Na voorlezing van dit schrijven zegt de heer Geelhoedt dat het antwoord hem niet bevredigt. De Commissaris is verkeerd iugelicht. Volgens sprekers idee is er groot verschil iti het woord voorkermis of verlof. Hij stelt voor een nieuw schrijven te richten aan den Commissaris der Koningin van den navolgenden inhoud Aan den HoogEdelGestrengen lieer Commissaris der Koningin te Middelburg. Geeft de raad der gemeente Zaamslag met verschuldigden eerbied te kennen dat de burgemeester blijkens hierbijgaande verklaring van den secretaris en den ambtenaar ter secretarie den veldwachter heeft gelast ieder uit de raadzaal te donderen, die zich in die zaal bevindt dat dus de burgemeester niet heeft aange- drongen op voorkennis van vergaderingen dat het den Raad bevreemdt dat tot heden nog geen enkel onderzoek bij den Raad of de raadsleden persoonlijk heeft plaats gehad omtrent de handelingen van den Burgemeester dat de Raad daardoor den indruk heeft ver- kregen dat inlichtingen slechts gevraagd zijn aan den Burgemeester dat, indien dit waar is, deze inlichtingen vol- komen onbetrouwbaar zijn, daar de Burgemeester herhaaldelijk van onwaarheden gebruik maakt dat de Raad steeds samenwerking heeft ge- zocht met den burgemeester doch dat het bleek onmogelijk te zijn door het willekeurig en heerschzuchtig optreden van dezen. Redenen waarom deRaadUHoogEdelGestrenge eerbiedig en beleefd verzoekt een naar alle richtingen bewegend onderzoek te willen in- stellen, omtrent de handelingen van den Bur gemeester. Bij dit adres was gevoegd de navolgende ver klaring De ondergeteekenden verklaren dat de Burge meester van Zaamslag den twaalfden Januari 1897, des namiddags te 2 ure, op de secretarie ten ge- meentehuize van Zaamslag, aan den gemeente- veldwachter, Willein van Petegem, gelast heeft in het vervolg de deuren te sluiten van de raadzaal, en niemand er in toe te laten, dan met zijn ver lof, daar hij alleen over de raadzaal had te be- schikken. Als ze er toch in koinen, dondert ze er dan uit. Uitdrukkelijk heeft de Burgemeester verklaart dat de Commissie voor den keiweg er evenmin in mag komen. Deze lastgeving geschiedde naar aanleiding van eene vergadering der Nieuwjaars- Commissie die op dat oogenblik in de raadszaal plaats vond. P. J. Wortman, Gemeente-Secretaris. 0. Castelf.ijn, Ambtenaar ter Secretarie. Zaamslag 26 Januari 1897. I. Een schrijven van de nieuwjaarscommissie van den navolgenden inhoud Aan den Raad der gemeente Zaamslag. Edelachtbare Heer en Ondergeteekenden, alien leden der door uwe vergadering den 11 Dec. 1896 benoemde nieuw jaarscommissie, gevoelen zich gedrongen het onderstaande onder uwe aandacht te brengen 1. dat op den achttienden Januari jl. de genieenteveldwachter, Willem van Petegem, aan bovengenoemde commissie heeft belet van de raadzaal gebruik te maken voor het houden eener hedeeling, daar hij van den burgemeester was gelast de deuren dier zaal gesloten te houden 2. dat na de door den Voorzitter van den Raad in uwe vergadering van 19 Januari gesproken woorden, de nieuwjaars-commissie meende aan etn misverstand te moeten denken, en daarom een vergadering dier commissie werd belegd tegen 28 Januari jl. 3. dat op den 28 Januari jl. echter wederom de raadzaal op last van den Voorzitter van uwen Raad voor de commissie gesloten was 4. dat de commissie thans niet meer kan denken aan een misverstand, doch de zekerheid heeft dat zij door uwen Voorzitter moedwillig belet wordt in die zaal te vergaderen en be- deeling te houden 5. dat de commissie ten einde de arme bevolking van Zaamslag geen schade te doen leiden, d. w. z. in dezen winter aan de armeren alhans eenige verlichting in hunnen nood te doen geworden, zich verplicht ziet hun verga deringen en bedeelingen in eene particuliere woning te houden 6. dat oorspronkelijk de Raad het werk der commissie zelf verricht heeftdat later de Raad dit werk heeft overgebracht op de schouders eener door den Raad benoemde commissie, met een der leden van den Raad als Voorzitterdat de commissie door hare vrijwillige, belanglooze doch moeitevoile werkzaamheid, meent te kunnen aanspraak maken op de dankbaarheid der ge meente, dus zeer zeker op de welwillendheid van hulpvaardigheid van den Raad, in alien gevalle op een nette der commissie tegemoetkomende be- handeling van uwen Voorzitter; 7. dat de commissie het aan het oordeel van uwen Raad zelf overlaat om de woorden uit te spreken, die uitdrukken hoe ieder, die zich den naam van welopgevoed mensch toont waardig te zijn, de handeling van uwen Voor zitter ten opzichte der Nieuwjaars-commissie noemt, en 8. dat de commissie van uw beleid meent te mogen verwachten dat u op waardige wijze zult weten te toonen dat u de werkzaamheden der commissie waardeert. Zaamslag, den 29 Januari 1897. De Nieuwjaars-commissie bovengenoemd L. J. Geelhoedt, voorzitter, Abr. den Decker, D. Galle, J" Wisse, P. Versprille, Adr. de Kraker A.zoon, S. Scheele, A. Dekker, Jac8 Diele- man Pz., Jan Verplanke, Jac8 Riemeils Jz., J. P. van de Veke. II. Besloten werd tot eenige af- en over- schrijvmgen in de begrooting voor 1896. III. Goedgekeurd worden de navolgende staten van oninbare posten Hoofdelijken omslag 1896 /II3,80J. Schoolgelden 1896 f 39,90. Cijnspachten 1891 _/3,17. IV. Het kohier van den hoofdelijken omslag voor 1897 wordt in een vergadering met ge sloten deuren behandeld. V. Rapport van de commissie in zake aan- leg van een keiweg naar de losplaats. Het rapport is van den navolgenden inhoud Aan den Raad der gemeente Zaamslag. Edelachtbare Heeren In aansluiting met ons voorloopig rapport d.d. 14 Januari 1897, uitgebracht naar aanleiding van het ons in de vergadering van 11 Dec. 1896 opgedragen onderzoek omtrent de beste wijze om den weg van den Reuzenhoek naar de losplaats in berijdbaren staat te brengen en te houden, hebben wij de eer thans nog het na volgende onder uwe aandacht te brengen Kwamen wij in ons vorig rapport al tot de slotsom, dat het aanleggen van een keiweg de beste wijze was om dien weg in berijdbaren staat te brengen, thans hebben de leden van den Raad zich kunnen overtuigen, dat slechts twee wegen openstaan om bedoelden weg berijdbaar te maken eu welof de weg geheel opbreken, uitkisten en opnieuw als grindbaan aanleggen, *of een keiweg aanleggen. Door de wijze toch waarop de burgemeester den weg heeft doen behandelen, of liever mis- handelen, is, van wat vroeger een grindbaan was, niets overgebleven dan een zeer slechte aarden- baan. Het aanleggen van een nieuwe grindbaan zal zulke offers eischen, en dan nog blijft slechts een grindbaan bestaan, dat de eenig mogelijke oplossing o. i. een keiweg is. Wij hebben onderzocht naar de beste soort keien, wat betreft duurzaamheid en hardheid en zijn tot de slotsom gekomen dat dit zijn de zoogenaamde porfierkeien van Quenast of Lessine. Voor keiwegen zijn de meest gebruikelijke matenvoor de vierkante Quenastkeien 12 tot 14 c. M. lang en breed aan den kop en minstens 12 c. M. hoogvoor de langwerpige keien, zoogenaamd 10 bij 16 c. M., aan den kop breed 9 tot 11 c. M., lang 16 tot 20 c. M., hoog minstens 14 c. M. Hierbij valt op te merken dat te kleine keien gemakkelijk kantelen en naar beneden gedrukt worden, terwijl bij te groote keien de paarden uitglijden en storten. De grootere formaten liggen dus vaster bij zwaar vervoer, doch zijn ook duurder, zoowel per 1000 stuks als per M3. Voorts geeft een langwerpige keivorm meer naden in de strekking van den weg, vooral dienstig bij opritten voor het vaster staan der paarden. Wij kunnen daarom de langwerpige vorm aanbevelen. In verband met de deugdelijkheid van den steen en de meer of minder strenge eischen die daaraan gesteld worden, is het vooral ook de koopprijs, die bij de keus tusschen de tal- rijke soorten van keien den doorslag geeft. Zoo treft men onder de Quenast of Lessinesche keien nog een soort mishakte aan, bekend onder den naam van recoupins faconnees, groot aan den kop minstens 9 bij 15 c. M., hoog minstens 11 c. M. Door de mishakking hebben ze veelal een kleinen voet en zijn aan den kop nog al verschillend van afmetingen. Zoowel de soort van steen als de langwerpige vorm blijven bestaan en strekt hun tot aan- beveling. De graad van behakking is echter laag, zoo- dat de keiwegen van deze soort porfierkeien op verre na niet zoo goed zijn als waar de behak king zuiverder is. Dient men echter vooral met de kosten rekening te houden, wat met het oog op de gemeeente-financien van Zaamslag dringend noodig is dan blijven deze keien o. i. de aange- wezen soort. Ter vergelijking geven we hier eenige prijzen. Deze prijzen zijn echter niet standvastig, maar regelen zich naar vraag en aanbod. Ze zijn berekend per M2. keien (niet keibestrating) franco Ter Neuzen. Porfierkeien van Quenast of Lessine, demi- retailles groot 12 a 14 c. M. 3,25 per M2. 14 a 16 3,40 n h 10 a 16 n y 3,60 h u h 9 a 15 n 1,85 (recoupins faconnees). Men ziet dus hieruit dat de recoupins fa9on- nees belangrijk goedkooper zijn en bij meer bekrompen middelen de keuze op hen doet bepalen. Wij hebben nu met opoffering van een goede wijze van behakking de voorkeur gegeven aan een der beste steensoorten voor straatkeien, ten eigde minder kosten te veroorzaken. Wij hadden dit doel ook vooreerst kunnen bereiken door een minder steensoort te kiezen (bij v. Luiksche keien, groot 12 a 14 c. M., welke 2,00 per M2. kosten) met behoud van een goede wijze van behakking. Bij de door ons gekozen handelwijze zal eenig meer onderhoud vereischt worden, dan met goed behakte keien, bestaande in het lichten van putten en sporen bij de laatstgenoemde handelwijze zal dit onder- houd minder zijn, doch reeds na 15 a 20jaar zal de bestrating versleten en het kapitaal voor aanleg verdwenen zijn. Voor een keibaan van keien recoupins facon nees neme men Doorniksche kantsteenen dik 10 a 12 c. M. lang 25 a 35 c. M. diep 25 a 30 c. M.voor de keien dient men in de sleuf, ontstaan door het uitbreken der grindbaan, 20 c. M. dikte zand te brengen, waaraf dan het dekzand genomen kan worden. De kosten eener strekkende meter keibaan werden ons als volgt opgegeven 3 M2. grindbaan uitbreken, verwerken der uit- gebroken grind op de bermen en onder profiel bren gen van de sleuf en de bermen a f 0,12 f 0,36 2 M. kantsteen op het werk a n 0,40 n 0,80 2,78 M3. keien op het werk a 2,00 n 5,56 0,580 M®. zand in de sleuf a 1,00 0,58 3 M2. keibaan leggen a p 0,12 j u 0,37i Totaal f 7,67 pi. m. 5 winst voor den aannemer 0,42^ Samen 8,10 Verschillende omstandigheden die wij echter vooropenbare bespreking minder geschikt achten, brengen ons er toe, aan te nemen dat bij het aanbesteden van de door ons hieronder voorge- stelde 4050 Meter lange keibaan de prijs van 7,75 per strekkende M. niet zal worden over- schreden, zoodat wij bij onze berekening dien prijs als basis hebben aangenomen. Volgens mededeeling van den Voorzitter is op den ligger der wegen en voetpaden de lengte van den weg van den Reuzenhoek door het straatje naar de losplaats opgegeven als te zijn 3492 Meter. Volgens onze meting is die lengte echter 3740 Meterwij zullen voor onze be rekening die door ons verrichte meting ten grondslag nemen. Wij deelden in ons voorloopig rapport mede, dat de te bekeien weg (door het straatje) lang is 3740 290 3450 Meter en dat tegen /7,75 per Meter 26797,50 zou kosten en dit tegen 4 1071,90 rente zou eischen per jaar. Het is gelukkig aan de scherpzinnigheid en oplettendheid van den Voorzitter van onzen Raad niet ontgaan, dat deze berekening geheel en al foutief was. De uitkomst der vermenigvuldiging van de lengte 3450 met den prijs der keien ad 7,75 is namelijk niet 26797,50, doch f 26737,50 daardoor is ook onze opgaaf van de rente 1071,90 niet juist, doch moet dit zijn f 1069,50. Het straatje is echter te smal voor het aan leggen van een keibaan er zal grond bijgekocht moeten worden en de sloot zal moeten worden vergraven. Een en ander zal waarschijnlijk ongeveer 2000 kosten, zoodat met inbegrip van opzicht, onkostenenz., welke wij op 662,50 schatten, de geheele weg ongeveer f 29,400 zal kosten, wat een interest eischt van f 1176. Wij deelden in ons voorloopig rapport mede dat het onderhoud van den grindweg jaarlijks ongeveer f 1700 zou kosten, zoodat voor aflos overblijft 1700 1176 524. Wordt de keiweg gelegd door de Val langs den Paardendijk, dan bedraagt de lengte van de te bekeien weg 4050 Meter en kost dit tegen 7,75 per Meter f 31387,50; met inbegrip van opzicht, onkosten enz., ad 612,50, bedraagt dit in ronde som 32000, wat tegen 4 een i-ente eischt van 1280. De gemeente heeft jaarlijksch beschikbaar 1700; hiervan moet echter de onderhoud van het straatje geschieden, wat wij schatten op 400 'sjaars, zoodat overblijft f 1300. De vergadering van ingelanden van den Mar- garethapolder heeft beslotenindien de keiioeg door »de Val" wordt gelegd, jaarlijks, gedurendehoogstens 40 jaren aan de gemeente f 350 bij te dragen, zoodat dan beschikbaar is 1300 f 350 of f 1650; voor aflos blijft dan over f 1650 1280 370. Indien de gemeente de benoodigde 32000 leent in aandeelen van f 250, dan is dit kapitaal afgelost in 40 jaren. Volgens onze berekening kan dus de keiweg door »de Val" gelegd worden zonder verhooging van hoofdelijken omslag. Tevens wordt dan voldaan aan het verzoek van de eigenaren der steenfabriek en dat van ongeveer 40 landbouwers en voerlieden. Wij meenen dat het bieten- vervoer naar de Griete belangrijker zal zijn indien de keiweg ligt door »de Val" dan door het straatje. Wij hebben de eer den Raad voor te stellen de navolgende besluiten te nemen 1". De Raad besluit een keiweg te leggen van den Reuzenhoek door den Grooten Huissens- polder over den Valweg naar de Val tot aan den Paardendijk en langs den Paardendijk naar de losplaats 2". De keiweg wordt gelegd van Quenast of Lessinesche steen 9 bij 15 (recoupins fafonnees) 3e. de benoodigde gelden worden gevonden uit een geldleening 4e. Burgemeester en Wethouders worden ge- machtigd onder nadere goedkeuring van den Raad, een contract aan te gaan met den Margarethapolder, waarin deze zich verplicht, jaarlijksch, gedurende hoogstens 40 jaar, een bedrag van 350 'sjaars uit te keeren aan de gemeente. 5e. Burgemeester en Wethouders warden uitgenoodigd met bekwamen spoed die hande lingen te verrichten welke kunnen strekken om te komen tot de uitvoering van de onder 1, 2, 3 en 4 genoemde besluiten. De Raadsleden, K. dk Kraker. Jac8. van de Ree. L. J. Geelhoedt. Zaamslag, 12 Februari 1897. De VoorzitterNaar aanleiding van het door de raadsleden De Kraker, Van de Ree en Geelhoedt ingezonden rapport betreffende aanleg van een keiweg, heb ik de eer het navolgende op te merken 1°. dat ik de beschuldiging als zoude ik de schuld dragen van den slechten toestand van den weg niet kan aanvaarden, dat die ook juridisch niet juist is, daar volgens art. 179A der gemeentewet het onderhouden van wegen aan Burg, en Weth. is opgedragen, dat de groote oorzaak wel zal ontstaan zijn door het veFe bietenvervoer en de te weinige voorraad grind bij de overname in Juli 1896 2°. dat het mij vreemd voorkomt dat keien van 14 a 16 c. M. goedkooper zouden zijn dan die van 10 a 16 c. M. 3°. dat wel gesproken wordt van meer onder houd bij het gebruiken van de voorgestelde keien, doch dat, om een volledig overzicht te kunnen verkrijgen, het geraamde bedrag diende te zijn opgegeven 4°. dat ook rekening moet gehoudeu worden, dat de weg door de Val langer is en dus meer aan onderhoud zal kosten dan wanneer de keiweg gelegd wordt door den Kleine Huissenspolder 5°. dat het mij voorkomt, dat een bedrag van 400,niet toereikend zal zijn voor het onderhoud van het straatje in den Kleine Huis senspolder 6°. dat mij van deskundige zijde verzekerd is, dat in de laatstgenoemde weg zonder bezwaar een keiweg van 3 Meter breedte kan aangelegd worden, zonder dat het noodig is eerst de weg te verbreeden 7°. dat een keiweg leggen door den Kleine Huissenspolder dan ook meer in 't voordeel der gemeente zal zijn, daarbij nog in aanmerking genomen dat de Margarethapolder toch tot be- grinding zou overgaan van den weg van de Val naar de losplaats en daardoor voor het werkelijk deel de gemeente een voldoende toegang naar de losplaats zal worden verkregen, het verkeer op dien weg toch zal niet zoo groot zijn, dat een grindweg er geen stand op kan houden. 8°. dat bovendien van de onderteekenaren van het ingekomen adres er slechts 10 be- hooren onder de aangeslagenen in den hoofde lijken omslag beneden een inkomen van 1000 en 20 wi0r inkomsten geschat is op boven 1000, van eerstgenoemden lieten zich dus 90 en van laatstgeuoemden 80 onbetuigd, waarmede m. i. wel rekening moet gehouden worden. Het voorstel der commissie wordt aangenomen en besloten de keiweg aan te leggen door »de Val." VI. Benoeming van een gemeente-architekt. Ingekomen zijn 9 sollicitatien, waaronder 7 van buiten deze provincie. De aanbeveling, alphabetisch ingericht, bestaat uit de heeren M. Riemens Dz. en Jb Wisse Jz. beiden alhier. Benoemd wordt de heer M. Riemens Dz. ZEETIJDINGEN. Van 17 tot en met 18 Februari. Van 17 tot en met 18 Februari werden langs de Oostsluizen alhier 20 binnenvaartuigen op- en 21 afgeschutdoor de Westsl. 3 op- en 1 afgSschut, O O Datum. VLAG. NAAM. M3. Van en naar. Lading. Voor Ter Neuzen t 18 Eng. 8.8. Hailing 2199 Londen 3tukg. Eng. barge Eustace 242 Vlissingen ledig Eng. 8.8. River Derwent 2272 Londen stukg. Van Ter Neiizeu i 17 Noor. 8.8. Talabot 3820 New-Castle ledig Eng. s.8. Ann Webster 2241 Londen stukg. Voor (■ieiil I 17 Eng. s.s. Fulmar 3037 Manchester stukg. Deens. s.s. Rolf 31 10 Libau vlas Eng. s.s. Dinningtou 1059 Goole stukg. idem Sea Gull 2100 Londen idem 18 idem Gotha 1976 Goole idem Van 4aen(i 17 Eng. s.8. Strait Fisher 1314 Hull stukg. idem Sea Belle 2152 Londen idem idem Lestris 3680 Liverpool idem idem Bradford 1323 Ipswich phosph. idem Ouse 1929 Goole stukg. 18 idem Atalante 3293 Sunderland ledig idem Fulmar 3007 Antwerpen stukg. Van Selzaele i 17 Eng. 8.8. Commercial 321 Londen ledig

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1897 | | pagina 6