Landbouwberichten. Gemengde berichten. De prijzen van de koeien zijn zeer gedaald, ongeveer met l/3 van den prijs van het vorige jaar. Kon topn een melkkoe van f 240 tot f 300 opbrengen, thans beloopt de prijs f 160 tot 200. Axel, 13 Maart. Dat de nog steeds hangende suikerbietenkwestie, ook voor deze omgeving als een der grootste landbouwbelangen moet beschouwd worden, bleek ten duidelijkste uit de drukke opkomst van bietenverbouwers op de vergadering tegen heden middag bij mej. de wed. Rolff door eenige landbouwers belegd met het doel op nieuw deze kwestie te bespreken en daarover van gedachten te wisselen. Ruim 250 landbouwers en belanghebbenden bij den bietenteelt waren daarbij tegen woordig. Door den voorzitter der //Vereeniging van land bouwers die suikerbieten verbouwen", den heer Collot d'Escury, werd op duidelijke wijze deze belangrijke zaak uiteengezet, gewezen op de on- billijke voorwaarden door suikerfabrikanten voor dit jaar in het leven geroepen en aangedrongen op eene voortdurende aaneensluiting van bieten verbouwers. Eenstemmig was men van oordeel dat niet kan worden gecontracteerd naar de eischen door fabrikanten gesteld en den daarbij aangeboden lagen prijs. Met algemeene stemmen werd besloten niet terug te komen op de door landbouwers gestelde en hoogst billijke eischen, en dus niet te contrac- teeren beneden 9 per 1000 KG. netto gewicht, en alleen naar de voorwaarden overeenkomende met die van 1896. De wed. C. Tuin, Kaatje van den Berge, te Dreischor, heeft haar 103den jaardag herdacht en morgen (Dinsdag) hoopt Francois de Reu, te Nieuwvliet zijn 101sten geboortedag te herdenken. Beide oudjes zijn voor hun jaren nog kras. Zekere A. B., 23 jaren, koetsier, geboren en woonachtig te Boschkapelle, die naar Dordrecht een uitstapje had gemaakt, wist zijn tijd niet beter te besteden, dan zich bij verschillende menschen als kostganger te doen opnemen, van hen onder vaRche mededeelingen geld te leenen, daarna heimelijk te vertrekken en van het geld goeden sier te maken. De politie hiermede in kennis gesteld, wist hem op te sporen en onder dak te brengen, waarbij bleek, dat zij een goede vangst had gedaan, daar de opsporing van B. door de justitie te Middelburg was verzocht, wegens oplichting. Door de Rotterdamsche Bank werd 10 dezer afgezonden aan den heer Y. te IJmuiden een aan- geteekende brief, welke volgens advies der Bank inhield 30 bankbiljetten van 100 gulden, 20 van 25 gulden, alzoo te samen 3500 gulden. Bedoelde brief kwam Woensdagavond 11. schijn- baar ongeschonden op zijne bestemming aan, doch bleek bij opening eenige stukken courantenpapier te bevatten. De justitie is met een en ander in kennis ge steld. De nummers der bankbiljetten zijn bekend. De haringvisschers in de Zuiderzee hebben zeer veel last van de zeehonden, die vooral in den omtrek van Urk talrijk ziju. Zij verslinden niet alleen groote hoeveelheden haring, maar de sleep- en reepnetten worden door hen vaak op zoovele plaatsen gehavend om daaruit de haring machtig te worden, dat de visschers al hun be- schikbaren tijd noodig hebben om de aangebrachtte schade te herstellen. //Goed dan, als gij dat wiltop mij rust een zwaar vermoeden en ,/Dat deze omstandigheid mij niet weerhoudt, de hand van uw dochtci te vragen, bewijst de waarheid mijner liefde en het vertrouwen, dat ik in uw eer bezit Nog een andere uitlegging zou mogelijk zijn Gij gevoelt een heftige hartstocht voor het meisje. Het bezit van Hildegard schijnt u tegenwoordig alles te zijn, en daar gij nooit hebt geleerd uw wenschen meester te zijn, offert gij aan uw harts tocht alle bedenkingen op. Ik bekommer mij niet veel om hetgeen in uw kringen voorvalt, maar toch hoorde ik, dat gij er een soort eer- gierigheid in stelt door buitensporige streken de algemeene opmerkzaamheid te trekken en daarom door uw vrienden den ,/dollen Camory" te worden genoemd. Waarorn zoudt gij nu niet hetzelfde doen Deze moed, waarmede gij de openbare meening trotseert, wortelt in zelfbewuste ijdelheid en geeft mij daarom geen waarborg voor Hilde- gard's geluk. z/Ik geef toe, dat dit wantrouwen in zeker op- zicht gerechtvaardigd is," antwoordde Harald. z/Wanneer ik terug zie, ik kan mij het verwijt niet onthouden tallooze dwaasheden te hebben be- gaan. Meer dan de helft van een groot vermogen heb ik verkwist, uitgaande van de stellingde rijkdom is er slechts om met voile teugen de lust des levens te genieten. Dat ik nooit heb gevraagd, hoe mijn handelingen beoordeeld werden, is waar. Doch toen ik Hildegard voor de eerste maal zag, leerde mij de bekoringhareronbeschrijfelijke, lieftal- ligheid, dat er nog iets hooger bestaat dan de ruste- looze jacht naar genot. Ik ontmoette haar we«r. De Jacht op de robben wordt daar slechts zelden gemaakt, zoodat zij ongehinderd kunnen voorttelen. De haringvangst is tot heden zeer gering. Volgens schrijven van den emigrant Koning, door zijne moeder te Oostwold ontvangen, zijn de Chileenen nog niet erg van onzen tijd. Zelfs in de grootere plaatsen gaat men nog wel blootsvoets ter kerk. Men is er echter, tot het kleinste ki toe, beleefd en dienstvaardig. 't Lijkt een vreer taaltje, dat er gesproken wordt, maar blijkbaar niet moeielijk, om aan te leeren, want K. sprak er landgenooten, die reeds 6 maanden vroeger kwamen en er al vrij goed mee terecht konden. De ver schillende benoodigheden worden voor een heele maand aangehaald. K. gebruikt daarvoor een uitgeholden boomstam, als voertuig (sleep.) Eerst had hij met 7 andere gezinnen huisvesting in eene woning. Een tafel was er niet, zoodat zijn eerste brief dan ook op den vloer geschreven werd. Hij raad alien, die hem volgen willen, aanijzeren potten mee te neinen. Een nieuw artikel heeft in ons land zijn intrede gedaan, te weten een drank, die zeer zeker bizonder welkom zal zijn aan de tegenstanders van alcoholische dranken, namelijk een wijn, die geen alcohol bevat. Zooals bekend is, wordt de alcohol in den wijn gevormd bij de gisting van het druivensap. Die gisting wordt veroorzaakt door levende organismon, de gistcellen of gistingskiemen, die zich in het druivensap bevinden. Worden die kiemen gedood, dan kan dientengevolge geen gisting plaats hebben. Op verschillende wijzen werd reeds getracht dat doel te bereiken, meestal door aan de most (het uitgeperste druivensap) een of ander scheikundig product, o. a. salicylzuur, toe te voegen, verder door het pasteuriseeren, d. i. door het sap tot op 70 graad Celcius te verhitten. Een en ander gaf echter tot voor korten tijd weinig resultaten. De bijgevoegde bestanddeelen, zooals b. v. het salicyl zuur, waren niet altijd onschuldig en voor vele personen zelfs zeer nadeelig, terwijl het pasteuri seeren van groote hoeveelheden bijna onoverko- melijke bezwaren met zich medebracht. Eenige personen hebben bij de Rotterdamsche politie aangifte gedaan, dat zij bedrogen zouden zijn door een zaakwaarnemer aldaar, die hen door voorspiegeling van een kolossale erfenis gelden als voorschot voor zijne bemoeiingen deed afgeven. De zaakwaarnemer is door de politie in verhoor genomen en ook een aantal personen, die bij deze erfenis betrokken zijn, zijn verhoord. Door elkander op te warmen en de sommen in hunne opwinding en hun verlangen naar de te verdeelen penningen telkens te vergrooten, was, aldus verhaalt de N. R. Ct., de verwacht wordende erfenis allengs aangegroeid tot een bedrag van in de veertig millioen. De erfgenamen zagen, na het vooruit- zicht op deze sommen, niet op enkele guldens, en zdo viel het den zaakwaarnemer, wien zij hunne belangen hadden opgedragen, niet moeilijk, bij wijze van voorschot voor zijne werkzaamheden, zegels, correspondentie enz., het gevraagde te krijgen, dat allengs een beduidend bedrag beloofde te worden. Het verhaal, dat de ronde deed, luidde, dat er in Indie een neef was overleden, die kolo- niaal geweest was, doch bij zijn leven van een plantage-houder aldaar eenige nrllioenen had geerfd. Toen nu dezer dagen, na herhaald geschrijf en gewrijf, bleek, dat die neef werkelijk overleden was, maar ook dat zijne gansche nalatenschap slechts ongeveer f 65 bedroeg, welk bedrag op de wees- en boedelkamer te Soerabaja is gedeponeerd, toen had men de poppen aan het dansen en wilde men zijn geld terug hebben van den zaakwaar nemer, wiens handelingen nu als oneerlijk betiteld werden. Ten slotte liep men naar de politie om recht te verkrijgen. kinderlijke onschuld, die uit haar oogen straalde, de gansche verschijning boeide mij, tot eindelijk een toekomst zonder haar, zonder de geliefde, voor mij niet meer bestaanbaar is. Vertrouw mij het lot van uw kind gerust toe. Was ik vroeger wankelmoedig, thans ben ik een man geworden, die zijn besluiten goed overweegt en aan wiens beloften u geloof kan schenken. Van het zeer aanzienlijk vermogen, dat mijn vader heeft nage- laten, heb ik genoeg gered, om een vrouw een aangenaam, zorgeloos leven te kunnen bieden." z/Ik wil gaarne gelooven, dat gij het eerlijk meent en zelf overtuigd zijt van de onwankel- baarheid uwer gevoelens, maar toch kan ik u de hand mijner dochter niet geven. Wie weet of men ooit mij mijn eer terug geeft z/En dan Ben ik gebonden aan dit stukje grond. De inkomsten mijner goederen veroorloven het mij ook in het buitenland te wonen." z/Laat mij uitsprekenMisschien komt er toch een dag, waarop gij u schaamt over uw keuze waarop de bescheiden bekoorlijkheid van Hildegard u niet meer schadeloos kan stellen voor het offer, dat gij haar bracht, en op dien dag zou zij diep te beklagen zijn. Bovendien mag men met geen levensvraag haar thans lastig vallen. Het meisje is ziek." z/Ik weet het en heb ook vernomen, dat hier niet te doen is met een lichamelijk lijden. On- geluk en verlartgen buigen haar neer." z/Ja, dat verdriet dat verdriet I" zuchtte Rainer, meer in zich zelf sprekend dan tot Harald. z/Reeds eenmaal is daardoor mij het dierbaarste ontroofd." ./Thans ligt het in uw macht het dreigende Een brutale inbraak heeft eergisternacht plaats gehad in de magazijnen en kantoren van de firma Zeilmaker Co., Prins Hendrikkade 157 te Amsterdam. Door het indrukken eener ruit aan de buiten- zijde van het gebouw, dat op het water ligt, wisten de inbrekers zich toegang te verschaffen tot het magazijn van touwwerk en van daaruit de kan toren binnen te komen. Daar hebben zij op zoo- danige wijze huisgehouden dat de kantoren een chaos van verwarring en vernieling vertoonden. Twee nieuwe bereaux waren ingetraptin het ook nog nieuwe meubilair had men gesneden, de klok lag stuk gesmeten op den grond, papieren van waarde en geen waarde lagen ordeloos over den vloer geworpen. Men had getracht de brandkast te forceeren, doch deze, een flinke gepantserde kast, heeft aan alle pogingen der onverlaten weerstand geboden. 1 inancieele schade lijdt de firma in zooverre niet, dat geen contanten werden medegenomen, maar alle medaljes, die de firma op verschillende tentoonstellingen verwierf en waaronder er zijn van waarde, zijn medegenomen een groote massieve gouden medalje is echter aan het oog der dieven ontsnapt en is blijven liggen. Op een bovenhuis in de Nieuwstraat te Amsterdam is eergisternacht een stout stuk uit- gehaald. Om drie uur ongeveer werden de bewoners, de meubelmaker Meuring en zijn vrouw, die op de voorkamer van de tweede verdieping sliepen, wakker door een ongewoon gestommel op de trap, gevolgd door het met een ruk dichttrekken van de voordeur. Eenigszins ontdaan en onraad vermoedende, ston- den de echtelieden haastig op, en gingen, de man met een beitel, de vrouw met een hamer gewapend, naar beneden. Halverwege de trap zagen zij door de glazen deuren van de woonkamer, een achter- kamer op de eerste verdieping, een lichtschijnsel. De eerste gedachte was dat de kamer in brand stond, maar bij het openen van de deur zagen de ontstelde bewoners iets geheel anders. De kamer verkeerde in de grootste wanorde. Het kabinet, waarin het lijfgoed en eenige kostbaarheden ge- borgen waren, was opengebroken, de deuren stonden wagenwijd open, en de inhoud van de kast lag op den grond uitgespreid. Op de tafel stond een uitgedronken flesch met //boerenjongens" en de lamp was hoog opgedraaid. Het raam, waardoor de inbrekers van een plat achter het huis waren binnengekomen, stond nog open. Het bleek, dat een aantal gouden en zilveren sieraden, eenig linnengoed en de inhoud van den spaarpot der kinderen waren ontvreemd. De dieven hadden alles terdege onderzocht en, blijkens de leeggedronken flesch, zeer op hun gemak. Met den sleutel dien zij op tafel vonden, hebben zij ten slotte de voordeur geopend en zoo het huis verlaten. Een expediteursfirma te Rotterdam liet door tusschenkomst van een opkooper omstreeks 30,000 oude briefkaarten van haar kantoor ver- wijderen met last tot vernietiging. Groot was de verwondering van den expediteur toen hij verleden week achter het winkelraam van een postzegelhandelaar eenige zijner briefkaarten zag uitgestald, waarop de naam zijner firma en die van de afzenders prijkten, terwijl de inhoud voor niemand een geheim bleef. Natuurlijk was de expediteur hierover alles behalve gesticht en hij ging het magazijn van den postzegelhandelaar binnen, alwaar de ge- heele voorraad oude briefkaarten lag opgestapeld. De postzegelhandelaar had de briefkaarten van den opkooper gekocht en kon daarvoor een quitantie toonen aan den expediteur en een inspecteur van politie, wiens tusschenkomst was ingeroepen. A^en kwam na eenig marchandeeren overeen, dat de expediteur zijn briefkaarten, natuurlijk onheil af te wenden," vervolgde de jonge man dringend. //Laat Hildegard haar hart volgen." z/Nog kan ik geen besluit nemen. Ik moet eerst met mij zelf te rade gaan en daarvoor heb ik de eenzaamheid noodig. Ik zal u bericht zenden." z/Ik verwacht het tnet het grootste ongeduld." antwoordde Camory, terwijl hij zich verwijderde in de richting van de landstraat. Toen Rainer thuis kwam, verzocht hij zijne moeder hem te volgen naar een afgelegen kamer en deelde haar mede, wat geschied was. Ja, Hans, breng het kind het offer, haar van je te laten gaan," raadde de vrouw. //Hier wordt zij nimmer meer gezond. Zij moet weg en een stuk van de wereld zien en nieuwe gedachten krijgen." z/Ik heb gezworen haar nooit aan een man van adel te geven." #Van dezen eed zal de Hemel je wel ontstaan, wanneer het het leven van uw kind betreft." z/Welnu dan Zeg haar dan, dat ik alles in- willig." //Doe het zelf, Hans. Zij moet niet gelooven, dat ik u deze belofte met moeite heb afgedwongen. Reeds lang genoeg heeft er een booze geest tusschen u beiden gestaan. Deze nu kan zegenend werken. Wilt gij dan niet liever uw kind gelukkig weten in de verte, dan haar hier in de nabijheid te zien wegkwijnen (Wordt vervolgd). tegen een duurderen prijs, zou terugkoopen, doch toen 's avonds een handwagen voorkwam, bedong de postzegelhandelaar een nog hoogeren prijs, tot groote ergernis van den expediteur, die door zijn barsch optreden het misnoegen van den postzegel handelaar had opgewekt. De heer W. Hoogendijk Wz., de vorige week te Gouda overleden, heeft aan zijn gansche personeel, bestaande uit 38 man, legaten vermaakt. leder krijgt 25 voor elk jaar, in zijn dienst doorgebracht. Wanneer men weet, dat er werk- lieden zijn die 30 en 45 dienstjaren hebben, kan men nagaan, dat de erflating een groote som bedraagt. Bij de Rotterdamsche politie is de opsporing verzocht van drie als heer gekleede personen van 30 a 35jarigen leeftijd, die dezer dagen de North Eastern Bank of Sunderland bestolen hebben en zich vermoedelijk te Rotterdam ophouden. ermist worden 3554 in Engelsch goudgeld 19 biljetten der Engelsche Bank k 100 3 k 50 2 a 20 3 A 10 en 39 a 5 Een belooning van 3000 is uitgeloofd voor het geven van inlichtingen, die tot aanliouding der dieven leiden. Uit Londen seint men aan de N. R. Ct. Volgens bericht uit Brest zijn tot 7 dezer op de kust aangedreven 10 pitchpine paneelsgewijze bewerkte deuren van hutten, eene reddingboei, gemerkt UtrechtRotterdam, en de deur eener hut van vernist hout, waarop eene koperen plaat met het opschrift //proviandkamer". Sedert is op Isle de Batz eene plank gevonden met den naam //Utrecht", in gele letters op witten grond, en eene kleinere plank, waarschijnlijk van eene boot, met op witten grond in zwarte letters het woord /Rotterdam". Bij Roscoff werden vier portretten gevonden, afkomstig van Hollandsche ateliers. Te Plonne-sur-Prez werden gevonden kisten sigaren en thee, drie sabels in houten kist, met adres A. L. J. Cavalje, 2de luitenant der infanterie, en eene groote hoeveelheid wrakhout, waarop te lezen Victoriawater, Van der Sutter en Co., Batavia, Boston U. S. A., eenige flesschen acid (zuur), eenige prospectussen van de firma Honniger- well Turks Co., een vat, op den bodem waarvan het adres J. II. Henkes, Delfshaven, benevens nog andere wrakstukken te Laberurach. Gp de »Utrecht", kapitein B. Pekelaar, die dus blijkbaar in voile zee is vergaan, vermoedelijk op 4 Maart in de Spaansche zee, waren geen passagiers aan boord. De bemanuing bestond in het geheel uit 36 koppen, grootendeels de be- manning van de //Gelderland", met uitzondering van den kapitein en slechts een paar man. De //Utrecht" had een gedeelte der lading aan boord van de //Gelderland", die na bij den Hoek van Holland op strand te hebben gezeten, te Rotterdam werd binnengebracht. Het schip werd Van ijzer gebouwd, in 1880 te Middlesbrough, en was 2174 registerton groot. Uit Dantzig wordt gemeld, dat eenige koop- lieden aldaar een zeer gevaarlijk kunstje in practijk brengen om gewone sinaasappelen voor Valencia- appelen aan den man te kunnen brengen. Zij brengen daartoe een roode anline-kleurstof in het vruchtvleesch, waarvan het gevolg is geweest, dat reeds bij verschillende personen, die van deze vruchten hadden gegeten, vergiftigingsverschijnselen zijn waargenomen. De massale vergiftigings- en ziekteverschijn- selen, die zich eenigen tijd geleden in de kazerne te Weimar voordedeD, schijnen thans een verkla- ring te hebben gevonden. Er is namelijk gebleken, dat de voor de manschappen bestemde aardappelen, welke door een landbouwer uit Ober-Weimar ge- leverd werden, verzonden ziju in zakken, waarin kunstmest aan den betrokken landbouwer was geleverd. Men veronderstelt nu, dat in de zakken vergiftigde bestanddeelen zijn achtergebleven, welke met de aardappelen in de waschkuipen zijn ge- komen, tengevolge waarvan het vergift zich in opgelosten toestand met de voedingsmiddelen ver- mengde. Dr. Sabourand, chef van het laboratorium in een der Parijsche gasthuizen, heeft ontdekt dat kaalhoofdigheid wordt veroorzaakt door een bacterie. Uitgaande van het feit dat het uitvallen der haren volgt op een overvloedige afscheiding van de huidkliertjes, heeft hij in de vettige laag, waarmede de huid dan is bedekt, een groot aantal gelijksoortige microben gevonden in den vorm van een S. Hij heeft met een cultuur daarvan een schaap en een konijn ingespoten en beiden zijn kaal geworden gelijk hij in de vergadering van huidkundigen heeft getoond. Daar de middelen tegen de overdadige afscheiding van de huid bekend zijn, zal men dus ook kaalhoofdigheid kunnen voorkomen. Het volgende nieuws uit Kreta zal hoofd- zakelijk postduivenliefhebbers belang inboezemen. Kolonel Vassos had een zeker aantal postduiven op zijn tocht naar Canea medegenomen. Zoodra hij er in geslaagd was, te Platania, niet ver van Canea, te landen, liet hij twee dezer duiven los. Opmerking verdient het, dat de dieren nimmer in Kreta gevlogen, doch slechts den afstand, die Athene van bet eiland Serifo scheidt, eenige rnalen afgelegd hadden. Niettemin kwamen ze bijna tegelijkertijd te Athene aan en brachten daar het eerste bericht van de ontscheping der Grieksche troepeu op Kreta.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1897 | | pagina 2