE VIJAHdYf. 37e Jaargang. K I E Z E R S L IJ S T. IJJC UIII P aanbesteden: Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postYoor Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs sleclits tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. Burgemeester en Wethouders van AXEL zullen ten raadhuize op Zaterdag den 3 April 1897, des namiddags te 2 ure, locale tijd, bij enkele inschrijving Het vervangeu van 315 M. grintbaan door eene 3 M. breede bestrating van DOORNIKSCHE KANTSTEENEN van 10 it 12 c. M. en LESSINES of QUENAST- KE1EN van 12—14 c. M. in den „Zaam- slagsclien weg" tusschen den provin- cialen weg Ter Neuzen Axel en de keibestrating bij den Zaaidijk met eenige daartoe belioorende werken en leveringen. De aanwijzing geschiedt op den dag der beste- ding des voormiddags 11 ure; te vergaderen aan den provincialen tol bij Axel. Het bestek ligt ter inzage ten raadhuize en is tegen betaling van 0,50 aldaar verkrijgbaar. Raming f 3555. Axel, den 22 Maart 1997. D. J. OGGEL, Burgemeester. J. A. VAN VESSEM, Secretaris. F*olitieli Overzlcht. De vertegenwoordigers der mogendheden deelden te Athene mede, dat tot de blokkade van Kreta was besloten, met mededeeling, dat de Griek- sche schepen, als zij voor 21 dezer niet de Kretenzer wateren verlaten hebben, daartoe zullen gedwongen worden. Er schijnt reeds geheel of gedeeltelijk aan dien wenscb te zijn voldaan. Uit Athene werd nl. geseind, dat twee oorlogsschepen waren terugge- FEUILLETON. Roman van B. CORONY. Mevrouw Von Arnheim ging naar haar bidstoel. Krampachtig grepen haar doorschijnende viugers het met zilver gestikte fluweel. ,/Wat beduidt die pijnlijke woordenstrijd P Gij, wier gedachten slechts bezig worden gehouden door wereldscbe vreugde, begrijpt mij toch niet." //Gij ziet, dat ik de waarheid sprak. Maak nu een einde aan dit onderhoud," fluisterde Dom- brosky tot haar nicht. Deze voelde zich juist door haar woorden geprikkeld. z/Een vroomheid, die in het hart der moeder de liefde voor haar kind doodt, kan den Hemel onmogelijk welgevallig zijn," riep zij. ;/Welk een kostbare schat hadt gij in mijn ziel kunnen neerleggenMaar gij deedt het niet. Uw oog rustte liever op de doode letters dan op mij. Onder uw boetedoeningen hebt gij vergeten, dat een dochter uw beseherming noodig bad en gij hebt mij vergeefs laten roepen. Was dat recht- vaardig? Kunt gij dat voor u zelf verantwoorden Vader hoorde ik steeds zeggen Eerst de plicht en dan bet gebed." //Stil, ongelukkigebeval freule Von Dom- browsky. Zij scheen meer geschrokken dan ver- toornd. Doch de waarschuwing kwam te laat. Mevrouw Von Arnheim was blijkbaar ten hoogste ©pgewonden. Een koortsachtige bios bedekte haar roepenen een later telegram uit Kanea meldt, dat de Grieksche vloot naar Cerigo is vertrokken. Daarentegen werd het regiment van Prins Nico- l.aas, 4700 man sterk, uit Athene op drie stooin- booten naar Volo gezonden om vandaar naar de grens te gaan. Prins Nicolaas, derde zoon des Konings, is zelf, gelijk men weet, reeds lang aan de grens. Alleeu de Kroonprins, Constantijn, Hertog van Sparta, toeft nog te Athene. Diens vertrek eerst zou oorlog kunnen beteekenen. Reeds werd het vaandel van Bisschop Germanes, dat in 1821 in het klooster van Lavra in den Peloponnesus werd uitgestoken als teeken van bet begin van den vrijbeidsoorlog, naar Athene gehaald, en dit zal plechtiglijk aan bet regiment van den Hertog van Sparta worden overhandigd, wanneer het naar Thesalie vertrekt. Bij Retimo, op Creta, heeft voorts een ernstig gevecht plaats gehad, maar er zijn hier zooveel strijdige elementen, dat niet duidelijk is tus schen wie. Het dorp Piskopi, bij Sitia, dat tot staf voor het lastig vallen van Europeesche officieren, zou gebombardeerd worden, heeft van elk der drie, daartoe gekommandeerde schepen maar een schot gekregen, dus drie in het geheel, en na tijdige waarschuwing. Het door den Oostenrijkschen kruiser Sebenico elders wordt bet een torpedo- schip genoemd in den grond geboorde Grieksche schip was een handelsschoener, die niet alleen niet wilde bijdraaien, maar ook vuurde. Daarop schoot men den scboener in den grond. Omtrent het lot der bemanning wordt niets uitdrukkelijk gemeld, maar daar zij reeds booten uitzette, toen bet vuren begon, en in het bericht van j/verjagen der manschappen" sprake is, mag men verouder- stellen, dat men hen met die booten stil heeft laten landen. Nog steeds loopen geruchten van eene afzonder- lijke Turksch-Grieksche schikking, die, voor den neus der mogendheden weg, een eind aan het geschil zou maken. Niet zoo geheel onwaarsdiijn- lijk klinkt bet telegram der Press Association, volgens betwelk de Sultan zich bereid zou hebben verklaart tegen eene flinke jaarlijksche schatting Kreta aan Koning Georgios af te staan, en ook aan The Standard seint men uit Konstantinopel van geruchten, volgens welke de porte toenaderende aanbiedingen in deze aan Engeland zou hebben gedaan. De zitting van den rijksdag, waarin het marine- debat werd voortgezet, is bijgewoond door prins Heiurich van Pruisen. gelaat. Zij, die steeds zweeg, begon haar denk- beelden in de grootste opgewondenheid met fana- tisme te verdedigen. De adem stokte en terwijl haar handen als door de lucht vlogen, zag haar gelaat er als versteend uit. Plotseling brak haar stem in een gil uit; mevrouw Von Arnheim zakte ineen. z/Groote God, wat is dat vroeg de jonge vrouw, terwijl zij verschrikt tot aan den muur terugweek en met wijdgeopende oogen naar de ijzingwekkende gedaante zag. z/Een zenuwtoeval, waarvan gij de scbuld draagt," antwoordde Alexandra. //Laat ons thans alleen. Geloof toch eindelijk, dat ik alles, wat ik doe en zeg, slechts is uit belang voor u en uw moeder." Constance voelde haar tanden op elkaar klap- peren. //Nu zie ik, dat ik nooit terug kan krijgen, wat ik als kind reeds verloor: haar liefde." Huiverend sloop zij weg, terwijl Prisca op het ge- luid eeuer schel binnen kwam. Een half uur later meldde de kamenier de jonge vronw, dat mevouw Von Arnheim weder hersteld was en nog slechts wat rust noodig had. De vrijheer vernam het bericht van het aan- staande vertrek der beide dames niet zonder be- vrediging. De gedachte aan de dweepzieke, melau- cholische gast, die bijna nooit haar vertrekken verliet, had hem dikwijls pijnlijk aangedaan. Hij verzette zich dan ook geenszins en zoo werd dan op voorstel van Alexandra zoo spoedig mogelijk tot het vertrek overgegaan. Zij zelf zou eerst alleen naar Moscou gaan om een goede woning te zoeken. Toen zij in het rijtuig steeg, dat haar naar De minister van financien betoogde, dat de financieele toestand de gevraagde uitgaven voor de vloot toelaat en zei tevens, dat deze kredieten noodzakelijk zijn. Vollmar sprak, namens de sociaal-demokraten, tegen het ontwerp en voorspelde, als men toegaf, nog veel grootere uitgaven vooor de marine. De minister Hollmann heeft, zei hij, zonder voorkennis van den rijkskanselier en den bondsraad gehandeld waarom zeide men niet openhartig, dat er hier sprake was van eeuen wensch des keizers P Het dreigement met een parlementair conflict is een onwaardig beroep op de vrees. Komt er een conflict, dan zullen wij daarover den slrijd ten einde voeren. De rijkskanselier verklaarde, dat hij den marine- minister tot zijne handeling in de commissie zijne toestemming heeft gegeven, aangezien hij dit voor loyaal hield. Er was derhalve geen sprake van een vergrijp tegen het constitutioneel beginsel. De heer Von Benningsen, nationaal-liberaal, betoogde, dat men behoefte heeft aan een marine van den tweeden rang, die dienen moet om den vrede te handhaven. Hare versterking heeft in de eerste plaats eene verhooging van het gevoel van rust in Europa ten gevolge, Richter kwam op tegen de inmenging van Duitschlaud in de aaugelegenheden van deTransvaal en Kreta. De minister Von Marschall verklaarde //Wij mengen ons alleen in die aangelegenheden, waar onze belangen in aanmerking komenmaar daar wordt ook met voile kracht opgetreden." De conservatieve afgevaardigden bevalen krachtig het aannemen der marine-begrooting aan. De heer Von Hodenberg, Welf, daarentegen verdedigde het besluit der begrootingscommissie. Gedeputeerde Staten van Zeeland zijn terug- gekomen op hun besluit van 16/23 Januari 1897, n°. 6, naar aanleiding van daartegen ingediende bezwaarschriften en in afwachting van een omtrent dit onderwerp in te stellen nader onderzoek hebben zij, bij besluit van 6/13 Maart 1897, n°. 31, goedge- vonden de slniting der visscherij voor 1897 te bepalen evenals in het afgeloopen jaar. Door den Commissaris der Koningin wordt alsnu bekend gemaakt dat 1°. de visscherij van 1 April tot en met het station zou voeren, vermaande zij Prisca. zeer nauwkeurig te waken over mevrouw Von Arnheim. z/Bega geen dwaasheid en draag zorg, dat ik u niets meer te verwijten zal hebben", klonk het streng. Prisca boog het hoofd en stamelde eenige onverstaanbare woorden. Toen draaide Alexandra zich, na haar een laatsten, gebiedenden blik te hebben toegeworpen, in het rijtuig om en zij vertrok zonder nog een blik op het slot te werpen. De dagen, welke verliepen voor het groote feest zoU worden gehouden, werden doorgebracht in het maken der noodige toebereidselen. Het was een drukte, zooals Hohenfels in geen tijden had gezien en die opwekkend scheen te werken op alle bewoners van het slot. Alleen op Constance niet. Haar trotsche natuur gevoelde zich beleedigd door de kalme rust, waar- mede Gisbert dikwijls haar uitvallen beantwoordde. Zij trachtte hem te tarten, hem te sarren, zij verlangde naar het oogenblik, waarop zij zou blijken de meesteres te zijn. Doch zijn ernst scheen onoverwinlijkzijn zelfbeheersching einde- looszijn wil altijd sterker dan de hare. Ook op den dag, waarop het feest zou gehouden worden, was het tot een heftig tooneel gekomen tusschen de beide echtgenooten. Constance had de gansche bitterheid, die in haar hart lag opgesloten, bot gevierd. En in haar onstuimigheid had zij uitdrukkingen gebezigd, die Gisbert krenkten tot diep in zijn ziel. Een oogenblik dreigde hij zijn zelfbeheersching te verliezen. Toorn klonk uit zijn toon; zijn stem beefde en ook door Constance's ziel vloog, toen 31 Mei zal gesloten zijn, voor zooveel betreft het visschen met de zegen of met het sleepnet 2°. de visscherij met de overige voor deze pro- vincie geoorloofde vischtuigen zal gesloten zijn van 15 April tot en met 15 Mei; 3°. gedurende den gesloten vischtijd, sub. 2°. vermeld, in de wateren, waarop de sluiting der visscherij toepasselijk is, het visschen van paling, doch alleen met aalkorven, zal mogen plaats hebben. Bij kon. besluit is de benoeming van Dr. A. van der Swalme te Middelburg, tot lid van den geneeskundigen raad voor Zeeland en westelijk Noord-Brabant, op zijn verzoek ingetrokken en tot lid van dien raad benoemd J. J. Berdenis van Berlekom, arts te Middelburg. De bataljons infanterie uit Middelburg en Vlissingen zullen van 26 Augustus tot en met 5 September e. k. deelnemen aan de oefeningen van het 3d" regiment infanterie in de legerplaats bij Rijen om daarna, van 615 September te manoeu- vreeren in het Oosten van Noord-Braband. In een Zaterdag voormiddag te Ierseke ge houden spoedeischende raadsvergadering bracht het dagelijks bestuur verslag uit van zijn onder zoek naar de gevolgen voor die gemeente van de wet tot regeling der financieele verhouding tusschen rijk en gemeenten. De berekeningen golden alleen den hoofdelijken omslag zonder progressie (voor andere waren geen gegevens. De uitslag was niet zoo onrustbarend als men verwacht had. Daarom en omdat, blijkens een nota van den Minister van binn. zaken aan de Tweede Kamer, progressie niet geheel is uitgesloten, als ook met het oog op het door die Kamer aangenomen amen- dement op art. 2, werd besloten de zaak te laten rusten en dus niet tegen de wet in verzet te komen. Men schrijft aan de Goesche Ct. Wanneer men zoo nu en dan de opgaven leest van het aantal adspiranten, die zich in April aan het examen voor onder wij zer(es) zullen onderwerpen, dan verwondert het ons, dat ook het aantal van hen, die plaatsing zoeken op kweek- of normaal- school nog zoo ontzettend hoog is. Alleen in Zuid-Holland toch moeten 450, in Limburg 150 jonge lieden voor onderwijzer(es) geexamineerd worden enz. enz. Waar moet het heen met zoo'n aantal 't Is immers duidelijk, dat het aanbod weer de vraag zal overtreffen en dat 50 a 60 maal solliciteeren om eene betrekking van f 400 te veroveren (evenals 5 a 6 jaar geleden) dan weer niet tot de zeldzaamheden zal gaan behooren. 't Is maar goed, dat de Minister het aantal plaatsen zij den indruk van haar woorden bemerkte, iets als een zachte klacht. Doch de trotsche, op elkaar geklemde lippen der schoone vrouw openden zich niet om een verzoenend woord te spreken. Hier stonden twee trotsche naturen tegenover elkander, die geen van beiden wisten van toegeven en tegemoet komen. De barones ontvouwde ook heden weer een bijna verblindend onderhoudingstalentzij scheen te stralen van genoegen en niettemin was het haar, als hoorde zij door al het feestgejubel een smartelijk zuchten. //Ware Koert er niet, ik zou u de vrijheid teruggeven," had hij haar toegevoegd. Die woor den klonkeu tusschen de tonen der muziekhet was alsof iemand haar die steeds aan het oor fluisterde. Waren deze woorden niet een belee- diging van haar aansprakeii en rechten P Moest zij zich niet tot in haar binnenste gekrenkt gevoelen? Daar stond hij in zijn ernstige, indrukwekkende schoonheid en sprak zoo rustig over politieke zaken, zoo geheel zich zelf meester, als had hij geen oogenblik gedacht aan hetgeen in zijn huis was voorgevallen. Nauwelijks viel zijn blik van tijd tot tijd op haar. Zij gevoelde een wild verlangen, hem de bewondering af te dwingen, die hij haar ontzegde. Zij wilde hem toeroepen//Schijnen andere vrouwen naast mij geen ziellooze wassen- beelden? ,/Zie mij toch aan! Hier is vunr en hartstocht, nooit verkoelende gloed, alles, wat een man kan binden en boeien. Neem u in acht. Wanneer twee harde steenen tegen elkaar slaan, ontstaan er vonken en daardoor een vernietigende brand." lElIZENISCHE Uit blad verscliijnt Sfnandug-, Woensdag* en VriJilaK^vond, uitseionderd op ITeestdageu, bij den uitgever I*. J. VAW HI1. MWDI. te Ter Teuzen. Burgemeester en Wethouders van TEH NEUZEN brengen ter kennis, dat van 33 Maart tot en met 31 April 189? op de secretarie voor een ieder ter inzage is neder- gelegd de lijst van kiezers van leden der Tweede Earner van de Staten-Generaal, van de Provinciale Staten en van den Gemeenteraad, -- alsmede dat die lijst, tegen betaling der kosten in afschrift of afdruk verkrijgbaar wordt gesteld. Ter Neuzen, 22 Maart 1897. Burgemeester en Wethouders voomoemd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. 11

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1897 | | pagina 1