Algemeeo Mienws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 3426*. Zaterdag 27 Februari 1897. 37e Jaargang. TWEE IJ A IB E I. Binnenland. ABONNEMENT: Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. TWEEDE BLAD. F ETJILL ETON 20) Dit blijkt en uit de data en uit het feit, dat TER NEUZEN, 26 Februari 1897. TER NEliUSCRE COIIRMT. Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postYoor Nederland f 1,10. Yoor Belgie 1,40. Yoor Amerika 1,32J Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Yoor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slecbts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. bij den nltgever I". J. TAf itK MWDE (e Ter Meuzen i*olitieli Overzicht. Het vecbten gaat op Kreta ongestoord voort. Eergisteren brak plotseling brand uit in het (verlaten paleis van den gouverneur-generaal te Kanea en tegelijkertijd op eenige andere punten van de stad. Alle schepen zetten brandspuiten aan wal. De brand was gestichtdoorMohamedanen; eenigen werden door de Turksche autoriteit in in hechtenis genomen, maar weer losgelaten. Gewapende Turken doorkruisten de stad. Geduren- de den brand moesten de Europeesche officieren de brandkast van den gouverneur verdedigen tegen de pogingen der Turksche soldaten om te stelen. Er werd in de lucht geschoten om de dieven te verwijderen. Een Italiaansch matroos werd bij den brand gewond. Men vertelt ook, dat de Turksche soldaten te Halepa de Christenen hebben aangevallen. De woede van de Turken wordt aangewakkerd door de berichten uit Selino, waar hunne geloofs- genooten nog altijd door de opslandelingen zijn ingesloten. Daarover wordt door Reuter geseind Het voorstel van de consuls die te Selino geweest waren, om daar van de oorlogsschepen manschappen van verschillende nationaliteit aan wal te zetten, ten einde aan de omsingelde moslems den aftocht te verzekeren, is door de admiraals niet aangenomen, aangezien het beschik- bare getal matrozen te gering was. De belegerden zijn, naar men zegt, 2500 in getal. Nieuw ge- harrewar zal dus wellicht ontstaan want er schijnt weinig hoop te zijn op een verzoening tusschen Christenen en Mohamedanen. De admiraals hebben ten slotte -besloten, zich te bepalen tot het zenden van oorlogsschepen naar Selino, met het doel, zedelijken indruk te maken op de vechtenden. Kolonel Vassos en de opstandelingen hebben het denkbeeld om Kanea aan te tasten opgegeven, wegens de aanwezigheid van de vreemde schepen, maar op andere punten worden de aanvallen voortgezet. De opstandelingen zijn in de vlakte afgedaald achter het klooster Christopigi en steken de be- zittingen van de Mohammedanen in brand. De admiraals hebben besloten, onder de bevolking van alle steden en dorpen langs de kust een proclamatie te verspreiden, waarin ze de reden van de aanwezigheid hunner schepen ontvouwen en de menschen aanmanen tot kalmte. De over- Roman va?i B. CORONY. ffKijk eens, wie daar is!" gebood Dombrosky. Het meisje gehoorzaamde. //Mijnheer Braun vraagt om een kort onderhoud zeide zij. ,/Laal hem in de blauwe zaal, ik kom Wat heeft u mede te deelen vroeg Alexandra, toen zij voor den rentmeester stond. //Volgens de verklaring van de brandwachten moet hier aan een moed willige brandstichting te denken zijn. Deze bewering is ook de mijne, want de moge- lijkheid van een noodlottig toeval is totaal uit- gesloten. Niemand is sedert gistermiddag met licht in het paviljoen geweest. Het geheele personeel moest nog gewekt worden. De vlammen sloegen uit alle vensters tegelijk, blijkbaar omdat de brand moet zijn aangestoken. Men heeft de verschillende draperien der kleine nevenvertrekkeu in brand gestoken." //V ie zou dat dan moeten hebben gedaan Ik geloof dat u dwaaltantwoordde de juffer, doch over haar gelaat vloog een nauwelijks te bemerken siddering. z/Neen, neenHet is zooals ik het u zeg". z/Daar wij echter geen der huisgenooten kunnen verdenken Moet een vreemdeling het park zijn binnen- geslopen, Ook mij is de zaak duister. Doch Herr von Hohenfels droeg mij op, hem gedurende tuiging wint veld, dat bij de bevolking, die door ingekankerde veeten is verdeeld, hervormingen vruchteloos zouden zijn. De Gr'eken zouden thans beter dan eenig gemengd leger in staat wezen, de orde te herstellen. Degenen die van deze meening zijn, leggen er nadruk op, dat de troepen van Koning George door de bezetting van het land de belegerde Mohammedanen zouden kunnen redden, en hen beschermen, terwijl ze zich naar elders inscheepten, aangezien ze op Kreta niet kunnen blijven. Heeft de Fransche Kamer eenigen tijd geleden een wetsvoorstel aangenomen, waarbij vrouwen be- voegd worden verklaard als getuigen voor de akten van den burgerlijken stand op te treden, thans zal ook de Senaat een stap doen tot meerdere er- kenniug van de rechten der vrouw. De commissie uit dit Regeeringslichaam, die met het onderzoek van dat wetsvoorstel was belast, heeft voorgestelc die bevoegdheid uit te breiden tot alle akten, welke in rechte als bewijs gelden. Men verwacht dat die uitbreiding in den Senaat en later weer in de Kamer wel niet veel tegenstand zal onder vinden. Te Madrid werd bericht ontvangeu, dat de beude van Maximo Gomez door twee Spaansche colonnes is verslagen, met groot verlies aan dooden en ge- kwetsten. Aan verscheidene Spaansche Universiteiten hebben de studenten demonstraties gehouden ten gunste van Griekenland. In Lruguay blijven alle pogingen tot eene schikking onder de partijen afstuiten op het hard- nekkig verzet van President Borda. De aanstaande President der Vereenigde Staten, de heer Mc. Kinley, is nog steeds niet hersteld van eene, aan influenza verwante ziekte, welke een gevolg is van de drukte, welke hij voor en na zijn verkiezing moest doorstaan. Er is echter geen reden tot ongerustheid. Het ontwerp arbitrage-verdrag met Engeland is door den Senaat andermaal ter zijde gelegd, om eerst weder eenige minder belangrijke onder- werpen af.te doen, een bewijs van geringschattiug, dat de voorstanders grootelijks verbittert. Laatste berichten. Ter erkenning van dejuist- heid der houding van Duitschland, zoowel in de Cretenzer-kwestie als tegenover Griekenland, heeft Rusland, volgens een telegram van gisteren, het noodzakelijk geacht van Griekenland te eischen dat de vloot en de gansche krijgsmacht binnen drie dagen moet zijn teruggeroepen. Geschiedt zulks niet, dan zal Rusland scherpe zijn afwezigheid in alles, wat op zijn goederen betrekking heeft, te vertegenwoordigen. Ik acht het daarom mijn plicht, de zaak nauwkeurig te onderzoeken, opdat de dader gevonden, in handen van het gerecht gesteld wordeik zal mij daarom naar den burgemeester begeven. Hij moet maar een premie stellen voor degenen, die eenige aan- duiding van het misdrijf kunnen geven." ,/Zeer zeker. U hebt dan ten minste het uwe gedaan" antwoordde Alexandra, na eenige oogen- blikken te hebben nagedacht. z/Verder wilde ik u nog vragen, of u wenscht, dat mijnheer terstond met het feit in kennis zal worden gesteld". //Ja, hij zal er mede in kennis moeten worden gesteld," zeide Alexandra, //maar zooveel haast behoeft er niet gebruikt te worden, Freiherr von Hohenfels is op zijn huwelijksreis. Wij zulleu zijn geluk niet te spoedig verstoren. Onaangeuame diugen, waaraan toch niets meer te veranderen is, verneemt men altijd nog vroeg genoeg. Op mijn verantwoording, zwijgt u voorloopig nog maar." Braun maakte een toestemmenden buiging en Alexaudra trok zich in haar vertrekken terug. Yoor het slot stond een dichte menigte, die met ontzetting en klagend de verwoestingen, door den brand aangericht, gadesloeg. Steeds luider werd de verdenking hier en daar geuit, dat bier een misdrijf in het spel was geweest en velen wendden hun toornige blikken naar den ,/Edel- hot" men herinnerde zich de bedreigingen van Rainer's diep ingewortelde haat. Hij had het toch nimmer onder stoelen of banken gestoken, dat het prachtige paviljoen hem een doom in het oog was, tegenmaatregelen moeten toepassen, waarbij als tie eerste de reeds door Rusland goedgekeurde blok- kade der havens moet worden beschouwd. Rusland is het daarover eens met Frankrijk, gaat absoluut mede met Duitschland en Oostenrijk, en zal in geen geval dulden, dat de vrede in gevaar wordt gebracht. Rusland heeft de mogendheden doen weten, dat, na het ontruimen van Greta door de Grieken, allereerst rust en orde op het eiland moeten worden hersteld, waarna een autonomie moet worden ingevoerd onder de bescherming der mogendheden en de suzereiniteit van den Sultan. In de zitting der Tweede Kamer van gisteren werd door den Minister van Binnenlandsche Zaken de interpellatie van den heer Lohman over de ontslagaanvrage van Dr. Bredius als directeur van het Mauritshuis te 's Hage beantwoord. De Mi nister ontkende dat het zijne bedoeling was geweest dezen te kwetsen, maar verklaarde het feit dat hij den door Dr. Bredius niet aanbevolen onderdirecteur benoemde, daardoor, dat hij (de Minister) wilde een jongmensch, vatbaar voor opleiding, en niet zooals Dr. Bredius verlangde, een klerk. De heer Loh man beweerde dat de Minister, al ware het slechts voor den vorm, Dr. Bredius meer had moeten ontzien. De Minister zeide dat hij Dr. Bredius na diens ontslag, doch zonder gevolg, geschreven had, en laakte scherp diens publiek optreden. De debatten over de Arbeidskamers werden voort gezet. Wal burg Schmidt, geneesheer in de te Amsterdam, over wiens ruwe be- der zieke gevangenen indertijd door Cohen en anderen geklaagd is en die tot heden toe zich niet gerechtvaardigd heeft, is dezer dagen bij den minister van justitie geweest om zich dienaangaande te verantwoorden. Over den oorsprong van den Atjeh-oorlog heeft de oud-minister van kolonien De Waal een nieuw licht doen opgaan. In zijn werk over //de Indische financien" wordt de waarheid omtrent deze quaestie aan 't licht gebracht. Daarin deelt die oud-minister mede, dat het Siaktraktaat (Sumatra) in 1868 tot stand kwam en de onderhandelingen, daarover gevoerd, geheel onafhankelijk waren van die, betreffende de kust van Guinea. Dr. gevangenis handeling Alexander en hoe gaarne hij den eigenaar op deze of gene wijze eens flink benadeelen wilde. Nu kon hij triomfeeren, doch wee hem, als de waarheid aan het licht zou komen De rentmeester trad naar buiten. z/Waarheen, mijnheer Braun?" vroeg een grond- bezitter. z/Naar den burgemeester." z/Zeker aangifte doen van het vermoeden van brandstichting //Ja." z/Weet men al reeds wie..." //Nog niet." z/Verdenkt men er iemand van De rentmeester trok zijn schouders op en ging zijns weegs. Eenige uren later ging de gemeente-omroeper door het dorp. Op het marktplein en in alle voorname straten bleef hij staan en las hij om- ringd door een groote schare nieuwsgierigen //Dezen nacht brandde het nieuwe paviljoen, tot let landgoed Hohenfels behoorende met de daarbij behoorende oranjerie tot den grond af. Men ver- moedt dat de brand is aangestoken. Ieder, die nadere aanwijzing omtrent den dader zou kunnen geven, oulvangt een premie van 300 Mark. Voor me- dedeelingen vervoege men zich aan het gerechtshof, tamer no. 5." In den loop van den namiddag verscheen Kruiden- ize bij den burgemeester. //Ik weet, wie de brandstichter is," zeide zij. z/We 1 spreek vrij uit. Niets echter dan de waarheid," antwoordde hij, terwijl hij haar met wantrouwen gadesloeg. z/De hemel straffe mij, als ik het niet doen niet van Britsche, maar van onze zijde het eerst (den 30sten September 1869) het denkbeeld van de overdracht dier Afrikaansche bezittingen aan Engeland werd ter sprake gebracht. De minister De Waal meende, dat er geen beter middel was om, zoo mogelijk, aan den barbaarschen krijg onder de volksstammen aan de Afrikaansche kust langzamerhand een eind te maken, dan het brengen van de Europeesche vestingen aldaar in een hand. Zoolang Engeland en Nederland er beide waren, zouden de twee vlaggen de vijand- schap tusschen de stammen, die haar voerden, aankweekenvoor Nederland zag hij aan de kust van Guinea geen staatsdoel. De Engelsche minister, lord Clarendon, deelde in die meening van den heer De Waal en verzocht, als onze Regeering 't met dezen eens was, ,/onze voorwaarden te vernemen. Het antwoord werd gegeven den 11 Juli 1870, toen het Siaktraktaat reeds alle stadien van be- handeliug had doorloopen. Van weerszijden werd de zaak //geheel beheerscht" door het wel overwogen belang van de negerbe- volking en van de beschaving. Door de afdeeling Ter Neuzen werd heden aan ZEx. den Minister van Financien het volgende adres gezondeD Geeft eerbiedig te kennen de afdeeling Ter Neuzen van Schuttevaer dat de scheepvaartrechten voor de binnenschepen op het kanaal van Ter Neuzen, in vergelijking met andere vaarten, hoog zijn en het zeer gewenscht is die rechten op dat kanaal eindelijk te vermin- deren, waartegen Belgie, waar van overheidswege zooveel voor de binnenvaart wordt gedaan, zeker wel allerminst bezwaar zal hebben; dat, mede gelet op hetgeen in dit opzicht elders, o. a. in Walcheren, bestaat, aan de schippers ge- legenheid behoorde te worden gegeven, zich ook voor het schutten door de sluizen te Ter Neuzen, op billijke voorwaarden, te kunnen abonneerenen dat door de schippers meer en meer wordt gevoelt de last en het nadeel van de bestaande groote beperking, om te Sas van Gent te kunnen uitklaren en de verschuldigde rechten te betalen redenen waarom de afdeeling voornoemd de vrij- heid neernt zich tot Uwe Excellence te wenden, met eerbiedig verzoek, om vermindering van scheep vaartrechten voor de binnenschepen op het kanaal mocht!" verzekerde zij. ,/Hans Rainer is het!" z/Pas ophet is overal bekend, dat hij den man zeer vijandig gezind was, en als ge niets hebt, dan een vaag vermoeden, zwijg dan liever, anders zoudt ge nog wel eens wegens laster kunnen worden aangeklaagd. z/Neen, geen vaag vermoeden Niets, dan wat ik met eigen oogen heb gezien z/Nu, laat hooren." z/Den vorigen nacht was het met het kruiden zoeken wat laat geworden. Toen ik naar huis ging, moest ik den ,/Edelhof" voorbij. Daar scheen alles in diepe rust. Uit geen der vensters scheen nog licht, doch de maan was helderder dan ooit. Ik zag, dat Rainer nog in den tuin was." z/Nu, dat is niets bijzonders." z/De tuinmuur van //Edelhof" grenst aan het park, en wel juist daar, waar zich het paviljoen bevond. Tegen dezen muur stond een ladder, die Rainer beklom." z/Wat verder z/Dicht bij het paviljoen stond zooals u weet een zeer oude boom van nacht is deze afge- brand welks takken over den muur hingen. W ie niet al te stijf was en Rainer weet zich best te helpen kon, zonder eenig gevaar aldus in het park komen." U beweert dus z/Dat hij er over is geklommen, en den brand leeft aangestoken". z/Hebt ge dat gezien?" z/Neen, het was al reeds laat en ik maakte, dat ik thuis kwam. Maar ik heb hem op den adder zien staan. Dat kan ik bezweren. Wat leeft hij daar midden in den nacht te maken.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1897 | | pagina 5