m Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeenwsch-Vlaanderen. AANHISTEDlNfi. Hoofd der school 37 No. 3432. Zaterdag 13 Maart 1897. BBAIBWISE. Landbouwberichten. Gemengde berichten. Jaaro- ariisj. aanbesteden: Binnenland. h ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Eranco per postYoor Nederland f 1,10. Yoor Belgie f 1,40. Yoor Amerika f 1,82$. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- busbouders. ADVERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave Bij deze courant behoort een bijvoegsel. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, zullen op Dinsdag 30 dezer, des namiddags 4 uren, in het gemeenteraadhuis, in het openbaar, bij enkele inschrijving Het vervangen van eene grind- baan op de Molen- en Koedijken, door eene KEIBESTRATiNG, met het maken van een zomerweg en verder bijkomende werken. Het bestek ligt ter lezing op de gemeente- secretarie en is aldaar, van af 17 dezer, verkrijgbaar, tegen 50 cents per stuk. Aanwijzing zal geschieden op Dinsdag 23 dezer, 's namiddags 2 uur. Ter Neuzen, 12 Maart 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van wWESTDOBPE roepen sollicitanten op naar de betrekking van (dag- en lierhalingsschool). Jaarwedde f 1000 en vrije woning, behoudens goedkeuring. Het onderwijs omvat de vakken ak en I. Stukken franco in te zenden aan den Burgemeester voor 27 Maart e. k. He getuigschriften, bedoeld bij art. 27 der wet, moeten over 2 voile jaren aansluiten, minstens tot 1 Maart 1897. Burgemeester en Wethouders van Westdorpe. C. VAN WAES, Burgemeester. M. KIEBOOM, Secretaris. De Tweede Kamer behandelde gisteren het ontwerp tot herziening van de belastbare opbrengst van gebouwde eigendommen. De heer Pijnappel is tegen deze periodieke herziening, omdat de Grondbelasting feitelijk is beschouwd als gefixeerd, en herziening geen waar- borg oplevert voor verbetering van den toestand. Daarbij komt dat gebouwen tot landelijke eigen dommen behoorende, op geen goede wijze kunnen geschat worden. Hij zal tegenstemmen. De heer De Beaufort, Wijk bij Duurstede, acht de bestaande waarde der gebouwde eigendommen volkomen onjuist en herziening zeer gewenscht alleen wenscht hij nog meer tegemoetkoming voor gebouwen bij hoeven. De heer Rutgers acht herziening volkomen ge- wettigd en gebillijkt, en een groote reden van ergernis opgeheven, welke tegen de vroegere wet bestond met 't oog op de landbouwschuren. De Minister van Financien ontkende, dat de beslissing over de Vermogensbelasting grond zou kunnen geven, om deze herziening na te laten, welke uitdrukkelijk is voorgeschreven. Het voor- gestelde stelsel is beter en kan beter worden toe- gepastbet zal onbillijkheden wegnemen. Hij acht aanneming daarvan geraden. Het algemeen debat is gesloten. Art. 1 is goedgekeurd. De Minister van waterstaat heeft den Com- missarissen der Koningin in de provincien mede- gedeeld, dat de inspecteurs van den arbeid over het algemeen weinig opgaven als bedoeld in de artikelen 13 en 27 der Veiligheidswet ontvangen, zoodat vermoedelijk vele hoofden en bestuurders van fabrieken en werkplaatsen in den zin der ge- noemde wet die opgaven nog niet inzonden, terwijl er bovendien misverstand blijkt te bestaan over eenige vragen, die bij de toepassing der aange- haalde artikelen kunnen rijzen, doch opgehelderd zijn in de Staatscourant. van 23 Februari jl., waarin de Minister belanghebbenden heeft herin- nerd aan de op hen rustende verplicbting. Op verzoek van den Minister hebben de Com- missarissen der Koningin de burgemeester uitge- noodigd aan het in genoemde Staatscourant ver- melde zooveel mogelijk algemeene bekendheid te geven. TER NEUZEN, 12 Maart 1897. Heden nacht overleed alhier in den ouderdom van 80 jaar de heer C. W. Overbeeke, oprichter van ons blad. Den 7 Januari 1854 werd door hem het eerste nummer uitgegeven van het Nienws- en advertentie blad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Slechts enkele jaren kon hij de uitgave voihouden. Misschien was dit grootendeels te wijten aan het zegelrecht, waardoor voor iedere advertentie behalve de 10 cent per regel nog 35 cent moest betaald worden. Wij hebben dan ook nummers voor ons liggen, waarin slechts eene advertentie voorkwam. Later ging het blad in andere handen over en verscheen met den nieuwen naam Algemeen Nieuws- en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. De uitgever van toen begon met lste jaargang aan bet hoofd te plaatsen, wat verklaart dat ons blad, thans de Ter Neuzensche Courant, in zijn S7,tB jaargang is. Zoolang zijn krachten het hem toelieten werkte hij op bescheiden wijze mede, tot het samenstellen van het door hem opgerichte blad, terwijl hij tevens een ijverig correspondent was van de Middelburgsche en Nieuwe Rotterdamsche Courant. De alhier wonende 27jarige D. R., tijdelijk werkzaam aan de Kon. Maatschappij //De Schelde" te Vlissingen, had Dinsdagavond het ongeluk, terwijl hij bezig was met schilderen aan den in aanbouw zijnden kruiser Zeeland, van de stelling te vallen, met het noodlottig gevolg dat hij, eenige oogenblikken nadat men hem in het op de werf staaude ziekenhuisje had opgenomen overleed. Dezer dagen loopt in onze gemeente een vrouw, klein van gestalte en zwart van uiterlijk, die bij eenige ingezetenen kwartjes en dubbeltjes met de beeltenis van onze jonge Koningin zoekt, ten einde, zooals zij beweert, hiervan braceletten te maken. Aangezien dergelijke handelingen meer dan eens gedaan worden met minder onschuldige bedoelingen, zij men gewaarschuwd. Door den heer P. A. van de Velde alhier is met de assuradeuren van het gestrande bark- schip //Noell" een contract gesloten om het schip vlot en in de binnenhaven te Vlissingen te brengen. Op den 1 April a. s. zal het detachement te Ter Neuzen, onder bevel van den tweede luitenant A. M. Vorstman, van het 4" bataljon te Vlissingen, worden vervangen door een detachement uit Middel- burg, onder commando van den tweede luitenant J. L. Schoonhoven. Graauw, 5 Maart. Heden avond trad alhier in de herberg r/Het Wapen van Zeeland" bij P. L. van Eerdenburgh, voor de landbouwers als spreker op de heer M. L. de Keyser, ten einde hen in kennis te stellen met de inrichting, het doel en streven van den Boerenbond. Spreker begon met te verklaren, dat zijn optreden een gevolg was van eenige gesprekken tusschen hem en eenige landbouwers, die hem daarna uitgenoodigd had Jen, de taak op zich te nemen, waarvan hij zich op dit oogenblik zou kwijten. Door enkele voorbeelden bewees hij de waarheid van't bekende z/eendracht maakt macht," maar volgens hem nog lang niet genoeg in praktijk gebracht. Spreker wees op de macht van den bond der suikerfabrikanten en op het resultaat der vereeni- gingen tot gezamenlijken aankoop van mest- stoffen. Waarom dan de Boerenbond, die nu reeds meer dan 70,000 leden telt, zich nog niet tot Zeeland uitgebreid heeft? Volgens spreker, omdat de nood niet genoeg dringt, omdat de malaise in den boerenstand hier nog niet zoo groot is als in andere streken van ons vaderland, dank zij den vruchtbaren bodem onzer provincie en de uitstekende wijze, waarop over 't algemeen het bedrijf wordt uitgeoefend. Daarna zette spreker uiteen door welke midde- len de Boerenbond zijn doel iracht te bereiken. Deze middelen, in 't reglement genoemd, werden alle nader besproken en toegelicht en ieder moet wel overtuigd wezen, dat gezamenlijke in- en verkoop, onderlinge veeverzekering, voorlichting in zaken, het vak betreffende, vereenigd optreden bij de regeering in kwestien, die rechtstreeks op den landbouw betrekking hebben, alleszins lieil- zaam moeten zijn. Buitendien wees spreker op den machtigen steun, dien de landbouwers in Belgie van de zoogenaamde Raifeisenklassen, eene soort van kredietbank, door den staat gesteund, erlangen, terwijl hier, vooral ook in deze streek, de boeren zoo menigmaal genoodzaakt zijn, alleen om de voorschotten, tot een overdreven verbouw van suikerbieten hun toevlucht te nemen. Ten slotte zei spreker nog wie lid konden worden dezer vereeniging en ried de aanwezigen in hun eigen belang, zich aan te sluiten. Deze opwekking had de gewenschte uitwerking. Een veertigtal leden meldde zich onmiddelijk aan en daarna werd overgegaan tot het verkiezen van een be stuur der gevormde afdeeling, de eerste in Zee- land. Tot voorzitter werd benoemd de heer A. Staal, tot secretaris de beer J. A. d'Haens, tot penningmeester de heer J. Verhaegen, terwijl den heer De Keyser het eere-lidmaatschap werd aan- geboden. Voorzeker mag een woord van dank niet ont- houden worden aan den inleider, die op eenvou- dige, zeer bevattelijke en toch hoogst interessante wijze de zaak uiteenzette. En eveneeus zij een woord van waardeering gewijd aan den heer A. Staal, die de landbouwers tot deze bijeenkomst uitnoodigde en aan de verdere voorbereiding een zeer actief aandeel nam. RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 12 Maart de volgende vompssen uitgesproken P. B. W., oud 22 j., boerenknecht te Schoon- dijke en J. F. M., oud 19 j., landbouwersknecht te Oostburg, beiden gedetineerd te Middelburg, zijn ter zake van mishandeling den dood tengevolge hebbende veroordeeld ieder tot vier jaren gevan- genisstraf, met inmindering brenging der voorloopig doorgebrachte hechtenis. F. v. H., oud 21 j., huisvr. van A. d. B., veldarbeidster te Koewacht, is wegens diefstal veroord. tot 14 dagen gevang. Het gerechtshof te 's Gravenhage bevestigde gisteren de vrijspraak door de Middelburgsche rechtbank van B. A. M. te Hulst, beklaagd van het veroorzaken van den dood van P. G. van Kemseke door het afschieten van een jacht- geweer. Door het hoofdbestuur der ^/Vereeniging van landbouwers die suikerbieten verbouwen," is de volgende circulaire verzonden In de op 6 Maart jl. te Goes gehouden ver- gadering van bietenverbouwers uit Zeeland, Noord- Braband, Holland en Gelderland werd de wen- schelijkkeid uitgesproken, om eene meer blij- vende aaneensluiting onder de landbouwers te verkrijgen. Slechts van eene flinke organisatie verwachtte men genoegzame kracht, om met sncces tegen den bond van suikerfabrikanten op te treden, ter verkrijging van betere voorwaarden en hoogere prijzen. Onze vereeniging werd in die vergadering uitgenoodigd, om zich met die organisatie te be- lasten. Overtuigd, als ook wij zijn, dat slechts algemeene, blijvende aaneensluiting der bieten verbouwers tot succes kan leiden, willen wij vol- gaarne aan die uitnoodiging gevolg geven, waarom wij de eer hebben u hierbij toe te zenden a) een exemplaar onzer slatuten; b) een paar lijsten tot deelneming ter circuleering onder uwe mede-landbouwers. Geheel overtuigd van uwe belangstelling in den strijd, welken de bietenverbouwers op het oogenblik voeren en bekend met hetgeen u reeds deed om aaneensluiting te doen slagen, nemen wij beleefdelijk de vrijheid, u uit te noodigen de landbouwers in uwe gemeente of in uwe streek tot deelneming op te wekken en tot het vormen van afdeelingen onzer vereeniging te bewegen. Zooals u uit art. 10 van onze slatuten zal blij ken, kunnen reeds tien leden eene afdeeling vormen. Wij stellen ons voor, zeer spoedig eene alge meene vergadering van afgevaardigden samen te roepen, ten einde te overwegen 1°.) wat door ons in de naaste toekomst moet worden gedaan, en 2°.) welke wijzigingen de nieuwe toestand in onze statuten noodig maakt. Intusschen blijft ons bestuur in de gegevene omstandigbeden voortgaan met te doen wat mo gelijk is om voor de loopende campagne wijziging van de contracten en zoo mogelijk verhooging van bietenprijs te verkrijgen. In tegenstelling met de meeste andere streken is er te Roon een agent eener suikerfabriek, die reeds aanmerkelijk meer H. A. ter bezaaiing heeft gecoutracteerd dan het vorige jaar. De contracten zijn alle op suikergehalte. De wintervruchten staan in Westelijk Zeenwsch-Vlaanderen over het algemeen zeer goed. Een uitzoudering maken daarop echter die vruchten, welke gezaaid zijn op gronden, waarop in bet vorige jaar suikerbieten zijn geteeld. Uit Amsterdam schrijft men aan de N. R. Ct. In een onzer meest bekende hotels logeerden dezer dagen twee handelsreizigers, de Franschman Bloc en de Duitscher Block. Daar kwam de mededeeling, dat een aangeteekende brief ten postkantore gereed lag voor den heer Block, een brief met eene aangegeven waarde van 200 gulden. De heer Bloc wist zich wat hem gemakkelijk viel door het gering verschil in naam, van die aankondiging en van den brief zelven meester te maken, waarna hij in een ander hotel zijn intrek nam. Binnen twee dagen was de .gewonnen schat reeds geronnen en binnen dat gering tijdsverloop had ook de politie het misdadig namenspel ontdekt, met het gevolg, dat de Fransche reiziger Bloc, die den Duitschen reiziger Block bestolen had, gearresteerd werd door den Amsterdamschen rechercheur Blok Het volgende verhaaltje wordt aan het Haagsche Dagblad in verband met de bezoeken der schatters van de belasting medegedeeld Twee heeren schellen aan en zeggen tot de dienstbode,/meisje, wij zijn de belasting, we moeten het huis zien, van den kelder tot den zolder". Het meisje neemt de mannen eens op en zegt, dat mevrouw visite heeft. Zij moet dus eerst boven eens gaan vragen, of het gelegen komt. Intusschen is de dienstbode de kamer barer meesteres binnengegaan en wanneer beiden zich naar beneden willen begeven, komen zij tot de ontdekking, dat een der mannen al midden op de trap staat. Mevrouw, in den waan zijnde, dat de heeren een bewijs vertoond hebben, geeft toestemming en het geheele huis wordt doorge- wandeld en belangstellend bekeken. De inwonende dame verneemt later van de TER IEIZEISCHE COURANT ,*il 51111 versc*"J°* 'iaan'las., Wweumlag. en Vrijtla^avond, uit;ezonderi ojj Feestdagen, bij den uitgever I*. J. VAH HK. BAMKK te Ter Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN maken bekend, dat het contingent van het voor dit jaar te benoemen personeel bij de brandweer is bepaald op 20 man, en de loting daarvoor zal plaats hebben op den 8-i dezer, des namiddags te 6 uren, op het gemeentehuis, ten overstaan van het bestuur der brandweer. Ter Neuzen, 9 Maart 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1897 | | pagina 1