Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeenwsch-Vlaanderen. No. 3423. TWEE VIJ ANSIS. Zaterdag 20 Februari 1897. 37e Jaargang. aanbesteden: liinnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32$. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven bushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs sleclits tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave Bij deze courant belioort een bijvoegsel. Burgemeester en WethoudeTs van TER NEE ZEN zullen op Dinsdag, 23 dezer, 's namiddags 4 <jiren, in het gemeenteraadhuis in bet openbaar, bij enkele inschrijving, Het maken van een SLOOT met bijbehoorende werken tot verbree- ding van den weg aan den Koedijk aldaar. Het bestek ligt ter lezing op de gemeente- secretarie. Inlichtingen zijn te bekomen bij den waarne- menden bouwmeester. Aanwijzing zal geschieden op Zaterdag, 20 dezer, 's namiddags 2 uren. Ter Neuzen, 16 Pebruari 1897. Burgemeester en "Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. D1ELEMAN, Secretaris. Politiek Overzicht. 'tis op 't moment op Kreta vrij rustigbe- halve Kanea zij nu ook bezet door de gemengde troepen Retymo, KanJia en Sitia, terwijl de troepen van Griekenland, welker afzending Minister Skouzes heette in 't belang van den vrede van Europa, de operatieu wel voortzetten, doch de bezette plaatsen ongemoeid laten. Admiraal Canevaro had namens de vereenigde eskaders aan den Griekschen consul te Kanea kennis gegeven, dat de mogendheden bedoelen de Kretenser quaestie op te lossen zonder bloedvergieten, maar dat elke aanval, hetzij van de Christenen of Turken, op Kanea, Retimo, He- raklion of Sitia, door de vereenigde strijdmacht zou worden weerstaan. De admiraal drong er op aan, dat de Christenen en het Helleensche leger op geen enkel punt tot krijgsdaden zouden overgaan. Zoo is dan kolonel Vassos op enkele uren afstands van Kanea gelegerd in volkomen werkeloosheid, doch nieuwe Grieksche troepen landen op het eiland en nog altijd rekent men te Athene vast en stellig op de erkenning van het //fait accompli door de mogendheden en dus terugtrekking van dezen. F KIT IL L KTO N Wat nu de verhouding tusschen Griekenland en Turkije betreftAssira bey, Turkije's gezant te Athene, die benoemd is tot lid van den Otto- maanschea Raad van State en spoedig naar Kon- stantinopel reist, is te Athene ontvangen door koning George en door dezen te eten gehouden, terwijl Griekenlands gezant nog kalm en wel aan den Bosporus toeft. In elk geval belet dit Griekenland en Turkije niet zich voor te bereiden op een conflictPrins Nicolaas is nu op weg naar Larissa met bergge- schut, n* allerwege geestdriftig begroet te zijn, en uit Koflstantinopel vertrekt over vijf dagen een eskader naar Kreta. Het bestaat uit vier oorlogs- schepen, waaronder drie pantserschepen, en tien torpedobooten, en zal versterkt worden door de schepen, die nu in den Turkschen archipel en golf van Alexandretta liggen. Het wordt aangevoerd door vice-admiraal Eaick Pacha, chef van den staf der marine. Tevens is bevel gegeven, een tweede eskader in gereedheid te brengen. Het zal bestaan uit drie pantserschepen, twee andere oorlogsschepen en tien torpedobooten onder bevel van den vice- admiraal Hassan Pacha, directeur van het arsenaal. Het ministerie van marine heeft een krediet van een half millioen pond gevraagd. Behalve de redifs van het derde legerkorps zijn de ichtiats of verlofgangers van hetzelfde korps ook onder de vapenen geroepen. Te Trebizonde zijn de iedifs eveneens opgeroepen tot den actieven dienst. In het geheel zullen 98 bataljons, sterk ongeveer 80,000 man, aan de Grieksche grens worden ge- concentreerd. Bij het Britsche Ministerie van Kolonien blijkt vauwege de Transvaalsche regeering nog geenerlei schadeloosstellings-eisch wegens Jameson's inval te zijn ingekomen. Ook ditmaal dus schijnt het bericht weer voorbarig te zijn geweest. Omtrent de houding van Cecil Rhodes in de eerste zitting der commissie van onderzoek meldt de Westminister Gazette, dat die zeer onrustig was, vooral tijdens het verhoor van Sir William Harcourt. De teekenaar van het blad geeft een viertal afbeeldingen van Rhodes tijdens dat verhoor, die zeer karakteristiek zijn. Doorgaans zat Rhodus zeer nonchalant met de hand onder het boofd, en zijne antwoorden, voor zooverre niet ontwijkend, waren veelal kort bij het brutale af. Hij maakte den indruk van onrust en verwardheid. Moeite, om zijne medeplichtigheid of zedelijke mede-ver- antwoordelijkheid te ontkennen, heeft hij in het geheel niet gedaan, wat hem in zeker opzicht tot eer strekt, maar van schuldbesef geen schijn of schaduw, Roman van B. CORONY. 17) Met krachtsinspanning opende zij eindelijk de zware oogleden en staarde zij in een ontzetteud verwrougen gelaat, dat dicht bij het hare was. Twee wijd geopende oogen fonkelden haar tegen, wild en dreigend, een wit, over het tapijt sleepend kleed omhulde de gestalte der vrouw, die ineen- gedoken op het bed zat, babbelend, hijgend en geheimzinnig fluisterend. Was dat een afgrijselijke verbeelding Dit Medusahoofd, deze met bloed doorloopen oogen behoorden haar moeder en thans strekte het spookbeeld beide handen uit, de krampachtig ge bogen vingers woelden in het rijke haar, de huipe- looze en heete, stootende adem streek langs haar gelaat. De angst brak de verlammende betoovering. Een luide sclireeuw, die door merg en been drong, klonk door het vertrek. Het meisje trachtte de vreeselijke last met geweld van zich af te keeren doch te vergeefs. Dat was te veel voor de over- prikkelijke zenuwen van Constance, nog eenmaal gilde zij, toen was het haar alsof de muren elkaar naderden, als zonk de zolder omlaag, als lag zij in een kist en die vreeselijke vrouw op het deksel. Een half verstikt gesteun kwam van haar lippen en het bewustzijn verdween. Weken lang raaskalde Constance in koorstachtige fantasien, toen verdween de brandende roodheid van haar wangen en langzamerhand keerden be wustzijn en kracht terug. Slechts een zekere geestelijke en lichamelijke uitgeput.heid bleefhaar nog bij, zoodat zij zich geen rekenschap kon geven, wat er eigenlijk met haar gebeurd was. Op zekeren dag, toen zij met gesloten oogen, doch zonder te slapen, in de kussens lag, voelde zij haar slapen weer door iets ijzigs aangeraakt. Toen ontwaakte plotseling de herinnering aan dat verschrikkelijke tooneel. Was dat vreeselijke wezen weer in haar nabijheid Zij hief zich op, omklemde met beide handen het hoofd, greep in een in koud water gedrenkteu doek en zag freule Von Dombrowsky aan haar bed staan. „Gij waart ziek, mijn kind," zei deze, /,zeer ziek, maar thans is het gevaar geweken en gij zult spoedig genezen zijn." ,/Wat is er met mij gebeurd? Moeder! Moeder! O, God dien afschuwelijken blik zal ik nooit weer vergeten," kreet het meisje. „Waarvan spreekt gij vroeg Alexandra rustig. yWat er met je gebeurd is In dien nacht, toen gij ziek werdt, waart gij al wat opgewonden naar je kamer gegaau. De zorg hield mij wakker. Toen hoorde ik plotseling een schreeuw. Doode- lijk verschrikt sprong ik op en riep Prisca wij ijlden naar je toe en vonden je met gloeiende wangen en wilde blikken. Johan moest dadelijk inspannen en den dokter halen. Ge hebt ons zeer bang gemaakt". ,/Maar moeder Moeder z/Wat ,/Mijn God zij was het, zij z/Wat meent ge z/Zij sloop dicht aan mijn bed als een akelig spook. Hier zat zij hier in elkaar ge- al sprak zijn mond ook de woorden //Het kan zijn, dat ik ongelijk had" of //ik wil toegeven, dat het verkeerd was". Zijne, op het eerste oog, handige vergelijking van Jameson's inval in de Transvaal met dien van de Grieken op Creta gaat, bij nadere beschouwing, tamelijk wel mank en is daarenboven eene onbeschaamde beleediging aan het adres der Transvaalsche Regeering, welker mogelijk eenigszins langzame en ouderwetsche wijze van bestueen daardoor feitelijk wordt gelijk- gesteld met het Turksche wanbeheer en moord- regime. Zelfs Engelsche bladen moeten erkennen, dat dit begin lang niet fraai was. Tegenover den heer Labouchere was Rhodes even opvallend beleefd als hij kortaf was tegen Sir William. Hij behandelde hem haast met eerbied. 't Kan misschien zijn omdat hij het dichtst bij hem zat. Hij keek hem steeds met de meeste belangstelling aan, en als hij iets zocht, een boek of een papier, stond hij op, om het hem aan te reiken. Het heeft algemeen zeer de aandacht getrokken. Namens de Russische Csaar moet aan de regee- ringen te Belgrado en te Sofia mededeeling zijn gedaan, dat Z. M. er vast op rekent, dat beide landen in de tegenwoordige omstandigheden iets zullen ondernemen, waar door het werk van vredestichting, waarmede Europa op het oogenblik bezig is, zou kuunen verstoord worden. De Russische Grootvorst-troonopvolger Prins George, wiens gezondheidstoestand langen tijd aanleiding gaf tot bezorgdheid, moet nu in den laatsten tijd veel beter wezen. Hij gaat eenigen tijd in Algerie doorbrengen, waar het klimaat zeer gunstig voor hem is. In de gister gehouden zitting der Tweede Kamer werd bij de behandeling van het wetsont- werp tot wijziging der Provinciale kiesdistricten met 59 tegen 19 stemmen als amendement toege- laten een voorstel-Thooft en Rethaan Macare om het kiesdistrict Haarlem anders te regelen en het platteland van de stad te scheiden. Door den heer Lucasse is voorts een amendement voorgesteld om Middelburg en Vlissingen als den distrit te behouden. De heer Millinge berust in de splitsing van Drenthe in districten. De Minister acht de amendementen buiten het kader van het ontwerp, maar de Kamer is vrij. Het amendement-ThooftMacare is aangenomen met 63 tegen 15 stemmen. Het amendement- doken als een panter en zag mij aan met oogen, wier uitdrukking mij het bloed deed verstijven. Toen boog zij dieper en dieper greep mijn haar vreeselijk //Wind je niet weer op. Ge hebt gedroomd.' z/Gedroomd zou ik hebben, dat zij hier lag, mij bijna verpletterde, dat zij een witten doek achter zich sleepte, dat zij woorden sprak zonder samenhang of zin Een droombeeld zou die vree selijke verschijning zijn geweest z/Een bewijs voor je opgewonden fantasie." z/Gij liegt riep Constance. //Gij liegtHet was werkelijkheid, afschuwelijke werkelijkheid Ik vergiste mij nietWat is er van mijn moeder geworden z/Wat vraagt ge dat zonderling Zij is in haar kamer of in den tuin, wat weet ik daarvan z/Ik geloof u niet. Geen waar woord komt er van uw lippen Zwijgend staarde Constance voor zich heen. Bleek als een lijk was haar gelaat, onheilspellend gloeiden de donkere oogen plotseling schrikte zij op uit haar gepeins, zag om zich als iemand die uit een diepen slaap ontwaakt en stormde de kamer uit. Nauwelijks acht dagen later vloog het bericht door de omgeving, dat de vrijheer zich had ver- loofd met freule Von Aruheim en daar de gezond heidstoestand der moeder thans wat gunstiger was, zou het huwelijk zoo spoedig mogelijk voltrokken worden. Dagelijks kwamen er bloemen en geluk- wenschen en telegrammen. Ook de landlieden waren verheugd, nu zij toch eindelijk een meesteres op het slot kregen. Slechts Hans Rainer schudde woest de vuist, Lucasse werd verworpen met 73 tegen 5 stemmen. Het wetsontwerp is daarop aangenomen. In het door den minister van financien vastgestelde model-aanslagbiljet voor de personeele belasting naar de nieuwe wet znllen de tien termijnen vervallen op den laatsten dag der maanden Februari tot en met November, en zullen de belastingkantoren gesloten zijn op den laatsten werkdag der maand, den Nieuwjaarsdag en de algemeen erkende Christelijke feeestdagen. Door den gemeenteraad van Middelburg is na langdurige discussie met 8 tegen 4 stemmen verworpen het voorstel van Burg, en Weth. om de commissie van beheer over den straatweg naar Veere machtiging te verleenen tot het aanvragen van concessie tot heffing van tolgeld voortaan ook voor rijwieleu (ad 2$ cent per rijwiel). De cooperatie met haar eigen wapenen bestreden. Naar men zich zal herinneren, besloten onlangs eenige winkeliers, te trachten om langs cooperatieven weg, hun toestand te verbeteren. Zij zijn daarin voorloopig geslaagd. Een 16tal handelaren en winkeliers in dagelijksche verbruiksartikelen hebben eene //Onderlinge Winkelvereeniging" gevormd, waartoe andere vakgenooten kunnen toetreden. De leden moeten aandeelen nemen van 100, desgewenscht te betalen in wekelijksche termijnen ▼an f 1, en de bedoeling is om door gezamenlijken inkoop uit de eerste hand zoo goedkoop mogelijk te concurreeren met de cooperatieve verbruiksver- eenigingen en grossiers. TER NEUZEN, 19 Februari 1897. Door den Commissaris der Koningin in Zeeland is bepaald dat de aflevering van de bij de Nat. Militie in te lijven manschappen dit jaar zal plaats hebben als volgt Op Dinsdag 2 Maartte Middelburg, op de bovenvoorzaal van het raadhuis des voormiddags te 10 uren, na aankomst der Zeeuwsche spoorboot, die te 6 uren van Zierikzee zal afvaren, alien uit de verschillende gemeenten dezer Provincie, die zich voor de zeemilitie hebben aangemeld. Op Vrijdag 5 Maartte Vlissingen in de benedenzaal van het raadhuis des namiddags te 1 uur, na aankomst der stoomboot die te 10,30 uren van Ter Neuzen zal afvaren, die der gemeenten gelegen in het oostelijk gedeelte van Zeeuwsch-Vlaanderen. toen hij het nieuws hoorde. De gek een vrouw te kiezen, die zijn dochter kon zijn Geduld maar Het onheil zal hem wel eenmaal treffen Ik roep er reeds lang genoeg naar Als op vleugelen snelde de tijd heen en toen eindelijk de zachte lente kwam, was op zekeren dag de kleine dorpskerk te klein voor de menigte, die van alle kanten kwam toestroomen. De pries- ter sprak den zegen uit over Gisbert von Hohen- fels en zijn jonge gemalin. Menige blik hing bewonderend aan het paar, doch gleed dan schuw naar de in 't zwart gekleede dame, die naast Alexandra zat. Mevrouw Olga von Arnheim had heden haar eenzaamheid verlaten om het huwelijk bij te wonen. De plechtigheid was afgeloopen en Gisbert ge- leidde zijn vrouw naar het rijtuig. Van de op- gewondenheid eener bruid viel bij Constance niet veel waar te nemenmarmer bleek, ongenaakbaar trotsch zag zij er uit, maar toch betooverend schoon in het witte kleed van atlas-zijde. Fonkelende diamanten sierden hals en arm. Sierlijk gekleede landmeisjes bestrooiden den weg van de kerk naar het slot, uitgaande voor de lange rij wagens. Het feest dat nu volgde, woonde mevrouw Von Arnheim niet bij. Zij voelde zich vermoeid en zocht op aanraden van Alexandra haar kamer op. Slechts weinige uren duurde het vroolijke sameuzijntoen maakten de jonggehuwden zich reisvaardig om met den eerstvolgenden trein het vaderland te verlaten. Nadat beiden afscheid van de moeder hadden genomen, hielp Gisbert zijn jonge vrouw in het rijtuig. Nog eenmaal stak zij het hoofd naar buiten en zag naar het slot. Mevrouw Von Am- NEIIZENSCHE COIIRA Voor en %-ri1ila«»vou.'l. ..Myezonderg op F^stciagen, bij den ailyever P. J. YAM BK «e Ter M IMMilT euzen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1897 | | pagina 1