Binnenland. Buitenland. (iemengde berichten. Door de aanneming door de Tweede Kamer van het amendement-Drucker-Kerdijk op art. 5 van het ontwerp tot oprichting van Kamers van Arbeid, is bepaald, dat de Kamer bestaan zal half uit patroons en half uit werklieden. Ook is aangenomen op art. 7 een amendement van den heer De Kanter om den voorzitter te ver- plichten op uitnoodiging een vergadering te beleggen. Hieina kwam een voorstel van den heer Kuyper om de Kamer 't recht te geven vaste commissies te benoemen om adviezen van deskundigen in te winnen en met andere Kamers in overleg te treden. Dit amendement werd bestreden door den heer Pyttersen, als niet passende in het kader der wet. Morgen voortzetting. Er zal weldra geen aanleiding meer bestaan om //sluiting van Schiedam" te eischen. Het brandersbedrijf aldaar gaat voortdurend achteruit. Nu men in Januari in Belgie begonnen is, gist te fabriceeren, is de uitvoer van dit artikel naar dat land zeer verminderd en daardoor den branders een gevoelige slag toegebracht, terwijl voor- namelijk door de concurrence van Delft ook de uitvoer naar Engeland in de laatste jaren aan- merkelijk vermindert. De eene branderij na de andere wordt dan ook uit eigen beweging gesloten. TER NEUZEN, 1 Maart 1897. In de op a. s. Donderdag des voormiddags te 10 uren te houden openbare vergadering van den gemeenteraad alhier, komen de volgende punten in behandeling Brief Gedeputeerde Staten Kamer van Koop- handel en Fabrieken voorstel bekeien weg Molen- en Koedijkenbesteden riool naar duiker in westbuitenhaveningekomen rechtskundig advies betrekkelijk erfpachtsrechtenheffen rechten op overgedragen gronden 's rijksdomeinverzoek om ontslag gemeentebodevoorstel voorziening in de vervangingingekomen stukken. Bij Kon. besluit is eervol ontslagen Mr. H. M. G. Kloppenburg, op zijn verzoek, als lid en voorzitter van het college van regenten over het huis van bewaring te Ter Neuzen, onder dankbe- tuiging voor de in die betrekkingen bewezen diensten, en benoemd tot lid en voorzitter van genoemd college van regenten Mr. W. F. E. Spiering, kantonrechter te Ter Neuzen. In het bisdom Breda hebben o. a. de volgende benoemingen plaats gehad Tot kapelaan te Heerle bij Wouw A. G. A. Vermeulen, thans kapelaan alhier; tot kapelaan alhier A. van der Maden, thans kapelaan te St. Jansteen tot kapelaan te St. Jansteen A. de Kort, thans kapelaan te Hontenissetot pastoor te Halsteren P. Schoen, thans pastoor te Boschkapelle tot pastoor te Boschkapelle J. Wijnen, thans kapelaan te Oosterhouttot kapelaan te Hontenisse E. de Kerf, priester van het seminarie. Zaterdag werd alhier de lBte algemeene ver gadering in dit jaar gehouden der vereeniging ,/Vereenigde Handwerkslieden" in haar gebouw in de Donze-Visserstraat. De eere-voorzitter, de heer M. Eijke, schetste in eene boeiende rede den toestand der vereeniging. Alvorens een eigenlijk verslag te geven sprak ZEd. over arbeid. Duidelijk deed spreker uitkomen, wat men door arbeid te verstaan had, hoe ieder mensch hoog of laag geplaatst moet werken, hoe arbeid ziel en lichaam gezond houdt ja den mensch gezond houdt, hem geeft het zoo noodig gevoel van eigenwaarde. Hoog noodig achtte spreker onderlinge samen- sprekingen over de wijze waarop gearbeid dient te worden. En dat velen er eveneens zoo over denken, bewijst deze stichting. Niet altijd was de opkomst der leden evenwel zoo als gewenscht is, waarom ZEd. de leden aanspoort tot deelneming aan besprekingen enz. Aan het Leger des Heils werd het locaal ver- huurd voor diens oefeningen, het resultaat dat men, als steun der fondseu, verwacht had, was niet bereikt, waarom spreker den raad gaf het contract voor het einde van het tegenwoordige op te zeggen. Voor andere bijeenkomsten werd het gebouw slechts eenmaal verhuurd, n. 1. aan een feestviering der Orkestvereeniging. De verwachting ten dezen opzichte waren niet bevredigd. De afdeeling Tooneelkunde met 10 leden had twee uitvoeringen gegeven doch daar gebleken was, dat het locaal te klein is moest men naar een andere gelegenheid uitzien. Dit was eveneens het geval met de afdeeling zang". Deze, onder directie van den heer J. Bierle, is bloeiende en telt 23 werkende, 40 gewone leden en 45 donateurs. zijn vertoornd, afstootend uiterlijk maakte echter een sleehten indruk en bevestigde een ieder slechts in de overtuiging, dat de tegen hem ingebrachte beschuldiging werkelijk gegrond was. Een tal van getuigen werd gehoord, alien stemden echter daarin overeen, dat men al reeds lang een dergelijken daad zijnerzijds had verwacht. Directe bewijzen kon echter niemand inbrengen. (Wordt vervolgd). Spreker bracht nog een woord van hulde aan den heer J. Soeter, die de vereeniging heeft moeten verlaten. Soeter was de man die het initiatief tot oprichten der vereeniging nam. ZEd. schetste zijne verdiensten en achtte het plichtmatig dat hij tot eerelid was benoemd. Hierna werd medegedeeld hoedanig het hoofd- bestuur en dat der afdeeling was samengesteld, waarna uitvoerig de rekening van 't afgeloopen jaar werd ter kennis der leden gebracht. Hieruit bleek dat een batig saldo van f 72 aanwezig was en het afgeloopen jaar alzoo niet onvoordeelig was. Ten slotte spoorde spreker aan tot trouwe opkomst en wenschtte alien een gelukkig jaar. Nadat de heer Vooren een woord gesproken had over het nut van de beoefening der edele zangkunst en de heer J. Soeter over de nadeelen van het misbruik van sterken drank werd de avond onder gezelligen kout en afgewisseld door de uitvoering van eenige zangstukken en voordrachten genoegelijk doorgebracht. Hoek, 27 Febr. De raad dezer gemeente be- sloot in zijne zitting van heden het nemen eener beslissing in zake daarstellen telephoonverbinding nogmaals uit te stellen tot eene volgende vergadering met verzoek dan van het dagelijks bestuur eene opgaaf te ontvangen meer bijzonder van de daarin door de gemeente te dragen kosten. De rekening van het bestuur der brandweer over 1896 werd goedgekeurd tot een bedrag van 74,20. De beeren J. van Wijck en W. G. Dieleman werden herbenoemd tot leden van de commissie van beheer over den grindweg Ter NeuzenHoek. Vastgesteld werden het kohier der belasting op de honden voor 1897 met een totaal cijfer van f 84 en dat van den hoofdelijken omslag dienst 1897 tot een bedrag van 3379,50. Bij de vaststelling van laatstgenoemd bedrag werd besloten de aanslagen in den hoofdelijken omslag, waarvan voor 1895 2 en voor 1896 10 werd afge- trokken dit jaar te verminderen met 20 Voor kennisgeving werden nog aangenomen a. drie brieven van Gedeputeerde Staten houdende goedkeuring van eenige besluiten der vorige vergadering; b. het bericht van den heer J. G. Bosschaart dat hij zijne benoeming tot onderwijzer alhier aari- neemt en met 1 April a. s. in dienst hoopt te treden c. de brief van Gedeputeerde Staten berichtende dat over 1895 in zake subsidie onderwijs door deze gemeente te veel is genoten 225. d. eene schriftelijke dankbetuiging van den onderwijzer J. J. van Doeselaar voor de verhooging zijner jaarwedde, en e. de opgaaf van den Voorzitter omtrent den uitslag der gehouden aanbesteding van het nummeren der huizen, benevens diens mededeeling dat het hoofd der school hem verzocht heeft den Raad zijnen dank te betuigen voor de hem verleende gratificatie. Hoek, 1 Maart. Verleden Zaterdag sprak de heer J. C. Jansen hier in het oude schoolgebouw over //het eenvoudigst Pensioenstelsel" der Amster- damsche Maatschappij van Levensverzekering, een pensioenstelsel voor arbeiders, dienstboden, onder- wijzers enz. Hij spoorde daarbij de arbeiders aan tot zuinig- heid, gaf hen den raad in overleg te treden met hunne werkgevers om gezamenlijk op die wijze op ouden dag een voldoend pensioen te verkrijgen en wees hen op het feit, dat in andere plaatsen, o. a. te Ter Neuzen dit stelsel meer en meer aan- hangers krijgt. Vooral de jongelingen moeten voor dit stelsel gewonnen worden. Konden deze er toe gebracht worden jaarlijks bijv. f 10 te storten in deze Spaarkas dan zouden deze een dubbelen zegen afwerpen, daar zij aan den drankduivel onthouden werden en voldoende waren om een mooi arbeiders- pensioen op te brengen. Er was onverdeelde aandacht. Velen waren echter niet opgekomen vooral weinig werkgevers. Henestdijk. J.l. Zaterdag werd alhier door het bestuur van het waterschap Hengst- en Rum- mersdijk bij enkele inschrijving aanbesteed 1°. Het van de haven van Walsoorden naar 3 gedeelten polderwegen vervoeren van 244,000 stuks lessines- en quenastkeien, van 915 c. M., en 4000 M1. kantsteenen, en 2°. het verrichten der noodige aardewerken in- en het over 2.50 M. hreedte met genoemde keien en kantsteenen bestraten van die wegsgedeelten samen lang 1976 M. Voor het eerste perceel werd ingeschreven door A. J. Bogaert te Hontenisse, voor 1794; A. Magnus en C. L. Weemaes te Clinge, voor 1597,78 D. Ferket te Boschkapelle, voor 1488,65Y2D. de Witte te Ter Neuzen, voor f 1440 W. Adriaansens P. A.z. te Walsoorden, voor f 1350 en J. F. Adriaansens P. A.z. te Walsoorden, voor 1225; en voor het tweede perceel door A. J. Bogaert te Hontenisse, voor f 1313 K. de Vos te Ter Neuzen, voor /1145; W. Adriaansens P. A.z. te Walsoorden voor f 1125 en J. F. Adriaansens P. A.z. te Walsoorden, voor 1073. Beide perceelen zijn aan den laagsten inschrijver gegund. De Grieken blijven nog steeds volharden in hun verzetwel is er door enkele bladen gemeld, dat zij geneigd waren tot toegevend'neid, doch volgens de //Times" volhardt koning George in zijn eens aangenomen houding. ,/Ik zal alle mogelijke middelen gebruiken om mijn doel te bereiken," moet hij aan den koning van Denemarken geseind hebben, //en zal nooit rusten, vdor ik de vereeniging van Creta met Griekenland heb verkregen." Van de reserves van 1892 en 1893 hebben zich reeds 18,000 man aangemeld om dienst te nemen ook de reserves van 1890 en 1891 zijn reeds onder de wapenen geroepen daaruit mag men besluiten, dat de Grieken voorloopig niet tot rust zullen komen. Voor die gevolgtrekking getuigt ook het volgende uit het dagblad //Ephemeris," waarvan wordt beweerd, dat het in nauwe betrekking staat tot het Hof. z/De Grieken zullen Creta niet verlaten," zoo schrijft dit orgaan, //ook al zullen de mogendheden verbazend groote troepen tegen hen uitzenden. De grooten en machtigen kunnen worden overwonnen en aan de verachting worden prijsgegeven, wanneer zij onteerd worden. lets dergelijks wacht den vereenigden legers van Europa op Creta. De koning der Hellenen heeft aan zijn leger bevel gegeven Creta te bezetten en dit blijft daar. De koning blijft en zal blijven bij zijn bevel en het leger zal zijn posities handhaven om de eer der Grieksche vlag op te houden." De Grieken schijnnen wel tot toegevendheid gezind, mits, zooals uit Konstantinopel bericht wordt, Griekenland het beheer krijgt over Creta, gelijk Oostenrij k het thans heeft over Bosnie. In de Turksche hoofdstad is men evenwel van oordeel, dat de opgewondenheid in Griekenland tot bedaren zal komen, zoodra de autonomic van Creta zal zijn afgekondigd. Uit Konstantinopel wordt verder gemeld Op verzoek van eenige aanzienlijke ingezetenen van Herakleion, heeft de Engelsche gezant den Engelscheu admiraal bevolen, de forten van Hierapietra en Spinalonga, waar 8000 Muzelmannen door Grieken en opstandelingen zijn ingesloten en met den dood worden bedreigd, te beschermen. De sultan heeft geantwoord, dat de gezanten hem nog niet hadden gevraagd, zelfs het initiatief te nemen voor de automie van Creta. //Daily News" verzekert, dat eenTurksch regiment te Elassone in Macedonia is aangekomentwee andere regimenten worden daar verwacht. Zes batterijen zijn per spoor te Sorsabito gearriveerd, doch zonder paarden. Er worden nog zes batterijen veldartillerie van Karayon en 10 regimenten infanterie van Syrie verwacht. Aan de Grieksche grens moeten thans 70,000 man verzameld zijn, terwijl binnen eenige dagen in Macedonia 250,000 man Turksche troepen zullen staan. Het Turksche transportschip //Ismir" is met ammunitie na Saloniki vertrokken. Een troep van 100 Grieksche vrijwilligers, die Dinsdag den Piraeus uitstoomden naar Kreta, heeft het niet verder gebracht dan Milo en is Donderdag te Athene teruggekeerd. Honderd twintig anderen, die door de vreemde oorlogsschepen verhinderd werden bij Kolymbari te landen, zijn eveneens teruggekomen. Italiaansche, Fransche en ook Duitsche studenten houden nog voortdurend betoogingen ten gunste van Griekenland. Gladstone heeft aan de //Temps" een brief ge- schreven, waarin hij constateert, dat Rusland in de Oostersche kwestie geheel van houding ver- anderd is. De oude staatsman schrijft//Ik vraag mij af, wat czaar Alexander II gedacht zou hebben van de houding, die Rusland sedert twee jaren en nu aanneemt. Over de houding der mogendheden gevoel ik de smart der verontwaardigingik vind dat de mogendheden bezig zijn, de maat van hun eigen schande vol te maken. De inbrekers hebben, na staaltjes vanhunkunst te Souburg en te Middelburg te hebben gegeven, thans Vlissingen tot terrein hunner werkzaamheid uitgekozen. In den nacht van Woensdag op Don derdag braken zij op twee plaatsen inin de consistorie-kamers 'der Doopsgezinde kerk en der Gereformeerde kerk A, waartoe zij zich door het breken van een glasruit den toegang verschaften. Wat de inbraak in de Geref. kerk A betreft, vernemen wij het volgende De dief of dieven zijn van de tuinzijde door het wegnemen van een ruit in de consistorie ge- komen. In deze consistorie staat een kast. Deze heeft men met een breekijzer opengebroken en daaruit eenig klein geld, pi. m. 1 en wat oude munten medegenomen. Yerschillende busjes, waarin zich nogal wat bevond, in die kast aan wezig, waren juist Woensdag geledigd. Ook de deur in de gang, die naar de pastorie leidt, heeft men opengeinaakt. Verder schijnt men niet doorgedrongen te zijn en is de inbreker, men vermoedt aan de sporen in den tuiii van den, langs denzelfden weg heengegaan. De bewoners hebben van niets gehoord. In de Doopsgezinde kerk mislukte hun toeleg, doordien de dieven in hun werk door den koster en de kosterin werden ge- stoord. Bij hun vlucht lieten zij hun inbrekers- werktuigen achter, bestaande in een breekijzer, een beitel en een nijptang, welke later door de politie in den tuin werden gevonden in de nabijheid van de ingeslagen ruit. VI. Crt. Donderdagavond werd aan den commissaris van politie te Groningen telegrafisch bericht ge- zonden, dat te Rozendaal een paar jongens uit Groningen waren aangehouden, die van plan waren de Belgische grens over te steken. Zij waren in het bezit van een paar revolvers en eenige messen. Nu was te Groningen bij verschillende win- keliers diefstal van geld gepleegd en waren goederen op eens anders naam gehaald. De veelbelovende jongelui, die daarvan verdacht worden, zijn opge- vraagd. Een van hen is een leerling der ambachts- school en uit de provincie afkomstig. De andere is van Groningen en heeft reeds meermalen met de politie kennis gemaakt. Donderdagnacht ontstond te Apeldoorn door nog onbekende oorzaak brand in een huis aan de Dorpstraat, bewoond door J. S. waarin een bierhuis gehouden werd. Slechts met moeite konden de bewoners, door uit een raam te springen, gered worden, daar in zeer korten tijd door den fellen wind het geheele perceel in brand stood. De vrouw, die vrij ernstige kneuzingen kreeg, werd in een nabijzijnd huis binnengedragen, alwaar Dr. Hermanides de eerste hulp verleende. De brandweer was spoedig ter plaatse. Huis en inboedel waren verzekerd. Uit Sloterdijk schrijft men Van den veehouder Verweij aan den Nodweg zijn niet minder dan zeven schapen door honden verscheurd en drie andere deerlijk gehavend. Eenige weken geleden was reeds een kwade hond, die de schapen achternavolgde, gedoodnu wordt weder met nieuwe zorg door de politie gewaakt. Men herinnert zich dat ruim twee jaren geleden het Drentsche dorp Beilen in rep en roer was om verlost te geraken van een wat al te geurenden fabrikant, die, een half uur buiten het dorp, in een houten gebouwtje muskus bereidde. Hoe hardnekkig en doordringend die geur is, blijkt uit het bericht, dat men nu nog een sterke muskuslucht waarneemt tot op verren afstand van de plek, waar de fabriek heeft gestaan dat uit den grond nabij de straat naar het station, waar het houtwerk van de afgebroken keet- vrij diep is begraven, zoodat men er tuinvruchten over heen verbouwt, een sterke muskuslucht stroomt, en dat zelfs in de goederenloods van 't station, waar destijds emballage van den fabrikant is geborgen geweest, ofschoon die loods op last van het spoor- wegbestuur is gezuiverd en gezwaveld, de odeur nog merkbaar is. Eergisteren vervoegde zich in den winkel van den heer Roelof Citroen, jnwelier iu de Kal- verstraat te Amsterdam, een jongmensch met een gesloten envelop. De heer Citroen vond daarin een briefje van een dame aan het Oosteinde woon- achtig, waarin deze verzocht den brenger een aantal gouden ringen op zicht mede te geven. De heer Citroen vertrouwde de zaak niet, daar hij de dame, wier handteekening op het briefje stond, kende. Hij vroeg den jongen man of hij bij die familie in dienst was, was, waarop het antwoord luidde dat hij er palfrenier was. Toen begreep de heer Citroen, dat de zaak geheel mis was, want de dame in kwestie hield geen equipage en had dus waarschijnlijk ook geen palfrenier in dienst. Hij telefoneerde naar de familie en kreeg ten antwoord dat men geen briefje gezonden had. De heer Citroen liet toen den jongen man in den winkel in 't oog houden en telefoneerde de politie om een paar rechercheurs te sturen. Dezen kwamen en rekenden den oplichter in, maar deze wist zich in de Kalverstraat los te rukken en zette het op een loopen, door de recher cheurs nagezet. Op den O.Z. Voorburgwal werd hij door een paar heeren gegrepen en naar het bureau van politei Pietershal gebracht. De eigenaar van het Casino Halensee, bij Berlijn, ontving onlangs per telephoon het verzoek, 's namiddags om 4 uur in het stations-restaurant te Berlijn te komen, waar zijn advocaat hem wenschte te spreken, en hij ging daarheen. Omstreeks half vijf werd zijn vrouw aan de telephoon geroepen. Het was haar man, die haar opscheldedaaraan twijfelde zij niet. Zijn stem klonk wat vreemd, maar hij gebruikte de tusschen hen afgesproken herkenningswoorden. Hij ver zocht haar, een som van 950 Mark klaar te leggen, welke hij in den loop van den namiddag door een boodschaplooper zou laten halen. De juffrouw vertelde die opdracht van haar man aan een stamgast in het restaurant. Deze vond de zaak verdacht, en hij ried haar aan vdor het afgeven van het geld, dat waarschijnlijk dienen moest tot afdoen van de rekening van den advocaat, nog eens per telephoon inlichting te vragen. Zij deed dit, en toen kreeg de zaak een heel ander aanzien. Op het kantoor van den advocaat was de res taurateur, die in het stationskoffiehuis voor niet had gewacht en van den rechtsgeleerde vernomen had, dat deze hem volstrekt niet daar had be- scheiden. Ook de boodschap over het geld was niet van hem gekomen. Men nam nu in het Casino maatregelen om den boodschapper, dien men verwachtte, behoorlijk te ontvangen, en toen de man tegen half zes kwam om het geld te halen, werd hij door een politieagent gevangen genomen. Het was een jonkman van 19 jaar. Een ge- wezen bediende uit het restaurant, dien hij als aanlegger van deze poging tot oplichting aanwees, werd ook in hechtenis genomen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1897 | | pagina 2