uitgesteld. T Voordracht Hoogwatergetij te Ter Neuzen. Advertentien. Vereenigingen „Concordia" en „De Volharding." Suikerbieten-Contracten 1897. door den Heer F. H0MBACH, herhaaldelijk heeft verzocht, een inspecteur te mogen spreken, wijl men overtuigd was, dat een fatsoenlijk man onmiddellijk een einde zou hebben gemaakt aan de handelingen der agentenmaar men kreeg geen inspecteur te zien. Eenige agenten, die op de getuigenbanken ter terechtzitting plaats genomen hadden, riepen den kantonrechter uit de verte toe, dat er den geheelen nacht geen inspecteur op het bureau geweest is. De reus, die ons onlangs een bezoek bracht, zegt het N. v. d. D., treedt thans avond aan avond in het circus Care (Lorensz) op. Hij doet niet veel anders dan optreden, maar dat is voldoende. Hij is trouwens zoo groot, dat Amsterdam vol is van hem. Voor de winkelramen worden allerlei stukken van zijn garderobe vertoond, o. a. een bottine nummer 62, een handschoen no. 14 en een hoed met een binuenwijdte ran 72 c. m. De heer Wilkens meet 2 m. 45 c. m. en is 22 jaar oud. Daar hij nauwelijks de kinderschoenen is ontwassen en hij nog hard groeit, zal hij hier te lande spoedig remplagant kunnen zijn voor twee militieplichtigen. Bij Lorenz wandelt hij genoeglijk roud, geeft de menschen op den allerhoogsten rang handjes, terwijl hij langs de bovenste klapstoelen kuiert, en leegt nu en dan met een teugje zijn bier, dat hij in een glas van anderhalven liter buiten men- schelijk bereik op een paal zet. Er worden uit zijn naam uitdagingen gedaan. De langste heeren mogen naast hem op een stoel klimmen en dan het papiertje uit zijn gestrekte hand halen. Als het gelukt, krijgen ze 8000 dollars, of iets daar- omtrent. Dezer dagen scheelde 't geen haar, of dat kapitaal was in Nederland /onder de menschen" gekomen. Er meldde zich een zwaar gebaard heerschap met een tropische gelaatskleur aan, die als een bezaansmast op den stoel ging staan. Hij bereikte het papiertje, maar kon't niet pakken, want de reus, ook geen kind, hief zijn hand op boven de horizontale lijn en ging daarbij nog arglistig op zijn teene staan. Dat was valsch, zeide het publiek en het stak die meening niet onder klapstoelen of banken. Men schrijft uit Arnhem aan het Yad. //Das Vaterland mag ruhig sein." Voor den krijgsraad te Arnhem bevindt zich een soldaat der koloniale reserve uit Nijmegen voor//meineed" en voor //derde desertie". Dat jongmensch dient nog geen negen maanden en heeft in dien tijd vier maanden gevangenis ondergaan, twee dagen gevangenis, dertig dagen provoost, vier en vijflig dagen politiekamer en twintig dagen arrest, makende alzoo tweehonderd zes en twintig strafdagen van tweehonderd zeventig dienstdagen. Nu rijst de vraag, wat den kommandant der reserve er toe kan leiden om zoo'n exemplaar in dienst te houden en had, ter verantwoording tegenover de rijks- schatkist, zoo iemand niet al lang uit den dienst ontslagen moeten worden De rechtbank te Haarlem liet eergisteren mevrouw S. van Wermeskerken-Junius toe tot het leveren van bewijs door getuigen, dat zij in de jaren 1892.1894 door haren echtgenoot zwaar en gevaarlijk werd gewond en mishandeld, geschopt, getrapt en gestagen, zoowel met de vuisten als met een ijzeren sleutel en dat hij getracht zou hebben haar te smoren en haar op allerlei wijze met woorden had beleedigd. Zij heeft deswege scheiding van tafel en bed aangevraagd. Het getuigenverhoor heeft J 8 April plaats. De moordaanslagen in de hoofdstad Door een dienstmeisje in de Spinozastraat werd aan de politie medegedeeld, dat de vermoedelijke moordenaar tot tweemaal toe 's avonds in die straat door haar was gezien. Rechercheurs van politie stelden zich verdekt op in de woning, waar het dienstmeisje dienstbaar was. Na een paar uren wachtens hoorden zij een doordringenden kreet. Op de plek, waar de man gezien was, had een worsteling plaats. In een oogwenk had den zij den ruigmuts bij den kraag gevat. //Houd hem schreeuwde de man, met wieu hij gewor- steld had en die bleek een bewoner van de Spinozastraat te zijn, die ook zijne verdachte be- wegingen had opgemerkt en bewust van de nabij- heid van politie, niet geschroomd had deze bij de arrestatie behulpzaam, zelfs vdor te zijn. De gearresteerde verzette zich hevig en trachtts op allerlei wijzen zijn onschuld te betuigen, maar hij werd door het drietal stevig vastgehouden en naar het bureau aan de Mauritskade gevoerd. Na eenige ondervragingen aldaar viel niet lan- ger te loochenen dat men een Rijksveld- wachter gevangen genomen had, die, onafhankelijk van de maatregelen der gemeentepolitie, aan het korps der Rijksveldwacht ook wel gaarne de eer zag toebedeeld, den geheimzinnigen vrouwenaan- rander aan den rechter te hebben overgeleverd Een week geleden kwam een juffer bij het Nieuwsblad voor Nederland meedeelen, dat haar man was uitgegaan met 1160 waar van hem slechts l/3 toekwam en dat hij nu al dat geld had verloren. Zij plaatste in genoemd blad een advertentie, waarbij zij van het verlies den eerlijken vinder kennis gaf en een goede belooning beloofde. Reeds den volgenden dag kwam op de advertentie een dikke brief, 't Spreekt van zelf dat de vrouw werd verwacht om te vragen of er brieven waren. doch zij kwam niet opdagen. Eerst Dinsdag kwam zij hooren of er iets gekomen was. De brief werd haar gegevenzij opende hem en toen ze den inhoud zag, werd zij beurtelings rood en bleek van aandoening. Hier, hier, mijnheer, riep zij, kijk, een, twee, drie, vier, vijf bankjes van honderd, hier die van 40 en daar die van 60 maar dat is niet ge- noeglaat ik goed tellen daar is slechts 820. Er was geen letter schrift bijde eerlijke vinder had zichzelf een belooning van f 340 toegekend. De zaak is in handen der politie gesteld. Het Centrum schrijftHier ter stede (Amsterdam) verschijnen drie goedkoope liberal e of radicale volksbladen, die in voortdurende con- currentie met elkaar leven en hun uiterste best doen, om hun superioriteit onder het volk te handhaven. Onlangs is er nog een vierde bij- gekomen, hetwelk zoo goedkoop is, dat zelfs de winkeliers, die tegenwoordig op een half pond boter vijf pond worst toegeven, er geen hoogte van kunnen krijgen. Zoo iets verhoogt niet weinig de spanning onder het courantenlezend publiek, en dit gewent zich zachtjes aan het denkbeeld dat er niets plezieriger en voordeeliger is dan het lezen van een half dozijn goedkoope volks bladen. Wie aldus met zijn tijd meegaat, krijgt alles voor niemendal. Koopt men boter, dan krijgt men worst toe, een inslag van oude Leidsche kaas geeft meteen een flinke bezending galanterieen. En zoo gaat men ook al, couranten-lezend, voor niemendal naar muziekuitvoeringen en naar kunstavonden, men trekt faumeuse sommen uit de loterij, men krijgt stapels cadeaux in speel- goederen, men verzekert voor niemendal zijn leven tegen ongelukken en nu zijn we goed ingelicht zal er eerstdaags voor de abonne's van onze volksbladen gelegenheid zijn, om zich gratis door den dokter te laten cureeren, of wel, indien deze niet slaagt, zich plechtig te laten begraven aan dit laatste zou dan de voorwaarde worden ver- bonden dat de lijkstatie moet worden voorafgegaan door een banierdrager met het exemplaar van het geachte orgaan, waarvan de overledene een trouw lezer was. Als dit niet trekt, trekt niemendal. Te Marseille heerscht groote ellende in den laatsten tijd. Er zijn herhaaldelijk menschen van honger gestorven. In twee dagen zijn in het ge- meentelijk verwarmingslokaal drie menschen van uitputting en gebrek bezweken. De pest is nu te Bombay aan het afnemen, volgens de officieele berichten. Op de pestconferentie te Venetie werd meege- deeld, dat de Britsche regeering heeft besloten, dit jaar de bedevaarten van Indie naar Mekka geheel te verhinderen, en de conferentie nam een resolutie aan, om bij de mogendheden, die een inihamedaansche bevolking in haar gebied hebben, aan te dringen, dit jaar die bedevaarten met alle middelen te verhinderen of zoo veel mogelijk te beperken. De //held van de Niagara," de koordedanser Blondin, die indertijd op een ijzerdraad den Niagaraval overging, is te Ealing o'verleden. Emel Gravelet Blondin werd den 28sten Eebruari 1824 te St. Omer in de nabijheid van Calais ge- boren. Hij was de zoon van een acrobaat en ontving zijn opleiding in de acrobaten-familie Ravel. Na Europa en Amerika doorreisd te hebben, waar zijn toeren de algemeene bewondering opwekten, volbracht hij den 30"ten Juni 1859 in 't bijzijn van 250,000 toeschouwers zijn tocht op't gespan- nen koord over de Niagaravallen. Verschillende malen herhaalde hij later dit kunststuk op stelten, geblinddoekt, met een kruiwagen, enz. Sedert eenige jaren had Blondin zich teruggetrokken op zijn landgoed Niagara-House te Ealing bij Birming ham, waar hij in den ouderdom van 73 jaren is overleden. Door een anoniemen schrijver gewaarschuwd, begaf zich een inspecteur van politie te Brussel naar de woning van een welgestelde burgervrouw, om onderzoek te doen naar een van hare drie kinderen, een zevenjarig meisje, dat nooit voor den dag kwam. Hij vond de moeder met een ander kind aan tafel en ontdekte de kleine ver- waarloosde in een afzonderlijk hokje, verschrom- peld, vergroeid en vervuild, slechts met een ge- scheurd hemdje bekleed en blootsvoets. Het kind mocht, als een hond, onder de tafel bivakeeren, waar het nu en dan wat eten kreeg, en sliep in een waschmand. Haar lichaam droeg sporen van talrijke mishandelingen, o. a. met een gloeienden pook. Tegen de ontaarde moeder, die het gebruikelijke excuus gaf: dat het kind niet zindelijkelijk was, is eene vervolging ingesteld, en de kleine werd in een hospitaal opgenomen. Over de vreeselijke ramp, welke in 1895 de stoomboot //Elbe" heeft doen ziuken, is thans voile licht verspreid, Bij het onderzoek was reeds het verinoeden gerezen, dat de stuurman en de man op den uitkijk van de #Crathie" tijdens de aan- varing niet op het dek waren. De kok had ver- klaard dat zij zich toen in de koinbuis bevonden, maar die getuigenis stond op zich zelf; de man aan het roer legde geen stelliger verklaring af. Thans heeft de laatste, die zich in Amerika en dus //buiten scliot" bevindt, den Eugelschen rechter geschreven dat inderdaad de stuurman (wien bij vonnis reeds zijn bevoegdheid is ontzegd) en de uitkijk beneden aan het koffiedrinken waren en de //Crathie" dus zonder leiding was. De rechter heeft hiervan kennis gegeven aan de Duitsche regeering, namens welke mededeeling is geschied aan de vergadering van het N autische Verein, die deze week te Berlijn gehouden is. Een Duitsch blad bevat het volgende bijzonder schrijven uit Bombay, dat eene belangwekkende schets geeft van den toestand in die stad z/Als ik des morgens opsta, is mijn eerste ge- dachte de pest. Als ik des avonds ga slapen, denk ik aan de pest. Mijn testament heb ik, evenals mijne kennissen, reeds lang gemaakt. Wat de zindelijkheid en de ontsmetting aangaat, deze worden reeds voor ons alien eene onverdragelijke kwelling. Als ik een vriend de hand heb gereikt, denk ik aan besmettingmijn vrouw en kinderen geef ik geen hand meer, want ik kan de kiem der ziekte reeds in mij dragen en zou gevaarlijk worden voor de mijnen. Als ik geld ontvang, ontsmet ik het en wasch mij de handen. De gedachte aan besmetting wordt een idee fixe, dat vreeselijk is, hoe belachelijk dat ook in Europa moge voorkomen. Ik durf de handen niet meer in mijne zakken steken, want ik ben niet zeker, dat er geene voor- werpen in zijn, die in aanraking zijn geweest met een pestlijder. Van het gedurig wasschen is mijn vel dun geworden de handen krijgen bersten, die een nieuw gevaar opleveren, want in de gebersten huid zetten zich de pestbacillen vast. De bedienden willen onze kleeren niet schoonmaken, ons linnengoed niet wasschen. Daar mijn eigen voorraad sigaren op is, rook ik al sedert eene maand niet meer, want waar kan ik sigaren koopen, met de zeker- heid dat geen pestlijder of kandidaat-pestlijder ermee in aanraking is geweest P INGEZONDEN STUKKEN. ZEETIJDINGEN. Van 24 tot en met 25 Eebruari. a Van 24 tot en met 25 Eebruari werden langs de Oostsluizen alhier 32 binnenvaartuigen op- en 18 afgeschut; door de Westsl. 6 opgeschut. DAGEN. Voorm. Nam. Zaterdag 27 Febr. 10.50 11.35 Zondag 28 12.10 Maandag 1 Maart. 0.37 1.2 Dinsdag 2 1.22 1.43 W oensdag 3 g 1.59 2.17 Donderdag 4 g 2.33 2.49 Vrijdag 5 g 3.3 3.18 De uitYOering van hetzangspel //PRINSESJE", geannonceerd op 1 Maart a. s., kan wegens ziekte van een der medewerkende leden niet doorgaan en is tot nader te bepalen datum Aan Landbouwers wordt kennis gegeven dat op Woensdag 3 Maart a. s., van 10 uur voormiddag tot 2 uur namiddag gelegenheid zal gegeven vrorden tot het teekenen op een lijst naar het besluit jl. Donderdag te Axel genomen. Daartoe zullen lijsten worden gelegd in bet //Hotel Centraal" bij Cur. F. Keersemaker en in de herberg van Galle aan de R. K. kerk te Ter Neuzen. Inlichtingen zijn te verkrijgen bij het Bestuur der Afdeeling Ter Neuzen van de //Vereeniging van Landbouwers die suikerbieten verbouwen". op Mann dag 1 Maart 1897, in het Hotel //De Wapens van Zeeland" te HULST, ten l1/,, ure 's namiddags (juist). ONDERWERP: Kunnen bij den tegenwoordigen lagen prijs der suikerbeetwortelen, deze nog met voordeel geteeld worden P Alleen toeganltelijk voor die landbouwers, die ten vorigen jare beeten contracteerden met de suikerfabrieken van FRANTZ WITTOUCK te Zelzaete of Moerbekeop vertcon van hun contract. Deuren worden gesloten voor ls/4 uur. Zaamslag, 25 Februari 1897. Mijnheer de Redaclevr! Aangenaam zou het mij zijn indien u aan onderstaand schrijven een plaatsje verleende. In een ingezonden stuk in uw blad van 25 Febr., doet »een Ter Neuzenseh onpartijdig lezer" de onderstaande vraag »Begrijpt het lid Geelhoedt niet, dat al het water van de Wester-Sehelde hem niet meer zuiveren kan van de smet, of zoo gij liever wilt van de verdenking, dat de teleur- stelling, een ander het door hem begeerde en gevraagde burgemeesterschap te hebben zien verkrijgen, hem verbitterd en zwartgallig gemaakt heeft tegen zijn gelukkigeren mede- sollicitant J" Indien de inzender zoo beleefd is zijn naam te noemen en juister en nauwkeuriger te omschrijven wat hij bedoelt, bijv. dat mijn wijze van optreden in den raad van Zaamslag slechts beoogt uiting te geven aan mijne door hem onderstelde verbittering en zwartgalligheid, of dat ik mijn ambt als raads- lid gebruik om tegen mijn gelukkigeren medesollicitant te ageeren, dan zal ik met hem in debat treden. Tegen alge- meenheden, geschreven door een onbekende, verdedig ik mij niet. U dankzeggend voor de plaatsing. Uw dw. dienaar, L. J. GEELHOEDT. i Aan de Redactie der Ter Neuzenscke Cue rant. Naar aanleiding van den in het ingezonden stuk van .een Ter Neuzenseh onpartijdig lezer" voorkomenden zin »En dat de beschaving en ontwikkeling, waarop een man als Dr. Hartman onmiskenbaar bogen kan, dezen niet hebben kunnen weerhouden, bij zoodanige oppositie de rol van souffleur te vervullen, gaat heuseh mijn begrip te boven," neem ik de vrijheid u een plaats te verzoeken voor dit schrijven. Waar de inzender van zijn stuk gebruik maakt om mij in de zaak te betrekken, daar tail ik hem gaarne te woord staan, mits onder deze voorwaarden ten eerste, dat hij strijdt met open vizier en ten tweede dat hij feiten noemt. Van iemand, die zich ongevraagd als rechter opwerpt, mag toch in de eerste plaats verwacht worden, dat hij geen lafbek isdat wil zeggen, niet iemand, die zoo laag staat, dat hij wel een oordeel durft uitspreken, doch niet durft zeggen dat is mijn meening. Indien u een greintje karakter heeft, Ter Neuzenseh onpar tijdig lezer, scherm dan nu niet met woorden als.door omstandigheden kan ik mijn naam niet noemen," of: .mijn positie in de maatschappij verbiedt mij om openbaar op te treden enz. enz., u heeft personen aangevallen en in zoo'n geval is ieder beschaafd mensch' verplicht op eerste aan- maning van den aangevallene zijn naam te noemen. U is toch geen struikroover, die met een zwart masker voor het aangezicht zijn handwerk verricht Of is u zoo overtuigd van het onhoudbare van de door u voorgestane zaak, dat u zich schaamt om publiek op te treden. Daar gij, naar mijne meening, in uw ingezonden Btuk gebruik maakt van grofheden, leugens en verdachtmakingen, vraag ik u openlijk uw naam te noemen en te toonen dat u voor uwe rekening durft nemen, wat u schreef. J. C. M. HARTMAN. Zaamslag, 25 Febr. 1897. Geachte Redactie t Dat de voorwaarden en de prijzen door de suikerfabrikanten, zoowel Nederlandsche als Belgische, aangeboden, onaannemelijk zijn en bij aanvaarding moeten leiden tot den ondergang van den betenverbouwer, daarover is men het algemeen eens. Zulks blijkt ten duidelijkste uit de algemeene instemmingun alle deelen van Zeeland en ook reeds in enkele deelen van westelijk Noord-Brabant en van de Zuid-Hollaudsche eilauden aan mijne voorstellen geschonken. Op het oogenblik Woensdagavond is mij bekend, dat de eigenaars en bebouwers van ruim 2500 hektaren, welke anders dit jaar voor betenbouw zouden bestemd zijn, zich reeds verbonden hebben deze aan dien bouw te onttrekken, indien de nieuwe voorwaarden gehandhaafd blijven en de prijs bij de oude voorwaarden niet minstens negen gulden bedraagt. Dat aantal hectaren is nog wel niet groot genoeg voor eene afdoende regeling, maar uit verschillende streken moet ik nog bericht ontvangen en ook in die streken, waar reeds velen toegetreden zijn, hoop ik nog op grootere deelneming, wanneer daar maar algemeen bekend wordt en om dat bekend to doen worden, reken ik op uwe hulp dat men zich niet verbindt om voor f 9 beten te verbouwen, maar uitsluitend om ze beneden dien prijs niet te teelen. Contrac- teeren op suikergehalte staat overigens iederen deelnemer vrij. Ook de oude voorwaarden worden gehandhaafd. Weging op de groote bascule, zoo en waar dit tot nog toe gebruikelijk was na weging en lossing de beten voor rekening van den kooperpremie voor levering in September en geene boete bij niet-levering. Tien duizend hectaren moeten, indien de fabrikanten niet willen toetreden tot deze uiterst billijke voorwaarden, aan de beteu-cultuur onttrokken worden om daardoor vijf fabrieken tot stilstand te dwingen. Om tot dat aantal HA. te geraken moet een ieder, al beznait hij ook slechts een HA., tot de vereeniging toetreden. Bedenkt hetvele kleintjes maken een groote. Wie niet in de-gelegenheid geweest is, op de circuleerende lijsten te teekenen, deele per hriefkaart aan den persoon, die in zijne omgeving de leiding der beweging op zich genomen heeft, of aan mij, mede, dat hij zich verbindt tot nakoming der gestelde voorwaarden en geve daarbij tevens op het aantal hectaren of gemeten, dat hij dit jaar voor betenbouw be stemd had. Dat ieder nu goed begrijpe alleen algemeene samenwerking kan ons hier het beoogde doel doen bereiken; alleen alge meene samenwerking, zij het dan ook met opoffering van eenig tijdelijk voordeel, kan den toestand blijvend verbeteren. Wordt thans loegegeven, welke voorwaarden wachten dan den landbouwer het volgen.d jaar Bij de algemeene samenwerking moet ik tevens aandringen op spoed! Voor eene opgare van het aantal hectaren, waar- voor men zich verbonden heeft, liefst vdor den 4n der vol gende maand, ten einde het cijfer vdor den 7n overal te kunnen mededeelen, houd ik mij dringend aanbevolen. De beten-cultuur is, bij de lage graanprijzen, in Zeeland een levensvraag voor den landbouwermaar niet minder voor den werkmandaarom, geachte redactie, overtuigd van uwe belangstelling in, de algemeene volkswelvaart, neem ik de vrijheid voor het bovenstaande een plaatsje te vragen in uwe kolommen. Aardenburg, 24 Febrnari 1897. Hoogachtend Uw dw. G. A. VORSTERMAN VAN OYEN. 3 5 VLAG. NAAM. M\ Van en naar. Lading. Voor Ter Weazen s 24 25 Noor. s.s. Eng. s.s. idem Toftwood Anglia Hailing 2995 2469 2199 Middlesbro Leith Londen ijzer stukg. idem Van Ter Weazen 24 25 Eng. s.s. idem Eng. barge idem Eng. s.s. River Derwent Ullenswater Matilda Upton Eustace Ann Webster 2272 2569 274 242 2241 Londen New-Castle Ipswich Yarmouth Londen stukg. ledig stukg. idem idem Voor ♦*«-«» t 24 25 Eng. s.s. idem idem Ibis Sea Gull Isabelle 3024 2100 1723 Manchester Londen St. Breux stukg. idem ledig Van (>eaf i 24 25 Eng. s.s. idem idem idem Deens. s.s. Belg. s.s. Eng. s.s. idem idem idem Sea Belle Strait Fisher Hero Forth Thorvaldsen Stad Nieuport Dinnington Egret Ibis Edith Hough 2152 1314 2254 1451 3444 1551 1059 3492 3024 2237 Londen Hull Bristol Leith Grangemouth Bristol Goole Antwerpen idem Liverpool stukg. idejn idem idem ledig macadam stukg. idem idem suiker Voor lelzaete 25 Eng.3m.sch. Alembic 72, Havre creosoot

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1897 | | pagina 7