B E RICH T. Christslijks School gaat niet door. Huisschilder en Behanger. sens partij HUISRAAD, BURGERL1JKE STAND." Hoogwatergetij te Ter Neuzen. vertentien. Fotograaf VAN OVERBEEKlT Ilandelsbericbten. Openbare Verkooping 't Zou moeilijk te zeggen zijn, wat a] niet van papier gemaakt kan worden nu we al gehoord hebben van papieren huizen, wielen, spoorstaven enz. Thans wordt bericht, dat papier een uit- stekend materiaal is voor drijfriemen. Deze bestaan niet, zooals men wellicht denken zou, uit buigbare reepen van die stof, maar uit buisjes van goed ineengedraaid en sterk samen- gedrukt papier, van Manilla-hennip gemaakt en aaueengeregen met draden van dezelfde stof. Na behandeld te zijn met chemische stoffen, die buig- zaambeid en vastheid aan de banden geven, wordt een surrogaat verkregen, dat in alles uitmunt boven gewoon leer (altijd volgens de fabrikanten). De riemen zijn onverslijtbaar, rekken of krimpen niet en zijn veel goedkooperook hebben ze niet te lijden van electrische invloeden. De samenvoeging van de uiteinden geschiedt door hennipdraden, zoodat de riemen uit een stuk gemaakt kunnen worden zonder dwarsnaad. Een ander papier-praeparaat is de kogel. Een officier van het Fransche leger heeft deze nieuwigheid uitgedacht. Volgens hem hebben zijne projeetielen, bij gelijke uitwerking, niet dezelfde noodlottige gevolgen als metalen kogels. Zij stellen de getroffenen evengoed buiten gevecht, maar de sterftekans wordt veel geringer, daar de kogels gemaakt zijn van gedesinfecteerd papier, waar- door geen besmettende stoffen in de wond dringen. Nog ef;n stap verder en men schiet met zelf- werkende antiseptische kogel-capsules, gevuld met carbol, sublimaatwater enz. Een 54jarige strijkster, Claudon genaamd, woonde met haar 12jarigen zoon Louis in de Grande Rue no. 46 te Villejeuf (Frankrijk). Sedert geruimen tijd gekweld door een duldeloos lijden, vatte zij het voornemen op, een eind aan haar leven te maken, waartoe haar zoon haar de behulpzame hand moest bieden. Men heeft inij verzekerd, dat alleen de dood mij van mijn lijden kan verlossen, sprak zij tot den knaap. Wilt gij mij helpen sterven P Louis antwoordde bevestigend, waarop zijn moe- der hem houtsholen liet halen, hem opdroeg de vensters goed dicht te stoppen en het open for- nuisje aan te steken. Vervolgens omhelsde zij hem en zond hem naar bed. Tot weerziens, moeder, zeide de knaap, terwijl hij twee kussen drukte op de wangeu van haar, die hij niet levend meer zou wederzien. Het was negen uur des avonds. Des anderen morgens omstreeks zes uur, toen Louis de kamer zijner moeder binnentrad, had zij opgehouden te leven. Hij waarschuwde daarop de buren, die tevergeefs pogingen aanwendden om de levensgeesten weer op te wekken. En toen de commissaris van politic het kind ondervroeg om de omstandigheden te weten te komen, die den dood der vrouw waren voorafgegaan, antwoordde hij met de grootste kalmte, dat hij haar niet ongehoorzaam had willen zijn. Te Arlon is het gezin van een sacristjjn der synagoog, den heer Goldschmidt, door kolen- damp uit de calorifere vergiftigd geworden. De vader en de moeder, die het venster hadden trachten te openen, werden in de nabijheid daarvan op den vloer uitgestrekt gevonden. De vader stierf kort daarna. In eene andere kamer lagen drie kinderen in een bedeen leefde nog, de beide andere waren dood. In een ander bed leefde een knaap nog, maar zijn leven was oogenschijnlijk in gevaar. Onder het bed vond men het lijk van een klein meisje, een kind van de oudste dochter van den heer Goldschmidthet arme kind had zich het gelaat met de nagels opengekrabd. Later stierf er nog een kind. De moeder en twee kinderen van 10 en 7 jaar brachten er het leven af en werden door buren opgenomen. De vorige week is bijna een geheel bataljon infanterie te Weimar, na het gebruik van het middagmaal, varkensvleesch met aardappelsalade, ziek geworden. De kazerne vertoonde in korten tijd een onbeschrijflijk tafereel van onreinheid, dat niet beter werd toen de officier van gezondheid als geneesmiddel een drank gaf om het gebruikte voedsel spoedig geheel te verwijderen. Den volgen- den dag waren de manschappen nog ziek, maar zij zullen vermoedelijk alien herstellen. Alleen de weinigen die bijna niet gegeten hadden bleven vrij, ook de onderofficieren, die een eigen tafel hadden. Men vermoedt dat in de salade een schadelijke stof is gekomen. Een Amerikaansche millionair, Richardson, is door een paar avonturiers, die zich meneer en mevrouw Stanton noemen, opgelicht en naar Mon treal gebracht. Ze hielden hem daar in hun woning gevangen en bedwelmden hem voortdurend, terwijl ze hem in enkele heldere oogenblikken wissels tot hoog bedrag lieten teekenen, welke ze dan verzilverdeD. De politie was hen op 't spoor, maar ze kregen daar de lucht van en vluchtten met hun slacht- offer naar Engeland. Tot zoover het Amerikaansche verhaal, dat de ronde doet, maar zeker onder de noodige reserves dient te worden aanvaard. Een half bewezen misdaad wordt ook nu nog half gestraft, zou men zeggen. In Frankrijk ten- minste. Te Riom is een strafproces gevoerd tegen een man die beschuldigd werd met een houweel een ander te hebben doodgeslagen. De eenige bewijzen tegen den beklaagde, die hardnekkig ontkende, waren, dat men aan de punt van zijn houweel een paar haren heeft ontdekt, die men voor haar van den vermoorde hield en dat de dochters van den ongelukkige een zakmes meenden te herkennen, dat bij den beklaagde is gevonden. De jury heeft den beschuldigde schuldig verklaard, maar heeft verzachtende omstandigheden aangenomen eigenlijk alleen omdat zij niet zeker was, dat zij zich vergiste. Nu is de man niet ter dood veroordeeld, maar tot 15 jaar dwangarbeid. INGEZONDEN STUKKEN. Mijnheer de Redacteur In uw verslag der vergadering van bietenver- bouwers, den 24en dezer te Axel gehouden, is er sprake van een door mij geuit gevoelen, waarvan eene verkeerde uitlegging gegeven wordt. De voorwaarden van de beetwortelcontracten voor 1897, die door de Nederlandsche suikerfabrikanten vastgesteld zijn, kunnen, de landbouwers zelven hebben het moeten hekennen, zeer wel in sommige provincien of gedeelten van provincien uitgevoerd worden. Donderdag jj. werden even wel de voorwaarden van het contract besproken met betrekking tot het zoogenaamde //land van Axel" en als men nagaat dat daar millioenen kilogrammen beetwortelen in een kort tijdsbestek moeten geleverd worden aan de stations van de lijn MechelenTer Neuzen met hunne zoo zeer bekrompen plaatsruimte en in het vooruitzicht dat, evenals ieder jaar, het aantal benoodigde wagons elken dag veel te gering zal zijn, komt men tot de conclusie dat sommige voorwaarden van het bedoelde contract in die streek niet goed kunnen uitgevoerd worden. Maar tusschen dit gevoelen en de verklaring dat de contracten overal in het algemeen voor de land bouwers onaannemelijk zijn bestaat een hemels- breed verschil. Ik zal niet verder uitweiden over eene zaak die reeds sedert te lang op aller lippen zweeft, daar de personen die er onmiddelijk bij betrokken zijn, volkomen op de hoogte zijn. U, Mijnheer de Redacteur, dankzeggend voor de verleende plaatsruimte teeken ik U dw. dr., P. Malotaux. Aan den om advies verlegen zijnden landbouwer. Het slot van uw ingezonden stuk in de Ter Neu- zensche Courant van Donderdag 25 Februari jl. luidt z/Hiermede eindig ik, en zal niets meer over z/deze zaken zeggen ook er niet meer op z/terug komen." Voorwaar, zeer gemakkelijk, om zich van het geven van uitleg of het verstrekken van bewijzen af te maken. Zoo men bewust is van onwaar- heden te hebben verkondigd. Ook mij ontbreekt lust en tijd voor couranten- polemiek, maar hoe ongaarne ook, ik mij daaraan overgeef, zoo kunnen er toch redenen zijn, om niet te zwijgen. En die redenen bestaan, althans wat mij betreft. Zeer kort zal ik den zoogenaamden weetgierigen landbouwer antwoorden. Ik begrijp zeer goed, de schrijver wegens familie- betrekking zijn naam niet openbaar wenscht te maken, daar zijne familie nog al uitgebreid is, en mij niet onbekend. De door mij bedoelden winter, waarin ik wensch voordrachten te houden is dien van 1897/8, dus hierin gaan wij volkomen accoord, slechts bij uil- zondering, en ter wille der noodzakelijkheid houd ik dezen winter eene voordracht en wel Maandag 1 Maart a. s. De verzekering dat ik weinig heb uitgegeven ter wille mijner landbouwstudie, sedert ik land- bouwkundig adviseur ben, is moeilijk door schrijver vol te houden, en denk hij niet genegen zal zijn,mij terug te geven, wat ik sedert dien tijd uitgaf voor wetenschappelijke instrumenten en chemicalien. Dat ik in mijn vorig schrijven, het woord leugenaar gebruikt heb is mij onbekend, doch nu schroom ik niet zulks te doen, omdat het niet waar is, dat ik aan de pachters gezegd heb, zij met geen andere agenten dan met mijn agent te Axel mogen contracteeren, om de dood eenvoudige reden, dat ik geen agent te Axel heb. Wel heb ik eenige pachters gevraagd, of zij de voorkeur willen geven te contracteeren aan twee fabrieken, met name Moerbeke en Fr. Wittouck, zoo dit hen niet tot schade leiden kon. Een leugen is het ook, ik mij aan de fabriek te Moerbeke heb aangemeld als hoofdagent, en een nog grootere leugen, de schrijver dit met eigen oogen gezien heeft, dit is totaal onmogelijk, tenzij door een valsch geschrift, of de brief in kwestie door den anonym schrijver slechts half is gelezen. Wel heb ik vroeger 5 millioen beeten te koop geoffreerd aan die fabriek, dat geheel wat anders is, later wat de weetgierige schrijver schijnt niet te weten, werd mij het agentschap voor die fabriek aangeboden, doch heb daarvan persoonlijk afgezien, zooals trouwens in mijn voorgaand schrijven te lezen staat, daar waar ik over agentschap spreek. Of van mij heil voor den landbouw wordt verwacht, weet ik niet, alleen doet het mij genoegen te constateeren, dat dit niet het geval is bij den anonymen schrijver, behoorende tot een gehalte, waarvan ik geen steun verlang, zelfs niet hebben wil. Het slot van het vuurwerk door den schrijver afgestoken, een boquet van onbegrijpelijke aardig- heden, doet den vuurwerkmaker alle eer aan, en ik kan niet nalaten hem met de geestige vinding te feliciteeren. F. Hombach. Hulst, den 27 Februari 1897. Rotterdam, 1 Maart 1897. Binnenl. Granen. Alle soorten Granen, Boonen en Erwten waren voldoende ter markt. Voor puike soorten bleef de stemming prijshoudend. Tarwe, Rogge, Wintergerst 10 cent, Meel Boonen, 25 cent lager. Men noteert Zeeuwsche Tarwe f 5,80 h f 6,50 Canada- Tarwe 5,a 5,40 Rogge 3,75 a /4,10 Wintergerst f 3,75 it 4,40 Zomergerst f 3,75 it f 4,30 Chevalier f 4,50 a f 5,50 Haver f 2,25 a f 3,25 alles per hektoliter. Paardeboonen f 5,/5,15; Witte Boonen f 6,a 8,75; Bruine Boonen 5,50 it 7, Blauwe Erwten, kooksoorten, f 5,75 a /6,40; voedersoorten 5,it 5,40Kanariezaad 5,a f 6,50 alles per hectoliter. Buiten 1. Granen. Tarwe per 2400 k.g. op levering flauw Maart f 184, Mei f 176 a f 177. Rogge per 2100 k.g. Maart 100 a 99, Mei f 100 it f 101. Gerst Zwarte zee f 104 it f 105 per 2000 k.g. Haver Libau 6,25 per 100 k.g. Mai's 77. Cinquantin f 119 per 2000 k.g. Meel. Prima inlandsch 12,it f 12,25; 1° soort 11,it 11,25extra puik Hongaarsch 15,— it 15,25 1« soort 13,25 it 14,25 Prima Amerik. patent 13,a 13,75 le soort 11,75 it 12,— 2= soort 10,— it 10,75 ZeeuwscheTarwebloem 12,50; ongebuild/10, Duitsche Roggebloem 8,25 a 9,gemalen Rogge 7,50 alles per 100 kilo netto. Runderprijzen 58 a 64; Kalveren 76 it 86Schapen 45 a 50 Yarkens 42 it 44 cent per kilo. Melk- en kalfkoeien 125 it 220stieren 75 a 100 pinken f 30 it 50; vaarzen /70 it 110; biggen en nuchtere kalveren 8 it 15 alles per stuk. Aardappelen. Zeeuwsche jammen 2,10 it 2,50 Geldersche blauwe 1,75; Champions 1,25 it f 1,50Poters f 1,it f 1,10 alles per mud. Boterprijzen 50 it 56 in vaten en 55 it 65 cent in stukken per half kilo. Zeeuwsche Eieren 4,it 4,20 Buitenlandsche f 3,50 per 100. Zeeuwsche Ajuin 80 it 90 cent per 47 kilo. Amerik. Petroleum onveranderd in vaten per 100 kilo f 9,80 en 7£ cent per liter. YEEHANDEL in BELGIE. Weder geene verandering op den prijs van de vette slachtbeesten. Markten sterk bezet. ZEE T IJ JL> I IN (dr E IN. Van 26 tot en met 28 Februari. Brio Eric Van 26 tot en met 28 Februari werden langs de Oostsluizen alhier 19 binnenvaartuigen op- en 25 afgeschutdoor de Westsl. 4 op- en 3 afgeschut. D A G E N. Yoorm. Nam. Dinsdag 2 Maart. 1.22 1.43 Woensdag 3 1.59 2.17 Donderdag 4 n 2.33 2.49 Vrij dag 5 3.3 3.18 Zaterdag 6 3.32 3.46 Zondag 7 4.1 4.14 Maandag 8 u 4.28 4.43 Getrouwd H. J. M. v. d. WINCKEL TH. BERNARD, die, namens wederzijdsche familie, hun harte- lijken dank betuigen voor de vele blijken van belangstelling, bij hun huwelijk ondervonden. Ter Neuzen, 1 Maart 1897. heer en mevrouw DE RIDDER betuigen bij deze hunnen hartelijken dank voor de vele blijken van belangstelling, door hen ondervonden bij het overlijden hunner geliefde kinderen. Ter Neuzen, 1 Maart 1897. Ondergeteekenden betuigen, ook na- mens hunne kinderen, hun hartelijken dank voor de zeer vele bewijzen van belangstelling, bij de herdenking van hun 25jarige echtvereeniging ondervonden. Ter Neuzen, 1 Maart 1897. V. E. GALLE en Echtgenoote. TE TER NEUZEN. INSCHR1JVING van nieuwe leerlingen tegen 1 April a. s. Ter Neuzen, 1 Maart 1897. HET BESTUUR. De geannonceerde verkoop op Woensdag 3 Maart, van het huis van den heer J. M. ZIETSE, P. DREGMANS, Notaris. gedurende de maand Maart elken Woensdag, Donderdag en Yrijdag te Ter Neuzen. Ondergeteekende bericht het geachte publiek van Ter Neuzen en omstreken, dat hij zich gevestigd heeft als Door een zeer nette en civiele bediening hoopt hij zich de gunst van het publiek waardig te maken. A. VAN DUIJSE, Lange Kerkstraat Ter Neuzen. te TER NEUZEN. Notaris Van der Moer, te Ter Neuzen, zal op Y r ij d a g 12 Maart 1897, des namiddags te 12i uur, ten verzoeke van de erven van den heer GUILJAAM DEES, te Ter Neuzen, aan het door genoemden erflater bewoond geweest zijnde huis aan het kanaal, in het open baar verkoopen tafel en bestaande inUittrektafel gewone Tafels, 19 Stoelen, 2 Zetels, Boogkabinet met Kommen, Chiffoniere,Hoek Kachels met toebehooren, Hangklok, Schilderijen, Pendule, Vazen, 4 pluimen Bedden met toebehooren, Vloer- kleeden, Spiegels, Hanglamp, Stoven, Baro meter, Bijbels, eene partij Boeken, Vleeschkuip, Ketels, PetToleumstel, Kleerkast, Glas-, Ge- leierd- en Aardewerk, Keulsche Potten, Pannen, Doozen, eene partij Erwten, Tarwe en Aardappelen, Bascule met Gewichten, Karn Roomtonnen, Waschmachine, Spekladder, Brandhout, Turf enz. Verder20 Kippen en Hanen, Varken en een baatgevende Melkkoe, en wat meer zal worden geveild. Koopen tot en met 3,— contant. TerSeuien. Huwelijks-aangiften. 26 Febr. Levinns Buijtler, oud 34 j., jm. en Johanna de Jonge, oud 38 j., jd. Daniel Bareman, oud 22 j., jm. en Berbera Riemens, oud 21 j., jd. Hendricus Baart, oud 59 j., weduwn. en Maria Catharina Koch, oud 43 j., wed. Egge Bakker, oud 23 j., jm. en Catharina Bliek, oud 22 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 25 Febr. Johannes Daniel Wolfgang, oud 22 j jm. en Marie Ursule Therdsd Wemaer, oud 23 j., jd. Geboorten. 21 Febr. Augusta Rosalia Dominica Maria, d. van Petrus Joannes Buijsse en van Maria Louisa de Smaele. Brigitta Hillegonda, d. van Lodewijk Yinken en van Catharina Verbeme. 24 Febr. Anthonie, z. van Jan Stroo en van Janna Cornelia Frederiksen. 26 Febr. Margaretha, d. van Coruelis de Putter en van Maria Verschelling. 27 Febr. Pieternella Suzanna Cornelia, d. van Jan Wisse en van Leijntje Wilhelmina Kolijn. Franyois, z. van Krijn van Tatenhove en van Janna Pieterse. Overlijden. 22 Febr. Dina van der Welle, oud 82 j., echtg. van Iman Rijnberg. 25 Febr. Martinus Wesdorp, oud 66 j.. weduwn. van Johanna Verkamman, echtg. van Jannetje Adriana van de Zande. Datum, VLAG. NAAM. M3. Van en naar. Lading. Voor Ter leuien 26 Deens. s.s. Knud 2885 Bilbao minerie Eng. s.s. 3134 idem idem 27 Eng. barge 240 Vlissingen ledig 28 Ned. s.s. Mascote 3114 Leith stukg. Eng. s.s. Turquvire 1375 Brugge ledig Van Ter Semen 27 Eng. s.s. Hailing 2199 Londen stukg. idem Sinloo 3207 Bilbao ledig idem Toftwood 2995 Middlesbro idem Voor (>ient 26 Eng. s.s. Dynamo 1364 Hull stukg. idem Spindrift 2003 Londen idem idem Don 2658 Goole idem 28 idem Castlefield 6381 Port Tampa phosph. idem Sea Belle 2152 Londen stukg. idem Bivoux 3244 Bristol landb.zout Rus. s.s. Olga 4673 Libau vlas Van Client 27 Fra. sch. Julia 327 Quimper phosph. Eng. s.s. Isabelle 1723 Dublin idem idem Sea Gull 2100 Londen stukg. idem Don 2658 Goole idem idem Dynamo 1364 Hull idem 28 Noor. brik Hardi 967 Arendal ledig Eng. s.s. Anglia 2469 Leith stukg. Van Selzaete i 28 Eng. sch. Alembic 721 Hamburg ledig EN

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1897 | | pagina 3