BIJVOEGSEL Ter Keuzenschs Courant TWEI VIJAHDEB. Zaterdag 6 Maart 1897. No. 3429. (iemengde berichten. folitieli Overzicht. Te Athene schijnt men voorloopig nog niet ge- neigd, aan de sommatie der mogendheden te vol- doen. De stemming blijft er opgewonden. Kolonel Metaxas heeft de portefeuille van Oorlog overgenomen van kolonel Smoleuitz, die in een openbaar schrijven verklaart, dat hij zijn ontslag als Minister genomen beeft, omdat zijn advies om het bezettingsleger op Kreta te versterken, niet de goedkeuring der collegas verwierf. De Ministers hebben een langdurige vergadering gehouden om te beraadslagen over de nota der mogendheden. Telegrammen uit de provincien dringen bij de Regeering op het bieden van weerstand aan. De bladen van Athene zijn eenstemming in hun raad om vol te houden. De metropoliet van Athene heeft het volgende telegrams verzonden aan den metropoliet van St. Petersburg//Paladins roept de beden der Russi- sche ktrk in ten gunste van onze broeders op Kreta, strijdende voor hun geloof en hun redding." Een ander telegram, aan den aartsbisschop van Canterbury gericht, luidt//In den naam van Jezus Christus, verhef uw stem ten behoeve van de redding en de vrijheid der wreed verdrukte Kretenzen." Verschillende betoogingen met vlaggen werden in de stad gehouden, onder het geroep van ffLeve de unie met Kreta Nog wordt meegedeeld, dat in de nota der mogendheden is gewaarschuwd, dat zij voor geen dwangmiddel zullen terugdeinzen, als Griekenland weigert, aan hare eischen te voldoen. De sultan moet den mogendheden verzocht hebben, al hun best te doen, de Grieken van Kreta te doen terugtrekken. De //Times"-correspondent te Athene schrijft z/De sultan is zich zeer goed bewust, dat Kreta voor altijd voor hem verloren is, en hij is er van harte mee ingenomen, dat hij aldus van dat eiland afkomt. De mogendheden hebben hem ontheven van den plicht om de mohamedaansche minderheid te beschermen, zijn verantwoordelijkheid is verlicht, en nu ontvangt hij de verschillende berichten, zooals het verbranden van den konak te Kanea en het bombardement van Akrotiri niet alleen met onverschilligheid, maar met kwalijk verborgen vreugde. Men heeft hem vergenoegd in de handen zien wrijven, terwijl hij sprak ./De mogendheden schijnen goed op te schieten met haar nieuwen protege". De oorlogstoerustingen in Macedonia worden met kracht voortgezet. Edhem-pacha, de bevelhebber van het operatie- leger, is naar Saloniki vertrokken, waar een groot aantal troepen is geconcentreerd. Vier regimenten cavalerie, 12 batterijen artillerie en talrijke bataljons infanterie zijn naar Elassona vertrokken. Vier groote troepenschepen zijn van Ismid naar Rodosto vertrokken. Aan de Grieksche grens bevinden zich 25 bataljons //iiizams", 27 bataljons redifs, 22 batte rijen artillerie, 20 eskadrons cavalerie en een compagnie telegrafisten. Men verzekert, dat de Sultan bevel heeft gegeven, alle ammunitie in Duitschland te koopen, uit FEUILLETON. Roman van B. CORONY. 23) - Het jonge meisje verhief zichsidderend stond zij op. Zij had gaarne willen vluchten, doch het gelaat van den vrijheer drukte zooveel goedheid uit, zijn blik rustte met zooveel welgevallen op haar, dat de hulpelooze een gewaarwording kreeg, als kon hij alleen hulp en redding brengen.. Geen woord kunnende spreken, zonk zij langzaam op de knieen en strekte smeekend de handen naar hem uit. ,/Mijn arm kind 1" zei hij, terwijl hij haar ophief en haar over het glanzende haar streek. z/Wanneer ik slechts goed kon maken wat ge- schied is", fluisterde zij, terwijl de tranen haar langs de ingevallen wangen parelden. //Maar „Hildegard, gij hebt veel en zwaar geleden", viel de heer Yon Hohenfels haar in de rede. z/Ja, ik moet sterven onder den last van de ellende en de schande", antwoordde zij. //Is vader onschuldig heeft hij de misdaad begaan Dat vraag ik mij dag en nacht, doch ik krijg geen antwoord. Waarheen ik mij ook wend, ner- gens troost en vrede, dagelijks wordt de hoop zwakker en ik voel dat het mij aan moed en kracht ontbreekt, om dit nameloos verdriet langer te dragen". z/Aan die gedachte moogt gij met toegeven sprak de vrijheer, bijna geschrokken door deze taal van het meisje. En weer stond hem het beeld voor oogen van de ontslapene, die ook dankbaarheid voor de welwilleude houding van den Keizer. Inmiddels worden de Turken op alle manieren tegen de Christenen opgehitst, wat te Konstan- tinopel groote bezorgdheid wekt. Zoowel Grieken als Turken loopen daar alien met groote messen wapend. Uit Kanea wordt gemeld, dat er Diusdag weer gevochten werd tusschen de opstandelingen en de Turksche soldaten. Bij de muiterij van de Turksche gendarmen te Kanea hebben de Italiaansche mariniers er een doodgeschoten en drie, die als moordenaars wer den herkend, in hechtenis genomen en op een Engelsch pantserschip gebracht. In de Britsche arsenalen moet de grootste be- drijvigheid heerschen. Te Portsmouth werken meer dan 3000 man dag en nacht, om de groote cruisers //Terrible" en //Powerful" uit te rusten. Geweldige namen voor kolossen, die een weinig sterke wind slechts tegen elkander heeft te werpen en, als eieren getikt, verzinken de duizenden centenaars staal en ijzef met al hun moordtuig in eenige seconden tijds in de diepte In het Britsche Lagerhuis heeft Minister Goschen Dinsdag zijn plannen ingediend voor het bouwen van nieuwe oorlogsschepen, in het tijdvak van 1897/98. Vier linieschepen, drie kruisers 3d8 dasse, twee korvetten, vier kanonneerbooten, twee torpedojagers en een nieuw koninklijk jacht zouden ge'oouwd worden. In het geheel zijn nu 108 schepen in aanbouw66 daarvan zullen in den loop van dit jaar gereed zijn. De bemanning der vloot zal met 6300 man vermeerderd worden. Het Mansion House-fonds voor de hongersnood- lijdenden in Britsch Indie is, volgens de laatste opgave, aangegroeid tot 378,000 4,536,000.) RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 5 Maart het volgend vonnis uitgesproken K. K., oud 48 j., le stuurman op het destijds te Ter Neuzen in lossing liggend Noorsche stoom- schip //Bothnia", wonende te Qiestad Arendal (Noorwegen) is wegenshet aan zijn schuld te wijten hebben dat een ander lichamelijk letsel bekomt op 9 September 1896 G. P. Veerman toegebracht veroordeeld tot eene hechtenis- straf van eene maand. Kantongerecht te Ter Neuzen. door het verdriet ten grave was gesleept. Maar haar doch ter kon hij toch niet laten wegkwijnen, zooals zij weggekwijnd was. Het ergste moest haar bespaard blijven zoover het in zijn macht lag, moest haar vader gered worden 1 //Ver- twijfel niet, mijn lief kind", zei hij zacht, //Nog is de schuld van uw vader niet bewezen. En al mocht hij in een oogenblik van verzoeking de daad hebben gepleegd, dan zij zij hem vergeven om de wille van haar, die hier rust. Wat van mijn kant kan worden gedaan om eene veroor deeling te voorkomen, zal geschiedeu. Mijn woord heeft macht in deze streekvertrouw dus op mij. Ik zal verklaren, dat Rainer in mijn oogen steeds een eerlijk man is geweest". //O, God, hoe kan ik zooveel schuld ooit kwijten," stamelde Hildegard. z/Koester slechts niet weer zulke sombere ge- dachtengeloof, dat ik het oprecht met u meen en tracht gelukkiger te worden, dan uw moeder is geweest. Dat is alles, wat ik verlang", ant woordde de heer Von Hohenfels met een wee moedigen glimlach. Zij greep zijn hand, die hij haar ten afscheid reikte en drukte die vol kinderlijken eerbied aan haar lippen. Toen legde Gisbert de roos op den marmeren steen en ging heen om zijn belofte gestand te doen. Lang zag het meisje hem na en toen zonk zij weer op de knieen en prevelde een innig gebed. HOOFDSTUK XII. De vrijheer begaf zich naar het naburige G. en had daar een langdurig onderhoud met den rechter van instructie, die zeer verbaasd was, hem ten voordeele van Hans Rainer te hooren spreken. De storm van eergister wierp hier en daar in de lande heel wat hoogverhevens neer, o. a. te Dordrecht een volledig dak en te Botterdam een tramkoetsier van 't balkon. Aan het station Zantpoort veroorzaakte hij een comieken wedloop. Een op een zijspoor staande goederenwagen werd door den wind medegenomen en naar Velsen gedreven en al wat loopen kon ging toen den wagen achterna. Er moest echter een locomotief bij te pas komen, om den vluchte- ing, snel als de wind, te achterhalen. Terwijl bijna alle havens langs de Zuiderzee voor de scheepvpart heropend zijn, is die van Lemmer nog steeds gesloten. Een uitgestrekte ijsmassa, grootendeels uit zware, opeengeschoven schotsen bestaande, houdt den toegang voortdurend verstopt. Men meldt uit Haarlem aan de N. R. Ct. Elken Dinsdag komt hier in het cafe //Lion d'Or" de z. g. dr. Windelincks, uit Brussel, om met behulp van een medicus patienten te behan- delen. Zoo ook dezen middag. Doch voor het hotel liep geregeld op en neer een colporteur van het //Maandblad tegen de Kwakzalverij," die biljetten gaf aan de lui, die het hotel wilden binnen gaan, in welke biljetten stond, hoe slecht sommigen waren gevaren, die zich aan de genees- wijze van W. hadden overgegeven. W. ging aan het bureau van politie zijne klacht indienen over dit optreden, maar kreeg ten ant woord, dat daaraau niets was te doen doch toen de hotelhouder daarop kwam klagen over benadeeling in zijne zaken, werd de colporteur verwijderd. Recht van pas, nu de Berlijnsche politie- autoriteiten hier te lande zijn om eene studie te maken van de inrichting der politie ten onzent, komt het volgende bericht in de //N. Rotterd. Ct." Tusschen 1 en 2 uur eergisternacht heeft men ingebroken bij den wapenhandelaar L. G. van Doom, Oppert No. 144. Met onbekende brutaliteit treden tegenwoordig eenige, tot dusver altijd nog onbekende, dieven op. Nu in dezen, dan in genen hoek van de stad, en altijd bij nacht (och komslaan zij de ruiten in en kapen wat voor de hand ligt. Zoo ook bij den heer v. D. Hier hebben zij eerst met een diamant een cirkel van een halve meter middel- lijn op de spiegelruit getrokken, en toen dat stuk er uitgeslagen door het gat, hierdoor veroorzaakt, konden zij de voorwerpen, in de etalagekast uit- gestald, bereiken en daarvan maakten zij een ruim gebruikontvreemd werden 2 snellaadcentraalvuur- revolvers van 9 en 12 mM., 1 bulldog-revolver, 1 damesrevolver, 1 Lefaucheux-revolver, 1 dubbel- De rechter schudde het hoofd, want alle ge- tuigen waren het toch met elkaar eens, dat Rainer dikwijls bedreigingen tegen den vrijheer had geuit. Het gerucht, dat Hohenfels ten gunste van den beklaagde had gesproken, verbreidde zich spoedig Men roemde zijn edelmoedigheid, zonder evenwel aan de onschuld van Rainer te gelooven. De overheid zag zich thans echter genoodzaakt den gevangene in vrijheid te stellen. Op den dag, dat dit geschiedde, stond Constance met vlammende blikken tegenover haar echtgenoot Haar boezem ging onstuimig op en neer, haar handen beefden van opgewondenheid en haar wel luidende stem klonk hard, toen zij sprak//Dat is de zelfverloochening toch te ver gedreven. Wat drijft u er toe als advocaat op te treden van dezen ruwen man, die u, zooals men mij gezegd heeft, persoonlijk heeft beleedigd Ik begrijp zulk een grootmoedigheid niet en ik erken eerlijk, dat ik zulk een handelwijze anders zou betitelen. Zwak- heid schijnt mij hier beter op hare plaats." //Constanceriep Gisbert op een toon, die haar onwillekeurig deed ineenkrimpen. Doch hij beheerschte zich en kalm, maar toch niet zonder strengheid, vervolgde hij Gij hebt uw woorden niet overlegd en daarom zal ik ze verontschuldigen, doch eens voor altijd. Ik behoud mij de voile vrijheid voor omtrent mijn besluiten, beslissingen en het beheer mijner domeinen." </Ik denk er ook niet aan mij daarin te mengen," en haar gelaat kreeg een nog trotscher en vijandiger uitdrukking. //Doch in dit geval kan ik mijn verwondering niet verzwijgen. Iedereen in de omgeving beschouwt het, dat Rainer de schurken streek heeft gepleegd, ja, men weet dat hij door zijn wraakzucht tot de gevaarlijkste sujetten oops-voorlaadpistool, 1 fransche kokschede met coperenbeslag en 1 jachtgeweer. Het geweer, dat bij het vervoer gevaar voor ontdekking opleverde, hebben de inbrekers eenige luizen verder op de straat neergezet. Van deze inbraak, een zoo brutaal stuk, ge pleegd in het hart van de stad en in een straat waar bijna altijd menschen voorbijgaan, is niets 3emerkt. Van het gestolene, noch van de daders is tot nog toe een spoor gevonden. De Scheveningsche politie heeft in de afge- oopen nacht in tuin der villa //Erica" een persoon gepakt, die verdacht wordt van diefstal van deedingstukken en eenden uit dat buitenverblijf. In de Willemstraat te Amsterdam had weer een echt Amsterdamsch straat-tooneeltje plaats. Een vrouw zou daar begraven wordende buren waren van meening, dat deze vrouw tijdens laar leven niet goed door haar man was behandeld en nu was men overeengekomen hem dat op den dag der uitvaart betaalt te zetten. De krans werd van den lijkwagen gescheurd en in de modder ge- smeten, terwijl eenige vrouwen met handen vol peper het oogenblik stonden af te wachten, dat de weduwnaar in de volgkoets kon stappen. De politie had heel wat moeite om de harts- tochten te kalmeeeren en de menigte te verspreiden. De volgende romantische geschiedenis leest men in een Londensch dagblad Eene dame, die een armhuis bezocht, vond in de ziekenzaal eene stervende oude vrouw, die den indruk maakte, dat zij betere dagen gekend had en vroeger heel mooi was geweest. Na lang aan- dringen vernam men hare geschiedenis. De vrouw lad 't inderdaad eens zeer goed gehad toen zij, in Noorwegen levende, 17 jaar oud was, deeldeu rare verwanten haar mee, dat zij trouwen zou haar echtgenoot was jong, mooi, beschaafd en hield blijkbaar veel van haarzij leefden in een be- koorlijk landhuis, omgeven van alle mogelijke weelde, en kregen vier kinderen. Alleen ging de echtgenoot nu en dan op reis, nog al dikwijls, en soms bleef hij lang weghij had dan zaken, zei hij, maar van den aard der zaken wilde hij niets vertellen. Eens echter keerde de jonge man heele- maal niet van die zaken terug, maar zond een zaakgelastigde, die haar kwam vertellen, dat zij afstand moest doen van hem, daar haar man koning van was en de liaison om zeer dringende redenen moest worden afgebroken. Een groote som werd haar uitbetaald en zij trok, om met haar verleden te breken, naar Londen. Daar leerde zij een Engelschman kennen, die, nadat zij met hem getrouwd was, haar geld door speculaties verloor. Op den weg van Esschen naar Antwerpen, ter hoogte van Kalmpthout, hebben de Belgische kommiezen niet minder dan 19 beste melkkoeien van de vee-smokkelaars afgenomen. De invoerders hebben de vlucht kunnen nemen. De koeien zullen in het abattoir te Antwerpen geslacht worden. Louden en omstreken zijn eergisteren door den zwaren storm geteisterd. In geen jaren is door den wind zooveel schade aangericht als ditmaalin Zuid-Londen alleen moet aan ver schillende eigendommen voor duizenden ponden verwoest zijndaken werden van de huizen ge- rukt, boomen werden ontworteld en dikwijls over een afstand van honderden Meters weggeslingerd. De storm ging vergezeld van dichte regenbuien, die soms uren duurden en verschillende rivieren sterk hebben doen stijgen. Een sterke Zuid-Westelijke storm woedde te Portsmouth de matrozen van de Prince George behoort, die het best achter slot en grendel zijn bewaard, en gij neemt hem in bescherming. Wie weet of hij niet spoedig een tweede maal brandstichting waagt, die nu de eerste maal zoo goed is geslaagd De gedachte, dat een adder in mijn oumiddellijke nabijheid loert, zal mij iedere vreugde vergallen. Uw woede, die gij op reis toondet, schijnt spoedig bedaard. Yroeger hadt gij toch altijd een afkeer tegen dezen man." z/Dien heb ik nog en zal ik altijd hebben," antwoorde de vrijheer somber. ffEen verzoening kan tusschen ons niet plaats vinden, al leefden wij ook driemaal een menschenleven. Doch altijd is het een beginsel geweest van de vrijheereu Von Hohenfels om niet naar den schijn te oor- deelen, vooral niet waar het vijanden betreft. Met opzet heb ik daarom in mijn verklaring alles vermeden, wat den schijn van haat kon hebben en heb ik er op gewezen, hoe de mogelijkheid, dat de aanklacht ongerechtvaardigd was, nog altijd niet was uitgesloten. Niemand heeft hem immers de daad zien plegeu. Dat een vrijspraak is gevolgd, verheugt mij om de beide vrouwen, die met doodsangst in de toekomst zienhaar is het vreeselijkste bespaard. De arme kleine Hil degard z/Spreek niet van haar. Ik zou bijna niemand kennen, die mij onaangenamer is dan dit meisje, dat met haar onschuldig gezicht en het zwaar- moedig gebogen hoofd een viooltje schijnt en toch met de grootste geslepenheid weet te handelen. Zulke wezens speculeeren zeer handig. Door een roerende comedie krijgt men steeds meer dan door een eerlijk open optreden. (Wordt vervolgd). VAN Dli TAN Zitting van 5 Maart 1897. Veroordeeld zijn: W. F. H., eomraissaris te Ter Neuzen, ter zako van twee- maal een openbaar middel van vervoer op een ander tijdstip doen vertrekken dan b\j de dienstregeling is vastgesteld, tot 2 boeten elk van f 5, subs. 4 dagen hechtenis voor iedere boete. N. W., directeur te Gent, ter zake van ovartreding van artikel 113 Kon. besluit van 27 October 1875, tot eene boete van 150, subs. 30 dagen hecht V. F. G. L., directeur te St. Nicolaas, ter zake als voren, tot eene boete van f 40, subs. 8 dagen hecht. G. D., stationchef te Sas van Gent, ter zake als voren, tot eene boete van f 10, subs. 4 dagen hecht. P. Wingenieur te Selzaete, ter zake van een spoorweg niet doen schouwen voor de komst van den eersten trein, tweemaal gepleegd, tot 2 boeten elk van 25, subs. 10 dagen hecht. voor iedere boete. A. F., varensgezel en C. D. L., kanaalloods te Ter Neuzen, ter zake van op den spoorweg verder reizen dan het plaats- bewijs strekt, ieder tot een hechtenis van 3 dagen. P. A. A., K. v. B., werklieden te Ter Neuzen, J. G, koopman, J. d. F. en B. K, werklieden te Axel, ter zake van het loopen langs den spoorweg, ieder tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. P. v. d. B., slager, P. J SA. H. D., winkeliers, C. J. C., winkelierster, alien te Ter Neuzen, ter zake van over- trediug der ijkwet, ieder tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht.J. d. K., winkelier te Ter Neuzen, ter zake als voren, tot 3 boeten elk van 1, subs. 1 dag hecht. voor iedere boete, met verbeurd verklaring van al de in beslag genomen gewichten. S. B., zonder beroep te Zwartenhoek, ter zake van ver- wekken van rumoer, waardoor de nachtrust kan worden verstoord, tot eene boete van f I, subs. I dag hecht. J. B. G., herbergier te Ter Neuzen, ter zake van in een herberg te Ter Neuzen zonder vergunning van den burge- meester laten dansen met muziek, tweemaal gepleegd, tot 2 boeten elk van f 5, subs. 3 dagen hecht voor iedere boete. H. K., bierhuishouder te Zaamslag, ter zake van zijne tapperij niet sluiten op sluitingstijd, tot eene boete van 2, subs. 2 dagen hecht. J. S. en A. d. V., werklieden te Zaamslag, ter zake van verblijven in eene tapperij na sluitingstijd, ieder tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. L. d. M., koopman te Westdorpe, ter zake van overtreding van het reglement op de wegen en voetpaden in Zeeland, tot eene boete van f 1subs. 1 dag hecht. J. B. d. 1. R., tolpacliter te Zoutespui, ter zake van een tol niet door goed lichtgevende lantaarns verlichten, tot eene boete van 1subs. 1 dag hecht. L. v. D., muziekant te St. Gilles, ter zake van anders dan stapsvoetsrijden over een brug van een rijks-kanaal, tot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht. I. P., varensgezel te Ellewoutsdijk, ter zake van openbare dronkenschap, tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. VrijgesprohenP. d. S., schaapherder te West dorpe, ter zake van vee laten loopen op eens anders weiland.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1897 | | pagina 5