No. 3429. Algemeen Nienws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderes. G r assing e n. Hoofd der school JAARMARKT Zaterdag 6 Maart 1897. 37e Jaargang. verpachten: op Diusdag 9 Maart 1897. Binnenland. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. ABONNEMENT: Voor Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Aijierika 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slecbts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. Bij deze courant behoort een bijvoegsel. Burgemeester en Wethouders van TEE NEUZEN zullen op Dinsdag, 9 dezer, 's namiddags 4 ure, op het gemeentehuis aldaar, in het openbaar Het GRASGEWAS op het Ooste- lijk gedeelte van de algemeene begraafplaats. De voorwaarden liggen ter inzage op de gemeente- secretarie. Ter Neuzen, 2 Maart 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van WESTDORPE roepen sollicitanten op naar de betrekking van (dag- en herhalingsschool). Jaarwedde 1000 en vrije woning, behoudens goedkeuring. Het onderwijs omvat de vakken ak en I. Stukken franco in te zenden aan den Burgemeester voor 27 Maart e. k. De getuigschriften, bedoeld bij art. 27 der wet, moeten over 2 voile jaren aansluiten, minstens tot 1 Maart 1897. Burgemeester en Wethouders van Westdorpe. C. VAN WAES, Burgemeester. M. KIEBOOM, Secretaris. te ZUIDDORPE De Burgemeester, C. VAN WAES. Het bericht in de dagbladen, dat Il.H. M.M. onze Koninginnen in den aanstaanden zomer Dordrecht zullen bezoeken, moet de ijverzucht van verschillende gemeentebesturen hebben opge- wekt en dat wel in die mate, dat, naar men zegt, van meer dan een zijde verzoeken bij H.H. M.M. zijn ingekomen om toch ook eens naar andere ge- meenten te komen. En deze concurrentie zal denkelijk niet zonder vrucht blijvenhet plan moet bestaan om in den loop van dit jaar en het volgende nog onderscheidene kleinere uitstapjes in het binnenland te maken. De Tweede Kamer heeft gisteren het debat voortgezet over art. 33 Arbeidsraden (vergoeding van reiskosten aan de leden en de secretaris der Kamer en den Voorzitter van den Verzoeningsraad, en schadeloosstelling aan den Voorzitter en de leden en den secretaris ran den Verzoeningsraad). Een amendement der Commissie van rapporteurs strekt om ook schadeloosstelling te geven aan de leden der Kamers. De heer Gerritsen heeft een amendement voorgesteld om ook wegens mijn ver- zuim getuigen schadeloos te stellen uit een daarvoor jaarlijks vast te stellen maximum. De Minister van Waterstaat verklaarde niet verder te kunnen gaan met concessies. De heer Lohman stelde nog als amendement voor om voor vergaderingen op Zondag of algemeen erkende Christelijke feestdagen geen reiskosten en schadeloosstelling te vergoeden. De heer Kuyper wilde lierer algemeen verbod om op die dagen te vergaderen, daar anders vele geschikten het lidmaatschap zullen weigeren. De heer Hartogh wees op de Israelieten, voor wie de Zondag juist een geschikte dag is. Het amendement der Commissie van rapporteurs (schadeloosstelling ook aan de leden) werd aan- genomen met 60 tegen 18 stemmen. Het amen dement Gerritsen (schadeloosstelling ook aan ge tuigen) werd verworpen met 47 tegen 32 stemmen. Het amendement der Commissie van rapporteurs (geen vergoeding bij vergadering bij vergaderingen op Zondag en op Christelijke feestdagen) werd aangenomen met 41 tegen 38 stemmen. Door den heer Smidt is nog voorgesteld een nieuw artikel om vrouwen benoembaar te verklaren als sclieidsrechters, hetwelk bestreden werd door de Commissie, doch niet door den Minister. Het werd aangenomen met 44 tegen 35 stemmen. Het debat is afgeloopen Donderdag na de pauze eindstemming. Dinsdagochtend sectieonderzoek. Van den Gouverneur-Generaal van Nederl. Indie zijn aan het Departement van Kolonien volgende telegrammen ontvangen Van Indrapoeri uit23 Februari vijand ver- dreven uit heuvelbentings bij Aloewah Mangreng zes vijanden gedoodonzerzijds vier militairen licht gewond. 27 Februari twee colonnes naar Lepong, waar een bende verdreven werd die een doode achter- liet. Gesneuveld een inlandsch marechaussee. Uit Indrapoeri naar Gleien, waar bentings tot in het hooggebergte werden vernield. Gewond drie militairen beneden den rang van officier. ertraagde berichten door storiug lijnen. TER NEUZEN, 5 Maart 1897. Hoek. In den morgen van den 3 Maart te half 12 ure storte ploiseling de in aanbouw zijnde bovenverdieping van de herberg van A. de Keuniug naar beneden. Daar de eindgevels nog niet ge- sloten waren, gaf dit den geweldigen wind ruim- schoots gelegenheid om met kracht binnen te dringen en alles naar beneden te werpen. De schade hierdoor ontstaan is zeer aanzienlijk, daar niet alleen de dakpannen, maar nagenoeg al het houtwerk is stuk geslagen. Het benedenbuis heeft ook veel geleden en is zeer beschadigd. Gelukkig waren de ambachtslieden gaan eten en nog slechts enkele kinderen van de openbare school, die juist uitging, voorbijgegaan, bet grootste gedeelte was nog in aantocht. Ware het eenige oogenblikken later geschied de ramp ware niet te overzien geweest, nu echter zijn er geene persoonlijke ongelukken te befreuren. St. Jansteen, 2 Maart. Ter jaarmarkt alhier waren heden aangevoerd 55 stuks rundvee, 7 paarden 31 varkens. De prijzen werden behaald door F. de Rechter, St. Jansteen, voor het grootste getal paarden L. W. d'Hooghe, St. Jansteen, voor het grootste getal runderen Jac. de Meij, Zuiddorpe, voor het grootste getal varkens; S. van Dorsselaer, Clinge (Z.), voor het schoonste paardC. L. Inghels, St. Jan steen, voor de schoonste koe. Handel flauw. St. Jiinsteen, 4 Maart. Tot lid van den ge- meenteraad is gekozen de heer E. P. Staal met 53 stemmen. Op den heer C. Bleijenbergh waren 52 stemmen uitgebracht. Bij de Wed C. L. Cammaert is een schuurtje afgebrand, drie runderen kwamen in de vlammen om. Oorzaak oubekend. Alles verzekerd. Lamswaarde. Alhier overleed op 72 jarigen leeftijd de heer L. J. C. Laurent, sedert 34 jaren pastoor onzer parochie. Veel werd door Z.Eerw. tot stand gebracht o. a. eene nieuwe kerk ge- sticht. Gemeenteraad van Ter Neuzen. Zitting van 4 Maart 1897. Voorzitter de heer J. A. van Boven. Aanwezig alle leden, behalve de heer Tazelaar, wegens ziekte. De notulen der vorige vergadering werden, na bijvoeging van een woord, goedgekeurd. Brief van Gedeputeerde Staten mededeelende dat naar het oordeel van den Minister van Water staat, Handel en Nijverheid de gemeenteraad aan Hare Majesteit de Koningin Weduwe-Regentes de opheffing der Kamer van Koophandel en Fabrieken zal moeten vragen, en aan Burg, en Weth. ver- zoekende den Raad in overweging te geven een daartoe strekkend besluit te uemen. De Voorzitter zegt dat Burg, en Weth. bij deze aan dat verzoek voldoeu. De heer Van der Moer is tegen het nemen van een eenvoudig besluit deswege, maar wil in deze een gemotiveerd adres doen ontwerpen door eene commissie. De heer Visser wil dit overlaten aan het Dag. Best. De heer Moes zou willen handelen overeen- komstig het denkbeeld van den heer Van der Moer. De heer Van IJsselsteijn ziet geen blijk van wantrouwen in het Dag. Best, door aid us te han delen, en is er zelfs voor. De heer V an den Hoek is het hier geheel met den heer Visser eens. De Voorzitter merkt op dat de vroegere aange- voerde redenen voor de opheffing door Burg, en Weth. aan Gedeputeerde Staten zijn medegedeeld. Meer konden zij zeker toch niet doen. Het voorstel van den heer Van der Moer wordt aangenomen met 9 tegen 3 stemmen, die van de heeren Harte, Visser en Van den Hoek, terwijl tot leden van de commissie werden benoemd de heeren Van der Moer, Grenu en Wieland. De heeren De Feijter, Moes en De Koeijer doen een voorstel tot bekering van den weg over den Molen- en Koedijk. De door hen daarbij over- gelegde begrooting bedraagt 10605,74. Wellicht zou thans wel geld te bekomen zijn tegen 3) af te lossen in 40 jaren, in welk geval gedureude dien tijd de weg zou kosten 466,55 'sjaars. De heer Visser heeft uitgerekend dat de kosten iets meer zullen bedragen, waarmede de heer Van den Hoek het geheel eens is. Over het hooger bedrag wordt lang geredeneerd. De Voorzitter zegt dat dit hoogere niet veel beduidt en in geen geval op de beslissing van den raad omtrent het voorstel invloed zal uitoefenen. Het Dag. Best., hetwelk reeds sedert eenige jaren de bekei'ing van dien weg heeft voorgestaan, zonder doel te kunnen treffen, verheugt zich thans over dat voorstel en oordeelt dat ook de Raad er mede ingenomen zal zijn. Met algemeene stemmen wordt daarna het voor stel aangenomen. De Voorzitter bedankt de Commissie, inzonder- heid den heer Moes, voor de vele moeiten, die hij zich in deze zaak heeft gegeven. Na lange discussien wordt verder besloten het vereischte kapitaal te vinden door verkoop van inschrijving op het Grootboek en indien het niet mocht kunnen geschieden door leeuing tegen hoogsteus 3 J Overigens worden en zijn reeds de volgens het reglement op de wegen vereischte maatregelen ter zake genomen. Met algemeene stemmen worden Burg, en Weth. op hun daartoe strekkend voorstel gernach- tigd te zorgen voor de aansluiting van de riolen aan den gelegd wordenden afvoerkoker in de Westbuitenhaven. Een brief van den advocaat in zake erfpachts- rechten zal, op verlangen van eenige leden, in eene vergadering met gesloten deuren worden besproken. Wordt besloten andermaal te schrijven over het opmaken van eene formeele akte voor de overdracht aan de gemeente van gronden in de Nieuwstraat, wat al zoolang geleden door het hooger bestuur is gezegd dat geschieden zou. De gemeentebode P. Versluijs verzoekt wegens vergevorderden leeftijd eervol ontslag als zoodanig en beveelt zich aan voor het ontvangen van eenig pensioen. De Voorzitter zegt dat men vroeger vrij alge meen van oordeel was dat de gemeenteboden behoorden tot de ambtenaren en bedienden bij de secretarie en daarom volgens de wet door Burg, en Weth. moeten worden benoemd en ontslagen. Later heeft dit oordeel zich bij meuigeen gewijzigd en thans wordt vrij algemeen aangenomen dat de gemeenteboden moeten worden benoemd en ont slagen door den Raad, tenzij de Raad dit aan Burg, en Weth. opdraagt, zoo als ten aanzien van zoovele betrekkingen het geval is. Zonder die opdracht weuschen Burg, en Weth. zich in deze te onthouden. De heer Van der Moer zegt dat indertijd is te kennen gegeven dat, wanneer de bode werkzaam is ter secretarie, hij als ambtenaar ter secretarie moet worden beschouwd en dan door Burg, en Weth. benoemd, maar anders niet. De Voorzitter antwoordt dat juist de bedoeling van het Dag. Best, is den nieuwen bode ook ter secretarie werkzaam te doen zijn, wat echter geen invloed heeft op de beslissing wie de benoemin"' moet doen, daar Burg, en Weth. volgens de wet alleen moeten benoemen de ambtenaren, die uit- sluitend ter secretarie werkzaam zijn. Zoo althans is tegenwoordig vrij algemeen de opvatting. Men kan natuurlijk daartegen ook wel andere redenee- ringen stellen even als dit ten aanzien van zooveel het geval is, maar gelijk gezegd Burg, en Weth. onthouden zich ter zake, zoo lang de Raad ook de benoeming van den bode niet aan hen opdraagt. Na verdere beraadslaging wordt op voorstel van het Dag. Best, de bode P. Versluijs, op verzoek eervol ontslag verleend, te rekenen met 1 April a. s., onder toekenning van een pensioen van f 100 'sjaars. Hierna wordt gelezen een ontwerp-instructie voor den nieuwen bode, die hem o. a. tot werk- zaamheid ter secretarie verplicht, in verband waar mede het Dag. Best, voorstelt, de jaarwedde te stellen op 300. Instructie en jaarwedde worden beide overeen- komstig de voordracht vastgesteld. V ordt overgegaan tot de benoeming van eenen nieuwen bode. Er zijn 10 sollicitanten. Bij de eerste stemming werden uitgebracht 5 stemmen op J. Peeters, 3 op D. Tolhoek, 3 op L. A. Stoflels en 1 op Tissot van Patot. Bij tweede vrije stemming wordt hetzelfde rusultaat ver- kregen. Hierna werd een tusschenstemming ge- houden over Tolhoek en Stoffels, ter beslissing wie met Peeters in herstemming zouden komen, waartoe met 7 stemmen werd aangewezen Tolhoek, 5 stemmen waren uitgebracht op Stoffels. Bij herstemming tusschen Peeters en Tolhoek wordt laatstgenoemde benoemd met 8 stemmen, terwijl 4 stemmen op Peeters waren. De heer Harte verlaat de vergadering. De ingekomen rekening van het bestuur der brandweer over 1896 zal later met andere reke- ningen worden onderzocht. Een besluit van den Minister van Binnenlandsche zaken over vergoeding van het Rijk in de kosten van het lager onderwijs wordt voor kennisgeving aangenomen, even als twee brieven van Gedeputeerde Staten, houdende goedkeuring van den verkoop van inschrijving in het grootboek tot bestrijding van kosten voor brandweer enz. en verguuning tot afsteken van grond van den Koedijk voor het in orde brengen van den weg aldaar. Naar aanleiding van een verzoekschrift van J. Scheele, om grond in erfpacht te mogen be komen voor het leggen van stoepen voor woningen in de Lange Kerkstraat, wordt besloten tot open- bare mededeeling dat het voornemen bestaat dien grond aan den publieken dienst te onttrekken. De tijdelijke leening voor kasgeld wordt voor- loopig »og bestendigd tot het kohier van den hoofdelijken omslag voor 1897, hetwelk spoedig zal worden ingediend, invorderbaar zal zijn. Hierna gaat de vergadering over in eene zitting met gesloten deuren. Nadat de vergadering weder openbaar is ge- worden, wordt besloten Burg, en Weth. op te dragen den rechtskundige der gemeente te schrijven over het door den Raad genomen besluit tot voeren van een rechtsgeding ten gevolge van niet betaalde erfpachtsrechten. Hierna niemand meer het woord verlangende, sluit de Voorzitter de vergadering. DAGEN. Voorm. Nam. Zaterdag 6 Maart. 3.32 3.46 Zondag 7 4.1 4.14 Maandag 8 n 4.28 4.43 Dinsdag 9 4.58 5.12 W oensdag 10 5.29 5.47 Donderdag 11 6.7 6.30 Vrijdag 12 7.00 7.38 Ul/JVSdll COURANT. I»it blacl verscliijnl nannilag-, Woeusdas- t'H Vrijdagavouil, uit^ezonderd op Feestdagen, bij den uitgever 1*. J. VAX UK 8AXUE te Ter Seaieg,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1897 | | pagina 1