Binnenland. (iemengde berichten. In de zitting der Tweede Kamer van gisteren wercl de beraadslaging voortgezet over het wetsont- werp, houdende instelling van Kamers van Arbeid en wel over het voorstel van Dr. Kuyper, om de Kamers van Arbeid bevoegd te verklaren voor bepaalde bedrijven vaste commissien te benoemen, met recht deskundige adviezen in te winnen en om schriftelijk of door afgevaardiging met andere arbeidsraden over arbeidsaangelegenheden in over- leg te treden. De Minister van Waterstaat bestreed die uit- breiding van bevoegdheid der Kamers omdat de regeering) het stelsel zoekt in het lokaal karakter der Kamer, gezwegen nog van de kosten voor de adviezen. Daarvoor, antwoordde de voorsteller, wenscht hij geen gelden beschikbaar te stellen. Zijn amen dement betoogt een votum der Kamer te ver- krijgen om te vernemen of zij het wan- trouwen der Regeering in de werklieden deelt. Intusschen maakte voorsteller het overleg van meer dan 10 kamers in een samenkomst afhankelijk van de machtiging der regeering. De lieer Lohman wilde eerst de werking der wet afwachten en kwam op tegen de verdachtmaking en het dreigement van Dr. Kuyper, die zijnerzijds tegen zoodanige opvatting protesteerde, maar de heer Tydeman hield zich aan de eerste uitlegging, welke in het afwijzend votum der kamer wantrouwen legde tegenover de arbeiders, zonder haar echter te willen aanvaarden. Met 38 tegen 18 stemmen werd het amende- ment verworpen. Een ander amendement van Dr. Kuyper tot instelling van een bureau van arbeidsstatistiek gelijk buitensland bestaan werd ondersteund o. a. door de heeren Gerritsen en Kerdijk en bestreden door den heer Lohman en den Minister van water staat, maar ten slotte nam de voorsteller zijn amendement terug onder voorbehoud daarop bij een ander artikel terug te komen. De Grieksche marine is, of was althans, bezig met een ijverig politie-toezicht te oefenen op de wateren der Engelsche zee, blijkens een verhaal in de Gooi- en Eemlander over de aan- houding van het Nederlandsche stoomschip Castor, op reis van Samos naar Nauplia, in den morgen van 13 Februari jl. Geheel als in oorlogstijd werd door kananschoten uit een Grieksch oorlogs- schip de aandacht van de Castor gevraagd, waaiop gelast werd te stoppen, met bevel om de papieren te laten zien. Toen deze in orde bleken en er geen Turksche troepen of ammunitie aan boord waren, kon de Castor hare reis voortzetten. Men is maar weinig gesticht over dit eigen- gerecht optreden van Griekenland. TER NEUZEN, 3 Maart 1897. De Staatscourant van 3 dezer meldt, dat op 1 Maart jl. te Brussel de uitwisseling heeft plaats gehad der akte van bekrachtiging van de aldaar op 29 Juni 1895 gesloten overeenkomst betreffende de verbetering van het kanaal van Gent naar Ter Neuzen. Philanthropic et Agrement zal zoo ver nemen wij a. s. Maandag 8 Maart, een soiree geven met medewerking van mej. Albertine Heijblom uit Rotterdam en den heer Bertram uit Breda. Heeft men ons juist ingelicht, dan zal o. a. gegeven worden //Lied aan de Zee van Helene Swarth", betrachting van Justus van Maurik en het blijspel ,/Een gezellig Prater van Hoefnagels". Waar de Vereeniging zich weer zooveel moeite geeft, mag zij, dunkt ons, op een ruim bezoek rekenen. Heden werd alhier in de herberg//de Zwaan" in het openbaar aanbesteed het bouwen van een school en onderwijzerswoning, met bijlevering der daarvoor benoodigde bouwstoffen, bij het gehucht Driewegen, gemeente Ter Neuzen. Hiervoor schreven in de heeren A. Klaassen en M. Wisse voor 4619; J. A. Rijnberg voor 4495Joris Kolijn voor 4275; A. Nijssen en A. Faas voor /4184; H. C. Kaijser voor f 4040 P. van Hoeve voor 4020 J. K. Vink voor 3925 en P. A. Mielen voor 3880. Koewacht. De vastenavonddag is in vele ge- meenten, voornamelijk in de Zuidelijke provincien van ons vaderland, min of meer een feestdag. Het was daarom een goed id6e van de vereeniging ,/De ware Vriendschap" alhier, om op dien dag een feest te organiseeren voor de arme kinderen. Plotseling vloog een herinnering hem door den geest. Morgen is het haar sterfdag, en zeker denkt niemand er aan haar graf te bezoeken. Maar toch mag het der ontslapene niet aan een bewijs van herinnering ontbreken. En den volgenden morgen plukte de vrijheer de schoonste witte roos uit het park en wandelde naar het stille, eenzame kerkhof. Langzaam naderde hij den groep dennen, die het graf ver- borgdaar meende hij een zacht weenen en snikken te hooren hij zag een meisjesgestalte over den grafsteen gebogen. ,/Hildegard klonk het van zijn lippen, zonder dat hij wist of deze uitroep de doode gold of haar evenbeeld. (Wordt vervolgd). Door eenige milddadige ingezetenen in staat ge- steld, kocht de vereeniging een 30tal schoone prijzen, hoofdzakelijk bestaande in kleedingstukken, en vele kinderen, die bij het mastklimmen, zak- loopen, hoepelbollen, haringhappen en strooplikken blijken van vlugheid en bekwaamheid gegeven hadden, gingen 's avonds verheugd met een of ander kleedingstuk huiswaarts. De volksspelen werden afgewisseld door komische voordrachten en zang. Er was veel volk op de been. Alles liep in de beste orde af, zoodat de vereeniging en voornamelijk hare voorzitter, de heer D. Meerte, alle eer heeft van haar werk. Zuiddorpe. De heer P. van Nieulande alhier, is benoend tot gemeente-veldwachter te Roozendaal (N.-Brabant). Kloosterzande, 1 Maart. Heden had alhier het aangekondigde concert plaats, van de harmonie //St. Cecilia" in de openbare school in de Molen- straat dat met een druk bezoek werd vereerd. De uitgevoerde muziek- en zangstukken vonden alien zeer veel bijval, wat zij dan ook alien ver- dienden, daar zij op een uitstekende wijze ten gehoore gebracht werden. Na afloop daarvan werd door de tooneelafdeeling opgevoerd het tooneelspel //Tono, of de wraak van den Zigeunerknaap" en het kluchtspel Geen lik- doorns meer." Het tooneelspel werd goed opge voerd, doch wij meenen te mogen zeggen dat door enkelen niet alle toestanden daarin geschetst, vol- komen begrepen werden waardoor zij wel eens wat afbreuk deden aan het samenspel. Doch voor het geheel werd het flink afgespeeld. Het kluchtspel werd zeer goed gespeeld en daarin kwam de rol van Sukkeling vooral zeer goed tot haar recht. Van de voordrachten vond vooral veel bijval »Hansworst in het verboor" wat dan ook zeer ver- diend was, doch ook de overige werden telkens met luid applaus beloond. Zeer voldaan zijn wij weer van dit concert teruggekeerd en wij gelooven, alien met onster- wijl wij hopen nog meer zulke genoeglijke avonden met de vereeniging te mogen doorbrengen. RECHTSZAKEN. Arrondisseinents-rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 2 Maart het volgende vonnis uitgesproken B. W., oud 48 j., onbezoldigd rijksveldwachter, buitengewoon agent van politie te Sluiskil, Ter Neuzen, is wegens mishandeling vrijgesproken. Te Scherpenisse woont een vrouw, die vol- gens het doopboek den ouderdom van 99 jaren heeft bereikt. Volgens hare dochter, die 70 jaren telt en haar moeder, welke nog over de voile geestvermogens beschikt, verpleegt, is dit echter niet juist. //Ze weten der niks van, beweert zij, want moeder mot noe meer dan 103 jaren wesen, daar ze in 1794 is geboren. Davy Blitz, directeur der //Algemeine Premien- und Renten-Bank," is eergisteren in zijn kantoor aan de Boompjes te Rotterdam gearresteerd en naar de celgevangenis gebracht. Naar men verneemt, heeft er op groote schaal oplichterij plaats gehad met premieloten. Vervalsching van zegels moet aanleiding tot de arrestatie hebben gegeven. De firma beschikte over bekwame adviseurs, waardoor het haar ge- lukte, langen tijd buiten het bereik der justitie te blijven. Te Enschede bestond bij de Rijksambtenaren sinds eenigen tijd het vermoeden, dat een tapper, zekere G., zich schuldig maakte aan het binnen- smokkelen van belastbaar goed uit Duitschland, door het uit den trein te werpen voordat het douane-station werd bereikt, en het dan later weer op te rapen. Dezer dagen kwam genoemde G. weder met den spoortrein terug en begaf zich dadelijk naar de plek, waar hij zijn pak uit den wagen had geworpen, niet wetende, dat de ambtenaren in de laatste dagen waren overgegaan tot het afzetten van de gedeeltelijke spoorlijn. Thans hadden zij ontdekt, dat hij een pak uit den wagen wierp. Zij stelden zich daarom verdekt op en wachtten geduldig den eigenaar af, die dan ook weldra verscheen, om zich van het pak meester te maken, doch door het plotseling te voorschijn treden der ambtenaren zijne gesmokkelde //rolmops" in de blikjes in hunne handen moest laten. Er werd proces-verbaal tegen hem opgemaakt, en hij kon zonder zijne //rolmops" huiswaarts trekken. Aan eene particuliere correspondentie van een der opvarenden op de //Prins Willem I," van de Kon. West-Ind. mail, is het navolgende ontleend Een paar dagen voor wij de Westereilanden passeerden, zagen wij het wrak van een houten bark drijven. De groote mast stond nog, fokke- en bezaansmast lagen omver, verschansing en houten waren weggeslagen, maar er woei een groote lap in het grootwant. Dit wekte onze achterdocht. De l!te officier en ik gingen samen in een boot er heen, en wat we toen zagen was afgrijselijk. In de kajuit, die gedeeltelijk ingeslagen was, vonden wij drie menschenlijken, waarvan een nog onbescha- digd. De man was hoogstens een dag dood. Allen waren uitgeteerd van gebrek. Een hond, met geen pond vleesch meer op zijn ribben, leefde nog. De drie lijken hebben wij met alle eer begraven in den oceaan en den hond meegenomen. Uit de papieren bleek, dat het was de bark //Ulf" van Grimsby, op 18 Nov. van Pensacola met hout ver- trokken naar Londen. Op 25 Dec. waren zij over- overvallen door een orkaan, die 9 van de 12 opvarenden overboord sloeg en het schip tot een wrak maakte. De drie anderen waren door gebrek omgekomen. A1 dien tijd hadden zij geen schip gezien. De arme hond is den tweeden dag na zijne redding overleden. Het was eene verschrikkelijke ontmoeting. Een weduwe te Brienne-le-Chateau (Belgie) heeft door verstikking met kolendamp een einde gemaakt aan haar leven en dat van hare beide zoontjes, 9 en 7 jaar oud. Lasterpraatjes over de vrouw, die na den dood van haren echtgenoot in kommervolle omstandigheden verkeerde, hebben haar aanleiding gegeven tot deze wanhopige daad. De Berlijnsche president van politie, de heer Von Windheim, maakt op last van de Duitsehe regeering een reis door Europa om in de ver- schillende groote steden de inrichting der politie te bestudeeren. Hij wordt daartoe ook verwacht te Amsterdam. Naar men wil, zal hem hier te lande een album worden aangeboden met de vergeefsche pogingen om moordenaars van oude en jonge vrouwen en kinderen te ontdekken. Een Amerikaansch rechter stelt voor, de doodstraf af te schaffen en in plaats daarvan alle moordenaars te dwingen, levenslang te werken voor het onderhoud der nagelaten betrekkingen van hunne slachtoffers. Dat is de Chineesche methode. Als in China iemand gestolen heeft, dan wordt de schade ver- haald op zijne familie, die dan maar moet trachten, 't van den dief terug te krijgen, waartoe haar overigens volkomen vrijheid van handelen wordt gelaten. Sinds eenige maanden werden te Hamburg een aantal inbraakdiefstallen gepleegd, zonder dat de daders ontdekt werden. Eerst kozen de dieven uitsluitend pastoorswoningen, maar toen die buiten gewoon werden bewaakt, pleegden zij hunne in- braken in villa's en tuinpaviljoens enz. De politie zocht lang tevergeefs, maar eindelijk ontdekte zij een spoor. Twee welgekleede jongelieden die ge- regeld het cafe Royal en St. Pauli bezochten, werden verdacht van de diefstallen, nagegaan en eindelijk 's nachts betrapt op een poging tot iu- braak. Zij vluchten toen zij de politie bemerkten, de een, die een sabelhouw kreeg, viel blijkbaar gewond op den grond. De ander schoot zich dood toen hij was achterhaald en in de daarop volgende verwarring maakte de schijnbaar zwaar gewonde zich uit de voeten. De politie kende hem echter als de boekdrukker Paul Holtje en hij werd weldra in hechtenis ge- nomen. In zijn woning vond men nagenoeg al het bij de inbraken gestolene terug. De andere inbreker, die zich doodschoot, was de beeldhouwer Willi Hoffman, een jonkman die te Altona woonde bij zijn moeder, een welgestelde weduwe, die van haar rente leeft. Geen van beide dieven werd door nood op het hellend vlak der misdaad ge- dreven. Men gelooft, dat zij er alleen toe werden gebracht door een zucht naar het avontuurlijke. De politie te Londen deed eergisteren een mooie vangst en maakte daarbij tevens een record, dat waard is, opgeteekend te worden in de annalen der politie-vlugheid. Twee netgekleede heeren maakten een fietstochtje naar het welbekende Ge orge-hotel aan den weg van Londen naar Epsom, afstapten om eenige ververschingen te gebruiken. Kort na de aankomst der heeren kwame en derde fiietser ten tooneele, die niet minder fashionable gekleed was dan zijn voorgangers, en een brandy- and-soda bestelde. Goeden morgenmerkte een der twee fietsrij- ders op. Goeden morgen, repliceerde de wielerman met opgewekte stem. Wij hebben al bijna een uur op u gewacht, zeide de eerste spreker. Op mij gewacht? riep de aangesprokene ver- baasd, hoe bedoelt u dat Wel, ziet u, was het antwoord, die machine waarop ge rijdt, hebt u gestolen, en wij wisten, dat u hier laugs zoudt komen De wielrijder snelde naar de deur, doch voordat hij deze bereikte, was hij reeds bij den kraag ge- nomen. Drink eerst uw glas maar leeg, merkte een een der twee detectives op, dat zal u versterken En nu, wilt u nu zoo goed zijn, met ons mee te gaan En voort ging het met den verbaasden rijwieldief en de gestolen machine naar de plaats der ver- gelding. Ooggetuigen hebben het volgende feit be- vestigd, dat gebeurd moet zijn te Lippa in Hongarije met den 25jarigen boerenzoon Mitru Popa uit Teresova. Popa was op weg naar het nabijgelegen Zigrad om daar het huwelijk bij te wonen van zijn vroegere beminde. Over den berg heen was het dorp in twee uren te bereiken, terwijl door den tunnel de weg veel verkort wordt. Popa ging met het oor op de rails liggen en daar hij niet het minste geluid hoorde, greep hij moed en vervolgde zijn weg door den tunnel. Hij was daar ongeveer tien minuten in, toen hij tot zijn ontzetting het geluid van een naderenden trein mesnde te hooren. Het geluid werd steeds sterker en weldra was er geen twijfel meer aan. Popa liep nu, wat hij loopen kon. In zijn angst meende hij, dat de trein reeds dicht achter hem was. Toen hij eens omkeek, zag hij inderdaad reeds de lichten van de locomotief. Met alleruiterste krachtsinspanning zette hij het op een loopen, maar van seconde tot seconde kon hij waarnemen, dat de afstand tusschen hem en den trein steeds kleiner werd. In ontzettenden doodsangst bereikte hij toch nog het einde van den tunnel, juist op het oogenblik dat de trein hem rakelings voorbijsnelde. Uitgeput viel Popa neer en kon eerst een uur later zijn weg vervolgen. Toen hij in Zigr&d aankwam, herkenden de gasten hem nietzijn haar was grijs geworden. Korporaal B. G., van de koninklijke Itali- aansche marine, gedomicilieerd aan boord van het oorlogsschip //Sardegna," dat zich op het oogen blik in de Genueesche wateren bevindt, werd Zondag jl. op het rapport ontboden, waar de ad- miraal, graaf Candiani, hem in opdracht van den Amerikaanschen consul ineedeelde, dat zijn oom in Amerika overleden was en hem een aanzienlijk vermogen had vermaakt. De admiraal verzweeg voorloopig het feit, dat dit vermogen 18 millioen lire (pi. m. f 8,460,000) bedroeg, daar hij vreesde dat deze onverwachte tijding een al te groote blijdschap met noodlottige gevolgen zou kunnen in het leven roepen. Hij sprak dus eerst van een erfenis van 18000 francs, doch de zeeman scheen hoegenaamd niet verheugd te zijn. De vermelding van dit buiteukansje riep slechts een onnoozelen glimlach op het gelaat van den ge- lukkigen erfgenaam te voorschijn. De admiraal verbeterde nu trapsgewijs zijn eerste mededeeling en deelde ten slotte de voile waarheid aan den fortuinlijken korporaal mede. De man bleef echter onverschillig, het scheen zelfs, dat hij onverschilliger werd, naarmate de admiraal het cijfer van zijn vermogen de werkelijkheid liet naderen en toen het hooge woord er uit was, scheen de korporaal zijn chef in 't geheel niet te verstaan. De onge- lukkige was gek geworden van vreugde, zoodra de admiraal het eerste bedrag had genoemd. Het stoffelijk overschot van Blondin is plechtig begraven op het kerkhof te Kensal Green (Londen), in het praalgraf, dat de vermaarde koorddanser daar liet bouwen en waarop in bas relief, zijn overloopen van den Niagara-waterval is afgebeeld. Een paar stukken van het laatste koord, door Blondin gebruikt, werden op de kist gelegd. Vele inwoners van Ealing, waar de overledene zeer geacht was en een groot aantal andere be- langstellenden woonden de begrafenis bij. De predikant Richardson hield de lijkrede, waarin hij den moed en de burgerlijke deugden van den overledene roemde. Blondin laat een vermogen van 900,000 na. Volgens een correspondentie aan de Frankfurter Zeit. is men er in Rusland in geslaagd wijn te bereiden uit beetwortels. Deze wijn heeft niet den smaak van den een of anderen //vruch ten wijn", maar werkelijk als van druivennat. Indien dit bericht waarheid bevat, zou het misschien een uitkomst kunnen worden voor onze beetwortel- industrie. Een meisje te Brussel, Marie de Wolf, was door den vader van haar kind in den steek ge laten, terwijl hij betrekkingen met eene andere jcnge vrouw aanknoopte. De verlatene kocht Zaterdag een flesch vitriool en ging, door hare moeder vergezeld, naar het atelier, waar hare medeminares werkte, om deze op te wachten. De jonge man kwam er ook, en op straat ontstond een heftig dispuuteen aantal fabrieks- meisjes en andere toeschouwers omgaven de twistenden. Het kwam tot dadelijkheden Marie haalde plotseling de flesch voor den dag en wierp den inhoud in 't gezicht van haar trouweloozen minnaar, die hevige brandwonden kreeg. Het bijtende vocht, dat naar alle kanten heenspatte, raakte verscheiden van de toeschouwerseen meisje en een jongen werden gevaarlijk gewond, anderen licht. Een officier van het Amerikaansche leger heeft met goeden uitslag de proef genomen met een nieuw luchtvaarttoesteleen stel vliegers. Hij koppelde er vier aan elkaar en liet ze op aan een sterk koord, dat om een kaapstander gewikkeld was. Toen ze genoeg lucht vingen, werden ze zooveel mogelijk teruggetrokken en bevestigde de officier een toestel, waarop hij zitten kon, aan het koord. De vliegers gingen nu weder de lucht in, en na eenig heen en weer schommelen bleef de aeronaut rustig zitten. Een valscherm was aan zijn toestel verbonden. Hij stelt zich veel voor van zijne vliegers voor waarneming in oorlogstijd. GEMEENTERAAD VAN AXEL. Zitting van 2 Maart 1897. Tegenwoordig de heeren C. N. Jansen van Rosendaal, M. A. Smies, L. Lamaitre, P. Koster, P. Dregmans, P. Dieleman, 6. VVeijns, J. Wolfert, P. van Fraaijenhove en D. J. Oggel, leden en J. A. van Vessem, secretaria. Afwezig met kennisgeving de heer P. van Hoeve. Het nieuw benoemde lid, de heer P. van Fraaijenhove, legt in handen van den Voorzitter de vereischte eeden af. De Voorzitter wenscht hem geluk met zijne benoeming en spreekt den wensch uit dat hij evenals wijlen zijn vader tal van jaren voor de belangen der gemeente moge werkzaam zijn. Hierna neemt de heer van Fraaijenhove zitting. De notulen van de vorige vergadering worden gelezen en zonder aanmerkingen goedgekeurd. Mededeeling ingekomen stukken.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1897 | | pagina 2