Landbouwberichten. (iemengde berichtcn. BURGERL1JKE STANPf ilandelsberichten. geweest te zijn, deel aan eene oefening in den looppas. 't Viel hem te zwaar, maar op de vriendschappelijke opmerking van een sergeant, dat men er spoedig was, hield hij zic'n kranig. 't Bleek echter, dat hij te veel van zijne krachten gevergd had, althans hij moest in het hospitaal worden opgenomen, waar hij met goed gevolg eene gevaarlijke operatie onderging. 't Bleek later noodig dat hij nogmaals geopereerd werd, en hij werd toen naar het hospitaal te Utrecht vervoerd, waar hij wederom eene operatie onderging, doch ditmaal ging 't niet zoo goed. Het slot was dat hij, niet meer tot werken in staat, gepastoord werd met een gratificatie van f 30. Deze gratificatie werd door hem geweigerd en hij verzocht om pensioen. Op dit verzoek werd hem te kennen gegeven, dat de wet de pen- sionneering wegens gebreken in den dienst ont- staan niet toeliet. Het gevolg is geweest, dat Dijksma thans niet tot werken in staat is. Daar bovendien zijn dienst niet als volbrachten broederdienst in aanmerking kwam, moet zijn broeder ook dienen, en deze is dan ook ingelijfd. Dijksma heeft zich thans opnieuw tot H. M. gewend met verzoek om een nader onderzoek naar de vraag, of hij niet geacht moet worden in en door den dienst gebreken, die hem recht op pen- sionneering geven, te hebben bekomen. TER NEUZEN, 8 Maart 1897. Met 1 April a. s. wordt alhier aan het post- en telegraafkautoor geplaatst de heer A. R. Nooteboom, klerk der posterijen en telegraphie, te Rotterdam. Door het postkantoor alhier is in de eerste helft der maand Februari de volgende onbestelbare brief verzonden, aan het ad res van J. de Boer, Amsterdam door het hulpkantoor Axel, aan de adressen vanH. Romijn Leernes, Apeldoorn- (2 stuks), N. Bonten, Dordrecht en door het hulpkantoor Zaamslag, aan het adres vanH. Komijn, Apeldoorn. De Minister van binnenlaudsche zaken heeft ingetrokken zijne beschikking van 28 Dec. jl., waarbij het vervoer van herkauwende dieren en varkens verboden is uit een kring in de gemeenten Philippine en IJzendijke. Axel. Uitgenoodigd door de vereeniging ,/Voor- uitgang is ons streven" gaf de heer I. G. J. Kakebeeke, directeur der landbouw-winterschool te Goes, alhier zijne aangekondigde lezing over bemesting en meststoffen. Het aantal toehoorders was niet zoo groot als men wel had mogen ver- wacbten. Als inleiding gaf de heer Kakebeeke eene vergelijking tusschcn den tegenwoordigen landbouwtoestand en den verledenen, besprak daarna de verschillende gewassen en hare bestand- deeleu en kwam zoo op de bemesting der ver schillende gronden, besprak achtereenvolgens de stalmest, de kunstmest, de groenbemesting en de kalkbemesting. Breedvoerig besprak spreker dit laatste punt en legde duidelijk uit, hoe men kalkarme gronden kon kennen en op welke wijze men de voor de plant noodzakelijke kalkdeeien in den grond kan krijgen. Ten slotte waarschuwde hij zijne toehoorders voorzichtig te zijn met het aankoopen van kunstmeststoffen en zich niet door vreemde reizigers te laten bedriegen. Nadat spreker eenige vragen, door een paar toehoorders gedaan, had beantwoord, wekte hij de landbouwers uit deze streken op voor hunne zonen meer ge- bruik te maken van de winterschool te Goes; waar de aankomende landbouwers op weinig kost- hare wijze in staat gesteld worden de theoretische kennis van het landbouwbedrijf te verkrijgen. Om zijne toehoorders nog beter met doel en inrichting van genoemde school bekend te maken, deelde hij enkele program ma's uit. Zaamslag, 6 Maart. Door het bestuur der vereeniging //Hulp in Nood" alhier werd heden aan de algemeene vergadering uitgebracht het ver- slag over het 4de vereenigingsjaar, geeindigd ultimo Pebruari jl. De ontvangsten bedroegen aan Contribution van leden die bij de oprichting beneden de 50 jaar oud waren of daarna bij de toetreding beneden de 25 jaar 1113,70; contri bution van leden, die bij de oprichting boven de 50 jaar oud waren 134,35 entreegelden J 8,75; boeten wegens het niet op tijd betalen van contri bution f 4,98 contribution buitengewone leden f 187,renten (postspaarbank) 29,66 vrij- willige gift 25,verkochte reglementen/0,30; samen f 1503,74. De uitgaven beliepen wegens Uitkeering aan eerstgemelde leden 569,15 idem aan leden boven do 50 jaar 105,15 idem hij overlijden 30,idem bij ziekte in het huis- gezin 25,administratiekosten (uitsluitend drukwerken en portos) 69,07bodeloon f 21, teruggegeven te veel betaalde contributie 0,20 samen 819,57. Het voordeelig saldo bedraagt dus over 1896/97 /684,17. Dat overde vorige 3 dienstjaren te samen f 1391,Zoodat het kapitaai der vereeniging thans bedraagt 2075,17, waarvan 2060, uitgezet bij 's Rijkspostspaarbank. Aan het eind van het vorige boekjaar had de vereeniging 225 gewone leden, dit aantal vermeer- derde met 28 en verminderde met 9 (3 wegens vertrek uit gemeente, 2 overleden, 2 geschrapt en 2 bedankt, die buitengewoon lid zijn gewordeit), het aantal gewone leden is dus nu 244. Het aantal buitengewone leden was 82, nam toe met 5 en verminderde met 7 zoodat het nu be draagt 80. Heden hadden tevens de gewone 2jaarlijksche verkiezingen plaats en bovendien de stemming voor bestuurslid ter vervanging van den heer D. Dekker Sr. die bedankt heeft. Yoor bestuursledenwerdeningeleverd 176 geldige biljetten. Herkozen werden P. J. Wortman met 172, J. C. Eijke met 164 en Jac. Dieleman Pz. met 143 stemmen, terwijl herstemming moet plaats hebben over I. P. de Groote (aftredend), de onder- wijzer C. P. Geelhoedt, Jan Dees Az. en W. de Mul, die respectievelijk 76, 63, 58 en 52 stemmen verkregen. In de commissie voor het nazien der rekeningen werden herkozen H. Scheele (Poonhaven), C. van Dixhoorn Lz. en R. Jansen met 158, 157 en 146 stemmen van de 163 geldige. In de commissie voor het desnoodig mede be- palen omtrent aftrek van verdiensten tijdens het genieten van uitkeering wegens ziekte werden her kozen Izaak Wisse met 147, Cornelis Klaassen Hz. met 142, Jacob H. Houg, Jacob Lensen en Corn. Sol alle met 140, Jan de Krijger met 139, Paulus Stoffels met 136, Corn, de Blaaij en Krijn Dees met 135, Jan Moens Hz. met 125 en J. Plorus Jr. met 115 van de 169 stemmen. In een volgende vergadering zal worden beslist of de gelegenheid tot betaling der contributie onveranderd zal blijven, d. w. z. het geheele jaar door elke week, dan wel of voortaan het geheele bedrag zal moeten zijn aangezuiverd binnen de eerste 8 of 9 maanden van elk dienstjaar, zoodat dan voor 1 November of 1 December de contributie ad f 5,20 moet zijn betaald. Door een der leden werd de vraag gesteld of ook mogelijkheid bestaat tot aankoop van een gebouw tot inrichting voor oude-mannenhuis, b. v. in vereeniging met de verschillende kerkbesturen en de gemeente. Het bestuur zal deze zaak in overweging nemen. Biervliet, De zucht tot landverhuizing naar de nieuwe wereld ter verbetering van positie, is voorbij. In December jl. keerde zelfs een landbouwerszoon, na een afzijn van eenige jaren, voor een goed deel teleurgesteld, terug. Alleen bloedverwantschap drijft enkelen nog naar gene zijde van den oceaan. Zoo vertrekken aanstaande week tien personen, een aanzienlijk aantal, naar Amerika. Het zijn moeders, die naar hun zoons en broeders, die naar broeder of zuster heengaan. In de afgeloopen week deed de storm in school A, door de schudding of trilling van het gebouw, eenige M3. plafond in de vestibule neer- storten, terwijl de leerlingen in de lokalen waren. Te Goes werd eergisteren de vergadering ge- houden van vertegenwoordigers van bietentelers in Nederland. Vertegenwoordigd waren alle afdeelingen der Landbouwmaatschappij en van de dorpsvereeni- gingeu in Zeeland, van dezelfde corporation in het bieten bouwende deel van Noord-Brabant, Gelder- land, Groningen, Noord- en Zuid-Holland. Zooals bekend, zou op deze vergadering beslist worden over de oprichting van een nationalen bond van bietentelers. Vandaar, dat ook tegenwoordig waren de heeren baron Collot d'Escury, van Houtenisse en Hokke Hoogenboom van Zonnemaire, vertegen- woordigde het bestuur van de //Vereeniging van landbouwers, die suikerbieten verbouwen." De vergadering werd geleid door den heer E. van den Bosch die o. m mededeelde dat men zich in Zuid-Beveland voor 1550 hectaren verbonden heeft. Spr. vindt dat niet veel, maar eenige duizenden hectaren zullen de fabrikanten bezwaarlijk kunnen missen. Gelukkig heerscht overal een kalme, bezadigde geest. Spr. vraagt hoe de strijd gevoerd moet worden. Moet de fabrikant door het niet-telen van bieten tot toegeven gedwongen worden, waardoor de klove nog grooter zal worden Of moet den fabrikanten duidelijk gemaakt worden, dat hun voorwaarden niet aangenomen kunnen worden Spr. raeent, dat het laatste de weg is. Hij deelt vervolgens mede, dat de bezitters van 8733 hectaren bietenland zich verbonden hebben, in geen geval op de nieuwe voorwaarden te zaaien. Bij de nu volgende discussien wordt er op ge- wezen, dat de heer Vorsterman van Oyen een vereeniging van 10,000 hectaren wil hebben en dan geen overleg met de fabrikanten wil. Hij wensch te weigeren om te contracteeren en wil afwachtende houding aannemen. Een der afgevaardigden uit de Betuwe wenscht een bond van bietentelers. Hij zegt, laat ons eerst den minimum-prijs vaststellen, waarvoor wij nog kunnen leveren. En willen de fabrikanten niet, dan geen geld, geen bieten. De //Vereeniging van landbouwers die suiker bieten verbouwen" heeft met eenige fabrikanten een samenkomst gehad. Dezen zullen hun collega's voorstellen het contract in zoover te wijzigen, dat de bieten op de fairbank gewogen zullen worden en daarna voor rekening van kooper zullen zijn. Dat geeft moed. De afdeeling //Heinkenszand en Kruiningen" van de //Zeeuwsche maatschappij van Landbouw" heeft een concept-contract opgemaakt. De belangrijkste punten hierin zijn 1°. Verhoogde prijs der bieten, die van 15 Sept. tot 2 Oct. geleverd worden, zooals vroeger. 2*. De telers zullen niet gehouden zijn voor 15 Aug. den kooper mede te deelen, hoeveel bieten zij van 15 Sept. tot 2 Oct. zullen leveren. 3°. De bieten te wegen op de fairbank en na weging voor koopers rekening. 4°. Iedereen zonder uitzondering ontvangt voorschot. 5°. Zij, die op't nieuwe contract verbintenissen aangaan, zullen niet mogen profiteeren van een eventueel later door de fabrikanten te besteden hoogeren prijs. 6°. Niemand der aangeslotenen zal zich tevreden mogen stellen met een prijs per 1000 kilo, die meer dan 1 minder is dan die van verleden jaar. Het resultaat der discussien is, dat besloten wordt een afwachtende houding aan te nemen, het verhandelde niet ter kennis van de fabrikanten te brengen, omdat zij toch alles in de nieuwsbladen vinden en intusschen te beginnen het bietenland met iets anders te bezaaien. De afgevaardigden sporen de landbouwers tot het laatste aan. Verder werd de wenschelijkheid uitgesproken, dat men zich zooveel mogelijk aansluite bij de //Vereeniging van landbouwers die suikerbieten verbouwen", opdat zij worde een nationale bond van suikerbietentelers. De voorzitter van genoemde vereeniging wordt onder applaus der vergadering uitgenoodigd tot alle corporation, die aan deze beweging deelnemen, de uitnoodiging te richten tot deze //Vereeniging van landbouwers die suiker bieten verbouwen" toe te treden en deze daardoor machtig te maken. Uit Simpelveld meldt men aan de //Limb. Koerier" Onder bekwame leiding worden de boringen in ons dorp, ter opsporing van steenkolenbeddingen, sedert geruimen tijd met kracht voortgezet. Men heeft op eene diepte van ruim 200 M. tusschen hier en Aken een dikke laag gevonden. De steen- kolen zijn van uitmuntende soort. Een knaapje vond te Utrecht in een ruilnisbak een koperen busje, nam dit mee naar huis sloeg het in de smederij van zijn vader met een hamer plat, terwijl er niemand aanwezig was. Er volgde eene ontploffingwant het busje was een patroon. Het jongetje werd, hevig bloedende uit zes wonden, waaronder twee aan bet hoofd, naar het ziekenhuis vervoerd. De oudste machinist van den Ned. Centraal- spoorweg, waaraan hij van de oprichting af in 1863 verbonden is, en die loffelijk vermeld stond, ook omdat hij meermalen een ongeluk heeft voor- komen, moest Donderdag door het O. M. bij de rechtbank te Zwolle 150 boete of 6 weken gevangenis voor zich hooren eischen. Op 2 Januari nl. reed hij met eene losse locomotief, op weg naar Utrecht, bij de halt Blauwkapel door //onveillig" en zoo in het kruispunt van Centraal- en Hollandsche spoorwegen, op hetzelfde oogenblik dat een van Utrecht komende trein ook daarop kwam. De machines waren elkaar nog haast voorbij gevlogenmaar nog even had toch een aanraking plaats, hevig genoeg om de locomotief van den Hollandschen trein in te drukken en op zijde te werpen. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Bekl. zeide, dat hij door den mist het sein onveillig niet had kunnen zien, op 'tgeroep van den baanwachter vermoedende dat er iets niet richtig was, nog geremd had, en door den schrik zijn bewustzijn had verloren. Daarentegen verklaarde een rijksopzichter, dat alleen onoplettendheid de oorzaak was geweest. Een niet onverdienstelijke persiflage van het Rott. Nbld. En hoe bevalt u de nieuwe type-writer vroeg de leverancier. O, uitstekendIk begrijp niet hoe ik het vroeger zonder heb kunnen doen. Zoudt u mij ook een klein getuigschrift willen geven Met alle plezier De man ging voor zijn machine zitten, en een oogenblik later gaf hij het volgende aan den leverancier. /-na geBruyk vad deauTomaatishe type- writin. heb ik de eermijnv olle tevRedeheidover haar te kennente geven h. Jantsen P" De agent nam het document aan, maar maakte spoedig dat hij wegkwam. Naar men weet is te Rotterdam aangehouden zekere Davy Blitz, directeur der //Allgemeine Praemien-und Rentenbank." In Handelsbelangen vinden wij daaromtrent de volgende bijzonderheden Te Rotterdam kwam in Juni 1892 een zekere heer Wilhelm Schumacher, zich voorstellende als agent van het vermaarde bankiershuis en premie- lotenkantoor Alois Bernhard te Zurich. S. dreef eerst zaken onder de firma Duttine Co. (den naam zijner vrouw) en vereenigde zich 1 Aug. 1893 met zekeren Maurice Barnai, zich noemende bankier en wonende te Parijs. Barnai heette geen Barnai doch Sehindler en stond evenrnin als Schumacher gunstig bekend. Tegen den laatste waarschuwde het Zwitsersche blad Confidentia meermalen. In Juli 1894 werd door de Badensche regeering de uitlevering gevraagd van W. Schumacher. Zij werd toegestaan. Barnai vluchtte ensedert 1 Aug. '94 zette David Blitz Joszn, zich noemende Davy Blitz, de Allgemeine Praemien-und Renten bank (zooals de zaak den laatsten tijd heette) voor eigen rekening voort met een commanditair vennoot, die niet genoemd wil worden. Davy Blitz, die bekend stond als een fatsoenlijk jongmensch, was reeds een poos bij de bank in betrekking. Na de gevangenneming van S. werden de bank- zaken anders geregeld. Een accountant reorga- niseerde de bank en zij had de hulp van rechts- geleerde raadgevers. Hoeveel klachteu er nu ook bij justitie en politie kwarnen, het was moeilijk een vervolging in te stellen. Lang heeft het dus geduurd eer de justitie een inval deed. Ilet geschiedde nu verleden week Maandagmorgen en had de aanhouding van den heer Davy Blitz tengevolge. De heer Blitz is in hechtenis genomen op grond van art. 326 van het "Wetb. van Strafr. (oplichting) in verband met art. 5 sub. 2. herder is er sprake van een zegelvervalsching. Sedert ruim twee weken wordt te Leiden vermist de 14jarige Anna de Vries. Nadat zij op Donderdag den 18den Februari 's morgens van 9 12 en 's namiddags van halfdrie tot 4 uur als gewoonlijk naar school was geweest, kleedde zij zich, op de klok in de huiskamer ziende, tegen halfzes weer aan, ten einde, naar verondersteld werd, zich naar de naaischool aan den Ouden Rijn te begeven. Zij verliet dan ook tusschen halfzes en zes uur de ouderlijke woning aan de Haar- lemmerstraat, om er echter tot nu toe niet weder te keeren. Bovendien bleek, dat, toen zij dien avond na zeven uur nog niet thuis kwam en er aan de school omtrent haar wegblijven geinformeerd werd, zij er toen in het geheel niet geweest was. Er bestaat niet het minste vermoeden of de geringste aanwijzing om te weten in welke richting een onderzoek aangaande deze duistere zaak kan worden ingesteld. Een proces wegens verbreken van trouwbelofte is dezer dagen door een Londensche dame ingesteld tegen een jonkman, met wien zij bijna haar zilveren verlovingsfeest had gevierd. De rechtbank vond echter geen termen om haren eisch in te willigen, en de vrijer, die na een bedenktijd van 25 jaren verklaarde liever jonggezel te blijven, werd niet tot schadevergoeding veroordeeld. Onlangs werd gemeld, dat een Zweedsch onderofficier, matigheidsman, geweigerd had, aan een drinkgelag ter eere van 's Konings verjaardag deel te nemen en buitendien een partijtje punch, dat hij van een schip moest halen, in 't water had geworpen. Hij kreeg daarvoor gevangenisstraf. Thans wordt in Zweedsche bladen meegedeeld, dat een rijk man te Frankfort a. M. den soldaat, als bewijs van instemming, 500 mark heeft ge- zonden. Eene Engelsche actrice van naam, mej. Ada Ward, heeft het tooneel vaarwel gezegd, om zich geheel te wijden aan het leger des heils. De 43jarige dame, nog steeds gevierd om haar talent en schoonheid, kwam na haar laatste optreden in heilsleger-kostuum uit haar kleedkamer, om afscheid te nemen van hare kameraden, onder wie zij hare kostuums en kostbaarheden verdeelde. Daarna ging zij zich present melden bij de troepen van generaal Booth. Rotterdam, 8 Maart 1897. Binnen 1. Granen. De aanvoer zoowel van Tarwe, Rogge, Gerst en Haver was meer dan voldoende voor de vraag. Boonen en Erwten eveneens aangeboden. Tarwe 10, Zomergerst 15, Boonen en Kookerwten 25 cent lager Men noteert Tarwe f 5,50 it f 6,40 Canada 4,90 it 5,40Rogge /3,75 a /4,10; Wintergerst 3,75 it 4,50 Zomergerst f 3,35 a f 4,10 Chevaliergerst 4,50 it f 5,40 Haver f 2,25 a f 3,50, alles per mud of hektol. Paardeboonen f 4,35 it /5,05; Witte Boonen f 5,75 a 8,50Bruine Boonen 5,25 h 7, Blauwe kookerwten, f 5,50 it f 6,25niet kook erwten voor voeder 5,it 5,40 Kanariezaad 5,h 6,50 alles per hectol. Buitenl. Granen. Tarwe op levering per 2400 k.g. vast. Mei f 187. Rogge per 2100 k.g. vast. Maart 102 a f 103, Mei f 105 a 106. Helenarogge 117 it /120. Peters- burger f 108. Gerst per 2000 k.g. Zwarte zee 98 it 104. Haver 6 it 7 per 100 k.g. Amerik. Mai's f 78. Cinquantin f 119 it /120 per 2000 k.g. Boekweit 116. Meel. Prima inlandsch 11,75 it 12,25; le soort 10,50 a f 11,25extra puik Hongaarsch 14,75 it 15,25 le soort 13,25 it 14,25 Prima Amerik. f 13,it 14,l'soort 11,75 a 12,25 2e soort f 10,it f 11,Zeeuwsche Tarwebloem 12,25 ongebuild 9,75 Duitsche Roggebloem 8,25 a 9,gemalen Rogge f 6,50 alles per 100 kilo netto. Runderprijzen 54 a 65; Kalveren 70 Ter Nemen. Gebooiten. 2 Maart. Leonardus Jo hannes, z. van Franci8cus Laffort en van Virginia van den Broeke. 4 Maart. Francois Marinus, z. van Jacobus van der Hooft en van Elisabeth Herrebout. Jacomina Maria, d. van Daniel Jozias Dees en van Janna Franse. 5 Maart. Josephus Johannes, z. van Alphonsius de Bock en van Maria Louisa de Potter. Jacobus Pieter, z. van Pieter van der Bent en van Jacoba Cornelia Balkestein. Overlijden. 28 Febr. Francina Meertens, oud 9 d., d. van Cornelis en van Levina Bolleman. 4 Maart. Daniel Romijnsen, oud 4 m., z. van Johannes en van Francina Anthonia Berwald. Adriaan Meertens, oud 13 dz. van Cornelis en van Levina Bolleman.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1897 | | pagina 2