Gemengde berichten. Telegrafische berichten. van Ter Neuzen en althans het wintertarief gelijk aan het zomertarief te stellen om aan de schippers gelegenheid te geven zich ook voor het schutten door de sluizen te Ter Neuzen, op billijke voorwaarden te kunnen abon- neeren, en te Sas van Gent dag en nacht te kun nen uitvaren en de verschuldigde rechten te betalen. Naar wij uit goede bron vernemen, heeft Ds. R. W. de Jong te Holten, in Overijssel, ten tweede male bij de Gereformeerde kerk alhier beroepen, thans het beroep aangenomen. Met 1 Maart a. s. wordt de kommies 3de klasse bij 's Rijks belastingen B. Dorst van bier, tijdelijk verplaatst naar 's Gravenhage. Mej. P. J. Teepen, onderwijzeres aan de school te Pauluspolder, gemeente Stoppeldijk, behaalde gisteren te Breda, acte fraaie handwerken. Bij de aanbesteding op gisteren te Middelburg van het maken van twee nieuwe paalhoofden voor den Westkapelschen zeedijk, in een perceel, was laagste inschrijver de beer B. van Eck te Ter Neuzen, voor f 12,940. Zaamslag. Het comite, dat ook in deze ge meente gevormd is voor het Nationaal Huldeblijk aan H. M. de Koningin-Weduwe, Regentes, bestaat uit de volgende leden J. Barendregt Azn, Burgemeester, Eere-Voor- zitter. A. M. Knottnerus, Predikant Ned. Ilerv. gem., Yoorzitter. D. de Rijcke, Hoofd eener Bijz. school, Secretaris. W. A. Vrolijk Jr., Predikant Geref. kerk B, Penningmeester. Jac. Dieleman Pz., landbouwer. J. G. Eijke, opzichter van de waterkeeting der Margaretbapolder c. a. Abr. Elorusse, arbeider. A. Kok, Hoofd der Openh. school (Othene). C. Leunis, Winkelier. C. P. Michielsen, landbouwer. A. H. v. Minnen, Pre dikant Geref. kerk A. A. Riemens Jz., Wethouder. J. Riemens Jv. Larez., landbouwer. J®. Zegers, landbouwer. Axel, 26 Pebr. Donderdag 1.1. hield de beer G. A. Vorsterman van Oyen van Aardenburg, in het logement //Het gulden Vlies" alhier eene rede over beetenverbouw in 1897, in verband met de door de fabrikanten uitgegeven contracten. Spreker zette duidelijk uiteen, dat hier onder- linge samenwerking der bietenverbouwers volstrekt noodzakelijk is, om zoodoende eene macht te ver- krijgen tegenover bet enorme kapitaal der fabri kanten, die dit niet gaarne zonder intrest zouden laten liggen. Daarom moeten de landbouwers bij elkaar kun nen brengen 10,000 H. A. om die te bezaaien met beetwortelen it 9 per 1000 Kg. netto, en onder dezelfde voorwaarden te leveren, waaronder ze in 1896 geleverd zijn. Wanneer deze 10,000 H. A. den 7dtn Maart e. k. niet bij elkaar zijn, dan is weer iedereen vrij, wat hij doen wil. Dit moet men den fabrikanten als 't ware afgeperst zien te krijgen. Door spreker werden verschillende besluiten uit andere deelen onzer provincie voorgelezen, die ongeveer deuzelfden geest ademden. Staande de vergadering werd door 94 bieten verbouwers geteekend tot een gezamenlijk bedrag van 1438 gemeten. Na de pauze (waarin geteekend werd) deelde de heer "Vorsterman mede, zooeven van de heer P. Malotaux te Sas van Gent, ter vergadering aanwezig, vernomen te hebben dat de contracten zooals ze nu zijn onmogelijk door de landbouwers kunnen worden aangenomen. (Applaus). U kunt op uw vingers natellen, hoe de zaak zich heeft toegedragen. Hoor de lui maar praten Waar men ook is, overal hetzelfde Rainer was het en niemand anders Zij zullen u nog lastig vallen, als u den brandstichter op vrije voeten laat. Denk daarom". ,/Dank u, die raadgeving geef ik u cadeau. Ga nu heen Lize strompelde weg, bleef onderweg met deze en geneu praten, redeneerde en gesticuleerde druk en wees met haar stok in de richting van den burgemeester. Zij was een gewichtig persoon geworden en vele zilverstukken werden haar in de hand gedrukt. Van minuut tot minuut steeg de opwinding. Men vertelde elkander, wat men had gehoord, er natuurlijk nog het zijne aan toevoegend. En al spoedig was er geen huis en hofstede in het dorp en de omstreken meer, waar men niet wist te vertellen, dat Kruidenlize Hans Rainer bij het misdrijf had gadegeslagen, en hem veraden had. Gp den ,/Edelhof" heerschte een diep, eigen- aardig en bang stilzwijgen. Het was alsof men onderling had afgesproken, over het feit geen woord te reppen. Rainer stond in den hoek van de kamer en tuurde. naar buiten. Steeds hing zijn blik aan de puinhopen van het paviljoen. Vreugde was er nu juist op zijn gelaat niet te lezen. De mond was zoo vast gesloten, dat twee scherp ge- teekende rimpels over de kaken liepen, tusschen de wenkbrauwen waren eveneens diepe rimpels merkbaar in de donkere oogen echter gloeiden en fonkelden het, als toen den hij Baron naar zijn ster- vende vrouw had geleid. Grootmoeder verrichtte haar werkzaamheden als gewoonlijk, doch als zij voorbij Rainer kwam, zag zij hem lang en navorschend aanstaakte zoo nu en dan haar arbeid, om het hoofd te schudden en diep te zuchten. Hildegard had blijk- baar het meest geleden van den plotselingen Onder dankbetuiging werd de vergadering ge sloten, en tevens medegedeeld, dat de lijsten steeds ter teekening liggen bij gelegenheid der graanmarkt, of dat men zich ook kan aanmelden bij de heer P. van Hoeve, of een der bestuurs- leden, desnoods ook per briefkaart met opg ave van het aantal gemeten, hetwelk men denkt te bezaaien. Philippine. Bij de veAiezing voor een lid van den gemeenteraad op Dinsdag jl. zijn 23 van de 35 biljetten ingekomen en is met 1 3 stemmen gekozen de heer P. P. Wijne. Op den heer N. Rammeloo waren 10 stemmen uitgebracht. Koewacht. Donderdagavond werd onze ge meente in rep en roer gebracht door het geroep vanbrand De schuur van den landbouwer Fr. David stond in voile vlam. Doordat er veel volk op de been was wegens een koopdag, welke dien dag op 't Zandt gehouden was, kwam er spoedig hulp op- dagen. De brandweer was ook weldra ter plaatse en ofschoon de wind hevig was, slaagde men er in de omliggende gebouwen te vrijwaren. De schuur echter met alles wat er in was verbrandde. Het vee kon nog in tijds gered wordenalleen een varken kwam in de vlammen om, terwijl een kalf nog al ernstige brandwonden bekwain. Alles was laag verkeerd. Oorzaak onbekend. Nieuw Namen, 25 Febr. Laatstleden Zondag 21 en Maandag 22 Februari werd door de fanfaren- maatschappij De Scheldezonen" alhier een concert gegeven. Telkens ten 5 ure 's avonds. Er was voor een afwisselend programma zorggedragen. Het hoofdmoment van deze avonden was het opvoeren van een historisch drama uit de elfde eeuw in 4 bedrijven met apotheose en getiteld Reginald van Valkenburg", hetwelk dan ook het grootste gedeelte van den avond in beslag nam. De titelrol in dit stuk was niet de grootste, maar voorzeker wel de moeilijkste, wegens den strijd tusschen de wraakzucht en de gewetenswroeging van Reginald en ten slotte de berouwvolle ver- zaking aan zijne euveldaden. En het moet erkend worden, dat deze rol uitstekend is vervuld geworden. Die van Van Cleef werd ook zeer goed vertolkt en met gevoel gespeeld. Vooral het slot maakte veel indruk, niet het minst door het schoone spel van Diederik en Luitpold. Vooral den tweeden avond, toen er voor de dames gespeeld werd, is er bij dit tooneel aan menig oog een traan ontvloden. Waardig was de vervulling van de rol van ridder Van Beeck, alsmede is het optreden en sterven van den rooverhoofdman zeer verdienstelijk weergegeven, ook dit laatste was eene indrukwekkende passage. De kleinere rollen hielpen er veel toe bijdragen om het stuk naar wensch te doen slagen, evenals de costumes, die bij het licht goed voldeden. De apotheose gelukte naar verwachting. Dat het stuk algemeen bijval vond, daaraan is het toe te schrijven, dat den tweeden avond de zaal te klein was om alle nieuwsgierigen te bevatten. Het blijspel was een maathoudend, niet over- dreven stuk, getiteld //Joost-Uilenspiegel" waar- van de hoofdrol zoodanig werd weergegeven, dat de versckijning alleen van Joost voldoende was om de lachspieren in beweging te brengen onnoo- dig te zeggen, hoe dit werd gedurende het spel. Onbetaalbaar mooi werd de rol van Schra- penburg, den ouden rentenier en voogd, gespeeld. De neven Karel en Anton van Weeren, die door schrik. Haar wangen waren bleek als de leliern de kleine mond had de uitdrukking van een ver- kropt weenen en uit de blauwe oogen spraken angst en droefheid. Zwijgend dekte zij de tafel voor het avondeten, doch de manier, waarop zij het deed, waar zij nu dit dan dat had vergeten, waar zij geen ding op de goede plaats zette, bewees dat, dat hare gedachten verre van haar werk waren. Het werd onrustig voor den //Edelhof". Het volk dat uit alle richtingeu samenschoolde, drong te zamen. De enkele groepjes groeiden steeds aan. Een onderdrukt gemompel werd vernomen, dat al meer en meer luider sprekend werd, toen plot- seling een steen door de ruiten werd geworpen, zoodat de ruit in honderd scherven door het ver- trek vloog. Hildegard gaf een luiden gil en Rainer snelde, onder het uitspreken van een ver- wensching naar het venster; nauwelijks vertoonde hij zich echter, of een regen van steenen volgde. Brandstichter, ellendige brandstichter I" riep men hem toe, slechts afgewisseld door de gebiedende stem der politie-agenten. Het volgende oogenblik werd de deur open- geworpen en kwam een bediende bleek van schrik binnen. „0, hemelNu wordt het erg stotterde hij. »De politie is er, over van nacht u moet naar de gevangenis I" //Wat?" schreeuwde Rainer, hem door elkander schuddend. //Naar de gevangenis ik Wat scheelt je Ben je gek Wie zegt, dat ik naar de gevangenis moet z/Iedereen, iedereen riep de verslagen bediende. Hoort u dat geschreeuw niet P Daarze stormen de trappen al op. Het is al te laat De uitwerking van deze woorden was ontzettend. Op Rainer's gelaat vertoonden zich de sporen van waanzinnige woede. Het schuim stond hem op de lippen. Hij stiet den knecht ,van zich, zoodat deze tegen den muur tuimelde, greep een Schrapenburg zijn opgevoed en de Inpakker of deurwaarder werden verdienstelijk voorgesteld. Voor en na deze tooneelstukken zijn een paar liederen gezongen 6n eene ernstige alleenspraak voorgedragen, getiteld ,/Jan Breydel bij het lijk zijner moeder." De pantomime liep goed van stapel en vormde een goed slot op het vertoonde van den avond. Voorzeker zullen de inwoners van Nieuw Namen en daarbuiten, die tegenwoordig zijn geweest, een genotvollen avond hebben doorgebracht en met verlangen naar eene volgende voorstelling uitzien. 's Gravenhage, 26 Pebr. Tweede Kamer. Het ontwerp tot wijziging der gemeentewet (raads- verkiezingen) is aangenomen met 59 tegen 25 stemmen. Bij het ontwerp arbeidskamers is beslist dat een Kon. besluit zal uitmaken wie tot patroons worden gerekend en wie niet geacht worden tot werklieden te behooren. RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Heden stonden voor bovengenoemde rechtbank terecht P. B. v. W., oud 22 j., boerenknecht, geboren te IJzendijke, wonende te Schoondijke, en J. P. M., oud 19 j., landbouwersknecht, geboren en wonende te Oostburg, beiden gedetineerd te Middelburg. (Zie ons nummer van 6 Febr. 1897.) Het O. M. vorderde voor iedere beklaagde zes jaren gevangenisstraf. In zake K. K., stuurman op het Noorsche stoomschip Bothnia, beschuldigd van het veroor- zaken van lichamelijk letsel door schuld zie ons nummer van 13 Februari is de eisch van het O. M. drie maanden gevangenisstraf. Aan de Nederl. fabriek van werktuigen en spoorwegmaterieel, voorheen de Koninklijke, op Oostenburg te Amsterdam, is de vervaardiging en levering opgedragen van 40 locomotieven ten behoeve der Zuid-Afrikaansche Spoorweg-maat- schappij. Dit is eene bestelling van ongeveer anderhalf millioen gulden en geeft voor vele maanden over- vloedig werk aan de fabriek. Uit Vlissingen schrijft men De kapitein M., van de Engelsche bark Cum brian, van Antwerpen naar Portland Or, liggende ter reede alhier, was sedert een paar dagen lijdende aan delirium, waarbij hij zijne vrouw mishandelde. Deze begaf zich naar den wal en riep de hulp in van het Britsche vice-consulaat alhier. Daarop begaven zich Dinsdagavond van hier per sleepboot naar de Cumbrian de vrouw van den kapitein, Dr. Duyvis alhier, vergezeld van twee agenten van politie, de vertegenwoordiger van den Britschen vice-consul en een waarnemend kapitein. Zonder veel moeite werd de kapitein die in een abnor- malen toestand verkeerde van boord gehaald, naar hier overgebracht en in het Gasthuis opge- nomen, alwaar ook zijn vrouw verblijft. Te Bergen op Zoom gaat men collecteeren voor een Metalen-Kruiser, die over eenige dagen 95 jaar hoopt te worden en dank zij den stoel, zwaaide die om het hoofd en snelde op de binnenkomenden toe. z/Vader, vader om 's Hemels wil steunde Hildegard, voor hem nedervallend en zijn kieen omklemmend. z/Hans, maak jezelf en ons niet nog ongeluk- kiger riep zijn moeder, terwijl ze hem vast- hield en de armen van den woesteling greep. Hij herkreeg zijn zelfbeheersching, slingerde den stoel weg, zoodat deze met een hevigen slag op den grond viel en vroeg met bevende stem wWat wilt ge van mij Wat heeft de politie in mijn huis te maken z/U wordt ernstig verdacht, de stichter van den brand te zijn, en zult ons dus moeten volgeu antwoordde de chef van de politie-agenten, ver- schenen, om hem te arresteeren. z/Wie kan een aanklacht tegen mij inbrengen ./Men heeft u van nacht gade geslagen, toen u, korten tijd voordat de brand was uitgebroken, een ladder tegen uw tuinmuur plaatstet en dien beklommen hebt, blijkbaar met het doel, op deze wijze in het park te komen." z/En wie beweert, dit te hebben gezien //Kruidenlize." Rainer verschrikte de aanwezigen door een wild, honend gelach. //En op de getuigenis van die oude beruchte heks arresteerd men mij, een man van onbesproken gedrag v U wilt zeker de tegen u aangevoerde bewijzen als leugens verklaren z/In het minst niet. Ik heb op den ladder gesfaan, doch alleen om naar mijn knecht Rupert uit te zien, daar hij zoo lang uitbleef. Toen ik hem in geen velden of wegen zag, ging ik weder in huis en weet ik natuurlijk niet wat buiten in het park is geschied." //Die bewering kunt u voor de rechtbauk ver- dedigen, Daarheen moet ik u brengen. Volgt u ons liever goedschiks, om groot opzien te ver- edelmoedigen steun der landsregeering eene jaarlijksche toelage geniet van f 5, Zondag is in een koffiehuis te Amsterdam een familiebijeenkomst gehouden van een 400tal personen, uit allerlei oorden des lands, die meenen aanspraak te kunnen maken op een onverdeeld gedeelte van een nalatenschap van zekere Neeltje Pater, in 1879 te Broek-in-Waterland overleden. Te Middelburg blijven de nachtelijke inbraken en pogingen tot diefstal steeds aanhouden, zonder tot ontdekking te kunnen komen. Woensdagnacht heeft men nu weder ingebroken in de zoutziederij op de Ileerengracht en aldaar uit een lessenaar 10 a f 12 ontvreemd. Ook de kerkelijke lokalen voor bedeeling enz. stellen de inbrekers tot hun doel. Bij de verpachting van standplaatsen, ter ge legenheid van Zierikzeesche kermis, is slechts voor den perceel ingeschreven, als voor een stoomca- roussel en wel voor f 500. Onder hen, die Woensdag op het raadhuis te Arnhem in den echt verbonden werden, was ook een paar, dat trouwde met een bewijs van onvermogen. Het bruidspaar en de getuigen wer den in drie rijtuigen naar het stadhuis gereden. In eene gemeente nabij Arnhem zou dezer dagen een huwelijk worden voltrokken. Ter be- stemder tijd verscheen de bruidegom, maar hij verklaarde van het huwelijk af te zien, omdat hij zijne bruid dronken had gevonden. Over twee maanden kom ik weerom, zeide hij bij het heen- gaan, maar dan met eene andere. Een verschrikkelijk familiedrama werd gisteren te Baarn op de Oosterheide afgespeeld. Een echt- paar leefde^sedert jaren in onmin en eergisternacht stond de vrouw plotseling op en verwondde haar man met bij 1 en mes aan het hoofd. De man nam de vlucht en toen stak de vrouw met petroleum bed, gordijnen, alle meubelen en daarna zich zelve in brand. De buren haalden de brandende vrouw uit haar hu^ en bluschten het vuur. Zij wordt in het ziekenhuis verpleegd en heeft vreeselijke brandwonden bekomen, die haar toestand hopeloos maken. Die van den man is vrij bevredigend. Voor den kantonrechter te Amsterdam is weer een mooi stukje van de politie aldaar aan 't licht gekomen. Een paar heeren waren eenigen tijd geleden, toen zij 's avonds met een stationneerenden koetsier verschil hadden over de vracht (50 of 60 cts.) door een agent naar 't bureau gebracht en daar als dronken lui behandeld, in het hok gezet enz., waarna zij een aanklacht wegens onrechtmatige gevangenhouding instelden, terwijl de politie harer- zijds verbaliseerde voor openbare dronkenschap. Afgescheiden van de vraag, of zij werkelijk eenigermate beschonken waren geweest, en enkele andere bijkomende punten van verschil, was het belangrijke, dat ter terechtzitting bij de behandeling van de dronkenschap-aanklacht bleek, het vol gende Van tijd tot tijd kwam een agent voor de tralies van het hok en zeide sarrend//hoe gaat het, mijnheer De arrestant had verschillende rnalen gevraagd om een inspecteur te mogen spreken, maar zoodanige ambtenaar was niet ge komen. Om ongeveer 2 uur werden een dronken kruier en een dito dame opgebracht en werd hij wegens plaatsgebrek ontslagen. De agent van politie heeft harde woorden van den kantonrechter moeten hooren, daar hij zich telkens tegensprak. Een der andere beklaagden zeide nog, dat men mijden. Ik heb een wagen mede gebracht en u kunt //Edelhof" door een achterdeur verlaten, de geheele bevolking is op het voorplein op de been." O, dat brutale, dat lage en gemeene volk riep Rainer. //Welk een ijver en wat een vreugde legt het aan den dag, wanneer het geldt zijn naaste eenig leed te verschaffen Ze zijn het niet waardig, dat men ze den voet dwars zet ,/Vooruit, vooruitriepen de politiebeambten. ,/Ga met God, Hans Je bent onschuldig vei- dacht en je zult je dus kunnen rechtvaardigen, dat hoop ik tenminste. God kan en zal je niet hebben verlaten." zeide de oude vrouw, terwijl zij hem de hand reikte. ,/Je moeder's zegen en gebed begeleiden je, jongen 1" Hij wendde zich tot Hildegard. Zij lag op de sofa en verbergde het aangezicht in de kussens. Haar teeder lichaam beefde geheel en al. Rainer sloeg zijn arm om de tengere gestalte en lichte haar op. Zijn gelaatstrekken vertolkten deels een woede, deels een verborgen teederheid, toen hij haar in het bleeke gezichtje en de betraande oogen zag. //Geloof je die waanzinnige bende, daar beneden nog vroeg hij haar. Smartelijk en toornig tevens klonk zijn stem. //O, vaderLieve vadersnikte ze, //mijn liefde verlaat u nimmer Hij onttrok zich aan de hem vastklemmende armen en holde het vertrek uit, door de politie- mannen gevolgd. z/Moed, kindliefzeide de oude vrouw tot haar kleindochter. Hildegard zag haar met een blik van hopelooze jammer aan. „0, ware ik gestorven, en lag ik daar buiten, bij moeder, op het Vredenhofklonk het zacht en stamelend van haar lippen. (Wordt vervolgd).

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1897 | | pagina 6