Algemeen Meuws- en Advertentieblad voor Zeenwsch-Vlaanderen. JAARMARKT Grassingen. No. 3428. Donderdag 4 Maart 1897. 37e Jaargang. Openbau Lager Onderwijs VEILIRE1IDSWET. TWEE VIJAfBlS. verpachten: op Dinsdag 9 Maart 1897. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postYoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32^. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs sleclits t w e e m a a 1 berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN zullen op Dinsdag, 9 dezer, 's namiddags 4 ure, op het gemeentehuisr- aldaar, in bet openbaar Het GRASGEWA8 op het Ooste- lijk gedeelte van de algemeene begraafplaats. De voorwaarden.liggen ter inzage op de gemeente- secretarie. Ter Neuzen, 2 Maart 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. Ter INeuzen. FBDILLBTON. Roman van B. CORONY. Hildegard scheen tot in het diepst der ziel ge- troffen. De lieflijke rozen waren van haar wangeu verdwenen. Een onbesclirijfelijk smartelijke trek speelde om haar mond. Zij ging niet meer uitnauwelijks was zij over te halen om den tuin te bezoeken en wanneer zij dat deed, rerborg zij zich in het prieel aan den rand van het woud. Daar gevoelde zij zieh het meest op haar gemak, omdat zij wist, dat geen vorschend oog op haar rustte. Soms, wanneer het overal stil was, waagde zij zich wel een eind tusschen de sombere dennen, om bij het minste geruisch als een vogeltje te vluchten. Doch haar eenzaamheid werd overigens zelden gestoord. Lang- zamerhand werd zij wat moediger en wandelde op zekeren dag naar de vijf minuten verwijderde grot. Het hoofd tegen de steenen geleund, staarde zij in den groenen bosch-tempel. De heerlijke droomen barer kindsheid ontwaakten weerzij dacht niet meer aan de troostelooze werkelijkheid. Plotseling schrok zij op uit haar gepeins, want zij had haar naam hooren roepen. Een gloeiend rood bedekte haar gelaat, waarop verwarring, angst en schaamte lag uitgedrukt. Langzaam als door een boven- natuurlijke macht gedwongen, sloeg zij een blik op en zag in de vurige, gebiedende oogen van Camory. Een innig verlangen naar het geliefde meisje te ZUIDDORPE De Burgemeester, C. VAN WAES. folitieli Overzicht. De Belgische gezant te Lissabon en vroegere minister-president De Burlet is te Nijvel overleden. Hij heeft den leeftijd van 53 jaar bereikt. Na eerst te Nijvel burgemeester geweest te zijn, werd De Burlet in 1884 gekozen tot lid der Kamer sprak uit zijn blik hij had haar gaarne weg willen voeren, ver weg, in den vreemde. En hij wist, dat zijn liefde werd beantwoorddat Hildegard's onschuldig hart hem toebehoorde. Alleen hadden zij elkaar nog geen eed van trouw gezworen, de blauwe oogen hadden haar verraden. Hildegard trachtte te vluchten, doch hij hield haar tegen met de woorden //Dit uur beslist over het bitterste leed of de innigste vreugde, voor het onheil dat als een zwaar onweer over den ,/Edelhofis uitgebarsten, moeten kleingeestige bezwaren wijken. Er moet klaarheid komen tusschen ons." //Niet thans o, thans niet," fluisterde zij. Hij greep de kleine, sidderende hand, en Hil degard bleef als betooverd staan haar gelaat hel- derde steeds meer op; gelijk een melodieuse strooui, eerst zacht en zoet, dan ruischend en krachtig, klonk het aan haar oor, wat hij sprak. Maar plotseling verdween de heerlijke bekoring en Hil degard ontwaakte in het voile bewustzijn harer ellende. i,0, neen neen! Dat mag nimmer geschieden! Wij moeten scheiden voor deez' aarde riep zij zuchtend. //Neen, mij wacht geen levensgeluk. De korte waan is ten einde. Nooit z/Waarom deze pijnigende gedachten, deze moe- deloosheid," viel hij haar in de rede, den arm om de slanke gestalte slaande. //De vreeselijke aanklacht zal ontzenuwd worden. Zoo vast als gij gel oof ook ik aan de onschuld van uwen vader." z/God vergeve het mij Ik ik kan daar- aan niet gelooven en dat doodt mij steunde het schoone kind. Zij rukte zich los en vlood heen, voor Camory haar dat kon beletten. in 1888 werd bij niet herkozen, doch de heer Beernaert nam hem niettemin op in zijn ministerie, als minister van openbaar onderwijs, ter vervanging van den heer Melot. In 1892 werd hij wederom als afgevaardigde gekozen; in October 1894 werd hem echter opnieuw zijn mandaat ontnomen, of- schoon hij toen voor zijn kiezers optrad als minister- president. De Provinciale Staten van Brabant zonden hem daarna naar den Senaat. Op 25 Mei 1895 nam hij het beheer der buitenlandsche aan- gelegenheden op zieh, ter vervanging van graaf De Merode-Westerloo het mioisterie van openbaar onderwijs ging over op den heer Schollaert. In December 1895 kwam hij evenwel in conflict met den heer Woeste, den leider der rechterzijdehij nam dientengevolge ontslag en hoewel toen reeds ziekelijk, aanvaardde hij de betrekking als gezant te Lissabon. Te Athene blijft 'talles hetzelfde; nu weer is Koning George door een deputatie van dertig Kretensers (//deputes" heet 'tin de Fransche lezing) een adres ter hand gesteld, waariu de autonomie bestreden wordt en bepleit wordt voortzetting van den kamp ter vereeniging van het eiland met Griekenland. En in de Kamer deed de premier Delyannis eergisteren mededeeling van de bekende bevelen, welke door de admiraals aan den commandant der Grieksche vloot in de Kretenzer wateren en aan kolonel Vassos zijn gegeven. De afgevaardigde Atais gaf zijn ontevredenheid te kennen over het schorsen der Kamerzittingen en was van oordeel, dat het, eenig' antwoord op de bevelen der admiraals een oorlogsverklaring moest zijn. Levidis, Minister van Marine, deelde daarna mede, dat na het uitvaardigen der bevelen van de admiraals, de Grieksche regeering ter kennis had gebracht van de mogendheden, dat zij kolonel Vassos geen bevel kon geven, waardoor deze tot werkeloosheid zou zijn gedoemd en waardoor het doel, waarmede het uitzenden van troepen was geschied, geheel zou worden vernietigd. En nog- maals herhaalde hij, dat de Grieken bleven bij hun voornemen om het landen van Turksche troepen te beletten. Delyannis protesteerde met verontwaardiging tegen het bombardement der Europeesche schepen; hij noemde dit bombardement een wilde, goddelooze, onrechtvaardige daad, want de Turken hadden het gevecht uitgelokt. De blokkade van Kreta noemde hij een onbegrijpelijke daad, hij voegde daaraan nog toe de mededeeling, dat hij den Griekschen Het meisje zocht haar vertrek op en verborg zich voor ieders oogen. Thans, nu gejuich en namelooze smart in haar ziel streden, zou zij haar groomoeder niet onder de oogen durven komen. In de eenzaamheid moest zij om kracht bidden. De eerstvolgende tijd bracht niets nieuws. Het verhoor der getuigen duurde steeds voort en her haalde malen werd Rainer voor een kruisvuur van vragen geplaatst. Doch steeds betuigde hij zijn onschuld, zonder dat men hem geloof schonk evenwel ontbrak voldoende bewijs om hem te kunnen veroordeelen. De vrijheer werd met het gebeurde in kennis gesteldhij ontving het bericht in Zwitserland waar hij met zijn jonge vrouw vertoefde en hij verbleekte, toen hij vernam, dat al zijn kunst- schatten in vlammen waren opgegaan. Hij kon slechts met moeite zijn toorn bedwingen. z/Wat is er gebeurd vroeg Constance, die in een bekoorlijk nachtgewaad aan het venster leunde. Zwijgend reikte hij haar den brief over, waarin hem het onheil werd medegedeeld. z/Maar dat is schandelijk Welk een laaghartige wraak J" riep zij uit. //Hans Rainer boezemde mij altijd reeds zulk een afkeer in. Hij zal, hoop ik, de gerechtelijke straf niet ontgaan." z/Blinde haat en wraakzucht moeten hem het ver- stand hebben doeu verliezen," zei Gisbert, terwijl hij met somber gelaat de kamer op en neer stapte. //Zijn woestheid was mij bekend, doch tot zulk een schurkachtige daad achtte ik hem niet in staat." De terugkeer van het paar was niet een der vroolijkste. Soms gevoelde de vrijheer een oogen- blik van woede, dat Alexandra of de rentmeester hem niet eerder hadden gewaarschuwd. Maar dan vertegenwoordigers in het buitenland had opge- dragen daartegen krachtig te protesteeren. Zooals men ziet, is er te Athene niets gewijzigd men volhardt er bij zijn gevaarlijk bedrijf en zelfs worden nu dreigementen geuit tegen de mogend heden. Mochten dezen 'tinderdaad tot geweld laten komen, dan zou Griekenland een oorlog kunnen verwekken aan de Macedonische grens, buiten het bereik der gemeenschappelijke vloot- macht dus Dit fraaie plannetje der oppositie-leiders schijnt te Athene algemeene sympathie te vinden, wat voor een deel is toe te schrijven aan ondersehatting van Turkije 's krijgsmacht in Macedonia Uit Konstantinopel blijft men berichten van concentration aan de Grieksche grens. Lit Kanea luiden de berichten steeds ongunstiger; t kornt telkens weer tot schermutselingen tusschen chistenen en mohamedanen en daar, waar zij 't sterkst zijn, ontzien de christenen zich niet wreedheden te bedrijven tegen mohamedanen. Eergistermiddag werd te Athene officieel gemeld dat Gandaso in handen was gevallen van de christenen. In Engelands Lagerhuis deelde Curzon het volgende mede omtrent de gebeurtenissen op Kreta. Het blijkt niet, dat een Turksch oorlogsschip heeft medegedaan aan het bombardement van de stellingen der insurgenten op 21 Eebruari. ZoolangKanea door de mogendheden bgzet is geweest, zijn geen troepen uit Kanea vertrokken. Het is niet juist, dat een Engelsch oorlogschip een Turksch transportschip met troepen aan boord heeft geescor- teerd. De positie van de garnizoens in Cautanos en Selinos is zeer kritiek. Vier oorlogsschepen van de geallieerde vloot zijn gegaan naar de stad op de kust, waar de garnizoens belegerd worden. Kolonel Vassos heeft aan de admiraals beloofd dat hij vier Grieksche officieren zou zenden om de opstandelingen te bewegen, aan de garnizoens vrijen uittocht toe te staan. Ter gelegenheid van den jaardag zijner kroning hield Z. H. de Paus eergisteren receptie. Bij die gelegenheid hield de Paus eene toespraak over de eenheid der kerk en van geloofsovertuiging. Die was, zeide hij, dank zij der verbroedering onder de volkeren, tegenwoordiggrooterdan vroeger. Dat gevoelen inspireerde den Paus tot het begun- stigen in Frankrijk van het werk der eensgezind- heid op grondwettelijken grondslag, en wanneer dit werk der verzoening voltooid zal wezen, zullen Frankrijk en de kerk daarvan overvloedige vruchten trekken. Gisteren werd de Paus 87 jaar oud. dacht hij weer, dat zij mischien zijn geluk niet hadden willen storen. En toch was dat geluk zoo groot niet Constance was zeker een der schoonste vrouwen, doch zij kon zoo onbeschrijflijk hard en nukkig zijn. Wanneer hij haar hartstochtelijk karakter beschouwde en in haar vurige oogen blikte, dacht hij onwillekeurig aan de eeuwige sneeuw, die ook schijnt te gloeien en toch nooit smelt. Gedurende de reis sprak ook zij zeer weiuig en verzonk steeds in diep gepeins. De wonde, die haar hard had ontvangen, was nog bij lange na niet geheeldEen gevoel van spijt verbitterde nog altijd haar leven, naast een gevoel van haat tegen Camory en Hildegard. Op ,/Hohenfels" werden zij door Alexandra ontvangen. //Ik heb voor Olga uw komst verzwegen," zei de oude juffer. //Zij is thans weer meer lijdende dan anders en een lang opblijven zou haar kunnen schaden, bovendien moet ik u verzoeken in haar bijzijn zoo weinig mogelijk over het afgebrande pavil- joen te spreken. De schrik heeft een vreeselijke uitwerking op haar gehad, en nog raakt zij opge- wonden, wanneer men haar aan het gebeurde her- innert. Zeer somber ging deze eerste avond voorbij. Men ging spoedig scheiden. De vrijheer bleef echter nog lang aan het venster van zijn kamer staan. Alles kwam hem zoo vreemd en veranderd voor. De heerlijke geuren, welke de avondwind hem tegenwaaide van de rozen uit het park, herinner- den hem aan het venster, met rozen omgeven, waar achter jaren geleden de schoone, bleeke engel lag, van wiens lippen hij den laatsten ademtocht had gekust. TER \EIZE\S(!HE t(II litVI Hit biaii verschijnt itianudas-, Woensidajc- en Vrijdagaroad, uitggezonilerd op Feestdagen, bij den uitgever P. J. VjHV OK SAHiOK te Ter W« Aanvragen om toelating tot de openbare lagere dagscholen in de gemeente TER NETJZEN kunnen worden gedaan tot 311 Mailrt IMSII, ter gemeente-seeretarie. Alleen kunnen worden toegelaten kinderen, minstens 6 jaar oud of althans in den loop van het jaar dien leeftijd bereikende. Ter Nenzen, 2 Maart 1897. Burgemeester en Wethouders aldaar, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. De Burgemeester van TER NEUZEN vestigt de aandacht op de volgende bekendmaking van den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid De Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid brengt ter kennis van belanghebbenden 1°. dat overeenkomstig de artikelen 13 en 27 der Veilig- heidswet (wet van 20 Juli 1895, Staatsblad no. 137) het hoofd of de bestuurder van eenefabriek of werkplaats v d o r I April 1§97 aan den Burgemeester van de plaats, waar de fabriek of werkplaats is gelegen, moet zenden eene opgave a. van het bedrijf, dat wordt uitgeoefend b. van de soort van drijfkracht en het aantal krachts- werktuigen die worden gebezigd c. van het aantal der personen, die aldaar in den regel zullen verblijven; d. voor het geval, dat de fabriek of werkplaats behoort tot de inrichtingen, die gevaar, schade of hinder kunnen ver- oorzaken en niet mogen worden opgericht zonder vooraf verkregen vergunning, van het gezag, dat de vergunning gaf tot het oprichten en van de dagteekening van het besluit, waar bij de vergunning werd verleend. 2°. dat de vorm der sub 1 bedoelde opgr;ve, vastgesteld bij besehikking van den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid van 5 December 1896, no. 166, Afdeeling Arbeid en Fabriekswezen, is opgenomen 'n de Staatscourant van 16 December 1896, no 296. 3°. dat op overtreding van art. 13, 1® lid of van art. 27 der Veiligheidswet in art. 19 dier wet eene straf is gesteld van hechtenis van ten hoogste eene maand of geldboete van ten hoogste honderd gulden 4°. dat de veiligheidswet onder fabrieken en werkplaatsen verstaat I. alle zoowel open als besloten ruimten, waar in of voor eenig bedrijf pleegt gewerkt te worden aan het vervaardigen, veranderen, herstellen, versiercn, afwerken of op andere wijze tot verkoop of gebruik geschikt maken van voorwerpen of stoffen, of waar in of voor eenig bedrijf voorwerpen of stoffen eene daartoe strekkende bewerking plegen te ondergaan een en ander voor zoover aldaar een krachtwerktuig of een oven wordt gebezigd of tien of meer personen plegen te blijven. Daar waar de werkzaamheden ten behoeve van eenzelfde bedrijf worden verricht in afzonderlijke, doch met elkander in gemeenschap staande ruimten, worden de afzonderlijke ruimten geacht een onafgescheiden gebesl uit te maken II. vlasbraakhokken en zwingelketen. 5°. dat onder krachtwerktuigen worden verstaan, werktuigen, die de drijfkracht leveren noodig voor het in beweging brengen van een arbeidswerktuig of aan een toestel als: stoomwerktuigen gas-, petroleum-, benzine-, beete lucht-, water- en electro- motoren wind-, water- en door dieren gedreven molens. 6°. dat onder ovens worden verstaan zoodanige besloten ruimten, die verhit worden en dienen om te bakken, te calcineeren, droog te distilleeren, te gloeien, in te branden of te smelten, als aardewerk- en poceleinovens brood-, koek-, beschuit- en banketbakkersovens emailleerovens glasovens gloeiovens kalkovens lakovens moffelovens pannen-, steen- en tegelovens retortovens smeltovens vlamovens. 'sHage, 19 Februari 1897. De Minister voornoemd, VAN DER SLEIJDEN. Ter Neuzen, 3 Maart 1897. De Burgemeester voornoemd, J. A. VAN BOVEN. -EBB™——mmmgmg—mmmasmgg,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1897 | | pagina 1