BIJVOEGSEL Ter Neuzensche Courant Zaterdag 20 Maart 1897. No. 3435. f WEE VIJAIBBN. Gemengde berichten. folitieli Overzicht. Te Athene heerscht eene oorlogszuchtige stem ming, zoo wordt aan Engelsche bladen gemeld. De antipathie tegen Duitschland keert zich nu ook tegen Rusland. De Grieksche pers redeneert aldus Rusland zoekt alleen maar tijd te winnen om zich van den buit meester te maken, zoodra het gunstige oogeublik gekomen is. De hulp, welke door Rusland aan den Kretenzer opstand van 1866—68 werd verleend, wordt aangehaald als voorbeeld van zijn verradelijke politiek, wier eenig doel het is, de levensvatbaarheid van het Hellenisme dood te drukken in machtelooze worstelingen #Een ffRussisch diplomaat" moet zoo wordt beweerd aan den Koning, den Minister! resi dent en de Ministers van Oorlog en Marine aan- zienlijke geldsommen hebben beloofd, wanneer zij zich bereid verklaarden, de raadgevingen van Czaar Nicolaas op te volgen. Mocht dit door hen geweigerd worden, dan wacht hun net lot van Vulkovitch, Beltcheff en Stambuloff! zegt de ^diplomaat". Kolonel Vassos heeft bevel gegeven het kamp der Grieksche troepen op Kreta te verplaatsen naar Sparkia, in een bergachtige, nagenoeg on- toegankelijke streek van het eiland. Daaruit maakt men de gevolgtrekking, dat Griekenland besloten is, niet aan den eisch der mogendheden_ te voldoen. Kolonel Vassos heeft het nieuwe kamp ruim- schoots van levensmiddelen voorzien. Volgens //the Times" heeft de kolonel bevel ontvangen, zich aan het hoofd der opstandelingen te plaatsen. De admiraals hebben de voorwaarden, waaronder de autonomie aan het eiland wordt verleend, be- kend doen maken. Veel invloed heeft dit voor- loopig nog niet gehad. Er worden herhaaldelijk fnamen genoemd van candidaten voor het gouverneurschapeerst was het prins Waldemar van Denemarken, toen prins Danilo van Montenegro nu weer de Montenegrijn- sche minister Petrovitch. Uit Kanea wordt aan //the Standard" gemeld, dat de houding der Muzelmannen steeds dreigender wordt. Zij beletten de Christenen te Kandia aan boord te gaan, terwijl zij te Retimo de bagage der vertrekkenden in zee wierpen. Kolonel Bor, de kommandant der nu ontbonden gendarmerie, die zich reeds heeft ingescheept, heeft van den waarnemenden gouverneur-generaal van Kreta een maand verlof gekregen, in afwachting dat de sultan zijn ontslag aanneemt. Onder de Mohamedanen te Sitia, die honger lijden en die de Turksche Regeering weigert naar het eiland Rhodes te laten overbrengen, schijnt beroering te komen. Uit Kanea zijn nu eenige honderden zakken meel naar Sitia gezonden. De Christenen, die nog te Retimo gebleven zijn, hebben bij de consuls geprotesteerd tegen de werkeloosheid van de admiraals, die Retjmo onder hun bescher- ming hebben genomen, maar het plunderen niet beletten. Een Reuterbericht meldt nog, dat de Britsche, Fransche en Italiaansche oorloggschepen een dorp FEUILLETON Roman van B. CORONY. HOOFDSTUK XV. In het slot werd de jonge erfgenaam letterlijk vertroeteld. De kleine Koert was ook een aan- vallig kind, met groote, donkere oogen en een lief gezichtje. De vrijheer verafgoodde hem. Het trotsche bewustzijn, een zoon te bezitten, van wiens opgroeien hij kon genietende voldoening, dat zijn naam niet zou uitsterven, troostten hem over menige teleurstelling. Want zijn vrouw toonde zich dikwijls zoo opgewonden en dan weer zichtbaar afgetrokken. Wanneer hij dan in het verleden terugzag, herinnerde hij zich, hoe blijk- baar Harald von Camorj haar levendig belang- stelling had ingeboezemd. En dan gevoelde hij een soort bitterheid, dat zij met hem aan het altaar was getreden, terwijl haar hart aan een ander toebehoorde. Aan opmerkzaamheid liet hij het haar niet ontbreken, maar toch voelde Constance de koudheid, waarmede dit alles geschiedde. Zij was te trotsch om te beminnen, waar zij versmaad werd. Met waanzinnige kracht had de hartstocht voor Camory, die als het ideaal harer meisjesdroomen plotseling voor haar stond, haar aangegrepen, maar wanneer zij thans nog aan hem dacht, gevoelde zij weer iets van gekrenkte ijdelheid en van wraak voor de vernedering. Vergeven kon zij het hem noch Hildegard en had zij voor al haar rijkdom een liefdesdrank kunnen koopen om Harald aan bij Sitia zouden gaan tuchtigen, omdat de Christenen aldaar vreemde officieren hadden aangevallen. 't Is, als men de verschillende berichten gelooven wilde, of er een hevige oorlog in Zuid-Afrika zal uitbreken. Volgens Londensche bladen heerscht groote bedrijvigheid in alle arsenal enverscheiden schepen zijn aangenomen voor het transporteeren van ammunitie en oorlogs-materiaal. Het op Malta in garmzoen liggende Seaforth- regimentzal zoo spoedig mogelijk worden vervangen. Elke pakketboot, die naar de Kaap vertrekt, vervoert een groote hoeveelheid oorlogs-materiaal. De //Volksstem" te Pretoria, bevat ook een oorlogszuchtig artikel. Engeland zoo wordt daarin beweerd, zou 60,000 man moeten zenden om de Boeren te onderwerpen, en te Pretoria zijn er ge- noeg geweren om alle Afrikaanders te wapenen. Volgens de //Cape Times" heeft president Kruger voor hij naar Bloemenfontein vertrok gezegd, dat hij zich wapenen moest tegenover den deigenden staat van zaken. Sir Henri de Villiers, hoofdrechter te Kaapstad en lid van den Engelschen //Privy Council" is naar Pretoria gezonden, volgens sommigen om te dreigen met geweld als sommige wettten, door den Volksraad aangenomen, niet worden veranderd. Een later bericht luidt minder vijandig. De heer Villiers heeft nl. de kwestie van het.Transvaalsche hooggerechtshof onderzocht en, volgens Havas, de meening uitgesproken, dat bij het geschil tusschen de rechters en de regeering, eerstgenoemden onge- lijk hebben. Hij verklaarde, dat de Transvaalsche regeering niet anders had kunnen handelen. Den 3flen Maart jl. dus vdor ongeveer twee weken werd de hofstede //Reigersberg" te Borssele door een nieuwen pacbter betrokken de vorige week verliet hij de hofstede reeds en werd van de pacht ontslagen. Zijn inspan wordt te koop aangeboden en de hofstede is opnieuw disponibel. Zou het nog vlugger kunnen Voor een tamelijk goed bezette zaal had eergisteravond in het lokaal van het Heilsleger te Schiedam eene voorstelling plaats van het in behouden haven aankomen van het //Halelujaschip." Op het platform was een feestelijk opgetuigde roeiboot geimproviseerd, waarin een groot aantal kinderen waren gezeten, die van tijd tot tijd daaruit hun gezang deden hooren. De officieren leidden de bijeenkomst in keurige matrozenpakjes, die hun lang niet onaardig stonden. In Friesland'sterven tegenwoordig vele kalve- ren aan eene ziekte, die een zeer kort verloop heeft. De eerste verschijnselen zijn, herhaald uitrekken en trillen met gekromden rug. Enkele boeren hebben op aanraden van een ouden, ervaren veehouder den kalveren eene belangrijke hoeveelheid brandewijn ingegeven, dat met gunstig gevolg bekroond werd. Witte vrouwengestalte op het kerkhof in het nachtelijk duister Br. 't is om van te griezelen Toch waren deze week te Druten nog een 50tal mannen en vrouwen belust op zoo iets ijselijks. In die gemeente heerscht nl. onder de minder ontwikkelden het vaste bijgeloof, dat in den nacht van 15 op 16 Maart een geest in de gedaante eener witte vrouw in het middernachtelijk uur een wandeling over het kerkhof maakt. Werkelijk gingen nu eergisternacht een 50 Drutenaars naar de begraafplaats om getuige van die verschijning haar voeten te brengen, het zou geschied zijn, doch alleen om hem verachtend af te wijzen. Tegenwoordig dacht de jongen vrouw veel minder aan hem dan aan Gisbert. Zijn kalmte verdroot haarhet hinderde haar, dat hij steeds met on- verzettelijken wil zijn besluiten doordreef, wat zij ook daartegen mocht aanvoeren. z/Koud is hij", fluisterde zij dikwijls-na een kibbelpartij//zoo koud, dat men zijn eigen bloed voelt verstijven naast hem. Ik ben het moede, langer in deze ijsstreek te leven." Dan preste zij de handen op de borst en het was haar als vond zij een brandend heimwee naar een ver zonnig land. En toch volgde haar blik met zeker welgevallen de hooge schoon gebouwde gestalte van haren echtgenoot, wanneer hij door het park wandelde of te paard steeg en het dier met sterke hand tot gehoorsaamheid dwong. Tot een gesprek kwam het niet; wel werd de verwijdering hoe langer hoe grooter. Wel overlaadde de vrijvrouwe den kleinen Koert met liefkozingen, doch de oneindige moederliefde, welke de gansche ziel eener moeder doordringt, gevoelde zij niet of was mis- schien tot nog toe niet tot bewustzijn gekomen, omdat het bloeiende, gezonde kind geen aanleiding tot zorg gaf. Eerst wordt ons de waarde van hetgeen wij bezitten, duidelijk door de angst. Constance's moeder leefde in stille eenzaamheid. Men had zich reeds zoo aan haar eigenaardig- heden gewend, dat er zelfs geen pogingen meer werden aangewend om haar tot een andere levens- wijze over te halen. Evenals altijd vervulde freule Von Dombrowsky haar plichten tegenover de ziekelijke stiefzuster, doch vermeed zooveel mogelijk alleen te zijn met Constance. Des te meer stond deze verbaasd, te zijn. De witte dame heeft hen echter leelijk in het ootje genomen! Zij hield zich lekker schuil Bij een bierbottelaar te Rotterdam kwam een tot nog toe onbekend gebleven man een vat wijn te koop aanbieden tegen 15 cent den liter. De koop werd gesloten en de verkooper vertrok, het vat achterlatende, doch te kennen gevende over een paar uren terug te zullen komen om zijn geld. Na zijn vertrek opende de bierbottelaar het vat, hetwelk, in plaats wijnuien bleek in te houden. De verkooper, die waarschijnlijk lont geroken heeft, is niet teruggekomen om zijn geld. Gisternamiddag kwam ten kantore van de Nijmeegsche Bankvereeniging een vrouw, die een accept groot 1000 aanbood, dat voorzien was van de handteekening van een ingezetsne te Neerbosch. De onderteekening kwam een der vennooten van genoemde Bank verdacht voor, waarom hij der vrouw een half uur uitstel gaf, in welken tijd de gemeentepolitie met de zaak in kennis werd gesteld. Toen zij terugkwam en het accept opnieuw aanbood werd zij aangehouden. Het bleek dat ze tot het doen van deze operatie van Amsterdam gekomen was en reeds bij een anderen kassier haar geluk beproefd had. Zaterdag zoo meldt het //Rott. Nbl." werd een landlooper na een verblijf van een jaar uit de Rijkswerkinrichting ontslagen met eene uitgaanskas van 20. Den volgenden morgen werd hij te Rotterdam in beschonken toestand op een der politiebureaux gebracht. Na zijn roes uitgeslapen te hebben, werd hij 's avonds om half 11 ontslagen maar om 12 uur had hij alweer zooveel //ingenomen", dat hij voor de tweede maal in het bureau in bewaring werd gesteld. Voordat hij Maandag-morgen weer in vrijheid werd gesteld kreeg hij de gebruikelijke vermaning, maar het antwoord van den jeneverslaaf was //Ik zal net zoolang //hijschen", tot mijn 20 pop op zijn want dan ga ik naar den ,/krententuin"daar heb ik een lollig leventje een bed met drie dekens, een half pond brood per dag ik kan werken als ik verkies en krijg nog geld op den koop toe. Dacht jullie nou, dat ik zoo gek zou wezen, hier goed op te passen Dank-je-wel, hoor Ajuus In elke garnizoensplaats zijn gewoonlijk een of meer huizen, waar het den militairen verboden is binnen te gaan, om een of andere, meestal zeer gegronde reden. Op eene lijst, opgehangen in de chambree, worden die huizen dan aan de militairen bekend gemaakt. De kolonel-garnizoenscommandant te Bergen op Zoom heeft echter nog een ander middel te baat genomen om de jonge miliciens bekend te maken met voorzegde huizen, om hen zoodoende voor gevaar en voor straf te vrijwaren. Eergistermorgen werden de miliciens bij ploegjes, onder commando van een sergeant, door de stad geleid. Bij een verboden huis gekomen, werd halt en front gemaakt, waarna de sergeant het huis aanwees, onder mededeeling, dat het hun streng verboden was d&ar binnen te gaan. Natuurlijk had deze beweging veel bekijks. Maar algemeen keurde men toch de zorg van den kolonel voor zijne jonge en onervaren soldaten goed. Tevens werden de woningen der officieren en onderofficieren en de militaire gebouwen aan- ge wezen. De jongste nommers van de Dusseldorfer //Biirger-Zeitung" bevatten zegt't //N.v.d.D." zonderlinge berichten over de margarine-fahriek, welke een paar jaren geleden, om de iuvoerrechten, toen de oude freule haar op een avond kwam opzoeken en zei//Uw moeder wenscht, dat ik u in kennis stel met een besluit, dat zij genomen heeft en dat ik slechts kan goedkeuren. Ik en mijn arme, lijdende zuster zijn slecht om uwentwil hier gekomen, doch nu wij weten, dat gij verbonden zijt aan een edel en braaf man, keeren wij terug naar Moscou." ,/Daarop was ik zeer zeker niet voorbereid riep Constance verbaasd uit. //Ik dacht, dat het slot Hohenfels eindelijk een lief toevluchtsoord voor mijn moeder was geworden. Daarom ontzag ik al haar eigenaardigheden en veroorloofde nie- mand, haar eenzaamheid te storen. Ik zelf hield mij van haar terug, omdat ik vreesde, dat mijn pogingen om haar te naderen, haar lastig zouden zijn. Wat noodzaakt haar daarom zich van mij te scheiden." ,/Niets dan haar eigen wil." /Wanneer dat werkelijk zoo is, kan ik haar het vertrekken niet beletten, doch zij zelf zal het mij zeggen", verklaarde Constance, uit de hoogte freule Von Dombrowsky aansprekende. Alexandra schudde misnoegd het hoofd. //Gij zult haar slechts onnoodig opwinden, maar toch zal ik u niet terughouden. Draag echter zorg zoo kalm mogelijk te zijn, want haar overspannen zenuwen moeten ontzien worden. Wilt gij dade- lijk meegaan?" De jonge vrouw knikte. Zij volgde haar tante door den langen corridor naar den anderen vleugel van het slot. Daar bleef zij plotseling staan, keek bijna schuw om zich en fluisterde vHet is hier zoo stil als in een graf." #Uw moeder houdt van kalmte," antwoordde Alexandra koel. uit Osch in Brabant over de Duitsche grens, naar Goch, overgebracht werd. Zij melden, dat van regeeringswege de boeken der firma Ant. Jurgens, Prinzen Co. in beslag genomen zijn, nadat alle uitgangen van de fabriek door gendarmen afgezet warenen in een volgend nommer heet't dat dit geschiedde, omdat er //de ongeloofelijkste zwijnerijen en bedriegerijen zouden hebben plaats gehad." Er zal wel iets gebeurd zijn, merkt 't //N. v. d. D." op, maar de berichten zijn voorshands zeer Duitsch gezwollenalsof 't niets is, wordt o. a. gezegd, dat de bedriegerijen over //millioenen" loopen. De firma wordt gezegd, zich naar Nederland z/teruggetrokken" te hebben. In California wordt tegenwoordig blijkens een brief van den heer Van Outeren in de ,/Arnh. Cl." beerenvleesch als een groote lekkernij gegeten. Te San-Francisco is het voor 1 h f 2,50 per pond verkrijgbaar, naar gelang van het gedeelte dat men van den berg-bewoner verlangde. Langzamerhand wordt het zoo'n vast gebruik, om en bij Kerstmis beeren te slachten, dat zij voor dat doel uitsluitend gemest worden. De ouden houden om dezen tijd van het jaar hun winterslaap en zijn dientengevolge slecht te bemachtigen daarom worden de jongen gevangen, opgesloten en, na behoorlijk gemest te zijn, geslacht als zij ongeveer 200 pond wegen. Bizondere zorg ver- eischen zij niet, daar het woordje kieskeurigheid voor een beer ten eenemale onbekend iswat een varken verorbert is ook voor bruintje welkom, en in dit opzicht kunnen zij dus evengoed opgefokt worden. Zijn zij echter zes maanden oud, dan beginnen zij ondeugend te worden met den ouder- dom komen de streken en dan wordt het zaak, uit de klauwen dier vrienden te blijven. Twee fijne beertjes, ieder pi. m. 200 pond vegende, werden in het laatst van 1896 uit Maska aangevoerd en brachten samen f 250 op. De huiden hingen natuurlijk bij den slager die ze uitpondde buiten, als sprekend reclame-middel voor zijn //stall fed bears" (op stal vetgemest) zooals er bij vermeld stond. Het vleesch komt dat van een varken het meest nabij, maar heeft een meer eigenaardigen wildsmaak. Te St. Louis (Ver.-St.) is een groot maga- zijn van drogerijen een gebouw van zeven verdiepingen door brand vernield. Verscheidene brandweermannen kwamen bij het blussingwerk om het leven. De schade bedraagt 200,000 dollars aan het gebouw en 500,000 aan goederen-voorraad. Te Mandalay, de hoofdstad van Burmah, zijn 1500 inlandershuizen afgebrand. Zeven duizend menschen zijn daardoor zonder dak en de schade wordt geraamd op f 4,800,000. De Volksbank te Piacenza is niet gelukkig. Sedert November waren reeds twee harer beambten wegens verduistering ontslagen en nu heeft de boekhouder //zich verwijderd", met een tekort van 112.000 lire ten nadeele der kas. Een onpartijdig magistraat is de rechter Campbell, van Bowling Green in Ohio. Het gebeurde hem onlangs op een avond, dat hij meer dronk dan hij verdragen kon en in kennelijken staat langs de straat liep. Den volgenden morgen, bij de opening der gerechtszitting, veroordeelde hij zichzelve tot een boete van vijf dollars. Een onaangenaam euvel hebben zich de be- zoekers en bezoeksters van een Hippodroom te Mechelen op den hals gehaald. Een meisje dat een rit had gemaakt op een der kameelen bemerkte eenige dagen later dat zij was aangetast door een besmettelijke ziekte. Haar geneesheer deed aangifte De dames traden binnen. Het was zeer donker in het vertrek. De laag neergedraaide lamp ver- spreidde slechts weinig licht. Den met zwart fluweel bekleeden bidstoel bemerkte men nauwe- lijksde menschenschuwe bewoonster schreed op en neer, de handen gevouwen en halfluid in zich zelf sprekend. Toen zij haar dochter zag, brak zij haar eentonig gemompel af en riep ontevreden z/Waarom stoort gij mij in dit uur, wanneer ik mijn gebeden uitspreek z/Er blijft immers nog tijd genoeg over om te bidden lieve, Olga," zei Alexandra rustig en voegde er bij, terwijl zij op haar nicht wees //Zij acht het niet mogelijk, dat gij werkelijk vertrekken wilt en hoopt je tot een ander besluit over te halen." /dk handel zooals ik moet handelen en zooals ik het goed acht," luidde het op slependen toon gegeven antwoord. z/En wat drijft u van hier Heeft u zich over iets te beklagen z/Ik verlang de rest van mijn dagen in rust door te brengen en verre van het geruisch der buitenwereld. Meer en meer moet ik mijn ziel losmaken van al het aardsche en alleen streven naar het eeuwige heil. De Heer toont mij den weg, dien ik bewandelen moet." z/Maar Koert? Ik dacht, dat gij hem lief hadt z/Dat heb ik ook." z/En wilt gij hem toch verlaten ffHoe meer ik ontbeer, hoe meer de Hemel mij eens zal geven." z/Het verbreken van alle familiebanden kan toch geen Gode welgevallen daad zijn." (Wordt vervolgd). VAN DK VAN

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1897 | | pagina 5